MIDDELBURGSCHE m 6 IJ H i IV T. M°. 69. Zaturdag 184 9 Juuij. Besturen cu ^Ibmiiustratieu. n e n e r j) mik in a iSinttenlAnbschc ®ijbingcu. Buitcnlanbsefcc Eijbiugcu. De ARRONDISSEMENTS-REGTBANK te Middelburg Provincie Zeeland maakt bij deze bekend dat de Kamer welke, overeenkomstig Art. 17 en 18 der Wet op de Reg- teriijke Organisatie, en Art. 11 tot en met Art. 15 van het Reglement No. 1 vastgesteld bij Koninklijk Besluit van den 14 September 1838 Staatsblad 110.36), gedurende de va- cantie aanvangende den eersten Julij en eindigende den Kaat sten Augustus aanstaande belast zal zijn met de afdoening van Burgerlijke en Handelszaken en van Strafzaken, hare gewone teregtzittingen zal houden tweemalen ter week te weten Donderdag den 5 Julij Vrijdag den 6 Julij Donderdag den 12 Vrijdag den-13 Donderdag den 19 Vrijdag den 20 Donderdag den 26 Vrijdag den 27 Voorts Donderdag den 2 Augustus Vrijdag den 3 Augustus Donderdag den 9 Vrijdag den 10 Donderdag den 16 Vrijdag den 17 Donderdag den 23 Vrijdag den 24 Donderdag den 30 Vrijdag den 31 telkens aan te vangen des voormiddags ten tien uremet bepaling dat op Vrijdag behandeld zullen worden de Bur gerlijke en Handelszaken en op Donderdag de Strafzaken. Zullende de eerste gewone Regtsdag voor Burgerlijke en Handelszaken na de vacantiezijn op Woensdag den 5 September dezes jnars. Middelburg, den 30 Mei 1849. In kennisse van mij Griffier, LANTSHEER. ARVER TENTJE BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLISSIN- GEN brengen bij deze ter kennis van de daarbij Belang hebbenden dat de KERMIS ofJAARMARKT binnen deze Stad een aanvang zal nemen op Maandag den 9 Julij aan staande en eindigen op den 21 dier maand; zullende op de gemelde Kermis geene Bedelaars, Horoscooptrekkers, Loterij spelers of Kwakzalvers worden toegelaten, noch zulke Per sonen, die, zoo ver gevorderd wordtvan geen Patent voor zien zijn. Wordende de Kooplieden enz. uitgenoodigd om zich vóór den 4 Julij aanstaande met franco Brieven en met opgave in Nederiandsche maataan den Marktmeester, ter erlanging der benoodigde Standplaats aan te melden. Vlissingen, den 5 Junij 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. CALLENFELS. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare S. van der SWALME Secretaris. WAAR S C HUWING. De CENTRALE DIRECTIE van WALCHEREN brengt bij deze ter kennis van de Belanghebbenden dat van af Maandag den 11 Junij 1849, tot Woensdag den 20 daaraan volgende de passage met Rijtuigen langs den Singeltusschen de Langevijlepoort en Seisbarrière dezer Stadzal gesloten wezen en zulks wegens het stichten en repareren van Heu len in gezegden Singel. Middelburg, den 7 Junij 1849. De Centrale Directie voornoemd J. J. SPRENGER, Vt. Ter ordonnantie van dezelve J. J. I. SPRENGER. MIDDELBURG, den 8 Junij. Bij koninklijk besluit van 31 mei is aan den heer C. G. Altcna op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Biervliet. Door Z. M. zijn, bij besluit vaneómeijl., bij voort during tot leden der hoofd-commissie tot de zaken der Is raëliten benoemd, de heeren T. Polak Daniels, te 'sGra- venhage en P. 1Z. Jacobs, te Amsterdam. Bij koninklijk besluit van 24 maart 1849 is, op een re- quest van de commissarissen en den directeur der Holl.-Bel gische stoomsleepdienst-maatschappij welker hoofdzetel ge vestigd zal zijn te Amsterdam bewilliging verleend tot het oprigten van bovengenoemd vennootschap op het overgeleg de ontwerp der acte van oprigting,en bepaald, dat voor melde bewilliging verleend wordt, me: dien verstande, dat tot de uitoefening der bedoelde stoomsleepdienst door deze vennootschap niet vermag te worden overgegaan, dan op den voet en onder de voorwaarden eener behoorlijk daartoe verkregen concessie. Den 5 dezer is nadenmiddag van Hellevoetsluis in zee gestoomd Zr. Ms. stoomschip Cerberus, luitenant iste kl. P. A. M. Hinlbpen, naar de Noordzee. Uit Vlisingen den 7 dezer wordt ons geschreven: In no. 66 van dit dagblad werd melding gemaakt van