ir~ 14. Donderdag 1 Februari}. kf^;, 33c£turcti ca 3§bmitud<taiitieti. iShuiictÜAtt&^ciie &mtculanbsdtc Aii*?-J NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID- DELBURG brengen bij deze ter kennis van al degenen die ,o\Jaarbij eenig belang mogten hebben dat de Eerste Zitting :t te den Militieraad, voor dit Kanton, zal plaats hebben op van ^sdag d 7 Februarij aanstaandedes middags ten één arbeiden^i fo woon Lokaal in de Abdij binnen deze Stad nzelven. zullen moeten compareren al degenen welke zich tb vrijwillige dienst bij de Nationale Militie voor dezen jare ebben verbonden mitsgaders al de voor één jaar vrijgestelde diensrpligfige Lotelingen van de ligtingen van 1845, 1846, 18+7 'en 1848. Wordende mitsdien de belanghebbenden bij deze aangemaand zich op de voorschrevene plaats en uur voor den Militieraad te sisteren. En opdat niemand hiervan onkundig blijvezal deze wor den gedruktafgekondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 29 Ja- nuarij 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van IIun-Ed. Achtbare, A. M. BECIUS. 7 4 TR EST-B E TALING. De ONTVANGER der STAD MIDDELBURG zal, als daartoe door Heeren Burgemeester en Wethouders gemagtigd gedurende de maanden FebruarijMaart en April, des voor middags van 10 tot 12 ure, ten zijnen Kantore vaceren, des Vrijdags tot de overneming der Obligatien ten laste der- zelve Stad, en des Dingsdags tot de uitbetaling van de daarop verschuldigde Intressen verschenen den 31 December 1848 zullende deze Intressen naar aanleiding der bepalingen bij de Stedelijke Begrooting voor dat jaar vermeld worden be taald met een half per cent of een zesde van den nominalen Int restin de Obligatien uitgedrukt. Middelburg, den 22 Januarij 1849. De Ontvanger voornoemd J. D. M. de STOPPELAAR. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING VAN LANDBOUW EN VEETEELT IN DE PROVINCIE ZEELAND. VEREENIGDE VERGADERING der Afdeelings Bestu ren in Walcherenop Maandag den 5 Februarij 1849, in het Locaal op de Groenmarkt, des voormiddags ten 10 ure. Het te behandelen onderwerp zal bestaan in eene beschou wing van den ot fan-I des L .dbouws, in verband me dien der arbeidende Bevolkinc en derzelver toenemende armoede. Middelburg, den 1 Februarij 1849. NE BE RL. IIANB EL-MAATSCHAPPIJ. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen wor den geveild Te AMSTERDAMop Dingsdag den 6 Maart 1849, 24,697 Kranj. en Kanass. Java SUIKER, liggende aldaar. 20,869 Dito DITO, ligg. te Rotterdam, 2,506 Dito DITO, Middelburg. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 29 Januarij 1849. VAN DER OUDERMEULEN, President. GOUDSWAARD, Direct, fung. Secretaris. HIDDELBVRCi den 31 Januarij. Wij zijn verzocht het volgende in ons blad op te nemen Gedurende het afgeloopen jaar 1848, is deze stad suc- cessivelijk belast geweest met de inlegering van 33 officie ren en 2439 onder-officieren en manschappenvan welke laatsten 559 bij de ingezetenen zeivenen 1880 bij vrijwillige besteding voor derzelver rekening in 10 partikuliere kwartieren zijn gehuisvest geworden. Daartoe is door 1079 bewoners der onderscheidene wijken, welke naar volgorde met inkwar tiering zijn bezwaard, tegen 75 cents per militair, eene som bijgedragen van 1637 25. De ingezetenen welke ver langen mogtenom zich met de verantwoording van deze gelden bekend te maken, waarvan de administratie onder het toezigt staat van het stedelijk bestuur, kunnen zich deswege aanmelden ter stads-griffie, alwaar hun in een geschikt locaal van het raadhuis daartoe gedurende deze maand de gele genheid zal worden verschaftdes voormiddags van tien tot twaalf ure." Wij vernemen dat door het zanggezelschap tot Oefe ning en Uitspanning alhier, op woensdag