STOOMJ AGTEN, MiddelburgRotterdam BeetijbutgctL. Gerst4 Snqcxonbcu Stukken. 2SbüCï.isntisK. De ondergeteekende maakt bet geëerde Publiek bekend dat hij op heden bovengemeld LOGEMENT en HERBERG heeft geopend en neemt de vrijheid zich in de gunst zijner S'ad- en Lnndgenooten minzaam aan te bevelen onder be lofte van eene prompte en civile bediening. De Notaris Mr. K. IVagthoresiderende te Tholen jtal ten verzoeke van Ambachtsheeren van Vossemeer en V rij - berghe op Zaturdag den 16 Junij 1849, des vooj-middags ten 10 ure, in de Herberg van den Heer D. J. simptte OUD-VOSSEMEEllveilen en verkoopen ruim 81 Bun ders zwaar KOOLZAAD, in achttien Perceelen; ruim 40 Bunders WINTERGARST; ongeveer ix Bunders ROGGE, en ij- Bunder KLAVERS te VELDE, staande in den be dijkten Hollaren-Polder, nabij Oud-VossemeerProvincie Zeeland. TLTSSINGEN den 8 junij. Yoor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen: Active J. Morgan van Newport met boonen; JosephDilland en Maria Louisa A. Meulenbroeck beide van de Havannah met suiker. Yoor Gent: Orono C. Chase van de Havannah met suiker. Yan Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild Celeritas Stang naorLibau; Jeune Charles Eyraud naar Havre Argo Lreiner naar PetersburgCliarlotte Muys naar Lissabon; ElisabethPerham, naar Konstantiuopel en Paul et Ed- mond Rivaud naar Jersey, alle met slukgoedereu LaviniaYY". Turnbull naar Archangel en Richard CobdenBalleer op avon tuur beide met ballast; William Ann Child naar Glastown Eli- za Ellis en Dove ïaylor beide naar Londen; NeroRissou naar Portsruouth en Prince of JVales Sheplierd naar Harrich alle vijf met tarwe. Yan GentAu guste van der Heyden naar Archangelmet bal last IrisPetit naar Bordeaux, met stukgoederen. GRAANMARKT. Middelburg 7 Junij. Ofschoon er heden een matigen aanvoer van tarwe ter beurze was ging er in den handel weinig om. De houders hielden vast op ver hooging van prijs op grond dat de Ilollandsche markt-berigten van rijzing gewaagden. De buitenlandsche orders bleven alzoo onvervuld en alleen voor de consumptie zijn de volgende prijzen betaald Puike jarige Walchersche tarwe 9,50 mindere soort 9 a ƒ9,25 puike nieuwe dito 8,80 tot 9,25 mindere soort 8 a 8,50 puike nieuwe Zeeuwsche tarwe 8,50 8,70 en 8,80 afwijkende en mindere soorten 8,20 tot 8,45 de mud. Puike Zeeuwsche roSSe ƒ5,25; dito Ylaamschc werd tegen ƒ5 aangeboden doch niet verkocht. Wintergerst 4 Zomergerst 3,60 a 3,80 per mud. Boekweit is voetstoots 161 per last verkocht. Haver zonder handel. Walchersche witteboonen 8 en 7,75 dito groene-erwten werden op 6 cn 6,50 gehouden. Walchersche paardeboonen 4,50 en 4,25Zeeuwsche dito 4,10 en 4,25 de mud. Kaap-olie 43,50 Patent-olie 45,50 Lijn-olie 32 per vat. Lijn-koeken 8,50 de 104 stuks. Gort zonder prijs-verandering. Overzigt der Marktprijzen van de Meekrap over de afgeloopene weck. TEELT 18*8. Twee en een 1ste kwaliteit 21 a 22; idem middelbare 19 a ƒ20; idem mindere 17 a 18. Een en een lste kwaliteit ƒ20 a ƒ21; idem middelbare 18 a 19; idem mindere 16 a 17. On- beroofde 1ste kwaliteit 20a ƒ21; idem middelbare ƒ19 a 20 idem mindere 17 a 18. Muilen 1ste soort ƒ3 a 4 middel bare de 50 N. pond. 1ÜIDD ELF rijzen der Objecten van Markt binnen de Stad Middelburg, op den 7 Junij 1849. per Ned. Mudde Tarwe8 70 Roj; - 4 95 (tot regeling der Broodzetting) Haver- per Ned. Mudde 5 40 - 7 70 - 6 - 3 31} per Ned. Pond Yersche Boter. 60 Boekweit Witteboonen Groene Erwten Aardappelen Zelling van hel Brood, vnnr het tijdvak loopende van den 11 tul den 17 Junij 184!). (per Nederlandsch Pond) Fijn Tarwenbrood .19 ets Roggenhrood Grof Tarwebrood ..17 llasleluinbrood 10} ets. 13} - ï'fjjs-courant van Elïecicn. Amsterdamden 6 Junij 1849. 