MIDDELBUMSCHE COURANT. N°. 27. Zaturdag 3 Maart. 1849. 25c0Utrctt cn SibminiöUNitictt.. ISimicwl.vnböchc SEijbingcu. iSuiicnlanbschc &ijbuigcti. MINISTERIE VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. PROVINCIE ZEELAND. AAJfBESTEDIJNG. Op Donderdag den 15 Maart des jaars 1849, des voor- middags ten 10 urezal, onder nadere approbatie, door den StaatsraadGouverneur der Provincie Zeeland of bij deszelfs absentie door een der Leden van de Gedeputeerde Staten en in bijzijn' van den Hoofd-Ingenieur van den Wa terstaat in de Provincie Zeeland aan het lokaal van het Gou vernementte Middelburg, worden aanbesteed: Het werk tot het verhoogen en met Rijs beslag def,'enderen der Buitenbermen van den voormaligen Inlaag- nu Zee dijk benevens het opwerken van een provisionelen In- laagdijk in den Margaretha-Polder (Watering van Sta ven isse) alles in ééu Perceel. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek der bovengemelde aanbesteding zalboven en behalve aan het lokaal van het ministerie van Binnenlandsche Zaken en aan dat van het Gouvernement der Provincie Zee land, te Middelburg, ter lezing liggen op alle zoodanige plaatsen ahvaar gewoonlijk de bestekken van Waterstaats werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullendedrie dagen vóór de besteding, de noodige aan wijzing in loco worden gedaan, cn voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A. Calandte Mid- delburg eij den ingenieur Nicolson te Tholen. De Minister van Binnenlandsche Zaken J. M. de KEMPENAER. NEBERL. HANDEL-MAAT SCHAPPIJ. De DIRECTIE maakt bekend dat de VOOR JAARS JX.OFFIJ—VEILINGEN der Maatschappij van 18-19, zul len gehouden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te AMSTERDAMop Maandag den 12 Maart 1849, 198,494 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. 18,360 DITO, IQ Dordrecht. Te ROTTERDAMop Donderdag den 15 Maart 1849, 161,245 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. 3,801 Sumatra DITO, 710 Macassar DITO, 16,393 Java DITO, te Middelburg. De Directie geeft de verzekeringdat zij, vóór hare ge wone Najaars-Veilingen van 1849, geene andere Koffijdan de bovengemelde partijen aan de markt zal brengen. De Monsters zullen op Woensdag den 14 dezer verkrijg baar zijn, terwijl de Notitien met de Veilconditienin tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 3 Februarij 1849. VAN DER OUDERMEULEN, President- GOUDSWAARD, Direct, fung. Secretaris' Alntkerk en Emmiclioven. Bij den onderffeteekeude zijn sedert de vorige aankondiging nog ontvangen van d. K. 2 50 van R. 1 van "W13 en van A. J. V. T. 7 425. Met het vorige te samen 43 925. De belangen van die geteisterde Dorpen blijven voortdurend der Christelijke liefdadigheid aanbevolen. Tlissingen 28 Febr. 1849. J. J. vak TOORENENBERGEN. MIDDELBURG, den 2 Maart. De hevige windvlagen van 11. woensdag hebben in dit eiland op verschillende plaatsen boomen omvergeslagen en hier en daar, vooral ten plattenlandeschade aan huizen toegebragt. Wij vernemen, dat op woensdag den 7 maart aanstaan de, door de Vereeniging tot bevordering der Toonkunst alhier, aan hare leden een concert zal worden gegevenwaarop zich zal doen hooren mevr. A. Herzhof-opera zangeres uit Weenen. Bij koninklijk besluit is de heer mr. J. G. Bakker advokaat te Goes, benoemd tot kanton-regter te Cortgeeti. Door Z. M. is goedgekeurd het beroep tot predikant te Grijpskerkeuitgebragt op den heer C. J. Brutel de la Rivièrecandidaat bij de commissie tot de zaken der Waal- sche kerken. Laatstl. dingsdag is, door denkerkeraad der Hervormde gemeente te Veeretot herder en leeraar beroepen de wel- eerw. heer L. G. T. Creutzbergpredikant te Chaacn. Uit het vroeger gemelde twaalftal van