den 28 februarij, eene soirée tnusicale zal worden gegeven, ten voordeeleder ongelukkigen te Werkendam en de Werken. Bij Zijner Majesteits besluit van den 25 januarij 1849 is benoemd tot regter-plaatsvervanger in de arrondissements- regtbank dezer stadmr. P. J. G. van Diggelenthans plaatsvervanger van den kanton-regter alhier. Men verneemt dat de Staats-commissie voor het hooger onderwijs tegen den 3 februarij aanstaande is te zamenge- roepen. Volgens de in de Staats-courant van den 28 en 29 dezer door den inspecteur-generaal van de geneeskundige dienst der land- en zeemagt gedane oproeping, is er weder gele genheid om jongelingen, tusschen de 16 en 20 jaren oud, onder de daarbij gestelde voorwiardenals kweekelingen aan 's Rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht te plaatsen, ter opleiding als officier van gezondheid voorde iandinagt, de zeemagt of voor de Oost-Indien, voor welke twee laatstgenoemde diensten aan de kweekelingen gedurende hunnen vierjarigen studie-tijd eene jaarlijksche toelage van ƒ400 wordt verleend. Dezer dagen is ook aan het station Delft de electro- magnefische-telegraaf geregeldzoodat thans van de geheele telegra'phische lijn langs den Hollandschen spoorweg van Am sterdam tot Rotterdam gebruik gemaakt kan worden. Door een zeer geacht handelhuis te Koppenhagen wordt van den 21 dezer gemeld, dat de krijgstoerustingen met den meesten ijver worden voortgezet, en dat de bevolking in de hoofdstad en in de provinciën, geene opofferingen zal ont zien, die de hervatting van de vijandelijkheden mogten ver- eischen terwijl niemand 'van vrede wil hoorenzoo deze niet op aannemelijke voorwaarden kan verkregen worden. (IV. Rott. Ct.j Den 8 december II. zijn in de Tafelbaai (Kaap de Goede Hoop) binnengeloopen Zr. Ms. fregat prins van oranje, kapitein ter zee .7. F. D. Bouricius, uit Texel, en het stoomschip piioenix, luitenant ter zee iste klasse .7. May, van Rotterdam, beiden naar Batavia bestemd. Zr. Ms. fregat ceres kapitein ter zee .7. Enslie van Ba tavia (laatst van Johanna) naar Nederland aan de Kaap de Goede Hoop binnen, zou den 15 dec. ll.de reis voortzetten. Engeland. Londen 27 januarij. Volgens de Globe zou graaf Colloredo als gezant van Oostenrijk naar Engeland komen. Lodewijk Philips en zijne familie hebben thans Rich- mond verlaten en zich weder naar Claremont begeven. De gezondheidstoestand der gravin van Neuiüy is sedert haar verblijf te Richmond zeer verbeterd ook de graaf en de overige leden der familie verkeeren in goeden welstand. Verscheidene goederen van waarde den gewezen koning van Frankrijk en zijnen kinderen toebehooreudezijn hem thans overgezonden. [De tijdingen te Parijs ontvangenden in ons vorig No. medegedeeld schijnen dus geheel onjuist te zijn.] Zeker ingenieur te dezer stede heeft de gutta percha gebezigd om eenen roeper van buitengewone lengte wel drie vierde van eene Engeische mijl lang5 te vervaardigen; hij geeft dezen roeper den naam van telakouphanon. Het is voldoende aan een der uiteinden van dezen roeper te fluis teren, om aan het andere uiteinde van dit werktuig duidelijk de gefluisterde woorden te kunnen verstaan. Om de perso nen waarmede men spreken wilhiervan te voren ken nis te geven brengt men aan het eene uiteinde van den telakouphanon een klein fluitje hetgeen wanneer men be gint te spreken een geluid maakt als eene trombone. In de laatste zitting van de Britsche maatschappij van kunsten en wetenschappen heeft deze ingenieur een telakouphanon ter lengte van 90 voeten doen zien een der uiteinden van dit werktuig nam hij in den mond het andere uiteinde bragt hij in een waldhoorn en speelde op deze wijze het God save the hing op bijna 100 voet afstands van