A IV T. N°. 53. Donderdag 1849e '1 3 Mei. üc0tmrsm cn !3bminï0tiraticw. INLANDSCHE NIJVERHEID, 13iunea«b5chc Ci|ï>in§cu. v^LGïXEN Switculattbscfes hingen. MAATSCHAPPIJ tot BEVORDERING van LANDBOUW en VEETEELT IN de provincie ZEELAND. VEREENIGDE VERGADERING der Afdeelings-Bestu- ren in Walcherenop Maandag den 7 Mei 1849, in het Lokaal op de Groenmarkt, des voormiddags ten tien ure. Een onderzoek naar de bestanddeelen der verschillende Mestspecien en naar den invloed derzelve op den Planten groei, zal het onderwerp ter behandeling uitmaken. Middelburg, den 3 Mei 1849. TENTOONSTELLING VAN VOORTBRENGSELEN VAN te houden in de Gebouwen van de Koninklijke Akademie te DELFT Van den 7 Julij 1849 tot en met den 31 Julij daaraan volgende, zal, ingevolge magtiging van Z. M. den Koning, aan alle Fabriekanten KunstwerkersHandwerkslieden enz. alsmede aan de Bestuurders of Regenten van Liefdadige Ge stichten waar voorwerpen van Nijverheid vervaardigd wor den, gelegenheid worden gegeven de voortbrengselen hunner fabrieken, werkplaatsen, gestichten, enz., ten toon testellen. Degenenwelke voor deze Tentoonstelling voorwerpen willen inzenden zijn gehouden daarvan, voor den 13 Mei 1849^ aan de Commissie der Tentoonstelling te Delft, vracht vrij berigt te géven en de voorwerpen zelve tusschen den 1 en 15 junij 1849 aan het lokaal der Koninklijke Akademie aldaar behoorlijk ingepakt en vrachtvrij in te zenden. Vele ondernemingen van vervoer hebben zich bereid ver klaard de voorwerpen naar en van de Tentoonstelling vracht vrij over te voeren. Na bekomene magtiging stelt de Commissie zich voor eeni- ge der tentoongestelde voorwerpen aan te koopen ten einde te doen verloten. ^iigen of Programma's zijn op vrachtvrije m bij den Voorzitter Secretaris en alle KürtJl'ïf-vtfn deze Tentoonstelling. -age5 APril l849- fa Commissie voor de Tentoonstelling van voort brengselen van Nijverheid van de Provincie „uulu- en zuucl-Holland. M. L. VAN HETEREN GEVERS, Voorzitter. W. L. OVERDUYN, Secretaris. ^M^KipELBURGden 2 Mei. Doc^^^^^^^^^wenoemd tot Nederlandsche consuls: in de Fraip as r^^^Knenten der Vendée en Neder-Charente met uitzöijderi 11 Murennesde heer E. Bonnemortte Archangei en in de verdere havens der Witte zee, de heer C. Brandten te Opper- en Neder Nieuw Californieom verblijf te houden te San-Francescode heer ,7. P. H.Gil- demeester. Bij koninklijk besluit is aan den heer mr. A. baron Ben- tinck vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder-grootkruis der orde van den Ver losser, hem door Z. M. den Koning .van Griekenland ge schonken. Het heeft den Koning behaagd den Fransehen divisie- generaal Achard te benoemen tot kommandeur der orde van den Nederlandschet) Leeuw, en zijne a'tachés, de heeren Bethisy en Oscar de PEspine tot ridders dier orde. Men schrijft uit 's Gravenhage 29 april Zondagmiddag ten 4 ure is de gezant van Grooc-Brit- tanje bij Z. M. ten gehoore ontvangenom zijne geloofs brieven aan den nieuwen Koning te overhandigen. Daarna heeft de baron vort Beaulieu Marconnaykamerheer van den groothertog van Saksen zijne opwachting bij den Koning gemaakt. Men verzekertdat H. K. II. Mevrouw de Erfgroot- hertogin van Saks°n-Weimar-Eisenach voornemens is, in den loop dezer week deze residentie re verlatenom naar dat groothertogdom terug te keeren. Heden morgen is de minister voor de zaken der Her vormde en andere eerediensten, de heer van Heemstra, voor het eerst 11a zijne ernstige ongesteldheid weder aan zijn departement gekomen en heeft hij zijne werkzaamheden hervat. Naar men verneemt, is de iste luitenant-adjudant van het regement grenadiers en jagers A. C. A. Schönstedtdoor Z. M. benoemd tot zijn secretaris, in plaats van den heer Bronkhorstdie tot intendant van Zr. Ms. paleis is benoemd. Voorts zoutotisten luitenant-adjudant