MIDDELBURGSCHE M°. 66, Zaturdag faestuvcn en !3tbmiiu0tcatien» TTAJR SCHUTTING* De CENTRALE DIRECTIE van WALCHEREN brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat, uit hoofde van te doene reparatien aan de Heul gelegen in den Singel tusscken de Tlissingsche. en St. Geert rui dspeor ten dezer Stad de passage daar ter plaatse voor Rijtuigen van Maandag den 4 Junij 1849 tot Zaturdag den 9 daaraanvolgende zal gesloten wezen. Middelburg, den 31 Mei 1849. De Centrale Directie voornoemd J. J. SPRENGERVt. Ter ordonnantie van dezelve J. J. I. SPRENGER. RE TH C CIJS JL TIE. Naar aanleiding van de aankondiginggeplaatst in de Courant van 5 Mei 11.worden de Inwoners van de Wijken O. D. K. en F. verwittigd, dat de Commissie ter Revacci- natie hare zitting houden zal in het Burger Weeshuisop Zondag den 3 Junij aanstaande,, des namiddags tusschen vijf en zes ure. £itttienlAttbdcfte ®ijbiu0cw. MIDDELBURG, den 1 Junij. Door Z. M. den Koning is tot Nederlandschen consul te Buenos-Ayres benoemd de heer H. Bungeen als vice- consul van Zweden en Noorwegente Harlingen erkend de heer C. Harmsen. Dpor den Koning is onder andere kerkelijke beroepen ook goedgekeurddat van de Nederduitsche Hervormde ge meente te Leydenuitgebragt op ds. J. F. Kuyperpredi kant te Middelburg. De een-en-dertigste vergadering der Evangelisch-Lu- thersche synode is den 30 mei geopend door Zijne Exc. den minister voor de zaken der Hervormde Eeredienst enz., vergezeld door den heer secretaris-generaal en adviseur bij dit departement. De leden dezer synode zijn ds. J. Decker Zimmerman van Utrecht, president; ds. II. J. Matthes van Leyden, vice-presidentds. J. M. L. Rellvan Am sterdam, secundus vice-president; ds. J. C. Lomanvan Amsterdam secretarisds. R. T. F. Rtudlervan 's Gra- venhage, tweede secretaris; professor J. F. Domela Nieu- wenhuisvan Amsterdam; ds. H. Heringvan Middelburg ds. J. GLiernurvan Haarlem ds. J. REilers Koch van Wildervank; de heer mr. F. F. Karseboomvan Am sterdam de heer D. Paxmanvan Amsterdamde heer jhr. mr. J. de Bosch Kempervan Amsterdam; de heer C. L. Keurenaervan 's Gravenhage de heer J. G. Onnets van Utrecht, en de heer J. Backer, van Oosterbeek. Het ontslag van den heer Donker Curtius, als minister van justitie, is door Z. M. den Koning aangenomen. Tot op eene nader te doene benoemingblijft hij echter belast met de portefeuille. Als vermoedelijke opvolger van den heer Baud, wordt door velen de heer Wickers gedoodverwdanderen noemen ook deu heer Rulofsgewezen directeur van cultures op Java. C.N- R' Ct De schout-bij-nacht Arriens is van zijne zending naar Petersburgtot kennisgeving van het overlijden van wijlen Koning Willem II en de troonsbeklimming van Koning Wil lem IIIin de residentie teruggekeerd. Ook is in de residentie teruggekeerd de generaal-majoor van Omphaldie gelijke zending buitenslands vervuld heeft. De Toekomst deelt mededat door den minister van oorlog aan de respective kommandanten der korpsen bevel gezonden is, voorloopig aan hunne onderhoorigen geen ver lof toe te staan. Een blad meldtdat Z. M. de Koning voornemens isom uit verschillende korpsen een onder-officier te kiezen die ten minste 24 jaren dienst en dus de zilveren medaille heeft. De onder-officieren moeten bij Z. M. de dienst ver- rigten van lijfgarden. Naar men verneemt is er bevel gegeven dat een vier tal kanonneerbooten zich op de Waal moeten gaan poste ren en kruissen tusschen Gori.chem en Nijmegen staande dit in verband met de woelingen in Duitschland. Op last des Konings heeft de fungerende hofmaarschalk bekend gemaaktdattot nadere opzeggingde Prinsesse- tuin in de residentie des) zaturdagsvan 3 ure des namid dags tot 9 ure des avonds, voor het publiek geopend zal zijnwanneer de muziek van het een of ander korps zich op gemelden dag zal doen hooren. Men schrijft uit Leyden 30 dezer Gisteren zijn