MIDDlIiRÏIRGSCMl C O II RA IV T. URAN f 0M N W°. 39. Zaturdag 31 Maart. 1849. 31 Maart. Besturen cti 2tbmiui0tVAtien. 23iitttcnlanb0cifc &ijbiagcu. ümitculaitbgrfte JEijbiucjetï. L t "jVAiC i SCHIJFSCHIETEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG; Ontvangen hebbende eene missive van den Heer Garnizoens- Kommandant dezer Stad van den 17 dezer maand, houdende kennisgeving dat, van af den eersten April aanstaande, en voortdurend tot de maand October daaraanvolgende, weke lijks viermalen, en wel des DingsdagsDonderdagsVrijdags en Zaturdags van iedere weekvan des morgens ten 9 tot des namiddags ten 3 ure, door de Infanterie-bezetting alhier, tusschcn den Galgenpolder en het Fort Rammekens naar den Schijf zal worden geschoten Brengen het boveustaandeter voorkoming van ongeluk ken, bij deze ter kennisse van een iegelijk. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 23 Maart 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie vati Hun-Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEEIl. MIDDELBURG, den 30 Maart. Bij besluit van Z. M. van 24 maart 11. is tot mede directeur van de Nederlandsche bank benoemd en aangesteld de heer H. Croockewitthans secretaris dier bank, en zulks in plaats van den heer C. D. Crommelinwiens diensttijd als zoodanig was verstreken en die verzocht heeft niet ver der in aanmerking te komen. Bij besluit van 25 maart II. heeft de Koning, in plaats van wijlen den heer Humbert de Supervilletot directeur van het kabinet van pleisterbeelden en prenten der hoogeschool te Leyden, benoemd den heer N. C. de Gyzelaar. Nog zijn bij koninklijk besluit van den 24 dezer benoemd tot wethouderste Middelburg, de heer mr. A. M. Becius in plaats van jhr. C. A. Rethaan Macari eervol ontslagen; te Vlissingende heer J. C. Dutilhin plaats van den heer dr. J. IV. Callenfelsaangesteld tot burgemeester. Tot secretaris van Ovezande is door Z. M. benoemd de heer C. de Fouw in plaats van den heer .7. G. Risseeuw vroeger eervol ontslagen. Naar men verneemt, heeft Z. M. den heer H. H. T. Coops, kapitein-ter-zee, benoemd tot kommandant van het wachtschip de schelde, te Hellevoetsluis, in plaats van wijlen den kapitein-ter-zee, den heer J. F. Kist. Door Zijne Exc. den heer Staatsraad gouverneur der pro vincie Zeeland is benoemd tot opperstrandvonder van Be westen Schelde, ad interim, de heer mr. IV. C. Borsius tijdens de afwezigheid van den heer mr. G. A. Fokkerter bijwoning als lid van de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Door het collegie van regenten van den algemeenen armen alhier, is aan Leendert Suurmont eervol ontslag ver leend als bode van den algemeenen armen dezer staden voor die betrekking tijdelijk benoemd Johannes Jacob Hdckly in te gaan met den eersten april aanstaande. Uit den staat van begrootiug dezer staddie thans voor het publiek verkrijgbaar is gesteld, blijkt, dat de inkom sten zijn geraamd op ƒ176,745,29®, en de uitgaven op 176,741 955 zijnde alzoo het batig saldo 3 34. De bevolking bedroeg 15,501 zielen. In de vorige week zijn te Kapelle in Zuidbeveland op een stuk bouwland waar vroeger eene Roomsche kerk stond, elf goudstukken opgegraven, vermoedelijk uit de 14de en 15de eeuw; de waarde wordt op ƒ65 geschat. Eene commissie van leden der Eerste Kamer van de Staten- Generaal heeft op den 27 dezer aan Z. M. de Koning over- gebragt het door die Kamer vastgestelde adres waarvan de inhoud in onze courant van laatstleden dingsdag is mede gedeeld. Door Z. M. den Koning is op dit adres het volgende geantwoord M^ne Heeren 1 Ik betuig u mijnen dank voor deze woorden van troost mij toegesproken. Ik verzoek u deze mijne dankbetuiging aan de gezamen