Bceiijbuigct!. 3bucctcutieu. Na langdurig en smartelijk lijden overleed heden tot KETJNER AREiVDS heeft de eer te berigtenthan» eene groote Collectie STR OOHOEDEN voorhanden te heb ben terwijl door eigen Fabricatie dezelve tegen zeer civile Prijzen kunnen worden verkocht. Ook worden dezelve aan huis Gewasschen en Vermaakt als nieuw. £?choitwïmirg tc iWtbbcHmrg. regeringen te rigten. Daarbij is aangekondigd dat ver mits de rijksbestuurder (aartshertogJohannj heeft verklaard, zijne betrekking te willen nederieggen en daaruit inderdaad groote ongelegenheden kunnen ontstaande koning be reid isop het verlangen der regeringen en met toestemming van het parlement, zich voorloopig met de leiding van het rijksbestuur te belasten. Verder wordt in dit staatsstuk verklaard, dat de koning, met het oog op zijn standpunt in Duitschland bereid is en besloten heeftzich aan het hoofd te stellen van zoodanigen Duitschen bondstaat, als door vrijwillige toetreding der ver schillende staten zou kunnen worden gesticht, en welks vor men zullen afhangen van den aard en de hoedanigheid der staten, welke daartoe zouden willen medewerken. De regeringen zijn alzoo dringend uitgenoodigd dadelijk afgevaardigden naar Frankfort te zenden, met voimagt omver- klaringen af te leggen nopens het toetreden tot den bond staat en de voorwaarden daarvan, nopens de betrekkingen der regeringen tegenover het parlement en het eerbiedigen van zijne besluiten, zoodat er ten spoedigste eene wederzijdsche goedkeuring ten aanzien van de constitutie zou kunnen tot stand worden gebragtnopens de betrekking der staten, die niet tot eene dergelijke toetreding kunnen overgaan maar welker aansluiting aan den nieuwen bondstaat niettemin wen- schelijk wordt geacht. De Pruissische regering zal binnen acht dagen haren ge- magtigde naar Frankfort zenden. Zij verwacht, dat de ove rige regeringen dit voorbeeld zullen volgen, en dat men al- zoo binnen veertien dagen de gevorderde verklaringen zal kunnen kennen. Frankfort 5 april. In de zitting van den rijksdag, van gisteren, is het verslag der deputatie wegens hare zending naar Berlijn ingekomen. Het verwekte een' pijnlijken in druk, zonder echter in deze zitting tot eenig bepaald besluit te leiden. Gelijk het antwoord van den koning van Pruissen aan de bezending uit het parlement, buiten die vergaderingeendie pen indruk heeft gemaakt en levendig wordt besproken zoo heeft hetzelve ook de hartstogten der partijen in het parle ment weder hevig opgewekt. De liberale partij heefc een voorstel gedaan, om onverwijld over dit antwoord te be raadslagen en aan de commissie te Berlijn instructien toe te zenden waarnaar zij in deze gewigtige aangelegenheid zich zou te gedragen hebben. Later echter heeft die partij zelve dat voorstel ingetrokken en is besloten de terugkomst der bezending af te wachten, alvorens hieromtrent te beraadslagen. Men ontveinst zich, echter niet dat Z. M. in zijn antwoord schijnt te doelen oj», h'.