MIDDILOTSGSCIIE m COURANT. a W. 20. Donderdag 1849. 15 Februarij. iïïceturcu ca !3tbmiaiötir«tica. iai«acal.u«b0chc SEijbttigeu. lawitcalauböcïic ®ijbittgcu. 3cctijbingeu. H: MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING EN AANMOEDIGING VAN DEN LANDBOUW en de TEETEELT IN DE PROVINCIE ZEELAND. Het HOOFD-BESTUUR der Maatschappij brengt bij deze ter openbare kennis, dat de Algemeene Vergadering en Ten toonstelling van Vee, Landhuishoudelijke Werktuigen en an dere voorwerpen, voor 1849, zullen plaats hebben binnen de Stad Tholen, in de eerste week der maand Junij aanstaande; zullende den juistendag, plaats en uur der zamenkomsï als mede eene opgave van de te dier gelegenheid uit te loven Premien in tijds door de Nieuwspapieren worden medege deeld. Het Hoofd-Bestuur noodigt mits deze al de Leden der Maatschappij uit0111 mede te werken tot het aanbrengen van boven aangehaalde voorwerpen dezelve tevens herinne rende aan het bepaalde bij 33 der Statutenbetreffende het bewijzen van eigendom. En ofschoon volgens 8 alléén de Leden bevoegd zijn 0111 mede te dingen naar de door de Maatschappij toe te ken nen Premien zijn hiervan nogtans uitgezonderd de zoodani- gen die, ofschoon geene Leden zijnde, echter door het inzenden van Werktuigen, ten dienste van den Landbouw, van deze Tentoonstelling wenschen gebruik te maken zul lende dezelve gelijke aanspraak op de uit te reiken Premien kunnen doen gelden. Wordende voorts elke Inzender van Vee en andere voor werpen welke genegen mogt zijn bij deze Algemeene Ten toonstelling naar de Premien mede te dingen uitgenoodigd om uiterlijk vóór primo Mei aanstaande aan den Secretaris van deszelfs Afdeelings-Bestuurdaarvan kennis te geven, met opgave van hetgeen hij voornemens mogt zijn aldaar aan te brengen en onder bijvoeging eencr verklaring houdende aanduiding van de soort en den juisten ouderdom van het Vee en bepaalde vermelding van alle andere voorwerpen. Het Hoofd-Bestuur verwacht, dat deze zesde openbare Tentoonstelling, even als de vroeger plaatsgehad hebbende, de meestmogelijke belangstelling' en medewerking zal mogen ondervinden. Middelburg, den 14 Februarij 1849. Namens het Hoofd-Bestuur der Maatschappij voornoemd W. Pu. VIS Secretaris. MIDDELBURGden 14 Februarij. Heden hebben wij weinig binnenlandsche tijdingen mede te deel en. Uit Leyden den 8 dezer wordt gemeld Heden den heugelijken dag der stichting onzer hooge- schoolheeft de hoogleeraar in de letteren A. Rut gen zijne waardigheid van reccor-magnificus nedergelegd en overge dragen aan den hoogleeraar in de medicijnen G. C. R. Su- ringar met het houden eener plegtige redevoering De aca- demiis origine universatum dat is: Over den oorsprong en trapsgewijze ontwikkeling der academiën tot aan het bestaan der universiteiten. De spreker toonde daarin aan hoe de Joden het eerst, omstreeks het begin onzer jaartelling, het voorbeeld gegeven hadden van het stichten van scholen waar de hoogste graad verleend werd in het Joodsche regt en de uitlegging der H. Schriften vervolgens dat de Arabieren het voetspoor der Joden in het stichten van zoodanige inrigtingen gevolgd waren. Tijdens den bloei der Arabieren in Spanje, had men zoodanige scholen op uitgebreide schaal te Toledo en Cordova. Van de Arabieren in Spanje ging het licht der wetenschap over op het toen nog barbaarsch Europa, en spoe dig daarop volgde ook het stichten dier geheel aan de we tenschap gewijde inrigtingen die thans den naam van uni versiteiten dragen." Men schrijft uit 's Hertogenbosch den 11 dezer Gisteren vernam mendat door de wevers te Gemert nabij Helmond ongeregeldheden waren gepleegd. Zij had den hunne bezigheden gestaakt, vorderden verhoogd loon, en sloegen nadat zij eenigen tijd in tamelijk groote ben den hadden rondgezworven bij eenige ingezetenen en te vens bij den burgemeester der genoemde plaats, de glazen in. Ten gevolge daarvan