lijke leden der Eerste Kamer van de^Staten-Generaal te willen overbrengen. Te regt wordt het verlies dat wij leden door u trejfend genoemd want de Koningwiens vroegtijdig afsterven wij betreuren was de weldoener van zijn volk. Het is daarom opbeurend voor mijne diep bedroefde Moeder voor mij en voor mijn geheele Huis, van alle zijden en ook van u mijne heerende bewijzen te mogen ontvangen in welke 'groote mate de dierbare afgestorvene de opregtste liefde van allen verworven had. Niet minder bemoedigend is het voor mijbij den aanvang mijner regering, van de Eerste Kamer der Staten-Generaal de toezegging te ontvangen van hare medewerking ter on dersteuning mijner pogingendie ik vast besloten heb aan te wenden ter voitooijing van het werk waarvan mijn ge liefde Vader de grondslagen heeft gelegd. De Kamer blijve mij de ondersteuning in ruime mate schen ken en het zal, onder Gods zegen, ons dierbaar Vaderland wel gaan. Uit sGravenkage van den 28 dezer wordt gemeld: Heden heeft er een zeer langdurige kabinetsraad plaats gehad, die van des morgens 10 tot heden middag ten 3 ure geduurd heeft. Gisteren namiddag is Zr Ms. opper-kamerheerde baron van Doorn van IVestkapelleuit Tilburg in deze hofstad aangekomenom de noodige maatregelen te beramen voor de plegtige ter aardebes'elling van wijlen den Koning. Door Z. M. is aan den schout-bij-nacht Arriens de last opgedragen om hoogstdeszelfs troonsbestijging aan de ho ven van Berlijn en Petersburg aan te kondigen met gelijke zending is naar Denemarken en Zweden belast, de generaal- majoor van Omphalnaar Hanover de generaal-majoor Nep- veuen naar Parijs de graaf Lodewijk Napoleon van Rand- wijck. Volgens het dagblad de Nederlander zou gelijke zen ding voor Londen aan Z. K. H. Prins Hendriken voor Nassau aan den baron Sloet opgedragen zijn. Men wil, dat aan den baron Forstner van Dambenoy gelijke zending zou worden opgedragen naar het hof van Wurtemberg." De ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen Z. M. Koning FVillem II is bepaald op woensdag den 4 april aanstaande des morgens ten half elf ure de Staats-courant van gisteren behelst het programma der be grafenis. Men verzekert dat het lijk van wijlen den Koning naar de laatste rustplaats zal worden gedragen door officieren, die zich zouden hebben aangeboden. Bereids hebben vele bewoners van huizen aan de groote markt te Delft hunne kamers of appartementen aan aanzien lijke vreemdelingen voor den dag der begrafenis des Ko- nings verhuurd. Nopens de lijkkist van wijlen Koning IVillem II ver neemt men dat die kist vervaardigd is door de gebroeders Horrixte 's Gravenhageen wel van moirée mahonyhout, inwendig gepolitourd. Het hout is 6 Ned. duimen dik. De kist is uitwendig met zwart fluweel bekleed en met zilveren banden afgezet. De ornamenten zijn vervaardigd door den heer Mansvelt Beek en geplaatst door de heeren Horrix. Het zijn tien kroonschroeven rustende op kussensdie door het deksel in de kist uitkomen. Tien hengsels omzetten de kist en rus ten op tien leeuwen-klaauwen. Van buiten en boven de kist, hoofdwaartsis gesteld een dubbele lauwertak, die de namen omvat vanIVaterloo Quatre Bras, terwijl rondom deze woorden zijn geplaatst die van Hasselt en Leuven. Daaronder eene zilveren plaat, die door den heer Meijer, den vader, alhier, in gereed heid gebragt isen die het volgend opschrift bevat Zijne Majesteit WILLEM II Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau Groothertog van Luxemburg, enz. enz. enz. geboren te 's Gravenhage den 6 december 1792 gehuldigd te Amsterdam, den 28 november 1840, overleden te Tilburg, den 17 maart 1849. De heer Boon, architect, was belast met de zorg