MIDDELBURGS€HE COURANT. W N°. 32. Donderdag 15 Maart. 35ttutcnl.utb0chc ÜEijbiageit. Buitcnlaiib^cftc CTijbutgct». MIDDELBURG, den 14 Maart. Bij besluit van den 6 dezer heefc Z. M. goedgevonden: I. het pensioen te verleenen aan den luitenant-kolonel G van der F,'alk Bonman, aan den majoor H. de Greejjf en aan den majoor P. B. Suyadjudanten in de provinciale kom mandementen respectivelijk van Utrecht, van Frieslanden van Gelderlanden 2. te benoemen en aan te stellen tot majoor en adjudant in het provinciaal kommandement van Gelderland den kapitein fF. Bannier, van het iste regement infanterie; tot ma- oor en adjudant in het provinciaal kommandement van Utrecw.den kapitein J. F. van Mamveltvan het 7de re gennat infanterie, en tot majoor en adjudant in het provin ciaal kommandement van Friesland den kapitein H. Bernelot Moensvan het 2de regement infanterie. Men leest in de Staats-courant van gisteren het volgende In onderscheidene dagbladen verspreidt men het gerucht dat de wets-ontwerpen welke door de Regering bij de Tweede Kamer zijn ingediend, zouden worden ingetrokken. Dit gerucht is geheel bezijden de waarheid. 'Aan de intrek king zelfs niet van een enkel wets-ontwerp is gedacht. De Regering wacht de aanmerkingen van de leden der Kamer; zij zal die overwegen en zoodanige verbeteringen in de ont werpen brengen, als uit de aanmerkingen van zoo vele kun dige mannen kunnen en zullen voortvloeijen. De ontwerpen alzoo door wederkeerig overleg gelouterd zullen aan het votum der Kamer worden onderworpen, en deze zal, ge- wisselijk alleen met het oog op het welbegrepen belang des vaderlandsdezelve goed- of afkeuren." In ons vorig no. deelden wij uit de Amsterdamsche cou rant een schrijven uit 's Gravenhage mede over den bijval dien de nota van den heer Sloet tot Oldhuis, tot dekking van het bestaande te kortbij 's Rijks schatkist, door ver koop van gronden op Java bij onze volksvertegenwoordi gers zou vinden thans behelst genoemde courant daar op het volgende, waarvan ook wij meenen onzen lezers niet te mogen onkundig laten. Hebben wij de nota van den heer mr. Sloet tot Oldhuis in haar geheel overgenomen hebben wij zelfs, in het vol gend nummer van dit blad, een schrijven uit 's Gravenhage medegedeeld over den meer dan gewonen bijvalmet wel ken het in die nota vervatte denkbeeld bij de volksvertegen woordigers werd ontvangenzoo vermeenen wijdat de onpartijdigheid van ons vordertook een ander indentegen- overgestelden zin gesteld bij ons ontvangen schrijven even min aan onze lezers te mogen onthouden het luidt aldus De nota van den heer mr. 11. IV. A. Sloet tot Oldhuis, vervat in UEd. courant van gisteren geeft mij aanleiding om UEd. voor te stellen den lezer aan te bevelen Flugti- ge aanteekeningen op de beschouwingen over N. Indie doof den generaal-majoor baron naiiuys van burgst door w. L. de sturler, omtrent den verkoop van landen op Java, waarin de schrijver niet schroomt openlijk de verklaring af te leggen dat hij in het voorgesteld Europisch landbezit de zekere zaden van ontbinding en vernietiging van ons ge zag op Java vermeent te zien. 1. Omdat de regenten en inlandsche hoofden bij den hier bedoelden verkoop van landen aan Europeanenmet den luister, die hen thans omgeeft, het gezag zouden ver liezen waardoor wij op Java met eene betrekkelijk zeer geringe materiele magthet gebied voeren en ons gezag handhaven. 2. Omdat die verkoop ten gevolge zou hebben, het zich vestigen wijd en zijd in de binnenlanden van Europea nen ook uit de mindere volksklasse die zich aan mishan delingen der ingezetenen zouden kunnen schuldig maken. 