MIDDELBITRGSCHE C OIIII A N T. Ik N°. 67. Diügsda lH4Sf te JfzEGS 5 Juuij. €T Be&tuven ca ^bwiniöttfAtifin. ISittttenlatibdche SEijbittgen. I5uücnlaub0dte Sijhingen. £- JAARMARKT. BUR.GEMEESTEII en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebben den, dat de KERMIS of JAARMARKT dezer Stad dit jaar eenen aanvang zal nemen op Maandag den 23 Julij en eindi gen op Zaturdag den 4 Augustus daaraanvolgende dat de Kooplieden of Vertooners van Openbare Vermakelijkheden welke eene Standplaats verlangen, zich daartoe, met opgaaf der grootte hunner Kramen of Tenten in persoon of bij vrachtvrije brievenzullen moeten aanmelden bij den Markt meester vóór Maandag den 16 Julijen dat des voormid dags van dien dag, ten 10 ure, voor zoo veel eerstgeinelde betreft op het Bureau van Policie ten overstaan van den Heer Commissaris van Policie, de loting tot het bekomen van Standplaatsenovereenko.mstig de daarvoor bepaalde wijze, zal plaats hebben. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 25 Mei 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKEIIKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEEli. GENEESKUNDE. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in ZEELAND, residerende te Middelburg, verwittigt bij deze de belanghebbenden, dat zij hare gewone Vergadering houden zal op Donderdag den 5 Julij 1849, en verzoekt tevens allen welke dan verlangen toegelaten te worden tot het Ileel-, Verlos- of Artsenijmengkundig Exa men, of tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogist, om hun daartoe strekkend requestonder overlegging van de noodige bewijzen, vóór den 20 dezer maand, te doen toe komen aan Professor B. de Jonge Voorzitter derzelve Com missie. Middelburg, den 4 Junij 1849. De Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland, Namens dezelve Js. de MAN Jz.Secretaris. MAATSCHAPPIJ TOT WUT YATf 'T ALGEMEEIÏ. VERGADERING op Woensdag den 6 Junij 1849, des middags ten één ure. Over de Punten van Beschrijving voor de Algemeene Vergadering. Namens Bestuurders P. de MARET TAKSecretaris. LIEDERTAFEL CONCORDIA kFoensdag 6 Junij 1849; TENTOONSTELLING TE DELFT. Wordt ter kennis gebragt van degenen die van de gelegen heid verlangen gebruik te maken om voorwerpen naar de Tentoonstelling te Delft, vóór den 15 dezer, vrachtvrij met de Stoombooten, varende tussehen de Steden Middelburg en Rotterdamen verder per Onderneming van den Heer J. P. Koens naar Delft te verzenden dat de voorwerpen zullen moeten zijn voorzien met het adresAan de Commissie voor de Tentoonstelling te Delftdoor den toezender geteekend. MIDDELBURG, den 4 Junij. Tot leden der provinciale Staten van Zeeland zijnop den 1 dezer, door de verschillende standen, ter vervulling van de, door de gewone aftreding, te ontstane vacatures benoemd Door de ridderschapjhr. mr. .7. C. Schorer van de Sou- burgen en mr. J. van Reigersberg Fersluys, beide bij her kiezing; door de stad Middelburg,: de heeren C. Fis en G. J. Sprenger beide bij herkiezing door de stad Goesde heer mr. J. J. van Deinseter vervanging van den heer L. de Fouw Jz., die verzocht had niet verder in aanmerking te komendoor de stad Vlissingen de heeren .7. IV. Callen- fels en .7. C. Dutilh, beide bij herkiezing; door de stad Sluisde heer .7. B. Bekaarter vervanging van den heer J. L. Stern f.G., die verzocht had niet verdér in aanmer king te komen door den landelijken stand in het district Zierikzee: jhr. .7. L. de Casembrootter vervanging van den heer .7. de Katerin het district Goesde heeren B. van der Mandere .7. Kakebeeke en mr. M. P. Blaaubeende beide eerste bij herkiezingen de laatste ter vervanging van den heer P. J. Buteuxin het