MIDDILBUMSCHE m 0 IJ ii A T. rr. 13. Dingsdag f. 30 Januarij. Ëesturen est !3bmi»i0tratic». S5i 1111 enlanbcÜic iSmtcnlan&ddtc «njbuigcu. De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie ZEELAND Gelet op Zijner Majesteits besluie van den 21 Junij 1847, No. 68 Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Pro- vindie dat de Algemeene Provinciale Begrooting van Zee land voor de Dienst 1849, bij Zijner Majesteits besluit van den 7 dezer maand No. 44 goedgekeurd van Donderdag den 25 Jannarij tot en met Donderdag den 8 Februarij aan staande dagelijks, uitgenomen des Zondags, van'des mor gens negen tot des namiddags vier ure in het Bureau van de Tweede Afdeeling der Provinciale Griffie, ter inzage van een ieder, zal zijn nedergelegd. Middelburg, den 19 Januarij 1849. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve SLEGT. WELDADIGHEID. Middelburg 29 Januarij 1849. DIAKENEN der Nederd. Hervormde Gemeente te Middelburg maken dankbaar melding van eene gift, op gisteren namiddag in de Nieuwe Kerk ontvangen onder de letters I. K. groot een Gulden en geven tevens kennis dat zij den Wel-Eerw. Heer J. Borsius hebben ter hand gesteld aelit Pakjes, voor de noodlijdenden te Werkendam, door ben op gisteren in de Nieuwe en Oostkerk gecollecteerd. In No. 10 dezer Courant melding makende wegens ingekomen gif ten is van eene ten behoeve der Vereeniging gemeld, als gecollec teerd uit de voormiddag-godsdienst Oostkerk; moet zijn Nieuwekerk. Diakenen voornoemd P. COPiNAEY 1'raeses. C. NUYS Scriba. MirofflEEBïII&O den 29 Januarij. Uit de uominatien der Hervormde kerkbesturen heeft Z. M. op voordragt van den minister voor de zaken der Her vormde eeredienst enz. bij besluit van den 29 december 11 gedaan de benoemingen ter vervulling der vacaturen in de onderscheidene kerkelijke collegien met 1 januarij 1849 ontstaan. Tot leden van het classicaal bestuur in Zeeland en.der- ze! ver secundi zijn door Z. M. benoemd: Voor de classis van Middelburg, tot lid, de heer II. Q. Janssen, predikant te Vrouwenpolder en rot secundus, de heer S. F. Kruijtpredikant te Aagtekerketot lid, deheer J. F. Kuiper, predikant te Middelburg en rot secundus, de heer II. van Strien predikant te Kleverskerkerot lid, de heer mr. A. F. Siffié ouderling te Middelburg en tot secun dus, de heer ,7. J. Pieterse ouderling te Middelburg. Voor de classis van Zierikzee: rot lid, deheer .7. B. Barenbrughpredikant te Zierikzee en tot secundusdeheer D. Nieuw.hoffpredikant te Haamstede tot lid de heer C. IV. Schalier, predikant te Eikerzee en tot secundus, de heer B. Kam, predikant te Dreischor tot lid, de heer mr. II. A. van IJsselsteinoud-ouderling te Zierikzee en tot secundus, de heer C. A. Cauouderling te Zierikzee. Voor de classis van Goestot lid, de heer A. B. Hagen, predikant te Heinkenszand en tot secundusde heer A. Niermeijerpredikant te 's Heer-Arendskerketot lid, de heer K. J. van Drielpredikant te Bieselingen en tot se cundusde heer II. Steenberg predikant te Kapelle tot lid, de heer L. Lank'iorst van IVemeldingenoud-ouderling te Goes en tot secundusde heer G. 7'. Callenfelsoud ouderling te Goes. Voor de classis van IJzendijke tot lid de heer G. Vro lijk predikant te Schoondijke en tot secundus, de heer G. G. Brugman, predikant te Groede tot lid, de heer T. .7. Jansen, oud-ouderling te Sluis en tot secundus, deheer P. F. Hennequin oud-ouderling te St. Anna-ter-Muiden. In de commissie tot de zaken der Waalscbe kerken zijn benoemd: tot leden, de heeren F. C. J. van Goenspre dikant te Leijden en mr. .7. Rau van Gameren, ouderling te Arnhem; tot secundi, de heeren .7. D. Revelpredikant te 's Gravenhageen mr. .7. N. Vemedeouderling te Utrecht. Uit Goes wordt gemeld Voor eenigen tijd hebben zich de leden van den ker- keraad der niet geconserveerde daarna met de Nederduit- sche vereenigde Waalsche gemeente alhier, in