HIDDELBUA6SG1IE C 0 U R A IV T. N°. 52. Dingsdag 1 Mei. ojte EQEr Ucötuvcn en Slbmtni^tvaticu. strandvonderij. 25mnc»latib0cfcc ^ijbtngcu. iSuitcuUubscïic &ijbiu0ct*. Regthebbenden op drie-en-twintig Staven KOPER, bij hec doen van reparatien aan den Zeedijk te Westkapelle op gegraven, en vermoedelijk afkomstig van het op den 24 Oc- tober 1834 gestrande Fransche Schip le Florcr.tKapitein Le Cornez, vervoegen zich met behoorlijke bewijzen van eigen dom bij den waarnemenden Opper-Strandvonder te Westkapelle. Westkapelle, den 28 April 1849. De waarnemend Opper-Strandvonder der Heerlijkheid Westkapelle Wm. ROELSE Lz. ike te 's Gravenhage m betrekkin;; staande zullen wij (ie eer neu- en geachte Stad- en LandgenootenU YVel-Ed. eene Lijst ter fn- jekeningtot het ilaarstellen van dergelijk Gedenkteeken aan Vlissingen den 30 April 1849. Als Leden der Sub-Commissie tot het oprigten van een blijvend Gedenkteeken ter eere en nagedachtenis vau onzen geëerbiedigden Koning Willem IIen als zoodanig met de Hoofd-Coinmissie te dier 11 ke te 's Gravenhage in betrekking staande zullen wij de eer heb ben teekening te bieden. De Hoofd-Commissie voornoemd, iedereen in de gelegenheid wil lende stellen, om tot volvoering dezer nationale zaak het zijne te kunnen bijdragen heeft bepaald dat de hoogste inschrijving de vijf Gulden niet mag t? boven gaan en zal diensvolgens elke gift hoe gering ook met blijdschap door ons worden ontvangen. "Wij zouden vermeenen aan uw Vaderlandsch gevoel en uwe hoog achting en liefde voor den waardigen ontslapen Kot st te kort te doen indien"wij meer tot aanprijzing van het voorgenomen doel in het midden bragten waarom wij ons dan ook met eene algemeene en ruime deelneming durven vleijen. De Sub-Commissie te Vlissingen tot het oprigten van een Standbeeld te 's Gravenhage ter na gedachtenis van Z. M. Koning Willem II. B. VERWEY. S. var LEEUWEN. MIDDELBURG, den 30 April. Het provinciaal geregtshof alhier heeft, bij arrest van he den, uitspraak gedaan in de zaak van S. van Keulenbe schuldigd van het moedwillig toebrengen van verwondingen aan den jagt-opziener en veldwachter Verschuttretijdens deze was 1n de uitoefening zijner functien. Het hof ver klaarde den beschuldigde schuldig aan het hein ten laste ge legde misdrijfen veroordeelde hem diensvolgens tot een con- fineinent van 6 jaren en een half uur te pronkstelling. Gisteren is alhier aangekomen, ter aflossing van het 4de regement infanterie in deze provincie de regementsstafen het iste bataillon van het 6de regement infanterie .komende per stoomboot Jan van Arkel van 's Hertogenbosch en heden morgen is met die stoomboot: van hiernaar 's Hertogen bosch vertrokken de regementsstaf'eiWiet 3de bataillon van het 4de regement; terwijl den 28 dezer bereids met de stoom boot de Schelde van Vlissingen naar Gouda is vertrokken het iste bataillon van laatstgenoemd regement, bestemd naar Woerden. De algemeene jaarlijksche collecte voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, heeft op woensdag den 25 dezer, in de onderscheidene binnen en buitenwijken dezer stad opgebragt de som van driehonderd gulden vier-en-vijftig cents Men schrijft ons uit Vlissingen De Soltowaarvan ik UEd. de vorige keer het ongeluk berigt heb, is tot heden toe nog niet in vlot water gekomen. De lading, bestaande uit koper, galnoten, koffijthee en diergelijke goederen is onbeschadigd aan wal gebragt nevens eene aanzienlijke som gelds die zich aan boord be vond alsmede de paardendie reeds naar Antwerpen ver voerd zijn. De passagiers ten getale van 14 zijn vrijdag avond opgenomen aan boord van het schroefstoomschip Director kapitein Rawlinsonen zondag morgen is de Sir Edward Bank van Londen gekomen om tot adsistentie te dienen." Uit de gemeente Meliskerke wordt ons verzocht mede te deelen dat aldaar in den morgen van den 27 dezerin den ouderdom van 82 jaren en tevens in een behoeftigen toestandis overleden Maatje van de fVoestijnevoorover- ledene