district Sluisde heer A. van den Broecke ter vervanging van den heer .7. B. Bekaar voor noemd en in het district Hulstde heer A. J. Onghena ter vervanging van den heer A. Caland. Voorts zijn, tenzelfden dage, tot leden der provinciale :Staten benoemd door de stad Zierikzeede heer mr. kV. ff. P. Kr oefbij herkiezing; door de stad Vlissingen, de heer D. Uijttenhoovendoor den landelijken stand, in het district Middelburg: de héér A. van den Broecke Jz. en in het district Goes: de heer mr. .7. C. van der Meer Mohr ter vervulling der in gemeld collegie ontstane buitengewone vacaturesrespectivelijk door het zitting nemen van de hee- ■remen mr. Kroef en mr. van der Meer Mohr voornoemd als leden van de dubbele Tweede Kamer der Staten-Generaal door het overlijden van den heer A. van der Swa/meen door het zitting nemen van den heer mr. .7. .7. Slicher van Domburgals lid van de gewezene Tweede Kamer der Sta ten-Generaal. Eindelijk zijn reeds vroeger door de stad Middelburg tot leden der provinciale Staten benoemd jhr. mr. M. C. Pas poort van Grijpskerke bij herkiezingen de heer mr. J. F. Bijleveld, ter vervulling van de in gemeld collegie ont stane buitengewone vacatures respectivelijk door het zitting nemen van eerstgemelden heer als lid van de dubbele Kamer der Staten-Generaalen door het aan jhr. C. A. Rethaan Macaré verleend eervol ontslag. Bij besluit van den 31 mei, heeft Z. M. den heer mr. D. Donker Curtiusop zijn verzoek, eervol ontslagen als minister van justitie; terwijl hoogstdezelvebij een ander besluit van dezelfde dagteekeningjhr. mr. H. L, IFichers lid van den Raad van State, heeft benoemd tot minister van justitie; respectivelijk met den 4 junij aanstaande. In het Staatsblad 110. 17, 18 en 19 zijn afgekondigd de wetten: r. tot regeling der reis-en verblijfkosten van de leden der Eerste Kameren der reiskosten van de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal2. tot regeling- der bestemming van het batig slot van het fonds voor de werken aan de Dedemsvaart3. tot regeling van het fonds voortspruitende uit koopprijzen van domeinendienstjaar 1848. Al deze wetten voeren de dagteekening van 26 mei jl. - Onder de goedgekeurde beroepen van predikanten bij Zr. Ms. besluit van den 18 dezer, is ook dat van den ker- keraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Vere, uit- gebragt op ds. f. G. T. Creutzberg te Chaam. In dato 4 februarij 1849, is door Z. M. den Koning, voorden tijd van vijf jaren octrooi verleend aan C. A. van Deinse, te Middelburg, op de uitvinding van eene verbe terde wijze ter bereiding van cacao tot chocolade. Door de Nederlandsche handel-maatschappij zijn weder bevracht 31 schepen, als voor Amsterdam 18, voor Rotter dam 12, voor Dordrecht 1, Uit alle oorden van ons vaderland ontvangt men de gunstige berigten over de veldvruchten en het blijde voor- uitzigt op een overvloedigen oogst. Ofschoon de cholera te Rotterdam en te Dordrecht nog heerschende blijft, wordt echter tegengesproken dat zij in zulk eene hevigheid toeneemt als sommige berigtgevers mededeelen. Ook te Amsterdam heeft zij zich op nieuw geopenbaard. Men schrijft uit Leeuwarden 30 mei. De hier uitkomende Prov. Friesche courant meldt dat tussehen de onderscheidene in deze provincie bestaande ver- eenigingen van stelselmatige liberalen eene algemeene aan sluiting is tot stand gekomen onder de spreuk Eendragt maakt magt. Een algemeen comité van die liberalen heeft in eene den 21 dezer hier gehoudene vergadering, een pro gramma van beginselen vastgesteld onder anderen het vol gende inhoudende: De regtstreeksche verkiezingen, voor alle trappen der wetgevende magtmoeten worden ingevoerd met