predikanten heeft de breede kerkeraad der Nederduitsche Hervormde ge meente te Legdenden 26 februarij het volgende zestal ge maaktDD. VJ. Berkhoutte Monster;.7. Broedelette Gouda; G. R. Erdbrink, te Zutphen J. P. van Haren- carspel, te Leeuwarden; J. F. Kuiper, te Middelburg, en N. van Wijk, te Weesp. Te Amsterdam is als commissaris bij de Nederlandsche hnndel-maatschappij met algemeene stemmen herkozende heer staatsraad H. C. van der Houven. Bij besluit van 13 februarij j. 1. heeft Z. M. eene rangregeling der ambtenaren voor de dienst der directe be lastingen in- en uitgaande regten en accijnsen vastgesteld, alsmede de regelen die voortaan in acht genomen moeten worden bij de bevordering van die ambtenaren. De bedoelde beambten zijn bij dit besluit verdeeld in 13 rangen, en de kantoren der ontvangers in 9 klassen. Ten aanzien van de surnumerairs is bepaald dat zij die minstens gedurende drie jaren als zoodanig ten genoege der administratie werkzaam geweest zijn en den ouderdom van 23 jaren bereikt hebben, aanspraak hebben op plaatsing, hetzij als controleur der 3de klasse, hetzij als ontvanger van een kantoor, .behoorende tot de 7de klasse onder bepaling nogtans a dat zij be wijzen in hunnen dienstijd ais surnumerair ten minste ge durende een jaar op een of meer ontvangers-kantoren met genoegzamen ijver werkzaam te zijn geweest en de noodige kundigheden verkregen te hebben, om een kantoor der dir. belastingen en accijnsen te kunnen waarnemen b dat dien overeenkomstig de surnumerairs, welke eene plaatsing als controleur verlangen bewijzen niet alleen dat zij ten minste één jaar bij eenen controleur werkzaam zijn geweest en ge noegzame kunde in het beheer eener controle verworven heb ben maar ook dat zij mede het bewijs overleggen van eene grondige en wetenschappelijke kennis te bezitten van de roei- en scheepsiheetkunde en in meer dan ééne taal ervaren zijn. Ten aanzien van de thans in dienst zijnde surnumerairs zul len echter de onder a. en b. vermeide bewijzen niet dan na verloop van twee jaar voor hen, die eene ontvangsten van drie jaren voor de zulken, die eene controle verlangen ge vorderd worden. Voorts is daarbij nog bepaald datin elk gevalkunde en geschiktheid, gepaard met een onberispelijk burgerlijk gedrag, een eerst vereischte zullen zijn. Men schrijft uit s Gravenhage Men verneemt dat, in plaats van wijlen den heer Aike- ma rot gouverneur van den Erfprins benoemd is de heer mr. G. A. O. de Casembrootiste luitenant bij het regement grenadiers. De alhier gevestigde vereeniging tot bevordering van ambachten onder de Israëiiten hield onlangs hare eerste jaar- lijksche algemeene vergaderingin welke door den secreta ris, den heer Polak Daniels jr., een allezins verblijdend verslag werd uitgebragt, dat getuigde van den vooruitgang der vereeniging in het laatst verloopen jaar, zijnde het aan tal van 12 leerlingen tot 21 geklommen." Het bestuur van het genootschap voor tuin- en land bouw, Dordrechtsche Flora, te Dordrechtheeft besloten de zesde tentoonstelling, vroeger dan op het programma is aangekondigd, en wel op zondagen maandag 25 en 26 maart 1849, te doen plaats hebben. De inzending der voorwer pen moet plaats hebben woensdag en donderdag te voren. Volgens de Groninger courant zijn in die stad en pro vincie eenige zeer kunstig nagemaakte biljetten der Neder landsche Bank, de meesten van 100, in omloop gebragt. Hoe volkomen juist ook de naamteekeningenhet randwerk en het overige is nagebootst, zijn de vervalschers echter niet in de watermerken geslaagd; vooral is het watermerk der waarde onder aan de biljettenmislukthet echte toch is doorschijnend en helder, het valsche, wanneer het biljet re gen het licht wordt gehouden, bijna