MIDDEL 1 II fi M°. 65. Donderdag m 18 31 Mei. I 'V Besturen en xlbminiötraticu. 23innc ui aub3dis STijbiugcu. BuitcnlAttbsdie tTijbiagcn. iEfiB» •r AANBESTEDING. Op Maandag, den 4 Junij 1849, des voormiddags ten elf ure, zullen Ambachtsheereq van Vossemeer en Vrijberghe in de Herberg van den heer D. J. Amptte QUD-VOSSEMEER, in het openbaar aanbesteden: het bouwen in den Hollare- Polder, nabij de Gemeente Oud-Vossemeervan eene Kapi tale KORENSCHUUR lang 68,23 Ellen en breed 14,50 Ellen, met WAGENHUIS en afzonderlijk KAAllNHUIS, VAR KENSHOK en gevolgen. Het bestek zal in gemelde Herberg en in de Directiekggt des Polders ter lezing liggen, van den 31 Mei; terwiji de aanwijzing op de plaats zal geschieden den 2 Junij 1849, des voormiddags 10 ure. MIDDELBURGden 30 Mei. Het bevestigt zich dat de minister van koloniën, de heer G. LBaud, zijne demissie heeft ingediend. Men heeft ech ter tot dusverre nog niet vernomen dat dit ontslag door 'Z. M. den Koning is aangenomen; het is evenmin bekend of Z. M. het ontslag van den minister van justitie heeft aangenomen. Den 24 is te 's Ilage eene tentoonstelling van schil derijen en verdere kunstwerken van levende meesters geopend. Het getal der ingezondene kunstwerken bedraagt 680 door 270 inlandsche en 117 bnitenlandsche kunstenaars vervaar digd. Onder de eersten zijn 101 te 's Gravenhage en 57 te Amsterdam woonachtig. Onder de laatsten 82 uit Belgie eh 47 uit Parijs. Er zijn <5r 1 schilderijen en ix beelden, bus ten en statuetten. Men schrijft uit Nijmegen 27 mei: Heden arriveerde alhier eene kompagnie lansiers ko mende uit Tilburg welke voorloopig hier garnizoen zal houden zoo men verneemt verwacht men eerstdaags nog meerdere troepen alhier.' Ook is in de afgeloopen week de vesting door den generaal Nepveu geïnspecteerd." Ooit is te s Hertogenbosch doorgetrokken een detachement lansiersbestemd om in de nabijheid der Pruissische gren zen te verblijven. Een bataillon infanterie en eene halve batterij veld-artillerie houden zich reisvaardig. Het schijnt dat men aan de grenzen veel last begint te krijgen van zwer vende personen en vlugtelingen en dat zij zelfs in kleine benden hier en daar het platte land onvrij maken. Te Luik, waar het werk in de wapen-fabrieken se dert eenige weken aan het afnemen was, worden .tegenwoor dig al de 'wapenswelke zich in de magazijnen bevinden, voor rekening der Hongaren aangekocht en kontant betaald. Wij vernemen dat de Frankfurter bankier Bethman zich voorshands te Amsterdam met der woon komt vestigen. De gewezen president der nationale vergadering te Frankfort H. von Gagern, heefc in de nabijheid van Arnhem eene bui tenplaats gehuurd. Zr. Ms. korvet boreas, onder bevel van den kapit.- ter-zee J. G. Iluysis den 2 maart van Texel en Rio-Janefro te Batavia aangekomen. eenigd met de dqor het afdeelings-bestuur toegekende bijdragen, toereikend waren geweest om de door premiën verhoogde uit deel in gen te bewerkstelligen en nog 5 pet., berekend naar het bedrag der gedane inslagen, af te zonderen voor een fonds tot ondersteuning van oude arbeiders en weduwen. De com missie berigtte wijdersdatom verschillende redenen de invoering der spaarkas in de andere gemeenten van dit eiland nog niet had kunnen plaats hebben, maar dat zij, wegens het groote nut, daaraan voor de arbeidende klasse verbon den de commissarissen welke voor die gemeenten benoemd waren, had aangemoedigd, om alsnog pogingen aan te wen den om ook aldaar deze spaarkas in werking te brengen en besloot haar verslag, met deze nuttige inrigting bij voort during aan de welwillendheid van het afJeelings-bestuiir en de in dit eiland wonende leden der maatschappij van landbouw dringend aan te bevelen opdat ieder in den zijnenook langs dezen weg aan de verbetering van het lot der arbei dende klasse zoude kunnen medewerken." Koloniale tijdingen. Curagao18 april. Op dit eiland is