3. Omdat de schrijver maar al te zeer vreest, dat weldra eene menigte vreemdelingen, die over ruime kapi talen te beschikken hebben, door dien verkoop zich in Java's binnenlanden zullen nestelenwaarmede weldra ons gezag worden ondermijnd om een geleidelijken overgang tot algemeen verlies van Java voor te bereiden. ,,„rjDeze redenen komen mij zoo gewigtig voor, dat ik de redactie dezer courant verzoek door middel harer cou rant een ieder deze belangrijke brochure aan te bevelen opdat de rust op Java, waar elk zoo groot belang bij heeft, niet zal worden opgeofferd aan roekelooze financiële proeven."" - Men schrijft ons uit Flissingen den 14 dezer: Heden morgen, omstreeks half 7 ure, viel in het water een scheepstimmerman, genaamd Smid, die eenig werk moest verrigten aan boord van den Hollandschen loodskotter No. 3 liggende in de kaai van de Westerhaven. Op zijn geroep om hulp snelden aanstonds eenige personen toe, ten einde den drenkeling eene lijn toe te werpen waaronder een rivierloods van Antwerpen genaamd Johannes Lodovicus de Meiredie oogenblikkeiijk met zijne kleederen aan van den kant der kaai sprong, en, met behulp van de anderen die in tijds eene lijn hadden toegeworpen den persoon behou den aan wal kregen. Deze schoone daad vat) menschlievend- heid mag niet verzwegen worden, en brengt eere toe aan den bovengemelden loods." Uit Tilburg wordt geschreven, dat Z. M. de Koning den 12 dezer aldaar verwacht werd de rijtuigen paarden, enz. bevonden zich reeds op de Geertruidenbergsche stoom boot. Den 8 dezer is te Katwyk aangespoeld de spiegel van het dezer dagen op de Engelsche kust verongelukte schip Tweede Hamer der Staten-SSeneraal. In de zitting van den 12 dezer is ingekomen een wets ontwerp tot toekenning van vrijdom van accijns op'het ge maal ten behoeve van vermicelli- en macaroni-fabrieken. De commissie van rapporteurs heeft verslag uitgebragt over het wets-ontwerp tot bestemming van het batig slot van het bijzonder fonds voor werken aan de Dedemsvaart. Door de afdeelingen zijn tot rapporteurs benoemd voor het wets-ontwerp tot invoering der pharmacopcea Neerlandica en Nederlandsche apotheek de heeren IVesterhoffPoort man Fokker, Meeussen en Storm; voor het wets-ontwerp tot regeling van het fonds voortspruitende uit den ver koop van domeinen over 1848, de heeren: HeemskerkPoort man Fokker, van Hall en Storm. De commissie voor de verzoekschriften heeft eenige ver slagen uitgebragtmet welker onderscheidene conclusien de vergadering zich achtereenvolgens heeft vereenigd. In de afdeelingen wordt de wet op de pharntacopaa Neerlandica onderzocht. Vijf apothekers, in 's Gravenhage .gevestigd hebben eene petitie ingediend tegen de voordragt, dat het regt van kopij aan den Staat zoude verblijven. Te vens zullen de beide andere laatstelijk ingediende ontwerpen in de afdeelingen worden overwogen. Men beweert, dat er reeds een ontwerp van wet op het openbaar onderwijs in gereedheid is, en eerlang zal worden voorgedragen. Floridian. Op het wrak waren twee lijken vermoedelijk van Duitsche landverhuizers. De Utrechtsche courant meldtdat de rogge en andere veldgewassen in de omstreken dier stad uitmuntend staanen een gezegenden oogst beloven. ingeland. Londen 10 maart. Z. K. H. de prins van Oranje heeft gisteren een diner bij den graaf en de gravin van Jersey bijgewoond. Gisteren is eene deputatie van afgevaardigden uit al de voorname zeehavens des rijks bij lord .7 Russell ten gehoore toegelaten ten einde hem de noodzakelijkheid tot het in na dere overweging nemen van het voorstel tot herroeping der navigatie-wetten te betoogen. Na de adressen aangehoord te hebben verklaarde de minister dat de regering besloten had bij haar voorstel te volharden. Dezer dagen is eene briefwisseling openbaar gemaakt, van het ministerie met de buitenlandsche mogendheden, over de opheffing der scheepvaart-wettenmet het doel om trak taten van wederkeerig belang aan te gaan. Sir C. Napierwiens benoeming tot opper-bevelheb- ber in Indie een zoo algemeen genoegen geeftis reeds ten jare 1794 in dienst getreden en diende gedurende den op stand van 1798 in Ierland. Aan den oorlog in Spanje nam hij een werkzaam deel en ontving in verschillende gevech ten zware wonden. In 1815 washij met