bij het regement gre nadiers benoemd zijn de iste luitenant Nieuwenhuisenvan het 3de regement infanterie." Ook de deputatie van de Luxemburgsche geestelijkheid is den 27 dezer, ten 12 ure, bij den Koning-groothertog in een bijzonder gehoor ontvangen, Z. M. heeft zich onge veer een half uur allerminzaamst met de heeren der deputa tie onderhouden. AI de leden waren in de hoogste mate vol daan over de heuschheid en welwillendheid waarmede de Koning hen had toegesproken. Zaturdag ophtend is de depu tatie uit deze residentie naar Brugge vertrokken, om bij de wijding van eenen nieuwen bisschop aldaar tegenwoordig te zijn. Zr. Mr. stoomschip bromo kapit.-lpit. J. W. Stolt van Hellevoetsluis naar Batavia, is den 25 april te Falmouth binnengeloopen om steenkolen in te nemen. Met den eersten mei wordt in dienst gesteld Zr. Ms. schooner ternate onder kommando van den luit.-ter-zee iste kl. G. Fabiuszijnde deze schooner bestemd om den kruis- togt met de haringvloot mede te doen. SSsirgeiTijlke ©tand. Gedurende de afgeloopeue maand zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der Stad Middelburg ingeschreven als: Geboren 42 kinderen 23 van het mannelijke en 19 van het vrouwelijke geslacht. Gehuwd 6 paren. Overleden: 46 personen; 1 8 van het mannelijke en 28 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 3. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 7van 1 tot 5 jaren oud, 3 van 5 tot 10 jaren 1 van 10 tot 15, o; van 15 tor 202; van 20 tot 25, 1; van 25 tot 30, 3; van 30 tot 35, 2; van 35 tot 40 2 van 40 tot 45, 3 5 van 45 tot 50I van 50 tot 55, 4 van 55 tot 60, 3; van 60 tot 65, 4; van 65 tot 70, 7; van 70 tot 75,2; van 75 tot 80, 1 van 80 tot 85, o. en van hoogeren ouderdom gcene. Gedurende de maand april 1849 zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der stad VIissingen ingeschreven, als: Geboren 35 kinderen; 21 van het mannelijke en 14 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 14 personen; 10 van het mannelijke en 4 van het vrouwelijke geslacht. Onder de overledenen zijn begre pen 2 militairen in het hospitaal. Levenloos aangegeven 2. Gehuwd 1 paar. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 3; van 1 tot 5 jaren oud, 1; van 5 tot 10 jaren, o; van 10 tot 15, o; van 15 tot 20 1 van 20 tot 25 o, van 25 tot 30, o van 30 tot 35, o, van 35 tot 40, 3; van 40 tot 45, 1 van 45 tot 50 o van 50 tot 55, o; van 55 tot 60, o van 60 tot 65, 2; van 65 tot 70, 1; van 70 tot 75, 2; van 75 tot 80, o; van 80 tot 85, o, en van hoogeren ouderdom mede geene. Engeland. Londen 28 april. Het ministeriele avond blad verzekert beden dat het Fransche gouvernement van cieszeus gezant te Turin berigt ontvangen heeft, dat de buitensporige vorderingen welke de maarschalk lladetsky laatstelijk gedaan had, op last des keizers ingetrokken waren, en dat de onderhandelingen over den vrede op een gunstigen voet voortgezet werden. De bedoelde vorderingen, waar tegen het Fransche bewind ernstig geprotesteerd had, (zoo dat men te Londen daaromtrent eenige bezorgdheid koesterde), waren niet van den genoemden maarschalk afkomstig maar tegen zijn zin hem door het Oostenrijksche kabinet voorge schreven. Hetzelfde blad meldt, dat het gedrag van den president der Fransche Republiek jegens zijn neef Napoleon Bonaparte volkomen goedgekeurd wordt door prinses Demidoff, zijne zuster, en dat ook zelfs de gewezen koning Jerome zijn leedwezen over het gedrag van zijn zoon aan den dag ge legd heeft. De leden van het geslacht van Bonaparte zou den nu allen zich beijveren om de betrekking tusschen Napoleon Bonaparte en de roode-republikeinente doen afbreken. Rusland. Moscau 6 april. Keizer Nicolaas is be nevens de keizerin en verscheiden andere leden zijner familie heden alhier, aangekomen en met groote eerbewijzen