MIDDELBUR«S€HE C 0 TI R A N N°. 35. Donderda I84& 22 Maart. ëedturen c« 9bmi«i0tatien. ïutJttenlaub^ciie &ijbtngett. Suitcnlanb^rftc &ijbittgctt. (T iiJ 3" "fe NATIONALE MILITIE BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Brengen bij deze ter kennis van een ieder dien zulks zou de mogen aangaan dat de derde Zitting van den Militieraad, bestemd tot beoordeeling en goedkeuring der Plaatsvervan gers, alsmede tot regeling van hetgeen betrekking heeft tot de Nummerverwisseling, zal plaats hebben voor de Inwo ners dezer Gemeente, uitmakende het eerste Militie-Kanton, op Donderdag den 12 April aanstaande, des namiddags ten één ure, in de Abdij binnen deze Stad, en dat tot het af geven van Certificaten van goed gedrag ten behoeve van Plaatsvervangers, door de daartoe bevoegde Commissie, ten Stadhuize zal worden gevaceerd op Woensdag den 28 dezer des voormiddags ten tien ure. Wordende de belanghebbenden aangemaand om zich de bovengemelde Zitting van den Militieraad tot het beoordeelen en goedkeuren van hunne te stellen Plaatsvervangers of Num- merverwisselaars ten nutte te maken, daar de zoodanigen, welke deze Zitting van den Militieraad laten voorbijgaan zich zullen blootstellen daartoe geene gelegenheid weder te kunnen verkrijgen aangezien de vergunning tot de vervan ging bij het Korps, volgens de bepaling der wet, slechts in zeer bijzonder dringende omstandigheden zal worden ver leend. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze wor den afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 20 Maart 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. AANBESTEDING De CENTRALE DIRECTIE des Eilands WALCHEREN zalop Maandag den 26 Maart aanstaande in het Lokaal der Directie in de Abdij te Middelburgdes voormiddags ten elf ure, publiek presenteren aan te bestedende SCHEEPS- VRACHT voor het aanvoeren van Doorniksche en Vilvoord- sche Steen, van Selzaete en Vilvoorden naar het Eiland. Zullende de conditiën acht dagen te voren ter lezing liggen ter Griffie van voornoemde Directie, en nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Opper-Commies Roelsete Middelburg. WELDADIGHEID. J)e COMMISSIE ten behoeve der Noodlijdenden door den Watervloed te Werkendam en de Werken heeftdoor bezorging van den "YYel- Eerw. Zeer Gel. Heer J. Borsiusmet dankzegging ontvangen de aanzienlijke gift van 336 43 door zijn Eerw. te Middelburg inge zameld. Als de tolk der beweldadigden brengt zij hiervoor den dank toe aan allen die in zoo ruime male hebben bijgedragen. Zij vereenigt met haren dank de bede dat de belofte aan de oefening der barm hartigheid toegezegd, in overvloedige mate vervuld worde aan allen, die met het oog op Hem die in het verborgen zietliunne gaven hebben uitgereikt. Werkendam 19 Maart 1849. Namens de Commissie voornoemd J. P. KERKHOFF, Predikant. MIDDELBURG, den 21 Maart. Eergisteren had hier een betreurenswaardig voorval plaats de stads-klokiuider had het laatste klokgelui, als teeken van rouw voor wijlen Z. M. den Koning, voor dien dag geëin digd, en wilde zich naar huis begeven, toen hij, door mis te stappen in den toren in eene aanmerkelijke diepte ne- derstortte met het ongelukkig gevolg dat hij door de be- kornene hoofdverwonding reeds gisteren is overleden. Ds. Klijnpredikant bij de afgescheidene Christelijke gemeente alhier heeft zijne beroeping bij eene Nederduitsche gemeente in het district Michigan in Noord-Amerika aan genomen. Uit den staat van begrooting der stad Zierikzee over 1849 blijkt, dat de inkomsten zijn geraamd op ƒ73,512:73!, de uitgaven op 73,491:70!, en alzoo het batig slot op 21 ,03. De bevolking bedroeg 7152 zielen. Uit Goes schrijft men den 20 dezer: In navolging van hetgeen reeds voor den Wilhelmina- polder gedaan wasis thans