zou zijn. Die berigten houden ook in, dat de Napolitanen te Velletri blijven en dat geen gevecht met hen had plaatsgehad. Duftschïand. IVeenen 15 mei. Op het oorlogstoo- neel in Hongarije is nog niets van belang voorgevallen. De Wiener Zeit. behelst het verslag van eeue verkenning welke den 12 dezer door eene afdeeling van het Oostenrijksche le ger ondernomen was, om zich van de sterkte des vijands op hec eiland Schutt te verzekeren waarbij deze genoodzaakt werd een eind weegs terug te trekken. Voorts gewaagt dit blad van een scherp gevechthetwelk den 11 dezer tusschen eene Oostenrijksche brigade en een veel sterker vijandelijk korps bij Raab had plaats gehad en waarvan de uitslag voor de Oostenrijkers niet gunstig schijnt geweest te zijn. Frankfort 17 mes. In de zitting der Duitsche nationale vergadering van gisteren heeft het nieuw benoemde ministerie zijn programma bekend gemaakt. Daarin wordt gezegd, dat het centraal bestuur met de regeringen in bemiddeling zal treden maar dat het alle onwettige of geweldadige middelen tot tenuitvoerlegging der constitutie krachtig zal onderdruk ken. Na dat dit programma met spottend gelach ontvangen was, deed de afgevaardigde fVelcker daaromtrent het voorstel, dat de vergadering zoude verklaren in het tegenwoordige mi nisterie niet het minste vertrouwen te stellen, en zijne benoe ming in de tegenwoordige omstandigheden als eene beleedi- ging voor de nationale vertegenwoordiging te beschouwen. Dit voorstel is aangenomen. Alhier liep algemeen het ge rucht, dat de vergaderzaal den volgenden dag door de mili tairen zou worden bezet en het houden van verdere zittin gen belet. Berlijn 17 mei. De koning heeft eene algemeene dagor der aan de soldaten van het leger en de landweer uitgevaar digd en hen daarbij uitgenoodigdom hem getrouwelijk bij te staan in het bedwingen van de partij die nu zes maan den geleden voor den openbaren strijd is geweken maar niettemin hare woelingerHn het duister heeft voortgezet; die alsnu in het westen der monarchie en elders in Duirschland orde en wet miskent, en, onder voorwendsel van de eenheid van hetzelve te willen bevorderen, een opstand tegen de wet tige overheidin Pruissen tegen den koninklijken troon heeft doen ontbranden. De koning 'verklaart openlijk dat het er nu op aankomtom meineed verraad leugentaal en sluipmoord te bevechten en het vaderland te redden uit het gevaar van regeringloosheid en republiek om de grootheid magt en eere van Pruissen te doen gelden en daarop de Duit sche eenheid te grondvesten. De koning eindigt met zijne krijgslieden te herinneren de dapperheid en trouw die sedert eeuwen het erfdeel hunner vaderen warenen den onvergan- kelijken roem, in de jaren 18131815 behaald, bij de be vrijding van het Duitsche vaderland van vreemde heerschappij. Gisteren avond is de geheime opper-tribunaalraad Wal deck in hechtenis genomenen zijn al zijne papieren ver zegeld geworden. Deze gebeurtenis heeft hier groote sen satie verwekt. Men zegt dat documenten van democraten alhier bij leden der provisionele regering in Saksen gevon den zijn, en dat men voornemens is, een aantal van onze meest bekende volksmannen in hechtenis te nemen. Volgens zeggenzou de heer Manteuffel verklaard hebben dat men in het bezit van papieren was, waaruit bleek, dat ook hier in de eerstvolgende dageli een opstand voorbereid is geworden. Keulen 18 mei. Iserlohn is den 16 dezer, des