MIDDEIjBURGSCHE o i Hf0. 15. Zaturdag 184$. 3 Februarij. ïscöturcw cm Stbmiwöttfatieu. iaimicHlanbödtc (Eijbingca. Buitenl<mb$citc Sijbittgcw. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING VAN LANDBOUW EN VEETEELT IN DE PROVINCIE ZEELAND. VEREENIGDE VERGADERING der Afdeetings-Bestu- ren in Walcheren op Maandag den 5 Februarij 1849, in het Locaal op de Groenmarkt, des voormiddags ten 10 ure. Het te behandelen onderwerp zal bestaan in eene beschou wing van den toestand des Landbonvvs, in verband met dien der arbeidende Bevolking en derzelver toenemende armoede. Middelburg, den 1 Februarij 1849. Van de LOTERIJ VAN VROUWELIJKE HANDWER KEN enz. TEN BEHOEVE DER ARMENzijn tot 7 Februarij aanstaande Loten te bekomen bij de Gebroeders AbrahamsPrijs f f> 9II»»ELBirRCf den 2 Februarij. De 41ste verjaardag van H. K. H. Mevrouw de Prinses der Nederlanden is gisteren alhier door het uitsteken der vlaggen gevierd. -Gisteren werd te Vlissingen in den Prinsentuin een concert gegeven ten voordeele der armen. Eenige liefheb bers der toonkunst hadden zich daartoe vereenigd met de zangvereeniging Polyhymniawaarbij ook eenige heeren lief hebbers van de liedertafel uit Middelburg assisteerden. Dit concert heeft zeer veel genoegen gegeven aan de' talrijke deelnemers. Zierikzee's ingezetenen genoten een verrassend schouw spel toen zij op zondag den 28 dezerin den namiddag de haven dier stad zagen binnenzeilen de daar gebouwde schooner Maria Sophiakapitein Mento van Gijzel, groot 170 java lasten, toebehoórende aan de heeren M. C, de Crane Zoongeladen met rijst, peper, huiden en rot ting komende van Batavia zijnde bij menschen geheugen het eerste schip dat regtstreeks uit Oost-Indie met ongebroken lading daar binnen is gekomen. Moge de reederij daarvan zoo veel voordeel inoogstendat de hoop op meerdere handels onderneming verlevendigd werd, en uit deze rijke bron ver nieuwde welvaart onze voor handel en zeevaart zoo welge legene stad mogt toevloeijen. QZz. Ct.j Bij koninklijk besluit van 17 januarij 11., zijn, ter vervulling den met 1 januarij 1849, ontstane vacaturen in het provinciaal collegie van toevoorzigt op de kerkelijke administratie der Hervormden in Zeeland op nieuw benoemd de heeren jhr inr. .7. van Reigersberg Versluys lid der ge deputeerde Staten en jhr. mr. M. C. Paspoort van Grijps- kerkeburgemeester van Middelburg. Bij koninklijk besluit van 27 januarij zijn bij het half- bataillon no. 6, rustende schutterij in Zeeland, benoemd, bij de iste komp.tot kapitein de heer J. A. Nicolsontot 2den luitenant de heer IV. P. van Visvliet(vroeger bij het baraiflon 110. 4); bij de 3de komp.tot is'ten luitenant de heer H. Cornelissethans 2de luitenant; tot 2'dén" luiteöaöf de heer L. J. van den Oudendijk thans sergeant. Het polder-district van den Bommelerwaard boven den Nerdijk wil maatregelen nemen om gebrekkige waterlozin gen te verbeteren en dit opdragen aan de heeren ingenieurs M. H. Conradte Arnhem; Fijnje, te Nijmegen, en van Diggelen, te Zwolle. D'e heer ingenieur Fijnje, te Utrecht, zou aan de commissie worden toegevoegd. Zaturdag jl. ontdekte men te Voflenhove in den voor middag 3 levende wezens op eene ijsschots, te midden van eene massa van opeengestapelde ijsschollen, die met den N. W. wind welke vrijdag avond woeialdaar voor de wal wa ren aangedreven. De persoon van Pieter Tabois dit verne mende springt dadelijk in het water en heeft hét geluk de ijs schots te bereiken welke gedurende veertien dagen aan drie ongelukkige visscherlieden van Durgerdam-, vader en twee zoons, tot verblijfplaats heeft verstrekt. Groot was de verwondering van den moedigen man toen hij in die personen- niet alleen bekenden maar in een der zonen zelfs een- vroegeren speelmakker ontdekte die hij thans van zoo ontzettend een gevaar komt redden. Tabois zwemt terstond terug om hun de eerste benoodigdheden aan te brengen eerst in den achtermiddag deed zich