IDDELBIIRGSCU COURANT M°. 64. Dingsdag 1849. p 29 Mei. ilfzi öeöturcn ca !3tbmiuiöt*ratica. ftimtcnlanbdchc ®ijbiageu. Sjuitcnlatibdchc ftijbingett. NATIONALE MILITIE. OPROEPING TAN YERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG roepen overeenkomstig de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur van den 19 dezer maand (Pro vinciaal Blad no. 61) bij deze op de Miliciens van de Lig- ting 1848, die ten voorleden jare bij de Korpsen van het Leger in reserve zijn gesteld, daaronder ook begrepen die Milicienswelke in dat jaar voor het buitengewoon kontin- gent in vervanging van Manschappen van de ligtingen van 1846 en 1847 zijn ingedeeld, om op Vrijdag den eersten Junij aanstaande, des middags ten half één ure, in de Koop mansbeurs te verschijnen ten einde aan den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie te worden overgegevenom in werkelijke dienst over te gaan. En worden mitsdien gemelde Miliciens, ter vermijding der strafbepalingen tegen nalatigheid in deze vastgesteld, tot eene geregelde opkomst ten voorschreven dage uur en plaats aangemaand. En zal deze worden afgekondigd mitsgaders 111 dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 25 Mei ,g.0 Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. AANBESTEDING. Op Maandag den 4 Junij 1849, des voormiddags ten elf ure, zullen Ambachtsheeren van Vossemeer en Vrijberghe in de Herberg van denheer D.J. Amptte OUD-VOSSEMEER, in het openbaar aanbestedenhet bouwen in den Hollare- Poldernabij de Gemeente Oud-Vossemeervan eene Kapi tale KORENSCHUUR, lang 68,23 Ellen en breed 14,50 Ellen, met WAGENHUIS en afzonderlijk KAARN HUIS, VAR KENSHOK en gevolgen. Het bestek zal in gemelde Herberg en in de Directiekeet des Polders ter lezing liggen, van den 31 Mei; terwijl de aanwijzing op de plaats zal geschieden den 2 Junij 1849, des voormiddags 10 ure. De COMMISSIE v«m SPIJSUITDEELING aan Minvermogenden binnen deze Stad maakt bij deze bekend dat zij op Donderdag den 24 dezer maand volgens gewoonte heeft gedaan Rekening en Ver antwoording liarer Adininioistratie over het afgeloopen Winter-Sai- zoen bij welke gelegenheid aan de belanghebbenden is gebleken dat gedurende gezegd tijdsverloop onder de behoeftigen ruim Zestig Duizend Portien Soep zijn uitgedeeld. De Commissie rekent zich verpligtonder vermelding van het vo renstaande openlijk hulde alhier te doen voor het vertrouwen hetwelk Middelburgs Ingezetenen bij vernieuwing in haar gesteld heb ben en die van deze hunne gunstige gezindheid wederom de on- dubbelzinnigste blijken hebben gegeven door de meer dan gewoon ruime bijdragen ten behoeve dezer algemeen erkende nuttige inrig- ting j en beveelt dezelve bij voortdurii^g aan de medewerking van meervermogenden dringend aam Zij brengt ook gaarne hare erkentelijkheid aan Heeren Commissa rissen J5. Ackerman A. van der Waaijen Pieterse J. P. Mestrez en M. van Ooijen toe welke door hunne onvermoeide pogingen zoo veel hebben toegebragt om de Spijs Uitdeeling met orde te doen afloopen. Middelburg den 26 Mei 1849. Namens de Commissie VAN REIGERSBERG VERSLUYS Secretaris. MIDDELBURG, den 28 Mei. Bij besluit van 22 mei jl. heeft Z. M. goedgevonden tot burgemeester der gemeente Borselen in plaats van D. JVis- sevroeger eervol ontslagen, te benoemen J. Rottier en tot burgemeester der gemeente Oudelande in plaats van mr. J. G. dc Backer mede vroeger eervol ontslagen, te benoemen P. van IVingen. Bij besluit van den 17 dezer, heeft Z. M. aan jhr. II. A. van Karnebeekkapitein-ter-zee hoogstdeszelfs adju dant vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur van het buitengewoon getal der orde van Karei III hem door H. M. de koningin van Spanje geschonken. Men denkt dat Z. M. de Koning binnen kort Leyden en ook Leeuwarden, met een bezoek zal vereeren. Men leest in de Nieuwe Rotterdamsche courant Men schrijft ons uit 's Hage26 dezer, dat de mi- minister van justitie, de heer Donker Curtiuszijn ontslag heeft ingediender is heden ministerraad gehoudenmen spreekt van nog meer aftredingen het ontslag van den heer Donker Curtius is echter nog