is heden nacht een detachement van het 6de regement infanterie, alhier in garnizoen, bestaande uit een honderdtal manschappen naar die plaats op rnarsch gegaanten einde des noods door geweldrust en orde in die gemeente te herstellen." Aan het asijl Steenbeek eene inrigting voor diep geval len meisjesheeft Z. M. de Koning eene bijdrage van 500 en H. K- H. Mevrouw de Prinses Albert van Pruissen eene bijdrage van 100 verleend. Engeland. Londen 10 februarij. Nadat, in de zit ting van het lagerhuis van woensdag, de kanselier der schatkist de reeds vermelde aanvrage om 50,000 ponden sterling, tot leniging van den nood in Ierland, gedaan had, voerden verscheidene leden het woord daarover. Sommigen verklaarden' zich geheel er tegen, anderen wilden er zich alleen .onder zekere voorwaarden mede vereenigen. Einde lijk' stemde lórd J. Russell toe in het uitstellen der verdere behandeling van deze zaak tot de zitting van vrijdag. Eergisteren stemde het huisna eenige woordenwisseling, in de motie van sir R. Inglis toe, om afschrift te bekomen eenér mededeeling des lórd-luitenants van Ierland aan graaf Grey over den rang, aan prelaten der Roomsch-Katholijke kerk aldaar toegekend. Vervolgens werd gehandeld over de benoeming van het personeel der speciale commissie wegens de Iersche armwet, en werd het getal der leden dier com missie van 21 op 26 gebragt. Gisteren ging in dat huis de tweede lezing der wet tot verdere schorsing der habeas-corpus-acte in Ierland door, na verwerping, met 275 tegen 33 stemmen, der motie van den heer Sadleirdie een met afkeuring gelijkstaand uitstel wilde. De zaak der tegemoetkoming van Ierland, door het verstrek ken van gelden is dien dag niet nader behandeld en de kanselier des Exchequers stelde ook zijne voorgenomen motie, tot benoeming eener speciale commissie over de begrooting voor het leger en de zeemagt tot maandag uit. Te Plymouth had eenige dagen geleden eene vergade ring van kooplieden reeders en andere belanghebbenden bij handel en scheepvaart plaats over het teekenen van petitien tegen de voorgestelde intrekking der navigatiewetten. De verwachting van toevoer van goud uit Californie heeft de speculanten hier in Engeland het denkbeeld doen op vatten dat eene aflossing van staats-obligatie'n niet onmoge lijk zoude zijn en deze zijn hierop aanmerkelijk gerezen. Italië. Bij voortduring zijn de berigten uit Italië, vooral uit Rome slechts van een middelmatig belang. Eert protest der Romeinsche regering tegen het besluit van gene raal Latourte Bologna bewijst, dat het geschil tusschen dien generaal en de bevolking van Bologna nog niet geheel bijgelegd is. Te Napels hebben ongeregeldheden plaats gehad bij ge legenheid van de opening der kamers, op 29 jan. Volgens de Tempo zijn zij gelukkig, door de vaste houding van het bestuur onderdrukt. De stad Venetie heeft den 30 jan. de 600,000 lire ontvangen welke aan haar door de Piemon- teesche kamers waren toegestaan. De laatste tijdingen wedersproken het gerucht, dat de paus uitJGaëca zou gevlugt zijn. Te Bologna had de vrees omtrent de Zwitsers geheel opgehouden de generaal Latour had beloofd in eensgezindheid met de bevolking te willen blij ven. De kamer der gedeputeerden te Florence heeft eene petitie van de bisschoppen verworpen waarbij zij maatrege len verzochten te nemen tegen de losbandigheid der drukpers ten opzigte van de godsdienst en hare bedienaarsde kamer achtte de altaren genoegzaam beschermd door de tegenwoor dige wetten. 