IIDDELBÏIBfiSCHI C 0 IJ B A IV T. M°. 30. Zaturda 10 Maart. er 15e$turen en 3tbmiui$tirAtiett. NOTIFICATIE. AANBESTEDING. De CENTRALE DIRECTIE des Eilands WALCHEREN zalop Maandag den 26 Maart aanstaande in het Lokaal der Directie in de Abdij te Middelburgdes voormiddags ten elf ure, publiek presenteren aan te besteden de SCHEEPS- VRACHT voor het aanvoeren van Doorniksche en Vilvoord- sche Steen van Selzaete en Vilvoorden naar het Eiland. Zullende de conditiën acht dagen te voren ter lezing liggen ter Griffie van voornoemde Directie, en nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Opper-Ccmmies Roeisete Middelburg. AANBESTEDING Op Maandag den 26 Maart 1849, des voormiddags ten 11 ure ten Raadhuize der Stad HULST van eenige HERSTELLINGS-WERKEN en het onder houd gedurende een jaar aan den STRAAT- en ZANDWEG tusschen de voorzeide Stad Hulst en het Veer van PValzoordetimitsgaders de beplanting van sommige gedeelten van dien Weg; met inbegrip van al de vereischte Materialen en het noodige Plantsoen door de Directie van het Fonds tot verbetering der Wegen in het 5de District der Provincie Zeeland. De Geregtigden tot de Nalatenschap van JAN van der PUTTEN, geboren alhier en op den 31 Januarij jl. te Am sterdam overleden, worden verzocht zich zoo spoedig mo gelijk, tot bekoming van de noodige inlichtingen deswege, te vervoegen ter Stedelijke Secretarie. BETALING van TRACTEMENTEdSover het eerste Kwartaal 1849, ten Kantore van den Betaalmeester en Heeren Ontvangers in het Arrondissement Middelburg. jöuuicuUnbödtc Sijbiagcu. MIDDELBURG, den 9 Maart. De Staats- courant van gisteren behelst de volgende cir culaire van den minister van justitie, gerigt aan de procu reurs-generaal bij de provinciale geregtshoven 's Gravenhage den 7 maart 1849. Mijn denkbeeld om nevens de bestaande maatregelen van policie, waaraan dezen winter eene niet onaanzienlijke uit breiding is gegeven de openbaarheid aan de beteugeling der misdaad dienstbaar te maken is nieuw en moest daarom van vele zijden tegenkanting vinden. Die tegenkanting mag echter de officieren van justitie en policie niet terug houden om mijn schrijven van januarij jl. no. 51 in toepassing te brengen. Ik dring er ten ernstigste op aan dat de meest mogelijke openbaarheid aan de gepleegde misdaden en aan de omstan digheden waarmede zij gepaard zijn gegaan, worde gegeven. De openbaarmaking is veelal mogelijk, want nergens waar het hun is gevraagd hebben de uitgevers van dagbladen, voor zooverre het mij bekend isdergelijke berigten afge wezen. Ik herhaaldat deze openbaarheid het drievoudig voordeel heeftom de ontdekking der misdadigers te bevorderen de ingezetenen behoedzaam en de policie voortdurend waakzaam te maken. Ik herhaal dat, waar het pas heeftde ingezetenen moeten worden uitgenoodigd 0111omtrent misdaden in welker beteu geling een ieder belang heeftinlichtingen te geven en dat die inlichtingen met welwillendheid moeten worden ontvangen. Ik heb reeds te veel blijken van het groote nut der toe passing dezer denkbeelden dan dat ik de naleving daarvan niet met nadruk zoude eischen. Ik vestig er daarom opnieuw uwe aandacht op en verzoek u wel edel gestr. aanvankelijk mij, na, des noodig, de offi cieren van justitie te hebben gehoord, te willen melden wat in uw gewest tot bevordering der openbaarmakingbepaal delijk van gepleegde diefstallen is gedaanof zonder groote kosten zou kunnen gedaan wordenten einde ik in staat worde gesteld om meer en meer tot bevordering der veilig heid werkzaam te kunnen zijn. De minister van Justitie Men verneemt dat, door de directie de Nederlandsche Ilandel-maatschappijde heer P. F. van den Berg benoemd is tot haren agent te Rotterdam. Bij de maandag 11. door de Nederlandsche Handel-maat- schappij te Amsterdam gehouden veiling van 48,072 kranj. en kan. Java suikeris alles coulant verkocht van 26 tot f 39 zijnde f 1 f 2\ boven taxatie. De kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Leydenheeft den 4 dezer, uit het bekende zestal, het volgende drietal van predikanten opgemaakt: dd. J. F. Kuy- per te Middelburg; .7. Broedelette Gouda en N. v. IVyk te Weesp. Aanstaanden