MIDDELBURGSLHE \1 mm N°. 28. Dingsdag 18 4D. 6 Maart. yX Ijcotiivcit cu Ü3lbmiui0tcaticu. BELASTING LANTARENGELD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen dat het Kohier voor de Stedelijke Belasting bekend onder den naam van Omslag voor de Lantaren- Brandspuit- en Nacht wacht-Geldenvoor het jaar 1849, door den Heer Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeelandinvorderbaar ver klaard gesteld is in handen van den Heer Ontvanger der Plaatselijke Belastingen, ten wiens Kantore, op de bij de aanslag-biljetten te vermelden dagen en uren tot de ontvangst dezer Belasting zal worden gevaceerd. Wordende een ieder aangemaand, om het bedrag van zij nen aanslag stiptelijk binnen de daarvoor bepaalde en in de aanslag-biljetten vermelde vier termijnen te voldoen onder herinnering tevensdat de bezwaren welke tegen den aan slag mogten bestaanbinnen ééne maaud na de ontvangst van het aanslag-biljetbij het Stedelijk-Bestuur schriftelijk zullen moeten worden ingeleverd terwijl de zoodanigen in de termen dezer Belasting vallenden welke binnen eene maand, na dagteekening dezer, geen biljet van aanslag mog ten hebben ontvangen verpligt zullen zijn ter bekoming daarvan zich bij den Ontvanger te vervoegen. En zal deze worden afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 2 Maart 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. GENEESKUNDE. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in ZEELAND, residerende te Middelburg verwittigt bij deze den belanghebbenden, dat zij hare gewone Vergadering houden zal op Donderdag den 5 April 1849, en verzoekt tevens allen welke dan verlangen toegelaten te worden tot het Heel-Verlos- of Artsenijmengkundig Exa men, of tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogist, om hun daartoe strekkend requestonder overlegging van de noodige bewijzenvóór den 20 dezer maandte doen toe komen aan Professor B. de JongeVoorzitter derzelve Com missie. Middelburg, den 5 Maart 1849. De Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland Namens dezelve, Js. de MAN Jz.Secretaris. AANBESTEDING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad OOST BURG, zullen, op Vrijdag den 16 Maart 1849, des voor middags ten 10 ure, op het Raadhuis aldaar, in het open baar aan de minstdoende aanbesteden: het Afbreken en ge heel nieuw Opbouwen van het SCHOOLLOKAAL te dier Stede waarvan BestekTeekening en Voorwaarden dagelijks van 9 tot 11 ure des voormiddags, ter Secretarie aldaar zul len ter inzage liggen. Zullende de aanwijzing in loco door den Architect geschieden op Donderdag den 15 Maart tevo ren, des voormiddags ten 10 ure. BIJBELGENOOTSCHAP. De DIRECTIE van het Bijbelgenootschap alhier maakt bij deze bekenddat de Ingeschrevene Gelden waartoe de onlangs rondgezondene Circulaire van het Hoofdbestuur be trekking had zuiver hebben bedragen de som van drie hon derd zes-en-zestig Gulden en zes-en-veertig Cent. A. M. CRAMER, Secretaris. XHtracnlanb^ciie ®tjbiu0cu. MIDDELBURG, den 5 Maart. Ten gevolge van verschillende koninklijke besluitenzul len met den 15 dezer worden buiten dienst gesteld het fregat ceres en de korvet juno beide liggende in het Nieuwe Diep onder bevel respectivelijk van de kapiteins-ter-zee .7. Enslie en W. Stort, en daarentegen in dienst gesteld: met den 16 dezerhet stoomschip cura?ao liggende te Rotterdam onder bevel van den luitenant-ter-zee van de iste kl. H. Huijgens, en de korvet amphitrite liggende te Willems oord, onder bevel van den kapitein-ter-zee S. ,7. graaf van Limburg Stirumbeide bestemd naar de West-Indien ter vervanging van het stoomschip suriname en de korvet ajax; met 1 april aanstaande de brik venus, liggende te Hellevoet- sluis onder bevel van den kapitein-luitenant-ter-zee E. Ippius Fockens, almede bestemd naar de West-Indien, ter