E A N T. M1D9ELBI1BGSCHI! COl 1849. - N°. 55. Dingsdag 8 Mei. ïicötuvcu cw CHbminiötvatien. Ï3im!cn!<n»&0ehc *7f p i ij' £hutenlan&0cfrc Stijgingen. AANBESTEDING. PASTOOR en KERKMEESTERS der R. K. Gemeente te NEUZEN, zijn van meening, op Woensdag den 16 Mei 1849, des voormiddags ten elf ure, ouder nadere goedkeu ring in het openbaar aan te besteden Het bouwen van eene KERK en PASTORIJten behoeve der Roomsch Katholijke Gemeente te Neuzen waarvan het Plan en Bestek ter visie zullen liggen ten Huize van den Boekhandelaar J. G. A. Thompsonaldaar. Daags vóór de Besteding zal de aanwijzing in loco ge schieden, van des morgens negen tot des namiddags drie ure. De Voorzitter van het Kerkbestuur J. CAMMAERT, Pastoor. Ter ordonnantie van denzelven De Secretaris J. G. A. TIIOMPSÖN. MIDDELBURG, den 7 Mei. Eergisteren is van Zierikzee alhier aangekomen een wacht meester, een korporaal en 6 lansiers, om in het eiland Walcheren te worden gedetacheerd terwijl gisteren na te Vlissingen nachtverblijf te hebban gehouden, uit Neuzen al hier is aangekomen en met de stoomboot Jan van Arkel naar 's Hertogenbosch is vertrokken het 4de bataillon van het 4de regement infanterie waardoor de mouvementen van het 4de en 6de regement zijn tot stand gebragt. Heden is het laatste gedeelte van het detachement dragondersdat zich in het eiland Walcheren bevond, van hier naar hunne garnizoens plaats Haarlem per stoomboot op Rotterdam afgereisd. Men schrijft ons uit Vlissingen, den 7 dezer: De stoomboot deSoho, gevoerd door kapitein J. F. Cul ten, door het goede weder begunstigd, is eergisteren in vlot water gekomen en met weinige schade op onze reede ge»' •■fcffiveerd. De noodige kolen van the Attwood, die hem t0- gdsistentie gediend heeft, overgenomen hebbende, welke hem ?PC c'en moeten verstrekkenis bij dezen ach termiddag na eei!'ge salutschoten voor onze stad gedaan te hebben f aar Londen gestoomd. - 5 -Jaart van de Sohotusschen Londen en Antwerpen wordt voor eenigen tijd waargenomen door the Vene- zueh kapitein ff, ff. Gubbs. Heden morgen is the Attwood van hief naar Rotterdam Vertrokken." Bij koninklijk besluit van den 3 dezer is de heermr. J. F. van der Sloot Clement' herbenoemd en bij continuatie aan gesteld als kanton-regter te Sluis. Door Z. M. den koning der Belgen is de heer L. N. graaf van Randwijck benoemd tot ridder grootkruis der Leo- polds-orde, en de graaf van Zuy'len van Nyeveltsecretaris van legatie, tot officier dier orde. Onder de benoemingen dezer dagen door Z. M. den Koning gedaan wordt gemeld die van mevrouw Deutz Wil- linktot dame van het paleis te Amsterdam; van den heer Pieneman de vader, tot kotnmandeur der orde van de Eikenkroon, en tot ridders dier orde de heeren J. C. Valois, miniatuur schilder; H. Hardenberg kapitein-kwartiermeester; Schijn- stedtie. luit.-adjudant, beide bij het regement grenadiers en jagers, en jhr. van Goedecke 2e. luitenant bij de rij dende artillerie adjudant des Konings. Nog wordt gemeld dat Z. M. tot ridders van de Eiken kroon met de ster der orde benoemd heeft de heer mr. TV.B. Donker Curthispresident van den Hoogen Raad der Neder landen proff. Mohlde heer Tybaldobibliothecaris; de heer Wendlanddirecteur van het kabinet van den Koning van Griekenland te Athene; de generaal Aussaguel de Las- borde er. de kolonel de Vaillant; tot kommandeurs dier orde: de heeren L. Blossdel en de graaf de Brieyluitenant-kolo nels in Fransche dienst; en tot ridders: de heeren A. Adam en F. ffalevyleden der Fransche muziek-akademie. Naar men verneemt is de kolonel in Fransche dienst Tatareau be noemd tot ridder der militaire Willems-orde, en de luitenant kolonel Haiilot en de heer MHz tot ridders der orde van den Nederlatidschen leeuw. Door Z. M. is benoemd tot majoor bij het ede rege ment infanterie de kapitein Tuckermanvan het regement grenadiers en jagers. Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn weder bevracht 34 schepen: als voor Amsterdam 19; voor Rotter dam 13; voor Dordrecht éénvoor Middelburg éénhet Zeepaardkapitein J. Giltjes Lz. Naar men verneemt zal de heer Sloet tot Old'iuis eerst daags, in eene uitgewerkte memorie op de bezwaren ant woorden die tegen zijne bekende nota omtrent het verkoo- pen van grond op Java zijn in het midden gebragt. Ook de heer van Nesoud-raad van Indiezou binnen kort zijne beschouwingen over den grondeigendom en landverkoop op Java openbaar maken. Door dén kamerheer-ceremoniemeester, baron A. G. Snouckaert van Schauburgis bekend gemaakt het program ma van de plegtige beëediging en inhuldiging van Z. M. Ko ning Willem III, te Amsterdam op zaturdag den 12 me! aanstaande; het is verdeeld in drie afdeelingende eerste bepaaltde pl egtige intrede van HII, MM. te Amsterdamde tweede de plegtige beëediging en inhuldigingen de derde algemeene verordeningen. Uit Breda den 5 dezer schrijft men Heden morgen is op het kerkhof van het naburig Gin- ueken volgens- de uitdrukkelijke begeerte des nederigen overledenen, van. met geene militaire eerbewijzen begraven te worden, zonder praal, doch plegtig ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Z. Exc. den baron D. H. Chassé. De lijkkoets werd door een drietal andere koetsen gevolgd, waarin oude wapenbroeders hoofd-officieren vrienden en betrekkingen dés overledenen gezeten waren. Op het kerk hof bevond zich eene aanzienlijke schaar inzonderheid of ficieren van het garnizoen, die door hunne tegenwoordig heid eene laatste hulde aan den grijzen met roem gekroon- den krijgsheld wilden brengen. Bij het graf werden een tweetal treffende redenen uitgesprokende eerste door den heer Clarionde vriend en voormalige aide-de-camp des generaals de andere door den wel-eerw. heer van den Broek predikant bij de Hervormde gemeente alhier die zijne op- regte hulde aan den ontslapene toebragf. Beide toespraken ter eere van de nagedachtenis eens mans, die evenzeer door eenvoudigheid en opregcheid van hart en vele andere deugden als door waren helden moed uitblonk maakten een diepen indruk op al de aanwe- zendeu." Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van 3 mei. In deze zitting heeft de heer van Dam van Isselt aan de vergadering kennis gegeven van zijn voornemen om zijn ont slag te nemen als lid der vergadering. Hij herinnerde bij de door hem gehouden toespraak dat hij steeds zijne beste pogin gen had aangewend om eene voor het land heilzame grondwets herziening te verkrijgen hij meende thans nadat dit doel bereikt was, zijne staatkundige loopbaan te moeten eindigen. De reden waarom hij juist nu zijn ontslag nam, verklaarde hij liever niet kenbaar te maken van de plaats waar hij op dat oogenblik sprak. Hij heeft zich alleen bepaald met te zéggen dat er volgens zijne meening hier te lande twee par tijen bestaan de eene van vooruitgang die te ver wil gaan; de andere, die men te regt met de benaming van die van achteruitgang kan bestempelen. Geen dier twee partijen kan hij hier vertegenwoordigen. Ik hoop," dus vervolgde hij dat God geve, dat geen van beiden hier ooit de boven hand bekome; want, zoo dit ooit het geval ware, geen twij fel naar mijn inzien of het zou uitloopen op het onheil des geliefden vaderlands!" De voorzitter heeft ter kennis van de vergadering gebragt 1. Dat de commissie belast met de herziening der in structie voor den griffier en commies-griffier, eene herziene instructie ter tafel heeft gebragt 2. Dat door de afdeelingen tot hare rapporteurs voor het wets-ontwerp betrekkelijk het regt van enquête verkozen zijn de heeren de Man BorretHeemskerkDullert en Ne der meijer van Rosenthal. In dezelfde zitting hebben de beraadslagingen plaats gehad over het ontwerp van wet tot regeling van het fonds van koopprijzen van domeinen over 1848. Dit