IIDDHBUMSCHE m C O II SI A N T. rr. 3i. Dingsdag 1849. 13 Maart. iksütarcu cn SlbmiuiöivMticw. i§humil4tt$0ctt$ Cijbiugcw. iSuitcnlanbdrfte Sijbistgcu. *~v I" 1 VIERING ZON- EN FEESTDAGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gelet op het besluit van Heeren Gedeputeerde Statenvan van den 15 Julij 1844 No. 1 Provinciaal Blad No. 87), houdende mededeeling van 'sKonings verlangen, dat de In gezetenen aan de bepalingen der wet van den x Maart 1815 {Staatsblad No. 21), betrekkelijk de viering van Zon- en Feestdagen jaarlijks zullen worden herinnerd Brengen mitsdien den inhoud der voormelde wet ter ken nis van de Ingezetenen dezer Stad luidende als volgt Art. 1. Dat op Zondagen en op zoodanige Godsdienstige Feest dagen als door de Kerkgenootschappen van de Christelijke Godsdienst dezer Landen algemeen erkend en gevierd -worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen verrigt worden welke de Godsdienst zouden kunnen storen maar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben dan ingeval van noodzakelijkheid als wanneer de Plaatselijke Regering daartoe schriftelijke toestemming zal geven. Art. 2. Dat op deze dagen met uitzondering van geringe eet waren geene koopwaren hoegenaamd op markten straten of open bare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat Kooplieden en Winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met opene deuren verkoopeo. Art. 3. Dat, gedurende den tijd voor de openbare Godsdienst oefening bestemd de deuren der Herbergen en andere plaatsen alwaar drank verkocht wordt, voor zoo verre dezelve binnen den be sloten kring der gebouwen liggende zijn zullen gesloten zijn en dat ookgedurende dienzelfden tijd geenerhande spelen hetzij kolven buslaan of dergelijke mogen plaats hebben. Art. 4. Dat geene openbare vermakelijkheden zoo als Schouw burgen Publieke Danspartijen Concerten en Harddraverijen op de Zondagen en nlgemeene Feestdagen zullen gedoogd worden; zul lende het aan de Plaatselijke Besturen worden vrijgelaten hierom trent eeno uitzondering toe te staan mits niet dan na het volkomen eindigen van alle Godsdienstoefeningen. Art. 5. Dat de Plaatselijke Polioie zorg zal dragen ten einde alle hinderlijke bewegingen en gerucht in de nabijheid der gebou wen tot de openbare Eeredienst bestemd en in het algemeen al les wat dezelve zoude kunnen hinderlijk zijn voor te komen of te doen ophouden. Art. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit be sluit naar gelang van personen en omstandigheden zullen gestraft worden met eene boete van niet hooger dan vijf-en-twintig gulden of met eene gevangenis van niet lauger dan drie dagen voor de overtreders die buiten staat mogten zijn deze boete te betalen. Art. 7. Dat bij eene tweede overtreding de boete of straf zal ver dubbeld worden en wijders alde te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard, en de Herbergen of andere publieke plaatsen voor eene maand gesloten." En opclat niemand hiervan onkundig zijzal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan teil Raadhuize der Stad Middelburgden 9 Maart 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare, M. F. LANTSilEER NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van al degenen die daarbij eenig belang mogten hebben dat de tweede zitting van den Militieraad, voor het eerste Militie-Kanton, zal plaats hebben op Donderdag den 22 dezer maanddes voormiddags ten 9J- ure, op het gewone Lokaal in de Abdij binnen deze Stad en dat voor denzelven moeten verschij nen al de in dit jaar geloot hebbende Personen, weike ver- meenen regt op vrijstelling te hebben. Wordende mitsdien alle belanghebbenden bij deze aange maand om zich op voorschrevene plaats en uur voor den Militieraad te vervoegen. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekondigd, mitsgaders ip dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 9 Maart I 849. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van I-Iun-Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. BESTUUR DER DOMEINEN. VERPACHTING VAN GRASGEWASSEN TE BRESKENS. Op Maandag den 19 Maart 1849, des voormiddags om 10 urein het Logement genaamd Canon d,Orbewoond bij D. van Malete BRESKENS, zal door den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Gentten overstaan van den Notaris C. O. Benteijn residerende te IJzendijke, worden over gegaan tol de Verpachting voor den tijd van 3 jaren, van: De GRASGEWASSEN van de Forten Frederik Hendrik JVillem de Eerste en het Havenfortouder Breskens. De voorwaarden van verpachting liggen ter lezing ten Raadhui/.e en in het Logement Canon VOrte Breskens, ten Kantore van den Notaris Benteijnte IJzendijke, zoo mede ten Kantore van den Ontvanger der Domeinen te Sas- van-Gent, bij wien nadere inlichtingen zijn te bekomen. De Ontvanger der Domeinen T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. MAATSCHAPPIJ TOT NUT TAN 'T ALGEMEEN. VERGADERING op Woensdag den 14 Maart 1849, des avonds ten zes ure. Rekening en Verslag van de School-Cómmis'sie Voorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders P. de MARET TAK, Secretaris. WELDADIG HEID. Middelburg, 12 Maart 1049. Dej] "VEREENIGING tot het Bezoeken der Armen maakt dankbare melding voor de ontvangst eener som van 99 75 zijnde de op brengst eener Kinder-Loterij door H, M. L. De Directie der Vereeniging voornoemd J. C. SCHOREK YAit de SOUBURGEN, Voorz. N. NERHULST Wz. Penningmeester. De ondergeteekende heeftten voordeele van de ongelukkigen in de acht dorpen van liet land Tan Altonauit handen van den Wel- Kdg. Heer lllr. TV. Borsius ais Secretaris der Zangvereeniging tot Oefening en Uitspanning alhier, met dankzegging ontvangen en bereids verzonden de aanzienlijke som v.-m 279 90 zijnde de zuivere opbrengst eener door gemelde Vereeniging op den 28 Febru ari) jl. gegevene Soiree Musicale. Middelburg], den 10 Maart 1849, J. R. ns RRUINE Predikant. MIDDELBURG, den 12 Maart. Bij besluit van den 2 dez'er heeft Z. M aan den kapitein- luitenant-ter-zee J. van Cats baron de Raet vergunning ver leend tot het dragen van het ridderkruis der orde van het Legioen van Eer, hem door de Fransche regering geschonken. Bij besluit van den 6 dezerzijn bij het departement van koloniën benoemd: tot referendaiisbelast met de controle der Indische bestellingen en remises, de controleur dier be stellingen II. ,7. de Meijer tot hoofd-commies de commies .7. IV. C. Diepenheimtot commies, de adjunct-commies H. Gimberg van der Hoeven. Bij Z. M. den Koning is in de vorige week ten ge- hoore toegelaten de haren von Doblhojj'-Dier ter overhan diging zijner geloofsbrieven als buitengewoon gezant en ge- voimagtigd minister Vati Zijne Keizerlijke en Koninklijke Apos tolische Majesteit. Men verneemt, dat bij dei raad van State een ont werp van wet 'wordt overwogen op het r.egt van onderzoek enquête, bij de Grondwet aan de Tweede Kamer toegekend. Men verzekertdat de voordragten nopens het regt van vereeniging de buitengewone belasting en het vervul len der openstaande plaatsen in hoven en regtbanken in de afdeelingen zeer veel tegenkanting hebben gevonden. Bij resolutie van den 7_ dezer is door het departement van binnenland.^che zaken, aan den heer Paul van Vlissingen in quaüteit als boekhouder-directeur der te Amsterdam ge vestigde stoomschrocfschooner-reederijop zijn verzoek concessie tot wederopzeggens toe verleend, tot het daarstel- len van eene geregelde regtstreeksche dienst voor her vervoer van personen vee en goederen tusschen Amsterdam en Londen door middel van schzoefschoonersvarende zoowel langs de Zuiderzee als langs het Noordhollandsche kanaalmet vrij lating om, op de reis naar Londen, het Nieuwe Diep te mogen aandoen tot het innemen van personen en goederen. Intusschen zullen die booten het genoeinde_ kanaal niet mo