2} pets. Werk. Schuld 3 dito dito ■1 n dito dito Amortisatie-Syndic. 3} pet. Handel-Maatschappij Dito I.eening 1835/37 Aand. Holl. Spoorweg Ilijn Spoorweg Oost-lnd. Leen. 4 pet. Fransche 3 pet. jNapelsche Certificaten 48 ja 49'- Rusland, Hupt <f Co 57}- 57», Leening 'r* 76 Idem Idem 1840, Spanje Ardoin Coupons Portugal 4 pet. Oostenrijk Gull4* C. 75 75} 4 pet. 74» 75}Metaliek 48} - 49 Pruissen 1832. Denemarken N. Lomt. 100 100 37} 80} li; 27' a 100; -100} - 88} - 80? - 12 - 8} 28} 68.; - 69» Paupcrismus. De toenemende armoede der mindere volksklasse is alllerwege een onderwerp dat de aandacht van staathuishoudkundigen en menschen- vrienden tot zich trekt. Ook de Maatschappij tot bevordering van den Landbouw heeft des- wege een onderzoekingesteld welks resultaat wij eerlang zullen vernemen en waaruit welligt voorstellen zullen voortvloeijen ter le niging van dien kanker waarmede de Europesche maatschappij over- al besmet is. Het geldt dus een hoog aangelegen vraagstuk dat veel besproken is, doch omtrent welks oplossing men algemeen in onzekerheid ver- keert. Steller dezer is niet van meening om anderen Te willen voorlich ten op een weg die hem zeiven zoo weinig bekend is doch ver meent Diet te min met een enkel woord te mogen opgeven welken wegwijzer hem in dezen toeschijnt het meeste geloof te verdienen. Het komt er in dezen op aan'niet alleen om den omvang der kwaal te kennen dat zou ons verschrikt kunnen doen terug deinzen maar vooral om door te dringen tot dc oorzaak der ziekte die het ligchaam der maatschappij ondermijnt en dreigt te zullen slopen. °De meesten die enkel op het uiterlijke dezer ziekte zien begrij pen dat behoefte door milddadigheid wordt weggenomen. Een blik op de armenmiddelen en het personeel der bedeelden zou hen van het tegendeel kunnen overtuigen zelfs in mijne Gemeente zijn enkelen die in het vierde ja zesde geslacht armlastig zijn. Yoor de zoodanigen is luiheid ten erfgoed geworden, terwijl zorgeloosheid eeo vrij algemeene karaktertrek onzer mindere klassen uitmaaktwier huwelijksgift naatiwelijks iets anders is dan vermeend regt op alimen tatie: geven op zich zelf, baat dus niet maar verergert-de kwaal. Anderen willen werk verschaffen in plaats van te geven. Hoe schoon en doelmatig dit schijnen moge houden wij ons ech ter overtuigd dat het onuitvoerlijk is wijl daartoe op den duur geene fondsen toereikend zijn en men al spoedig naar bezigheden moet zoeken die geenerlei of gering nut aanbrengen en ten ge volge hebben dat de aalmoes wordt beschouwd als een loon dat men dan karig noemtterwijl men daardoor zonder lust of ijver werkt. Maar zal men zeggen in den landbouw dat beginsel toepas sende vindt de arbeider vooral in weinig bevolkte streken ruime verdiensten en daar blijft men dus vrij van armoede." Hoezeer steller dezer dit toestemtacht hij zulk een' toestand als eenc uit zondering op den regel. In het algemeen heeft de ondervinding hem geleerd dat ruimere verdiensten gelegenheid geven tot rui mere vertering, ja verkwistiug en dan de menschen slechter maken in plaats van beter; de proefsteen in dezen is het onderzoek hoe de zocdanigen handelen in alles waar de menschelijke arm hen niet kan dwingen of strnffen. Het verschaffen van arbeid hoezeer daarom niet te misprijzen verbetert dus de zedelijkheid nietmaar kan hoogstens voor eenen tijd beletten dit armoede en zedeloosheid een materiele last zijn voor de maatschappij; maar zoodra de gunstige omstandigheden veranderen vervallen zij dieper in armoede dan te voren. Die dit betwijfelt onderzoeke naar de verdiensten der arbeiders hij zal bevinden dat aanhoudende goede verdiensten gedurende een groot gedeelte des jaars niet beletten dat, zoodra de veldwerkzaam- heden geëindigd zijn