MIDDELBUMSCHE COUR A W. 33. Zaturdag 17 Maart. 1849. Üeeturcu en «tbminiötcatien. fiimtcnlrtubsdtc OTtjbingeu. AA NB E STE 1)1 AG Op Maandag den 26 Maart 1849, des voormiddags ten u ure ten Raadhuize der Stad HULST van eenige IIERSTELLINGS-WERKEN en het onder houd gedurende een jaar, aan den STRAAT- en ZANDWEG tusschen de voorzeide Stad Hulst en het Veer van IValzoordenmitsgaders de beplanting van sommige gedeelten van dien Weg; met inbegrip van al de vereischte Materialen en het noodige Plantsoen door de Directie van het Fonds tot verbetering der Wegen in het 5de District der Provincie Zeeland. PROVINCIE ZEELAND. PUBLIEKE AANBESTEDING. Op Donderdag den 22 Maart des jaars 1849, des voor middags ten 11 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door Kerkvoogden en Notabelen der Hervormde Gemeente te WATERLANDKERKJE, in de Herberg de Koning al daar, in het bijzijn van den Opzigrer van 's Rijks Water staat den Heere C. Proospubliek worden aanbesteed Het doen van eenige noodzakelijke HERSTELLINGEN aan de Kerk en Pastorij hunner Gemeente ,met de leverancie van alle de vereischte Materialen en Ar- beidsloonen. Deze Aanbesteding zal in één Perceel geschieden bij in schrijving en opbod. Zullende de Bestekken waarnaar de Besteding zal plaats hebben ter lezing liggen behalve aan het lokaal van het Provinciaal Gouvernement te Middelburg in de navolgende Koffijhuizen of Herbergen te Waterland- kerkje in gezegde Herberg; te Breskens, in het Veerhuis bij Neytte Groede in de drie Koningente Schoondijke in s Lands IVelvarente Hoofdplaat en te Biervliet, in het Wapen van Zeeland; te IJzendijke in het Hof van Koop handel; te Oostburg, in de Stads Herbergbij Wisse; te Aardenbnrg, in het Plof van Holland, en te Sluis, bij Ra- vei de Vos. De '3'in loco, -al geschieden den 19 Maart 1849, des ini-ive s 11 ure. Nadere informatieu zijn te bekomen bij Kerkvoogden en Notabelen benevens bij den Opzigter voornoemd. Kerkvoogden en Notabelen voornoemd C. de GROOTE President. Ter ordonnantie van dezelve, I. van der MAAT, Secretaris. MIDDELBUBGSCH ZIEKENFONDS. BESTUURDERS-VERGADERING, tot opname van Le den, Dingsdag 20 Maart 1849, 's avonds ten 7 ure, in de Sociëteit Sint-Joris. Het Reglement is verkrijgbaar bij J. C. IV. Altorffer. J. J. PIETERSE Tz., Secretaris. LIEFDADIGHEID. Menschlievende Landgenooten! De plaats onzer woningeertijds zoo bloeijende door visscherij en handel maar sedert eenige jaren al meer en meer in verval is thans door eene ontzettende ramp getroffen. Na den droevigen te ruggang van den voornaamsten tak van nijverheid vele teleurstel lingen en herhaalde verliezen, werd er door de meer gegoeden in ons midden ten verleden j are eene nieuwe Reederij van vier Sche pen tot stand gebragt. Een dier Schepen, de Vishoeker de "Vereenigihg Schipper Cor- nelis den Boer zeilde op den 13 December jl. van hier ter Beug- visschenj naar Zee en is niet teruggekeerd. Het is met de geheele bemanning omstreeks den 10 Januari) in eenen zwaren storm op de Noordzee vergaan. Dit verlies is groot voor onze Stad één onzer beste Schepen en twaalf kloeke en brave zeeliedenallen in de kracht huns levens allen inwoners dezer plaats meest allen vaders van talrijke huisgezinnen. Maar onherstelbaar is dat verlies voor de betrekkingen die achterblijven voor de "Weduwen en Weezen dier ongelukkigen. De Schipper die met zijne beide Zonen is omgekomenlaat eene vronw na met 6 kinderen en een vader van meer dan 80 jaar; een der Matrozen eene vrouw met 8 kinderen en eene hoogbejaarde moe der; terwijl de vrouw van een' ander in hoog zwangeren toestand achterblijft met 4 kinderen. In een woord zes Weduwen en dertig Kinderen zijn daardoor in den diepsten rouw en in de grootste el lende gedompeld. Hartverscheurend is de aanblik dier ongelukkigen en donker is voor hen de toekomst, want bet ontbreekt hun aan alle hulpmidde len om in hunne voortdurende behoeften te voorzienmaar