zekere aangebragte verbeteringen aan eene der stads brand spuiten te Middelburg. Van bier kan mede berigt worden, dat bij gelegenheid eener onlangs plaats gehad hebbende beproeving van drie door verschillende te Amsterdam Rotterdam en Vlissingen wonende fabrikanten, vervaardigde kleine brandspuiten ten (dienste der Nederiandsche marine, die van den mede-concur- rent IV. van der Os alhier het best voldaan heeft. De afmetingen der slede van deze spuiten waren bepaald op eene lengte van 1,20 en eene breedte van 46 Ned. duim. Bij de beproeving der spuit van den fabriekant IV. van der Os bleek, dat dezelve ruim 13,300 kan water, 4 el hoog opzuigende in het uur kon opleverendezelve bragt het water tot eene hoogte van ruim 20 Ned. elen werd door niet meer dan acht man bewerkt. Der zaak kundigen zullen uit deze gegevens kunnen af leiden dat deze zeer gunstige uitwerkselen zich paren, zoo wel aan eene opmerkelijke beknoptheid van het werktuig, als aan het toereikende der aanwending eener betrekkelijk geringe mate van beweegkracht of personeel voordeelen welke bij bluschmiddelen ook voor woonhuizen, in de eersre plaats in aanmerking komen; kunnende de bedoelde spuit, als zuig en perspomp 'gelijk werkende, met derzelver zuig- buizenslangen en verdere toebehoorendoor de kleinste deuren binnenshuis vervoerd worden." In de afgeloopen week had te Vlissingen het halfja rig examen van de leerlingen der in april 1848 opgerigte volks-zangschool plaats bij welke gelegenheid de leerlin gen de beste getuigenissen gaven van de snelle vorderingen die zij in zulk een kort tijds-bestek als van hetwelk de op- rigting der school dagteekentgemaakt hebben. Staten-SSencraaï. In de zitting Tan de Tweede Kamer der Staten-Generaal van den 5 dezer is ingekomen een koninklijk besluit waarbij aan den heer mr. D. Donker Curtiusop zijn verzoek eervol ontslag wordt verleend als minister van justitie onder dankbetuiging voor de vele goede en gewigiige diensten door hem in die betrekking bewezen alsmede een ander koninklijk besluit, houdende benoeming van den heerjhr. mr. H. X. Wichèrs lid van den Raad van State tot minister van justitie. Voorts zijn ingekomen zes missives van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaaldie daarbij kennis geeft, dat zij zich achtereenvolgens vereenigd beeft met de navolgende door de Tweede Kamer aangeno men wets-ontwerpen; dat tot het verleenen van vrijdom van accijns aan vermicelli- en macaroni-fabrieken dat tot regeling van het fonds van koopprijzen van domeinen over 1848; dat houdende bepalingen omtrent de regterlijke collegien dat tot het verleenen van dispensa tie van. de wet van 16 november 1814, ten behoeve van een gebouw te Ooltgensplaatdat tot liet verleenen van schadevergoeding en wacht gelden aan buiten betrekking gerakende ambtenaren dat tot het on- vervreembaar verklaren van militaire pensioenen cn gagementen. Nog is ingekomen eene missive van den staatsraad directeur van het kabinet des Koningswelke, overeenkomstig art. 114 der grond wet, de kenuisgeving inhoudt, dat Z. UI. de Koning de zes boven vermelde wets-ontwerpen alsmede die omtrent de reis- en verblijf kosten voor de leden der beide Kamers van de Staten-Generaal en betrekkelijk het batig slot vafi het fonds voor de Dedemsvanrt met zijne goedkeuring heeft bekrachtigd ten gevolge waarvan die aldus vastgestelde wetten in bet Staatsblad zij» geplaatst. In de zitting vau de Tweede Kamer van den 6 dezer is ingeko men eene koninklijke boodschap ten geleide van het navolgend wets ontwerp tot regeling van liet inkomen der kroon met de daarbij behoorende memorie van toelichting ONTWERP VAN WET HOUDENDE REGELING VAN HET INKOMEN DER KROON. WIJ WILLEM III, ENZ. Alzoo wij in overweging genomen hebben dat art. 27 der grond wet vordert, dat, bij elke nieuwe troonsbeklimming, door de wet geregeld worde bet inkomen, hetwelk, behalve het inkomen uit de domeinen, in het jaar 1848 door onzen Koninklijken Vader R. G. tot kroon-domeinen