MIDDILBUMSCHE COURANT. W. 19. Dingsdag 13 Februari]. Bcsrtitratt en !3tbmi«i)5tira4Uu» 25itmeulanb0cfte ®ijbuigcu. iattitcnlaubdicfre Sijbitigcu. «traasje «CÈWSOW i .g jj MAATSCHAPPIJ TOT NUT TAN 'T ALGEMEEN. VERGADERING op Woensdag den 14 Februarij 1849, des avonds ten zes ure. Introductie van DamesVerslag van het Bestuur der SpaarbankVoorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders, P. de MARET TAKSecretaris. BETALING van Ridder-Soldijen en Broedertoelageten Kantore van den Arrondissements-Betaalmeester. WELDADIGHEID. Middelburg, 12 Februarij 1849. De XEREENIGING tot hst Bezoeken der Armen maakt dankbare melding voor de op den 6 dezer van N. N. ontvaugeue gift van ƒ38; alsmede eeuer som van 387,43, zijnde het een derde ge deelte in de zuivere opbrengst der op den 8 dezer gehoudene Verlo ting van Vrouwelijke Handwerken en andere voorwerpen ten behoeve der Armen. De Directie der Vereeniging voornoemd J. C. SCHORER vas dk SOUBURGEN Voorz. N. VERHULST Wz. Penningmeester. De COMMISSIE Loon voor Werk berigt met hartelijken dank de ontvangst eener somma van 387 43 voor een derde gedeelte in de opbrengst der Loterij van Vrouwelijke Handwerken binnen deze Stad op den 8 dezer maand hebbende plaats gehad ten be hoeve harer inrigting aan dezelve ter hand gesteld. Middelburg, den 12 Februarij 1849. De Commissie voornoemd, Namens dezelve A. M. CRAMER Voorzitter. HUBERTUS REKKER, Secretaris. Middelburg 12 Februarij 1849. DIAKENEN der Nederd. Hervormde Gemeente alhier makendank- bare melding van eene in de collecte der Nieuwe Kerk op gisteren voormiddag ontvangene gift van 10 gemerkt M. W. S. D.met het bijschriftDit offer mijner dankbaarheid Zij thans den armen toegewijd. Voorts berigten zij de ontvangst eu uitreiking van twee Terzegelde Pakjes, op gisteren gecollecteerd in de Oost Kerk, te weten: voor middag een gemerkt J. M. voor Sleeuwijk en namiddag een ge merkt Q. X. voor Sleeuwijk met het bijschriftTe bezorgen bij Ds. de Bruine. Diakenen voornoemd J. v. d. BROEKE Praeses. W. A. DORMAAR Hz., L.S. Veere den 9 Februarij 1849. De COMMISSIE uit de ARMBESTUREN had heden weder het voorregtdoor den Nortaris W. M. Snijder alhier te mogen ontvan gen eene gift van 10 in Goud uit Middelburg onder letter B. van welke ontvangst zij bij deze dankbaar berigt geeft. Namens de Commissie voornoemd, A. D. 0ERL1MANS Praeses. M. J. VAN DEN HEUVEL, Scriba. De ondergeteekende Predikant bij de Christelijk Afgescheidene Gemeente te AXEL c. a.wonende te ZAAMSLAG, biedt zich door deze aan om giften te ontvangen voor de noodlijdenden in Noord- Braband ter oorzake der overstrooming op den 18 Januari) 11. De Heere ontsluite veler harten tot blijmoedige weldadigheid! Den bliimoedigen gever heeft God alleen lief. Die den nood- druftigen geeftleent den Heere. Geliefde Geloofsgenooten de liefde Christi dringe u tot weldoen aan de armen van dewelke Hij zegtgij hebt ze altijd bij u A. G. DE WAAL, Predikant. NB. Iedere gifte worde mij dan franco toegezonden en zal in dank ontvangen worden. MIDDELBURG den 12 Februarij. De verloting van vrouwelijke handwerken en andere voor werpen welke alhier den 8 dezer ten behoeve der armen heeft plaats gehad en waarvan wij de nommerswaarop prijzen zijn gevallenin ons no. van 11. zaturdag hebben me degedeeld, heeft zuiver opgebragt eene som van 1162 ,44. Door de zorg van het stedelijk bestuur is hiervan in drie gelijke deelen uitreiking gedaan aan de Vereeniging tot het bezoeken der armen aan de instelling de Zeeuwsche Dorcas en aan de commissie Loon voor werk en alzoo aan ieder de zer iurigtingen eene som van 387,48. Dank zij toege- bragt aan de edele oprigters dezer verloting, gelijk ook aan een ieder die door werkzaamheid of geldelijke bijdragen daaraan hulp heefc verleend. Gods zegen bekroone ook dit werk van menschenliefde en weldadigheid Laatstleden zaturdag werd voor het provinciaal