niet aangenomen." Nadat de leerlingen aan de clinische school van Zeeland in deze stad onder leiding van den heer Batesburg docent aan die inrig- ting' den 24 dezer maand blijken hadden gegeven van hunne vor- derin'g.n in de Latijnsche taalhad den daaropvolgenden dag het onderzoek dier kweêkelingen plaats in de onderscheidene vakken der geneeskunde. Dit examen bijgewoond door de leden der commis sie van bestuur over de schooldoor de provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en loevoorzigtdoor eemge afgevaardigden uit de plaatselijke geneeskundige commissie dezer stad en door eemge genees- en heelkunstoefenareu bij de onderscheidene arm- jq_ ligtingen aangesteld werd met genoegen aangehoord zijnde de leerlingen der school hieronder in de orde geplaatstnaar gelang zij in de onderscheidene vakken der geneeskunde eene meerdere kennis verkregen en bij het doen van het examen hebben aan den dag gelegd. ITet examen werd afgenomen door den hoogleeraar jhr. b. DE JOJtGE in de Therapievan F. H. de Man en F. E. II. van Opdorp. In de Pathologie algemcene Therapie en Materies Medicavan F. H. de Man 1'. E. H. van Opdorp S. J. BertelJ. A. van Rhee en P. van Piënbroek. En in de Natuurlijke Historie: van al de leerlingen in de heelkunde. Dooi" den heer lector J. de Mak Jz. in de Ontleedkunde van F. n. de Man, P. E. H. van Opdorp, S. J. Beitel, J. A. van Rhee P. van Piënbroek, J. B. Haringman J. Pischal J. E. llisseeuw J. J. Fraser, 0. H. J. Steenberg, J. P. Noske Buyze G.H. Vleugels Schutter, J. F. Doeland van de Watering, L. Pervoost A. Ilen- drix N. G. Ernst Vetten D. Deijer en van A. C. Ilankaerts. In de Natuurkunde van den Menschvan F. H. de Man, P. E. II. van Op dorp S. J. Bertel J. A. van Rhee P. van Piënbroek J. B. Ha ringman J. E. Risseeuw J. Pischal, 0. II. J. Steenberg, J. J. Fraser, J. P. Noske Buyze en L. Pervoost. En in de Verloskunde: van de mannelijke leerlingen F. H. de Man P. E. II. van Opdorp S. J. Bertel J. A. van Rhee en P. van Piënbroek en van de vrou welijke kweekelingen A. M. Bauer A. van Simmeren en C. Fran ken; zijnde G. van Puffelen afwezig gebleven. Door den heer lector J. H. Corkieeje in dHeelkunde van F. II. de Man P. E. H. van Opdorp S. J. BertelJ. A. vau Rhee en P. van Piënbroek. En door den beer lector J. Priester in de Kruid- Schei- en Ant senijmeng kundebehalve van de bovengenoemde leerlingen, ook van de jongelingen C. J. Dirksen J. R. Borrendamme J. L. Over- dorp C. V. Riemers S. de GrootN. K. Zwemer A. N. van Poelje en H. J. Hackenberg; zijnde H. L- Reichert niet tegenwoordig gc- weest. Toorts hebben Tier leerlingen na het examen voor de provinciale geneeskundige commissie te hebben afgelegd, de school verlaten en zijn vijf anderen op hun verzoek ontslagen. Terwijl in andere landen manifestatien geschieden die het hart der welgezinde burgers met schrik en angst vervullen, heeft er hier eeue van vreedzamen aard plaats gehad. De leden der vereeniging van boekdrukkers- en boekbinders-ge zellen onder de zinspreuk Harmonie en Vriendschap (Van welker feestviering wij in onze courant van 11 januarij dezes jaars onder het opschrift Koppermaandagverslag gaven), hebben op gisteren weder hunne jaarlijksche wandeling ge houden, en trokken met hunne banier aan het hoofd onder vrolijk gezang, door een gedeelte van het eiland, om zich in het schuttershof te Domburgaan een gemeenschappelijk middagmaal, te onthalen, tot verpozing van hunne werkzaam heden en zorgen. Het was aldaar dat aau het gezelschap, door den secretaris van hetzelve, werd ter kennis gebragt dat de beer burgemeester van Middelburg, bij eigenhandig schrijven deszelfs bestuur bedankte voor een aan Z. E. A. toegezonden exemplaar hunner gelegenheids-gez'angen en met toewensching eener genoegelijke uitspanning, aan de vereeniging Harmonie en Vriendschap een geschenk van eemge fiesscheri Bordeaux-wijn aanbood. Deze mededeelingge paard met nog andere ontvangene blijken van goedkeuring en belangstelling, werd met ongemeen genoegen vernomen, en men is niet in gebreke gebleven om bij het genot daarvan een dankbare toast aan