de gelegenheid voor dat er eene boot werd bemand met Gerrit ZoetebierJan Berends, Siemon Tabois, Jan Andries Driesen, Jan van Smirren Hendrik EedelenboschKlaas Eedelenbosch Jan Schuurman en onzen wakkeren zwömmer Pieter fabois die, na eene moeitevolle worsteling van 4 uren door de ijsschor sen de ongelukkigen bereikte en hen ten 6 ure in den avond behouden aan wal bragt. De 3 personen werden naar het stadhuis gevoerd en dadelijk onder de liefderijke zorg van Vollenhovens ingezetenen maar vooral ook onder de menschlievende verpleging van den heer G. PV. Ecker med. doctor aldaar gesteld. De pen weigert ons bijna hare dienstom de ijsseüjke folteringen te beschrijven, waaraan de lijders zijn blootge steld geweest, want reeds op den 13 januarij waren zij van Durgerdam met eene slede en netwerk uitgegaan om visch te vangen. Des zondags bemerkten zij dat het ijs begon te werken waarop zij op hunne zware klompen dien gan- schen dag liepen naar Marken doch het water belette hen aldaar aan te komen; 's maandags gingen zij weer terug naar 'tGooi bij Muiderberg, alwaar zij het eerst gevisclit en 50 ei botten gevangen hadden diugsdag begaven zij zich naar d'Eem boven Amersfoort, maar ook daar was te veel water; nu nog eens naar Bunschoten doch thans werd hun alle hoop benomen het ijs waarop hun schatde visch en het tuig, zich bevond, scheurde van een en dreef naar Enkhuizen op welks toren zij de wijzers konden ontdekken zij zagen men schen doch werden niet opgemerkt, en zijn misschien voor eene visschersschuit aangezien terwijl verder de mist in zee hunne grootste hinderpaal was. Van toen af dreven zij op Gods genade de Zuiderzee in en kwamen eerst na 14 dagen met de N. W. wind onder Vollenhovens zeekusten. Hun voedsel gedurende die 14 dagen had bestaan in de 50 gevangen bottendie op 2L stuks na waren opgebruikt dit overschot was intusschen reeds te zeer bedorven om nog gebruikt te worden. De vader is 45 jaren en genaamd Klaas Bordzijne twee zonen zijn 15 en 17 jaren oud. Alle drie zijn van onderen verkleumd, aan dc beenen ge heel gevoelloos, en er bestaat weinig hoop dat de dpzelve zullen kunnen behouden worden. In aeht dagen kunnen zij nog niet vervoerd worden. Het is te hopen, dat de edelmoedige redders, die eigen leven waagden om dat van anderen te redden en daar onder vooral Pieter Tabois, naar waarde en verdienste mo gen beloond worden, hetzij van wege de maatschappij tot Nut van Algemeen of andere aanmoedigende instellingen. Burgerlijke Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der Stad Middelburg ingeschreven als: Geboren 44 kinderen 24 van het mannelijke en 20 van het vrouwelijke geslacht. Gehuwd 10 paren. Overleden: 44 personen; 18 van het mannelijke en 26 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven8. Gedurende de maand januarij 1849 zijn in ds registers van den burgerlijken stand der stad Vlissingen ingeschreven, als: Geboren 34 kinderen 19 van liet mannelijke en 15 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 25 personen; 8 van het mannelijke cn 17 van het vrouwelijke geslacht. Onder de overledenen is begrepen een militair in het hospitaal gestorven. Levenloos aange- gevene kinderen geene. Gehuwd 3 paren. E3jgeland. Londen 29 januarij. Z. K. H. de prins van Oranje vergezeld van graaf Schimmelpenninck en verder gevolg, is vrijdag van zijn bezoek bij koningin Victoria en prins Albert op het kasteel van Wiodsor in deze hoofd stad teruggekeerd. De benoeming van graaf Colloredo tot Oostenrijkse!! ambassadeur te Londen moet niet als bewijs beschouwd wor den dat de conferentien te Brusseltot deelneming aan welke de keizer hem benoemd hadopgegeven zijn. Doch het schijnt nog niet beslist of hij die beide betrekkingen zal kunnen vereenigen dan wel of een ander gezant voor de conferentien te Brussel benoemd zal worden. Van New-York zijn hier berigten tot den 13 januarij ontvangen. Zij zijn over het algemeen