ze zonder iets te liebbeii overgehouden on- middelijk hunne toevlugt tot de armenkassen nemen. Het moge waar zijn meent welligt deze of gene dat liefda digheid evenmin als werk verschaffen op zich zelf de toenemende armoede zal stuiten juist daarom willen wij de verbetering van den materielen toestand der arbeidende en dienstbare bevolking in ver band brengen met het bevorderen hunner zedelijke verpligtingen. Steller dezer regelen kan zich hiermede ten volle vereenigen; mits men het eerst eens zij wat men te verslaan hebbe door zedelijkheid. Wil men, gelijk het heerschend spraakgebruik doet, daardoor ver staan eene zoogenaamde Christelijke zedeleer die de Godsdienst ver wart met leerstellingen en daarom verklaart dat ze alleen in de Kerk te huis behoortdan zwijgen wij wijl onze redenen dezulken nimmer zullen overtuigen die in de geschiedenis van Athene niet hebben gezien hoe onvermogend eene zuivere bloot-verstandelijke zedeleer is om de menschen wezenlijk te verbeteren. Yerstaat men echter door zedelijkheid een echt bijbelsch Christen dom waardoor de levenswandel een juiste afdruk wordt van de leer die men belijdt; niet slechts een kleed dat men aantrekt of aflegt naar omstandigheden als een bij uitnemendheid practicaal begin sel dat al ous denken en handelen doordringt; dat aan alles wal an- 1 ders slechts uitwendig vertoon ware wezenlijkheid schenkt doet opwassen en vruchten der Christelijke liefde dragen; dan veran- j dert onze voorwaardelijke toestemming en vereenigen wij ons van harte j met hen die op den Godsdienstzin trachten te werken en daarop het I ware geluk der maatschappij zouden willen vestigen, j Of dit echter wel binnen den werkkring ligt dien de Maatschappij van Landbouw voor zich heeft afgebakend dit betwijfelen wij, al thans in hare statuten viuden wij geenerlei aanwijzing tot zoodanige veronderstelling. Men wil kundige boeren knappe arbeiders de middelen daartoe gebezigd bestaan in verbreiding van LTndhuishoudelijke kennis en het uitreiken van aanmoedigings-premien. Het komt mij daarom voor, dat de Maatschappij van Landbouw, door het aaugehaald onderwerp als punt van beraadslaging te kiezen buiten haren eigenlijken werkkring treedt cn zich plaatst op een bijna uitsluitend Christelijk terrein; een terrein dat men lieden ten dage bijna als een vijandig legerkamp aanziet, wijl men voor bijge loof begroet wat het versland te boven gaat, en uiterlijk vertoon niet of niet genoegzaam onderscheidt van inwendige geziudheid des harten. Gij verwerptmaar geeft niets in de plaats zal men zeggen. Wij antwoorden Ja - gelijk men onkruid uitwiedtopdat het gezaaide koren te beter ontwikkele zóó moet het wegnemen van dwalingen onvermijdelijk ten gevolge hebben dat het eenige ware te ligter in gang vinde lot de harten. Zal het zonlicht in onze woningen schij nen men opene de luiken. De werking of invloed van liet voorbeeld doet ongelijk meer af dan fraaije redeneringen. In zijn huisgezin of bij zijne onderhoorigen trachtte ieder voor te gaan met eerlijkheid vlijt en spaarzaamheid. Men bevordere de kennis van het eene noodige waardoor menschen tijdelijk en eeuwig gelukkig kunnen worden. Men bepale de mate der achting die men eikanderen schenkt niet naar rijkdom of kunde, maar naar echt Christelijken levenswandel blijkbaar aan hare vruch ten nederigheid liefde en hulpbetoon liet geluk zoekende in af hankelijkheid van God aan wiens zegen alles gelegen is. In die afhankelijkheid ligt het geluk der menschen. De spreuk al de hairen uws hoofds zijn geteld noopt dan tot onbepaald vertrouwen voor de toekomst en tot dankbaarheid voor zoo vele zegeningen die anders onopgemerkt zouden genoten of als iets daar men regt op heeft verwacht worden. In het