gen bevaren, zonder dat daartoe nader verlof gevraagd en verkregen is. Door den kerkeraad der Nederduitsche Hervormde ge meente te Leyden is, uit het bevorens vermelde drietal, tot predikant beroepen, de wel-eerw. zeer gel'ieer J. F. Kuy- per, te Middelburg. De Utrechtsche Courant zegt, dat de huizinge van wij len den heer mr. F. Nagtglas Versteegte Montfoortdoor den directeur der landbouwkundige gestichten aldaarden heer D. van Frankenhuysenis aangekocht; en dat het plan bestaat om er eene vormschool voor bestuurders en opzigters van liefdadige inrigtingen op te rigten. Volgens berigt van St. Helena was aldaar gearriveerd Zr. Ms. stoomschip merapi, luitenant-ter-zee ie kl. jhr. van Hoogetihouck Tullekenvan Batavia naar Nederland. Tweede Kamer der Stalen-Cleneraal. In de 'zitting van II. donderdag zijn ingekomen drie wets ontwerpen het eerste strekkende tot invoering der Pharma- copoea Belgica en tier Nederlandsche apotheek het tweede tot regeling van het fonds voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen over 1848 en het derde betreffende de ver antwoordelijkheid der ministers. De afdeelingetj hebben tot hare rapporteurs benoemd voor het wers-ontwerp tot het heffen eener belasting tot dekking van het tekort over 1848 en 1849 de heeren SmitDuy- maer van Twistvan Dam van Isseltvan Hall en van Doorn. Door de commissie voor de verzoekschriften zijn eenige verslagen uitgebragt, mét welker onderscheidene conclusien de vergadering zich achtereenvolgens heeft vereenigd ter wijl zij omtrent een adres betreffende de vrijheid van onder wijs, op voorstel van den heer L. D. Storm, tevens beslo ten heeftdit bij afschrift te verzenden aan den minister van binn.enlandscbe zaken. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hou den zich nog bezig met de voortzetting van het onderzoek over het ontwerp van wet betrekkelijk de voorziening in het te kort over 1848 en 1849, en zullen voorts aanvangen de overwegingen over de voordragt van wet ten aanzien van het koloniaal batig slot over 1847. In eene nota, door den heer Sloet tot Oldhuis lid der Tweede Kamer, ingediend, betreffende het ontwerp van wet houdende eene belasting tot dekking van het te kort over 1848 en 1849, wordt, na bedenkingen tegen genoemd ont- wesp, als middel tot voorziening in het bestaande te kort, zonder bezwaar voor tijdgenoot en nakomeling, de verkoop van gronden op'het eiland Java opgègevt u. Ten opzigte van gemeld voorstel wordt uit 's Gravenhage geschreven t Naar men verneemt, vindt het denkbeeld om het W». staande tekort te dekken door verkoop van gronden op Java meer dan gewonen bijval bij onze volksvertegenwoor digers en zal deze zaak nader aan het oordeel der regering onderworpen worden; bij de minste toenadering van die zijde, zoude de voorgestelde greote maatschappelijke maatregel waarschijnlijk tot stand komen, daar bij vele leden der Kamer het denkbeeld bestaatdat het status quo in O. I. dringend herziening behoeft, en wederom anderen het pligtmatig ach ten geen middel te verzuimenwaardoor onze staatsschuld zoude kunnen verminderen. Algemeen is men van oordeel, dgt op geene andere wijze dan door verkoop van gronden op Java de noodige fondsen kunnen worden gevonden tot herstel van het Indisch muntwezentot de daarstelling van openbare werken in het moederland en andere nuttige oog merken. Alleen koesteren sommigen eenige vrees, dat men geene koopers tot het voorgesteld bedrag zoude vinden; maar de voordeden aan private landgoederen op Java verbonden, zijn zoo groot, dat men niet veronderstellen mag, dat onze kapitalisten daardoor niet wakker zouden worden, en het is zelfs te wenschen dat zij zoo spoedig mogelijk op deze of geene wijze van hunne gezindheid doen blijken om dezen maatregel te bevorderen." Kngelaml. Londen 7 maart. De correspondent te Malta van een der Engelsche dagbladen schrijftdat, volgens aldaar ontvangen brieven