A N T. A°. 45. Za kirdas 1849. 14 April. - 4% ücsiurctT cw Cïbmuüetc.iticu. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLIS- SINGEN zullen, op Dingsdag den 17 April aanstaande, des namiddags om een ure precies, ten Raadhuize dier Stad, publiek trachten te Verpachten bij inschrijving en opbod de JAGT onder de Ambachtsheerlijklieden Koudekerke Be- kerke en Krommenhoeke mitsgaders Zouielande en Weeren- dijkeen zulks voor den tijd van twee of vijf jarenof Jagtsaizoenenter keuze van het Stedelijk Bestuur en wij ders op de voorwaarden ter Stedelijke Griffie ter lezing lig gende. Vlissingen, den 6 April 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. CALLENFELS Vt. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, S. van der SWALME. De Leden der VEREENIGING tot wering van het mis bruik van STERKEN DRANKworden uitgenoodigd tot het bijwonen van eene Algetneene Vergaderingte houden op Dingsdag den 17 April 1849, des namiddags om twee ure in de Concertzaal alhier. Namens Bestuurders A. BROUWENAAR, Secretaris. ZIEKE Ti-F O y I) S. BESTUURDERS-VERGADERING, tot opname van Leden, op Dingsdag 17 April 1849, des avonds ten 7 ure, in het St.-Joris op de Balans. De Secretaris, J. J. PIETERSE Tz. öhiMeul.inböchc 'tEijiuutjct;. MIDDELBURG, den 13 April. Z. M. heeft benoemd: tot grootkruisen der orde van de Eikenkroon de heereu jhr. mr. A. G. Aridder van Rappardstaatsraad-directeur van het kabinet des Konings, en H. J. baron van Doorn van JVestkapelleopper-kamerheer, en tot kommandeur dier orde-, den heer mr. A. C. baron Snouckaert van Schauburg kamerheer-ceremoniemeester. Door Z. M. zijn nog benoemd tot grootkruisen der orde van de Eikenkroon de kavallerie-generaalgraaf Dumon- ceauadjudant van wijlen Koning Willem on tot t»m- mandeurs dier orde, de kolonel van den generalen staf, de heer Regot de BegninZr. Ms. gewezen gouverneur; als mede de kolonel der 's Gravenbaagsche schutterij de heer E. van der Oudermeulenen tot ridder, de majoor der dienst doende schutterij te Tilburg. De minister van koloniën, de heer G. L. Bavdis door Z. M. benoemd tot kommandeur der orde van den Neder- landsc'hen leeuw; en tot ridders dier orde, de heeren R.J. C. Metelerkampburgemeester der stad Delft, en jhr. H. Steengrachtkamerheer des Konings. Men verneemtdat Z. M. den majoor der artillerie van Meurste Delftbenoemd heeft tot Loogstdeszelfs bui tengewoon adjudant. De Nederlander bevestigt het berigtdat Z. M. Ko ning Willem III den Amsterdamschen hoogleeraar .7. Bosscha het vervaardigen van een gedenkschrift ter eere van zijnen Vader heeft opgedragen en voegt er bij dat dit gedenkschrift niet verward moet worden met de levensbeschrijving van den ontslapen Vorstdoor den Deventerschen hooglecraar mr. P. Bosscha toegezegd zoo als door sommigen wel eens verkeerd begrepen wordt. Men heeft de opmerking gemaakt, dat niet ai de or des waarmede wijlen Z. M. Koning Willem II versierd was, bij zijne begrafenis zijn vertoond geworden, en dat daaraan zelfs zeer uitstekende ontbraken. Van goederhand wordt verzekerddat het stijl isbij zoodanige plegti- ge gelegenheden alleen die decoraiies te vertoonen welke ten gevolge van eenen geleverden veldslag verkregen of door een aanverwant vorstelijk huis zijn geschonken. De vergaderzaal voor de Eerste Kamer van de Ststen- Generaal is thans geheel 'voltooid. Boven der, y.etel van den president prijkt het Nederlandsche wapenhetwelk getckiU derd is door den heer van Hoven (den vader), te 's Hage en dat den vervaardiger allezins tot eere strekt. De heer Dutilhbenoemd tot wethouder te Vlissingen is eergisteren als zoodanig aldaar plegtig geïnstalleerd. Uit 's Gravenhage den 10 dezer meldt de Staats-courant Heden voormiddag heeft Z. M. de Koning eene groate wa penschouwing gehouden over de schutterij en de bezetting dezer residentie, en het bataillon jagers in garnizoen te Delft. Ten 12 ure kwam Z. M'.vergezeld door HH. KK. HH. de Prinsen Hendrik en Frederik der