UMSOilli COURANT. Zaturdag 26 Mei. ;c0tit£csi cm Slïminisitjratic». NATIONALE MILITIE. OPROEPING YAN YERT.OFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG roepen overeenkomstig de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur van den 19 dezer maand Pro vinciaal Blad 110. 61) bij deze op de Miliciens van de Lig- ting 1848, die ten voorleden jare bij de Korpsen van het Leger in reserve zijn gesteld, daaronder ook begrepen die Miliciens welke in dat jaar voor het buitengewoon kontin- gentin vervanging van Manschappen van de ligtingen van 1846 en 1847, zijn ingedeeld, om op Vrijdag den eersten Junij aanstaande, des middags ten half één ure, in de Koop mansbeurs te verschijnen ten einde aan den Heer Staatsraad Couverneur dezer Provincie te worden overgegevenom in werkelijke dienst over te gaan. En worden mitsdien gemelde Miliciens, ter vermijding der strafbepalingen tegen nalatigheid in deze vastgesteld tot eene geregelde opkomst ten voorschreven dageuur en plaats aangemaand. En zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 25 Mei 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. COLLECTE GEWAPENDE DIENST. De DISTRICTS-COMMISSIE van het Fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlandenalhier gevestigdbrengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen der Gemeenten in het iste District dezer Provincie, dat de opbrengst van de jaarlijksche Collecte, ten behoeve van het Fondswelke met overleg der Plaat selijke Besturenin deze maand heeft plaats gehadheeft bedragen als volgt te Middelburg 300,54 transport 381,915 Vlissingen 39,71 te Melis-enMariek.# 6,365 Veere4,25 N.en St.Joosland* 6,81 Aagtekerke 9 8,695 Oostkapelle 9 15.98 Arnemuiden c.a. 3,555 O. en W. Souburg* 5.235 Biggenkerke c. a. 5,00 Ritthem 2,44 Domburg 3.205 Scrooskerke 6,79 Gapinge. 2,37 St. Laurens e. a. 6,19 Grijpskerke c. a. 6,955 Vr.-Polder c. a. 7U®5 Kleverskerke 1,20 Westkapellec. a.* 4,355 Koudekerke 6,435 Zoutelande5.74 transportere 381,915 te zatnen 449,oo5 Onder mededeeling hiervan betuigt de Commissie voor de bijdragen ter verbetering van het lot onzer verminkte Krijgslieden en der nageblevenen van gesneuvelden haren welmeenenden dankmet aanbeveling ter verdere behartiging dier weldadige Vaderlandsche Instelling. Middelburg, den 24 Mei 1849. DE STOPPELAAR, President. J. D. M. de STOPPELAAR, Secretaris en Thesaurier. BEKENDMAKING. De ARRONDISSEMENTS-BETAALMEESTER te Sas- van-Gent verwittigt den belanghebbenden dat de Heer J. A. van Helmond is gemagtigd om hem te vervangen van den 28 Mei tot en met den 16 Junij 1849. Sas-van-Gentden 23 Mei 1849. P. van HELMOND. jaarmarkt. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente SE- ROOSKERKE c. a., verwittigen bij deze de belanghebben- dendat de KERMIS aldaar zal plaats hebben op Dingsdag den 29 Mei aanstaande en dat op dien dag onder andere vermakelijkheden ook naar den Ring zal worden, gereden. Serooskerke c. a., den 26 Mei 1849. Burgemeester en Assessoren F. B. FOCK. Ter ordonnantie van dezelve A. A. SANDERS, Secret. AANBESTEDING. Op Maandag den 4 Junij 1849, des middags ten ia ure, zal het Bestuur der Stad SLUIS, ten Raadhuize aldaar, overgaan tot de openbare aanbesteding bij inschrijving en opbod van Het Bouwen van een nieuw SCHOOL-LOCAALmet de levering der daartoe benoodigde Materialen. Waarvan het bestek en de voorwaarden dagelijksuitge zonderd des Zondags in den voormiddagter Stads-Secre- tarie voor een ieder zullen ter inzage liggenzullende de aanwijze van het werk op Zaturdag den 2 Junij des voor middags