aan den Staat terug gegeven aan de kroon moet worden toegekend. Zoo is hetdat wij den Raad van State gehoord en met gemeen overleg der Staten-Generaal hebben goedgevonden en verstaan ge lijk wij goedvinden en verstaan bij deze Ecnig artikel. Het inkomen van de kroon wordt gedurende onze regering vastgesteld op eene som van zes honderd duizend gulden jaarlijksbehalve de inkomsten van de kroon-domeinen in art 27 der grondwet vermeld. Lasten en bevelen enz. Voorts is ter kennisse der vergadering gebragt dat tot rapporteurs over de kieswet door de afdeelingen benoemd zijn de heeren de Moraaz JKijnaeadts Heemskerk Thorbccke en Hacker. Vervolgens zijn door de commissie voor de verzoekschriften eenige verslagen uitgebragt met welker onderscheidene conclusien de ver gadering zich achterYolgens heeft vereenigd. Eindelijk heeft zijne excellentie de minister van financien, op eene interpellatie van den heer Hacker verklaard dat eene nieuwe rege ling van de reis- en verblijfkosten der ambtenaren onlangs een on derwerp van beraadslaging in den ministerraad had uitgemaakt en waarschijnlijk nog in den loop dezer week naar den Raad van State zou worden verzonden om alsdan zoo spoedig mogelijk definitief te worden vastgesteld. lïiiltsclilaml. TVeenen 2 junij. De berigten uitliet hoofdkwartier melden, dat ook aan de zijde van Neutra de opstandelingen versterking hebben bekomen en dat dien ten gevolge de keizerlijke troepen welke de Waag waren over getrokken weder op den regter-oever van dien vloed zijn teruggekomen. Meri spreekt veel van een gevechthetwelk eene der Russische afdeelingen bij Kaschau zoude hebben gehad, en waarbij die stad genoegzaam geheel tot een puin hoop zoude zijn geschoten ter zake van het aandeelhetwelk de bevolking aan de verdediging bad genomen. Deze be rigten zijn nog te verward om er eenigen staat op te kun nen maken. De Weener dagbladen maken voorts melding van een gevechthetwelk het korps van den genernal Vogel bij Trentschin zoude hebben geleverd doch zonder van dien uitslag te gewagen. De Russen die alsnu bij Tyrnau bij - eentrekken zijn nog niet met de Hongaren slaags geweest. Uit een omstandig berigt, nopens de bestorming van Ofen blijkt, dat de Hongaren de vermeestering'dier vesting grooten- deels aan het verraderlijk gedrag van eenige Italiaansche sol daten te danken hebben. De ban van Croatie Jel/achich meldt, dat hij weder aar.vallenderwijze te werk ga^tdat hij in den nacht van den 25 mei eene batterij, welk* de/>^$?an- delingen bij Peterwaradijn hadden opgeworpen beqft bestórmd en vermeesterd, en dat hij twee houwitsers in dezelve heeft vernageld. De ban had destijds zijn hoofdkwartier in IUuma. Keulen 5 junij. Dr. Gravel/, sedert korten tijd presi dent van liet rijks-ministerie, heeft zijn ontslag gevraagd en van den rijksbestuurder verkregen. Uit Stuttgard zijn tijdingen tot 2 dezer. Na langdurige debatten heeft de kamer der afgevaardigden den eisch eener deputatie uit de Reutlinger volksvergadering afgeslagen om in de vergadering toegelaten te worden en daar de grieven en eischen van een deel der bevolking te ontwikkelen. Die eischen liepen zeer hoog, en bedoelden niets minder dan eene volkomene reorganisatie in verschillende takken van het inwendig bestuur. Fickler uit Baden is te Stuttgardt gear resteerd. Brieven uit Berlijn beweren dat de vredesonderhandelingen niet vorderen dewijl Denemarken, door Rusland ondersteund zijne eischen niet beperken wil. Anderen weder gelooven dat Pruissen een afzonderlijk vredesverdrag met Denemarken wil sluiten. Zoo veel is zeker dat de krijgsverrigtingen in Sleeswijk en Jutland uagenoeg stil staan. Hamburg 3 junij. Uit Hadersleben wordt gemeld, dat de Pruissische troepen zonder tegenstand te ontmoeten binnen Aarhuus zijn gerukt. Men geeft geene dagteekening op wanneer dit zoude hebben plaats gehad. Etaljie. In weerwil van alle tegenstrijdige berigten blijven de jongste tijdingen uit Milaan volhouden dat het vredesverdrag tusschen