vrijdag zal het beroep geschieden. Uit het vroeger medegedeeld viertal heeft de groote kerkeraad der Waalsche gemeente te Amsterdam tot predikant beroepen den wel eerw. heer J. H. Dompierre de Chaufepii, leeraar der Waalsche gemeente te 's Gravenhage. Mep meldt uit Delft, dat eerstdaags aldaar zal wor den aanbesteed het verbouwen van een deel van het akade- miegebouw dat ingerigt moet worden voor de tentoonstelling der nijverheid welke in den loop van den aanstaanden zomer aldaar zal worden gehouden. Die verbouwing heeft meest betrekking tot de zalen van het achtergebouw. LI. maandag is te Amsterdamin het wapen van Am sterdam op het Rusland gehouden eene eerste algemeene vergadering van de Maatschappij tot Nut der Israëliten in Nederlandonder praesidium van den voorloopigen voorzitter den wel edel gestrengen heer mr. A. de Pinto. Hij opende de vergadering met eene treffende aanspraak waarin hij op het verheven doel wees, dat mM^inêt-de op- rigting van zoodanige maatschappij op heofoogfalh; 'Daarna las hij een rapport voor van hetgeen reeqs tof ^'arë daarpfel- ling was tot stand gebragtwaaruit onijer anderen blèek dat zich reeds in onderscheidene steden van-oirs Vaderland afdeelingen hebben gevormd. Vervolgens werdén de statuten der Maatschappij ter tafel gebragt, en na langdurige"warme beraadslagingen aangenomen. Uit die statuten blijkt, onder anderen dat het hoofdbestuur te Amsterdam zal gevestigd Zijnen dat personen van alle kerkelijke gezindheden tot leden der maatschappij zullen worden toegelaten. Uit Hees schrijft men het volgende: Den 17 der af- geloopene maand ontving een welgesteld landbouwer alhier een brief over den postwaarin hij gelast werd de som van honderd-en-zestig gulden bij zekeren boom achter het huis te leggen, van den 18 tot den 28 februarijmet bedreiging dat anders zijn huis in brand zou gestoken worden. Het geld is dadelijk daar ter plaatse nedergelcgd. Tusschen den 25 eu 26 verscheen iemand, zoo het scheen, om het huis in brand te steken want daar men hem niet in handen kon krijgenschoot men op hem en toen liet de vlugtende een groot brandhout benevens een doosje lucifers vallen. Zoo men verneemtis gisteren een tweede brief gevonden waarin hij schrijftdat hij zich over den hagelwelke hij heeft ont vangen zoude wreken al was het ook over jaren." jSuitcnlaub^rfte ®ijbutgeu. Engeland. Londen 5 maart. Het Liverpoolsche blad the Mercury geeft eene zeer breedvoerige beschrijving van het bezoek door Z. K. H. den Prins van Oranje aan die stad gebragt, en van de luisterrijke wijze, waarop Z. K. H. aldaar is onthaald geworden. Op goeden grond kan berigt wordendat het opper bevel over de troepen in Indie aan sir Charles Napier aan geboden en door dezen aanvaard ishij heeft bevel ontvan gen zich gereed te maken om spoedig naar Indie te vertrekken. Uit het betrekkelijk weinig gewag, hetwelk denuont- vangene dagbladen van Californische gouddelving maken, meent men te mogen besluiten dat de overdrevene geestdrift voor deze zaak in de Vereenigde Staten aan het bekoelen is. Hultscliland. Berigten uit Weenen tot den 1 dezer, melden dat vorst PVindischgratz den 24 februarij van Ofen was opgerukten zijn hoofdkwartier naar Göngyds ver legd had waardoor zijne verbinding met het korps van Schlick was hersteld. In Zevenbergen zijn de insurgenten opnieuw verslagen. De minister vorst Schwarzenberg zou te Olmutz on bewimpeld verklaard hebben dat de eendragt tusschen Oos tenrijk-en Pruissen volkomen hersteld is. Ook uit andere 'omstandigheden meenen sommigen zich daarmede te mogen vleijen. Een berigt uit Hermannstadt van den iöden maakt geen gewag van de inneming dier stad door de opstandelingen welke den i5den zou hebben plaats gehad, maar verzekert daarentegen dat van alle kanten versterkingen voor de Oos- tenrijksche strijdkrachten aanrukken en men binnen weinig tijds het land geheel van de benden opstandelingen die er nog rondzwerven hoopt gezuiverd te zien. In Krakau is de rust weder hersteld het werpen van eenige bommen in de stad en het toepassen der bepalingen van het standregt op de raddraaijerswaren genoegzaam om de inwoners weder tot