MIDDELBURGSGHE m COURANT. N°. 62. Donderdag 1849. 24 Mei. Bsotuvcu cm SlbminisftitAtieu. ftimtenianbdcifc tSijbiagcw. iSuitcnlanbscitc ©ijbiMget*. ■a- VEETEELT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den 4 dezer maand, no. 12 {ProvinciaalBlad 1)0t 53} 5 houdende mededeeling van den uitslag der in de maand Februarijjl. plaats gehad hebbende keuring der Spring- stieren Brengen, naar aanleiding van art. 16 van het Provinciaal Reglement op de Springstieren ter kennis van een iegelijk de namen der navolgende in de Gemeente aanwezige Stieren- houders mitsgaders de meerdere of mindere deugdzaamheid der gekeurde Springstieren als Cornelis Rjnierse een tweejarige zwart-bonte Stier: zeer goeden Abraham Gidionseeen tweejarige zwart-bonte Stier: goed. En opdat de belanghebbenden van deze mededeeling de noodige kennis dragenzal deze worden afgekondigd, mits gaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan teil Raadhuize der Stad Middelburg, den 18 Mei ,8ao Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. JAARMARKT. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente SINT-LAURENS c. a. verwittigen bij deze de belangheb benden dat de KERMIS in die Gemeente dit jaar invalt op den 1 Junij aanstaande en dat op den volgenden dag bij gelegenheid dier Kermis, naar den Ring zal worden ge reden- Sint-Laureus c. a.den 23 Mei 1849. Burgemeester en Assessoren voornoemd HUBERTUS REKKER. Ter ordonnantie van dezelve, P. VAN DE GRAFT, Secretaris. SP IJS-VIT DEELING. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden te Middelburg zalop Donderdag den 24 dezer des middags ten 12 ure, in haar gewoon Lokaal, rekening doen harer administratie over het afgeloopen jaarwordende de Heeren Inteekenaren verzocht om dezelve met hunne te genwoordigheid te vereeren. Middelburg, den 11 Mei 1849. Namens de Commissie voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS, Secretaris. MIDDELBURG, den 23 Mei. Bij besluit van den 19 dezer heeft Z. M. goedgevonden ter zamenstelling van de commissie tot afneming van net exa men om te worden toegelaten op de rolle der studenten van eene hoogeschoolof aan het athenaeum te Amsterdam of te Deventer, voor het tegenwoordige jaar te benoemen de na volgende heeren: tot commissaris des Konings, lid en voor zitter der gemelde commissie, mr. A. IV. Engelen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalvoormalig rector der latijnsche scholen te Elburg en schoolopziener tot verdere leden derzelve V. S. M. van der IVilligen hoogleeraar in de wis- en natuurkunde en bespiegelende wijsbegeerte aan het athenaeum te Deventer; C. H. Thieboutrector der latijn sche scholen te Zwolle Th. Verwaijenrector der latijnsche scholen te Breda; P. Halbertsmarector der latijnsche scho len te Elburg,7. H. Kroonleeraar in de wiskunde aan het stedelijk gymnasium te ZutphenTI. van Sillevoldtleeraar in de wiskunde aan het stedelijk gymnasium te 's Gravenhage. Z. M. heeft benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon den heer L. .7. A. van der Kun inspec teur van den waterstaat als een bewijs van buitengewone onderscheiding is hem namens Z. M. ter hand gesteld het onderscheidings-teeken gedragen door den Koning als Prins van Oranjetot kommandeur der opgemelde orde, den heer Ferrandinspecteur van den waterstaat; tot ridders dier ordeden heer van Oordtingenieur der marine en den heer D. J. IVelsink kommandant van eene der eerewach- ten bij den plegtigen intogt in de residentie. Met 21 mei erlangen de miliciens van 1847 groot ver lof en tegen den 1 junij komen die van 1848 in dienst. Ter vervulling der vacante predikantsplaats bij deWaal- sche gemeente te Nijmegen heeft de groote kerkeraad der Hervormde gemeente aldaar beroepen ds. J. A. Stoop pre dikant te Antwerpen. Xe Amsterdam is bij de Nederd. Hervormde gemeente tot predikant beroepen ds. E. B. Swalueth. dr. en predi kant te Goes. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van 19 mei. In deze zitting is beraadslaagd over de wet op de rege ling van het koloniaal batig slot van 1847. De munster van koloniën heefc zich bereid verklaard tot het geven van al die inlichtingen, welke de leden zouden mogen veran- gen maar geenszins willen optreden als verdediger ot als bestrijder der maatregelen zijner voorgangers. De heeren Sloetde Man, van Hall, van Twist, van RyckevorselIlugenholtz Poortman Thorbecke en Storm van 's Gravezande hebben het woord daarover gevoerd. De beraad slagingen zijn echter niet ten einde gebragtmaar zullen aanstaanden maandag worden hervat. Slechts een dezer sprekers, de heer van Rijckevorselheeft zich tegen het ontwerp verklaard en wel op vroegere door hem ontwik kelde bezwaren dat namelijk geenszins bij eene afzonder lijke wet datgene behoefde te worden geregeld hetwelk reeds bij de algemeene wet op de middelen was bepaald. De andere sprekers hebben onderscheidene vragen tot den minister gerigtveelal betrekking hebbende tot de over eenkomst die eerlang met de Handelmaatschappij moet wor- den gesloten. De meeste oordeelden, dat daartoe de goed keuring der Staten-Generaal allezins werd gevorderd. Zij wezen daarbij op het hoog belang daarvan zoo voor de kolonie als voor het moederland, en meenden ook te moe ten uitweiden over de overdrevene voordeelenwelke de Handelmaatschappij had erlangd. De heeren van Hall en van Ryckevorsel hebben de Han delmaatschappij verdedigd en aangetoond, wat zij voor han del scheepvaart en nijverheid had gedaan en de laatstge noemde heeft zich verklaard tegen de meeningdat de goed keuring der wetgeving voor eene te sluiten overeenkomst werd vereischt. Zitting van 21 mei. In deze zitting is de beraadslaging over het wets-ontwerp tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1847 voortgezet en ten einde gebragt. Dat wets-ontwerp is met 57 tegen ééne stemdie van den heer van Rijckevor selonveranderd aangenomen, waarna de vergadering tot dingsdag verdaagd werd wanneer de beraadslaging zou plaats hebben over het wets-ontwerp betrekkelijk de ministeriele verantwoordelijkheid. In dezelfde zitting is ingekomen een wets-ontwerp tot re geling van het kiesregt en de benoeming van afgevaardig den ter Eerste en Tweede Kamer. Bij die voordragt wordt het stelsel van slechts eene vrije stemming behouden en de bepaling van een verschillenden census, den hoogsten 120 in Amsterdam, en den Iaagsten f 22 ten platten lande in Limburg. Engeland. Londen den 20 mei. Gisteren werd de dertigste verjaardag der koningin gevierd, en des voormid dags bij die gelegenheid eene groote revue over de troe pen gehouden door prins Albert en den hertog van IVellington. Des avonds omstreeks zes ure gebeurde iets datofschoon gelukkig zonder nadeelige gevolgengroote ontsteltenis en verontwaardiging verwekte. Terwijl, namelijk, na den afloop van het ten hove gehouden cercle H. M. met haren gemaal en hunne twee oudste kinderenin een open rijtuig de parken doorreed werd een pistoolschot op haar gelost. De dader is terstond gegrepen in bewaring gesteld en in het verhoor genomen waar hij verzekerde dat zijn pistool niet geladen was en dat zijn eenig doel geweest is om van zich te doen spreken. Hij is een drie-en-twintig- jarig jongeling straatmaker van beroep, maar sedert ge- ruimen tijd zonder werk, en JVilliam. Hamilton geheeten. De koningin heeft door den schrik niet in het minste geleden. Gisteren (zaturdag) morgen ten 9 ure arriveerde voor Blackwall het koninklijk Nederlandsche stoomschip cycloop, onder bevel van den kapt.