Nederlanden en gevolgd door een luisterrijken staf, op het Alexanders-plein waar de troepen geschaard stondenen waar kort daarop ook H. M. de Koningin met H. K. II. Prinses Frederik der Ne derlanden en H. K. H. Prinses Louise der Nederlandenin een rijtuig gezetenverscheen. Nadat de Vorstelijke perso nen langs de gelederen waren gereden, plaatsten zij zich te midden van het carréhetwelk Z. M. de troepen gelast had te formeren, en nu vatte de Koning het woord op en sprak bet volgende Onmiddellijk daarop trad de vaandeldrager van het rege- ment grenadiers en jagers voor- en werd het eereteeken docr Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden aan het vaandel ge hechtwaarna de minister van oorlog, de generaal-majoor Voetde volgende woorden tot den Koning rigtte - Na den afloop dezer plegtige handeling deed c!e Koning door de troepen eenige manoeuvres uitvoeren en ze daarna voorbij zich defileren. HH. MM. werden zoowel toen zij zich naar de parade plaats begaven als bij het terugkeeren van daardoor de verzamelde menigte met ondubbelzinnige blijken van eerbied en gehechtheid begroet." Uit Amsterdam den 11 dezer schrijft men: Gmtrent de aanstaande komst van Z. M. den Koning kunnen wij nader melden dat Z. M. voornemens is don derdag middag ten s ure uit 's Gravenhage te vertrekken doch uit hoofde van -den zwaren rouwwaarin het hof ver keert, ditmaal noch door II. M. de Koningin, noch door eenig ander lid van het Vorstelijk Huisen alleenlijk dcor eenige kamerlieeren en gevolg vergezeld zal zijn. Naar men verneemt, zal vrijdag morgen ten 9 ure, voor het houden der audiëntieop den Dam de wapenschouw plaats hebben, terwijl bij die"gelegenheid door Z. M. een vaandel aan de schutterij dezer stad zal worden vereerd. Wijders verneemt men, dat er dien dag diner ten Hove zal zijn waarop onderscheidene zoo burgerlijke als militaire autoriteiten, doch alle uitsluitend uit deze hoofdstad, ge- noodigd zullen worden. Ten opzigte der inhuldiging hebben wij gisteren reeds gemeld, dat het aanzoek bij het bestuur der Nieuwe Kerk op den Dam was ingekomenom dat gebouw wederom tot die plegtigheid beschikbaar te stellen wij kunnen hier thans bijvoegen dat die beschikbaarstelling reeds met onverwijlde staking der gewone kerkdienst gevolgd is en dat het gebouw even luisterrijk en op dezelfde wijze als bij de huldiging van Koning IVillem II, naar het plan en onder toevoorzigt van den heer J. Boon bouwmeester van 's Konings palei zen betimmerd zal worden door onzen geachten bouw meester den heer G. Moele aan welke beide heeren het alzoo te beurt zal vallen zich voor de tweede maal van die taak te kwijten. Ket 'oehangselwerk is opgedragen aan den heer J. Spijker.'''' Men leest in de Rotterdamsche courant van den 11 dezer: Zoo als wij van eene welcnderrigte zijde vernemen moet het programma ter perse zijn voor de algemeene ten toonstelling van vee voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouw welke ter gelegenheid van de tweede algemee ne vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal gehouden worden in den Doele binnen de stad Leyden op het laatst der maand september aanstaande. Volgens dit programma reeds spoedig aan de leden der maatschappij toe te zenden, zal deze tentoonstelling op eene zeer ruime schaal v/orden ingerigt en wordt een ieder uitgenoodigd daartoe bij te dragen zoodat voortbrengselen uit het geheele Rijk al daar zullen worden toegelaten. Belangrijke prijzen moeten er zijn uitgeloofd voor on derscheiden voorwerpen zoowel door hooggeplaatste per sonen door die maatschappij als door bijzondere afdeelin- gen of leden derzelve. Aan de vlasbouwers meenen wij geene ondlenst te doen door hun reeds nu mede te deelendat er'in het belang van dien tak van veldbouw ook vele prijzen zijn uitgeloofd. Een prijs van honderd gulden is onder anderen uitgeloofd door ge zamenlijke vlashaudelaarsleden der afdeelingen Rotterdam en Dordrechtvoor den inzender op die tentoonstelling