de orde terug te doen keeren. In Galicie is een Russisch legerkorps binnengerukt, alleen echter om daar door te marcheren, ten einde den koning van Napels ter hulp te snellen. Berlijn 5 maart. Men zegtdat de vredesvoorwaarden, van wege onze regering aan Denemarken gedaan voor laatst genoemd land zeer gunstig zijn en als zoodanig op de goed keuring eu ondersteuning van Engeland kunnen rekenen. Volgens een brief uit Frankfort, zou in de diploma tieke kringen aldaar sprake zijn van wijduitgestrekte intri- gueswelke niets minder ten doel hadden dan Denemarken te bewegen, om den wapenstilstand op te zeggen. Men kent thans de onderhandelingen die deswege hebben plaats gehad en reeds zijn dezelve ter kennis van de Pruissische regering gebragt. Het doel van deze iutrigues zou tweeledig zijn vooreerst, om Scandinavisch Europa tegen Duitschiand in het harnas te jagen en ten anderen, om Pruissen te nood zaken de marken van troepen te ontblootenen zoodoende de republikeinsche partij aldaar de handen ruim te geven en tot volksbeweging uit te lokken. In de Frankforter rijksvergadering van den 5 dezer, werd de heer Simson van Koningsbergen tot president geko zen. Eene nota van het Oostênrijksch kabinet zou te Frank fort ontvangen zijn, in welke het zich met het denkbeeld tot daarstelling van een rijks directorium vereenigtmaar niet met dat om een rijksstadhouder aan het hoofd daarvan te plaatsen. Italië. Volgens tijdingen uit Triest heerschte te Venetie regeringloosheid en de grootste verbittering. Twee partijen, van welke de eene de Romeinsche republiek, de andere Oostenrijk voorstond bestreden elkanderdaarbij kwam een nijpend geldgebrek. Voorts liep, insgelijks vol gens schrijven uit Triest, aan de Weener beurs het gerucht dat de Engelsche consul te Rome vermoord was. Het gansche in Italië gestationeerd Oostenrijksche leger zou bevel ontvangen hebben zich ieder oogenblik marschvaardig te houden. In naam van den paus is door den kardinaal Antouelli De STAATSRAAD GOUVERNEUR ran de Provincie ZEE LAND brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat door Zijne Exc. den Ojpper-Houtvestermet overleg van Hun Edel Groot Achtbaren de Gedeputeerde Staten, is bepaald het navolgende 1. Dat de Jagt op Ganzen en Eendvogels binnen deze provincie op den 20 Maart aanstaande zal gesloten zijn terwijl die op lEu- te.r snippen tot den 1 April daaraanvolgende wordt opengelaten met dien verstande echter dat de laatste wat de publieke Jagt aanbe langt alleenlijk geopend blijft op het waterlangs de stranden en oevers van waterplassen en op lage moerassige landen en bepaal delijk is gesloten in en langs bosschen alsmede op bouw- en wei landen tot het gewone jagtveld behoorende. 2. Dat het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei aanstaande tot en met den 15 Julij daaraanvolgende zal mogen worden uitgeoe fend zullende bij dat Jagtbedrijf geene andere netten mogen wor den gebruikt dan steekgarens sprei- en vliegnetten terwijl de twee laatstgemelde soorten nimmer tot het slepen (tirasseren) der kwartels zullen mogen worden gebezigd. 3. Dat de Visscherij binnen deze provincie van den 15 April aan staande tot en met den 15 Mei daaraanvolgende zal gesloten wezen terwijl het visschen met de zegen of het sleepnet niet geoorloofd zal zijn van den 1 April aanstaande tot en met den 31 Mei daaraanvol gende. 4. Dat van de bij de 3de bedoelde sluiting is uigezonderd de Paling-visscherij welke echter gedurende den gesloten vischtijd niet anders dan met aalkorven van wisschen of teenen gevlochten en met het kruisnet zal kunnen uitgeoefend worden vermogende nog- taus die vischtuigen alleen daar te worden gebezigd alwaar het ge bruik derzelve niet bij de policie-reglementen is verboden. 5. Dat de Vissehers van beroep den door hen, voor, den 15 April aanstaande gevangen visch tot op den laatsten dier maand zullen mogen verkoopen. 