den hoorn staande. Eergisteren heeft de prins van Oranje zicli op eene uimoodiging van de koningin naar het kasteel van Windsor begeven. In de verschillende ministeriele departementen heerscht thans eene groote bedrijvigheid met het doel om belang rijke bezuinigingen aldaar in te voeren. Verscheidene ma len zijn de budgetten door de chefs der ministeriele de partementen bij den kanselier der schatkist ingediend aan eene nieuwe herziening onderworpen geworden. Belangrij ke wijzigingen zullen bij het budget der marine plaats heb ben, terwijl de nieuwe organisatie, welke de inkomende regten en accijnsen zullen ondergaan aanzienlijke bezuini gingen zal doen ontstaan. De Globe zegtdat men ook in de handelswereld oordeelkundige bezuinigingen vordertmaar dat men zich tegen ieder kwalijk begrepene reductie zou verzetten. Ouitschland. l'Veenen 23 januarij. De Saksische gezantbaron von Könneritz en de Nederlandsche baron van Heeckeren zijn bij het keizerlijke hof aangekomen, en hebben op den 19 in plegtig gehoor hunne geloofsbrieven aan Z. M. aangeboden. Daarna zijn beide heeren ter tafel genoodigd en des avonds bij een familie-kring in het paleis van de aartshertogin Sophia. De operatien van het iste en 2de legerkorps zijn, ten gevolge van het slechte weder, voorloopig gestaakt en de troepen blijven eenigen tijd de winterkwartieren betrekken. Het Oostenrijksche leger, dat thans uit 500,000 man bestaat, bezit 358,122 man infanterie, 64,524 man knval- lerie 31,815 man artillerie, 40,000 man trein en 5,539 man troepen voor de marine. Deze ontzagwekkende strijdmagt zaltegen maart eerstkomende tot 700,000 man verhoogd worden. Men verneemt, dat er maatregelen zijn genomen, om Debreczin van alle kanten door de keizerlijke troepen te doen insluiten. De vorst JVindisckgrdtz heeft den 12 dezer eene pro clamatie aan de keizerlijke troepen die zich uog aan de zijde der Hongaarsche opstandelingen bevinden uitgevaardigd waarin hij verklaart datnaar hij bemerkt heeft, de bekend» wording van alle vroegere proclamatien ert uitnoodigingen aan de troepen om tot hunnen piigt terug te keeren door de revolu tionaire partij zooveel mogelijk is verhinderd geworden dat hij niet twijfelt of de troepen zouden zoodra zij met die stukken waren bekend geworden, daaraan gehoor hebben gegeven; dal hij diensvolgens alleen onbekendheid met den waren staat van zaken en bezorgdheid omtrent hun toekomstig lotals de redenen beschouwt waarom sommige alsnog terugblijven dat hij oin die bezorgdheid weg te nemen aan allendie zoo spoedig mogelijk de revolutionnaire partij verlaten en de door hen bezette plaatsen voor het keizerlijke leger openen, tot den rang van sergeant-majoor en wachtmeester toe alge- meene vergiffenis toezegt, en beloofc voor de nog ten spoe digste terugkeerende officieren zoodra zij zich voor eene in te stellen commissie zullen verantwoord hebben de ge nade van den keizer te zullen inroepen. De rijksbestuurder heeftin overeenstemming met het be sluit der rijksvergadering van 8 januarij II.den 20 dezer het volgend hoogst belangrijk en voor alle vriendeu der ze delijkheid verblijdend besluit doen afkondigen. Alle openbare speelbanken zijn, van 1 mei 1849 af, in geheel Dnitschland gesloten en de speel-pachtcontracten opgeheven." Krachtens een ministerieel besluit zijn alle Duitsch-Katho- lijke gemeenten in Oostenrijk ontbonden de predikant Schall te Gratz is uit de stad gezet. Berlijn 27 januarij. Z. M. de koning heeft den jongen keizer van Oostenrijk, Frans Joseph benoemd tot chef van het Keizer-Frans-grenadiers-regement en bevolen dat het regement maandelijks aan Z. M. den keizer zijn rapport en de ranglijst der officieren aanbiede. Thans meent men met