hunne hope is op God die de man is der Weduwen en de vader der Wee zen ook op u menschlievende Landgenooten is hun oog wier bekende weldadigheid wij bij dezen inroepen en die hunne hope immers niet zult te leur stellen. En zouden wij daartoe vele woor den behoeven Wie zou bij zulk eene ramp niet iets van het zijne willen afzon deren wie bij zooveel roerend lijden niet gaarne willen troosten en helpen Nog nooit is van hier eene algemeene roepstem uitgegaan om hulp en ondersteuning en toch tellen wij onder de vele armen zeventig we duwen wier echtgenooten hun graf in de golven gevonden hebben. Maar nu, nu dringtonsde nood om u toe te roepen: Landgenooten helpt ons opdat wij deze bedroefden in huuen druk kunnen troos ten opdat zij bij hunne diepe smart ten minsten voor nijpende ar moede en volslagen gebrek mogen bewaard blijven. Elke giftook de geringste zal dankbaar aangenomen en doelmatig besteed worden. Maar o 1 wij wenschten zoo gaarne duurzaam te helpen mogten wij er door uwe milde bijdragen toe worden instaat gesteld, dan zou het onze wensch zijn om een fonds boe gering dan ook op te rigtenwaaruit deze en vervolgens dergelijke ongelukken konden On dersteund worden, zoo zou onder Gods bestuur deze ontzettende ramp ten zegen worden voor de plaats onzer woning. Nog eens dan mensch lievende Landgenooten! helpt ons! en mogt dit ons doel eene opwek king te meer zijn voor allen die bij ervaring weten hoe veel zaliger het is te geven dan te ontvangen. De God van alle vertroosting zal met genadig welgevallen op uwe giften nederzien. Maassluis den 7 Maart 1849. H. W. VOLLENHOVEN vak DAALEN Predikant. H. GLAASSENPredikant. L. D. J. REESERNotaris. W. RICHTER Stads-Thesaurier. J. C. vak der LELIJ Directeuren der boven- J. STEUR, j genoemde Reederij De ondergeteekenden daartoe door bovenstaande Commissie uit- genoodigd zullen zich gaarne met het'ontvangen der giften be lasten, die men voor deze beklagenswaardige Weduwen en Wee zen, in hunne voormalige Gemeente, zou willen afzonderen. A. SLOTEMAKER Cz. J. F. KUYI'ER. Bij Ds. Slotemaker is reeds met dankzegging ontvangen eene gift van 5 in zilver van A. MIDDELBURG, den 16 Maart. Bij besluit van Z. M. van io maart II. zijn te rekenen van i april aanstaande overgeplaatst de controleurs bij 's rijks belastingen, de beer P\ H. Kruzemanvan Hoorn naar Zaan dam en de heer W. P. van Visvlietvan Tholen naar Hoorn. Door den minister van bintienlaudsche zaken zijn ten ge volge van het koninklijk besluit houdende reorganisatie van het korps ingenieurs van den waterstaatde standplaatsen dier ambtenaren aangewezen. In de provincie Zeeland zijn die standplaatsen als volgt gevestigdde hoofd-ingenieur A. Galand, te Middelburg; de ingenieurs IV. Badon Ghyben te Zierikzee, en J. A. Nicolson te MiddelburgJ. Stroot- man te Neuzen. De adspiratit-ingenieurs .7. Dirks, te Bres kens, N. F. Michaëliste St.-Maartensdijkde adspirant- ingenieur-surnumerair A. C. Heshusius te Middelburg. Door het geregtshof dezer provincie is tot deurwaar der bij de arrondissements-regtbank te Middelburg aangesteld W. Zoellerter vervanging van J. de Munter, overleden. Door burgemeester en wethouders dezer stad is Pie- ter van Goozen aangesteld en beëedigd, als inbrenger bij de bank van leening alhier. Bij de op gisteren gehoudene aanbesteding van het ver- hoogen en met rijsbeslag defenderen der buitenbermen van den voormaligen inlaagdijknu zeedijk van den Marga- retha-polder (watering van Stavenisse) benevens het op werken van eenen provisionelen inlaagdijk aldaar is zulks aangenomen door den heer .7. van der Made Dz. te Klun- dertvoor eene som van 12600. Bij vonnis der arrondissements-regtbank alhier, van den 24 februarij 1847, werd de uitgeefster en drukster der Vlis- singsche courant, op verzoek van den heer Huyghe Thomaes te St. Laurens, veroordeeld tot vergoeding of betering, we gens het opnemen in genoemd dagblad van onderscheidene