algemeen is de tegenwoordigen toestand der maatschappij een spiegel ter beschaming der hoogere standen zoo lang de thans meer algemeen heerschende en meer schaamteloos gedulde ondeug den alleen bij hen heerschten weid zulks door een vernis van wel levendheid en beschaving bepleisterd alles kreeg zachtere nainen en werd als versuikerdmaar diezelfde ondeugden tot de mindere standen doordringende ontdaan van het uiterlijke blanketsel ver schijnen nu in hare naakte afschuwelijkheid. Hoe treurig en diep beschamend zulks wezen moge wanhopen wij evenwel niet, als of alles verloren ware. Wij irieenen slechts te mogen opmerkzaam maken op het ware karakter dezer kwaal. Zal men ook ten teringlijder genezen door hem diets te maken dat hij alleen zwak is en versterking behoeft? Of zal men als een kwakzalver, zonder de oorzaak der kwaal te kennen en aan te tasten elk ziekte-verschijnsel op zichzelf willen genezen Wij gelooven niet dat iemand zulks zal willen staande houden; en zou dan eene andere handelwijze gelden in de zedelijke wereld Gelijk de bekwame geneesheer soms lang vooruit de langzame ontwikkeling eener ziekte bespeurt en in lijds waarschuwt, doch niet geloofd wordt tot dat plotseling de kwaal zich vertoont in al hare sterkte en daardoor alle tegenspraak doet ophouden even zoo heeft liet in onzen leeftijd niet ontbroken aan door en door kundige maar tevens Christelijk verlichte mannen die opmerkzaam maakten op de ontwikkeling van de zedelijke kwalen der maatschappij. Thans zien wij gebeuren waar zij voor vijftien twintig vijf-en-twintig jaar tegen waarschuwden; maar, gelijk men hen aanvankelijk bespotte of minachtte zoo acht men ook thans daarop nietnog duurt de verblinding Ook daarvoor werd gewaarschuwd als tegen eene kracht der dwaling om den leugen te gelooven. Zal die dwaling stand houden om zich grijpen en de maatschappij in nog grondeloozer verderf storten? Wie zal dit beslissen?ledereen zie slechts voor zichzelven toe. Waak en bid zij on&e leus Getrouwd: F. M. YVESTFAAL QUADTiKKER, Genees- Veel- en Verloskundige Axel en den 7 Junij 1849. A. J. van VESSEM. Deze is dienende tot algemeene kennisgeving aan Vrienden en Bekenden zoo wel binnen als buiten deze Stad. BRA N D WA ARBO IIG-M AAT SC H A P P JJ VOOR. DE PROVINCIE ZEELAND gevestigd te Middelburg onder directie van den Heer P. 1)E /VIJS. COMMISSARISSEN van bovengemelde Maatschappij brengen, ingevolge art. 31 der Statuten, bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat op heden, door den Directeur, is overgebragt de Rekening en Verantwoording van de Ad ministratie, door hem over den jnre 1848 gehouden; welke Rekening door de aanwezige Deelgenooten in juiste orde is bevonden goedgekeurd en gesloten en dat bij deze gele genheid aan de Deelgenooten is gegeven een algemeen over zigt van den tegenwoordigen toestand der Maatschappij en van de werking derzelve van af hare oprigting ten blijke dat dezelve van jaar tot jaar in bloei is vooruit gegaan, en op heden is geklommen tot het aanzienlijk Kapitaal van dertien millioenzestien duizend vijfhonderd negen-en-vijftig Gulden dat gedurende het twintigjarig be staan der Maatschappij slechts dertienmaal tot het omslaan voor vergoeding van Brandschaden is behoeven te worden overgegaan en dat voor Perceelen in de eerste of gewone klasse begrepen, voor vergoeding van Brandschaden en Ad ministratiekosten te zamen jaarlijks gemiddeld niet meer is bijgedragen dan bijna twee-en-zestig Cents per duizend Gul den van bet verwnarborgde kapitaal. Middelburg, den 7 Junij. Namens Commissarissen, C. VIS. MUZIEK- EBT ZANGSCHOOL. X)e ondergeteekendereeds meermalen aangemoedigd zijnde om eenen Zang-cursus te houden, heeft gemeend aan dit ver- eerend verlangen