vervan ging van de brik de meermin met den 1 mei aanstaande de korvet sumatra, en met i april de brik de sperwer, beide liggende te Hellevoetsluis, onder bevel van de kapi tein luitenants-ter-zee F. X. R V Hooft en P. Bruiningtot het doen van kruistogten en nadere bestemming. Voorts zal de kapitein-luitenant-ter-zee J. F. A. Coertzen van het bevel over het stoomschip cycloop eervol ontslagen en daarin vervangen wordenmet den 1 april aanstaande door den kapitein-luitenant-ter-zee A. J. de Smit van den Broecke. Bij besluit van den 1 dezer heeft Z. M. goedgevonden 1. aan den ingenieur van den waterstaat der iste klasse D. J. Storm Buijsing, te rekenen van 1 april aanstaande, te verleenen een onbepaald verlof, op gelijken voet als zulks bij het besluit van 9 februarij jl. aan andere ingenieurs bij continuatie is toegestaan 2. te benoemente rekenen van 1 april aanstaande: tot ingenieur van den waterstaat der iste kl. C. Bruningstot dusverre ingenieur van de 2de klasse tot ingenieur van den waterstaat der 2de kl., den tegen woor- digen adspirant-ingenieur H. S. J. Rosetot adspirant-inge- nieur van den waterstaat T. D. N. van Deventertegen woordig dienstdoende als adspirant-ingenieur-surnumerair. Bij besluiten vau dezelfde dagteekening heeft Z. M. goed gevonden de vroeger gedane benoeming van E. A. Vermere tot 2den luitenant bij de 2de comp. van het bataillon rus tende schutterij no. 4 in de provincie Zeeland op het daar toe door hem gedaan verzoekin te trekken en buiten effect te stellen en in zijne plaats als zoodanig te benoemen G. P. Roos, thans schutter, en aan dr. J. IV. Callenfels een eervol ontslag te verleenen als officier van gezondheid der 3de klasse bij de dienstdoende schutterij te Vlissingen en in zijne plaats als zoodanig aan te stellen de heer B. Ez. van Lier, heel- en vroedmeester aldaar. Wij vernemen dat de in Duitschland als een der eerste pianovirtuosen bekende heer Th. Kraussehofpianist van den groothertog van Saxen-Weimaren de heer M. Edzard Grefe een talentvol solo-fluitist op hunne reis naar Londen, deze stad willen aandoen om een concert te geven. Men leest in de Staats-Courant van II. vrijdag Onderscheidene buitenlandsche dagbladen hebben de zer dagen een berigt uit de Frankfurter Ober-Postamts-Zei- tung overgenomen inhoudende, dat, ten gevolge van eene tusschen de Oostenrijksche en Nederlandsche regeringen ge sloten overeenkomst, een groot gedeelte der Hollandsche oorlogs vloot onder bevel van eenen admiraalvoor een zekeren tijd ter beschikking van Oostenrijk zoude gesteld wezen. Wij zijn met zekerheid onderrigtdat door de Nederland sche regering geen enkel schipofficier of matroos ter be schikking van het Oostenrijksche bestuur gesteld is" Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn weder bevracht 14 schepen, en wel voor Amsterdam 7 voor Rot terdam 5 voor Dordrecht 1 en voor Middelburg 1 de Roompot, kapt. H. de Boer. De 72,304 bossen bindrottingdonderdag door de Ne derlandsche Mandei-maatschappij te Rotterdam geveild, zijn verkocht, die liggende aldaar van ƒ6,30 tot ƒ8,10, en die liggende te Amsterdam van 4>'® tot f 8,10alles naar kwa liteit en meerdere of mindere beschadigdheid. De storm van den 28 febr. heeft in onderscheidene oorden van ons land en ook in andere landen meer of min dere schade aan schepen gebouwen en boomen aangerigt. Xer vervulling der vacature ontstaan door het eme ritaat van ds. J. Teissèdre PAnge, heeft de Waalsche kerke- raad te Amsterdam gevormd het volgend viertal van predi kantenalphabetisch gesteld: dd. J. H. de Dompierre de Chaufepiite 's GraveuhageF. C. J. van Goenste Ley- den; V. H. Guye, te Maastricht, en P. J. Marcuste Rotterdam. In het Handelsblad van heden leest men dat Klaas Bor- ding den 25 te Vollenhoven is overleden en den 28 fe