ont vangen. XftuitscMand. Weenen 26 april. Gisteren was het ge rucht in omloop dat het tusschen de troepen van den luit. veldmaarschalk Wohlgemuth en die van generaal Görgey tot een gevecht gekomen washetgeen echter heden niet wordt bevestigd. Brieven uit Pesth van 24 dezer melden, darde Hongaren daar werkelijk binnengerukt zijn; de schip brug was geheel afgebrand, terwijl de kettingbrug weinig ge leden moet hebben. Te Pesth heerschte rust. Betreffende Ofen is niets officieels bekend geworden. De Wiener Zeitung deelt het navolgende berigt van den luit. veldmaarschalk Böhm mede Volgens zoo even ontvan- gene berigtenhandhaaft het korps van den luit. veldmaar schalk Wohlgemuth, bestaande uit 6 brigades, het geheele terrein van Sellije Eperiessij Nyarazd en Bös, strekkende deszelfs regtervleugel zich uit tot aan den Donan op welke linie sedert de laatste berigten niets opmerkenswaardigs is voorgevallen. Volgens onderscheidene overeenstemde berig ten, beweegt zich het gros van het korps van Görgey inde rigting van Comorn. Eveneens is de reeds aangekondigde concentrering der tot de hpofdartn.ee behoorende troepen op den regteroever van den Donau in vollen gang zoodat eerstdaags beslissende berigten van het tooneel des oorlogs te wachten zijn. Berlijn 27 april. Het ministerie Brandenburg blijft in standzelfs, de heer vonArnim zal geenszins als .minister van buitenlandsche zaken aftreden en de hoofdstad zal vooreerst nog in staat van beleg blijven, vermits de koning tot het gevvigtig besluit is' gekomen om de tweede kamer te ont binden en diensVQlger.s de zittingen der eerste kamer te verdagen. Het voorstel ter ontbinding van de tweede kamer is door al de ministers onderteekend. Zij stellen daarbij op den voorgrond dat de hoop welke de koning voedde om, mee behulp dezer vergadering tot eene wetischelijke orde van zaken te komen, niet is vervuld. Zij wijzen ojii de wan kelbaarheid van de meerderheid der kamerop deif^jj^foed welken het toeval op hare besluiten uitoefent, en op feAge- vaar, om het tot stand brengen van eenen duurzame» regts- toestand aan eene zoodanige vergadering mede toe te vertrou wen. Zij oordeelen dat de kamer daarenboven hare magt te buiten is gegaan zoo wel door de constitutie van het parlement van Frankfort verbindend te verklaren, als door den staat van beleg, welke zij onvermijdelijk achten tot be houd van orde en rust, in weerwil der constitutionele voor schriften, als onwettig te doen voorkomen. Zij verklaren ten slottezich overtuigd te houden dat alle welgezinden in den lande den maatregel zullen goedkeuren te meer, daar het redenaars gestoelte in de kamer herhaaldelijk is mis bruikt geworden om grondstellingen te verkondigen die geen ander doel hadden dan de omkeering der maatschappe lijke orde. Bij besluit van heden heeft de koning dien overeenkom stig tot de ontbinding der kamer besloten. Den 28. De maatregel der ontbinding heeft beden kelijke rustverstoringen ten gevolge gehad. Reeds geduren de de beide voorafgaande dagen bij de beraadslagingen over het voorstel van den heer von Unruh tot opheffing van den staat van beleghad zich onder een deel der bevolking van de hoofdstad gisting geopenbaard, en haddeu zich zamen- scholiiigen gevormd tusschen welke onderling en de katner door boden gemeenschap onderhouden werd, zoodat men aan eene verstandhouding van eenige leden der kamer met de rustverstoorders niet kon twijfelen. Zoodra het den 27 bekend werd dat de kamer ontbonden wasen dat de le den der linker zijde zich naar hunne gewone vergaderplaats de Conversationshalle begeven haddenstroomde eene me nigte volks derwaartsdie allengs eene dreigende houding aannamen zich feitelijk verzette tegen de burgerwacht welke haar trachtte te overreden om uiteen te gaan. Alvo rens krachtiger maatregelen