-luit. de Smit van den Broecke aan boord hebbende Z. K. H. prins Hendrik der Nederlan den. Dadelijk na de aankomst werd Z. K. H. ontvangen door den ambassadeur graaf Schimmelpennincken begaf zich met zijn gevolg aan wal. Kuitschland. IVeenen 17 meiDe keizer heeft eene proclamatie aan de Hongaren gerigtwaarin hij hoofdzake lijk zegtEene meineëdige partijdoor woelgeesten aange voerd voert thans tegen haren vorst krijg, om hem van zijne regten te berooven over ulieden te heerschen en zich van het eigendom van anderen meester te maken. Onder het bedriegelijke voorwendseldat uwe nationaliteit en vrijheid gevaar loopen offert zij het bloed van uwe broeders en zo nen op en roept ulieden te wapen tegen ons en tegen uwen koning, die al zijne volken eene vrijzinnige con stitutie gegeven en alle nationaliteiten van zijn groot rijk gewaarborgd heeft. Zij zoekt haren steun onder het uitschot der bewoners van vreemde landenen houdt duizende rust verstoorders en avonturiers in dienstmet welker bloed zij hare schandelijke plannen ten uitvoer brengtwijl zij voor nemens is ulieden zelve als blinde werktuigen te bezigen ter omverwerping van de ware vrijheid en der goede wetten. Ten slotte wordt in deze proclamatie gezegd, dat het de pligt is van den keizerom aan dergelijke euveldaden paal en perk te stellen en dat de keizer van Rusland zich met hem vereenigd heefcom den gemeenschappelijken vijand te bestrijden. Het Oostenrijksche leger, bij Presburg vereenigd, is thans in vier korpsen verdeeld welke onder bevel staan van de generaals SchlickBuritzTVohlgemuth en Clam-Gallas. De eerste troepen van de Russische divisie, welke, ten ge tale van 15 k 20,000 man, over Krakau zijn aangerukt, zijn den 12 te Hraditsch aan de March aangekomen, en se dert aldaar bijeengetrokken. Ofen werd van den 10 tot den 12 nog beschoten en was steeds in handen der keizerlijk ken. De Ban was den 9 van Agram weder naar zijn leger vertrokken. Tegenover de dreigende gebeurtenissen in het westen out- r -é wikkelt Rusland zijne geheele kolossale krijgsmagtom, bij een uitbrekenden Europeschen oorlogvolkomen toegerust Cé zijn. - j' Frankfort 19 mei. De Duitsche natiorialé vergadering heeft laatstl. zaturdag een gewigtig besluit genomén^ bestaande in de ontbinding van het centraal bestuur en de benoeming van eenen zoo mogelijk uit een der regerende vorsten ge kozen stadhouder, die, tot op het oogenblik Her algemeene afkondiging van de Rijks-constitutie die betrekking zal blijven vervullen. Het is intusschen zeer onwaarschijnlijk of de nationale vergadering nog genoeg gezag zal bezitten, om dit besluit ten uitvoer te brengen. In deze stad worden steeds meer troepen bijeengetrok ken. Naar de geruchten te oordeelen zouden in Baden en Rijn-Beijeren meer dan 100,000 opstandelingen van wape nen voorzien zijn doch dit mag men als overdreven be schouwen. Uit Baden zijn vele personen herwaarts, alsmede naar Belgie en Nederland gevlugt. De rustige afloop der revolutien te Elberfeld en te Iserlohn heeft op de omwente- Iings-gezinden alhier een treurfgén indruk gemaakt. Voor alsnog is het hier volkomen rustig. Het goud is hier zeer gewild zoodat de Nederlandsche 10 gulden stuk ken met 10 fl. 10 kr. worden betaald. Berlijn 19 mei. IValdeck is niet zoo als heden geruchten liepen op vrije voeten gesteld. Ook cPEster en de koop- tnansbediende Ohm zijn wegens hoogverraad aangeklaagd; er zijn alom bevelen ter hunner gevangenneming uitgevaar digd. Bij de in de woning van den laatstgemelde gedane huiszoeking zijn brieven en papieren van het grootste ge- wigt ontdekt. I11 den nacht van den 18 stierf hier de bekende taal kundige Theodor Heinsiusbijna 