echtgenoote van Pieter Joziassedie thans 79 jaren telt, en die met de overledene eene allergenoegelijkste echt- vereeniging heeft gehad van ruim 59 jaren en 6 maanden. Het heeft Z. M. behaagd, bij besluiten van den 10 en 20 dezer, te benoemen tot hoogstdeszelfs adjudanten in buiten gewone dienst: den generaal-majoor J. H. Voetminister van oorlog; den schout-bij-nacht E. B. van den Bosch, ge attacheerd aan het militaire huis van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden en den kapitein-luitenant-ter-zee F. XR. V Hooft, benoemd bevelhebber van Zr. Ms. korvet sumatra (laatstgenoemde benoeming is reeds vroeger door ons gemeld). Voorts wordt gemeld dat Z. M. tot kommandeur der orde van den Nederlandschen leeuw benoemd heeft den generaal- majoor Hattorjf, die door Z. M. den Koning van Hanover belast is geweest met de overbrenging der brieven van rouw beklag en gelnkwensching. Genoemde generaal heeft den veldslag van Waterloo met wijlen Z. M. Koning IVillem II bijgewoond, en heeft aldaar mede eene verwonding aan de regterhand ontvangen. Tot ridder dier orde is benoemd de heer mr. II. Vollenhovenreferendaris bij het ministerie van binnenlandsche zaken. Z. M. zou voorts den bekenden Franschen tooneelschrijver Eng. Scribe benoemd hebben tot kommandeur der orde van de Eikenkroon. De heer mr. G. A. Fokker is, bij koninklijk besluit, op daartoe gedaan verzoekeervol onslagen als procureur bij het geregtshof van Zeeland en de arrondissements-regtbank te Middelburg. Uit ,s Gravenhage den 26 dezer wordt gemeld: Da deputatie der R. K. geestelijkheid uit het groother togdom Luxemburgdie zich op dit oogenblik in de resi dentie bevindt om hare opwachting bij den Koning re ma ken zal aanstaanden zaturdag bij Z. M. ten gehoore wor den toegelaten." Heden ten een ure is de Pruissische minister bij het Nederlandsche Hof, graaf von llönigsmartk bij den Koning ten gehoore ontvangen, tot het aanbieden zijner geloofsbrie ven tot vervulling zijner betrekking bij den nieuwen Koning. De graaf werd tot dat einde op de gebruikelijke wijze van zijn hótel naar het paleis geleid. Reeds zijn de overige ge zanten bij dit Hof, tot hetzelfde einde, door Z. M. ont vangen. I11 deze residentie is aangekomen en in het hótel het heeren Logement afgestapt, de heer staatsraad gouverneur der provincie Zeeland baron van Vredenburc'i. Heden heeft die heer ten Hove gedineerd." Het wiskundig genootschap, onder de zinspreuk: Een onvermoeide arbeid komt alles te bovente Amsterdam hield den 25 dezer zijne 70ste algemeene vergadering. Uit het rapport der wetenschappelijke commissie bleekdat het ant woord op de prijsvraag no. 6, ten voorleden jare voorge steld en ingezonden onder de zinspreuk: Omnium rerum prin- cipia parva santallezins voldoende bevonden was, en waar van 11a opening van het bij dit antwoord behoorende naam- biljetde inzender bleek te zijn hec medelid de heer G. F. IV. Bae'tr, ieeraar der wiskunde aan het stedelijk gym nasium te Middelburg. Met genoegen deelen wij dit berigt mede en wenschen on zen stadgenoot geluk met deze nieuwe overwinning op het veld der wetenschap De afdeeling Delft en omstreken van de Hollandsche maatschappij van landbouw heeft besloten tot het houden eener tentoonstelling van veeen wel in de maand october aanstaande. Men leest in de Amsterdamsche courant Wij hadden er van hooren spreken dat er aan het ter rein der suiker-fabriek van den heer B. Koo'rj Jz.op het Bikkers-eilandeene artesische bron van goed drinkwater ontdekt zou zijn. Wij hebben navraag hiernaar gedaan en tot ons genoegen kunnen wij de zaak bevestigenna eene boring ter diepte van ruim veertig ellen is het waterhet welk van eene zeer goede hoedanigheid is, begonnen te ontspringen en wel zoo mild van tusschen de 80 en de 100 kan in de minuut op te leveren eene hoeveelheid die bij het aanbrengen van ruimere buizen welligt nog te ver meerderen zal zijn. Het belangrijke vraagstuk der mogeïïjk- heid