de Engelschetroe- pen in Frankrijk, en woonde de bestorming van Kamerijk bij. Later maakte hij zich in Indie verdienstelijk vooral in den slag bij Meaneewaar hij, den 17 februarij 1843, aan het hoofd van slechts acht-en-twintighouderd man ruim twee en twintigduizend vijanden opde vlugtjoeg, waarvan de overgave van Hyderabad eenige dagen later het gevolg was. Denkelijk vertrekt sir C. Napier den 20 dezer naar zijne bestemming. Alvorens Londen te verlaten zal hij nog eene bijzondere audiëntie bij de koningin hebben en aan haren disch worden genoodigd. Te Bristol is eene vreeselijke misdaad gepleegd. Eene bijna zeventigjarige ongehuwde dame, miss JeJJerieswier bezitting op minstens tienduizend ponden sterling werd ge schat, is in hare woning vermoord gevonden, en tevens ont dekt dat eene aanzienlijke hoeveelheid geld en geldwaardig papier was ontvreemd. Daar het vermoeden op bare voor malige dienstmaagd Sarah Thomas gevallen was, is deze na gespoord en eindelijk ten huize van hare moeder in een ko lenhok verborgen gevonden met een gedeelte van het ont vreemde nevens zich. Zij is onverwijld in hechtenis genomen. SSnitscliland. IFeenen 7 maart. Frans Joseph, keizer van Oostenrijkheeft bij besluit van 4 maart den rijksdag ontbonden en aan zijne volkeren eene constitutie verleend in dertien paragrafen vervat. Onderscheidene bepalingen daarvan zullen nader door wet ten worden geregeld. In dat besluit zegt de keizer dat de rijksdag zijne roe ping verzaakte. Mijn hart is vervuld met droefheid zoo spreekt Z. M. over den toestand van het vaderland. De binnenlandsche vrede is geweken. Verarming bedreigt het land. I11 de hoofd- en residentiestad heerscht altijd nog onrust. Burgerkrijg woedt in een gedeelte van Hongarije en waar de vrede nog ongestoord bleef, werkt de geest der tweedragten des mistrouwens in het duister. Zóó bedroevend is de werking, nie.t der vrijheid, maar derin haren naam gepleegde misdrijven. Die misbruiken te doen ophouden, de revolutie te stuiten, is onze wil en onze pligt. Het is daar om dat wij besloten uit eigene raagt en vrije beweging onzen volkeren die regten vrijheden en staatkundige instel lingen re geven hun door onzen verheven oom en voorgan ger en door ons zeiven beloofd. De constitutie is niet zoo vrijzinnig als de Pruissische en zal welligt geen algemeen genoegen geven. Dezelve bevat in twaalf hoofdstukken onder anderen het volgende 1. Volle godsdienstvrijheid en het regt tot huisselijke gods dienstoefening is ieder gewaarborgd. Het genot der burger lijke regten is onafhankelijk van godsdienstbelijdenis. 2. Ieder wettig erkend kerk- er. godsdienstig genootschap komt vrijelijk in het openbaar bijeen, regelt zijne eigene za ken, en behoudt zijne goederen, maar is onderworpen aan de algemeene Staatswetten. 3. De wetenschap en hare leer is vrij. Instellingen van onderwijs en opvoeding te vestiging en daarin onderwijs tv geven, staat ieder bnrger vrij, die wettig bewees dat Tfj bekwaam is, 4. De Staat zal voor het openbaar onderwijs zorgen. Het godsdienstig onderwijs in de volksscho'cn wordt gegeven dooi de verschillende kerkgenootschappen. De Staat heeft het oppertoezigt. 5. De drukpers is vrij en mag niet onder censuur worden gesteld. Tegen misbruik zal eene perswet waken. 6. Regt van petitie heeft ieder burger. Met meerdere on- derteekeningen voorzien mag eene petitie alleen van amb tenaren en wettig erkende ligchamen uitgaan. 7. De Oostenrijksche Staatsburgers hebben het regt tot vereeniging voor zoover de wijze waarop en het doel waartoe dat regt wordt gebruiktniet gevaarlijk is voor den Staat. 8. De persoonlijke vrijheid is heilig. Eene gevangenneming geschiedt bij het plegen van misdaad op heeter daad of op wettig bevel des regters. Zulk een bevel wordt den gevangene bij de arrestatie of 2.1 uren later medegedeeld. 9. De gevangen genomene uit voorzorg moet binnen 48 uren losgelaten, of aan den wettigen regter worden overgeleverd. 