tot de vervaardiging van deze kistde bekleeding is vervaardigd door den behangerden heer Noordanus. Aan allen ver dient regtmatige lof toegebragt te worden voor de volvoe ring van deze kistdie het stoffelijk overschot zal besluiten van den ontslapen Vorstwiens verlies het geheele Vader land in diepen rouw heeft gedompeld. Men schrijft uit Tilburg Bij het vertrek van 's Konings lijk van hier zullen zegt men, al de gilden, de muzijkanten der Harmonie, de ge heele schutterij het garnizoen en een aantal burgershet begeleiden. Wanneer het overbrengen van hier op maandag geschiedt, op welken dag de jaarmarkt invalt, zal voorze ker een groot aantal menschen van alle omliggende plaatsen hier zijn. Sommige dagbladen hebben gemeld, dat een der Russi sche grootvorsten herwaarts zal komen. Hier echter liep reeds sedert eenige dagen het gerucht, en, hoe onwaarschijn lijk het velen ook moge voorkomen, dat gerucht blijft stand houden, dat niet een grootvorst, maar Z. M. de keizer van Rusland zelf, hier verwacht wordt." Naar men te 's Hage verzekert zal de inhuldiging des nieuwen Konings te Amsterdam vóór het einde der maand april plaats hebben. Vroeger is gemeld dat door den Koning eene com missie benoemd istot regeling der personele zaken van wijlen zijnen Koninklijken Vader. Men noemt als leden dier commissie de heeren mr. .7. H. baron van Doorn van fVest kapelle minister van staat; mr. A. G. A. jhr. ridder van Rappardstaatsraad, directeur van het kabinet des Konings alsmede den graaf van Bijlandtgrand-marécbal. Ten gevolge van het verzoeknamens de meeste juristen der Leydsche hoogeschoolden hoogleeraar Thorbecke door eene commissie overgebragtheeft zijn hooggeleerde den 26 dezer, zijne lessen hervat. Zr. Ms. stoomschip merapi luitenant iste kl. C. G. van Heogenhouck Tulleken van Batavia naar Nederland is laatstleden zondag met O. N. O. wind te Plymouth aange komen. Engeland. Londen 27 maart. De uien we opper- /bevelhebber van het Indische leger?ir Chsrkt Nar-Ur t 9 yj 1 1 jl j zaturdag avond van hier vertrokken. Xgti De Globe zegtjjdat het Oostenrijksche k'am&^cfe Engelsche en Fransche gouvernementen heeft voorgeslagen om een congres bijeen te roepen der mogendheden die de traktaten van 1815 onderteekend hebben ter bediscussiëring der questiën die thans Europa beroeren. De Times meldtdat verschillende handelshuizen te dezer stede, door elkander gerekend, meer dan 40,000 pst. aan goud van Califortiia ontvangen hebben. De gewezen koning van Frankrijk en zijne gemalin zullen voor een korten tijd Ciareraont verlaten en zich naar Leonards on Sea begeven, daar de lucht dezer badplaats de gewezen koningin is aanbevolenwier gezondheids-toestand, ofschoon veel beter dan eenigeu tijd geleden nog steeds vele voorzorgen vereischt. De koningin der Belgen eene doch ter van Lodev/ijk Philipsbevindt zich nog steeds bij hare familie, maar men verwachtdat zij in het begin dezer week Engeland zal verlaten. De vorstelijke ballingen wandelen dikwerf, maar bepalen zich dan meestal tot Ciareraont en omstreken ook ontvangen zij somwijlen bezoeken van aan zienlijke Fransche en Engelsche edellieden. Te St. Iveseene plaats waar Olivier Cromwell, in den aanvang zijner loopbaan woonde heeft zich eene com missie gevormd, met het doel, eene inschrijving te openen ten einde een gedenkteeken vopr dien staatsman op te rigten. Duitscliland. JVeenen 24 maart.Van de Poolsche grenzen schrijft men op nieuw, dat eene Russische leger- magt van veertigduizend man zich bij Kalisch geconcentreerd heeften dat dagelijks groote manoeuvres gehouden wor den zoodat het gebulder van het geschut in het groother togdom Posen gehoord wordt. Ook is in