MIDDELBUMSCH COURANT. W. 60. Zaturdas; 1849. 19 Mei. fiiuucwlati^ckc ^ifbiugcn. SSuitenlaubdcfte fëijbingett. MIDDELBURG, den 18 Mei. Z. M. heeft den luit.-ter-zee iste kl. jhr. G. A. Tindal benoemd tot hoogstd. adjudant in buitengewone dienst. Z. M. heeft aan den heer C. Schravergewezen hoofd-ingeuieur titulair, van den waterstaat, verleend een pensioen ten laste van den Staatten bedrage van 1200 'sjaars. Zaturdag is van wege Z. M. den Koning aan den heer Staatsraad burgemeester der stad Amsterdam ter hand ge steld eene som van zes duizend gulden door Z. M. bij gele genheid van de plegtige inhuldiging, ten behoeve van de al gemeene armen dier stad, verleend. Plegtige Intogt van ÏB.SÏ. KUS den Koning en <le Koningin In de residentie. s Gravenhage 15 mei. Heden namiddag ten half 3 ure heeft de plegtige intrede van HH. MM. den Koning en de Koningin in deze residentie plaats gehad. Ten één ure hadden HM. MM. de hoofd stad, onder de toejuichingen der menigte, verlaten, uit geleid zijnde door de eerewacht tot aan het station van den Hollatidschen ijzeren spoorweg. Reeds vroegtijdig zag men hier uit alle openbare gebou wen en zeer vele woningen van bijzondere personen. Oranje-, Nederlandsche- en Wurtemburgsche vlaggen wapperen ter wijl de huizen, staande langs den weg, weiken HH. MM. zouden voorbij rijden met groen en draperien van verschil lende kleuren, smaakvol versierd waren. Inzonderheid dient hier met lof gewag gemaakt te worden van de smaakvolle versiering van bet station van den Holiaudscbeu ijzeren Spoorweg. Tegen één ure vergaderden de schutterij en de troepen van het garnizoen, welke, met hunne muzijk aan het hoofd, van het station van den spoorweg af geschaard werden. Eenigen tijd daarna begaven de provinciale kommandant, de generaal- majoor van Spenglerde leden van het stedelijk bestuur en corps, de kommandant der stad, en de alhier aanwezige zee- en land-oilicieren zich, ter plegtige ontvangst en ver welkoming van HH. MM., naar de fraaije eerepoort, die aan de Bogt van Guinea, vóór den ingang der stadwas opgerigt en die met de gekroonde letters W. S. en de dag- teeker.ing der inhuldiging, 12 Mei 1849, prijkte. De eerewacht aan het station was betrokken door de 3de cn 4de kompagnie van het iste bataillon der's Gravenhaag- sche schutterij de staf, het vaandel en het korps muzijkan- ten dier schutterij bevonden zich aan het hoofd dier beide kompagnien aan het station. Ten half 3 ure kondigden het lossen van het geschut en luiden der klokken de komst van HH. MM. aan. Hunne Majesteiten deden hoogstderzelver intrede in de re sidentie met den volgenden trein t 1. Een kommando kavallerie (Limburgsche) jagers tot ope ning van den trein 2. De eerewacht te paard aangevoerd door den heer JVelsink, dezelfde die in 1840 aan het hoofd der eerewacht stond; 3. De eerewacht der vrijwilligers van de dagen van 1830, ■die begiftigd zijn met het metalen kruis onder bevel van den heer L. Boer 4. Z. M. de koning te paard omringd van HH.'KK. IIH. de Prinsen en eenen luisterrijken staf 5. De eerewacht te paard onder bevel van den graaf L. van Limburg Stirum van IVarmond 6. LI. M. de koningin gezeten met hoogstderzelver Zonen HH. KK. HH. de Prinsen van Oranje en Maurits der Ne derlanden in eene prachtige glazen statiekoets, versierd met ■eene gouden kroon op een rood fluweelen kussen en bespannen met acht fraaije schimmels 7. De eerewacht te voet van H. M. de Koningin zamenge- steld uit burgers van 's Gravenhageonder bevel van den heer A. L. fVieckert 8. Twee rijtuigen van het hof, in welke hofheeren en hof dames gezeten waren 9. Een detachement kavallerie 10. Burgemeester cn Wethouders en de leden van den raad der stad 's.Gravenhage gezeten in koetsen; it. De stedelijke schutterij en het regement grenadiers en jagers. Toen HH. MM. aan de met groen en vlaggen versierde eerepoort, voorde