wets-ontwerp is met 40 tegen 19 stemmen onveranderd aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren L. D. Storm van der Lindenvan Zuylen van NeycveltMeeussenReinders Poortman de Moraaz Thorbecke Ter Bruggen Hugenholtz WynaendtsWesterhof, van Eek van der Heyde Dullert Dommer van Poldersveltvan Walchren Zylker, Anemaet en Hengst. Ook het wêts-ontwerp tot het verleenen van vrijdom van accijns voor vermicelli- en macaronie-fabrieken is na eenige beraadslaging onveranderd aangenomen geworden en wel met 47 tegen 12 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren van der HeydeDom mer van PoldersveldtZylker HengstEngelen Reinders van Hasselt, Thorbecke, Ter Brugge Hugenholtz Bots, Wy naendts en Westerhof. Aan het slot der zitting' is voorlezing gedaan van eene mis sive van den heer van Dam van Isseltdie inmiddels de ver gadering verlaten had, bij welke missive hij kennis gafdat hij zijn" ontslag nam als lid der Tweede Kamer. Van die missive zal mededeeling worden gedaan aan den minister van binnenlandsche zaken. Zitting van 4 Mei. Is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een wets-ontwerp tot regeling van uitgaven van het fonds van herbelasting op de grondbelasting. De beraadslaging over het wets-ontwerp betrekkelijk de schadevergoeding en wachtgelden voor buiten betrekking ge rakende ambtenaren is niet verder gevorderd dan tot de aan neming van het artikel 1 dier wet. Nadat de beraadslaging over het 2de artikel geopend was heefede heer van IlalldQ weglating van dat artikelals amendement voorgedragen daarbij te kennen gevende dat hij, zoo dit amendement mogt worden aangenomen later achtervolgens ook de weglating der verdere artikelen zoil voorstellen. Op voorstel van den heer Diujmaef van Twistheeft de vergadering daarop be sloten de beraadslagingen over evengenoemde wet tot morgen te schorsen ten einde de leden de gelegenheid zouden heb ben het voorgedragen amendement aandachtig te overwegen. Daarna heeft de beraadslaging plaats gehad over het wets ontwerp tot regeling der reis- en verblijfkosten van de leden der Eerste en der reiskosten van de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. De afzonderlijke artikelen van dit wets-ontwerp Zijn 11a goedkeuring van enkele amendementen aangenomen'geworden. Onder de door de Kamer goedge keurde amendementen behooren er twee van den heer Smit volgens welke de reiskosten voor de leden der beide Kamers bepaald worden, in plaats van op een gulden vijftig cents, =--t== 11 t op vijf en zeventig cents voor ieder uur afstand tusscEjen hunne woonplaats en de stad, waar de Staten-Generaal ver gaderen. Het wets-ontwerp is in deszelfs geheel aangenomen met 56 tegen 5 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren Schooneveldvan Nispen van Sevenaer Thorbecke West er hof en Duijmaer van Twist. Zitting van den 5 mei. De beraadslagingen zijn voortgezet over het wets-ontwerp betrekkelijk de schadevergoeding en wachtgelden voor buiten betrekking gerakende ambtenaren. Het amendement van den heer van Hall, strekkende om art. 2 weg te laten, is met 47 tegen 13 stemmen aangenomen. Ook de door hetzelfde lid voorgestelde amendementen tot weglating van de art. 3 en 4alsmede een amendement van den lieer de Monchytot weglating van art. 5zijn insgelijks door de vergadering aangenomen. Het wets-ontwerp, dat dien ten gevolge slechts uit een eenig artikel bestond is met 47 tegen 13 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren Ter Bruggen Hugenholtz, WesterhofWynaendts van Rijckevorselvan EekDommer van Poldersveldtvan Randwijck, Lu ij bende Moraaz, Zijlkervan der Linden Hengst en Reinders. Daarna is de algemeene beraadslaging geopend over het wets-ontwerp houdende bepalingen omtrent de regterlijke col- legieii. Nadat verscheiden leden daarover het woord hadden gevoerdis de voortzetting dier algemeene beraadslaging