MIDDELBURGSCHG COURANT. rr. 54. Zaturdag 1849, 5 lei. 1 Ücöturcn cu £tbmttu0t*atict«. 35iuucnlau&0chc Cijbiugcu. tiuitcnlanbschc QTijbhtgcii. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING van LANDBOUW en VEETEELT IN de provincie ZEELAND. VEREENIGDE VERGADERING der Afdeelings-Bestu- ren in JValcherenop Maandag den 7 Mei 1849. Middelburg, den 3 Mei 1849, FERKOOPING FAN STRANDGOED EREN. De STRANDVONDER in Noordbeveland zalop Woens dag den 9 Mei 1849, des voormiddags ten 9 uren te IVis- senkerke en onmiddelijk daarna aan den Anna Friso en Vliete Polder en vervolgens nog in de Gemeente Colijnsplaatin het openbaar, ad opus jus habentium tegen gereed geld, presenteren te verkoopen eene partij STRANDGOEDEREN, bestaande in Greinen en Eiken Balken PlankenPlaten Dekdeelen en Knieën; een Mast lang ruim 13 ellen, een Dito van 7 ellen eene groote en kleine Sloep eene zware IJzeren Ketting, lang 15 ellen, eene partij Ijzer en Touw werk Brandhout en hetgeen verder zal worden gepresen teerd. Nadere informatien zijn te bekomen ten Kantore van den Heer J. H. L. Faderte WissenkerkeStrandvonder in Noordbeveland voornoemd REFACCINAT1E. De VEREENIGING van Genees- en Heelkundigen in Zeeland verwittigt de Inwoners dezer Stad dat aan hen die het verlangen mogten de herhaling der Koepok-inenting gratis zal verrigt worden in het Burger-Weeshuisop iede- ren Zondag, des namiddags tusschen vijf en zes uren te beginnen met den 13 Mei aanstaande. Ten einde deze Inenting regelmatig geschiedeheeft men het doelmatig geacht de ingezetenen bij IV]ken hiertoe uit te noodigenen zulks door de Stads-Courant nader aan te duiden. De Vereeniging vertrouwt, djt hare belanglooze poging, om hare Medemenschen van nut te zijnniet vruchteloos wezen zalen velen door hunne vlijtige opkomst van hun ne belangstelling in eene zoo gewigtige zaak de bewijzen zullen geven. Middelburg, den 4 Mei 1849. Namens de Vereeniging voornoemd De Permanente Commissie ter regeling der Revaccinatie J. C. van den BROECKEPresident. G. RIPPING Secretaris. ISRAËLITISCHE SCHOOL. De Ncderlandscha Godsdienstige Israëlitische SCHOOL COMMISSIE, voor het Ressort Middelburgbrengt bij deze ter kennis van de Begunstigers van het Instituut van Onderwijs Chesed Negnurim dat op Dingdag den 8 dezer des morgens ten 9 ure, in het Schoollokaal zal plaats heb ben het gewoon jaarlijksch onderzoek naar de vorderingen der bij dit Instituut onderwijs genietende Kinderen, en dat, op den voet van vorige jaren toegang zal worden verleend aan hen welke dit examen mogten willen bijwonen. Middelburg, den 4 Mei 1849. De School-Coramissie voornoemd Namens dezelvehet Lid en Secretaris V. van LISSA. LIEDERTAFEL CONCORDIA IVoensdag den 9 Mei 18 49. MIDDELBURG, den 4 Mei. Zijne Exc. de heer Staatsraad gouverneur dezer provin cie is 11. dingsdag alhier van zijne reis naar de residentie teruggekomen. Den 1 dezer is te Vlissingcn aangekomen het 3de ba taillon van het 6de regement infanterie, komende van Woer den. Den 2, is alhier aangekomen en doorgemarcheerd naar Vlissingen het 2de bataillon van het 6de regement infante rie bestemd naar Breskens. Den 3 is alhier per stoomboot vertrokken het 2de bataillon van het 4de regement infanterie komende van Breskens en bestemd naar 's Hertogenbosch. Heden (4 mei) is aangekomen en doorgemarcheerd naar Vlis singen het flank-bataillon van het 6de regement infanterie, komende van 's Bosch en bestemd naar Neuzen. De over brenging dezer troepen heeft plaats gehad met de stoomboot Jan van Arkelvan 's Ilertogenbosch. De stoomboot Soho heeft sedert eenige dagen adsistentie van de stoomboot Attwood of London kapitein Chaseman. De Nicolay Nicolaysen van Triest laatst van Vlissin gen maar Hamburg uitgezeild, is door een Deensch