een adres, gewend tot Z. Exc. den minister voor de Hervormde eere dienst, ten einde het hun mogt worden toegestaan: dat, buiten alle bezwaar en kosten van den Lande van tijd tot tijdin het door hen gewoonlijk daartoe gebruikte kerkge bouw in de stad Goes door wettig erkende en in dit Rijk gevestigde iVaalsche predikanten in de Fransche taal gepre dikt en door hen het II. Avondmaal gevierd mogt worden. Dit adres ismet gunstig rapport van wege de Waalsche commissie, door het klassikaal bestuur van Goes in handen gesteld van den eerw. kerkerand der Ned. Hervormde ge meente om te dienen van consideratie en advies. Genoemde kerkeraad heeft geene zwarigheid gemaakt omop de in het adres uitgedrukte voorwaarden gunstig te adviseren ten einde aan een natuurlijk en Christelijk ver langen van de broeders der vroegere Waalsche gemeente mo ge worden voldaan, en de band die hen aan de Ned. Herv. gemeente verbindt, meer en ir.eer versterkt moge worden." Kerkel. Ct. Uit de residentie schrijft men van den 26 dezer:. Z. M. heeftdoor tusschenkomst van hoogstdeszelfs thesaurier, den heer Ragay, aan de heeren burgemeesteren van Werkendam en de Werken ten behoeve van de slagtof- fers der overstroomingen, die in den nacht van 17 op 18 dezer aldaar hebben plaats gehad, doen toekomen de aan zienlijke gift van 2000. Ook heeft hoogstdezelve aan den heer commissaris van politie Behrvoor de nagelatene betrekkingen van de jl. zaturdag voor Scheveningen verdronken visscbers doen toe zenden eene gift van 200. Gisteren middag heeft er bij Z. K. H. Prins Hendrik een groot diner plaats gehad dat door verscheidene leden van het koninklijke gezin en vele aanzienlijken is bijgewoond. Naar men verzekert, is H. K. H. Prinses Albert van Pruissen die eenen geruimen tijd op haar buitenverblijf 011- der Voorburg heeft doorgebragtvoornemenseerlang eene buitenlandsche reis te ondernemen, en wel naar Iralie. In deze residentie is overleden de heer M. .7. E. Aikema, eerste luitenant van den generalen staf onder-gouverneur van Z. IC. H. den erfprins van Oranje." De boekhandelaar P. J. van Dijk te Schiedam, is voorne mens in 8vo formaat, uit te geven: Handelingen der Sta- ten-Generaalbij afleveringen die elkander spoedig zullen opvolgen waartoe hij de medewerking van de leden der beide kamers heeft ingeroepen. In de omstreken van 's Hertogenbosch was de water stand van 22 jannarij nog zoo hoogdat de stad van som mige kanten niet dan met schuiten te bereiken was verscheidene landlieden hebben dien dag, wegens den storm, de terugreis naar hunne woonplaatsen over de overstroomde landen niet kunnen volbrengen. Het water op de Nederlandsche rivieren blijft lang zaam vallende. Engeland!. Londen 24 januarij. Z. K. IT.de Prins van Oranje arriveerde zondag morgen ten acht ure, aan boord der stoomboot Ocean van Scheveningen te Blackwall,, waar de Nederlandsche minister graaf Schimmelpenninck ziijh reeds vroegtijdig bevond om den Prins te begroeten. Naar men verzekert, zijn de ministers voornemens, eene vermindering van het leger ten bedrage van 10,000 man voor te stellen. Dezer dagen is hier te lande het eerste voorbeeld van eene verhuizing van gebeele gezinnen naar Califomia voor gekomen. Uit de omstreken van het stadje Peterbprough (in Northampton) hebben verscheidene mannen, met hunne vrou wen en kinderen de reis derwaarts aangenomen. Naar men meldtzijn vele andere gezinnen voornemens hen te volgen in hunne overspannen verbeelding vergetende (gelijk een on zer dagbladen daarbij aanmerkt) dat goud indien zij het al zullen magtig wordengeen voedsel is. De Times behelst heden eene beschouwing van den staat van zaken in Britsch-Indie waarin erkend wordtdat de opstand der bevolking van liet voormalige koningrijk van Lahore eene allezins gewigtige zaak is, en bewijst, dat de staatkunde van lord Hardingeten aanzien van dat land, geenszins