Zijn-Ed. Achtb. en de welvaart van Middelburgs burgerij te wijden. Onder begunstiging van het heerlijkste zomerweder werd deze togt met vreugdebij orde en eensgezindheid volbragt en lokte een aantal nieuwsgie rigen tot zich. Vooral was het eene aangename verrassing, toen het gezelschap des avonds, bij deszelfs terugkeer, een groot aantal van hunne stadgenooten al wandelende op zich vond wachten waarvan zich velen aan hunnen kring aan sloten en met hen instemden toen men voor het binnentre den der noordpoort dezer stad, het volkslied IVien Neerlandsch bloedt aanhief, waarvan een paar coupletten met hartelijkheid werden gezongen en waarop het leve onze Burgemeester met een driemaal herhaald Hoera werd beantwoord. Ook ons is een exemplaar van twee hunner nieuwe gezan gen aangeboden, waarvan een door een lid hunner vereeniging is vervaardigd en het andere hun door een onbekende is toe gezonden. Plaatsgebrek belet ons de mededeeling derzelve. Vrijdag jl., des namiddags ten half.vier ure, is alhier een kind, genaamd Jacobus de Munckoud naar gissing 7 jaren, van de turfkaai in het water gevallen, en tnet levens gevaar gered door Harm Flintenop gemelde kaai wonende. Woensdag den 23 dezer had aan het groot stedelijk badhuis te Scheveningen een luisterrijk diner plaats, gegeven door den president van de Eerste Kamer der Staten-Generaal aan de leden dier Kameralsmede aan de ministershoof den der departementen van algemeen bestuur. Bij deze ge legenheid zijn onderscheidene toasten ingesteld op het geluk van het lluis van Oranje, op het welzijn vau het Vader land op de goede overeenstemming der beide kamers de ministers enz. Staten-ïüeneraal. Eerste Kamer. In de zitting van den 22 heeft de com missie van rapporteurs tiitgebragt hare algemecne verslagen: 1. omtrent het wets-ontwerp wegens de reis- en verblijfkos ten van de leden der Staten-Generaalen 2. omtrent dat wegens het fonds voor de Dedemsvaart. De beraadslagin gen over deze ontwerpen worden bepaald op woensdag 23. De vergadering is daarna gescheiden In de zitting van den 23 is ingekomen eene missive van de Tweede Kamer, ten geleide van een wets-ontwerp tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1847. Door de respective commissien van rapporteurs is verslag uitgebragt omtrent de navolgende wets-ontwerpen te weten Over dat tot regeling van het fonds van koopprijzen van domeinen, dienstjaar 1848; over dat tot het verleeuen van vrijdom van den accijns op het gemaal aan vermicelli- en macaronie-fabrieken; over dat houdende bepalingen betrek kelijk de regterlijke collegien. Daarna hebben de beraadslagingen plaats gehad over het wets-ontwerp tot regeling der reis- en verblijfkosten van de leden der beide Kamers van de Staten-Generaal, welk ont werp met 32 tegen 3 stemmen is aangenomen. Vervolgens is het wets-ontwerp betrekkelijk het batig slot van het fonds voor werken aan de Dedemsvaart, zonder beraadslagingmet algemeene stemmen aange/tomen., en is- daarna door de commissie voor de petitien <1 uitrent eeiug^' adressen rapport uitgebragt. 7 In de zitting van den 24 is door de commi porteurs respectivelijk verslag uitgebragt over h er Ai#® werp tot het verleenen eener dispensatie voor het vef^Töo- ten van een gebouw te Ooltgensplaatover dat betreffende de aan buiten betrekking gerakende ambtenaren te verleenen schadevergoeding en wachtgelden en over dat tot het onver vreemdbaar verklaren van militaire pensioenen en gagetnenten. Daarna hebben achtervolgens de beraadslagingen plaats gehad over het wets ontwerp tot regeling van het fonds van koopprijzen van domeinen, dienstjaar 1848, en over dat tot het verleenen van vrijdom van accijns aan vermicelli- en macaroni-fabrieken. Beide die wets-ontwerpen zijn door de Kamer aangenomen het eerste met 32 tegen 2 stemmen. In de zitting van den 25 hebben de beraadslagingen plaats gehad over het wets-ontwerp houdende bepalingen omtrent dc regterlijke collegienhetwelk met 27 tegen 9 stemmen is aangenomen. Daarna is beraadslaagd over het wets-ontwerp tot het ver leenen eener dispensatie voor het vergrooten van een gebouw te