geregts- hof alhier behandeld de zaak ten laste van Catharina Eli- zabeth TVolshuisvrouw van Leenden Wandeloud 32 ja ren geboren te Vlissingen wonende te Oosterland zonder bedrijf, als beschuldigd van moedwillige brandstichting in een gebouw, zijnde een huisje en schuurtje, aan de beschul digde en haren man toebehoorendeen aan eenen openbaren weg onder de gemeente Oosterland staande. De beschuldigde erkende het feit gepleegd te hebben doch op instigatie en met voorbereidende medehulp van haren man tegen wien echter uit de voorloopige instructie geene genoegzame be zwaren waren ontstaan om zijne teregtstelling te bevelen. Het openbaar ministerie bij monde van den heer advokaat- generaalrequireerde de schuldigverklaring van de beschul digde aan de haar ten laste gelegde misdaad, en diensvolgens hare veroordeeling tot de doodstraf door verworging aan eene paal; terwijl de advokaat mr. Sifflèals ambtshalve benoemd tot raadsman der beschuldigdeconcludeerde tot ontslag van alle regtsvervolgingen subsidiair tot vrijspraak van dezelve. Aanstaanden vrijdag des voormiddags ten tien ure zal het hof in deze zaak uitspraak doen. In den avond van 11. zaturdag is in eene herberg te dezer stede twist ontstaan tusschen zeelieden, ten gevolge waarvan aan een der aanwezige personen met een messteek in den buik eene zeer ernstige verwonding is toegebragt; de vermoedelijke dader een Italiaanis dadelijk in hechtenis genomen. Na wij vernemen zullen een 6otal miliciens van het 6de regement infanterie, die in het genot van onbepaald ver lof worden gesteld, op den 13 en 18 dezer alhier terug keeren. De dag van gisteren (zondag) was voor de liefhebbers van météorologische waarneming zeer merkwaardig een goede barometer, waaraan wijlen de heer .7. de Kanter Philz. de meeste zorg besteed had, teekende 's morgens 7 ure de zeldzame hoogte van 780 lijnen; de kwik bleef den gehee- len dag rijzende tot 9 ure des avonds, wanneer zij de voor- beeldelooze hoogte van 784 lijnen had bereikt, toen liet zij eenige daling merken, en dezen morgen 7 ure teeken de zij nog 782; er had des nachts dus slechts 2 lijnen daling plaats gehad. Wanneer men in aanmerking neemt dat 778 in ons land onder den hoogsten stand des barometers gere kend wordtdan is het niet te verwonderen dat eene over schrijding van 6 lijnen bij de waarnemers opzien verwekte, en de oudste onder hen verzekerde, nimmer die cijfer te heb ben aangeteekend. De thermometer stond den II, 's morgens 7 ure, op 410 Fhar., 's middags 2 ure 450, 's avonds 10 ure 400 den 12, ten 7 ure 's morgens 38°. De wind was genoegzaam dien tijd altijd N. W. Onze mededeeler zeide, dat hij den zijnen een spaarzaam gebruik van regenwater had aanbevolenwijl de groote spannig van den atmospheer even goed eenigen tijd schrale droogte zou kunnen verwekkenals de Noordweste wind buijen en regen. De Staats-courant van gisteren behelst een koninklijk be sluit van 8 februarij jl.houdende de reorganisatie van het korps ingenieurs van den waterstaatgevolgd door een be sluit van 9 iebruarijwaarbij de benoeming van het personeel wordt vastgesteldluidende de inhoud van dat besluit aldus Hebben goedgevonden en verstaan 1. te benoemen of als zoodanig te continueren: tot in specteurs .7. H. Ferrand en L. J. A. van der Kuntot hoofd-ingenieurs van de iste klasse, M. G. Beijerinck.7. IV. de TkomizeP. TVellenbergE. de Kruijff en A. C. Kros tot hoofd-ingenieurs van de 2de klasse, A. GalandA. de Geus, J. TV. Conrad en M. H. Conradtot ingenieurs van de iste klasse, ,7. A. van Essen, JH. Docters van Leeu- wen, H. F. Fijnje van SalverdaA.Greve, A. Blaauw Jhz., N. II. BoerrigterC. J. BoltenP- KoekD, J. Storm BuijsingJ. G. van GendtIV. Badon Ghijben, jhr. rid dert. C. B. van RappardL. RijsterborghJ. A. Beije rinck en R. Musquetiertot ingenieurs van de 2de klasse .7. A. Nicolson C. Bruningsjhr. .7, Ortt van Schonauwen, TV. C. P. baron