niet zigtbaar, en schijnt met eene donkerkleurige, verachtige zelfstandigheid op het papier te zijn getrokken. Een brief uit Antwerpenvan 28 februarij meldt het volgende Uit zeer goede bron verneem ikdat de wapenstilstand tusschen DenemarkenSleeswijk en Ho'lstein gesloteneer gisteren te Frankfort opgeheven is. De beide magten zul len zonder tusschenkomst van andere landen handelen, en de strijd moet binnen eene maand beslist zijn." Kurgcrlifke Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der Stad Middelburg ingeschreven als: Geboren 50 kinderen 26 van het mannelijke en 24 van het vrouwelijke geslacht. Gehuwd 9 paren. Overleden: 36 personen; 15 van het mannelijke en 21 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven: 1. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 4; van 1 tot 5 jaren oud, 4; van 5 tot 10 jaren, 1 van 10 tot 15, 2; van 15 tot 20, 1; van 20 tot 25, 4; van 25 tot 30, 2; van 30 tot 35, 1; van 35 tot 40 5 van 40 tot 45, 3; van 45 tot 501 van 50 tot 552 van 55 tot 60 2van 60 tot 65, 1 van 65 tot 70, 1 van 70 tot 75, o; van 75 tot 80, o ,- van 80 tot 85, I van 85 tot 90, 1. Gedurende de maand februarij 1849 zijn in de registers van den burgerlijken stand der stad Vlissingen ingeschreven, als: Geboren 23 kinderen; 10 van het mannelijke en 13 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 17 personen; 5 van het mannelijke en 12 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven drie kinde ren 1 van het mannelijke en 2 van het vrouwelijke geslacht. Gehuwd 6 paren. Staten-Generaal. Eerste Kanier In de zitting van den 27 februarij heeft de beraadslaging plaats gehad over het door de daartoe benoemde commissie ontworpen nieuw reglement van orde voor die vergadering. Dat ontwerp is nadat de afzonderlijke bepalingen met slechts weinige veranderingen waren aangenomenmet algemeene stemmen goedgekeurd. De voornaamste der gedurende de beraadslaging in het ontwerp gebragte wijzigingen bestaan hierin: 1. dat de Kamer zich maandelijks bij loting, niet in drie maar in vier afUeelingen verdeelen zalen 2. dat een lid der Kamer zijn ontslag willende nemen wanneer de Kamer gesloten is, van zijn besluit onmiddellijk aan den mi nister van binnenlandsche zaken en later aan de Kamer keif- nis geeft. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden.; Tweede Kamer. <-!v- De afdeellingen hebben zich den 26 en 27 februarij bezig gehouden met het onderzoek over de aanhangige ontwerpen van wet, en wel: 1. over dat der wachtgelden; 2. over dat der reis- en verblijfkosten, en 3. over dat der regter- lijke collegien. Bij het aan de Staten-Generaai aangeboden vvets-ontwerp betreffende de regterlijke collegien wordt, met wijziging van sommige artikelen der wet op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie, bepaald, dat de Hooge Raad in cas satie vonnist met vijf raadsheeren dat bestaande en toeko mende vacaturen van de leden en ambtenaren van het open baar ministerie in de provinciale geregtshoven eu arrondisse- ments-regtbanken niet zullen vervuld worden dan ingeval de dienst der justitie bet noodzakelijk vordertdat dien over eenkomstig in elk provinciaal geregtsliof en ook in elke ar- rondissements-regtbank het getal leden met twee en dat der ambtenaren van het openbaar ministerie met één kan worden verminderd met uitzondering van het getal leden der arron- dissements-regtbanken tot de tweede en derde klasse behoo- rende, hetwelk slechts met één kan worden verminderd dat de provinciale geregtshoven bij de behandeling van strafza ken in raadkamer uit drie, en bij de behandeling der zaken op de openbare teregtzitting uit vier raadsheeren worden zamengesteld en dat zij geene veroordeeling