het beoogde doel bereikt heelt. Als eene zeer be moedigende en verblijdende omstandigheid is het in den te gen woordigden staat van zaken aan te merken, dat in het eigenlijke Britsch-Indie algemeen rust blijft heerschen. De schrijver van dit betoog meent hierbij dat deze rust voor namelijk te danken is aan de krachtige houding van het be wind. De laatstelijk in de Vereenigde-Staten ontvangene be- rigten uit Califomia behelzen onder anderen de volgende bij zonderheden De hoeveelheid goud, die dagelijks verzameld wordtbe rekent men gemiddeld op eene waarde van 100,000 dollars 250,000) zij vermeerdert dagelijks. Onder de gouddel vers heerschen een vreesselijk gebrek aan de noodigste le vensbehoeften vele ziekten en eene groote sterfte. Met goud beladen menschen zien er uit als vagebonden gehee! haveloosmet de armoedigste en vuilste lompen gekleed. Ten blijke van den hoogen prijs der sterke dranken kan die nendat een man, die twee vaten brandewijn bezat, deze in de mijnen bij het glas verkocht heeft te zamen voor 14,000 dollars in goud. Alle dingen, vooral levensmiddelen, heb ben een ongehoord hoogen prijswant het goud is zoo over vloedig in eiks bezit, dat het zijne waarde schijnt verloren te hebben. De menigte der goud-delvers neemt dagelijks toe maar van den grooten stroom van landverhuizers uit de Ver eenigde-Staten is tot nog toe niemand aangekomen. Een ge zelschap Mormons heeft in de nabijheid van het Zout-meer eene groote hoeveelheid goud verzameld, een hunner heefc op zijn togt een ezel verloren, die met 1,280 dollars aan goud beladen was; het dier is met die vracht in de wilder nis wcggeloopen. Iemand, die onlangs uit de goud-streek is aangekomen, verzekert, dat alles wat hij van den overvloed van het goud gelezen heeft, nog beneden de waarheid is. Het goud wordt zoo wel in de drooge beddingen als in het water gevonden. De Britsche oorlogsbrik Pandora heeft voor 280,000 doilars in goud aan boord genomen, 0111 dit naar Panama over te brengen van waar liet over de land engte naar Chagres en vervolgens naar Engeland zal gezon den worden. Van Nieuw-York vertrekken dagelijks schepen met passagiers en goederen naar Califomia en er worden nog ettelijke uitgerust. ©ui^scïslauêl. Berlijn 25 januarij. De benoetiKuj, der kiezers in Berlijn kan als voldoende voor de monarchale' constitutionele partij worden beschouwd. Genoegzaam de helft dergenen welke de democraten ais tot hunnen aanhang behoorende, doen voorkomen, worden als gematigde consti- tutionelen aangemerkt. In Breslau heeft de eerstgenoemde partij gezegevierd, even als in Stettin Halle, Frankfort en Erfurt. In Maagdenburg en Nordhausen zijn de democraten meester gebleven. In de kleine steden van de Mark en Poel meren hebben over 't algemeen de gematigde constitutionelen de overhand behouden. In de kleinere steden en dorpen van Silezie is echter de keuze anders uitgevallen. Otid-Pruissen en een deel van Westphalen zijn koningsgezind en men vleit zich nog, dat in Posen en de Rijn-provincie de partijen tamelijk gelijk zullen staan. De conservativen beginnen langzamerhand te ontken nen dat de radicale partij gezegevierd heeftdaar zij het niet was, maar de liberaal-gematigden, wier kandidaten ge kozen zijn. De radicalen zeggen (ei niet ten onregte) dat zij ook de voorstanders der kandidaten van de liberaal ge matigden geweest zijn. Dezelfde tegenstrijdigheid heerscht in de berigten welke men omtrent de verkiezingen uit de provinciën ontvangt. Ook in eenige andere steden van Silezie heefc de gema tigde- partij gezegevierd. Ditzelfde moet ook te Dantzig en Bielefeld plaats gehad hebben. Volgens tijding uit IVeenen is thans publiek gemaakt een legerberigt van de keizerlijke troepen in Hongarije, mel dende, dat de generaal Göz den 17 de opstandelin gen dieversterking hebbende bekomenuit de bergstad Kremnitz waren getrokkenom