naamlooze artikelen, die door den eischer als lasterlijk wer den beschouwd, en die dan ook door de regtbank deels als zoodanigdeels als beleedigend zijn gekwalificeerd geworden. Dit vonnis bij arrest van het hof van Zeeland geconfirmeerd zijnde gewordenis de voorziening in cassatie tegen dat arrest door den Hoogen Raad der Nederlanden verworpen op den 16 februarij II., en zal mitsdien het vonnis der arron dissements-regtbank deszelfs gansch en geheel effect kunnen sorteren. Dezer dagen hadden wij hier weder den dood te betreuren van een' onzer kunstenaren die ook elders wegens zijn genie en kunsttalent algemeen geacht werd. Johannis Hubertus Reygersden 1 mei 1767 te Gorinchem geboren, en zich sinds 1788 hier ter stede met terwoon gevestigd hebbende, ontsliep na een tot op hoogen ouderdom voortgezet werk zaam leven in den nacht van 11 dezer. Niet alleen zijn zijne geestige en weldoorwerkte teekenin- genbestaande meerendeels in voorstellingen van schepen en afbeeldingen van land- en stadsgezigten bij de liefhebbers gezocht, maar ook, en inzonderheid, maakte hij zich be roemd door het vervaardigen van kunstig snij- en boetseer werk in papier, als bas-relief opgewerkt, en die voortreffe lijk schoon en rijk van ordonnantie zijn en waarvan al de voorwerpen met de grootste naauwkeurigheid en bewonde- renswaardigen smaak bewerkt zijn; waarvan niet alleen alhier zoowel als in andere Zeeuwsche plaatsen uitmuntende proe ven voorhanden zijn maar ook in publieke en partikuliere kunstverzamelingen in Holland en elders gevonden worden getuige onder anderen het zeer uitvoerige monumenthetwelk zich in het koninklijke kabinet van zeldzaamheden te 's Hage bevindt, en zoo vele andere, welke door hem bij bijzondere gelegenheden zijn vervaardigd: alle welke stukken ten bewijze strekken van den hoogen trap van volkomenheidwaarop de overleden kunstenaar het in dit vak gebragt had. Vele leerlingen werden in onze stad door hem gevormd zoo door het lesgeven aan de huizen als in zijne betrekking van lesgevend meester bij de teeken-akademie binnen deze stad; welke laatste post hij een dertigtal jaren, zelfs in reeds vergevorderden leeftijdmet roem heeft vervuld. Eenige jaren voor zijnen dood werd hem ook de post van inspecteur der landsgebouwen opgedragen. I11 hem verliest de maatschappij een harer werkzaamste leden terwijl zijne hoogbejaarde weduwemet welke hij 53 jaren gehuwd is geweesten een aantal kinderen en kleinkinderen een zorgend huisvader beweenen. Men schrijft uit Rotterdam den 14 maart Gisteren morgen, ten ruim twaalf ure, kwam Z. M. de Koning vergezeld door hoogstdeszelfs adjudanten den baron Millet van Coehoorn en jonkh. Merkus van Gendtop 's rijks werf alhier aan, en begaf zich, onder militaire hon neurs van een detachement mariniers aan boord van het nieuwe ijzeren koninklijk stoomjagt, hetwelk voor de dienst gereed wordt gemaakt. Tegen half een ure zette Z. M. de reis naar Tilburg met de Geertruidenbergsche stoomboot voort, en wordt tegen zondag aanstaande met dezelfde stoom boot terugverwacht. „Volgens heden door ons ontvangen berigt uit Tilburgis Z. M. gisteren namiddag ten zes ure aldaar gearriveerd, en nog aan zijn oud paleis afgestapthetwelk nu waarschijn lijk met de daarnevens staande huizenna het vertrek des Koningsafgebroken zal worden. Ten een ure des namiddags was de eerewacht opgetrokken, om voor het paleis des Konings dienst te doen. Door het uitsteken der vlaggen bij de meeste ingezetenen had de stad een feestelijk aanzien verkregen. Men wilde te Tilburg weten dat niet alleen H. M. de Koningin maar ook H. K. H. Prinses Sophia erf-groot- hertogin van Saksen-Weimar-Eisenach in den aanstaanden zomer die stad niet een bezoek zal vereeren. De Leydsche Courant berigt dat de heer W. Wolters directeur van de grofsmederij te Leyden, door Z. M. den keizer van Rusland benoemd is tot ridder der orde van St.