MIDDEIRURGSCHE 0 0 U R A IV T. N°. 56. Donderdag 1849». 10 Mei. fte&tuvcn ca 3bmitti*tir«tiei*. JtlAA TSCHA PP IJ fereeniging aanbesteding. ïCijbiagcu. l3uiicnlAiib$rfte &ijbtugeti. M IKV en PROGRAMMA toot de Algemeeae Vergadering Tentoonstelling der TOT BEVORDERING VAN DE3T LAABBO» tv en »E VEETEELT IN ZEELAND. Te houden binnen thoi.en, den 12, 13 en 14 Junij 1849. o-o-OO-O C-OOO-o Op Dingsdag den 12 Junij aanstaande des voormiddags ten 10 ure y «al de Algemeene Vergadering in de Gereformeerde Kerk gehouden en met eene redevoering aangevangen worden. Voor de Leden tal de toegang, op vertoon van derzelver bewijzen van lidmaatschap en voor de zoodanigen die geen Leden zijn te gen afgifte van een daartoe te erlangen entré-biljetgeopend zijn. In den namiddag zullen de Leden tot bezigtiging van den Thool- schen Landbouw worden uitgenood igd en daarmede getracht worden aan de Beoefenaars des Landbouws eeue aangename en nuttige uit spanning te verschaffen. Op Woensdag den 13 Junij zal de Algemeene Vergadering eeoe tweede zitting houden, dewelke eveneens ten 10 ure zal aanvaogen, en bestemd worden tot het aaphooren en io overweging nemen der door de daartoe benoemde Commissiea uitte brengen rapporten, op de ten voorleden jare te Duistdoor den Secretaris der 12de Afdee- ling gedane voorstellen; te weten Een onderzoek naar het wenschelijke en uitvoerbare van een Landelijk Crediet-Stelsel reeds in andere lauden ingevoerd en ook voor Zeeland wenschelijk geoordeeld. Een in te stellen onderzoek naar het verband tusschen de be vordering der zedelijke verpljgtingen onder de arbeidende en dienstbare Bevolking en de verbetering van derzelver materia len toestand benevens naar de middelen om dien verbeterden toestand zedetijk en stoffelijk in de landbouwende Gemeenten verkregen te zien. Uit hoofde van de belangrijkheid dezer twee hoogst gewigtige aan gelegenheden vermeent het Hoofdbestuur daarop de aandacht der Leden bijzonder te moeten vestigen, en alle belanghebbenden ter bijwoning der dienaangaande te houdeu overwegiogen dringend te moeten uitnoodigen. Verder zullen in den namiddag van dien dag ten 5 ure y de aan gebodene Werktuigen, op een daartoe in de nabijheid, der Stad aan te wijzen Veld, worden beproefd; terwijl, wanneer de inzenders mogten verlangen zeiven eenig Werktuig te besturen daarvan te voren opgave verzocht wordt. In de nabijheid van dit Veld zal eene gelegenheid worden aange wezen alwaar de Leden zich zullen kunuen vereentgen en van ver- verschingen voorzien. Op Donderdag den 14 Junij zal de Tentoonstelling van Vee en andere Landhuishoudelijke Voorwerpen buiten de Stad gehouden worden. De Paarden het Rundvee de Schapen en Varkens en andere Voorwerpen moeten uiterlijk des naorgens ten 7 ure op de plaats der Tentoonstelling aanwezig zijn terwij1 de Landbouwkundige W erk tuigen reeds den vorigeu dag zullen moeten worden aangebragten één uur voor den aanvang der proefneming op het daartoe bestem de Veld gerangschikt slaan. Aan degenen die bet noodig mogten achten reeds den vorigen dag derzelver Vee te Tholen te doen aankomen zal, des verkiezen de behoorlijke stalling eu voeding worden aangewezen voor welk laatste ook tijdens de Tentoonstelling zal worden gezorgd. Ten 12 ure zullen door eene ten dien einde benoemde Com missie de bekrooade Voorwerpen worden aangewezen en alsdan voor de Leden de toegang tot de Tentoonstelling geopend worden terwijl zulks ten 1 ure voor het Publiek tegen betaling van een Entré-billetad 25 Cents per persoon zal plaats hebbeo en na 2 lire aan een ieder de vrije bezigtiging zal worden toegestaan. Ten 2£ ure zal de Tentoonstelling eindigenen dan eerst bet Vee wederom huiswaarts kunnen gebr,agt worden. Des namiddags ten 4§. ure zullen de Leden zich in het daarvoor bestemde Locaal aan eenen vriendschappelijken Maaltijd vereenigen *n bij die gelegenheid de toekenning der premien worden mede gedeeld. BIJZONDERE BEPALINGEN. De Leden worden verzocht derzelver bewijzen van lidmaatschap mede te brengen