MIDDELBUMSCHE C 0 U R A W T. W. 22. ©iogsdag 20 Februarij. 1849., jBcstuvcu ca JSlbmini^tiratictt. £tnacniaab@rfic Ciibrngsu. »j? AS». AANB ESTER IN G YAN DE BETERING TAN BROOD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwittigen bij deze een iegelijk wien zulks zoude mogen aangaan dat op Woensdag den 21 dezer maand des middags ten twaalf ureop de Voorzaal van het Raad huis, zal worden overgegaan tot het aanbesteden der levering van het benoodigde BROOD ten behoeve der Armen-admi- nistratien en Publieke Gestichten gedurende de negen laatste maanden van dit jaar en zulks op de voorwaarden door den Stedelijken Raad gearresteerdwelke van heden af op de Stedelijke Griffie ter lezing liggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 5 Fe bruarij 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. AANBESTEDING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad OOSTBURG zullen, op Vrijdag den 16 Maart 1849, des voormiddags ten 10 ure, op het Raadhuis aldaar, in het openbaar aan den minstdoende aan besteden Het afbreken en geheel nieuw opbouwen van het SCHOOL LOKAAL te dier Stede. Waarvan bestek, teekening en voorwaarden dagelijks, van 9 tot 11 ure des voorraiddagster Secretarie aldaar zullen ter inzage liggen. VEEMARKT te OOSTBURG, op Maandag den 19 Maart 1849, in plaats van op den 12 Maart. TV E LDAJIIG SIE IR Middelburg 19 Februarij 1849. DIAKENEN der Nederd. Hervormde Gemeente alhier, berigten de ontvangst eu uitreiking van een verzegeld pakje, gemerkt II. M. voor de noodlijdenden te Werkendamen van 50 cents voor Werkendam beide gecollecteerd 11. diogsdag-avondalsmede van een verzegeld pakje, gemerkt A. C. voor Slceuwijkgecollecteerd op gisteren voor middag in de Koorkerk. Diakenen voornoemd J. v. d. BROEKE Praeses. W. A. DORMAAR Hz., L. S. De ondergeteekende berigt langs dezen weg dat door hem voor de ongelukkigen te Sleeuwijk en elders de navolgende giften in dank ontvangen en overgemaakt zijn, als: den 11 dezer, 25 cents van eene dienstmeid; den 12, 2,50 van I. M.gecollecteerd in de Oost- kerk dtiu 11 voormiddag; 5 van Q.X. gecollecteerd in de Oost- kerk den 11, namiddag; ƒ1,50 van S, en ƒ5 van E. V.en nog den 15 f2 van F. Middelburg, 18 Februarij 1849. 3 a R. de BRUINE, Predik. Onder hartelijke dankbetuiging berigt de ondergeteekende de ont vangst van de navolgende giften voor de door den watersnood ge teisterde dorpen Almkerk cn EmmichovenDe gift is gering maar de wit is goed" 1 van A. 2 50 van M. 1 van M. v. C.fi, van N. 10 van X 25 ets.van de wed. M. 50 ets. van B. 50 ets., van X 25 ets. door G. 3. Ylissingen 14 Febr. 1849. J. J. vak T00RENENBERGEN Pred. MIDDELBURG, den 19 Februarij. Heden werd alhier de 32ste verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje op de gewone wijze gevierd. Bij besluit van Z. M. van 3 dezer, is goedgekeurd de beroeping van den kerkeraad der Hervormde Gemeente te Middelburg, op den tvel-eerw. heer .7. P. Hasebroek, pre dikant te Breda. LI. zaturdag avond omstreeks 11 ure is eene vrouw wonende in de 's Gravenstraat alhier deerlijk gebrand in haar bed gevonden opgestaan zijnde om iets van de tafel te halen, waarop eene brandende lamp stond, raakte hare ldeeding in brand. Dit ontwarende, had zij zich weder te bed begeven meenende hierdoor het brandende het best te zullen blus- schen hetwelk haar evenwel niet gelukt is. Hare buren mede bewoners van het huisop de brandlucht afgaande zijn ter harer hulp gekomen doch haar bovenlijf was reeds op verscheidene plaatsen verkoold. Ter verpleging naar het gasthuis overgebragc zijnde is zij gisteren morgen aldaar over leden. De Utrechtsche courant wil weten dat ook van wege gedeputeerde Staten der provincie Utrecht een adres, voor het behoud der hpogeschoolaan Z. M. den Koning is aan