2Swe«len. De dagbladen van den 30 jan. gewagen van eene aardbeving, welke in den nacht .tusschen den 27 en 28 december in de Noorweegsche kerspelen Naerstrand, Vigedal en Jelso heeft plaats gehad welke de huizen deed schudden en vele slapende personen deed ontwaken. üuitscliland. JVeenen 8 februarij. De gouverneur von Welden heeft, op dringend verzoek van den gemeente raad den termijn voor de inlevering van wapenen tot den 15 dezer verleend. De akademische lessen zijn met den 1 dezer hervat, doch er hebben zich slechts zeer weinige hoorders aangemeld. Uit Triest wordt gemeld dat er een gevecht in de Adriatische zee heeft plaats gehad tusschen eene Oostenrijk- sche en eene Venetiaansche stoombootwelke laatste ette lijke Dalmatische kustvaarders van Venetie begeleidde. Bei de de vaartuigen zijn daarbij beschadigden eèn Fransch fregat, hetwelk zich in de nabijheid der strijdenden bevond, heeft het gevecht rustig aangezien. De Oostenrijksche scheepsmagt zoude nu in de haven van Pola vereenigd worden. Het ontwerp der Oostenrijksche constitutie is gereed en moet in een zeer liberalen bijna democratischen geest zijn vervat. Brieven uit Mainz zeggen hoe men daar meer en meer geloof aan het gerucht meende te moeten hechten dat vorst Metternich nog voor het einde van april op zijn slot Johannisberg wordt te gemoet gezien. Frankfort 10 februarij. De laatstelijk ontvangene Oos tenrijksche nota van den 4 dezer gedagteekend is thans openbaar bekend. De Oostenrijksche regering verklaart daarin dat zij ernstig en opregtelijk wil medewerken tot de eenheid van Duitschlanddoch alleen in de veronderstellingdat het vereeniging en geenszins het omsmelten der bestaande betrekkingen geldt; verwaarborging der levensbeginselen van de organieke bestanddeelen van Duitschland en geenszins derzelver vernietiging; dat het keizerlijk bewind daarbij voor oogen heeft een vast en matig ligchaam naar buiten en van binnen een krachtig, vrij, organisch zamengesteld maar niettemin eensgezind Duitschland waarin voor alle Duit- sche Staten en niet-Duitsche landsgedeelten plaats zal zijn. De nota eindigt met de navolgende zinsneden Tegen elke ondergeschiktheid aan eenig door eeneli an deren Duitschen vorst uitgeoefend centraal gezag verklaren Z. M. de keizer en hoogstdcszelfs regering zich ten stellig ste. Zij zijn dit aan zich zeiven aan Oostenrijk aan Duitschland verschuldigd." Het is niet te ontkennendat de inhoud dezer nota vrij algemeen een zeer ongunstigen indruk heeft gemaakt. Men tneent daaruit met genoegzame zekerheid te moeren opmaken dat Oostenrijk verklaart dat van de Duitsche éénheid zoo danig als die door de meerderheid van het Duitsche parlement wordt bedoeld niets kan worden dat deze staat zijne stel ling in het staten-verbond wil behouden maar dat de keizer zichin geen gevalaan eenig ander centraal gezag wil onderwerpen. Zoo men verzekert is de heer von Schmerling zelf in de eerste oogenblikken door deze verklaring zeer getroffen ge worden. Met de hoogste belangstelling ziet men het ant woord van het rijksbewind en het besluit van het parlement op deze mededeeling te gemoet. Het schijnt tot eene be slissing te moeten komen, te moeten buigen of barsten zoo men geene aanleiding wil geven tot eene verwarring, waar uit binnenlandsche woelingen kunnen voortspruiten, en de deur voor de vestiging eener republiek kan worden geopend. Dat intusschen de zaak der Duitsche éénheid te Munchen de bovenhand heeft bekomen heeft den gezonken moed Van velen weder eenigzins opgebeurd. De berigten nopens den toestand der gezondheid van den rijksbestuurder zyn nog niet zoo geruststellendeals men zoude wenschen. Heden avond komen de Oostenrijksche leden van het par lement bijeen om zich onderling te beraden over de te vol gen gedragslijn. Tusschen Oostenrijk en Pruissen bestaat thans eene bekende tweespalt. Engeland schaart zich aan de zijde van Pruissen. Lord Cowley moet zich dienaangaande vrij duidelijk aan het rijksbewind hebben verklaard. De minister ven Gagern volhardt bij zijn programma. Frankrijk. Parijs 10 februarij. Groote gisting heerscht in het zuiden des landsreeds grepen te Avig- non en Montpeilier eenige wanordelijkheden plaats thans is zulks ook te Cette het geval geweest, maar aldaar was het van meer ernstigen aard. liet