daar dezelye tot het erlangen van den toegang tot ol de Vereen'gingen der Maatschappij zullen gevorderd worden. Aan Heeren bezoekers van buiten de Provincie zullen afzonderlijke bewijzen worden afgegeven. Ten einde een ieder, die aan den Maaltijd, waarvoor de Contri butie ad 2,00 per persoonroet inbegrip van eene halve flesch wijn, is vastgesteld raogt wenscheö deel te nemeD zich van plaats verzekerd zie en alle verwarring voorkomen worde«uilen van wege de onderscheidene Afdeelings Besturen aan de Leden veer- tien dagen te vorenlijsten ter inleekeniog worden aangeboden. Tot bet afgeven van Entré-b»lletten voor de Algemeene Vergade ring de Tentoonstelling en den te houden Maaltijd zal worden ge vaceerd op het Locaal van het Stadhuis. Ter verkrijging van nadere inlichtingen gelieve men zich met vrachtvrije brieven te adresseren aan den Heer C. J. de Vulder van Noorden te Tholen tot erlanging van huisvesting en aan den Heer H. van Gorsel Iz. Wethouder aldaar voor de verzorging en voe ding van het Vee, tot de Tentoonstelling aan te brengen. Overigens wordt nog ter kennis van belanghebbenden gebragt dat er door de welwillende beschikking van de Directie der Stoom boot-diepst tusschen Rotterdam en Middelburg gelegenheid zal be staan om op Maandag den 11 Junij des namiddags ten 1. ure regtstreeks van Middelburg naar Tholen te vertrekken tegen beta ling van 3,00 per persoon terwijl het transport van Vee en Werk tuigen vrachtvrij zal kunnen geschieden. Overigens zal de Boot aan het IVolphaartsdij ksche Veer aanleggenen personen en goederen aan boord nemen. Namens het Hoofd-Bestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt Middelburg, Mei 1849. W. pH. yis Secretaris. RE FA CGINA TIE. Nfinr aanleiding van de aankondiging, geplaatst in de Courant van 5 Mei 11., worden de Inwoners van de Wijken Q en A verwittigd, dat de Commissie ter Revaccinatie hare zitting houden zal in het Burger Weeshuisop Zondag den 13 Mei aanstaande, des namiddags tusschen vijf en zes ure. tot bevordering van AJljfLACHTRI en «AFWERKEN onder de israëliten te middelburg. Het BESTUUR dezer Vereeniging geeft kennisdat het Verslag over het tweede dienstjaar, dezer dagen aan hare geëerde Begunstigers zal worden aangeboden. Hetzelve vleit zich, dat de daarin vervatte mededeelin- gen niet alleen mogen leiden tot eene voortdurende belang stelling en medewerking harer vroegere Begunstigersmaar dat zij tevens mogen bijdragen tot eene meer algemeene on dersteuning dezer inrigtingwaartoe het dezelve dringend der algemeene liefdadigheid aanbeveelt. Middelburg, 8 Mei 1849. Namens het Bestuur, V. van LISSA, Voorzitter. M. SALOMONSON IIz., Secr. PASTOOR en KERKMEESTERS der R. K. Gemeente te NEUZEN, zijn van raeening, op Woensdag den 16 Mei 1849, des voormiddags ten elf ure, onder nadere goedkeu ring iji het openbaar aan te besteden Het bouwen van eene KERK en PASTORIJ, ten behoeve der Roomsch Katholijke Gemeente te Neuzen waarvan het Plan en Besték ter visie zullen liggen ten Huize van den Boekhandelaar J. G. A. Thompson, aldaar. Daags vóór de Besteding zal de aanwijzing in loco ge schieden, van des morgens negen tot des namiddags drie ure. De Voorzitter van het Kerkbestuur, J. CAMMAEiy Pastoor. Ter ordonnantie van denzelven De Secretaris J. G. A. THOMPSON. AANBESTEDING. De iste Luitenant, Garnizoens-Kommandant te Middel burg, zal op Maandag den 14 Mei 1849, voor de Troepen van het Garnizoen aanbesteden de leverantie der navolgen de LEVENSMIDDELEN als: Vleesch Vet Aardappelen, Turf, SteenkolenRijstGort, Groene en Craauwe Erwten JVitte en Bruine BoonenZoutPeperAzijn Olie en Kaarsen. De Voorwaarden der Leverantie zullen tot des middags 12 uren van bovengemelden dag, aan de Hoofdwacht al hier, voor een ieder ter inzage gereed liggen alwaar te vens eene geslotene Bus zal gereed staan tot ontvangst der Inschrijvings-Biljetten en bewijzen van gegoedheid. Middelburg den 9 Mei 1849. De iste Luit. voornoemd, ISSELS. 