van Reede van OudtshoornA. B. Mentz P. J. de QuartelJ. F. Angierjhr. .7. R. T. Ortt, P. J. II. Ilayward, J. de KruyjfL. van de Kasteele J. G. TV. FijnjeJ. Strootman J. J. A. TValdorp en P. Caland; tot adspirant-ingenieurs A. A. J. Ledeboer H. S. J. Rose ,7. Dirks, J. F. TV. ConradL. II. .7. J. Mazel, J. Le- bretJ. L. Schneiter en N. T. Michaëlis; 2. Te bepalen dat de ingenieurs F. TV. Conrad, N. J. van der Lee en B. P. G. van Diggelenthans met verlof in dienst van particuliere ondernemingen overgegaan hun nen rang van ingenieur van den waterstaat blijven behouden omwanneer zij eventueel van hunne particuliere betrekking wierden ontslagenin dien rang weder te kunnen invallen 3. den ingenieur N. J. van der Lee bij deze te bevor deren tot ingenieur van de iste klasse; 4. Onzen minister van binnenlandsche zaken te magtigen tot het indeelen van bovengemelde benoemde of gecontinu eerde ambtenaren in de respective inspectiën en districten van den waterstaatnaar mate de geregelde loop en waar neming van de dienst zulks zal vereischen 5. T. D. N. van Deventer, F. TV. II. van Opstal, A. L. de Bruijn Kops, A. C. Ileshusius, L. J. du Celliè Mul ler G. van Diesen en L. A. Reuvens, tegenwoordig dienst doende als adspiranten-ingenieur-surnumerairen .7. Soe- teman.7. H. van der Lek en G. Hendriks, tegenwoordig dienst doende als vaste conducteursworden tegen ge not hunner tegenwoordige bezoldigingen voorloopig gesteld ter beschikking van onzen minister van binnenlandsche za ken om voor de dienst van den waterstaat te worden ge bruikt waar zulks noodig zal worden geacht 6. Met den 1 april aanstaande de volgende ambtenaren eervol en onder dankbetuiging voor de in hunne betrekking bewezene diensten te ontslaan, als: d.e hoofd-ingenieurs S. Tierens en A. Kommers Pz.de ingenieursK. Schraver en J. A. van Dorth; den adspirant-ingenieur A. C. Reuter. Zullende door ons omtrent de aan deze ambtenaren mits gaders aan de gewone opzigterswelke mogter» uitvallen toe te leggen pensioenen of wachtgelden nader worden beschikt. 7. Te bepalen, dat voortaan, bij de vervulling van va catures of opklimming tot hoogeren rang, in het bijzonder zal behooren te worden gelet op aan den dag gelegde be. kwaambeden en betoonde activiteit en ijver in de dienst. Onze minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoering van dit besluitwaarvan afschrift zal worden gezonden aan de algemeene rekenkamertot informatie." Stirumen mr. P. G. Sevensternallen laatstelijk leden valk- de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Bij besluit van dienzelfden dag heeft Z. M. goedgevonden tot ridder der orde van den Nederlandscheu leeuw te benoe* menden heer II. J. C. J. baron van Heeckeren van Eng huizenlaatstelijk lid van de Eerste Katner der Staten-Generaal. Alsmede bij besluit van denzelfden dag, heeft Z. M, goed gevonden tot kommandeurs der orde van de Eikenkroon te benoemen, de heeren F. van der Oudermeulenen O. A. graaf van Bylandtlaatstelijk leden van de Eerste Kamer det Staten-Generaal. Bij besluit van den 7 dezerheeft Z. M. goedgevonden met zijne goedkeuring te bekrachtigen de beschikking van gedeputeerde Staten van Zuidhoilandwaarbij aan jhr. mr, R. F. baron Groeninx van Zoelen, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend uit het lidmaatschap der Staten van die provincie. Bij besluit van den 9 dezer heeft Z. M. goedgevonden met zijne goedkeuring te bekrachtigen de beschikking der gedeputeerde Staten van Noordholland waarbij aan de heeren A. F. Insinger, en mr. C. Diemont van Zuid-Schalkwijk op hun verzoekeervol ontslag is verleend als leden der Staten van die provincie. Bij Zr. Ms. besluit van den 8 dezer, is benoemd tot 2den commissaris van policie te Leyden TV. Kemna jr.thans inspecteur van policie der iste klasse te Rotterdam. Bij koninklijk besluit van den 5 dezer is benoemd eene commissie om te onderzoeken