MIDDELBURGSCHE O H K A N T. i f£\ M°. 46. Dingsdag 17 April. tv Jjce.tuvcu cti !3bmttuöttraUctt. zi eken-fonds. üimiculaufoöchs IsuiictiUnbschc ®ij&itt0ctï. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Brengt ter kennis van de Ingezetenen in het iste District der Provincie, dat op Donderdag den 19 dezer, door het te Veere garnizoen houdende detachement Infanterie, een aan vang zal worden gemaakt met de oefeningen in het schieten naar den Schijf, in de Duinen nabij Breezanden dat die oefeningen vervolgens zullen plaats hebben, des Dingsdags Donderdags en Vrijdags van iedere week, van des voormid dags ten negentot des namiddags ten vier ure. Geschiedende deze kennisgeving opdat niemand hiervan onkundig zoude zijn, en elk zich voor ongelukken zoude kunnen hoeden. Middelburg, den 16 April 1849. De StaatsraadGouverneur van de Provincie Zeeland, VAN VREDENBURCH. STAATS-E O TE RIJ. Achtervolgens artikel 3 van Zr. Ms. besluit van den 6 Januarij 1831no. 68 (^Staatsblad no2.) heelt Zijne Ex cellentie de Minister van Financien bij resolutie van den dertienden April bepaald de prijzen, het opgeld daar on der begrepen waarvoor de Collecteurs Splitteis en Debi- tanten der Staats-Löterij, de Loten en gedeelten van dien, voor de vierde week der trekking van de laatste Klasse der 207de Loterij zullen mogen uitgeven te weten BIJ VERKOOP Geheele Loten f 90 Halve 45 Vijfde - 18 Tiende - 9 Twintigste - 4,50 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zr. Ms. besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de CollecteursSplitters en Debitantën ge houden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 16 April 1849. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland Bij delegatie van denzelven, De Burgemeester der Stad Middelburg, PASPOORT van GRIJPSKERKE. AAFBESTEOIS G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLIS- SINGEN zullen, op Dingsdag den 1 Mei aanstaande, des namiddags om één ure precies, ten Raadhuize dier Stad, publiek, bij inschrijving en opbod trachten aan te besteden Het jaarlijksch verleggen of vernieuwen en het onder houden van de Stads STRATEN en KLINKER-PA DEN binnen die Stad, voor den tijd van zeven ach tereenvolgende jaren. En zulks op de voorwaarden waaromtrent bij den Stads- Architect de vereischte inlichtingen kunnen verkregen worden. Vlissingen, den 13 April 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. CALLENFELS Vt. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, S. van der SWALME. BESTUURDERS-VERGADERINGtot opname van Leden, op Dingsdag 17 April 1849, des avonds ten 7 ure, in het St.-Joris op de Balans. De Secretaris, J. J. PIETERSE Tz. MIDDELBURG, den 1G April. De dagbladen vermelden zoo officieel als bij gerucht de navolgende benoemingen door Z. M. in de onderstaande ridderorden Nederlandsche Leeuw tot grootkruisen: de luitenant-generaal jhr. IV. F. Boreel grootmeester van 's Konings Huis, bijzonder belast om als zoodanig bij H. M. de Koningin te fungeren de luitenant- generaal H. J. G. P. graaf de Cruquenbourgadjudant van Z. M. in buitengewone dienst; de luitenant-generaal P. S. R. van Hoof, adjudant van Z. M. in buitengewone dienst; de luitenant-generaal O. J. H. graaf van Limburg-Stirumad judant van Z. M. in buitengewone dienst, opperbevelhebber der troepen in Limburg. Tot kommandeursde generaal- majoor jhr. ,7. T. van Spengleradjudant in buitengewone dienst, kommandant van de reserve-brigade; mr. J. op den Hoof, vice-presidenten mr. G. A. G. van Maanen, pro cureur-generaal van den Hoogen Raad der Nederlanden C. J. A. Schultz, secretaris van H. M. de Koningin-weduwe. Tot ridders: A. van Citters, kapitein bij het regement gre nadiers en jagers.7. G. van Coehoorn van Houwerda ka