van de best geslaagde proeven om hier te lande het vlas te ver bouwen en te behandelen op dezelfde wijze als in de om- streken van Korlrijk in Belgie waaruit dan genoegzadpi zou kunnen blijken of die wijze van behandeling boven de Hol-" landsche te verkiezen is. Volgens berigt behoort deze pnoêri te worden genomen op minstens een kwart bunder landsen wordt er bij de inzending der monsters verlangd eene uitvoe rige eu duidelijke opgave van de geaardheid des bodemsvan de zaaijing, het roten en de verdere bewerking, als mede van de zoo juist mogelijke berekening der kosten. Indien aan deze uitnoodiging der Hollandsche maatschappij van land bouw wordt beantwoord, en dat deze tentoonstelling naar het daarvoor opgemaakte programma tot stand moge komen, aal deze voorzeker de belangrijkste wezen, die er tot nu toe van dien aard in Nederland heeft plaats gehad." Zr. Ms. brik dz haai, onder bevel van den kapt.-luit. C. F. Stavenisse de Brauwis in den namiddag van den 10 dezer, van Batavia te Hellevoetsluis binnnengekomen. Uit Maastricht schrijft men van den 8 april„Het flank- bataiilcn van het 6de regement infanterie waarvan twee kompagnien binnen deze stad, eene kompagnie te Heerlen en de vierde te Sittard waren gedetacheerd, heefc orde be- icomen om aanstaanden woensdag naar 's Hertogenbosch terug te keeren 0111 met primo mei niet het regement naar Zeeland te vertrekken. Al de troepenwelke verleden jaar naar Limburg waren gezonden zijn dus teruggetrokken en ner gens bestaat meer eerige vrees voor onrust in het hertogdom." E tv* el "-*-7. Londen 9 april. In den loop van dit jaar za!naar men zegteen eskaderuit fregatten en kor vetten bestaandein het kanaal bijeenkomen. Zes fregatten ieder van ~o stukkenzullenvolgens geruchten een deel van dit eskader uitmaken. De Duitsche en Deensche kooplieden, uit vreeze voor de gevaren waaraan hunne schepen in het kanaalten gevolge van de hervatting der vijandelijkheden tusschen Denemarken en Duitschlandzouden zijn blootgesteld, hebben bevelen uitgevaardigd, ten einde de schepen, welke zich in deze wateren bevinden, te Falmouth te doen binnenloopen en in de:;e haven nieuwe iustructien af te wachten. LI, donderdag viel de baron von Rothschildde welbekende bankier, op de jagt zijnde, van het paard, en hoewel hij eenigen tijd buiten kennis bleef, heeft hij evenwel geene be langrijke verwondingen ontvangen. JSnïiscLlaatti. IVeenen 7 april. De Wiener Zeitung meldt, dat de keizer den maarschalk Radctzky tot ridder van het Gulden Vlies verheven en den aartshertog Wilhelm met het overbrengen van de versierselen dier orde belast heefc. De ministers SchwarzenbergStadionBack, Iirauss en Thinnfeldzijn van Olmutz herwaarts terug gekeerd. Ook bespeurt men da: de aanzienlijke familiendie zich ter zake van de gebeurtenissen in de laatste maanden, verre van deze hoofdstad verwijderd haddenmeer en meer terug komen. Volgens berigten uit Ofen van den namiddag van 5 de zer, heefc het korps van den ban Jellachich het tegenover hetzelve staande vijandelijke korps uiteen gedrevenwaarbij 17 kanonnen buit gemaakt zijn. Kroonstadt heeft zich op den 20 maart aan Bern overge geven. Gebrek aan ammunitie moet de Russisch-Oostenrijk- sche bezetting tot den afcogt genoopt hebben. Voor de in neming van Kroonstadt werd op den 19 een gevecht tusschen de troepen van Bern en de aftrekkende Oostenrijkers gele verd waarbij de laatste geslagen werden. Geheel Zeven bergen met uitzondering der kleine vesting Carlsburg, is thans in Bems handen. Uit Jassy verneemt men van 18 maart, dat aan alle gees telijken van hoogerhand lasc is gezonden om den keizer Ni- colaas in de k&r-tgebeden te gedenken. Onophoudelijk rukken Russische troepen het land binnen en prins Paskewitsts wordt er binnen kort verwacht. Uit Opper-Stiermarken verneemt men, dat op de aldaar gelegen landgoederen van den aartshertog Johann reeds toe bereidselen worden gemaakt voor diens ontvangst. Berlijn 8 april. In