ten 10 ure plaats hebben. Legioen van Eer, alsmede van groot-officier der Leopolds- orde respectivelijk door de regering der Fransche republiek en door den koning der Belgen aan hem geschonken. Bij besluit van 22 mei jl.heeft Z. M. aan den heermr. PV. C. Mees op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris der kamer van koophandel en fabrieken te Rot terdam en in zijne plaats als zoodanig benoemd deu heer mr. J. C. Reepmaker. Uit eene door den minister voor de zaken der Her vormde eeredienst enz. aangeboden nominatie tot vervul ling van eene der predikantsplaatsen bij de Nederduitsche Hervormde gemeente van Bredazijnde eene koninklijke col latie, heeft Z. M., bij besluit van den 10 dezer, benoemd den heer J. P. Huygenspredikant te Hoogmade. In de residentie is aangekomen de hertogin-weduwe van Nassau. Hoogstdezelve is door H. M. de Koningin van het station afgehaald, en heeft haren intrek genomen in het koninklijk paleis. H. M. de Koningin-weduwe is den 20 te Arnhem aan-1 gekomen en zal een gedeelte van den zomer op het land goed Biljoen doorbrengen. Men schrijft ons heden uit Vlissingen Gisteren viel een kindop de Bierkaaiin het water en zonk reeds, toen het door de onverschrokkenheid van eenen sloeproeijerin dienst van het Hollandsche loodswe zen, die het achterna gesprongen was, nog bij tijds gegre pen werd, en die het, met ééue hand zwemmende, geluk kig aan wal bragt." Uit Rotterdam, 23 mei wordt gemeld De voortdurende Duitsche onlusten maken het verkeer tusschen deze stad en den Rhijn van dag tot dag drukker; de aandrang van lieden van allerlei standom Duitschland of tijdelijk of voor goed te verlaten wordt met eiken daggrooter; men rekent dat in de laatste drie dagen 1500 personen gear riveerd zijn en gisteren namiddag kwam er alweder eene extra boot af, beladen met 300 passagiers en bagagie. Men verneemt, dat voor alsnog de komst des Konings tot later is uitgesteld en dat de voor de stad bestelde illumi- natien nog in geene vier weken behoeven gereed te zijn. Op de mailbootzondag 11. van Londen gearriveerd bevond zich een gezelschap Duitschershetwelk na eenige jaren in Amerika vertoefd te hebben hun fortuin aldaar ge vestigd zagen. Kort voor den wal werd een hunner door eene hevige ziekte overvallen en overleed spoedig. Equipage en passagiers hadden zich beijverd alle hulp toe te brengen; alstoen had echter aan boord een dier zeetooneelen plaats zoo geheel ongewoon op de stoombooten tusschen Rotterdam en Londen, welker reizen slechts zoo kort zijn. De overle dene werd aisnu behoorlijk jgeëmballeerd en geballast, en naar zeemans gebruik aan de golven overgegeven welk schouwspel voor de meeste passagiers geheel vreemd en aller nieuwst was." In het Handelsblad leest men s Wij vernemen dat hier ter stede voor vele aanzienlijke Duitsche familien, vooral uit Frankfort, woningen in gereedheid gebragt worden. Deze familien willen zich door uitlandigheid onttrekken aan de gevaren waaraan de gebeurtenissen in hun vaderland hen mogelijkerwijze kunnen blootstellen. Ook de vrijheer von Gagern zou zich voor eenigen tijd met zijn gezin in Holland komen vestigen." Voor de Utrechtsche paardenmarkt van 11. maandag waren 481 paarden aangegeven. De handel was niet leven dig vooral niet in bovenlandsche paardenalleen trek- of werkpaarden deden vrij goede prijzen. Uit Breda wordt gemeld Dezer dagen werd door de koninklijke maréchaussée brigade Boxmeer een vreemdeling aangehouden die of schoon voorzien van eene soort van reispas, door onder scheidene autoriteiten, ook in dit