è'c octroijeren eener constitutie voor Duitschland, Apenrade 3 april. De vijandelijkheden hebben een aan- viilg gènomen. Zoowel bij Aller, als bij Uiderup zijn de Sieesvvijk-Holsteinsche croepen met de Deensche slaags ge raakt. De blokkade der haven van Apenrade is heden aldaar officieel door den kommandant der korvet Najade aange kondigd. Behalve door gezegde korvetwordt de zeeboe zem nog door 7 kanonneerbooten geblokkeerd. Flensburg 3 April. De Deenen zijn heden morgen van Alseu overgekomen en hebben de Sleeswijtc-Holsteinsche voor hoede aangetast, die zich op het hoofdkorps terug getrokken heeft; op dit oogenbük bevinden de Deenen zich te Graven- -stein. Bovendien zijn zij van het noorden in liet hertogdom ingevallen en staan op dit oogenbük twee mijlen een noor den van Hadersleben. (Vergel. Apenrade). I11 de bogt van Apenrade liggen onderscheidene Deensche oorlogschepen. Te Hadersleben 'bevinden zich ongeveer 1000 jagers, die in de stad zoo men zegt een strijd in de straten wagen willen. Reeds zijn eenige wagens met gewonden hier aangekomen. De Sleeswijk-Holsteinsche troepen hebben den rerugtogt met de meeste orde bewerkstelligd welligt met het doelom de Deenen verder in het land te lokken. Generaal von Pritt- witz heeft hier zijn hoofdkwartier, Italië. Turin was op den 31 maart rustig. Men verhaalde dat de ontbinding van de kamer van gedeputeerden door den maarachalk Radetzky gevorderd is alvorens hij kon toegeven aan eenige wijzigingen in de voorwaarden van den wapenstilstand aangezien hij zijne militaire operatien niet kon staken bij het bestaan eener vergadering, die den wapenstilstand verwerpt en de bevolking tot den oorlog oproept. Te Genua zon een opstand zijn onstaan. Uit dezelfde bron wordt nog berigt, dat het kasteel van Brescia door de Lombarden veroverd zou wezen. Doch deze mededee- lingen zijn nog zeer te mistrouwen. Te Rome wist men den 26 nog niets van den uitslag des oorlogs in Piemont. In de zitting van den 25 beraadslaag de de constituerende vergadering nog over het zenden van troepen naar de oevers van de Po. Doch alles bepaalde zich, gelijk doorgaans, tot woorden. I11 eene proclamatie aan de inwoners van Toscane, berigt Guerrazzi hen, dat hij de hem verleende magt zal wijden aan de verdediging des lands. Hij heeft de ministers in hunne posten bevestigd. Sicilië maakt zich tot een wanhopigen tegenstand gereed. De Engeische en Fransche afgevaardigden, hunne zending mislukt ziende zijn naar Gaëta vertrokken ten einde met den koning te raadplegen daarna zijn zij naar Napels te ruggekeerd. De constituerende vergadering van Toscane die naanwe- lijks bijeen was, heeft op het vernemen van de nederlaag der Piemontezen een groot deel harer magt in handen van een dictator gegeven. Den 27 heeft zij hiertoena lang durige en hevige beraadslagingen in geheim comité besloten met het doel om aldus aan de gevaren die het land bedrei gen te beter wederstand te kunnen bieden. Het uitvoerend bewind is opgedragen aan den advokaat Cuerazzimet de be voegdheid om alle maatregelen te nemen die tot verdediging des lands noodig mogten zijn. De laatste tijdingen uit Turin geven grond om te denken dat, volgens onderhandelingen met den maarschalk Radetsky de citadel van Alessandrie niet door de Oostenrijkers zal wor den bezet. Van Genua zijn geene stellige berigten Volgens geruchten is die stad in vollen opstand ook zouden de geestelijken zieh hebben gewapend en met het crucifix in de eene, en den dolk in de andere hand in de straten zoo wel als van den preekstoel het volk tot den opstand aauzetten. Uit Toscane doen de tijdingen eene mogelijk spoedige re actie te gemoet zien ten voordeele van den groothertog. Aar. het hoofd van die beweging meent men dat zich de benoemde dictator Guerrazzi zou stellen. In Rome heerscht nog altijd dezelfde opgewondenheid