de maïs-oogst niet algemeen goed geweest. De regen houdt steeds aanhetgeen zeer gunstig is voor de cochenille-teelt, maar ongunstig voor de zoutgaarders. De oogst van de cochenille is dit jaar veelbelovend. De zontoogst zal laat zijn ten gevolge van de aanhoudende regens. Aan de overkust, in Venezuela, is oogensciiijnlijk alles rustig. Het gouvernement van deze republiek bevindt zich echter in een zeer neteligen toestand ten aanzien zijner fi nancien. De oorlog hëefc de schatkist uitgeput en de han. del .aldaar is geheel verloopen. De cholera heeft zich voor de eerste maal binnen de keer kringen vertoond, en binnen eene maand tijds een driehonderd tal slagtoffers gemaakt. De gelukzoekers, naar Californie die over de landengte van Panama gaan hebben die plaag aldaar gebragt. De ziekte heeft er échter zeer kort geduurd 4 k 5 weken. Laatstl. maandag werd in eene der slooten onder de ge meente Grijpskerke gevonden het lijkje van een tweejarig zoontje van .7. van Keulenhetwelk verondersteld wordt van eene plank die over de sloot lag gegleden te zijn en alzoo het leven te hebben verloren. Bij de schouwing is dan ook bevonden dat de gewone teekenen eens drenkelings aanwezig waren. Onder de gemeente Cats in Noordbevelandis op zon dag den 27 dezer, op de hofstede van jhr. mr. .7. van Rei gersberg Ferslnys brand ontstaan, in de schuur, welke in weerwil der stilte van den wind met al het aanwezige bouw gereedschap in korten tijd totaal is verbrand. Door de spoedig in werking gebragte spuit der gemeente heeft men het woon- en wagenhuis mogen behouden, niettegenstaande de goot van laatstgemeld gebouw ook reeds in vlam stond. De spuiten van Cortgeen en Kolijnsplaat zijn ook nog werk zaam geweest, maar konden zich echter tot niets anders be palen dan tot het blusschen der brandende stukken hout en hoopen stroowaarmede zij tot Iaat in den avond zijn be zig geweest. Van het vee waren in de schuur alleen de varkens aanwezig, waarvan men de twee grootste nog heeft luinnen redden, terwijl er 5 jongen in den brand zijn om gekomen. Overigens zijn er geen andere ongelukken te be treuren de oorzaak schijnt niet bekend te zijn. Men schrijft uit Zierikzee Naar men verneemt is, in eene onlangs gehoudene bij eenkomst van de leden der maatschappij ter bevordering van landbouw en veeteelt in de afdeeling Schouwen en Duive- land, door de daartoe benoemde commissie, verslag gedaan wegens de in bet afgeloopen jaar bij deze afdeeling opgerig- -te spaarkas voor arbeiders in de gemeenten ten platten lan- vde. Het bleek daaruit dat die spaarkas welke ten doel beeft, om uit de meerdere verdiensten des zomers, eenige besparing te doen voor de behoeften in den winter en welke 'gelden alsdan met eene premie verhoogdworden terug gegeven in vijf gemeenten te weten in Brouwershaven Bommenede eti B'oois, Duivendijke Ouwerkerk en Zonne- maire bijval had gevonden dat daaraan in het geheel 70 arbeiders hadden deelgenomen die te zamen de som van 477, 681 hadden ingebragt; dat de bijzondere giften, ver- Engeland. Londen 26 mei. Z. Kf H. prins Hendrik der Nederlanden is donderdag door zijn gevolg en graaf Schimmeipetininck vergezeld naar Kew vertrokken om een bezoek bij den hertog van Cambridge af re leggen. Het sedert verscheidene jaren in het lagerhuis gedaan en telkens verworpen voorstelom de parlementsverkiezin gen bij balotage te doen geschieden werd eergisteren door den heer LI. Berkeley op nieuw ter sprake gebragt, en door verscheidene leden ondersteund. Desniettegenstaande is het met 136 tegen 85 stemmen verworpen. De loffelijk bekende Engelsche schrijfster unss. FJgewort'i, is den 21 dezer, na kortstondige ziekte, te Ëdgeworthtown overleden. De Overlandmail heeft de belangrijke tijding overge- bragt dat Punjaubbij besluit des gouverneurs in rade van 29 maart, aan de Engelsche bezittingen in Indië gehecht is. De Maharajah ontvangt een