morgens ten half 10 ure, door het 24ste regement infanterie en de tachementen van het 13de en het 17de regement, aangetast. Reeds ten 11 ure was de stad geheel in handen der troepen die zich aanvankelijk zeer zacht gedroegen doch in woede ontstaken toen hun luitenant-kolonel Schrötterdooreen schot in de borst getroffen werd vele opstandelingen werden toen van het leven beroofd. Uit Eiberfeld verneemt men, dat de opstand daar ge heel gedempt is. Denemarken. Den 9 dezer is door het ministe rie van marine te Koppenhagen eene kennisgeving uitgevaar digd houdende, dat in onderscheiden havens aan de Balti. sche zee, met name in die van Stettin men zich alle moeite geeftzoowel door de drukpersals door zendelingen de gezagvoerders van onzijdige schepen te doen gelooven dat die havens niet daadwerkelijk zijn geblokkeerd en dat het derhalve niet moeijelijk isdezelve te bereiken ondanks de blokkade. Er wordt daarbij verder gezegd dat deze voorgevens valsch zijn want dat die havens wel degelijk facto geblok keerd worden doch dat de Deensche kruisers tot dusverre vermeden hebben de afgewezen onzijdige schepen te doen bijdraaijen of op dezelve te schieten, zelfs wanneer het ten volle bleek dat zij, hoezeer volkomen onderrigt van de blok kade niets anders bedoelden dan dezelve ter sluik fe ont duikenindien hun dit konde gelukken. Ten slotte bevat dit stuk, dat, zoo niettemin de onzijdige schepen voortgaan met die pogingen, zij zelve tegen zich de strenge maatregelen zullen uitlokken welke door het vol- kenregt en het blokkade-reglement zijn gewettigd weshalve de gezagvoerders van schepen behoorende aan bevriende en geallieerde landen, worden uitgenoodigd, zich niette laten verleiden door de bedoelde voorgevenswelke komen van de zijde der vijanden van Denemarken, Deze kennisgeving is door den Deenschen minister van buitenlandsche zaken medegedeeld aan de vreemde gezant schappendie onverwijld zooveel mogelijk, de belangheb benden daarvan hebben onderrigt. Italië. Er hecrscht veel onzekerheid omtrent de voor vallen in dit land. Tusschen den generaal Oudinot en het bewind van Rome schijnen vredes-onderhandelingen geopend te zijn. Volgens geruchten zou er tusschen Frankrijk van de eene, en Napels en Spanje van de andere zijde, verschil over de interventie ontstaan zijn. pen houdt het voor bijna zeker dat de vredes-voorwaarden tusschen Sardinië en Oostenrijk geteekend zijn, en dat de oorlogskosten op 80 milioen zouden gebragt zijnde Oostenrijkers zouden Alessandria en geheel Loraellina ontruimen, dit besluit zou te Turin wel ontvangen zijn en het ministerie Azeglio zou veel veerkracht verkrijgen.Bologna zou zich na een bom bardement van 72 uren aan den generaal JVimpfenn hebben onderworpen. Uit Sicilië wordt gemeld dat men zich te Palermo weder op tegenstand voorbereidde. De presidentder Venitiaansche republiekManin heeft een trotsch antwoord j op de sommatie van den maarschalk Radetzky gegeven die j daarop met hevigheid zijne aanvallen tegen het fort Malghera hernieuwd heeft. Frankrijk. Parijs 18 mei. Gisteren is het resul taat der verkiezingen van het departement der Seine van het stadhuis afgekondigd: 18 caudidaten der gematigde partij en 10 van die der socialisten zijn verkozen. Er waren 577,043 kiezers ingeschreven en 281,140 hebben hunne stem uitge- bragt op de volgende personen der socialistische partij Ledru-Rollin Lagrange en de ser geant