niet zeer belangrijk, liet vinden van goud in Caüfornia ging op ruime schaal voort. Aan slagtvee ontbrak het daar niet, en er werd veel meel ingevoerd maar het land zelf leverde- weinig veldvruchten op. Vier schepen waren van Chili, twee van Gunyaqitil, een van Buenaveniura en drie van Peru naar dat goudland gestevend. Buttschland. Den 23 jan. is te Weenen berigt ontvangen dat de keizerlijke vanen van de muren der vesting Leopoldstadt wapperden welke dienzelfden morgen stormen derhand ingenomen zou zijn. De troepen hadden alvorens een sterk verschanst leger der oproerlingen aangetast en uit een gedreven, waarop de bezetting naar de citadel gevlugt was, die het echter slechts kort zou kunnen uithouden. - Men zegt dat Oostenrijk door den prins von Fursten- berg de volgende verklaringen omtrent' zijne bedoelingen aan het" rijksbestuur te Frankfort heeft doen overbrengen Het wil voor zijne Duitsche provinciën ook voortaan bij Duitsch- land blijven, en zijn regt daaVop, des noods zelfs gewapen derhand, handhaven; de constituering van Duitschland als Bondstaat erkennen de besluiten der nationale vergadering in de Duitsch-Oostenrijksche provinciën ten uitvoer doen leg gen met voorbehoud van voor die provinciën noodzakelijke 'wijzigingen toestaan dat de besluiten der nationale vergade ring boven die van den Oostenrijksehen rijksdag van kracht zijn de gemeenschappelijke en consulaire betrekkingen met het buitenland tusschen Oostenrijk en Duitschland '111 dezer voege deelen dat de gezanten en consuls van Oostenrijk in het Oosten te gelijk het Duitsche rijk zouden vertegenwoor digen, en omgekeerd in het Westen die van het Duitsche rijk de Duitsch-Oostenrijksche landen bepalen, dat liet vereischte contingent troepen ter beschikking zal staan van het Duitsch centraal bewind; zich genegen betoonen tot het sluiten van een of- en defensief verbond tusschen zijne niet Duitsche Staten en het Duitsche rijken tot het sluiten van een handelsverdrag, op de breedste grondslagen rustende. Italië. Te Rome heeft weder een.e beweging ter gunste van den paus plaats gehad zulks is van de linie-soldaten uitgegaan maar door de dragonders der burgerwacht be teugeld. In Napels is eene ligtïng van 18000 man, ter verster king van het leger, bevolen. De organen van de Italiaan- sche bewegingspartij beweren dat dit besluit eene algemeene ontevredenheid heeft gebaard en op verscheidene pkurtSén aanleiding geeft tot wederspannigheid. De paus heeft te Gaëta eene bezending uit Ponte-jCorvdj§!' hetwelk zijn gezag erkentontvangen. Een der blaijen fatoj de Italiaansche bewegingspartij, hetwelk in Genua I\et lictrfcg.- ziet, heeft dezer dagen gemeld: \_v l'. De mogendheden vermeenen welligtdat het kerl^^tr gezag des pausen zoude lijden door eene afscheiding van hbé-. burgerlijk bestuur. Dit staat ter beslissing eener kerkverga deringeen congres van diplomaren is niet bevoegd om daarover te oordeelen. Daarenboven kan noch eene kerk vergadering, noch een dergelijk congres, zijne besluiten aan den vrijeu wil des volks opdringen." Zwitserland. Volgens berigten uit Bern van den 26 januarij, waren in sommige gemeenten van den Jura, ten gevolge van het opheffen van eenige kloosters der Ursulerin- nen onlusten uitgebarsten, welke, blijkens eene mededee- ling van den president van den regeringsraad aan den groe ten raad bedenkelijk genoeg waren geoordeeld om troepen tot onderdrukking daarvan af te zenden. Werkelijk zijn in den loop van den 26, een bataillon infanterie, eene kompa- gnie scherpschutters en eenige artillerie, naar het tooneei des oproers vertrokken. Te Neufchatel heeft eene beweging ten voordeele van den koning van Pruissen plaats gehad maar zij is mislukt. Frankrijk. Parijs 29 januarij. Heden heerschte alhier nog steeds de grootste spanningen is alleen ten gevolge van de door de regering genomen maatregelen de rust bewaard gebleven. De geheime genootschappen