geboden. Ütaten-Generaal. In de bijeenkomst der Eerste Kamer van donderdag, heb ben de commissien belast met het onderzoek der geloofs- brieven, rapport uitgebragt. De voorzitter stelde voor, de leden, wier geloofsbrieven in orde bevonden zijn onmidde- lijk toe te laten en over de toelating der andereomtrent welke eetiige bedenkingen zijn gerezen, in eene volgende zitting te beraadslagen. Na eene vrij langdurige woordenwisseling, wordt hiertoe besloten waarna de zitting werd verdaagd tot vrijdag. In de zitting van vrijdag hebben de beraadslagingen plaats gehad over de admissie der ledentot wier toelating de commissien tot onderzoek der geloofsbrieven in de vorige zitting gemeend hebben niet te kunnen concluderen, en is besloten tot toelating dier leden, met uitzondering van de heer van IVassenaaruit Overijsseldie geen voldoende be wijzen had ingeleverd uit Nederlandsche ouders gesproten te zijn, en de heer van Enge/hens, uit Groningen, die geen voldoend geboortebewijs had ingeleverd. De Kamer is daarop overgegaan tot de zamenstelling harer afdeelingendeze zullen zich met de keuze van bare voor zitters bezig houden. De voorzitter heeft aan de vergadering in overweging ge geven om, naar aanleiding van art. 113 der grondwet, een afzonderlijk adres, in antwoord op de troonrede, aan den Koning aan te bieden. Met eene meerderheid van 29 stem men tegen ééne wordt daartoe besloten. Mitsdien wordt er eene commissie zamengesteld tot het ont werpen van een adres, dat aan de Kamer zal worden voor gedragen. Die commissie bestaat uit de herren Philipse van Nispen van Pannerden en Cost Jordens. De voorzitter stelt, ingevolge art. 31 van het voorloopig kiesreglement, voor, om eene commissie te benoemen, tot het vervaardigen van een reglement van orde der Kaïner, ter vervanging van dat, hetwelk nu slechts tijdelijk in wer king is. Met eenparige stemmen wordt daartoe besloten. Tot leden dier commissie worden benoemd de heeren Gevers van Endegeestvan Bceck Vollenhoven en Totickens. De vergadering is daarna tot nadere bijeenroeping gescheiden. In de zitting der Tweede Kamer van donderdagis ingekomen eene missive van den heer Scherpenzeel Heusch die daarin zijne bezwaren ontwikkeltom als afgevaardigde voor Limburg in de Nederlandsche vertegenwoordiging zit ting te nemen zoo lang de verhouding van Limburg nog zoodanig zal wezen, als tegenwoordig het geval is, met betrekking tot den Duitschen bond. De adressant omschrijft de opvatting door het Dnitsche parlement aan die verhou ding gegeven en beroept zich op de in den laatsten tijd door die constituerende vergadering ten aanzien van Limburg genomen besluiten. Hij doet aan de Nederlandsche wetge vende en uitvoerende magt eenige vragen tot opheldering en verklaart dat, zoolang hij niet voldoende zal zijn ingelicht, hij zwarigheid zal blijven maken zitting te nemen in de Nederlandsche Kamertegelijker tijd met zijne zitting in de nationale vergadering van Duitschland. Op voorstel des tijdeiijken voorzitters wordt gesloten alle beslissing hieromtrent uit te stellen, tot dat deze Kamer zich, door de benoeming van haren voorzitter, zal hebben geconstitueerd. Voorts hebben de drie commissien tot onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden haar rapport uit gebragt. Daarna zijn de beraadslagingen daarover aangevan gen en is 111 deze zitting door de vergadering besloten tot toelating van de navolgende heeren Uit Noordbrabantmr. J. B. Hengstmr. .7. A. Mutsaers, .7. B. Bots .7. F. van der Heyden mr. L. D. Storm mr. F. .7. Jespersmr. K. A. Meeussenmr. ,7. L. A. Lubben. Uit Gelderland: jhr. mr. J. T. 11. Nedermeijer ridder van Rosenthal, mr. G. Groen van PrinstererIV. H. Dullert mr. .7. PT. baron van Zn ijlen van Nijevelt, mr. A. PV. En gelen jhr. G. E. G. C. K. Dommer van