fregat teruggejaagd en aldaar weder ter reede. Door kapitein Kasse is den 24 april II. op 28 gr. 22 min. N. breedte en 12 gr. 32 min- w* 'engte gepraaid het schip Dijkkesvan Maryport. Men schrijft uit 's Gravenhageden x dezer: Ter gelegenheid van het vertrek van H. K. II. de Erf- groothertogin van Saksen-Weimar heeft het Koninklijk Gezin zich heden in het paleis van H. M. de Koningin-Moeder vereenigd." Door Z. M. zijn benoemd tot hoogstdeszelfs buitenge wone kamerheeren F. F. J. II. baron van Heeckerenkapitein bij het regement rijd. art.Zri Ms. adjudanten de ritmeester jhr. C. II. F. van Capellen de kapitein T. G. F. G. baron de Constant-Rebecque de ritmeester J. M. graaf van Lijn den en jhr. tnr. IV. F. van Doorn van Nieuwervede ge- pensionneerde majoor der kavallerie van Alderwerelt Iloutwijn en de majoor bij het 3de regement dragonders J. M. graaf van der Go lts. Jhr. tnr. A. L. IVichers lid van den Raad van State, is den 26 april des avondsin de residentie teruggekeerd van de hem in het laatst van 1845 opgedragen zending naar Neerlands Indié alwaar hij het voorzitterschap heeft bekleed van de beide hooge geregtshoven en het bestuur behulpzaam is geweest bij de invoering der nieuwe wetboeken voor de Oostindische bezittingen. De heer IVichers heeft de terug reis over land volbragt en was den 27 februarij van Java vertrokken. Uit Breda2 mei wordt gemeld Het vaderland en bijzonder het leger zal met deelne ming vernemen dat een der voortreffelijkste krijgsoversten van onzen tijd die den roem der Nederlandsche wapenen zoo onder de Fransche heerschappijals ten behoeve van het vaderland, door groote dapperheid en beleid luisterrijk ge handhaafd heeftoverleden is. De baron Dqvid Hendrik Ch'assé is niet meer. In den afgeloopen nacht is hij na eene ongesteldheid van weinige dagen in den ouderdom van ruim vier-en-tachtig jaren bezweken." [Plaats ontbreekt ons om eene waardige hulde aan den overledene te brengen]. In de door de Nederl. Handel-maatschappij te Amster dam gehouden veiling van 473 heele en 2030 halve en kwart kisten Java-indigo en 25 kistjes Java-cochenille is alles ver kochten zijn de prijzen geloopen der indigo van 165 tot 460 ets.en der cochenille van 200 tot 260 ets. Aangaande den diefstal der 65000 aan bankbilletten, waarvan dezer dagen melding gemaakt isverneemt men, dat de persoon die door een ingezetene uit Leiden met de beta ling er van belast was en die met de gelden verdwenen was, te Londen is opgespoorden dat bijna" de gansche som die hij aan een kantoor aldaar wilde inwisselen, aan den eigenaar is gerestitueerd. Van Gorinchem schrijft men van den 27 aprildat dien namiddag op de Merwede in eenen trek 535 elften zijn ge vangen. Dit is bij menschengeheugen niet gebeurd. Tweede Hamer der Statcn-Generaal. Zitting van I mei. Heden zijn ingekomen verzoekschriften van jhr. mr. J. K. IV. Quarles van Uford en mr. A. Uyttenhooven advoca ten bij den Hoogen Raad der Nederlanden, die daarbij het verlangen te kennen geven om bij de aanstaande benoeming van een commies-griffier in aanmerking te komen. Het wets-ontwerp betrekkelijk het batig slot van het bij zonder fonds voor de Dedemsvaart is met algemeene stemmen ouveranderd aangenomen. Het wets-ontwerp tot het onvervreemdbaar verklaren Van militaire pensioenen en gagementen is. nadat enkele daarin voorgestelde wijzigingen waren goedgekeurd mede aangeno men geworden. De voorzitter heeft der vergadering kennis gegevendat door de afdeelingen tot hare rapporteurs voor het wets-ont werp betrekkelijk de toelating en uitzetting van vreemdelin gen benoemd zijn de heerenL. D. Storm Sloet tot Old- huisEngelen Thorbecke en Storm van s Gravesande. Zitting van 2 mei- In deze zitting is ingekomen een koninklijke boodschap