voor de arrondissements-regtbank de plei dooien in de zaak van het huiszittenhuis aangevangen. Na dat de advokaat mr. Sikkel Groosvoor heeren diakenen optredende, zijn termijn van eisch had gepleit, heeft de advokaat mr. Goudsmid voor heeren burgemeester en wet houders den termijn van antwoord begonnendie ten 4 ure js afgebroken om den volgenden ochtend te worden voort gezet." -j— De spoortrein, die maandagmiddag ten 4 ure 30 mm. Arasterdam verliet, had naauwelijks het station aldaar verla ten of geraakte geheel buiten spoorhetwelk aan pligtver- zuim van een der wachters schijnt te moeten geweten wor den. Ofschoon reeds aan den gang en genaderd zijnde tot het locomotief-gebouw heefc men haar gelukkig nog bij tijds kunnen doen stil houden. Geen der talrijke reizigers beeft eenig letsel bekomenzoodat het ongerijf zich tot een op onthoud van een paar uren bepaald heefthetwelk echter op de reizigers van hier naar DelftSchiedam en Rotterdam van geen invloed is geweestdaar op het gewone uur van het station te 'sHage extra-treinen zijn vertrokken. Van goederhand zijn wjj verzocht het volgende mede te deelen t Bij gelegenheid dat eene der stads brandspuiten eenige herstellingen heeft ondergaan is door den stads brandspuit maker J. Peek in overleg met den inspecteur der bluschmid- deleude verbetering aangebragt welke door de gebroeders Peek is uitgedacht geworden en bestaande in eene geheel nieuwe constructie der cylinders en zuigers. Het groote voordeel hierdoor aangebragt isdat de spuit met een be trekkelijk gering getal manschappen in werking kan worden gebragten gedurende e.enigen tijd kan gehouden worden een voordeel dat allerbelangrijkst isdaarbij het ontstaan van brand, de eerste hulp altijd de voornaamste is, en men die op ongelegen uren al dikwijls door gemis aan manschap pen slechts onvolledig kan verleenen. De proeven deswege in het bijzijn van de generale brand- directie genomen zijn allezins voldoende bevonden en is het gebleken dat met dezen toestel het water in dezelfde hoeveelheid en tot dezelfde hoogte en afstand is opgevoerd. Wij wenschen de gebroeders Peek geluk met deze hunne uitvinding die wederom getuigt van hunne kunde en ijver in een vakbestemd ter voorkoming of beteugeling van eene ramp welke menigmalen de verschrikkelijkste gevolgen kan hebben. Het is ons dus tot genoegendat wij deze reeds zoo gunstig bekende braudspuitmakers op nieuw en met ver trouwen kunnen aanbevelen." Z. iSuitcuUubschc ÏEijbittget*. Engeland. Londen 29 mei, Eene deputatie uit den kerkeraadder Hollandsche Protestantsche gemeentebestaande uit den wel-eerw. heer dr. Gehlebenevens de heeren Ber- nelot Moens van Houten Guitard en van Enschot Hollertt had gisteren de eer bij prins Hendrik der Nederlanden te worden toegelaten, om hem met zijne aankomst hier te lande geluk te wenschen de gehechtheid der gemeente aan de in Nederland regerende dynastie en haren opregten wensch voor den vrede en de welvaart van dat rijk te betuigen. Nadat het adres gelezen en overhandigd wasgaf de prins daarop een hoogst minzaam antwoord met de verzekering dat hij de gevoelens van vaderlandsliefde en onveranderde trouw der leden van de Londensche gemeente aan Z. M. den koning zou overbrengen. De stoomboot America is heden morgen te Liverpool aan gekomen tijdingen medebrengende van Newyork tot 16 en van Halifax tot 19 dezer. Zij heeft de reis van laatstgemelde plaats naar Liverpool in 8L dag volbragt. Te New-Yorkhad- den den 10 dezer in een der schouwburgen ernstige onge regeldheden plaatsten gevolge der vertooning welke de bekende Engelsche schouwspeler Macready voornemens was aldaar te geven. Eene aanzienijke menigte had zich voor den schouwburg verzameld met het doel den heer Macready te beleedigen. Dientengevolge werden verschillende per sonen gevangen genomen waarop de menigte het schouw- burgs-gebouw