10. Huiszoeking is alleen toegestaan bij de gevallen en zoo als de wet die voorschrijft. 11. De briefwisseling is onschendbaar en alleen in oorlogs tijd of op regterlijk bevel mag daarop beslag worden gelegd. 12. I11 oorlog of binnenlandschen krijg kunnen de para grafen 5 tot en met 11tijdelijk en plaatselijk buiten werking worden gesteld. Behalve dit keizerlijk manifest, verscheen er eene procla matie der ministerswaarin deze verklaarden dat Z. M. eene constitutie verleende en daardoor alle Oostenrijksche landen vereenigde en dat het nu de pligt was van alle over heden die constitutie opregt na te leven, de vijanden der wet moedig tegen te treden, twijfelenden en wankelenden te onderrigren afgedwaalden teregt te brengen, tegen verleiders streng te handelen en eiken wederstand aan weten orde, met kracht te fnuiken. De rijksdag zal voortaan zijn zamengesteld uit twee hui zen een hooger- en lagerhuis. De keizer roept die in het voorjaar bijeenen wel te Weenendoch op 's keizers be geerte ook elders. Het hoogerhuis bestaat uit afgevaardig den die door de landdagen der kroonlanden worden geko zen en heeft de helft minder leden dan het lagerhuis. De keuzeu voor het hoogerhuis zijn direct, voor het la gerhuis indirect. Voor het laatste kiezen 100,000 inwoners, volgens een census van 520 fl.dén lid. Het hoogerhuis wordt voor 10, het lagerhuis voor 5 jaren gekozen. liet is opmerkelijk dat de grondwettige regten door den keizer verleend, noch op Hongarije noch op het Lom- bardisch-Venitiaansch koningrijk worden toegepast. Gisteren avond om 9 ure kwam de minister Stadion onverwacht te Kremsir aanen verzocht onderscheidene leden der regter- en linkerzijde bij zich. Om 11 ure was die conferentie nog niet geëindigd. Op den weg tusschen Kremsir en het station Hullein zagen de reizigers talrijke militaire afdeelingen die naar Kremsir trokken. Men ver moedde dat er afgevaardigden zonden worden gearresteerd. Het garnizoen is alhier geconsigneerd. Tot de overige, maar minder zekere berigten uit Wee nen behoort, dat de vier moordenaars van den minister La- tour ter dood zijn gebragt, en dat aldaar vele sporen van eene republikeinsche beweging ontdekt zijn die van Straats burg moet uitgaan en zich over geheel Duitschland uitstrek ken terwijl de heer von Gagent als een der eerste slagt- offers zou moeten vallen. Italië. De berigten van den 4 dezer uit Alexandrie luiden weder oorlogzuchtig en maken gewag van groote toe bereidselen tot het hervatten van den oorlog. De Napolitaansche regering heeft de aan den Kerkelijken- Staat grenzende landstreken in staat van beleg verklaard. In de legatien vertoonen zich gewapende manschappen die het land onveilig maken onder voorwendsel, dat zij de regten van den paus willen handhaven. Oostenrijk moet hebben verklaard dat het alsnog geens zins gewapenderhand in de Toskaansche en pauselijke ver wikkelingen tusschen beiden zal komen. Sardinië is, zoo gemeld wordt, van de zijde van Frank rijk ernstig vermaand geworden om geene aanleiding te ge ven tot het verbreken van den wapenstilstand met Oostenrijk, met de verklaringdat het in dergelijk geval gecne onder steuning van Fransche wapenen te verwachten zou hebben. In berigten uit Napels van 27 febr. wordt gemeld, dat de koning zich alstoen bereid had verklaard zich naar de voorstellen der Fransche en- Brirsche regeringen betreffende de bevrediging van Sicilië te zullen voegen en dat men hoop voeddedat ook de Sicilianen zich daaraan zouden willen onderwerpen. De laatste Italiaansche berigten spreken van eene wijzi ging in het ministerie te Ttirin. Overigens is de questie die in de hoofdstad boven alles heerscht, oorlog, en al wat men bespeurt toont aan dat de hervatting der vijandelijkheden te gen de Oostenrijkers op handen is. Niet minder oorlogzuch tig is het te Rome; Stevbinilid vati het uitvoerend bewind

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1