ook de onlangs door het pro vinciaal geregtshofin hooger beroepaan de administra tie van de partikuliere domeinen des Konings toegeweze- ne tiendheffing uit den Soelekerkepolder afgekocht; en heb ben de eigenaren van beide die uitgestrekte bezittingen in Be veland aldus het loffelijke voorbeeld gegeven van krachtige medewerking tot opheffing van tiendpligtigheidtegen bil lijke schadeloosstelling." Men leest in de Goesche courant „Van goederhand wordt ons berigt, dat concessie zou zijn verleend tot de vereeniging van het eiland Zuid-Beve land aan Noord-Brabanden daarmede in verband het gra ven van een zee-kanaal van Hanswest naar Wemeldinge. Uit Hoe deken skerke 16 maart wordt gemeld Heden morgen omstreeks 7 urewerden de ingezete nen dezer gemeente verontrust door het geroep van brand weldra zag men een verschrikkelijk tooneel voor zichde wijl in het midden van het dorp eene schuurbehoorende aan den landbouwer D. Verpoortenin volle vlam stond. Aan redding der schuur was niet te denken; het vee dat zich daarin bevond is gelukkig nog bij tijds gered kunnen worden uitgenomen een paard en een rund welke mede zoo wel als al het zich in de schuur bevindende eene prooi der vlammen zijn geworden. De nabijitaande pastorij heeft ook nog eenige schade geledendoch dank zij de ijverige pogingen der ingezetenenmen is den hevigen brand spoe dig meester geweest, en zulks te gelukkiger, daar, zonder de aangewende geschikte en doelmatige maatregelen die ge nomen zijnhoogst waarschijnlijk een gedeelte van het dorp in de asch zou gelegd zijn. Eere komt daarvoor toe aan heeren brandmeestersen lof aan de ingezetenen van Hoe- dekenskerke te meer daar er van de naburige gemeenten geene hulp verscheen. De oorzaak van den brand is tot he den onbekend. Alles was voor brandschade verzekerd. Bij koninklijk besluit van den 8 dezer, is aan den graaf mr. L. G. J. F. de Paul du Chastelsecretaris van legatie bij het hof van Berlijn, vergunning verleend tot het aanne men en dragen der versierselen van ridder der rste kl. der orde van den Witten Valk hem door Z. K. H. den groot hertog van Saksen-lVeimar-Eisenach geschonken. Bij koninklijk besluit van den 9 dezer, is aan jhr. mr. .7. C. de Jonge, staatsraad in buitengewone dienst, archiva- rius van het rijk en aan den heer .7. A. de Zwaan Cs. commies-chartermeester bij het Rijks-archief, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versierselen respecti- velijk van ridder der orde van St. Anna 2de kl. en van ridder der orde van St. Stanislaus 3de kl.hun door Z. M. den keizer van Rusland geschonken. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal vergaderen op Vrijdag den 23 dezer. De Staats-courant van gisteren bevat de navolgende circulaire van den minister van oorlog, onder dagteekening van 17 maart: Aan de hooge militaire autoriteit in elk garnizoen Ik het de eer u hierbij te doen toekomen eene aankondi ging, waarbij aan het Nederlandsche Volk kennis wordt ge geven van het afsterven van onzen geliefden en geëerbiedig- den Koning IVillem II, in den nacht van lieden, tot diepe droefheid van het Vorstelijk Huis en al zijne onderdanen, te Tilburg overleden. Ik verzoek u dit stuk onmiddellijk ter kennis van het gar nizoen te brengen, te welken einde gij het zonder verwijl in groot tenue onder de wapenen zult laten komen. Na de voorlezing der aankondiging noodig ik u alverder uit, aan het garnizoen te doen kennen, dat ik mij overtuigd houde, hoe zeer het geheele leger met mij den beminnens- waardigen Vorst zal betreuren die daarvan zulk een waar dig chef en aanvoerder is geweest; terwijl ik, in afwachting der bevelen van Zijnen Koninklijken Opvolgerhet vertouwen koester, dat het leger aanvankelijk geen beter bewijs van trouw over dit smartelijk verlies zal kunnen aan den dag leggen, dan door zijne verkleefdheid aan Koning IVillem III, aan orde en wet, op dezelfde lofwaardige wijze te betoonen als tot dusver onder alle omstandigheden het geval is geweest. De minister van oorlog, VOET. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Twee eskadrons kavallerie zijn bestemd geworden om Z. M, Koning IVillem III op zijne reis herwaarts te gemoet te gaan. Gisteren hebben de ministers wederom bij herhaling lang durige vergaderingen gehouden. In eene derzelve was tegen woordig de militaire gouverneur der residentie, de generaal- majoor Spengler. Na den afloop van eene dezer bijeenkomsten zijn de ministers bij Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden ont vangen en hebben zij eenigen tijd doorgebragt bij den broe der van den overleden vorst. Men verzekert, dat de heer van Karnebeekadjudant van wijlen Koning IVillem II, belast zou. zijn met eene zending naar Rusland, waarschijnlijk om het officiële berigt van het overlijden des Konings kenbaar te maken. Naar men verneemt zal H. M. de Koningin-Douairière nog eenige dagen te Tilburg verblijven, alvorens naar de re sidentie terug te keeren. Zondag morgen hebben de leeraars der onderscheidene gezindheden in de verschillende kerken den noodlottigen slag herdacht, die het Vaderland getroffen heeft, en bij die ge legenheid gebeden ten Hemel opgezonden voor het heil van het Koninklijk Geslacht en voor het welzijn van den Staat." Uit Hellevoetsluis schrijft men het volgende van den 19 dezer Heden arriveerde alhier Zijne Exc. de minister van ma rine, daarna met het stoomjagt Prins de Joinville H. M. de Koningin der Nederlanden welke onder militaire honneurs alhier ontvangen is en het marine gebouw betrokken heeft om aldaar de komst van H. D. gemaal Z. M. Koning IVil lem III te verbeiden, die heden verwacht wordt." -— Uit Rotterdam wordt van den 20 gemeld Men verneemt, dat de stoomboot cycloop, aan boord van welke zich de minister Lightenveld naar Engeland heeft begeven, eerst zondag middag ten 5 ure op de Theems ge arriveerd is onder een zwaren mist. Men voegt er bijdat Z. K. H. de Prins van Oranje, thans Koning IVillem III, zich op dat tijdstip in Schotland bevond." Uit Tilburg meiden partikuliere berigten van den 18 dezer het volgende Z. K H. Prins Hendrik, die reeds vóór de Koningin hier gearriveerd was, heeft, tot de laatste oogenblikken het ziekbed zijns Koninklijken Vaders niet verlaten. H. M. de Koningin, die, bij hare komst alhier, haren intrek in de pastorij genomen had en wel ten gevolge van de ztjrg"des Koningsdie reeds vroeger zijne vrees te kennen gegeven had dat de nieuwe vertrekken van het nieuwe paleis hare ge zondheid benadeelen zoudenhad haren Gemaal een paar keeren bezochtwerd van het afsterven oogenblikkelïjk verwittigdbegaf zich naar het oude paleis en barstte zoo hevig in snikken en tranen uit, dat ook de omstanders hunne tranen niet wederhouden konden. Trouwens, ook buiten de sombere sterfkamer, zijn veler tranen over het verlies van een zoo goeden en beminden Koning langs de wangen gevloeid. Na het bekend worden van den voor ge heel Nederland zoo zwarenvoor Tilburg welligt onher- stelbaren slag, werden de vlaggen ingenomen en de deuren en vensters bij alle ingezetenen gesloten. Slechts weinige metischen ziet men in de straten en de stad heeft een zoo treurig- voorkomen als zij nog nooit gehad heeft. H. M. de Koningin heeft zich gisteren en heden een paar malen naar het oude paleis begeven waar het stoffelijk over schot des Konings op een paradebed ligt. en wel in zijne gewone tenue gekleed. Hoogstdezelve heeft voor zijn ver scheiden last gegeven dat geene lijkopening of balseming geschieden zou. H. M. de Koningin deswege gevraagd moet ten antwoord