jaargeld van veertigduizend pon den sterling die opperhoofden welke aan Engeland getrouw gebleven zijn blijven in hunne Staten; de bezittingen der overigenwélke de wapenen tegen het Engelsch bewind hadden opgevatzijn verbeurd verklaard. ZSiiikschlamd. IVeenen 21 mei. Volgens de laatste berigten uit Pesth van den 19 dezerwerden de insurgeu- ten bij een aanval op Ofen met verlies teruggeslagen. De stad Pesth werd sedert den 17 niet meer gebombardeerd. De Hongaren trekken terug en verlaten den regter rivier oever der Waag, van Schutt tot Komorn. Dembinsky heeft met eene keurbende iii Gallicie willen dringen, maar de ITon- gaarsehe huzaren hebben geweigerd over de grenzen te trek ken en dit zou de geest van het geheele leger zijn. Brieven uit Moravie en Gallicie melden dat de Russen overal goed omhaal genieten. Men wil in hen Slavoniers en broeders zienen zocht hen met zoodanig vertoon te winnen. Frankfort 25 mei. Niettegenstaande het onophoudelijk uittreden van leden uit den rijksdag, is het aan de linkerzijde gelukt om voor de vergadering van gisteren het voor stem ming benoodigde aantal van 150 bijeen te krijgen en heeft zij bepaald dat in het vervolg de tegenwoordigheid van 100 le den voldoende zal zijn 0111 een wettig besluit te nemen. Nog zijti een aantal besluiten genomen als het opstellen eerier proclamatie aan het Duilsehe volk, het nietig-verklaren van het besluit der Saksische regering tot terugroeping harer af gevaardigden enz. Heden heeft de commissie belast met het ontwerpen der proclamatie, dezelve ingediend. Nopens dit stuk van groo- ten omvang, bepalen wij ons met te zeggen dat hetzelve in uiterst gematigden toon gesteld is. Morgen zal daarover ge stemd worden. Nog is heden besloten om de moeijelijke stelling vnn die troepen wier regeringen de rijks-staatsrege ling nog niet erkend hebben, onverwijld te doen ophouden, hetzij door hunne beëedjging op de staatsregeling, hetzij door hunne verwijdering van het gebied der aan de staatsregeling getrouwe Staten. Dit besluit zal aan het rijks-ministerie medegedeeld worden met uitnoodiging van eene bepaalde verklaring van hetzelve over de uitvoering van dit besluit uiterlijk op morgen. In den omtrek dezer stad worden toebereidselen gemaakt voor het afsteken van een kamp. Bij Iieppenheim in het Hessische heeft eene bende gevva- pende vrijbuiters uit Baden eene volksverzameling gehouden en bij die gelegenheid den Hessisclren regerings-beambte zulks beletten wilde verslagen. Op dit berigt kijn t\Vee. kompagnien Hessen naar de plaats van den moord ge(£ö#|pu endaar met die van Baden slaags geraakt, waarvan zij"43, gedood en 107 gevangen genomen hebben. Uit Baden vernemen wij lieden, dat de voorloopige rege. ring zich ten oorlog blijft toerusten en eene algemeene uitnoo diging tot deelneming heeft uitgevaardigd. Overigens wil men van daar weten, dat bij gen. regering groot gebrek aan geld heerschtwaardoor aan de soldaten hunne soldij niet geregeld kon worden uitbetaald iets hetwelk bij velen van dezen reeds kwaad hloed had gezet. Eén courier heeft hier liet berigt gebragtdac een Pruissisch korps van 60,000 man dat zich in drie koloti- nen in de rigting van Frankfort beweegt, binnen drie da gen in de omstreken van deze stad zal aankomen. Deze troepen zijn bestemd om Rastatt te heroveren en Landau voor het rijk te bewaren. Berlijn 26 mei. Men verneemt als stellig, dat liet nieuwe kiesreglement aanstaanden maandag of dingsdag het licht 2a! zienen dat de constitutie voor den Duitschen bondstaat mede niet lang meer op zich zal laten wachten. -r- De Dcenscbe gevolmagtigde is hier, om over vredes voorwaarden te onderhandelen. Pruissen handelt tn deze kwestie geheel zelfstandig, daar de Duitsche centrale magt volgens de wet van 28 junij v. j. alleen in vereeniging met de nationale vergadering over oorlog en vrede beslissen en internationale verdragen