PoldersveldtE. IV. van Dam van Isselt, jhr. .7. A. C. A. van Nispen van Sevenaer. Uit Zuidhollandmr. .7. R. Thorbcckemr. A. Boxman, jhr. IV. Boreel van Hogelanden, mr. P. C. Schooncveld E. P. de MonchyA. van Rjkevorsel Hz.mr. K. A. Poort man mr. S. 77. Anemaet. Uit Noordholland mr. Al. II. Godefroijhr. mr. C. Bac- kermr. F. A. van Hallmr. IV. IJ. van Voorst S. A. de Aloraazmr. IV. .7. C. van Hasseltmr. II. .1. Smit E. F. Ssheltinga Winterberg. Uit Zeeland mr. .7. .7. Slicher van Domburgmr. G. A. Fokkermr. D. van Eek. Uit Utrechtmr. .7. K. baron van Goltstein. Uit Friesland: mr. B. Alberda.7. T. Terbruggen Hu- genholtz. Uit Overijssel: mr. B. IV. A.F,. baron Sloet tot Oldhuis mr. A.7. Duymaer van Twistjhr. C. M. Storm van's Gra- vensande mr. Al. .7. de Man. Uit Groningenmr. 77. IVichers. Uit Limburg mr. E. .7. II. Borret. Omtrent de verkiezing van de heeren Luybcn en Schifer waren bezwaren ingebragtde commissie concludeert echter voor hunne toelating. Nadat de kamer met 55 tegen 11 stemmen verklaard had afzonderlijk te besluiten nopens de toelating van de leden omtrent wier verkiezing aanmerkingen waren gemaakt, wordt eerst tot de toelating van den lieer Luybenmet 57 tegen 17 overgegaan. Ten aanzien der toelating van den heer Schifer, waartegen bij den lieer Poortman andere bezwaren bestaan wordt met 27 tegen 31 stemmen besloten die toelating voor als nog uit te stellen. De heeren Groen van Prinsterer en van Nispen van Sevenaer worden vervolgensna eene korte woordenwisseling, toege laten. Met 34 tegen 12 stemmen, wordt besloten, de toelating van den heer Bachiene uit te stellen. In de zitting van vrijdag is de beraadslaging voortge zet over de toelating der leden en zijn achtervolgens toege laten de heeren Verweij Alejan van der Linden Lotsy IVintgens, IVijnaendts van Namen, Heemskerk van Ileloma, CosterusDirks Donker Curtius R einder JVesterhoff Zijlker van Heiden tot Reinestein van Randwijck, Leclercq, de Lom de Berg Killers de PitéBachiene van IValckren en van Doorn. Daarop heeft de vergadering bepaald dat over de toelating van den heer Schifer eerst dan beraadslaagd zal worden wanneer de vergadering zich geheel 'gecjnjïj- tueerd zal hebben. De Kamer is vervolgens over^egaangêjt" het opmaken eener aan Z. M. den Koning aan tè^e^tór* nominatie van drie candidaten voor het voorzitterschiTaJ^iy y zijn daarbij verkozen als iste candidaat de heer van GoltsteTitf- - als 2de de heer Thorbecke en als 3de de heer Anemaet. Zaturdag morgen ten elf ure is de commissie uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal bij Z. M. ontvangen tot her aanbieden van de lijst van drie kandidaten voor het voorzitterschap der Kamer gedurende de tegenwoordigejzitting. Ingevolge hiervan heeft Z. M. tot voorzitter benoemd den heer mr. .7. II. baron van Goltsteineersten kandidaat der op de lijst gebragte personen. Vrijdag zijn de leden der Eerste en zaturdag die der Tweede Kamer bij den Koning toegelaten. TTtErkije. Een schrijven uit Konstantinopel van 25 januarij door het Journal des Débats medegedeeld behelst de belangrijke tijding, dat de Engelsche gezant aldaar stel lige instructien heefc ontvangen 0111 tegen de handelingen der Russen in de Donau.vorstendommen te protesteren en aan de Porre den bijstand van Engeland aan te bieden ten einde de verwijdering der Russische troepen uit die gewesten te erlangen. De berigtgever voegt er bij, dat Frankrijk zich in deze aangelegenheid aan de Engelsche staatkunde heelt aangesloten. Deze tijding heelt te meer de aandacht getrok ken, daar de correspondenten uit Konstantinopel welke het genoemde Franscbe blad van tijd tot tijd mededeelt, geacht worden uit eene half-officiele bron te vloeijeu. EtuitscIilaiuS. JVeenen 13 februarij. Heden ont vangen wij het belangrijke en