Wagenbrug, aan welke het stedelijk be stuur vergaderd stondgekomen warenwerden LI. D. door den Burgemeester der residentie, jhr. mr. G. L. H. Hooft, aange sproken. Z. M. de Koning heeft, wegens het luidruchtig gejuich vanleve de Koningslechts met een paar verpligtende woorden op de toespraak kunnen antwoordenterwijl H. M. de Koningin mede in vleijende bewoordingen den burgemees ter voor zijne wenschen heeft bedankt, en, onder anderen, gezegd, dat dit land haar reeds sedert lang dierbaar was en steeds zou blijven. Nu ging de trein, onder het uitvoeren van muzijk, statig voorwaarts en wel langs de derde, tweede en eerste Wagen straten de Veenestraat, de Groenmarkt, de Hoogstraat, naar het Oude Paleis in het Noordeinde, dat thans voor HH. MM. in gereedheid gebragt is en dat voortaan door hoogstdezelven zal worden bewoond. Met de levendigste geestdrift en onder luide en telkens herhaalde toejuichingen werden IIH. MM. door de aanschou- wersdie ook door den toevloed van vele duizenden uit de naburige steden en plaatsen tot eene ontelbare menigte wa ren aangegroeid, ontvangen, langs den geheelen weg begioete en tot aan het paleis geleidwaar HH. MM. door duide lijke teekenenhoogstderzelver tevredenheid te kennen gaven over de ondubbelzinnige bewijzen van liefde en gehechtheid, welke de ingezetenen van het vorstelijk 's Gravenhage en alle verdere Nederlanders wederom bij deze gelegenheid aan den dag hadden gelegd. Toen HLI. MM. tot het paleis genaderd waren en de trein zoo verre gevorderd was, deed zich op eenmaal het JVilhelmus en het Wien Neêrlar.ds- bloed enz. achtervolgens hoorenwelke volksliederen uitgevoerd werden door een talrijk koordat zich bevond boven de Gothische galerij over het paleis. Het getal zangers bedroeg 250 personen. De commissiedie zich aan het hoofd van dat koor be vondbestond uit de heeren Renauddirecteur, Rekking, Pasdeloup bKirtz van Roven en Keuskamp. De zangers waren leden der liedertafels van 's GravenhageCecilia en Helikonvan Delfc, Amphionen der Schiedamsche als mede de leden der in die plaatsen bestaande zniigvereenigin- gen van de vier koren der Roomsch Katholijke kerken al hier en het personeel van den Koninklijken Franschen schouw burg. Liet costuum der zangers bestond uit zwarten rok en pan talon wit vestwitte handschoenen op de borst een Oranje- strik met een laauwerkransmet een e IV. in het midden, van zilver, en vervaardigd door de heeren gebr. Burnier alhier. Het uitvoeren dezer stukken door een zoo talrijk personeel op een zoo plegtig oogenblik, bragt op allen een diepen in druk te weeg. Het denkbeeld was uitmuntend. De uitvoe ring der beide stukken liet niets te wenschen over en na die uitvoering weergalmde de lucht van de kreeten 1 Leve de Koning 1 Leve de Koninginaangeheven door de talrijke me nigte, die zich in den omtrek bevond. Namens de commis sie van het koor werd HH. MM. eene toespraak aangeboden. Aan den ingang van het paleis was geplaatst eene eere wachtbestaande uit de eerste en tweede kompagnien van het iste bataillon der 's Gravenhaagsche schutterij, en uit eene kompagnie jagers. Toen HH. MM. aan het paleis waren afgestapt verzamel den zich de schutterij en de troepen welke met hunne mu zijk voorbij het paleis defileerden, waar zij door Z. M. staande op het balkon, begroet werden. Het gejuich der menigte duurde onafgebroken voortzoo lang LILI. MM. zich op het balkon vertoonden. De plegtige intogt is in de beste orde afgeloopen en werd met fraai weder begunstigd. Uit Rotterdam den 15 dezer schrijft men: Lieden avond ten kwart voor acht ure is Z. M. de Ko ning alhier per extra spoortrein aangekomen, en heeft zich inliet rijtuig van den heer J. van Hoboken, vergezeld van dien heer en den heer directeur der marine Kor Haellnaar het tooneei der verwoesting, door den brand van II. zondag aangerigt, begeven. Daar gekomen werd