in woorden, maar in daden toont men zich nog even onbeduidend. Frankrijk. Parijs 5 april. In de zitting der na tionale vergadering van heden gaf de president kennis van den dood van drie vertegenwoordigers, de heeren Coulmann Ballot en den bisschop van Örleans. Deze tijding bragt een dr.oevigen indruk te weeg. De minister van koophandel stelde vervolgens een wetsontwerp voor, ten doel hebbende een crediet van 500,000 francs goed te keuren bestemd tot het nemen van maatregelen thans noodig in het belang van den openbaren gezondheidstoestand. De heer Trousssau, lid van de akademie van geneeskunde bestreed dit voorstel en beweerde dat de cholera niet van zoo ernstigen aard was, om ongerustheid te veroorzaken. In weerwil dier op merkingen besloot de vergadering dat de discussien over dit voorstel dringend waren. De minister van binr.enlandschc zaken heeft een wets-ontwerp voorgesteld ten einde de wet, waarbij bepaald wordt, dat de dagbladen een borgtogt moeten hebben, te verlengen. Vervolgens werd het budget van openbaar onderwijs bediscussieerd de heer de Falloux bestreed fie verminderingen op dit budget, door het co mité van financien voorgesteld en slaagde er in de trac- teinenten der generale inspecteurs op 8000 francs te doen houden. De meeste der andere voorgestelde verminderingen werden verworpen daarna werd het geheele budget aange nomen. Ook werd bepaald, dat de leden van den staatsraad aanstaanden dingsdag zouden aangesteld worden. Gisteren heeft op het ministerie van buiteniandsche zaken eene eerste conferentie over de IcaJiaansche kwestie plaats gehad. De heeren Drouyn de LhuysNormanby die Engeland, van Ilubnerwelke Oostenrijk, en Giobertidie Piemont vertegenwoordigde, benevens de nuntius van den paus, Poniatowskivertegenwoordiger van den groothertog van Toscane en de gezant van Spanje woonden deze bij eenkomst bij. Men zegt, dat eene belangrijke resolutie daar genomen is. Parijs 7 april. Gisteren, goede vrijdag, heeft de natio nale vergadering geene zitting gehouden. Er is geen belang- rijk nieuws. De bergpartij heeft haar manifest uitgevaardigd voor de verkiezingen; het is iets minder hevig van toon dan men dit welligt verwacht had; hoofdzakelijk bevat het we der herhaling derzelfde utopiesche droomen en woordenpraal het schijnt aan de onderteekenaars noch voordeel noch schade te zullen doen reeds sedert lang heeft Frankrijk die lieden naar hnnne waarde beoordeeld. Gisteren heeft het comité der straat Poitiers eene nieuwe circulaire uitgevaardigd om den bijstand van alle gematig den in te roepen toe de verspreiding van de dagblaadjes en geschriften, die om niet, of tot'lagen prijs uitgegeven wor den om de socialistische leerstellingen te bestrijden. Het comité van buitenlandsqlie zaken houdt zich bezig met de moeijeüjke aangelegenheden die Italië en Duitschland opleveren. Gisteren avond is de eerste bezending der Engelschen hier aangekomen die een tegenbezoek komen geven aan de nationale garde. Effecten notering te Amsterdam 7 April. Nederl. Werkelijke Schuld 2.1 pet. 49I a 49Jgebl. 49,^. Dito 3 pet. 58» 458}, gebl. 58.