zoodanigen census dat geen gedeelte van den midden stand worde uitgesloten en er tevens blijve eeti behoorlijke waarborg voor de stoffelijke onafhankelijkheid der kiezers. Afschaffing der slavernij in de koloniën. De uitvoerende magt beruste bij den Koning, met een verantwoordelijk ministerie. Alle centralisatie, behoudens de verantwoordelijkheid van de lagere aan de hoogere besturenmoet worden verme den en de gemeentelijke en provinciale besturen behoo- ren volkomene zelfstandigheid te genieten. De beraadslagingen der gemeente-raden moeten zooveel mogelijk openbaar zijn. Het regtswezen zij eenvoudig en onkostbaar. De provinciale hoven moeten worden afgeschaft. Overal móet worden inge voerd zuinigheid van beheer. De handel moet genieten alge- heele vrijheid. Alle belastingen die handel en nijverheid druk ken en alle belemmerende uit- en doorvoerregten moeten afge. schaft worden. Alle belastingen moeten evenredig worden verdeeld tussehen de burgersnaar mate van ieders inkom sten. De vertegenwoordiging oefene naauwkeurige en ge strenge controle op het beheer der koloniën en der financien in het algemeen. Het is de pligt te streven naar verdere ontwikkeling en volmaking der grondwettelijke instellingen." Uit Zwolle schrijft men Men verneemt, dat aan onzen stadgenoot den wfl-eervv. zeer gel. heer G. II. van Senden, door H. K. H. de prin ses Albert van Pruissen het vereerende voorstel is gedaan om hoogstdezelve en haar gevolg als predikant en geleerde op eene reis naar het heilige land te vergezellen en dat de heer van Sendenna rijp beraad, heeft besloten den wensch der vorstin te vervullen. Burgerlijk© SlandL Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der Stad Middelburg ingeschreven als: Geboren 48 kinderen 23 van het mannelijke en 25 van het vrouwelijke geslacht. Gehuwd 41 paren. Overleden: 55 personen; 23 van het mannelijke en 32 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven: 1. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 9; van 1 tot 5 jaren oud, 6; van 5 tot 10 jaren, 1 van 10 tot 15, o; van 15 tot 20, 3; van 20 tot 25, 1; van 25 tot 30, 5; van 30 tot 35, 4; van 35 tot 403 van 40 tot 45, 1; van 45 tot 502 van 50 tot 55, 2; van 55 tot 60, 6; van 60 tot <554van 65 tot 70, 1 van 70 tot 75, 3; van 75 tot 80, 1 van 80 tot 85, 2; van 85 tot 90, o; van 90 tot 95, 1. Gedurende de maand mei 1849 zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der stad Vlissingen ingeschreven, als: Geboren 18 kinderen; 12 van het mannelijke en 6 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 21 personen; ió van het mannelijke en 5 van het vrouwelijke geslacht. Onder de overledenen is begrepen 1 militair in het hospitaal en 1 elders overledene doch aldaar ingeschrevene. Levenloos aangegeven geene. Gehuwd 10 paren. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 5; van I tot 5 jaren oud, 1; van 5 tot 10 jaren, 1; van 10 tot 15, 1 van 15 tot 20 3van 20 tot 25 1, van 25 tot 30, 1 van 30 tot 35, 1; van 35 tot 40, 1; van 40 tot 45 o van 45 tot 50 o van 50 rot 55, o; van 55 tot 60, 1 van 60 tot 65, 2; van 65 tot 70, 1 van 70 tot 75 o van 75 tot 80, 2; van 80 tot 85, o, en van hoogeren ouderdom mede geene. Engeland. Londen 31 mei. II. M. de koningin is gisteren namiddag, met haar gezin, van het eiland Wight in deze hoofdstad teruggekomen. Een onzer Torybladen (the Morning-Postj geeft he den te kennen, dat het twijfelt aan de waarheid van het gis teren door de Times gegeven berigt omtrent een voorgeno men huwelijk van den graaf van Montemolinen meldt voortsdat de genoemde prins gisteren ochtend half 9 ure zijne woning in deze hoofdstad verlaten heeft; dat hij te middernacht