Z. M. door de stedelijke regering eu"verdere autoriteiten ontvangen. Z. M. nam alles naauw- keurig in oogenschouw en gaf zijne belangstelling met har telijke woorden te kennen hevig was Z. M. aangedaan bij de ontmoeting van den edel achtb. heer 'Lrompdien Z. M. herhaalde malen de hand drukte. Ten half negen ure heeft Z. M. het tooueel van den brand verlaten." De verpachting der Kamper-Eilande erven welke eenige dagen geleden plaats had, heeft de aanzienlijke som van f 140,590 opgebragthet montant der vroegere verpachting bedroeg 99,140. Men mag hieruit met zekerheid opma ken dat de landbouw al meer en meer wordt uitgebreid cn steeds meerdere voordeelen belooft. Door de heeren broederen diakenen der Nederd. Her vormde gemeente te Amsterdam, ister vervulling der va cature eener predikantsplaats, veroorzaakt door liet overlijden van den wel-eerw. heer R. J. van der Meulengeformeerd het volgende drietal: ds. H. J- IVunderte Purmerend J. Broedelette Gouda, en J. P. Hasebroek te Middelburg. Ter vervulling van de vacature bij de Waalsche ge meente te Nijmegen, door het vertrek van ds. Zubliontstaan heeft de groote kerkeraad der Hervormde gemeente aldaar den 11 dezer het volgend zestal geformeerd.7. A. Stoop predikant te Antwerpen; A. A. T. Mounierpredikant te 's Hertogenbosch J. H. de Greef, kandidaat tot de heilige dienst; J. F.C. Kronenberg, predikant te Arnhem P.H.O. Deelemanpredikant te Zwolle, en L. G. James, predikant te Breda. Het hoornvee wordt in Frankrijk en Belgie op nieuw gevraagd een dertigtal vette beesten zijn donderdag 11. per stoomboot de Stad Klissingen naar Antwerpen vervoerd dezelve waren tot een verhoogden marktprijs opgekocht. Men verneemt ook, dat eerstgenoemd land last heeft ge geven tot den aankoop van 8000 trekpaarden. Staten-Generaal. De Tweede Kamer heeft, in hare zitting van den 15, tot haren commies-griffier benoemd den heer mr. A. Uyttenhoo- ven advokaat bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Daarna heeft zij een aanvang gemaakt met de algemeene beraadsla ging over het wets-ontwerp betrekkelijk de uitoefening van het regt van vereeniging en vergadering. Die beraadslaging zal morgen ochtend worden voortgezet. De commissie van rapporteurs heeft haar algemeen verslag uitgebragt over het wets-ontwerp betrekkelijk het koloniaal batig slot over 18475 de beraadslaging over dit wets-ontwerp is bepaald op zatur dag den 19 dezer. Nog heeft de Kamer de beraadslaging over het wets-ontwerp betrekkelijk de ministeriele verant woordelijkheid vastgesteld op maandag den 21 mei. In de zitting van den 16 dezer heeft.de tlsenoerade commies-griffier der Kamerde lieer mr. A. Üytienhoovcn in handen van den voorzitter de bij de instructie voorge schreven eeden afgelegd en daarop zijne betrekking aanvaard. Daarna zijn de algemeene beraadslagingen voortgezet over het wets-ontwerp tot regeling van het regt van vereeniging en vergadering. Die beraadslagingen zouden des avonds worden voortgezet. De Eerste Kamer heeft den 16 hare werkzaamheden her vat. In die zitting zijn onder anderen ingekomen de acht navolgende door de Tweede Kamer ingezonden wets-ontwer- pen te weten Het wets-ontwerp betrekkelijk het batig slot van het fonds voor de Dedemsvaartdat tot het onvervreemdbaar verklaren van militaire pensioenen en gagementendat tot het verlee- nen van dispensatie voor een gebouw te Ooltgensplaatdat tot regeling van het fonds van koopprijzen van dbmeinen over 1848 dat tot het verleenen van vrijdom van accijns aan ver micelli- en macaroni-fabrieken dat omtrent de reis- en ver blijfkosten der leden van de Staten-Generaaldat betrekkelijk schadevergoeding en wachtgelden aan buiten betrekking ge rakende ambtenarenen dat houdende bepalingen omtrent de regterlijke collegien. Overeenkomstig liet reglement van orde heeft de maande- lijksche vernieuwing der sectien