79 jaren oud. Het gerucht wil dat Pruissen Oostenrijk en Beijeren eene alliantie gesloten hebben bij welke de beide laatsten zich bereid hebben betoond de voorslagen van Pruissen aan te nemen. De Paltz heeft zich van Beijeren afgescheiden endoor eene voorloopige volksvertegenwoordiging, te Kaisers-lautern vergaderd, is een provisioneel bewind, uit vijf leden be staande, benoemd. Die vergadering heefc ook tot het aan gaan van een of- en defensief verbond met Baden besloten. Keulen 19 mei. De uit Elberfeld verjaagde onruststokers hebben zich overal in de omstreken verspreidmaar worden ook op alle punten vervolgd, en zijn hier en daar door het gewapend landvolk zelf aangetast en verslagen. Hamburg 17 mei. Den 13 hebben de Denen weder een uitval gedaan uit Fredericia doch zijn zij door de Slees- wijkers teruggedreven. Den 17 moet het bombardement van Fredericia zijn bebegonnen. Italië. De tijdingen uit dit land zijn met elkander zeer in strijd en onzeker. Berigten van schikkingen van den ge neraal Oudinot met de Romeinen en de hervatting der vij andelijkheden zijn gelijktijdig in omloop: dit schijnt waar te zijn, dat het driemanschap te Rome een nieuwen wapen kreet heeft aangeheven. Zoo wordt ook gezegd dat Pius IX, bij de gebeurtenissen die voorbereid worden, zich zou ver klaard hebben tegen alle interventie voor zijne belangen. Dat de Napolitanen bij Valmontoni eene nederlaag door Garibaldi hebben geleden houdt men voor zeker. Bologna biedt nog wederstand aan de Oostenrijkers. De hervatte opstand te Palermo wordt bevestigd.Van Ancona wordt gemeld dat de Fransche consul den 7 mei zijne paspoorten ontvangen heeft, en des anderendaags is vertrokken 11a zijn wapenschild te hebben weggenomen. De Oostenrijkers beklagen zich over de strenge maatregelen die zij tegen de Italiaansche volksopruijers moeten in het werk stellen en de Italianen over de onderdrukking en tirannie der Oostenrijkersdat de Oostenrijksche leger-bevelhebbers den nationalen haat der Ita lianen tegen hen zonder noodzakelijke gestrengheid, zouden vermeerderen zou wel in deze oogenblikken het onstaatkuu- digste gedrag zijn dat zij kunnen houden. De waarheid zal ook hier wel in het midden liggen. Frankrijk. Parijs 19 mei. Na hevige woordenwisse lingen bepaalde de nationale vergadering heden met 293 tegen 210 stemmen dat de generaal Changarnier niet langer bekleed kan blijven met het dubbele oppergezag over de troepen en de nationale garde. De vergadering liet het niet bij deze eene vijandige stemming jegens het ministerie, maar verwierp onmiddelijk daarop een voorstel der regering volgens het welk de vergadering drie dagen voor de bijeenkomst der wetgevende vergadering hare zittingen zon schorsenten einde eenige noodige herstellingen aan de vergaderzaal te laten doen. De heer Flocon ijverde hier zeer tegen en be weerde dat men terwijl de Russen naar Weenen trekken en Duitschland in vuur en vlam staat, tot den laatsten dag bijeen moest blijven. Volgens in omloop zijnde geruchten zou het ministe rie afgetreden en zou in den afgeloopeu nacht tot twee uren in den morgen een kabinetsraad bij den president der repu bliek zijn gehouden. Dientengevolge zoude het ministerie aanstaanden maandag zijne demissie nemen. Vele vreemdelingen verlaten de hoofdstaden men be taalt opgeld voor gouden specie. Parijs 20 mei. De stemming over den uitslag der ver kiezingen is hier zeer gedrukt en heeft de fondsen eene nieuwe daling doen ondergaan. Om die bekommering te ver meerderen voegt zich hier nog bij de waarschijnlijk aan staande verandering, zooniet van het geheele dan toch van een gedeelte van het tegenwoordig kabinet. Hierbij komen

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1