Oostenrijk en Sardinië gesloten is. Het is geheel ongegrond dat de Oostenrijkers zich te Flo rence en Bologna aan gruwelijke wreedheid zouden hebbe.i schuldig gemaakt te Florence zijn ze zelfs met gezang en gejubel ontvangen. De ziekte van koning Ernmanuël schijnt geweken. De groothertog van Toscane is nog niet in zijne staten terug. In en buiten Rome is niets belangrijks voor gevallenuit de dubbelzinnige nota's van den Franschen ge zant de Lesseps wordt nog niet veel licht verspreid men spreekt over zijne terugroeping. De reptiblikeinsche re gering heeft de bezittingen van den koning van Napels in Rome onder sequestratie gesteld. Monsgr. Bedini, die door den paus tot buitengewoon commissaris voor de legatien benoemd is heeft aldaar bij proclamatie de herstelling van het paus- selijk gezag afgekondigd. Te Bologna hebben de troepen den eed aan Pius IX afgelegd. Het bombarderen van Ancona wordt bevestigd maar nog niet de onderwerping. De toestand van Venetie wordt bij den dag bedenkelijker. Frankrijk. Parijs 5 junij. Zoo als men verwacht had, is de heer Daru in plaats van den heer de Tocqueviüe tot ondervoorzitter der wetgevende vergadering benoemd De zittingen hebben wel onstuimige maar nog geene belang rijke beraadslagingen opgeleverd en liepen meestal over ver scheidene verkiezingen in de departementen. De heer Dttpin weet met vastheid en waardigheid, maar tevens met onpar tijdigheid het gezag en beleid des voorzitters te handhaven. Tot heden is de boodschap van den president niet ingeko men men schrijft dit toe aan de belangrijke uitgebreidheid van dat staatsstuk dat geheel door den president der repu bliek ontworpen, en inden ministerraad bediscusieerd is; het zou niet mhider dan 70 paginas druks bevatten. In de laatste zitting der wetgeving heeft vooral een hevi ge storm gewoed over de verkiezingen van Yonne; de op positie beschuldigde den heer Fremy, voormalige chef van het kabinet van den heer Léon Fauchervan onwettigen in vloed tot zijne verkiezing te hebben uitgeoefend. De ver schijning op de tribune van den voormaligen minister van buitenlandsche zaken die te gelijk zich zelf, over de be wuste telegrafische berigten en tevens zijn kabinets-secre- taris kwam verdedigen, gaf het sein tot het alarm; er is niets beslist, de zaak is tot eene volgende zitting uitgesteld. Over de onderhandelingen met Rome loopen allerlei geruchten en die zaken schijnen zich meer en meer re ver wikkelen; men zeide heden stellig dat de lieer de I.esseps blijken van hersen-ongesteldheid heeft gegeven en terug is geroepen. Bij de boodschap van den presidentdie heden verwacht wordt, zal daaromtrent evenwel opheldering moe ten geschieden. De heer Ledru-Rollin zal het ministerie over de buitenlandsche aangelegenheden interpelleren. Naar men zegt zou de heer Thiers het staatkundig tooneel geheel willen verlaten. De minister van oorlog heeft tot de invoering besloten van het muntstelsel in Algerie hetgeen waarschijnlijk in het begin bij de Arabieren moeijelijkheid zal ondervinden. Te Chalons-sur-Marne hebben tusschen de aldaar lig gende huzaren en de inwoners ernstige onlusten plaats ge had, die de verlegging van het regement huzaren naar el ders hebben noodzakelijk gemaakt. Ofschoon het gerucht der bijeentrekking van een ob servatie-leger aan den Rijn reeds is tegengesproken schijnt het dat men er ernstig aan denkt, strijdkrachten aan de gren zen van het hertogdom Baden en van den Faltz te verzame len. Metz zou dan ook het centrum worden eener aanzienlijke vereeniging van troepen. De vijfjaarlijksche nationale tentoonstelling van voort brengselen van nijverheid en landbouw is in het groote daartoe in de Champs Elysées opgerigte gebouw, geopend. i Dit paleis heeft acht groote ingangen en bij het bezien van dezen nitgestrekten baznr kan men 384 mijlen afleggen. Men roemt de tentoonstelling zeervele voorwerpen zijn echter nog niet ontpakt en behoorlijk geplaatst.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1