pitein bij het regement grenadiers en jagersG. A. G. graaf van der Duijn van Maasdamritmeester op non-activiteit, adjudant van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden T. Gevers Leuven, kapitein bij het regement grenadiers en jagers J. M. graaf van Lijnden, ritmeester iste klasse, adjudant van Z. M.B. J. Wagnerkapitein bij het regement gre nadiers en jagers. Eikenkroon Tot grootkruisen mr. F. van de Pollstaatsraadgou verneur der provincie Utrecht; de generaal baron Fagel gezant te Parijs; de heer de la Fontaineoud-gouverneur van het groothertogdom Luxemburg; de generaal-majoor de Cevavoormalig adjudant van Z. K. H. Prins Frederik; ba ron Sirtema van Grovestinsde luitenant-kolonel Duijcker, van het regement grenadiers en jagers. Tot kommandeurs de luitenant-kolonel baron Forstner Dambenoychef van den generalen staf; de kolonel Sncuckaert van Schauburg, en de luitenant-kolonel jhr. 77. de Haze Bommeadjudanten van Z. M.de luitenant-kolonel Sloet van Oldruitenborgde majoor Testasde kapitein-luitenant-ter-zee Coertsende lui tenant-kolonel baron Mieiet van Coehoorn, en de majoor jhr. Merkes adjudanten van wijlen Z. M. den Koning; de heer Snabilié officier van gezondheid iste klasse. Tot ridders de kapitein.ter-zee Brónovodirecteur der marine te Helle- voetsluis. Tot kommandeurs met de ster: de kolonels Storm de Grave Poolsum BooyHeydenrichen de heer Staats Boonen kolonel der schutterij tef Amsterdam. Z. M. heeft, als een bewijs van bijzondere achting, aan den luitenant-generaal, graaf van Limburg Stirumde ver sierselen van het grootkruis der orde van den Nederlandschen leeuw doen toekomen welke door wijlen Koning Willem II werden gedragen, en die aan hoogstdenzelven waren geschon ken door Koning Willem I, zijnen doorluchtigen Vader. Uit de hoofdstad, 13 april wordt gemeld: Z. M. de Koning heeft heden ochtend eene wapenschou wing gehouden over de vijf bataillons stedelijke schutterij benevens de hier in garnizoen liggende troepenbestaande uit 2 bataillons infanterie 2 eskadrons dragonders en de tachementen mariniers en artilleristen. Te 8 ure hebben deze corpsen zich op den Dam geschaard: te 9 ure is de Koninggekleed met de uniform van kolonel-generaal der schutterij te midden van dezelve verschenenen vervol gens heeft Z. M. de gelederen doorloopen onder het vreug degejuich zoo der manschappen als der talrijke volksme nigte, welke het militaire schouwspel bijwoonde. Hierna is de schutterij in carré geschaard, en heeft de Koning, te midden daarvan en omringd door al de officierenaan den kolonel-commandant der schutterij een kostbaar bewerkt vaandel als een geschenk van Z. M. aan de schutterij van 's Rijks hoofdstadoverhandigd en daarbij het volgende gezegd 7f Hccrca officieren onder-officieren en manschappen Tan de schutterij der hoofdstad en van het leger Kocinjj IVülcm de Tweede is niet meer! Dit is Neèrlands rouw- mare De°held van Quatre-Bras Waterfoo H isselt en Leuven is niet meer! Dit is de rouwmare ran Neèrlands schutterij en leger. Ifet was voor mijn hart eene ware behoefte voor het eerst als uw Koning mij in Neèrlands hoofdstad te begeven, orn haar <!e pleg- tige verzekering te geven dat dezelfde gevoelens van hartelijke ver knochtheid welke mij nfs Prins van Oraüje aan u allen verbonden, bij mij als Kouing verdubbeld zijn. Trotsch gevoel ik mij omringd te zijn door de Amsterdarasche schutterij en door de bezetting der hoofdstad door corpsen welke in h«4t afgeloopen jaar zoo loffelijk hebben medegewerkt tot handha ving van orde en wet. Heeren officieren, onder-officieren en verdere leden der Amster- damsche schutterij ontvangt uit de hand van uw Koning dit Vaan- delals een blijk van de hartelijke verknochtheid en toegenegenheid