Boichot, onmïddelijk na Lucien Murat da meeste stem men bekwamen; Boichot waarschijnlijk om zijne militaire in subordinatie te beloonen en Murat schijnt die in al de leger kampen te hebben verkregen. Deze uitkomst bewijst alzoo twee daadzaken die beide bedroevend zijn vooreerst de vordering van het socialismus (het zou belagchelijk zijn dit te willen ontkennen) en ten anderehoe de verdeeldheid der gematigde partij door ambitiejaloezijeigenbaat en andere drijfveren den maacschappelijken toestand kan in gevaar bren gen. Volgens de berigten uit de departementen hebben de zelfde oorzaken in velen steden ook dezelfde uitkomsten opgeleverd, alleen is, in verhouding, daar de verkiezing van socialisten niet zoo groot. Hetgeen nog eenigzins tot ge rustheid strekt isdat men gelooft dat het socialismus meer stemmen heeft bekomen dan dat het hierdoor wezenlijke aan hangers heeft verkregen. De nationale vergadering heeft gisteren eene zitting gehad maar waaraan alle belangstelling in het behandelde ontbrak men heeft daarin de discussien over het budget der ontvang sten voortgezet en een amandement aangenomen waarbij met 1 junij 1850 de impost op de dranken wordt opgeheven, om die door andere middelen te doen vervangen maar door welke dit hebben de voorstellen van het amendement niet opgegeven en hierdoor heeft de constituerende vergadering eene allergewigtigste zwarigheid aan de wetgevende nagelaten. De Mor.iteur berigtdat het ontslag van den heer Leon Faucher aangenomen en de heer Lacrosseminister van openbare werken ad interim met de portefeuille van bin- nenlandsche zaken belast is. De generaal Thiry is tot kommandant der artillerie bij het expeditie-leger van Italië benoemden reeds naar het hoofd kwartier van den generaal Oudinot vertrokken. Binnen kort zal een boek in het licht verschijnen getiteld: Beschouwingen over het leger. Het is het-werk van den president der republiek, ofschoon het een anderen naam op den titel draagt. De sergeant-majoor Boichot is in vrijheid gesteld en, met vervallen verklaring van zijn rang, als eenvoudig sol daat weder naar zijn regement teruggezonden. De cholera wint hier sedert eenigen tijd meer veld men schrijft deze verheffing toe aan de temperatuurs-verandering in dit jaargetijde. Effecten-notering te Amsterdam 19 Mei. Nederl. Werkelijke Schuld 2?-pet. 48U k 49, gebl. 48-f. Dito 3 pet. 57\ k 57-|, gebl. 57Ï- Dito 4 pet. a 76» gebl. j6\. liandel-maatschappij 14k I47|-, gebl. 147. Bcdijbtugctt» S»bsjcvlcw4ica. Middelburg den 19 Mei 1849. J-Jeden verloste allervoorspoedigst van twee welgeschapen ZONENmijne geliefde Echtgenoote L. E. Brandt. S. IIOOGENBOOM Broodbakker. Algemeene kennisgeving aan Vrienden en Begunstigers. Hed«n beviel van een' ZOON, S. W. van de Kamer Echtgenoote van Middelburg H. BOSSELAAR. den 19 Mei 1849. Dienende deze tot kennisgeving aan Begunstigers, Vrlen. den en Bekenden. [-Jeden verloste door Gods goedheid zeer voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER, R. de Leeuwgeliefde Echtgenoote van Middelburg A. BOASSON, den 20 Mei 1849. Koepoortstraat. Men gelieve deze voor kennisgeving aan te nemen. Heden verloste van eene DOCHTERM. J. P. Fokker geliefde Echtgenoote van Middelrurg H. J. DRONKERS. J-Jeden beviel zeer voorspoedig van een' welgeschapen ZOONH. H. G. Cramer geliefde Echtgenoote v"an Middelburg n ^7,™™ Algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze groote droefheid