gegeven hebben dat aan de bepalingen van Z. M. niets veranderd moest worden. Heden ten twaalf ure is een voornaam persoon met een met vier paarden bespannen rijtuigover *s Hertogenbosch naar Weimar vertrokken, om, naar gezegd wordt, H. K. H. de Erfgroothertogin van Saksen-Weimar herwaarts te bege leiden. Gedurende den geheelen dag zag men voorname personen aankomen en anderen vertrekken. De logemen ten zijn zoo voldat de vreemdelingen bijna niet te plaat- sen zijn. Aan de hier in garnizoen liggende militairen is heden mid dag ten een uur de komst van Z. M. IVillem III tot den troon aangekondigd eti is hun de pligt van getrouwheid aan den nieuwen Monarch herinnerd. Bij 'sKonings komst alhier zou Z. M. nog gezegd hebben, dat hij het paleisin hetwelk hij zoo vele jaren had door gebragt, met tegenzin zou laten afbreken. Zulks zal nu ook waarschijnlijk in dit rouwjaar niet gebeuren, en sommigen uiten de hoop dat vervolgens op die plek een standbeeld tot gedachtenis van koning IVillem II zal worden opgerigt. Uit andere berigten blijktdat de wel eerw. zeer gel. heer Schotel, predikant te Tilburg toen H. M. de Koningin zich eergisteren in de rouwkamer bevond en bij het lijk dés Konings nederknielde een roerend gebed uitsprak, hetwelk een diepen indruk op alle aanwezigen maakte. Omtrent het overbrengen van het lijk naar Delft scheen nog niets bepaald te wezen. Zr. Ms. stoomschip merapi onder bevel van den luit.-ter-zee iste klasse C. G. van Hoogenhouck Tulleken op de reis van Batavia laatst van de Tafelbaai enSt. Helena, naar Texelis laatstleden woensdag te Falmouth binnenge- loopen, hebbende zeer slecht weder gehad en den 28 febr. den grooten mast verloren. Engeland. Londen 17 maartHet gerucht, dat het Russische gouvernement van de Porte verlof gevraagd zou hebben voor den doortogt eener vlobt van de Zwarte zee naar de Middellandsche zee en dat de Russische gezant, op de weigering daarvangedreigd zou hebben met een geweldda- digen doortogt door de Dardanellen heeft ook hier indruk gemaakt. Men verzekert, dat hier te lande stoombooten uitge rust worden ten behoeve van het gouvernement der insurgen- ten op Sicilië, en dat ruim 1200 man, geheel gewapend, gekleed en georganiseerd gereed zijn om scheep te gaan ten einde met de Sicilianen deel te nemen aan den strijd te gen Napels. Dit gerucht wordt bevestigd door eene van regeringswege gedane mededeeling dat de stoomboot Bombay welke was aangenomen om troepen en oorlogsbenoodigdheden naar de insurgenten in Palermo over te brengetigisteren door de beambten der in- en uitgaande regten te Blackwall in beslag genomen is. Turkije. Berigten uit Konstantinopel van 28 febr. melden dat een deel der Turksche vloot naar de Zwarte zee is gestevend om vooreerst voor de veiligheid van Varna te helpen waken en des noodig het overbrengen of verplaat sen van Turksche troepen aan de monden van den Donau te bevorderen. De krijgstoerustingen werden met ijver voort gezet en de Kapudan-Bassa was als ambassadeur naar Pe tersburg vertrokken. Duitschland. IVeenen 15 maart. Men heeft hier eene poging aangewend, om den 13 dezer onlusten te ver wekken onder voorwendsel van eene lijkdienst te willen vierenvoor degenen die nu een jaar geleden in den strijd voor de volksvrijheden zijn gevallen doch dit is allezins mislukt. Een legerberigtop gisteren gedagteekend vermeldt eenige bijzonderheden [nopens den staat van zaken in Ze venbergen voor Komorn en in het Bannaat. Daaruit blijkt dat het gerucht, als of de opstandelingen onder den gene raal Bern genoegzaam meester zouden zijn van eerstgenoemd landschap, ongegrond is, en dat integendeel de generaal Puchner deze opstandelingen bij Medias heeft acngetast met

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1