plaats gehad 11a afloop waarvan de openbare vergadering gesloten is en de leden in hunne afdeelingen vergaderd zijn tot het kiezen der voorzitters en onder-voorzitters van die afdeelingen. BBuitschlaiul. IKeenen 11 mei. De aartshertog Fer* dinand d'Este is heden in den vroegen morgen uit Italië hier aangekomen. Kossuth heeft in eene mededeeling aan den landdag waarin hij zich noemt president en gouverneur van Honga rije en alle daartoe behoorende landen, kennis gegeven, dat hij zijn ministerie heeft zamengesteld. Volgens berigten van den 6 dezer, des namiddagswas Ofen gedurende 28 uren gebombardeerd en aldaar bereids bres geschoten. Het bombardement van Pesth van de zijde van Ofen is den 4 dezer met de grootste soort van liele- gerings-geschut aangevangen. Men heeft hierbij het verlies van vele menschenlevens te betreuren. Te Chèmnitz is op last van generaal Cörgey het vol gend berigt aangeplakt# Wie geene bankbiljetten wil aan nemen onverschillig of het Oostenrijksche dan wel Hon- gaarsche zijn zal worden opgehangen. Frankfort 14 mei. De aartshertog rijks voogd heeft aan de in rijksdienst staande troepen eene dagorder uitgevaardigd waarbij hij hen op hunnen pligt opmerkzaam maakt en tot eendragt aanspoort. In onderscheidene gedeelten der stad werd gisteren avond de openbare rust op eene beklagenswaardige wij'ze gestoord. De zitting der rijks-vergadering van 14 dezer was niet van belang ontbloot. Onder de leden die verklaarden hun maudaat neder te leggen behoorde ook de Limburgsche af gevaardigde van Scherpenzeel Heuschdie bij een voorgele zen protest te kennen gaf, dat in den tegenwoordigen stand van zaken aan Limburg niets meer overbleefdan zich uit sluitend aan Holland vast te houden waarom hij tegen elke verdere poging van aansluiting aan Duitschlandprotesteerde. Deze verklaring heeft in de vergadering grooten onwil op gewekt. Overigens liepen de debatten over de gebeurtenis sen van den «origen dagte weten de twist tusschen het garnizoen en de burgers, welke een vrij ernstig karakter had aangenomen. Ten laatste is de vergadering nogtans omtrent deze aangelegenheid tot de gemotiveerde dagorder overgegaan. Liet nieuwe ministerie is gevormd en het programma van dit kabinet in gereedheid zoo als de rijksvoogd door den pre sident der nationale vergadering aan de leden deed mededee- len. Wie die ministers zijn en welk dit programma is werd nog niet bekend, omdat de rijksvoogd daaromtrent nog alvorens met eenen Pruissischen commissarisdie verwacht werdhad te onderhandelen. In het groot-hertogdom Baden zijn ernstige gebeurte nissen voorgevallen. De groothertog heeft de vlugt genomen zijne hoodfstad Karlsruhe aan regeringsloosheid ten prooi ach terlatende. Hetgeen aan die voorvallen vooral een ernstig karakter geeft, is dat de militairen aan de zijde der insur- genten zijn. Men sprak van het instellen eener voorloopi- ge regering. Men zegtdat Oostenrijk thans bereid is toe te stem men in het opdragen van het erfelijk stadhouderschap aan Pruissen, en dit laatste de rijks-constitutie aannemen wilde, zoo als zij door de nationale vergadering bij de eerste lezing was aangenomen. De toestand van Duitschland verergert bij den dag. On gelukkig land waar is uwe éénheid? Het heeft zich bevestigd, dat de rijksvesting Rastadt met 150 stukken geschut en veel oorlogs-ammunitie in han den der volkspartij is gevallen ten gevolge van een opstand onder de bezetting. Naar men verzekert, is eene ernstige republikeinsche beweging in het groothertogdom Baden uit gebroken ten gevolge waarvan de groothertog naar Ger- mersheim zou gevlugt zijn. Met ongeduld verwacht men nadere berigten. Intusschen is prins Maximiliaan van Ba den hier heden nacht onverwachts aangekomen. Uit den Palts wordt gemeld, dat de gisting daar iede- ren dag heviger wordt.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1