ons jongste ZOONTJE in den ouderdom van twee en een half jaar. Middelburg Dr. J. C. van den BROECKE. den 19 Mei 1849. C. S. van den BROECKE, Bomme. Eenige kennisgeving. Heden overleedten huize van den ondergeteekendein den ouderdom van 26 jaren, PIETERNELLA LOUWERSE, Weduwe A. SLAAKWEG Gz. Middelburg Namens al hare Betrekkingen den 20 Mei 1849. J. P. SLAAKWEG. Eenige kennisgeving. Notaris D. J. van der Horst Serlé zalop Woensdag den 23 Mei 1849, des avonds ten acht urein het Nederlandsch Logement in de Abdij te Middelburgin het openbaar bij opbod en afslag verkoopen een HUIS en ERYEgenaamd de Peerenboomstaande en gelegeit binnen de Stad Middelburg, in de lange Gortstraatt Wijk I. No. 328 en uitkomende met eenen afzonderlijken uitgang in het Kerspel; in de Grondbelasting over 1849 aan geslagen op 18 17. Daags Yóór en op den dag der Verkooping te bezigtigen op vertoon van een Toegangbiljet ten Kantore van boven- genoemden Notaris te bekomen. Jn lossing eene Lading BRANDHOUT voor rekening van de Weduwe van Assendelft. Jfene Melkgevende GEIT te koopPenninghoekL. 64. Terstond eene KEUKENMEIDtevens Huiswerk ver- rigtende, benoodigdadres in de Nieuwstraat, G. 221, tusschen 10 en 2 uren. Jfene Burger DIENSTMEID terstond benoodigdadres bij den Boekverkooper Iioupt. JTene MEID benoodigdadres Uitgevers dezer Courant. JJoor toeval een aankomend MEISJE benoodigd, goed kunnende Naaijen en BreijenWijk G. No. 206. MIDDELBURG den 21 mei. Heden zeilt naar zee het schip het Zeepaardkapitein Giltjes. DE UITSPRAAK DER FRA>SCHE TAAL De Fransche Taal zuiver sierlijk en eigendommelijk te spreken is niet zoo gemakkelijk te verkrijgen als men wei- ligt denkt; zoo algemeen die Taal gesproken en gelezen wordtzoo algemeen is ook de gebrekkige en oneigenlijke uitspraak van sommige woorden. De Heer F. C. ROUD vroeger Onderwijzer alhier, en die zelfs meermalen aan Franschen les gaf, om hunne Taal grammaticaal en zuiver te leeren uitspreken heeft een werkje uitgegeven dat als eene uitmuntende handleiding mag be schouwd worden om de moeijelijkheden der uitspraak te bo ven te komen; hec draagt den titel van: VOCABULAIRE DE LA PRONONCIATION FRANQAISE en is zoo wel geschikt voor School- en Privaat-Onderwijs, als voor zelf-oefening. Zoo lang de nog overig zijnde exemplaren zullen strekken wordt hetzelve, tegen den verminderden prijs van 20 cents, uitgegeven bij DE GEBROEDERS ABRAHAMS, Boek handelaars te Middelburg. Bij dezelven is nog voorhanden HONDERD EN EENE EES DER WIJSHEID, Gedrukt in Plano. Prijs 25 cents. De Verzamelaar heeft gemeendmet de uitgave van deze SpreukenGedachten en Beelden tot eigen genoegen en leering uit veeljarige aanteekeningen van verschillenden aard bijeengebragtook voor anderen te kunnen nuttig zijn. Opgehangen In het stille Studeervertrek, in Werkplaatsen, Spreekkamers, Scholen enz., kan een blik op deze tabel, in een verloren oogenblikmenige les van levenswijsheid en 'menschenkennis mededeelen of herinneringen opwekken en alzoo soms de lezing van geheele boekdeelen vergoeden. TER DRUKKE Ril VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS. getal stemmen getal stemmen 1. Lucien Murat134,825 15. Theodore Bao 112,257 2. Lagrange 132,087 1G. Félix Pyat112,185 3. Ledru Rollin129,069 17. Rattier110,682 4. Boichot 127,993 18. Wolowski 110,446 5. Bedeau 125,101 19. Coquerel110,252 6. De Lamoricière121,632 20. Considerant 110,240 7. Dufaure119,173 