om hier te Amsterdam artesische putten te bekomen schijnt hiermede alzoo op eene voldoende wijze opgelost te wezen." Laatsteden donderdag morgen is te Heüevoetsluis bin nengekomen Zr. Ms. transportschip merwede onder bevel van den luitenant-ter-zee der iste klasse J. Spanjaard, ko mende van Curafao. Zr. Ms. stoomschip bromo onder bevel van den ka pitein-luitenant J, IV. Stoll, is den 24 dezer op de hoogte van Bevezier gepraaid door de Borneo van Batavia te Hel- levoetsluis binnen. Met den 1 mei aanstaande zal de kapitein-ter-zee F. IV. Freudenberg het kotnmando aanvaarden van Zr. Ms. wachtschip jason, zijnde de kapitein-ter-zee G. IVellinck wegens ziekte, eervol ontslagen van dit kommandement. Tweede Kamer der Statcn-Cfeneraal, In de zittingen van 26, 27 e'i aPr'l zijn de beraad slagingen over de voorgestelde wijzigingen in het reglement van orde der Kamer, voorgezet en ten einde gebragt. In de zitting van den 28 april is op voorstel van den heer Ver- n>cy Mejan aan het reglement een additionneel artikel toe- gevoegd, strekkende om te bepalen dat het voorschrift, volgens hetwelk de ambtenaren der griffie door de Kamer zelve benoemd zullen worden eerst in werking zal treden bij ovèrlijden of ontslag enz. der tegenwoordige ambtenaren. De Kamer heeft vervolgens op voorstel des voorzitters be paald dat het nieuw vastgestelde reglement van orde terstond in werking zal treden en tevens besloten tot eene herziening der instructie voor den griffier en den commies-griffierten welken einde eene commissie benoemd isbestaande uit de zelfde leden die met de herziening van het reglement van orde belast zijn geweestte weten de heerenThor- beckeDuijmaer van Twist, Nedermeijer van Rosenthal Backer en Fokker. Ten laatste heeft zij bepaald dat de beraadslagingen zul len plaats hebben over het wets-ontwerp betrekkelijk het batig slot van het bijzonder fonds voor werken aan de De- demsvaart en over dat tot onvervreemdbaar-verklaring van militaire pensioenen en gagementen op dingsdag den 1 mei over het wets-ontwerp wegens het verleenen van dispensatie tot het vergrooten van een gebouw te Oolcgensplaat op woensdag den 2 mei; over het wets-ontwerp tot regeling van het fonds der domeinen over 1848 en over dat tot het verleenen van vrijdom van accijns voor vermicelli- en ma- caroni-fabrieken op donderdag den 3 meiover het wets ontwerp betrekkelijk het verleenen van schadevergoeding en wachtgelden aan buiten betrekking gerakende ambtenaren en over dat tot regeling der reis- en verblijfkosten van de leden der Staten-Generaal op vrijdag den 4 mei; over het wets-ontwerp houdende bepalingen omtrent de regterlijke collegien op zaturdag den 5 meien over het wets-ontwe/R betrekkelijk de uitoefening van het regc van vereëuigjng én vergadering op maandag den 7 mei. •Wf; J Duttschlnnd. IVeenen 34 april. Heden heefede op perbevelhebber dezer stad de generaal Böhm het 35e leger- berigt omtrent de krijgsverrigtingen in Hongarije bekend gemaakt. Hieruit blijkt, dat de insurgenten zich werkelijk meester hebben gemaakt van Waitzen, de twee brigaden welke aldaar onder bevel van den generaal Göts stonden hebben teruggedreven, waarbij deze veldheer zelf gesneuveld is, en voorts in twee kolonnesde eene langs den linker oever der Gran de andere over Ipoly-Sagh tot Leva zijn voortgerukcalwaar zij den 18 dezer een korps van 30,000 man hunner beste troepen hadden verzameld. Dien dag waren zij de rivier Gran op drie punten overgestoken. Tegen deze Iegermagt der insurgenten is de generaal IVohlgemuth in den nacht tusschen den 18 en den 19 dezer met 5 brigaden, ter sterkte van omtrent 15,000 man, op gerukt en hij heeft den vijand tusschen Verebely en Nagy- Sarlo slag geleverd. Daarbij is van den vroegen morgen tot in den namiddag hardnekkig gestreden doch is de gene raal IVohlgemuth, vermits hij zoo wel ter regter als ter lin ker zijde werd overvleugeld eindelijk tot den terugtogt genoodzaakt geworden welke