de verschillende Duitsche dagbladen is de keizer-questie het voornaamste punt van behandeling. De stemming in deze hoofdstad over den afloop der zending van de deputatie uit den rijksdagbelast om den koning van Pruissen het berigt van zijne benoeming als keizer over te brengen, is onmiskenbaar gedrukt. Alleen de roode republikeinen en de groote voorstanders van teruggang zijn daarover verblijd. Eerstgenoemden hopen nu spoedig de gelegenheid voor het welslagen hunner plannen geboren te zien. Ook elders heeft deze gebeurtenis denzelfden indruk teweeg gebragt. Intusschen hoopt men nog het beste van den invloed van Camphausen die gisteren avond per telegraaf van Frankfort naar Berlijn ontboden derwaarts lieden mor gen vertrokken is. Volgens sommigen zou zijne roeping zijn, om met den heer von Vincke aan het hoofd der Piuissische regering te treden die men beweert dat in de handen van het tegenwoordige ministerie, klaarblijkelijk onvermogend is om DuiCsclilands welvaart te bevorderen. Volgens anderen zou hij naar Berlijn geroepen zijn om deel te nemen aan de beraadslagingen der ministers over de keizer-questie om dan later als Pruissisch gezant naar Frankfort terug te keeren. Het door verschillende dagbladen verspreide gerucht van een vorsten-congres eerstdaags te Frankfort te houden, is van allen grond ontbloot. Volgens het Weser-dagbladzou de onlangs alhier aange- SSe&i c ringd te ziende eerste maal na mijne troonsbestijging. Maar mijn hart bloedt als ik bedenk dat der.e voor mij zoo gewigtige lots wisseling hare aanleiding vindt in den dood van een dierbaren Va der, eenmaal uw Koning, uw Kolonel-Generaal en Veldmaarschalk uw roem de roem des Vaderlands! Ik betreur het, dat de schutterij en het l.-gar een opperbevelheb ber hebben verloren wiens slapen onverst eikel ijke lauweren sierden; maar zij zullen in mij ten minste terugvinden de gehechtheid en te<j- dere zorgdie mijn Vader er voor had en .nogt hetgeen God ver hoede de onafhankelijkheid van Nederland worden -edreigd, dan hoop ik te toonenmij uiet onwaardig het zwaard te hebben aange gord waarmede mijn Vader bij Waterloo de glansrijkste zege hielp bevechten. Heeren officieren onder-officieren en manschappen van de schutterij dezer residentie en van het leger! Ik heb mij in uw midden begeven het gemoed vol van gemeng de aandoeningen. Het is mij een groot genoegen mij van deze schoon» korpsen om- ge maar roem,olie (lagen zijns hecht te zien aan hèt Vaandei van'dat regernentin welks gelederen ik, met mijnen onrergetelijkeu öroederFrins Alexandermijne militaire loopbaan heb begonnen. Ik zal mijn beminden Broeder, Prins Hendrik, verzoeken, zich van deze taak te kwijten. Hij die in 's Lande zeemagt met eere dient, vertegenwoordige haar ia dezen, en toone door die vc.-.ig- ting dat de zeemagt hnre wapenbroeders te land hoog schat en ver eert gelijk deze vervuld zijn met hoogachting voor een korps dat Nederlands vlag in alie zeeën met roem doet prijkea. Grenadiers en jagers! bewaart dit lesten roet getrouwheid, al: onder de schaduw van uw onbevlekt vaandelen worden er bewij zen van uwen moed gevorderd het beziels u ter overwinning Officieren, onder-ofiicieren schulters en 'soldaten i laat het aan denken aan dezen stond ons altoos heilig zijn Dat het ons steeds aan onze dure verpligting herinnero cuse bests krachten ons leven veil te hebben voor het Vaderland, In naam van het leger verzoek ik Uwe Majesteit de eerbied;';® dankbetuiging te willen aanueimu voor het daaraan geschonken on schatbaar teeken van aandenken het eermetaal dat prijkte oi 4 1 borst van onzen onvergetelijken Koning en Veldmaarschalk. Eet regement grenadiers en jagers zal er steeds fier op zijn dat dit teeken door des Konings eenigen en geliefden Broeder hot vaandel gehecht aan zijne bewaring is toevertrouwd. De geest van den afgestorven Ileld zal steeds de NedsrtoDitchs krijgsmagt blijven bezielen.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1