ten geleide van een wets-ontwerp tot regeling van fondsen voort spruitende uit verstrekkingen uit 'sRijks-magazijnen hetwelk naar de afdeelingen verzonden is. Voorts is ingekomen een verzoekschrift van jhr. mr. A. J. van der Ileim advokaat bij den Hoogen Raad der Nederlanden die daarbij verzoekt bij de aanstaande benoeming van den commies-griffier in aan merking te komen. In dezelfde zitting heeft de beraadsla ging plaats gehad over het wets-ontwerp tot het verleenen eener dispensatie van art. 11 der wet van 16 nov. 1814, tot het vergrooten van een gebouw te Ooltgensplaat. Dat wets ontwerp is met 52 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren L. D. Stormde Lom de Berg en Ferwey-Mejan. Dnltschland. JVeenen 27 april. In berigten van hettooneel van den krijg'in Hongarije, toten met den 23 dezer, wordt ge meld, dat de vesting Öfen voor twee maanden van leeftogt is voor zien en dat de ambtenaren en andere den keizer getrouw geblevene bijzondere personen, welke zich uit Pesth verwij derd hebben, zich vooreerst naar Oedenburg hebben begeven. Na het gevecht van Charlo en het ontzet van komorn heeft de bevelhebber der opstandelingen niets meer tegen de keizerlijken ondernomen. Het ontbreekt hem niet aan ruiterij, en wel in het bijzonder aan huzaren, die steeds het nationale Hongaarsche paardenvolk hebben uitgemaakt. De generaal TVindischgrdtz is, diep gekrenkt, te Ollmutz aangekomen. Hij is, zoo men zegt, voornemens, Oosten rijk te verlaten. Zijne zonen hebben hun ontslag verlangd. Den 28 Heden wordt algemeen verzekerd en zoo het schijnt op goeden grond dat de Oostenrijksche regering voors hands eene lijdelijke gewapende tusschenkomst van Rusland heeft aangenomenen dat dientengevolge de aan de grenzen geposteerde Russische troepen deze reeds zijn overgetrokken of met den eersten zullen overtrekken. Hun aantal wordt verschillend opgegeven. Sommigen spreken van 50,000 anderen van 120,000 man. Zij zullen zich bepalen tot het bezetten van eenige vaste puntenten einde de keizerlijke troepen de vrije hand te laten tot het onderdrukken van den' Hongaarschen opstand, en men beweert zelfs, dat deze hoofdstad, ingeval van nood, eene bezetting van 15000 man Russische troepen zoude erlangen. De generaal Schlick meldt uit Pustha Herkatvan den 26 april, dat de Hongaren dien dag, onder bedekking van het geschut der vesfing, een uitval uit Komorn hebben be proefd doch dat zij door de divisie Simonichondersteund door de kurassiers Auersperg en de ligte dragonders Ci- villartmet groot verlies in de sterkte zijn teruggedreven. Berlijn 30 april. De koning heeft zich eindelijk ronduit en in duidelijke bewoordingen omtrent de hem aangebodene keizerlijke waardigheid verklaard. I11 eene circulaire aan den Pruissischen gevolmagtigde te Frankfort verklaart de koning deze hem aangebodene betrekking definitief en onder alle omstandigheden van de hand te wijzen. De rust is niet verder verstoord. Frankfort 30 april. De nationale vergadering heeft eer gisteren een besluit genomen waarbij zij de kamer-ontbinding te Berlijn en te Hannover afkeurt en de regeringen dier sta ten opvordertzoo spoedig mogelijknieuwe verkiezingen uit te schrijven. Verder werd nog in die zitting besloten, dat de president de vergadering, wanneer en waar hij wilde, zou de kunnen bijeenroepen en dat de aanwezigheid van 150 le den voldoende was tot het nemen van een besluit. De span ning te Frankfort is bijzonder groot. Men verneemtdat te Dantzig op het Speicherinseleen brand, gewoed heeft, waardoor elf pakhuizen, met een voorraad, zoo men zegt, van Soo 1000 lasten granen een prooi der vlammen geworden zijn. De Saksische regering heeft het voorbeeld van Berlijn en Hanover gevolgd en de wetgevende kamers ontbonden. Keulen 