te nemen werd de burgerwacht teruggetrokken ten einde te beproeven of het volk zich niet van zelf verstrooijen zoude. Dit geschiedde echter niet, tegen den avond groeide de volkshoop meer en meer aan door personen die in de onlusten des vorigen jaars, eene rol gespeeld hadden werd geld en brandewijn uitgedeeld enkele soldaten en officieren werden mishandeldzoodat ten laatste de gewapende magt aanrukken moest. Deze werd met geschreeuw en steenworpen uit enkele huizen zelfs met geweerschoten begroeten was genoodzaaktna de vereischte sommatienvan haar schietgeweer gebruik te maken. Het volk verstrooide zich alsnu, maar trachtte op sommige pun ten der stad versperringen op te werpen en bruggen af te breken welke pogingen door de bezetting wel verijdeld wer den doch niet zonder dat ook daarbij van de wapenen ge bruik gemaakt moest worden. Eerst tegen middernacht was de rust voor het uitwendige hersteld. In den morgen van den 28 werd de Conversationshalle, wier voorplein den vo rigen dag het hoofdtooneel der beweging was geweest, en waar de laden der linker zijde op nieuw bijeengekomen wa ren, door de policie bezet en gesloten nadat de aanwezigen daaruit verdreven waren. Ook hadden dien morgen weder ap onderscheidene punten oproerige zamenscholingen plaats gevonden die door de militaire magt uiteengedreven moes ten worden en waarbij hetgelijk den vorigen avond, niet zonder bloedvergieten toeging. Het getal der dooden wordt opgegeven vijf te bedragen terwijl dat der gekwetsten vrij aanzienlijk scheen te zijn de meesten behoorden tot den stand der handwerkslieden. Men zag den avond van den 28 niet zonder bekommering te gemoet. Uit Stuttgart wordt gemelddat de moeijelijkheden welke aldaar laatstelijk gerezen waren, uit den weg waren geruimd doordien de koning van Wurtemberg zich bereid had verklaard om de Duitsche rijks-constitutitie onvoorwaar delijk te erkennen. De Frankforter Deutsche Zeitung van 28 april he.efc verkondigd dat de aarts-hertog rijksbestuurder geweigerd had om de laatste besluiten der nationale vergadering te onderteekenen en dat het gezamenlijke rijks-ministerie dien tengevolge zijn ontslag genomen had. De ministeriele Ober-Postamts-Zeitung verklaart gemag- tigd te zijn om te verklaren dat dit berigt onwaar is dat de aartshertog zijne toestemming tot de afzending van ge- volmagtigden aan de Duitsche hoven gegeven heeft, en dat die gevolmagtigden op het punt zijn van te vertrekken. Hamburg 27 april. Te Kolding zijn, gedurende de he vige gevechten bij en in die stad niet zoo vele huizen af gebrand als eerst gezegd washet getal der geheel verwoeste wordt op 1 2 begroot. De inwoners schijnen zich aan groote wreedheden jegens de Sleeswijksche soldaten te hebben schul dig gemankt. Verscheiden Duitsche kompagnièn hebben den togt noordwaarts vervolgd ongeveer 6000 Pruissen ruk ten gisteren te Hadersleben binnen. Orla Lekmannde Deensche minister aan wiens raadge vingen de hervatting der vijandelijkheden in groote mate toe geschreven wordt, en die te Kolding gevangen is gemaakt, is op het slot Gottorp in verzekerde bewaring gesteld. Een Koppenhager dagblad voorspelt dat de Duitschers wel dra berouw gevoelen zullen over het binnentrekken in Jut land, en dat Denemarken nu spoedig hulp erlangen zal naar dien thans het geval bestaat in hetwelk de koning van Zwe den beloofd heeft zijne soldaten met de Deensclie te vereeni- gen ten einde het Duitsche veroveringsplan te bekampen. Ook Rusland zal volgens dat blad weldra tegen de Duit schers, die zijne garantie versmaad hebben, in het veld tre den, zoodra de voor dat rijk gevaarvolle Ilongaarsche op stand gedempt is. Middelerwijl wordt den Denen aangera den den vijand zoo veel mogelijk schade toe te brengen b. v.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1