^. Dito 4 pet. 77^*77} -gebl. 77f. Handel-maatschappij VLISSINGEN den 9 april foor Antwerpen bestemd r.ijn alhier ter reede gekomen: Sisters, Girdhave van Ncwhaven met ballast; Charlottc Ann Pearn van Fowey met potaarde; Vargas, D, G, de Lopategui en Bourse d'Anvers van Coppenolle beide van de Havanna met suiker en sigaren la itigoletta J. Constion van Bor deaux met wijn Eliza J- "VVijlie en Flint of LiverpoolJ. Gra- ham beide van Buenos-Ayres met huiden; Ma/ie Antoinette Af Lauwers van St. Domingo met kollij. Voor Brussel: Jnliana Jan Biel van Londen mei stukgoederen. Voor Gent Emma Bandel van Londen met ballost. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild Jearniette Marie Pienschke naas Bahia en Manj Lamotnaar St. Thomas beide met stukgoederen; Emma, Seykeus naar St. Domingo met spijkers; Louise Lams, naar Cadix; Vaa- ren Olsen naar Seeland; Sophie II. Diedrich en Eryanthe L. Biudemau beide op avontuur alle 4 met ballast KirkwoodMer- tin Henriette W. O itcs en Hortence de Ruyteralle drie naar Nieuw-York met landverhuizers Lawrence Acaster naar Huil eajone, Atkinson, naarGoole, beide met tarwe; Alicc ILirriman, en Speed, Palmer, beide naar Londen, met aardappelen. Van Gent: Johan RcichsverwfzcrJ. Ontjes naar Rio.Grande, met stukgoederen. Schoone Kunsten. Sedert 11. donderdag zijn de beminnaren der schoone kunsten in onze stad nogmaals in de gelegendbeid gesteld oin de proeven van het steeds ontwikkelend genie en kunsttalent van een' ouzer stadge- nooten te beiigtigen. In een der vertrekken van de Teeken-Akademie alhier, zijn vier kapitale landschappen door deu kunstschilder Willem Jan van den Berghe vervaardigd ook gedurende den loop dezer week tentoon gesteld; ter welker beschouwing zoowel zij die hem door hunne bij dragen bet volbrengen zijner studiën bemakkelijken als ook de ho noraire leden van gemelde Akademie en andere voorstanders van kunsten zijn of worden uitgenoodigd. Wij twijfelen geenszins of ieder onpartijdig beoordcclaar zal met öns instemmen dat deze schilderijenwelke na eene slechts drie jarige studie vervaardigd zijn de onmiskenbiarste blijken opleveren van des jeugdigen kunstenaars ijver en ontegenzeggelijk genie. Mogen velen lust en opgewektheid gevoelen deze tentoonstelling met hun beZoek te vereeren en alzoo de ook in deze stad meer en meer ontkiemende kunstliefde aan te moedigen. Een dezer stukken is reeds door een' bevorderaar der kunsten al hier aangekochtwelk voorbeeld wij hartelijk wenschen door ande ren moge gevolgd worden. Ondertrouwd: ABRAHAM LUTEYN en Amsterdam M. B. LELSZ. den 5 April 1849. Middelburg, den 9 April 1849. Heden morgen werd verlost van eene DOCHTERfV. Ss WillEchtgenoote van H. L. VERMEYLE BROEDER. Heden den 5 April 1849 overleed te Vlissingen inden ouderdom van 68 jaren de Wel-Edel-Achtbare Heer B. WINKELMAN Lid van den Stedelijken Raad aldaar. Middelburg, den 5 April 1849. Heden overleed alhier, in den ouderdom van 68 jarende Heer Mr. PIETER HERKLOTS Raadsh eer in het Geregtshof van Zeeland Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuwtot diepe droefheid van zijne Kinderen en Betrekkingen. [Jeden behaagde het den Ahvijzen beschikker van ons lot, mijne dierbare EchtgenooteSUSANNA VLIEGER, in den ouderdom van ruim vier-en-veertig jaren van mij weg te nemen. Wat ik en mijne twee nog jonge Kinderen aan haar verliezen zal ieder beseffen die haar van nabij gekend hebben. Strekkende deze tot kennisgeving aan Familie Vrienden en Begunstigerszoo binnen als buiten deze Stad, Middelburg I. J. LIEVENSE, den 6 April 1849. Schilder. Middelburg, den 7 April 1849. Nog treurende over het smartelijk verlies van mijn eenigst geliefd Zoontje van 14 maanden oud, op den 25 Maart II., treft ntij heden opnieuw een gevoelig verlies, door het over lijden van mijne hartelijk geliefde Echtgenoote, ADRIANA MARIA REVELMANna een langdurig lijden in den ouderdom van 38 jaren en 6 maanden. Elf jaar en zes maanden mogt ik met haar vereenigd zijn. Zwaar is deze slag voor mij en mijne drie nog zeer jonge Kinderen voor wie de Overledene eene zoo teedere en zor gende Moeder was. S. B. GOPNER.