van uwen Vorsten mogt uw aller arm ten dienste van Nederland worden gevorderd dit vaandel bezieie u ter overwinning. Het be- ziele u om teu allen tijde den naam van Amsterdammer waardig te blijven. De bevelhebber der schutterij heeftnamens het corps deze toespraak aldus beantwoord: SimIk acht mij gelukkig dat mij de hooge eer te beurt mag Tallen Uwe Majesteit uit naam der schutterij dezer hoofdstad der- aelver eerbiedigste dankbetuiging aan te bieden voor dit uitstekend bewijs Tan Uwer Majesteits toegenegenheid. JNog gebukt onder de herinneringen aan haren kolonel-gene raal Uwer Majesteit's onrergelijken Vader, zal dit vaandel, Sire! ons op nieuw opwekken tot de getrouwe verruiling derpligteu wel ke wij het Vaderland zijn verschuldigd. Zijt verzekerd Sire, dat onze gehechtheid en getrouwheid aan uw Vorstelijk Hui» geheel op U. M. wordt overgebragten dat wan neer ook het dierbare Vaderland door gevaren mogt worden be dreigd. Ur. Sis. roepstem nimmer te vergeefs door Amstels schut terij zal worden aangehoord. Een algemeen gejuich ging op uit de gelederen der schut terij toen het prachtige vaandel daarna werd voorbijgedra- gea. De troepen hebben vervolgens in goede orde voorbij Z. M. gedefileerd. Na den afloop dezer plegtigheiddie door goed weder werd begunstigd, heeft Z. M. zich nog op het balkon van het paleis vertoond en het vreugdege juich der duizenden toeschouwersdie op den Dam en tot op de daken der nabij gelegene huizen vereenigd waren, met de meeste minzaamheid beantwoord. Na den afloop der wapenschouwing heeft Z. M. aan een groot aantal burgerlijke en militaire autoriteiten audien- tje verleend." Z. M. de Koning is vrijdag avond uit Amsterdam in de residentie teruggekeerd. van Ffagkrijk te De leden der staats-commi v "oor het hooger onder wijs, welke in de vorige e; pende week. nier geza menlijk werkzaam gev e1.- zi, ebben, deze stad weder verlaten, doch zullen 11 komsten kort na Pinkste ren hervatten. Het Mcrcuriv: 'd t door Z. M. Koning Willem II aan de nieuwe bei' "e Amsterdam'geschonken en dat se dert eenigen tijd \-r óc. ;1iaatswaar liet stond, was weg genomen, is op ei .1 uvv marmeren voetstuk weder geplaatst aan den ingang di 1 oeurs. Bij Zr. Ms besluit van den 31 maart 11. is de heer B, Deserssarts erkend als consul-generaal van Prakrijk Amsterdam. ^-1... - De Vlaamsche letterkundige dr. F. A. Snellaertheeft als voorzitter van de uitvoerende commissie der Nederduit- sche taal- en letterkundige genootschappen van Genteene oproeping gerigt aan alle belanghebbenden tot het houden van een Nederlandsch letterkundig congres te Gent, op den 26 augustus eerstkomende en volgende dagen. M. David, een der Belgische geleerden proffessor in de geschiedkunde aan de Katholijke universiteit van Leuven, heeft een werkje uitgegeven onder den titel vanOnderzoek naar den vroegeren loop der Schelde. In deze brochure is op eene voldoende wijze en met veel geleerdheid een vraag stuk opgelostdat de geleerden sedert lang bezig hield en verdeelde er wordt in gehandeld over het kanaalottho- nische gracht genaamd dat Keizer Otto I in 950 liet graven en dat van Gent naar Biervliet zou loopen. Sedert den 4 december verschijnt er te New-York een blad, hetwelk eerst wekelijks, doch sedert den 16 januarij voorloopig maandelijks het licht ziet. Dit blad is in de Nederduitsche taal geschreven en getiteld De Nederlander in Noord-Amerika orgaan van den toestand en de belangen van het oude en nieuwe vaderland en is onder redactie van den beer A. Bade advocaat en notaris te New-York en Neder derlander van geboorte. Ook wordt te Buffalo eene cou rant in de Nederduitsche taalgetiteld De Amerikaansche Hollander, uitgegeven, onder de ^redactie van den heer T. Quintus