nog niet teruggekomen was; dat geen zijner raadgevers in Londen iets weet van het bedoelde huwelijks plan en ook niets van 's prinsen tegenwoordige verblijf plaats. De Turksche gezant, Mehemed-bassaheeft gisteren middag weder een zeer prachtigen maaltijden daarna eene groote danspartij gegeven. Ditmaal was het feest ter eere van het corps diplomatique. Uit Dublin, 29 mei, wordt gemeld, dat de cholera zich daar vertoond heeft in eene der kazernen, gelegen ach ter het kasteel en nabij eene digtbevolkre en niet gezonde buurt. In vele streken van Ierland heerschen bij voortduring eene vreesselijke armoedeziekten en groote sterfte. De vooruiczigten op den oogst zijn gelukkig zeer gunstig. Duitscliland. IFeenen 28 mei. Gisteren avond zijn de aartshertog Frans Karei en de aartshertogin Sophie (de ouders van den keizer) uit Olmutz hier aangekomen. De regering heeft met den telegraaf het berigt uit Warschau ontvangen dat de keizer van Rusland het eerste Russische armee-corps 't welk door den generaal Panijatin wordt aangevoerd, onder het opperbevel heeft gesteld van den Oos- tenrijkschen generaal von IFelden. Dientengevolge zullende vijandelijkheden thans weldra een aanvang nemen. In bijzondere berigten uit Pesth wordt gemeld dat die stad door het laatste bombardement veel schade heeft geleden, en dat ettelijke woningen waaronder zeer aanzienlijke ge bouwen eene prooi der vlammen zijn geworden. Den 14 dezer heeft Kossuthonlangs tot president van Hongarije benoemd in handen van den rijksdag te Debreczin den eed op de Hongaarsche constitutie afgelegd. Deze verga dering heeft den president de keizerlijke burg te Ofenwelke vroeger door den palatijn werd bewoond, tot verblijf aange wezen en hem een gelijk inkomen toegelegd als vroeger door den palatijn werd genoten. De Oostenrijksche regering heeft de bank gemagtigd tot het uitgeven van nieuw bankpapier, en zulks ten einde te wor den aangewend tot betaling der soldijen en tot den aankoop van levensmiddelen voor het Russische leger in Hongarije. Er zijn geruchten in omloop, dat Semlin door de Hongaren is venneesterden dat daarentegen de Russen Kronstadt in Zevenbergen hebben bezet. Een buitengewoon nommer van het Weener dagblad van den 27 meldt omstandig het stormenderhand innemen van Ofen door de Hongaren» De voorwaardsche beweging van het Oostenrijksche leger in Hongarije bevestigt zijn. Hetzelve moet bereids de Waag overgetrokken en Szered Tapolesan Neustade en Neutra bezet hebben terwijl de Hongaren zich bijna overal terugge trokken hebben. Frankfort 29 mei. Hedeu heeft de tot 118 leden gesmol ten rijksdag gehandeld over de vraag nopens de verdaging van den rijksdagen is besloten deswege over te gaan tot de orde van den dag. Morgen zal dezelve waarschijnlijk voor de laatste maal in de Pauluskerk bijeenkomen. De commissie van 30 heeft zich eenparig voor het verleggen van den zetel der vergadering naar Stuttgardt verklaard en tachtig leden hebben zich schriftelijk verbonden om mede naar Stuttgardt te trekken. Het voorstel wegens verlegging op morgen te behandelen zal aangenomen worden. De sedert eenige dagen door de vrijschareti bezette stad Worms is den 26 dezer, na een gevecht, hetwelk ii uur duurde en vrij hardnekkig was, door de Hessische troepen onder IVertershausen stormenderhand genomen. Devrijbui- cers hadden, om aan de soldaten den lust tot vechten teont- nemen de in Worms achtergeblevene officiers-vrouwen ge dwongen zich op de barricaden te plaatsen, doch zonder gevolg. Frankfort 31 mei. De vijandelijkheden hebben aan de Badensche grenzen een aanvang genomen. Gisteren na-

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1