uitspreken, dan met meerderheid van stemmen. In de bij dit ontwerp be'noorende memorie van toelichting wordt medegedeeld, dat er reeds ijverig gearbeid wordt aan de noodige voordragten tot herziening der wetten op de regterlijke organisatie en op de burgerlijke regts- eu straf vordering. Oost-Indische Tijdingen. Aan de met de jongst aangekomen landpost ontvangen Oost- Indische berigten ontleenen wij nog het volgende De ziekte welke in het vorige jaar in de residentien Bag- len en Banjoemasonder de inlandsche bevolking woedde heeft zich op nieuw in de laatstgemelde residentie vertoond. Maatregelen zijn onverwijld genomen tot het verleenen van geneeskundige hulp. Volgens berigten van Palembang, zijn te Lebok-Brebiaan de oevers der Lematang, steenkolen gevonden van betere hoedanigheid dan de vroeger ontdekte; eene hoeveelheid zon naar Batavia worden gezonden tot het nemen van proeven. Volgens berigten van Bali-Badong, zou de Dewa-agong van Klonkong ernstig ongesteld zijn en mogelijk weldra over lijden waardoor eene voordeelige verandering in onze stelling tegenover Baii zou kunnen worden te weeg gebragt, daar zijn opvolger gezegd wordt het Nederlandsche gezag meer te zijn toegedaan. Ook zou Gianjer zich aan Badong hebben aangesloten en Karang-Assam en Beliling onderling vijandig zijn. Na aankomst, den 24 febr., van's Konings fregat ceres van deszelfs terugreis uit Oost-Indie heeft men onder ande ren vernomen dat die bodem ingevolge daartoe gegeven be velen ook het tot de Comorische eilanden behooretide ei land Joanna ten noorden van Madagascar heeft aangedaan. De kommandant is gedurende zijn verblijf aldaar met veel beleefdheid ontvangen door den vorst van dat eiland. De kommandant van het fregat heeft getracht zooveel mo gelijk de belangen der met die oorden handelende Nederland sche reeders bevorderlijk te zijn. Het aldaar zich vertoonen van een Nederlandsch oorlogschip kan niet anders dan gun stig daartoe medewerken. Het fregat ceres heeft vervolgens de terugreis door straat Mozambique naar de Kaap de Goede Hoop voortgezet. Gedurende het verblijf aldaar van den 28 nov. tot den 18 dec.zijn achtereenvolgens in de Tafelbaai ten anker geko men en gelijktijdig aanwezig geweest de Nederlandsche fre gatten de prins van oranje en de sambre, de-stoomschepen merapi en PiioENix en schoonerbrik ambon terwijl de kor vet boreas, na Ilio-Janeiro te hebben aangedaan van daar de reis naar Oost-Indie heeft vervolgd. Engeland.Londen 26 februarij. Heden avond zal de heer Cobden in het Huis der gemeenten eene motie doen, om 's rijks uitgaven, die in het jaar 1848 zijn gestegen tot 54,184,000 p. st. terug te brengen tot het beloop van het jaar 1835 als wanneer zij niet hooger waren dan 44,422,000 p. st. en zulks voornamelijk door vermindering van de uitgaven voor de land- en zeemagt. Onder eene onlangste Liverpool uit China aangebragte lading thee is, naar men verzekert, eene kist gevonden, welke eene aanmerkelijke en zorgvuldig ingepakte hoeveel heid zand en steenen bevatte. De nieuwe Oosteurijksche gezant, graaf Colloredo heeft eergisteren eene zeer langdurige conferentie met den minister Palmerston gehouden. DnitsclilandWeenen 24 februarijHet 13de ar tikel der Oostenrijksche grondregten, dat aan alle staatsbur gers de vrijheid van geloof waarborgt, benevens de uitoefe ning hunner godsdienst, in zoo ver die voor regt en zeden niet kwetsend, of met de burgerlijke en staats burgerlijke plin ten niet strijdig is, is gisteren door den rijksdag te Kremsir nagenoeg eenparig aangenomen. Het Italiaausche leger heeft een adres aan den keizer gezonden waarin het te kennen geeftgeenszins in te stem-

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1