rijk afgeteekend echter ten eetiemale ontbloot was van geld of middel van bestaan. Door den brigade kommandant Gillet ondervraagdgaf de aangehoudene in vloeijend Fransch te kennen dat hij zich noemde Antonio Podellioud 52 jaren, geboren te Rome, van beroep onderwijzer, en dat hij sinds jaren als onderwij zer in Frankrijk gevestigd, één der slagtoffers der jongste omwenteling in dat rijk was. In weerwil van deze opgave herwaarts overgebragt en nader door de regterlijke autoriteiten alhier ondervraagd en onderzocht zijnde, zoo blijkt het reeds voorshands, dat de gewaande Podelli is een persoon, die in Frankrijk is gebrandmerkt. De justitie wint thans alle mogelijke inlichtingen in no pens den gezegde Podelli, die nu zegt genaamd te zijn Ma- dieu terwijl de waakzaamheid der policie en het toezigt op vreemdelingen verdubbeld wordt." 25iuu£tslAttb0df£ Sijbiitgsw. MIDDELBURG, den 25 Mei. Bij besluit van den 12 dezer, heeft Z. M. aan den graaf L. N. van Randwijck vergunning verleend tot het aanne men en dragen der versierselen van groot-officier van het Tweede Kamer der Staten-Geueraal. Zitting van 22 mei. De algemeene beraadslagingen zijn geopend over het ontwerp van wet nopens de verantwoordelijkheid der ministers. De hee- ren Albarda,van HallGodefroi en Groen van Prinsterer heb ben achtervolgelijk het woord gevoerd. Z. Exc. de minis ter van justitie heeft herhaaldelijk gesproken, ten einde die leden te beantwoorden. In de zitting van den 23 zijn de algemeene beraadslagin gen voortgezet en ten einde gebragt. De beraadslagingen over de verschillende artikelen zouden op deu 24 worden aangevangen. &uttcnlAt!b0£?K CTijkUigci». Engeland. Londen 21 mei. Morgen begeeft het- lrot- zich voor slechts weinige dagen naar het eiland Wight. Den 1 junij geeft de koningin een groot concert in het paleis van Buckingham. Prins Hendrik der Nederlanden die zich met eene bijzondere zending des konings belasthier te lande bevindt, woonde gisteren de godsdienstoefening in de Hollandsche kerk, onder het gehoor van drGehlebij, vergezeld door den Nederlandschen gezant graaf Schimmelpenninckden vice- admiraal Lucasen het verdere gevolg van den prins. Hamilton die op de koningin een pistoolschot gelost heeft, zal voor de jury teregt staan. ESuitschland. IVeenen 18 mei. In bijzondere berigten van den 17 dezer uit Presburg wordt als zeker gemeld dat Ofen zich aan de Hongaren heeft overgegeven. De 3000 man sterke bezetting is naar Kqmorn overgebragt, en de Hongaren hebben bij de inneming dezer vesting een aanzien- zienlijken buit gemaakt van buskruid grof geschutgewe ren enz. In deze berigten wordt verder gemeld dat de generaal Benedekwelke vroeger bij Jablonka en Leutscham was verslagen en alstoen was genoodzaakt geworden terug te trekken, zich met de brigade Vogel in Tyrnau had veree- nigd. Szerdahely was door de opstandelingen bezet. De keizerlijken hadden bij Strass-Sommerein eenig voordeel op de Hongaren behaald en hen tot Komorn teruggedreven. Het gerucht van het bezetten van Raab door de keizer lijke troepen wordt wederlegd door berigten uit Wiessel- burgvolgens welke die stad zich voortdurend in handen der opstandelingen bevindt en de gemeenschap tusschen die beide steken geheel is versperd. Een ander geruchtdat de Russische generaal Rudigeraan het hoofd van 18,000 man in Tyrnau was binnengeruktbehoeft bevestiging. De toestand van het door het langdurige beleg en bombardement zoo zeer geteisterde Komorn wordt als hoogst deerniswaar dig afgeschilderd. De Hongaarsche opperbevelhebber Gör- gey heeft aan den