te moeten voldoen. Ilij heeft de eer te berigten dat door hem met Julij e. k. eene MUZIEK- en ZANG-KLASSE zal worden geopend waartoe hij bij deze beleefdelijk de medewerking van Ouders en Voogden inroept. Op Dingsdag en Vrijdag, van des middags 12 tot ii ure, dus drie uren per week meent bij het geschiktst de Les-ureu te bepalenen daar eene ruime deelneming hem het meest welkom zijn zal wenscht hij ook het bijwonen dier Lessen zoo onkostbaar mogelijk te maken in geen geval zal er daarom voor één Leerling meer dan 75 ets. per maand (13 uren) worden berekend terwijl bij toezending van meer dere Kinderen uit een Huisgezin deze som nog zal worden verminderd. Uitgaven voor Muziek worden vermeden en zullen f 1 's jaars niet te boven gaan. Aangenaam zal het hem zijn Belangstellenden meer bepaalde inlichtingen mede te deelen waartoe hij ten allen tijde bereid is. Hij verzoekt om aan hem zoo spoedig mogelijk te willen opgeven welke Kinderen men aan dit Zang-Onderwijs wenscht te laten deelnemenen neemt de vrijheid deze onderneming op het dringendst aan te bevelen. Middelburg, 8 Junij 1849. J. C. LABRANT, Langendeift, I. 27. Muziek-Onderwijzer. LOGEMENT en HERBERG LAP BELLEVUE. Hoek van de Pottenkaai te V/issingen. Vlissingen den 9 junij 1849. A. L. KELDER. OPENBARE VERKOOPING van TE VEI.DE STAAND KOOLZAAD. Qp Dingsdag den 12 Junij 1849, des voormiddags ten 9 ure, zal in het openbaar op tijd van betalen worden ver kocht 225 Bunders zeer goed KOOLZAAD te VELDE, staande in den ANGELINA POLDER Gemeente Biervliet en Philippine. Omtrent de voorwaarden van verkoop kunnen inlichtin gen worden verkregeu ten Kantore van den Notaris Ben- teynte IJzendijke. De aanwijzing zal vijf dagen te voren geschieden door den Opzigter in den Polder terwijl nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Heer IV. J. van Voorst Catshoekte Tholen en voormelden Notaris. Brieven franco. ]YJen zal op Dingsdag den 19 Junij 1849, in de lange Gortstraat, Lett. I. No. 138, te Middelburg, ten overstaan van den Notaris D. J. van der Horst Serlé en getuigen ver koopen eenen zindelijken INBOEDEL, bestaande in Maho nie- en Eikenhouten MEUBELEN, SCHRIJFTAFELS, PRENTEN en TEEKENINGEN. Nader en breeder te Adverteren. Een Onderwijzerop Overflakkeevraagt nog TWEE KOST-LEERLINGEN. Voor Verpleging, Onderwijs, ook in de Fransche en Hoogduitsche Talen enz. wordt ge steld 190 's jaars. Men adressere zich, met franco Brie ven onder letter Z.aan de Boekhandelaars Gebroeders Hen- driksen aan de Zoetebrugtegen-over de Leuvehaven te ROTTERDAM. KNECHTS goed het Timmeren en Metselen verstaande kunnen terstond aan de Kerk te Domburg aan het werk ko men bij G. PASSENIER. JTr wordt gevraagd in een groot Huisgezin bij Mevrouw de Weduwe P. C.Swemer, te Colijnsplaattegen November aanstaande eenc zindelijke en bekwame KEUKENMEID die tevens goed kan werken en met de Wasch kan omgaan; het liefst iemand van middelbare jaren, zacht van humeur en goed van gedrag; Protestantsche godsdienst; Beloouing/ 60 per jaar. Brieven franco. Gene KINDERMEID, goed kunnende Naaijen en met de Wasch omgaan, benoodigd bij Mevr. Plato, Vlissingscheweg. 'Perstond door ziekte eene MEID beoodigdadres bij de Uitgevers dezer Courant. varende in liet Beurtveer tusschen de Steden cn op alle daar tusschen gelegen Plaatsen. JUNU 1849. VAN MIDDELBURG: Zaturdag 9,'smidd. i2iure tusschen Zaturdag 9 en Zondag 10,'s nachts 1 6\- 3 4 5t 7 ♦Dingsdag 1 2,'smorg Woensd. 13, Donderd. 14, Vrijdag 15, Zaturdag 16, Zondag 17, VAN ROTTERDAM: Zaturdag 9,'smorg. 7 ure Zondag 10, 7! Dingsdag 12, 9b Woensd. 13, 9J Donderd. 14, 10L Vrijdag 15,'smidd. 12 Zaturdag 16, 12I Zondag 17, 12^. TEIt DRUKKEïtIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 2