- Stanislas derde klasse. Bij de koffijveiling van de Handelmaatschappijden 12 dezer te Amsterdam gehouden, is alles gereedelijk ver kocht: de meeste nummers 1 A 1 cent, en enkele zelfs 2 3 centen boven de taxatie. Door de Nederlandsche Handelmaatschappij is de zeil- dag van het schip de Roompot kapitein de Boerbepaald op 12 maart. Naar aanleiding van de teregtwijzingvervat in de Nederl. Staats-courant v an den 2 dezer, heeft de Frankfor- ter Ober- Post-Amst.-Zeit. de onjustheid erkend van het door haar gegeven berigt, dat de Nederlandsche regering een deel der oorlogsvloot van den Staat ter beschikking van Oosten rijk zou gesteld hebben. Bij die erkentenis voegt zij echter thans de ophelderingdat door de Oostenrijksche regering in Nederland een aantal schepen zouden gekocht zijn. Voor zoover het Frankforter dagblad daarmede mogt heb ben willen te verstaan geven dat door de Regering in Ne derland schepen aan Oostenrijk zouden verkocht zijn mag het overbodig geacht worden de ongegrondheid van zooda nige bewering aan te wijzen. Van eenen aankoop hier te lande van partikuliere schepen ten behoeve der Oostenrijk sche marine is tot dusverre niets bekend geworden. QSt. ct.j De Deensche minister van buitenlandsche zaken von Moltkeheeft den 7 dezer aan de vertegenwoordigers der vreemde hoven te Kopenhagen de navolgende kennisgeving toegezonden Ik heb de eer u te onderrigten datvan den 27sten der Ioopende maand af, al de havens en riviermonden in de hertogdommen Steeswijk en Holstein geblokkeerd zullen wor den met uitzondering evenwel van de eilanden Alsen en Arroe als mede van alle verdere plaatsenwelke onder het onmïddelijk gezag staan van den koning, mijnen doorluch- tigen meester. Daar deze blokkade geen ander doel heeft, dan om het herstel van het wettig gezag te bevorderen ddAr waar het gekrenkt isvolgt daaruic dat zij achtervolgelijk zal worden opgeheven naar mate het wettig gezag 111 zijne regten hersteld zal worden. Velen zullen zeker den grooten glans hebben opgemerkt, waarmede thans de planeet Venus zich aan den hemel ver toont. Bij helder weder trekt zij reeds bij zons-ondergang de opmerkzaamheid. Volgens het Jaarboekje over 1849, uitgegeven op last van Z. M. den Koningneemt zij in hel derheid toe. Op den 23 dezer maand blinkt zij in haren groot sten glans. Zij doorloopt het beeld van den Ram en blijft gedurende vier uren na zons-ondergang aan den hemel zigtbaar. Gedurende deze maand heeft Venus een zoo gunstigen stand voor de waarneming als zelden het geval is. Bij eene hoogte van 20 graden boven den aequator schit tert zij zoodanig dat zij, bij eenen onbewolkten hemel den ganschen dag zigtbaar is, en 's avonds-bij helder weder, zoo er geen maanschijn is, schaduw werpt. Ten 3 ure na middag staat zij in den meridiaan. Zij is alsdan gemakke lijk te vinden, zelfs rnethet bloote oog. Ut. Ct. Tweede Manier der Staten-Generaal. Zitting van 14 maart. In deze zitting, die door al de ministers werd bijgewoond heeft Z. Exc. de minister van koloniën eene mededeeling gedaan houdende bedenkingen tegen de nota van den heer Sloet tot Oldhuis, waarin het denkbeeld wordt aangegeven om het te kort over de jaren 1848 en 1849 te bestrijden door eenen verkoop van gronden op Java. Belangrijke be zwaren worden door Z. Exc. tegen zoodanigen maatregel in het midden gebragt. Door de afdeeüngen zijn tot rapporteurs benoemd voor het wets-ontwerp tot regeling van het gebruik van het ko loniaal batig slot over 1847, de heeren Scheltinga Win terbergter Bruggen Hugenholtz Wintgens, van Rijcke- vorsel en Backervoor het wets ontwerp betreffende de ver antwoordelijkheid der ministers, de heeren: CoSterusvan der Lindenvan HasseltMeeussen en PVichers voor het wets-ontwerp tot verleening van vrijdom van den accijns op het gemaal ten behoeve van vermicelli- en macaroni fabrie ken, de heeren: Smit, Poortmanvan Hasseltvan Eek en van Doorn.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1