Engeland. Londen 11 april. De tijdingen van het on heil dat de Denen getroffen heeft, heeft hier veel leed ver wekt, vooreerst, omdat men inziet, d at de schade voor een klein land gevoelig isten andereomdat daardoor in Duitsch- land overdrevene gedachten zullen opgevat worden. Onze bladen gispen zeer de onbekwaamheid van den aanvaldie men niet van Noordsche zeelieden gewoon is maar zij mee- nendat de Duitschers teil onregte van eene overwinning ter zee droomen. Zij vergelijken het verlies van de twee schepen met dat van een leeuw, die niet overwonnen wordt, doordien hij bij ongeluk in eene groeve stort. Maar hoe dit zij het verlies is geleden en de Times voorzietdat de oorlog er slechts te feller om gevoerd zal wordenzoodat andere groote mogendheden in het spel zullen komen. Dat blad waarschuwt er althans voor, om de kracht van de om wenteling niet te doen bovendrijven die er op uit is om rijken te verdeelen en te verbrokkelen. De Oost-Ind. spoorweg zal thans werkelijk ondernomen worden. De linie zal van Calcutta af vooreerst naar Burdwan loopen. .Van daar zal men zien, of zij noordwaarts naar Rasmahal of noordwestwaarts naar Mirzapore zal gelegd wor den. De aaudeelen zullen van 50 tot 20 p. sterl. worden verminderd. De Oost-Indische spoorweg-maatschappij zal voor een millioen pond. de rente, ad 5 pet. waarborgen. Er-zijn berigten van Caraccasloopende tot 8 maart. Uit de debatten die den 6 dier maand aldaar in den senaat plaats hadden, blijkt, dat men ernstig voorgesteld had, den oorlog aan Nederland te verklaren, ten gevolge van het ge makkelijk maken der plannen van Paez en zijne aanhangers te Curacao en Arubaom van daar tegen de rust van Ve nezuela aanslagen te beramen. Het is te verwachten dat de regering van Nederland een einde maken zal aan dezen tegenwoordigen staat van zaken waaronder deszelfs eigen handel niet minder dan die van En geland en vele andere staten zeer lijdt. B-usland. De keizer heeft den 31 maart eene ukase uitgevaardigd waarbij op grond dat het in de tegenwoor dige omstandigheden noodig geacht wordt een groot gedeelte van het legerhetwelk in het verleden jaar door de cholera eene aanzienlijke vermindering heeft ondergaan op der, voet van oorlog te latenin de westelijke gouvernementen des rijks eene ligting van 8 rekruten op de 1000 zielen bevolen wordt, welke den 13 junij dezes jaars afgeloopen zal moe ten zijn. De gouvernementen Pskow Witebsk en Mohilew, die van de ligtingen van 1846 en 1847, uit hoofde van het mislukken van den oogst in die jaren vrijgesteld waren zijn thans uitdrukkelijk in dien maatregel begrepen. lYuitscliland. Weenen 10 april. De keizerlijken bepalen zich in Hongarije tot een verdedigings-oorlogtot het dekken van Pesth en de belegering van Komorn. Het schijnt zeker te zijn dat zij bij de laatste krijgsverrigtingen zware verliezen hebben geleden. Onder de versterkingen die in aantogt zijnworden genoemd het korps van den generaal Ilaynaubestaande uit 24 bataillons, eene even redige ruiterij en 7 batterijen te zamen 30,000 man. Dit korps kan binnen 12 dagen uit het Venetiaansche op het '(uöses! var,--dun krijg aangekomen zijn. Het 33ste en het 34ste leger-builetin geven officiële be- rigten over den gang der krijgsoperatien in Hongarije. Vol gens partikuliere berigten schijnt een groote veldslag op til te zijn. Het dragen van partij-teekenen is hier bij herhaling verboden geworden. De jonge graaf Esterhazyheeft een bevel in de thans belegerde vesting Komorn en zal waarschijnlijk als hoogver rader ter dood gebragt worden zoo de vesting genomen wordt; en de oude graaf, zijn vader, die het bevel voert over de belegerjngstroepen heefc onder dezelv» 160 vaten

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1