21. Pierre Leroux110,127 8. Passy, 118,038 22. Garnon, 109,162 9. Moreau117,546 23. Roger (du Nord) 108,309 10. Victor Hugo117,069 24. De Lasteyrie 108,010 11. Lamennais113,388 25. Vavin107,933 12. Bixio 112,717 26. Peupin 107,833 13. Odillon Barrot112,675 27. Agricol Perdiguier 107,831 14. CaTaignac112,305 28. Rapatel107,825 Hetgeen men niet had verwacht isdat de voornaamsten den 20 Mei 1849. den 21 Mei 1849. D* A' VAN DE KREKE* YLISSINGEN den 21 meiVoor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen: Courtier Beeekraan van Messinamet fruit; Delphin Jens Iloman van Buenos-Ayres met huiden; Sant, F. Brandt, van Triest, en Jane CharlesEyrand van Libeurne beide met stukgoederen; Sophie J. J. de Vries, van Fernambuco met suiker (laatst van Cowes); Catharina II. Hansenvan llull met stukgoederenM'ary P. Lamotvan Liverpoolmot zoutle Per- sévèrantS. A.de Vries, en Amphitrite Rupalerbeide van Bor deaux met wijn Meinkina Dik van Marseille met stukgoederen Lavinia Edw. Turnbullvan St. Domingo met koffij; Mathilde Fretwurst, van Odessa met tarwe; Emilie Kross Leopold Allain en Bonna St. Anna Colbourdinalle drie van Bourdeaux en Baijonne met wijn Nisida StewartFales van Nieuw-Orleans met katoen Arthemise M. Daniëlvan Cette met stukgoederen Rio Leuf- stadny van Rio-Janeiro met kollij Navigateur J. Scbottey en Rapidc Fourny beide van Sevilia met olie en stukgoederen Su- San Tronck Van Apalacobicoia Scalioi. -ron Nicuw-Ol- I leans en Sarah PortlandMae-Kensie van Mobile alle drie met katoen;" Maria TheresaG. de Marlino van Gallipolimet olie;) Freitag Hobn en loven Elvira D. J. B. Bastarecbiabeide van de Kavannah (laatst van Falmouth) met suikerWilliam j Anti l O. Child van Newcastle met stukgoederen. Naar Gent gedestineerd Triumphante Miguel de Menchaia van de Havannah met suiker; l'Echo Allaire van Nantes met stuk goederen en wijn; Uncle Bellij Fleethaw van Goole met ballast; Petronella van den Kerkhoven var. St. Ubes met zout. Naar Brussel Alma J. Schreiber van Alicante met zwavel en Pallas Blanvillain van Bordeaux met wijn. Voor Hamburg bestemd zijn als bijleggers ter reede gekomen Bertha J. M. Ode, van Tiio-Janeiro met koffij; Hannah Stavan- ger A. Evertsen van Cefalonia rnet krenten. - Kapitein Evertsen rapporteert gepraaid te hebben, den 8 mei, op 41 gr. 37 min. N. breedje en 13 gr. 8 min. W. lengte, tusschen Kaap Finisterre en Lissabon een Hollandsoh fregatschip te huis be hoorende te Rotterdam en koers zettende Z. W.met Noorden wind doch waarvan de naam door den afstand onleesbaar washetzelve had vijf signaalvlaggen op waarvan de volgorde was 1. de boven ste een puntig uttioopend wit vlaggetje met rooden bal in het mid den; 2. puntig uitloopende vlag met wit kruis; 3. een aan het einde uitgesneden vlag waarvan de hoek wit en de buitenste helft rood was; 4. roode vlag met een wit kruis, en 5. de onderste, een aan bet einde uitgesneden vlagwaarvan de hoekkant geel en het uit eind blaauw was. Laatstleden donderdag en vrijdag heeft men op onze reede eene groote hoeveelheid tabaksbladen en verscheidene duigen van wijnva ten zien drijven ongeveer anderhalve baal is tegen onze stranden aangespoeldwaarschijnlijk van een schip dat verongelukt is. gemakkelijk gemaakt door vergelijking der klanken. BIJEENVERZAMELD uit de schriften der wijzen van verschillende tijden door P. J. K. T.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 2