- Algemeene kennisgeving. diepe droefheid zijner achterblijvende Betrekkingen de Heer CORNELIS LE NOBEL Jz. in den ouderdom van bijna 66 jaren. Middelburg Uit aller naam, den 8 April 1849. J. W. LE NOBEL. Jfrkentelijk voor de menigvuldige blijken van deelneming, ons betoond bij het overlijden van mijn waarde Man en.van mijne Dochter, betuigen wij bij deze onzen hartelijken dank. Middelburg C. van der KRAP, den 9 April 1849. Wed. J. H. Reycers. Het KASTOOR van G. II. SALOMOJSSOPT en van SALOMO Af SOJA Co., is verplaatst naar de Noordstraat, L. No. 112. De ontvangst der MODES zal nader worden berigt. Notaris D. J. van der Horst Serlé zal op Jïjjr Donderdag den 26 April 1849, des avonds ten ze- v£1) ure ju j,e5 Nederlandsch Logement in de Abdij binnen de Stad Middelburg, in het openbaar, bij opbod en afslag, verkoopen YIJF HUIZEN EN ERYEN, staande en gelegen binnen Middelburg voornoemd te weten Het EERSTE in de Zandstraat, Wijk Q. No. 222. Het TWEEDE op den hoek van de Singel- en Schuitvlot- straten Wijk N. No. 207. Het DERDE in de Nieuw-Oostersche straatWijk N.No. 100. Het VIERDE in de korte Geere Wijk K. No. 358. Het VIJFDE op den Schouwvegers-Singe!Wijk Q. No. 75. Daags vóór en op den dag der Verkooping door een ieder te beZigtigen. Op Vrijdag den 27 April 1849, des morgens ten negen ure precies zal ten overstaan van den Notaris Abraham van den Bröecke Az. residerende te Middelburg en getui gen, op de Hofstede de Eendragtgelegen onder Middel burgs-Ambachten aan den Ouden Havendijk bewoond door de Weduwe Adriaan Ostéopenbaar worden te koop aange boden, eene aanzienlijke partij BEESTIAAL, BOUW- en MELKERS-GEREEDSCHAPPEN en MEUBEL AIRE GOE DEREN bestaande in: 3 Werkpaarden oud is, 1 2 en 22 jaar; 12 Melkkoeijen een tweejarige en 3 éénjarige Vaar zen 2 Kvveekkalvers een Melkschaap en Lammers 2 ma. gere Varkens 29 Hoenders en Haan een Hond met Kot 2 Menwagens 2 Stortkarren eene Leurkar 2 Ploegen 748 Eggen in soort, Rolblok Molbord Sleepdeur, Zaad- dorschzeil Hooi en Stroo Dakpannen, 9 4 10 duizend Metselsteenen Vaamhout drooge en groene Mutsaard en verdere Bouw- en Melkers-Gereedschappen benevens eene partij Meubelaire Goederen waaronder 4 Bedden Kabinet, Ladetafels, twee Lessenaars, Tafels, Stoelen, oud Porce- lein Koper, Tin, Blik, Ijzer, Aarde- en Glaswerk, en hetgeen meer te koop zal worden aangeboden. 'Terstond eene DIENSTMEID benoodigd, die met de Wasch kan omgaan adres bij de Uitgevers dezer Courant. Jfene DIENSTMEID tegen Mei benoodigd naar welker gedrag men kan informeren; adres bij de Uitg. dezer Court Dingsdag den 10 April 1849. ASSCHEPOESTER Zangspel in drie bedrijven expi selijk op nieuw voor dit Gezelschap bewerkt. Na hetzel1 HET WETBOEK DER VROUWEN, Blijspel met Zan één bedrijf, naar het Fransch le Code des Femmesdoor len den lieer Kamphuizen. Aanvang ten half zeven uu Zacurdag-den 14 April, zekere sluiting van het Tooneei. E. van BEEM L. van SLUYS. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 2