had den vereenigd met de clubs, het plan gevormd om in den ochtend van dien dagmet inspanning van al hunne krachten, eene oproerige beweging te beproevengebruik makende van de ontevredenheid die thans onder de mobiele garde heerscht ten gevolge van de aanstaande reorganisatie van dit korps. Hiervan was de regering echter in tijds onderrigt geworden, zoodat zij de noodige maarregelen heeft kunnen nemen om de uitvoering van dat plan onmogelijk te maken. Reeds vroeg in den morgen werd de alarmtrom geroerdten einde, de nationale garde in de wapenen te roepen en onderschei dene punten der stad werden vervolgens door troepen bezet. Het grootste gedeelte der troepen werd in de omstreken van liet paleis der nationale vergaderingvoornamelijk op de Place de la Concorde, bijeen getrokken. Voor het paleis zelve had eene batterij artillerie post gevat. De ter bescher ming van hetzelve bestemde troepen stonden onder bevel van den generaal Lebretonquaestor der nationale vergadering. Ten gevolge van deze maatregelen hebbe» er dan ook slechts hier en daar eenige zamenscholingen plaats gehad, die in geerien deele van efnstigen aard waren. Ten één ure was de president der republiek te paard gestegen om door zijne tegenwoordigheid een gunstigen invloed op de menigte uit te oefenen. Hij was, vergezeld door een zeer klein deta chement kavallerie langs de Boulevards en door verschei dens wijken der stad gereden. Volgens sommige berigten was hij overal met geestdrift toegejuicht, doch volgens andere, was hij ook met de kreten: leve de clubs! weg met het mi nisterie! en zelfs met den kreet: leve Lodewijk Philips! be groet. Door den minister van binnenlandsche zaken was eene proclamatie uitgevaardigd waarvan de inhoud hoofdzake lijk hierop nederkomtdat de regering aan de pogingen der anarchisten die thans weder het hoofd beginnen op te ste ken wederstand zal weten te bieden en voor de handhaving der constitutie zorgen zal. Onder de geruchten die te Pa rijs' in omloop waren behoorde dat de mobiele garde hier en daar, onder anderen in de voorsteden St. Denis en Pois- sonniêre, eene tegen het wettig gezag vijandelijke houding aangenomen had. Ook verzekerde men dat de heer Caus- sidière des ochtends in hechtenis genomen wasen voegde er bij dat zijne tegenwoordigheid te Parijs in verband stond met de daar beraamde oproerige bewegingen. Onder de arrestatien welke hebben plaats gehad, is ook die niet onbeduidend, van den heer F Alton-Sheepair van Frankrijk en van 45 leden der Société de la Solidarité républicaine. Door het Journal des Débats wordt een gerucht we dersproken volgens hetwelk de heer Guiz-ot zich reeds te Parijs zou bevinden. Dat blad verzekert, dat de heer Guizot eerst over twee of drie maanden te Parijs terug gewacht werd. Binnen drie dagen zijn te Parijs tien nieuwe clubs ge opend. De cursus van professor Lherminier bij het collegie van Frankrijk, is gesloten; waarschijnlijk zal de benoeming van dien professor weder worden ingetrokken. Gisteren avond zijn de beschuldigden wegens het ge beurde op 15 mei, van Vincennes vertrokken, om naar Bourges te worden overgebragt. Belangrijk in de tegenwoordige omstandigheden is eene officiële mededeeling aan de dagbladen gezonden waarin de president der'republiek verklaart, het volkomen met de staat kunde zijner ministers eens te zijn en dat zij op zijne krach tige ondersteuning kunnen rekenen. Er heeft een tweegevecht plaats gehad tusschen de hee ren Clement Thomas en de Coëtlogon beide zijn gewond maar dat de heer Thomas aan zijne wond zou overleden zijn wordt tegengesproken. De aanleiding tot dit duel was een bijtend artikel door den heer Coëtlogon in de Corsaire ge plaatst. De maarschalk Bugeaud is naar het leger der Alpen vertrokken. Parijs 30 januarij. In de zitting der nationale vergade ring van gisterennadat de president minister Odilon-Bar

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1