Ooltgensplaat, dat met 33 tegen 3 stemmen is aangenomen. Het wets-ontwerp betrekkelijk het verleenen van schade- devergoeding en wachtgelden aan buiten betrekking gerakende ambtenaren iszonder beraadslagingmet 35 tegen ééne stem aangenomen. Ten laatste heeft de Kamer beraadslaagd over het onver vreemdbaar verklaren van militaire pensioenen en gagetnen ten, dat aangenomen is met 35 tegen ééne stem. De vergadering is daarna gescheiden tot den 13 junij aan staande, des namiddags ten één ure. Tweede Kamer. In de zitting van den 24 dezer zijn de beraadslagingen over het wets-ontwerp tot regeling der mi nisteriele verantwoordelijkheid voortgezet, en bepaaldelijk over art. 1 van liet gewijzigd wets-ontwerp onderscheidene amendementen zijn daarop voorgesteld door de heerenBor- retVerwey-Me janGodefroi en Fokker; daarna is een amendement van den heer Godefroistrekkende tot wegla ting der woorden: „hetzij gezamenlijk, hetzij ieder afzon derlijk," zonder hoofdelijke stemming aangenomen, terwijl bij de stemming over het amendement van den Fokker, strek kende tot weglating van het woord opzettelijk" de stem men hebben gestaakt. Omtrent dat amendement zalover eenkomstig het reglement van orde, in eene avondzittingdie ten half 8 ureeetien aanvang zal nemen eene beslissing worden genomenals wanneer tevens de beraadslagingen zullen worden voortgezet. De beraadslagingen over het wets-ontwerp tot regeling der ministeriele verantwoordelijkheid zijn den 25 voortge zet. Nadat nog de heeren van der Ileyde en fVijnaendts het woord hadden gevoerd is de vergadering overgegaan tot de stemming over het amendement van den heer Fokker strekkende tot weglating van het woord opzettelijk iu art. 1. Dat amendement is alstoen aangenomen met 27 tegen 26 stemmen. Na die beslissing der vergadering heeft Z. Exc. de minister van justitie verklaard het wets-ontwerp, in naam des Konings in te trekken. Daarop is de zitting verdaagd tot dingsdag den 5 junij des namiddags ten 2 ure. ©ost-Indiscfae Tijdingen. Met de Overland-post zijn thans berigten aangebragt uit Batavia tot den 27 maart. De expeditie tegen Balie trok daar in hooge mare de aandacht; de generaal-majoorpro visionele kommandant van het leger A. V. Michielsde be velhebber der expeditie, had Batavia den 8 maart verlaten en den 15 daaraanvolgende waren de 7de en 1 3de bataillons infanterie ingescheept aan boord van Zr. Ms. fregatten de Sambre kapir.-ter-zee H. Ferguson en prins van Oranje kapit.-ter-zee .7. F. D. Bouricius en korvet Argo kapt.- luit. C. van der Hartbenevens de koopvaardijschepen Diligence Japan Stad Zierikzee Generaal Chassé en Vier Gebroederswelke schepen dien dag naar Balie zijn ver trokken. Aan boord van eerstgemelden bodem bevond zich de vice-admiraalkommandant der zeemagt.7. P. Machielsen. Vele ingezetenen van Batavia waren getuigen van deze in scheping. Het gouvernement heeft voor die expeditie de artikelen van boter, jenever, gezouten vleesch en spek, welke in de eerste hand waren, geheel opgekocht, zoodat de markt daarvan is ontbloot. De troepen van Batavia vertrokken vereenigen zich met die welke reeds te Sourabaija zijn van waarde geheele expe ditie op den 25 maart naar Bali scheep zou gaan. De expeditie zal bestaan uit 5000 man troepen benevens 2 {13000 koelies, 12 stukken geschut, 18 oorlogschepen, waaronder 3 fregatten 6 stoombooten a korvetten en 21 transportsche pen. Sedert jaren had men in Neerlandsch Indie niet zulk eene magt bijeen gezien. Voor dat de troepen Batavia verlieten heeft de gouverneur-generaal ze in oogenschouw genomen en tot de verzamelde officieren eene hartelijke toespraak gehouden. Voorts behelzen de Javasche couranten weder een aantal benoemingen zoo in het civile als militaire. Engeland. Londen 24 mei. Maandag hield de ko ningin eene court op het paleis van Buckingham. Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden had eene audiëntie bij H. M. en was door den Nederlandschen gezant eu de heeren van zijn gevolg vergezeld. In den namiddag van dien dag ontving H. M. bezoek van

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1