welke wetten van Franschen oorsprong behooren afgeschaft te worden en welke wijziging vereischen. Die commissie is zamengesteld uit de heeren mr. L. Metman en mr. A. de Pintoadvocaten te 's Gra- venhage en mr. N. Olivier advocaat te Leyden. Bij resolutie van den 7 dezer is door het departement van binnenlandsche zaken aan de heeren D. Uyttenhooven te Vlissingen en D. Dronkers te Middelburg, bij wijziging in zoover van de resolutie van den 16 october laatst!, (waarvan in de Staats-Courant van den 21 dier maand is gewaagd), vergund, om hunne stoombootdienst tusschen de steden Vlis singen en Rotterdam onverwijld in werking te brengen en zulks in afwachting dat het nog in overweging zijnde regle ment en de tarieven voor deze dienst zullen kunnen worden vastgesteld. Aan den heer A. Goekoopinspecteur van den water- staat, is door Z. M.te rekenen van den 1 april aanstaan de verleend een eervol ontslagonder dankbetuiging voor zijne veeljarige aan den lande bewezen dienstenen denzelveu tevens benoemd tot staatsraad in buitengewone dienst. De nieuwe Tweede Kamer zalzoo lang er nog geen president gekozen en benoemd is, worden voorgezeten door den heer Anemaetals oudst lid der vorige Kamer. Uit Utrecht wordt gemeld: Onze hoogeschool is heden door een gevoeligen slag getroffen door het afsterven van een harer sieradenden bnitengewonen hoogleeraar in de geneeskunde, E.J.TV.von Baumhauer. Eerst kort geleden was hij tot hoogleeraar be noemd en hij was nog in den bloei des levens." Uit Rotterdam den 9 februarij schrijft men Als eene bijzonderheid kunnen wij mededeelen, dat men hier ter stede het berigt heeft ontvangen van de behouden aankomst te Valparaiso, in den aanvang van november jl. na eene voorspoedige reisvan het hier te lande door den heer scheepsbouwmeester Fop Smitaan den Kinderdijk vervaardigde ijzeren schooner-brikschip Industrie, gevoerd door kapitein de Boerbijna geheel met Nederlandsche voort brengselen beladen en varende voor rekening van den heer TV. Ruys J. Dz.reeder alhier." Wij vernemen dat er een plan bestaatom de stad Delfc met loopend gaz te verlichten en wel door middel van pij pen die het gaz van de fabriek te 's Hage naar Delft zou den leiden. QSt. Post.") Een der op zulk eene wonderdadige wijze geredde vis- schers van Durgerdamte weten de oudste der beide zonen Klaas Borting, oud 19 jaren, is, naar men meldt, thans te Vollenhoven overleden ten gevolge van al het doorgestane lijden. Engeland. Londen 7 februarij. Sir II. L. Bulwer laatstelijk Engelsch ambassadeur in Spanje is benoemd ter vervanging van sir R. Pakenhamals minister van Engeland in de Vereenigde Staten. Men verzekert dat de geschillen met Spanje die tot eene schorsing der diplomatieke betrek kingen geleid hadden, op den weg der vereffening zijn. Men zegt dat het opperbevel over de troepen in Indie aan sir G. Napier, die zich 1111 te Nice bevindt, aangebo den zal worden. De vermindering in het personeel des legers is bereids in werking gebragt. Gisteren middag heeft de prins van Oranje bij den Ne- derlandschen gezant, graaf Schimmelpenninckhet middag maal gehouden. De Russische gezant, benevens verschei dene aanzienlijke personen, waren bij dit diner tegenwoordig. Bij besluit van den 8 dezer heeft Z. M. goedgevonden te benoemen tot staatsraden in buitengewone dienstde héeren mr. A. J. Vos de TVael, L. G. A. grave van Limburg Dultschland, - TVeenen den 5 februarij. Den 27 januarij, toen, op het gerucht dat de Hongaren van Stolnok naar Pesth in aantogc waren, de bezetting dezer laatste stad zeer was verzwakt, heeft men dadelijk aldaar eene menigte lieden opgemerkt, die zich met roode, of roode en zwarte armbanden op de straat vertoonden. Om het opsteken van dergelijke leuzen voortaan te verhinderen heeft de bevel hebber, graaf TVrbna doen afkondigen, dat een ieder, die

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1