bruarij aldaar ter aarde besteld is. De eenig overgeblevene der drie Duggerdammer visschers bevind zich in welstand. Staten-Generaal. In de zitting van de tweede kamer van den 1 dezer heeft de commissiedie belast is geweest met het overbren gen van het adres van antwoord op de troonrede aan Z. M. den Koning, haar verslag uitgebragt. De commissie uit de Tweede Kamerbelast geweest met de herziening van het reglement vau orde, heeft daaromtient haar verslag ter tafel gebragten is hetzelve thans gedrukt en rondgedeeld. Aan dat verslag zijn gehecht de voorge stelde wijzigingen in het bestaande reglement en de nota tot toelichting. Hetzelve is naar de'afdeelingen verzonden. Tot rapporteurs zijn door de afdeelingen benoemd Voor de wets-ontwerpen tot bestemming van het batig slot van het bijzonder fonds voor de uitvoering van werken aan de Dedemsvaarttot het onvervreemdbaar verklaren van mi litaire pensioenen en gagementen en tot het verleenen eener dispensatie tot het vergrooten van een gebouw te Ooltgensplaat, de heeren Borret, Duymaer van Twist, Schooneveld, van Voorst en van Nispen van Sevenaer Voor de wets-ontwerpen tot het verleenen van schadever goeding en wachtgelden aan buiten betrekking gerakende amb tenaren en tot regeling der reis- en verblijfkosten van de leden der Eerste Kamer en der reiskosten van de leden der Tweede Kamerde heeren Smitvan der Linden Dirks van Hall en Verwey-Mejan Voor het wets-ontwerp houdende bepalingen omtrent de regterlijke collegien de heeren Godefroivan der Linden Dirks, van Heiden Reinestein en Verwey-Mejan Voor het wets-ontwerp betrekkelijk de uitoefening van het regt van vereeniging en vergadering, de heeren de Man Duller, Groen van Prinsterervan Naamen en Thorbecke. Daarna heeft de commissie voor de verzoekschriften eenige verslagen uitgebragt, met welker onderscheidene conclusien de vergadering na eenige korte beraadslagingen zich achter volgens heeft vereenigd. JSuitcnlawbjsdte Duitschland. JVeenen 26 februarij. Men hoort hier dagelijks van nieuwe aanvallen op de schildwachten. De ver bittering der troepen is daardoor zeer hoog gestegenen men kan hen slechts met groote moeite terughouden van het nemen eener bloedige wraak op de bevolking. De generaal van Welden heeft echter verklaard de krijgstucht des noods met geweld te zullen handhaven. Omtrent het gevecht tusschen de Russische troepen vau den generaal Engelhard en de Szecklers op den 4 dezer, in de nabijheid van Koraorn wordt nader gemeld, dat daarbij aan de eene zijde 2400 Russen en 600 Oostenrijkersaan de andere zijde 9000 Szecklers in het vuur zijn geweest; dat aan weerskanten met grooten moed is gestredenen dat ook van beide zijden' zware verliezen zijn geleden. Naar men verneemtheeft de generaal Schlick zich in ge meenschap gesteld met de generaals SchulzigJablonowsky en Coloredoen verwacht men weldra het berigt van de in neming van Komorn. Ook Peterwaradin zou zoo men meende, spoedig door de koninklijke troepen worden bezet. Men verzekert, dat Szegedin in handen der Serviers is gevallen. Generaal Bern zou voor eenige dagen in een ge vecht zijn gesneuveld. De Russische troepen die in Zevenbergen zijn bin nengerukt zijn voortreffelijk uitgerust en houden goede krijgstucht. Het wordt bevestigd dat zij den 4 februarij door de Szecklers zijn aangevallen doch zich ernstig heb ben te weer gesteld en hen met groot verlies hebben afgeslagen. Frankfort 26 februarij.