opperbevelhebber van het Oostenrijksche leger een brief gezonden waarin hij hem ernstig uitnoodigt om de Hongaarsche krijgsgevangenen met zachtmoedigheid te behandelen, vermits hij bloedige represailles zoude nemen en verder te kennen geeftdat elk geboren Hongaarwelke in het Oostenrijksche leger strijdt en krijgsgevangen wordt gemaaktzonder genade als landsverrader zal worden ge straft. Uit Olmutz wordt gemeld, dat al wat omtrent het instaat van beleg stellen dier vesting is gemeldvan allen grond ontbloot isen dat in die stad een zeer goede geest heerscht. Frankfort 21 mei. In de zitting van den rijksdag van heden is voorlezing gedaan van het besluit der Saksische regering om hare afgevaardigden terug te roepen ten ge volge waarvan 13 van dezeu uitgetreden zijn. Hierop werd eene verklaring van 64 andere afgevaardig den voorgelezen waarbij deze verklaren dat huns inziens de rijksdag, gesmaldeeld zoo als hij thans is, aan Duitsch land geen wezenlijke diensten meer doen kanen zij daarom begrepen hebbende vergadering te moeten verlaten. In het geheel blijven nu nog van het vroeger aantal van ruim 500, 189 leden over, waarvan nog 40 leden tijdens de zit ting de vergadering verlieten zoodat het noodige aantal ont brak om verdere besluiten te nemen, en de vraag over de al of niet verdaging van den rijksdag tot junij onbeslist is moeten blijven. De verkiezing van een rijks-stedehouder is uitgesteld. De volgende zitting is op donderdag bepaald. Over het algemeen schijnt de linkerzijde ofschoon besloten om haar spel tot het laatste vol te houden overtuigd dat zij hetzelve verliezen zal. Morgen zal, naar men verneemt, ook de voorzitter van den rijksdagde heer Reh uit Darm- stadt zijn ambt nederleggen. De voorloopige Badensche regering heeft eenen constitue- renden landdag tegen den 10 junij ter vergadering te Karlsruhe opgeroepen. De verkiezingen daarvoor zijn op den 3 junij bepaald. Overigens blijft de rust te Baden nog ongestoord. Desniettemin zoeken de aanzienlijken uit vrees voor een gewapendeu inval der rijkstroepeneen veilig heenkomen naar elders. De gemeenteraad van Freiburg heeft den 19 onder anderen besloten om den groothertog Leopold als landsopperhoofd te erkennen om het even of hij naar Baden terugkeert of niet. Gisteren is een aanslag op de rijksvesting Landau beproefd, doch zijn de aanvallers met bebloede koppen teruggewezen. In Beijeren verheffen zich dagelijks nieuwe stemmen voor de ten uitvoerlegging der rijks-staatsregeling. Het bijeentrekken van een legerkorps van 12,000 man bij Kreusnach schijnt thans werkelijk te zullen plaats hebben. Baden 19 mei. Extract uit een partikulieren brief.") De volkomenste regeringloosheid heerscht in het land van Baden en het palatinaat. Het provisioneel bestuur, zamen- gesteld uit een twintigtal personen die door de overdreven- ste gevoelen zijn bekend besteedt zijn tijd in beraadslagin gen en die de buitensporigste maatregelen voorstelt wordt het meest toegejuicht. De burgerij is den groot-hertog ge negen. Men heeft verscheidene leden der burgerwacht ge vangen genomen, omdat zij proclamatien van den groothertog verspreidden waarin hij protesteert tegen de handelingen van het voorgewend provisioneel bestuur. De Heidelbergschc studenten spelen in de beweging eene voorname rol. Op prins Frederik dienaar Frankfort is gevlugt zou een pi stoolschot zijn gelost. De republiek durft men nog niet uir_ roepen uit vrees dat velen zich daartegen zullen verzetten. m |K VOOR. HET FONDS VAN DE

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1