dat gedeelte van Polen de aanneming van groote leverantien uitgeschreven. Van het toonee! des oorlogs in Hongarije zijn heden zeer gunstige bijzondere berigten ontvangen. Volgens dezelve zouden de troepen van Bem bij Földvar volkomen geslagen en daardoor eene concentrering der keizerlijke troepen moge lijk geworden zijn. Men ziet nadere bijzonderheden nopens dit gevecht te gemoet. Ook zegt men dat Komorn wegens de overgave onderhandelt, nadat de stad, sedert 20 dezer, een bombardement heeft ondergaanwaardoor een gedeelte van dezelve afbrandde. Uit Peterwardin hebben wij geene nadere berigten. De stad is naauw ingesloten en daar de termijn voor de overgave bepaald is afgeloopen ziet men dagelijks het ant woord der Magyaren te gemoet. Kossuth bevindt .zich niet meer te Debreczin maar bij het leger der insurgenten onder hetwelk hij door zijne rede voeringen den moed levendig houdt. De zoogenaamde vaderlandslievende vereeuiging heeft het ministerie een adres aangeboden hetwelk door 30,000 per sonen is onderteekenden waarbij zij haren dank betuigt voor de uitvaardiging der laatstelijk aan de gezamenlijke bevol king van den Oostenrijkschen Staat geoctroijeerde constitutie. Berlijn 26 maart. Heden zijn 26 Pruissische officieren, waaronder 8 van de artillerienaar de armee in Sleeswijk- Holstein vertrokken. Op nieuw zijn geruchten van eene zeer ernstige Rus sische nota over de Sleeswijk-Holsteinsche aangelegenheid in omloop. Bremen 25 maart. Uit Londen is hier het berigt ontvan gen, dat tusschen den heer Bunsen en den Deenschen ge- volmagtigde eene voorloopige verlenging van den wapenstil stand met Denemarken, tot 15 april geteekend is. Italië. De berigten over de eerste bewegingen der le gers van Oostenrijk en Piemont zijn nog altijd verward en duister. Men kent noch het operatie-plan noch de positie die Radetzky inneemtnoch de krachten die hij kan ontwik kelen. In bijzondere berigten uit Turin van 22 maart wordt de tijdingdat de maarschalk Radetzky werkelijk ook van zijne zijde de Tessiuo is overgetrokken om den togt naar Turin voort te zetten en daarbij het hoofd-korps der Piemontezen in de flank of in den rug te vallen, eenigzins bevestigd. Vol gens deze berigten was er reeds bij Vigevano en bij Mortara gevochten, en werd in Turin verhaald, dat de Piemontezen bij een dezer gevechten waren geslagen en genoodzaakt ge worden om terug te trekken. De bijzonderheden welke in deze berigten voorkomen, zijn echter niet van dien aard dat daaruit met eenige zekerheid kan worden opgemaakt, of de mMtschMiRadetzky zich in persoon bij de Oostenrijksche krijgs- magt, welke die gevechten heeft geleverd, heeft bevonden. Dat de uitslag niet gunstig voor de Piemontezen is geweest blijkt daaruit, dat het gebeurde grootendeels wordt toegeschre ven aan de verkeerde maatregelen van den generaal Ramorino welke met de divisie der Lombardijers aan de zijde van Pavia geposteerd is geweest, en welke te dier zake ter verantwoor ding is geroepen; terwijl het bevel over deze divisie, in zijne plaats, aan den generaal Fanti is opgedragen. De eerste krijgs bewegingen schijnen alzoo in het voordeel der Oostenrijkers te zijn uitgevallen. Het gerucht van de insurrectie van Milaan wordt niet be vestigd. Evenmin de nederlaag der Piemontezen. Hetgeen het waarschijnlijkst voorkomt is, dat Radetzky en Karei Al- bert de Tessino overtrokken zoodat ij beide op de egen- overgestelde oevers gekomen zijn; om de Oostenrijkers tege moet te gaan, zou Karei Albert naar Trécate teruggekeerd ziin. De maarsehïi.. :tzk. heet'. r. - malie bewoners van Piemont uitgevaardigdwaarin, hij hun verze-

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1