eene verlorene stelling te hernemen, heefc aangetast en niet verlies van ruim 200 man heefc verslagen en terug gedreven. De genoemde generaal verbeidde de komst van den generaal Csorich, die van Pesth over Waitzen in aantogt was, om den vijand op nieuw aan te tasten en tot onderwerping te brengen. Frankfort23 januarij. In de bijeenkomst van hetDuit- sche parlement van heden is de algemeene beraadslaging over de instelling van een Rijks-opperhoofd gesloten. De hoog leeraar Edel, uit Wurzburg, heefc zich nog tegen de erfe lijke waardigheid eii tegen de opdragt aan Pruissen verklaard. Gumbrecktuit Hanoverheefc in 't voordeel van een en ander gesprokenen daarop is, na eenige woordenwisseling, besloten dat men beginnen zoude met te beslissen of de waardigheid al dan niet erfelijk zoude zijn. De vraag in dien zin voorgesteld zijnde, hebben van 474 stemmenden 211 zich daar voor en 263 zich daar tegen ver klaard en is dit voorstel alzoo met eene meerderheid van 52 stemmen verworpen. Van verschillende zijden, zoo uit de zaalals van de gaanderij der toehoordersis op het? vernemen van dit besluit, een vreugde-gejuich opgegaan. De Oostenrijkers, BeijerschenWurtembergers en Badenschen hebben (behoudens eenige weinige uitzonderingen) tegen gt- stemd de Pruissen, Jlanoveranen de afgevaardigden uit de Staten aan de Noordzee en uit Keur-Hessen hebben al mede met eenige uitzonderingen zich voor de erfelijkheid verklaard. Daarop is de vraag voorgesteld, of de keizerlijke waar digheid levenslang zoude zijn. Dit denkbeeld heefc, toe verbazing van velen, geheel geen bijval gevonden, en deze vraag is met 413 tegen 39 stemmen, ontkennend beantwoord. Hierna is het navolgende voorstel in omvraag gebragt De keizerlijke waardigheid zal, 11a verloop van elke 12 jaren aan een der regerende vorsten van Pruissen Oosten rijk Be ij e ren Saksen, Hanover of Wurtemberg worden opgedragen." Deze voordrage heeft nog veel minder bij val gevonden en is, terwijl zich slechts 14 stemmen daar voor verklaarden door al de verdere afgevaardigden ver worpen. Alstoen is gestemd over de vraag of de waardigheid slechts voor den tijd van 6 jaren zoude worden opgedragen en is ook dit voorstel met 264 tegen 196 stemmen verworpen. Gelijke afkeuring viel ook, met 305 tegen 120 stemmen, de voordragt te beurt, om de waardigheid slechts voor een tijdsverloop van drie jaren te verleenen. N11 zoude er nog moeten worden gestemd over de voor dragt om jaarlijks over het opdragen der keizerlijke waar digheid te beschikken doch vermits dat voorstel werd in getrokken en derhalve buiten stemming bleef, is er omtrent deze belangrijke aangelegenheid geen besluit tot stand gebragt men zai niettemin met de beraadslaging over de verdere be palingen der constitutie voortgaan, en, zoo het schijnt, de beslissing van de vraag nopens de erfelijkheid aan haar lor overlaten. De menigte is ecnigzins ontevreden over dezen uitslag. Sommigen duchten, dat de regerende vorsten zeiven zich alsnu de zaak zullen aantrekken en daaromtrent beslissen. De koningen de koningin van Pruissen bezochten eenige dagen geleden de opera te Berlijn en werden daar, door het talrijk publiek, met zóo vele blijken van eerbied en gehecht heid ontvangen dat de koningin hare aandoeningen niet meester wasen HH. MM. dientengevolge voor den afloop der voorstelling, de schouwburgzaal verlieten. De koning van Pruissen heeft, onder anderen den heer Guizotlid der Fransche akademie, de orde van verdienste voor wetenschappen en kunsten verleend. Men gelooft dat de heer Arago als gezant der Fransche republiek te Berlijn door den heer Humann vervangen zal worden. Lodewijk Napoleon zou den'zoon des maarschalks Ney in die betrekking derwaarts hebben willen zenden maar het Pruissische kabinet ten stelligste daartegen gepro testeerd hebben.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1