111 1 MIDDELBURG, den 9 Mei. Het openbaar jaarlijksch examen, op het godsdienstig Israëli tisch instituut Chesed Negnurimdoor gecommitteerden uit de Israëlitische en plaatselijke school-commissie heden ge houden, heeft weder zeer voldoende'proeven opgeleverd van de uitnemende vorderingen der leerlingen en niet minder van de bijzondere werkzaamheid en den ijver der onderwij zers. Op genoemde school bevinden zich thans 48 leerlin gen, die in alle maatschappelijke en godsdienst-kennis zeer gepast ondeftige ontvangen en in het algemeen ook door ordelijkheid en goed gedrag de voortdurende belangstelling van allen die dit instituut door hunne bijdragen ondersteu nen zich waardig betoonen. Aan vele leerlingen, die zich op den duur het gunstigste hadden onderscheiden, zijn door de„vcreettigde commissie prijzen en getuigschriften toegewezen. Naar wij vernemen heeft Z. M. bij besluit van den 22 april no. 120, het departement van oorlog gemsgtigd om de miliciens der ligting 1848, thans in reserve, voor den tijd van drie maanden, en wel op 1 junij i" werkelijke dienst op te roepen ten einde gekleed en geoefend te worden zullende die miliciens zich gevolgelijk op gemelden datum in de hoofdplaatsen der provinciën bevinden. Z. M. heeft aan den gepensioneerden luitenant-generaal H. G. graaf de Perponcherlaatstelijk hoogstdeszelfs gezant te Berlijn bij gunstige uitzondering en zonder eenige gevolg, trekking voor anderenden rang verleend van generaal der infanterie, zonder bezwaar der schatkist. Nog zijn benoemd: tot ridder der orde van den NeJer- landschen leeuw, de officier van gezondheid der 2de klasse C. J. Hees, en tot ridder der Eikenkroon de heer PK. H. Schmidtte Delft. Ook heeft Z. M. den heer .7. Hu die gewezen zee-officier, benoemd tot ridder der militaire Wil- lems-orde 4de klasse, wegens diens in der tijd gehouden ge drag bij de expeditie van Toutoiyonder bevel van den toenmaligen kapt.-ter-zee de Man. Het heeft Z. M. behaagd den heer Forstner van Dambenoy, luitenant-kolonel bij den generaleti staf, vergunning te ver- leeneu tot het aannemen en dragen der versierselen van kom- mandeur der orde van de Wurtembergsche Kroon hem dooi den koning van Wurteraberg geschonken. Gelijke vergun ning is verleend aan den luitenant generaal jonkh. Klerck buitengewoon adjudant van Z. M. en aan den luitenant kolonel jonkh. de Haze Bommeadjudant van Z. M.tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder-groot kruis der Frederiks-ordewaarmede de generaal is begiftigd, en van kommandeur der orde van de Wurtembergsche Kroon, die aan laatstgemelden is geschonken door den koning van Wurteraberg. Zondag avond ten 61 ure zijn de Kinderen van H. K. H. mevrouw Prinses Marianne op hoogstderzelver buitengoed nabij Voorburg, aangekomen, welk dorp ter dezer gelegen heid door vlaggen als anderzins was versierd. 1 j Heden wordt de 39ste verjaardag van H. K. H. Prinses Marianne door het uitsteken der vlaggen alhier gevierd, Naar men verneemt zal er bij de plegtige intrede -des Konings in de residentie, na hoogstdeszelfs inhuldiging, door een koor van ruim 200 zangersZ. M. eene hulde worden gebragt, met het zingen der nationale volksliederen. Dit echt nationale plan ondervindt algemeen bijval bereids houdt eene commissie bestaande uit de directeuren der onderscheidene In de residentie en te Delft bestaande zang verenigingen en liedertafels, zich onledig om die uitvoering zoo luisterrijk mogelijk te maken. Z. M. heeft tot tijdelijke herauten van wapenen om bij gelegenheid van de plegtige inhuldiging te fungeren, be noemd jhr. Qi/arles van Ujford, jhr. mr. van de Polljhr. Ra&U. en den heer van IVeleveld. De functien van eersten koning van wapenen zullen vervuld worden door den baron Hoevellen die van tweedendoorden heer mr. J. J. Nahuijs. Uit 's Gravenhage 5 mei wordt gemeld Gisteren middag ten een ure heeft de generaal-majoor jhr. Klerck, buitengewoon adjudant van Z. M.voldaan aan den lasthem door den Koning opgedragen door aan het tweede bataillon grenadiers eene bataillonsvlag uit te reiken. Z. H. E. G. gaf in