inbrand wilde steken en een vernielenden aan val op hetzelve begon. De militairen gaven daarop vuur waarbij 20 personen gedood werden. De uitspraak van de jury bij die gelegenheid was, dat de omstandigheden de over heden geregtigd hadden om het bevel te geven op de menig te te vuren maar datindien een behoorlijk getal policie- agenten opgeroepen warehet gebruik van vuurwapenen vermeden zou kunnen zijn. Duitschland. Weenen 26 mei. Zoo het bezwaar lijk is, om naauwkeurig te worden onderrigt van de posi- tienwelke door de Oostenrijksche troepen en de Russische hulpbenden zijn bezeten omtrent derzelver wezenlijke sterk te is het nog veel moeijelijker, genoegzaam zekere berig- ten in te winnen, ten aanzien van de sterkte en de ver deeling der Hongaarsche strijdkrachten. De keizer is, over Ollmutz uit Warschau terugge komen. De aartshertog Frans Karei en de aartshertogin So- phia worden op Schónbrunn verwacht. Men meldt bij voortduring, dat de geregelde huzaren in het leger der opstandelingenbij Grandeels deserteren om niet tegen de keizerlijken te strijdendeels tot hen over- loopen. De zekerheid, dat de Russen zich in den strijd mengen moetzegt men zeer ongunstig op de gemoederen der insurgenten werken. Den 19 dezer bevond de ban van Croatie zich inEssegg, en vereenigde aldaar zijne strijdkrachten. Uit Presburg wordt gemelddat de linkervleugel der keizerlijke troepen zich met het korps van den generaal Vogel in gemeenschap heeft gesteld. Frankfort 28 mei. In de zitting der nationale vergadering van morgen zal waarschijnlijk een voorstel gedaan en aangenomen worden om den zetel van het parlement naar Baden ofRijn- Beijeren te verplaatsen. Reeds onlangstoen het rijks-mini sterie geweigerd had de troepen der Staten, die de rijks constitutie niet hebben erkend te verwijderen of den eed op die constitutie te doen afleggen had men een voorstel van geljjke strekking willen doen, maar daarvan afgezien omdat men toen nog niet geheel zeker was van eene meer- derheid voor zulk een uitersten maatregel te zullen verkrij- gensedert waren echter weder een twintigtal leden afgetre den en van de overgeblevenen zou de meerderheid zich, ongetwijfeld met het voorstel vereenigen. Intusschen had men te Frankfort een aantal berigten uit Baden en Rijn-Beijeren ontvangen volgens welke men zich meende te mogen vleijen dat het oproer aldaar niet meer van langen duur zoude wezen. Tusschen de leden van het voor loopig bestuur waren ernstige oneenigheden gerezende troepen die zich aan de beweging hadden aangesloten be gonnen deswege berouw te toonen en hunne vaandels te ver laten de burgers die de wapenen opgevat hadden begon nen in te zien dat zij misleid waren geworden en naar hun ne haardsteden terug te keerenzoodat het opgeworpen be stuur ten laatste geen anderen steun zou vinden dan bij de uit het schuim des volks bestaande slecht gewapende en ongedisciplineerde vrijkorpsen die aan eenen aanval van ge regelde troepen geen weerstand zouden kunnen bieden. Deze laatsten rukken van alle kanten aan. De eerste afdeelingen der Pruissische krijgsmagt, die door Saksen en Thuringen naar den Rhijn in aantogt iszijn den 27 te Hanau aange komen van waar de Hessische troepen naar Frankfort ver legd zijn. Bij Offenbach is een kamp voor 3.0,000 man In gereedheid gebragt. Van den Nederrhijn werden troepen gewacht die bij Kreutznach een kamp zouden betrekken; uit Wurtemberg rukken meer en meer troepen naar de Badensche grenzen op en sommige berigten gewagen ook van een Oostenrijksch korps van 10,000 man, hetwelk uit Italië en Vorarlberg zou aangekomen zijn om van dien kant tot on derdrukking van den Badenschen opstand mede te werken. Bij dezen stand van zaken heeft een berigt uit Karlsruhe te Frankfort bijzonder de aandacht tot zich getrokken, volgens hetwelk de afgevaardigde ter nationale vergadering