zekerheid te kunnen melden dat de koning van Pruissen tot de aanneming van de keizers kroon indien de keuze op hem viel volkomen bereid is hetzij dezelve als erfelijk of niet erfelijk verklaard zij, en dat hij deze waardigheid alleen uit besef der noodzakelijk heid zoude aannemen, om aan den wensch van het Duitsche volk naar eenheid en naar eene magtige stelling van het ge meenschappelijke vaderland te voldoen. Volgens de jongste telling bedraagt de bevolking in het koningrijk Saksen: 1,836,433 inwonerswaaronder, r, 799,121 Evangelischen2,524 Gereformeerden; 32,544 Roomsch-Katholieken 1,098 Duitsch-Katholieken 113 Grie ken 983 Israëliten; 44 Anglikanen 1 Doopsgezinde. Frankfort 26 januarij. De nationale vergadering heeft den 25 hare beraadslagingen over hetgedeelte der Duitsche staatsre geling betrekkelijk het rijks-opperhoofd voortgezet. Bijna zonder discussie werd de 2de paragraaph waarbij bepaald wordt dat het rijks-opperhoofd den titel van keizer der Duit- schers zal voeren met 214 tegen 205 stemmen aangenomen, terwijl ook de volgende 14 paragraphen waarin de regten en de bevoegdheid des keizers omschreven worden zonder belangrijke beraadslagingen werden aangenomen. Heden heefc de vergadering de aideeling van den Rijksraad behandeld. Nadat een voorstel om de instelling van den rijksraad in de Duitsche staatsregeling niet op te nemen met 211 tegen 200 stemmen verworpen was, werden de verschillende bepalin gen aangaande dien raad met eene kleine meerderheid aan genomen met uitzondering van die betrekkelijk het aantal der leden van den raad, welke van wege de verschillende staten benoemd zullen worden, waaromtrent alle voorstellen verworpen werden en dus geen besluit tot stand kwam. Italië. Volgens berigten van den 18 dezer, was het te Rome steeds rustig. De Alba van den 20 kondigt als stellig aandat het Toskaansche gouvernement zich vereenigd heeft met dac van Piemontten einde tegen iedere vreemde interventie in de Romeinsche kwestie, te protesteren. Den 22 hebben de algemeene verkiezingen in Sardinië plaats gehad. De eerste resultaten zijn bekend. De heer Vincent Giobertipresident van den raad van ministers, is in 4 kiescollegien verkozen en bovendien in acht andere plaatsen. De heer R. Sineominister van binnenlandsche zaken is te Saluzze herkozen. Frankrijk. Parijs 27 januarij. Gisteren heeft de minister van binnenlandsche zaken, de heer Léon Faucher aan de nationale vergadering een wets-ontwerp ingediend strekkende tot de sluiting der clubs. Dit ontwerp, hetwelk reeds lang verwacht was, is terstond naar eene commissie verzonden, die omtrent de vraagof hetzelve als van drin genden aard te beschouwen isverslag zou moeten doen. Tot leden dezer commissie werden door de bureauxtegen alle verwachting aan, voor het grootste gedeelte tegenstan ders der wet gekozen en reeds in de volgende zitting heefc zij haar verslag uitgebragt, daarbij voorstellende het wets ontwerp niet te beschouwen als van dringenden aard. De heer Sènarddie de rapporteur was, merkte op dat het hier niet blootelijk het vaststellen van strengere bepalingen voor de clubs of derzelver tijdelijke onderdrukking gold maar het onbepaald verbod van de clubs. Zulks een vraagstuk moestmeende hij rijpelijk overwogen wordentenzij om standigheden van gebiedenden drang eene dadelijke beslissing noodig maakten. Ten einde zich te overtuigen of zulks hier het geval mogt wezen had de commissie den minister van binnenlandsche zaken geraadpleegdmaar de door de zen gegeven inlichtingen waren niet van dien aard dat de commissie dringenden spoed ten deze noodig kon achten. Aan haar was gebleken dat van de 37 clubs, die in julij II.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1