30 april. De stedelijke regering alhier heeft de overige plaatselijke regeringen der Rijnprovincie ttitgenoodigd afgevaardigden herwaarts te zenden om den 5 mei eene al gemeene beraadslaging over de belangen van het Duitsche Vaderland te houden en den uitslag daarvan in eene gezamen lijke memorie den koning te doen overreiken. Xlaltc. Nog altijd is de gevorderde oorlogs-contri butie en het bezetten van Allessandria door de Oostenrijkers de algemeene grief in Piemont. Men spreekt reeds van onlusten tusschen de keizerlijke en Sardinische troepen aldaar; de aanleiding hiertoe zou bestaan hebben doordien de Oos tenrijkers lauriertakken op hunne schako's hadden gestoken. Uit Florence schrijft men dat de geestdrift voor den groot hertog tot aan het buitensporige grenst; intusschen vertraagt die vorst nog zijne komst in Toscane. Van de onderwer ping van Livorno is nog geen stellig berigt. Men zegt dat de koning van Napels met 15,000 man op marsch is naar Anconadie troepen zouden niet in Rome trekken. De Fransche én Romeinsche vlaggen wapperen naast elkander van de wallen te Ancöna de bezitneming heeft zonder tegenstand plaats gehad maar toch niet zonder eenige onrust in de gemoederen der bevolking, die echter bedaard schijnt te zijn door de verklaring dat de Fransche expeditie niet kwam om met geweld het gezag van den paus te herstellen maar den Romeinen de keus van hunne regering vrjjliet. Frankrijk. Parijs 30 april. De zamenscholingen in de straten van Parijs hebben als met eenen tooverslagop- géhouden. Het democratisch comité heeft zijne aanhangers aangemaand om zich niet meer op de straten te vertoonen waar hunne vijanden hen heen lokken en die stem is dade lijk gehoorzaamd, een bewijs dat die partij wel geordend is. Intusschen zijn bij deze zamenscholingen een aantal personen in hechtenis genomen waaronder drie leden der nationale vergadering. Dit heeft aanleiding gegeven dat heden de re gering in de openbare zitting is aangevallen over deze min achting der nationale vertegenwoordiging. De heer Odillon Barrot heeft hierop het woord genomenom de pogingen te laken dergenen die niet schromen oproerlingen in de straten te lokken ten einde de algemeene rust te verstoren, den loop van zaken te belemmeren en den burgeroorlog te vernieuwen. Hij rekende het de pligt der regering voor de rust van de stad en de handhaving der orde te waken. Heden is het blad le Peuple in beslag genomen ter zake van een artikel, dat aldus begintWij hebben de zekerheid erlangd, dat de zamenscholingen bij de poort Saint-Denis zijn geprovoceerd door de policie." Uit Toulon wordt heden gemeld dat nieuwe versterkin gen van daar naar het hulpkorps in Italië zullen worden ge zonden. Een officier van den staf der genie en een artillerie-offi cier zijn naar Otaheite gezonden ten einde het opzigt te houden over de verdedingswerkendie aldaar zullen worden aangelegd. Te Marseille zijn met de stoomboot Independenza vele vlugtelihgen uit Palermo aangekomen, waaronder Mirolawski Ruggiero Settimo de president van den ministerraad onder scheidene ministers en een groot aantal afgevaardigden. Heden loopt hier het geruchtdat naar de Italiaansche expeditie bevel is gezonden niet verder te gaan, naardien de Paus er niet in moet toestemmen, in geval zijner herstelling, de van hem verlangde waarborgen te geven. De heer Guizot heeft aan een zijner vrienden geschreven dat hij voor zich de toekomst met bezorgdheid te gemoet ziet, en dat, al wordt hij met geestdrift en door eene over wegende meerderheid tot afgevaardigde verkozen zijne rol inde nationale vergadering allermoeijelijkst zal zijn. De ge noemde staatsman verkondigt in dien brief, dat, indien hij

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1