niet dan al vechtende heeft kunnen geschieden. Den 20 had eene andere vijandige kolonne den generaal Czorich welke met een reserve-korps bij Paszlo geposteerd was aangevallen en hem eveneens genoodzaakt naar Gran terug te trekken, welke plaats hij zich voorstelde ten krach tigste te verdedigen en alwaar hij de schipbrug heeft doen afbreken. Dien dag was de nieuwe opperbevelhebber van het Oosteurijksche leger te Ofen aangekomen. In dezen stand der zaken heeft de opperbevelhebber be grepen, dat aan het langer bezetten van Pesth en Ofen groote nadeelen voor de krijsoperatien verbonden warenvermits thans de Donau van Komorn tot Waitzen in de magt der insurgenten was. Hij heeft uit dien hoofde de troepen in eene geconcentreerde stelling bijeengebragt, in de overtuiging, dat hij na de verwachte versterkingen te hebben bekomen weldra in staat zou zijn met gunstig gevolg weder aanval- lenderwijze te werk te gaan. Ten einde te verhinderendat de vijand door een omweg door het gebergte te makenin staat zou zijnom Komorn te ontzetten was de ban Jellachich den 19 uit Pesth op gebroken ten einde den vijand slag te leveren doch deze was steeds terug getrokken zonder zich in een gevecht in te laten. Bij Czinkota hebben de keizerlijken eenig voordeel behaald. Aan den Beneden-Donau staan de zaken gunstiger voor de kei'erlijken. Men hoopt aldaar weldra weder aauvallender- wijze te zullen kunnen te werk gaan. Van verscheidene zijden wordt gemelddat niet alleen Pesth is ontruimd maar ook Komorn door de opstande lingen is ontzet. Frankfort 26 april. De koning van Wurtemberg heeft eindelijk toegegeven om de Duitsche constitutie en da kieswet onvoorwaardelijk aan te nemen. Men meent, dat hij tot dit besluit gekomen is, nadat hij de gezindheid der be volking van Boven-Zwaben en van het leger nader had leeren kennen. De Beijersche regering heeft eene mededeéling in gezonden waarin zij verklaartde Rijks-constitutie niet goed te keurenvermits zij volhardt bij hare meeningdat deze slechts in gemeen overleg met de afzonderlijke Staten kan worden tot stand gebragt. De Beijersche afgevaardigden houden heden avond eene bijeenkomst. Men zegt dat in Beijeren woelingen zijn uitgebroken. Uit Hongarije zijn geene nadere berigten ontvangen De Oostenrijksche fondsen zijn ter beurze gestegen ten ge volge van inkoopen voor Hollandsche rekening. Hamburg 26 april. In een officieel berigt van den gene raal von Bottin wordt gemeld, dat, nadat de Denen zich op tiieuw van Kolding hadden meester gemaakten terwijl zij zich met 18 bataillons in die stelling wilden handhaven hij deze vijandelijke krijgsmagt met twee brigaden Holsteinsche troepen, 14 bataillons uitmakende, heefc aangetasten na een hevig gevecht, in hetwelk het wederzijdsche verlies op 1000 man aan dooden en gekwetsten wordt geschat, weder uit'de stad heeft gedrevenbij welk gevecht de genoemde stad grootetideeis in de asch is gelegd. Naar luid van dit berigtzijn de Denen in goede orde teruggetrokkenen worden zij door de Holsteiners iu de rigting van Veile vervolgd. Italië. Volgens berigten die te Parijs ontvangen wa ren zouden de Oostenrijkers stellig de citadel van Alessan- dria en wel met overeenkomst van het Piemontesche gou vernement, bezet hebben. I)e Turinsche dagbladen van 23 dezer melden dit nog niet regtstreeks maar geven aanleiding om zulks te mogen veronderstellen. De Opirtione zegt zelfs dat deze bezitneming zeker des anderdaagsden 24, zou ge schieden en dat het garnizoen daartoe bestemd3000 man sterk zijn zal. Men verzekert dat behoudens deze toestem ming door het bevviud van PiemontOostenrijk zich meer inschikkelijk zou toonen voor de andere vredes-voorwaardeti bijzonder ten opzigte der oorlogskosten. De Piemontesche Gazetta van den 23 behelst een besluit waarbij koning Victor Emmanuël eene algemeene amnestie verkondigt voor staatkundige overtredingen begaan vóór den ao dezer.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1