uit Konstantinopelde Oostenrijkers door Rusland ondersteund en zich op een oud traktaat beroe pende, den sultan zijne vloot gevraagd hebben, ten einde daarmede naar de Adriatische zee te stevenen om den op stand te Venetie te helpen dempen maar dat de Fransche en Engelsche ambassadeurs zich tegen dat aanzoek hadden verzet. In een anderen briefuit Corfu te Malta ontvangenwordt verzekerd dat bij de Russen het plan bestond om den door- togt der Dardanellen met 24 linieschepen te forceren. Onder andere berigten uit Valparaiso, tot 22 decem ber, behoort dat, in den tijd van vijf dagen, 113 personen paspoorreu naar Califoraia genomen hadden en dat in Bo livia de eene omwenteling de andere opvolgde waardoor het land in den staat der grootste verwarring verkeerde. Mevr. John Russell heeft eene luisterijke soirée gegeven die onder anderen door den Prins van Oranje, den Neder- landschen gezantden hertog van Wellington en den president van het huis der gemeenten is bijgewoond. Ten gevolge van den orkaan van 28 februarij II. waren er tot den 7 dezer bij de Lloyds te Londen zestig schepen ingeschreven, welke totaal waren vergaan en meer dan tach tig, welke door zware schade genoodzaakt zijn geweest nood havens te zoeken. Kaitschland. Weenen 6 maart. De keizerlijke troepen in Hongarije zijn de Theiss gelukkig overgetrokken. De stad Debreczin schijnt van twee kanten te zuilen worden aangevallen zij is van goede schansen voorzien doch niet gelijk aan de reusachtige werken van Pesth welke echter zonder slag of stoot ontruimd werden. Thans moet het kei zerlijke leger dorre heiden doortrekken wier opene en on gunstige ligging geforceerde marschen noodig maakt. De insurgenten wijken overal en zwerven in afzonderlijke troe pen rond. Onder Görgey heeft zich eene bende weten te vereenigen en den weg naar Eriau ingeslagen. liet ministerie heeft reeds de noodige stappen gedaan om Zevenbergen door de Russen te doen ontruimen. In de laatste zitting van den rijksdag beantwoordde de minister Stadion tien interpellatien en daaronder eene van Schuselkabetreffende de verbodene afkondiging van de Dttitsche grondregten. Eenige afgevaardigden hebben name lijk afdrukken dier grondregten aan sommige gemeentebestu ren gezonden met last om dezelve af te kondigen hetwelk de regering natuurlijk uiet kon toelaten. Berlijn 8 maart. De regering heeft aan de kamers eene memorie doen toekomenwaarin de gronden worden ont wikkeld waarom zij bet noodig heeft geoordeeld Berlijn in staat van beleg te verklaren en denzelven tot dusverre laat voortduren, in weerwil van zoo vele stemmen, welke het doel van dezen maatregel als bereikt en de opheffing als doel matig beschouwen. Het is der regering namelijk gebleken dat zich in de hoofdstad nog maar al te veel sporen van eene stemming opdoen die voor de rust der stad gevaarlijk zou kunnen worden. Tegen het verbod duren staatkundige ver- eenigingen van de gevaarlijkste soort voort en onderhouden sommige kringen der bevolking een staat van spanning, welke zich bij iedere gelegenheid in daden van wederspan- uigheid openbaart. Er zijn zelfs daadzaken van den gevaar lijksten aard ter kennis van het ministerie gekomen welke het niet raadzaam is voor als nog openbaar te maken en waarvan alleen zooveel kan gezegd worden dat de draden eener voor de monarchie hoogst gevaarlijke zamenspanning te Berlijn zamenloopen. Indien dus de staat van beleg wierd opgeheven alvorens de openbare veiligheid genoegzaam ge waarborgd is, dan zou men de regering tegenover de vijan den der maatschappij ontwapenen den staat van zaken des afgeloopen jaars hernieuwen en de leden der kamer en hun ne beraadslagingen aan dezelfde beleedigingen en belemme ringen prijs gevenwelke de nationale vergadering in het afgeioopené jaar te verduren had. Heden is hier het berigt ontvangen, dat de Oostenrijk-

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1