6. Dat een ieder die zich aangaande het bij de voorgaande bepaalde eenige overtredingen mogt veroorloven tot de straffen bij de wet bepaald zal worden vervolgd. "Wijders worden de belanghebbenden nader herinnerd: A. Aan het reglement op het zoeken en rapen van eijeren van wild gevogelte medegedeeld bij besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van den 31 October JSi5no. 6 Provinciaal Blad no. 110) waarbij op de straffen daarbij bepaald het zoeken en rapen van eijeren van Eendvogels Kievitten en ander wild ge vogelte anders dan op eigen of gehuurden grond in weiden velden duinvalleijen zeeduinen of moerassen jaarlijks naden 30 April is verboden. B. Aan het bepaalde bij de Notificatie van den 7 Augustus Ó8k3 [Provinciaal Blad no. 85) waarbij met wijziging van de be palingen vervat in art. 2 4 en 5 der Notificatie van den 27 Februarij J837 Provinciaal Blad no. 23) is vastgesteld 1. Dat de wijdte der mazen van de navolgende vischtuigen over derzelver grootste lengte gemeten zal zijn ten minste Voor de zegen (sleepnet) de vleugels 25, de kuil 20 Ned. strepen voor de fuiken de vleugels en het ligchaam 25de kuil en kruik 20 Ned. strepen. 2. Dat na den 1 Januari) Ó8i5 geene zegens en fuiken onder de gemelde, en geene andere vischtuigen, onder de vroeger vastge stelde maatzullen mogen worden vervaardigd verkocht of tot het visschen gebezigd. 3. Dat de vroeger gemaakte bepaling omtrent de wigt van den ge vangen wordende aal of paling is opgeheven en het den Vissehers voortaan vrijstaatover den van die soorten gevangen visch naar goedvinden te beschikken. 4. Dat in derzelver geheel blijven de overige bepalingen der Notifi catie van den 27 Februari] 1837 [Provinciaal Blad no. 23) luidende: Art. 1. Het is verboden in deze Provincie met andere dan de volgende vischtuigen te visschen Aalkorven, KorvenVischkorven WilligenIVdien) Fleu ren, [Zetlijnen), Fuiken, [Stelnetten) Hengels, Kruisnet, Tote bel) Schakels [Vlouwen Wargarens) Stolpmand Trommels [Balfuiken) AVerpnetZegen, [Sleepnet). Prang- of Braamnetten mits alleen in groote waterplassen en kreken gebezigd wordende; zijnde het gebruik daarvan in slooten watergangen en vaten bepaaldelijk verboden. Beugelnetten mits de middellijn van den hoepel of beugel niet grooter zij dan 90 Ned. duimen. Van de Schepnetten mag gebruik worden gemaakt om gevangen Visch op te scheppen over te zetten of te vervoeren." Art. 2. De wijdte der mazen van de vischnetten over derzelver grootste lengte gemeten zal zijn ten minste Voor de Schakels 50 Ned. strepen. Voor het Kruisnet 22 Ned. strepen. Voor de Trommels 25 Ned. strepen. Voor de Werpnetten 30 Ned. strepen. Voor het Prang- of Praamnet 30 Ned. strepen. Voor het Beugelnet 30 Ned. strepen." Art. 3. De geijkte maatstaafjes waarmede de mazen nat zullen gemeten wordenzullen tegen betaling voor een ieder bij de Heeren Houtvesters verkrijgbaar zijn." Art. 4. Bij het onderzoek in winkels of in de bergplaatsen der netten van de vissehers van beroep zullen de Opzieners der Jagt door een' Officier van Policie geadsisteerd moeten zijn." Art. 5. De volgende vischsoorten zullen bij het vangen niet mo gen worden behouden bewaard vervoerd of verkochtbeneden de navolgende maat of gewigt Voor de Karper of Snoek 25 Ned. duimen; voor de Baars, Brasem Voornen en Bliek 16 Ned. duimen. Hiervan is uitgezon derd Pootvisch en kleine Visch tot aas, mits daartoe hebbende con sent door de Heeren Houtvesters gratis af te geven." Art. 6. Geene gemeen liggende slooten tochten vlieten of watergangen zullen vóór den 1 Junij van elk jaar mogen worden schoongemaakt of geveegd ten zij zulks voor de afwatering door de daarbij betrokkene Dijks- of Polder-Besturen als onmisbaar wordt geoordeeld." Art. 7. Voor zoo ver de bovenstaande bepalingen niet vallen on der de strafbepalingen, vastgesteld bij de wet van den 11 Julij 1814, zullen de overtreders krachtens het besluit des Konings van den 5 Julij 1823 worden gestraft overeenkomstig art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 [Staatsblad no. 11)." En zalten einde niemand hiervan onwetendheid voorwende deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks gewoon is ta geschieden mitsgaders in het Provinciaal Blad geplaatst. Middelburg den 6 Maart 1849. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. D. DONKER CURT1US."

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1