- In de zitting van den rijksdag van heden zijn de collectieve verklaringen van Pruissen en de zich daarbij gevoegd hebbende Duitsche regeringen te weten die van Hessen Keur-Hessen, Brunswijk, Luxem burg Saksen-Meiningen-HildburghausenCoburg-Gotha Hohenzollern-ReuszHessen-Homburg, Oldenburg Slees- wijk-Holstein de beide Mecklenburgen Nassau Lubeck Bremen Hamburg, Waldeck en LippeSaksen-Altenburg, Schaumburg-Lippe Anhalt-Dessau Coburg en Baden om trent het ontwerp der Duitsche staatsregeling ingekomen en, na eenige discussien naar de commissie voor de con stitutie verwezen. De inzenders verlangen daarbij een bonds staat en geen keizerrijk. In de zitting van den Deenscheti rijksdagte Koppen hagen, van den 24 febr., heeft de presiderende minister aangekondigddat Denemarken den wapenstilstand tegen den 26 maart heeft opgezegd, en is deze aankondiging met een algemeen vreugdegejuich beantwoord. De Deensche generaal Oxholm is op weg naar Londen ten einde de Britsche regering de vereischte inlichtingen te geven ten aanzien van den staat der zaken. De voorstanders der Duitsche eenheid vleijen zich dat Groot-Brittanje het hervatten der vijandelijkheden zal weten te verhoeden. De Denen hebben hunne scheepsmagt op nieuw georgani seerd en versterkt. Behalve de gewapende stoombooten en kanonneer-sloepenzullen zij een linieschip 5 fregatten4 korvetten en eenige brikken in zee kunnen brengen. Hun leger wordt op 32,000 man geschat. De Holsteiners en Sleeswijkers rekenen even zoo veel troepen tegen de Denen te zullen knnnen aanvoeren. Graaf Revenlow Farvewelke door de gemeenschappelijke regering der Deensche hertogdommen naar Koppenhagen was gezonden ten einde den koning over te halen 0111 dat be stuur te erkennen, is onverrigter zake van daar teruggekeerd. Italic. Te Florence hebben den 21 febr. bewegin gen der behoudende partij plaats gehad onder het geroep van leve de OostenrijkersVuren op de hoogten rondom de stad gaven daartoe het sein de pogingen om het volk me de te slepen schijnen echter niet gelukt te zijn. Ook te Milaan zouden ernstige onlusten zijn voorgevallen, die den maarschalk Radetzky tot de strengste maatregelen had den doen besluiten. Bijzonderheden waren er nog niet bekend. Men verzekert dat de paus officieel de hulp van Spanje Oostenrijk, Napels en Frankrijk heeft ingeroepen tot herstel ling van zijn gezag te Rome maar dat hij de deelneming daa°raan door Sardinië stellig heeft geweigerd. Het kabinet van Turin had zich daarover beklaagd. Er ligt nog veel duisters over al de gebeurtenissen in Italië. Te Rome is in de constituerende vergadering de lezing van het laatste protest van den pausmet het geroep van leve de republiek! begroet; de president meende dit als het eenige antwoord te moeten beschouwen dat men aan den H. vader kou doen toekomen. De verkooping der geestelijke goederen vindt in de Ro- meinsche Staten dezelfde bezwaren als over 60 jaren in Frank rijk intusschen willen de volksvertegenwoordigers alles on dernemen 0111 de onkosten van eene geduchte wapening te bestrijden, en voor geene zwarigheden wijken. Er zijn weder nieuwe geruchten over den inval der Pie- montesche troepen in Toskane. Frankrijk. Parijs 1 maart. Na gisteren de twee de beraadslaging over de verkiezingswet ten einde gebragt te hebben, heeft de nationale vergadering heden de derde be handeling der organieke wet van den staatsraad begonnen. Men had bij de vorige het getal der 48 leden van dien raad hetwelk de commissie voorgeslagen had op 32 verminderd thans is de commissie andermaal met den voorslag opgeko men 0111 dit getal te vermeerderen doch slechts mei de helft van hetgeen baareerste voorslag meer bedroeg. Over eenkomstig dit nieuwe voorstelis, bij eene tweede stemming, na eene eerste die twijfelachtig was, het cijfer van 40 aan genomen. Overigens zijn de artikels der wet tot het 47ste toe zonder verandering goedgekeurd. Het is de vergadering die, onmiddelijk 11a het doorgaan der wetdeleden -van den raad benoemt. Men denkt dat morgen de derde delibe ratie afloopen zal. Terwijl men met het raadplegen bezig bewwmwmwméswï c

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1