Cullmann den 26 dezer als gezant van Baden en Rhijn-Beijeren naar Parijs vertrokken wasvergezeld door de beruchte volks menners Ruge en Blindals secretarissen. Berlijn, 28 mei. Het met zoo veel zekerheid algemeen verbreide en ook door velen als waarheid aangenomen ge rucht van het indienen eener dreigende nota van Rusland ten aanzien derDeensche, maar ook inzonderheid der Duit- sche aangelegenhedenis ongegrond bevonden. Dergelijke nota is niet ontvangen. De houding, door Pruissen jegens Duitschland aan te nemenen de staatsregterlijke inrigting van dat land is nog geen onderwerp van onderhandeling tus schen Pruissen en Rusland geworden. Rusland houdt zich tot dus verre op het standpuinhetwelk deze mogendheid reeds in het voorjaar van 1848 heeft ingenomen, en waar voor het destijds openlijk is uitgekomen; het ziet de ont wikkeling der staatsinstellingen in andere rijken rustig aan zoo lang daardoor zijn eigen gebied niet wordt bedreigd. Algemeen wordt verzekerddat PruissenSaksen en Ha- nover vereenigd blijvendat men al zeer spoedig de ont worpen constitutie voor den naauw vereenigden Bondstaat dezer landen zal vernemen. Beijeren kan dan altijd toe treden. Deze staat dringt steeds aan op een directorium. Het Pinksterfeest is hier rustig en vrolijk gevierd. De koning en de leden van het koninklijk gezin hebben zich te Potsdam onder de menigte begeven. Men meende alom een welmeenend verlangen naar rust en vrede te bespeuren Keulen 30 mei. Volgens een alhier ontvangen berigt uit Warschau van den 24, voor de waarheid van hetwelk wij echter niet instaan, zou de keizer van Rusland, ten einde een onverzoenlijk vijand in een trouw vriend en bondgenoot te herscheppen er ernstig over denken om aan Polen deszelfs zelfstandigheid terug te gevenen zouden de koning van Pruissen en de keizer van Oostenrijk zich niet ongenegen verklaard hebbendaartoe de hand te leenen. Italië levert geene tijdingen op die onvoorwaardelijk ge-i. loof verdienen dat de Franschen ten gevolge van reactie- onnaire beweging te Rome zouden zijn binnengerukt, en dat Mazzini zou zijn gevangen genomenschijnt even onzeker te zijn als dat de Franschen een nieuwen aanval tegen die stad hebben ondernomen. Niets bevestigt ook nog de vdbr- gewende overwinning van Garibaldi op de Napelsche troe- pen; alleen weet men dat deze eeneachterwaardsche bewe ging hebben gemaakten tot Citerna zijn terug getrokken. Men kondigt aan dat de heer Brenner te Milaan is aange komen om met den Oostenrijkschen minister von Bruci eene staatsregeling voor het Lombardisch-Venetiaansch ko ningrijk te ontwerpen. De ziektetoestand des konings van Piemont had den 24 mei eenige verbetering ondergaan. Een Spaansch eskader met troepen voor de herstelling van den Paus, had, den 22 mei, de haven van Barcelona ver-, laten. Spanje. Brieven uit Madrid melden, datthans de ge delegeerden van het Nederlandsch comité van Spaansche fond senhouders door den minister Mon verwezen zijn naar de in het vorige jaar benoemde commissie tot regeling der schuld welke commissie alsdan aan de regering dienaangaande rap port zal hebben uit te brengen. De tijding der bevalling van de koningin van een zoon, die slechts eenige uren geleefd heeft, blijkt geheel verkeerd, en met de bevalling der koningin van Portugal verward te zijn. Frankrijk. Parijs i.8 mei. Heden heeft de ivetge-, vende vergadering hare werkzaamheden aangevangen. Eene groote menigte had zich in den omtrek van het paleis deL wetgeving verzameld. Ten ruim twaalf ure werd de-zitting door den heer de Kératry, als oudste in jaren met eene korte toespraak geopend waarna de bureaux gevormd werden om daar tot het onderzoek der verkiezingen over te gaan. De heer Odilon Barrot deelde mede dat het uitvoerend bewind zoodra de vergadering zou zijn geconstitueerd

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1