eene toespraak gerigt aan officieren ouder-officieren en manschappen van dit bataillon te ken nen dat het Z. M. behaagd had deze vlag aan dit batail lon te schenken, als „een aandenken aan Zijnen veelbemin den zoo vroeg ontslapen broeder Prins Alexander die zijne militaire loopbaan bij dat bataillon had aangevangen en het later als kolonel had gekommandeerd. Deze toespraak werd door den kommanderenden officier den kolonel Muikenmet hartelijkheid beantwoord. De bataillonsvlag is van rood lakenaan de hoeken roet zilveren kwasten de rand met zilveren lauwerbladen gebor duurd. In het raidden prijkt eene Wwaarboven eene kroon en waaronder, ineen cirkel, te lezen staat: Prins Alexan' der der Nederlanden. Ip de hoeken bevinden zich gebor duurde zilveren granaten. De spits is stompen daarop ge plaatst eeue grenaatomgeven door twee lauwertakken. Ütaien-Giencraal. De Eerste Kamer zal vergaderen op woensdag den 16 mei aanstaande. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 7 mei zijn de beraadslagingen voortgezet over het wets ontwerp betrekkelijk de regterlijke collegien. Na den afloop der algemeene discussien over dat ontwerp is de vergadering overgegaan totde beraadslaging over het isteartikel, betrekkelijk de vermindering van het getal raadsheeren van den Hoogen Raad bij het vonnissen in cassatie. Bij deze beraadslaging die dingsdag ochtend ten 11 ure zou worden voortgezet, heeft de heer Godefroi een amendement voorgedragenhetwelk strekt tot geheele weglating van het artikel. Van den Helder schrijft men den 5 dezer Zr. Ms. oor logsbrik ternate ouder bevel van den luit.-ter-zee iste kl. G. Fabius is met 1 dezer in dienst gesteld; de état- major bestaat uit de luitenants-ter-zee 2de kl. .7. L. C. Mazel, .7. .7. B. de Jonge Oudraatadministrateur S. H. J.vanEs, officier van gezondheid 3de kl. S. A. Soetens Fisscher. Zr. Ms. instructievaartuig urania kapit. IVinkelmanis heden'voor Amsterdam aangekomen. Egijpte. Men meent thans het vraagstuk opgelost te zien waar de Nijl zijnen oorsprong heeften die plaats gevonden te hebben nabij den berg Kilimandjora die een deel van het Maangebergte uitmaaktin welks sneeuw, reeds volgens Ptolomeusde Nijl zijne bron zou vinden. Engeland. Londen 5 mei. Een der ministeriele bla den verkondigt heden dat aan het aannemen van de bill tot verandering der scheepsvaart-wetten door het huis der lords nu niet meer getwijfeld kan worden. In eene dezer dagen gehoudene vergadering van conservative lordj zon men namelijk besloten hebben om dat ontwerp van wet niet te verwerpenten einde het ministerie niet te noodzaken om af te treden. De Times behelst heden eene redenering over de Duit- sche zaken waarin de gewapende tusschenkomst der Rus sen wordt goedgekeurd en de verwachting uitgedrukt, dat door de vereenigde krachten van de regeringen daaronder ook begrepen die der Fransche republiek welke thans wor den ingespannen om de partij der omverwerping en regering loosheid te breidelendit doel bereikt en eene wezenlijk betere toekomst verzekerd zal worden. De heer Horace Twiss die zich zoowel in de politieke als letterkundige wereld een eervollen naam verworven had is gisteren op eene treffend plotselinge wijze overleden. Uit het westen en zuiden van Ierland luiden de berigten wegens de sterfte hoogst treurig. De armen komen bjj hon derden in de werkhuizen om, tot welke zij zich niet wen den alvorens honger en gebrek hunne krachten nagenoeg hebben uitgeput. Dultschland. PHeenen 3 april. Volgens de laatste berigten uic Hongarije bevond de generaal tVohlgemuth zich met zijn leger-korps inde streken van de Waag, terwijl ge neraal Schlick met aanzienlijke strijdkrachten tegen Komorn oprukte. Het hoofd-legerwelks sterkte op 60,000 man werd geschat, stond bij Presburg. De Hongaarsche na tionale vergadering heeft den 24 april te Debreczin een be sluit genomen, waarbij Hongarije, met de daartoe behoorende gewesten Zevenbergen en Croatie tot een zelfstandigen en

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1