bepaald op maandag aanstaande, des voormiddags ten elf ure. In dezelfde zitting is ingekomen het verslag over den staat van het armwezen gedurende 1847, welk stuk, ten fine van rapportverzonden is naar eene commissie bestaande uit de heeren van Heioma van der Heijde, Groen van Prinster erLotsy en Sloet tot Oldhuis. JDultSchlanrt, Weenen 1 mei. De opstand in Hon garije heeft sedert eenige maanden zulk eene uitbreiding erlangden openbaart thans zoo stellig het karakter eener vereeuiging van alle krachten der Europesche partij van om verwerping, dat alle-staten er gemeenschappelijk belang bij hebben om de keizerlijke regering inden strijd tegen de zich aldaar verspreidende ontbinding van alle maatschappelijke orde te ondersteunen. Om deze gewigtige redenen heeft de rege ring van Z. M. den keizer zich bewogen gevonden om den gewapenden bijstand van X. m. oen xeizer van ivusianu in te roepen en dezelve is haar door den keizer met de edelste bereidvaardigheid en in eene allezins voldoende mate toege zegd geworden. De uitvoering der beiderzijds afgesproken maatregelen heeft eenen aanvang genomen en wordt met kracht voortgezet. Welke die maatregelen zijn wordt door het regeringsblad niet opgegeven. Volgens andere bladen zouden vier Rus sische legerkorpsen van onderscheiden kanten in Oostenrijk en Hongarije binnenrukken, en zou een derzelveter sterkte van 30,000 man, reeds over Krakauln Moravie en Gallicie zijn aangekomen. Berlijn 3 mei Het vermoeden dat de regering voor de aanstaande nieuwe verkiezingen voor de tweede kamer een nieuw kiesreglement zal bekend maken, wint meer en veld. De ongeregeldheden welke sedert eenige avonden in de omstreek der Landsberger-straat plaats hadden hebben zich gisteren avond herhaald. Op verschillende plaatsen werden barricaden opgeworpen zonder dat men echter pogingen aan wendde om ze te verdedigen daar de schuldigen grooten- deels knapen waren die bij de nadering der militaire magt, onder een luid gejoel zich uit de voeten maakten om, na het vertrek der soldaten hetzelfde spel op nieuw te begin nen. Men vermoedt dat het doel Van deze manoeuvres is de militairen en de constabels af te matten. Naar men verneemt zullen drie mobile divisien te Wetz- lar Koblentz en Kreuznach gestationneerd worden. Hier door zal eene indrukwekkende magt gereed zijn, om iedere uitbarsting eener revolutie te onderdrukken. Men verneemt gelijktijdig de bijeentrekking van een aanzienlijk korps in Si- ïezie, om de Oostelijke grenzen te dekken. Hamburg 2 mei. De Deensche kroongoederen alsmede de in de Duitsche havens liggende Deensche schepen met hun ne ladingen, zullen, volgens besluit van het rijks-ministerie, b<j wijze van schadeloosstelling voor de door den vijand ge - nomene Duitsche schepen in beslag genomen worden. De stemming te Koppenhagen ten gevolge van het laat ste gevecht bij Kolding, wordt als zeer gedrukt afgeschil derd. Men ziet dagelijks de aftreding van het tegenwoordige ministerie te gemoetuit hoofde van de moeijeiijke positie waarin hetzelve zich tegenover een aanzienlijk gedeelte der bevolking bevindt. Frankfort 3 mei. De staatkundige gezigteinder van Duitsch- land wordt van dag tot dag meer benevelden men ver wacht dat het oogenblik van eene hevige uitbarsting niet ver meer verwijderd is. Terwijl men gisteren beweerde dat de Pruissische rege ring plotseling had toegegeven spreekt men er daarentegen heden van dat zij zou besloten hebben tot de ontbinding van het parlement en tot het octroijeren eener constitutie. Overal wapent zich de bevolking. Algemeen is men over tuigd, dat de naaste toekomst Zwanger gaat van groote ge beurtenissen men ziet dezelve met ernstige bezorgdheid te gemoet. Italië. De Franschen zijn te Rome: de regering te Parijs heeft daarvan althans zoo verzekert men de tijding

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1