ontwijfelbare berigt, dat de Russen de Oostenrijksche grenzen hebben overschreden of op het punt zijn dit te doen. Zevenbergen is de verzamel plaats geworden der vlugtende Hongaarsche benden met dat gevolg, dat, overeenkomstig de jongste berigten uit Her- maunstadthet leger van generaal Bemalthans door den toevoer uit Grosswardein en het Banaatzoo zeer is ver sterkt, dat liet weder aanvallender wijze heeft kunnen age ren en thans op zijnen togt alles vernielt. De luitenant-veld maarschalk Putjiner werd dien ten gevolge in de laatste dagen met depntaticn uit Kroonstadt en Hermannstadt overstelpt, die hem dringend verzochten toch de hulp in te roepen van de Russische troependie zich aan de grenzen bevonden. De veldmaarschalk wees die verzoeken echter van de hand. zeg gende dat hun de noodige volmagten ontbraken, die zulk een ernstigen stap zouden kunnen wettigen. De inwoners zijn daarna op eigen gezag tot het nemen van dezen maatregel overgegaan en hebben den Russischen generaal eene deputatie gezonden om zijne bescherming in te roepen. Deze nu heeft zich bereid verklaard tot bescherming van den keizerlijken eigendom troepen naar Hermannstadt en Kroonstadt af te zen den. Met groote belangstelling ziet men naar verdere be rigten uit. Berlijn 15 februarij. Men verneemt heden J dat het koninklijk besluit, waarbij de nieuw benoemde kamers ^ver daagd worden, reeds geteekend is en dat de dag van zamen- komst daarbij wordt vast gesteld op 29 maart, zijnde de laatste termijn welke de geoctrooieerde constitutie toelaat. Alhier worden groote toebereidselen voor een demo cratisch banket gemaaktdat den 22 dezer gehouden zal wor den bijaldien de generaal IVrangelgelijk velen vermoeden, het niet verbiedt. Niet alleen de gekozene leden der tweede kamer, maar ook de kiezers, welke de genoemde partij zijn toegedaan zullen daar verschijnen. Gaat het feest door dan geeft liet vermoedelijk aanleiding tot eene demonstratie tegen het aanblijven der ministers. I11 bet groothertogdom Posen begint het weder onrustig te worden en ontvangt men van verscheidene punten be rigten van onlusten. Meu wildat deze beweging in ver band staat met de laatste woelingen in Frankrijk. De berigten uit Munchen van den 9 meldendat de koning van Beijeren het ontslag zijner ministers niet heeft aangenomen. Men gelooft dus dat deze aan het roer zullen blijven. De Beijersche kamer heeft deu 9 zich tegen een Pruissisch keizerschap over Duitschland en tegen eene uit sluiting van Oostenrijk verklaard. De aartshertog Rijksbestuurder neemt in beterschap toe. Italië. De vlugt van den groothertog vau Toscane wordt bevestigd. Den 8 dezer is de minister Montanelli van Sieiina in Florence teruggekomen, en heeft hij in de kamer der af gevaardigden verklaard dat de genoemde vorsttoegevende aan de vermaning van den pausom geenszins zijne goed keuring te verleenen aan het tot stand brengen van eene con stituerende vergadering voor Italië en zich derhalve te vrij waren voor de kerkelijke straf van excommunicatie het be sluit had genomenom het vasteland van Toscane te verla ten dat de groothertog zich te dien einde naar de haven van St.-Stefano had begeven van waar hij denkelijk naar het eiland Elba zoude oversteken. Te gelijker tijd is in deze vergadering eene bezending uit de volksvereeniging verschenen en is door dezelve het ver langen geopenbaard, dat, daar de groothertog, door zijne vlugt, de constitutie had geschonden, de vertegenwoordiging in het bestuur des lands zoude voorzien. Die bezending heeft al dadelijk een voorstel ingediend inhoudende dat tot het bedoelde einde eene voorloopige regerings-commissie van drie personen zoude worden aangesteld. De vergadering heeft begrependit voorstel in overweging

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1