sluiten magterwijl gezegde ver gadering sedert Pruissen en meer andere mogendheden hare vertegenwoordigers teruggeroepen hebben, in het oog dier staten als niet meer bestaande beschouwd wordt. Dus wor den zoowel hier als te Londen de vredes onderhandelingen voortgezet. Hamburg 24 mei. Men verzekertdat de Russische vloot bevel heeft, zich aan de Sleesvvijksche kust, met de Deen- sche te vereenigen. Terwijl de dagbladen hoog opgeven van de verwoesting, welke het bombardement van Fridericia in die stad heeft aangerigt, luidt het officieel rapport aan liet Deeosche mi nisterie van oor'og, dat de vijand den 20 Fridericia niet gebombardeerd en slechts enkele granaten naar de Deensche voorposten geworpen heeft. De vestingwerken hadden niets geleden en het garnizoen was vq! moed. Ztalic. Men zegt, dat reeds een wapenstilstand tus- schen Rome en den opperbevelhebber van het Fransche expedi tie-korps gesloten is, en dat eene vredelievende overeenkomst zal tot stand komen er is zelfs reeds sprake van het vertrek van een gedeelte der Fransche vloot naar Gaëta ten einde de H. Vader te geleiden, zoodra de omstandigheden hem zul len veroorloven in zijne staten terug te keeren. Wel onderrigte personen verzekeren dac het ultimatum van den heer, de Lessepsop het volgende neerkomt: O11- middelijke herstelling dés pausen doch op liberale grond slagen overgave van eene der poorten van Rotntf aan de Fransclien gedurende de onderhandelingen. Indien deze on derhandelingen niet wierden aangenomen zou men geweld gebruiken In den morgen van den 6 is generaal Ramorino te Tu- rin gefusileerd. Hij kommandeerde zelf vuur. Alvorens echter protesteerde hij tegen zijne staf, verklarende dat hij onschuldig stierf. Te Rome heerschte algemeene.blijdschap die in volksmu- zijk en illuminatie uitblonk over de wapenschorsing en de hoop om op eene vreedzame wijze uit den pijnlijken toe stand gered te worden. De laatste tijdingen van Rome blijven nog veel onzekers inhouden zoo spreekt men zelfs dat de constituerende ver gadering de gronden van overeenkomst had ver worpen waar door de vijandelijkheden weder zonden worden aangevangen. Volgens de Piemontesche Cazettaverbetert de ziekte toestand van den koning; de hertog van Genua is, gedu rende de ongesteldheid zijns broeders, belast met de konink lijke onderteekening en liet bestuur van bet rijk. Venetie blijft zich nog krachtdadig tegen de Oostenrijkers verzetten, de ge moederen der bevolking zouden er vol geest drift en hoop zijn; eene leetiing van 4 millioen lires moet dadelijk zijn volgeteekend. Spanje. Madrid 23 mei. Heden beviel de koningin van eenen zoon welke slechts eenige uren geleeft heeft. De gezondheidstoestand der koningin is vrij voldoende. Gisteren is in de kamer der afgevaardigden het voor. stel van den heer Ordax Avecilla betreffende de afkeuring der Spaansclie expeditie naar Talie, met 155 tegen 17 stem men verworpen. Verschillende afgevaardigden der oppositie stemden voor liet ministerie. Fran'irijk. Parijs 26 mei. Bij den aanvang der zitting van heden merkte men op dat de voorzitter ongemeen keurig gekleed was en besloot hieruit dat hij de zittingen der nationale vergadering met eene redevoering zou sluiten zulks is eclrer niet gebeurd. Na de goedkeuring van twee ontwerpen van ondergeschikt belangdeed de lieer Digoussée de motie dat morgen nog eene laatste zitting zou gehouden worden 0111 namens de vergadering eene proclamatie van dankzegging aan het leger en de nationale ga r'e tut te vaar digen, voor den bijstand dien de constituerende vergadering van haar genoten heeft. De heer Baze achtte eene nieuwe bijeenkomst tot dat doel onnoodig tnen kon die proclamatie heden wel vaststellen waarover niemand het woord zou vragen. Dien overeenkomstig werd besloten. De heer Ftocon bragt nog een ander voorstel te berde

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1