officiële dagblad deelt daarom trent het volgende mede: De minister van binnenlandsche zaken heeft van den prefect van Hérault, per telegraaf, de volgende berigten van den 8 februarij ontvangen Zeer ernstige ongeregeldheden zijn te Cette uitgebarsten bij gelegenheid van hec wegnemen eener roode muts, welke op een vrij heidsboom prijkte. Het gebouw der mairié is geplunderd dat der handelsvereeniging is verbrand. Drie huizen zijn vernield. De prefect, de procureur-generaal en de generaal in het departement bevel voerende hebben zich zonder ver wijl met vijftig man der genie naar de tooneelen van wan orde begeven. De rust is in de stad hersteld. Talrijke ar- restatien zijn zonder tegenstand bewerkstelligd. De maire is door den prefect in zijne betrekking geschorst, en een voorloopig stedelijk bestuur is zamengesteld. De regterlijke inagt heeft een onderzoek ingesteld en krachtdadige maat regelen zijn genomen. De hoofdstad blijft rustig, en niettegenstaande er nog altijd geruchten loopen over ministeriele verandering, schijnt het meer en meer te blijken dat behoudens eenige niet te voorziene gebeurtenissen de president vast besloten ishet kabinet in deszelfs tegenwoordige zamenstelling te behouden. Men verzekert dat de heer Lamartineten aanzien zijner financiën in eenen zeer benarden toestand verkeerten ter verbetering daarvan op het voorbeeld van IValter Scott en Chdteaubriand eene .inteekening op zijne werken heeft geopend en in het huis zelve dat hij bewoont daartoe een bureau van inschrijving heeft opgerigt. Of de verjaring der revolutie al of niet, en zoo ja, op welke wijze, zal gevierd worden, hier mede schijnt het bewind nog in eenen moeijelijken- toestand geplaatst te zijn. BScigie. De Brusselsche dagbladen melden als zeker, dat eerlang het congres ter regeling van de Italiaansche aan gelegenheden in die stad geopend zal worden. Binnen wei nige dagen zou de graaf Colloredo die als buitengewoon ge zant van Oostenrijk het congres moet bijwonen, te Brussel aankomen. Ook de aankomst van den heer FAlisgevol- magtigde van Groot-Brittanje en van den heer de Lagrenie gemagtigde van Frankrijk werd eerlang te gemoet gezien. De laatste werd reeds den 12 te Brussel verwacht. VLISSINGEN den 14 februarij. Voor Antwerpen bestemd zijn al hier ter reede gekomen Princess Victoria Th. Jackson en Direc- torRawlinson beide van Londen met stukgoederen,- Marie An- dersen; SistersTh. Girdlian en Spritig, Rob. Chapman alle drie vanEllen, Rich. Baling en Rover Ch. Green beide van Boston; Dtborah Abbolh en John, Wallace beide van Londen, alle zes met ballast. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: Pigeon de Meire naar Manille; Philomène Bulke naar St. IJbes en Pouline Otto Heinrichs naar Cadi.v alle drie met ballast; llob Roij J. Knöwle naar Huil met stukgoederen. Vau Gent: Egide Halewijk, naar Liverpool met ballast.) Vau Douvres schrijft men den 1 dezer Aan de zee varenden wordt bekend gemaakt, dat de schepen, die het groot Engelsch Kanaal of de Noordzee door het kanaal van Douvres binnenzeilen, zich des nachts moeten voorzien van eene lantaarn, om aanzeiling en andere ongevallen te voor komen, aangezien de paketbooten tusschen Douvres, Calais ett Ostende bij nacht varen. Het schip de Stad Zierikzeekapir. D. Ochtman van Zierikzee naar Batavia is den 3 november op 7 gr. Noor derbreedte en 23 gr. Westerlengte gepraaid. NEDERLANDS ZEEHANDEL. Bij de algemeene klagtenwelke men dagelijks hoort omtrent bet verval van den handel in ons Vaderland verdient het om der waarheid wille eene verblijdende opmerking^ dat dezelve juist inte gendeel sedert eenige jaren aanmerkelijk is toegenomen. De onlangs in de Staats-courant bekend gemaakte opgave van bet getal der in- en uitgeklaarde schepen gedurende de laatste achttien jaren levert er het sprekend bewijs van op.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1