MIDDELBUMSCIIE COURANT. N°. 11. Bonderdaj 1849. 25 Januarij. 3Sc0tnsrew csi ^fcminiöitraticn. CONCERT TEN YOORDEELE DER ARMEN, iSt&utenlAtibdchc Cijbittgcn. ^T vi Btniculanbsdtc vTiibutgcu. f: I tï'V' Het Publiek wordt andermaal herinnerd datuit hoofde van het vervroegde vertrek der Post naar Vtïssihgen en het Vierde District der Provinciegeene advertentien en andere mededeelingen voor de Courantdie op den morgen der bewerkingna tien ureworden ingezonden zullen kunnen geplaatst worden. De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie ZEELAND Gelet op Zijner Majesteits besluit van den 21 jü'nij 1847, No. 68 Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer I ro- vincie dat de Algemeene Provinciale Begrooting van Zee land voor de Dienst 1849, bij Zijner Majesteits besluit van den 7 dezer maand No. 44 goedgekeurd van Donderdag den 25 Januarij tot en met Donderdag den 8 Febrnarij aan staande dagelijks, uitgenomen des Zondags, van des mor gens négen tot des namiddags vier ure in het Bureau van de Tweede Afdeeling der Provinciale Griffie, ter inzage van een ieder, zal zijn nedergelegd. Middelburg, den 19 Januarij 1849. De Gedeputeerde Staren voornoemd VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve SLEGT. 1N TRES T-R E TALING. De ONTVANGER der STAD MIDDELBURG zal, als daartoe door Heeren Burgemeester en Wethouders gemagtigd gedurende de maanden Februarij Maart en April, des voor middags van ia tot 12 ure, ten zijnen Kantore vaceren, des Vrijdags tot de overneming der Obligatien ten laste der- zelve Stad, en des Dingsdags tot de uitbetaling van de daarop verschuldigde Intressen verschenen den 31 December 1848 zullende deze Intressen, naar aanleiding der bepalingen bij de Stedelijke Begrooting voor dat jaar vermeld worden be taald met een half per cent of een zesde van den nominalen Intrestin de Obligatien uitgedrukt. Middelburg, den 22 Januarij 1849. De Ontvanger voornoemd J. D. M. de STOPPELAAR. SPAARBANK. Het BESTUUR der SPAARBANK te Middelburgmaakt bekend, dat door hetzelve gedurende den loop dezer maand en de maand Februarij aanstaande, des Woensdags van iedere Week op de gewone plaats, van 1 tot 2 ure des namiddags, tegen aaiiteekeniVig op de Inlegboekjes zal worden gevaceerd, tot uitbetaling der Interessen over de tweede helft van het jaar 1848. Zullende de niet afgehaalde renten eerst na verloop der maand Februarij als Kapitaal worden bijgeboekr. Middelburg', den 5 Jannarij 1849. Namens het Bestuur voornoemd HUBERTUS REKKER Secretaris. WELDADIGHEID. Arnemuiden 25 Januari) 1849. Het DIACONIE-ARMBESTUUR alhier maakt dankbare melding van de volgende giften bij den Heer de Blaeclce de Lignij te Mid delburg bezorgd, als: den 21 derer uit de kerkeoliecte 's namid dags in de Nieuwekerk 50 centen; den 23, van een onbekende, C 'mans en 24 vrouwe hemden alsmede uit de collecte in de avond godsdienst-oefening ƒ25 in goud, met de letters K. God zegene ce edele gevers voor hunne weldadigheid Het Diaconie-Armbestuur voornoemd J. „c HAMER. 1 Diakenen P. MEULEMEESTER. umltenftn- [Door Diakenen der Ned. Herv. Gemeente is gemeld van een pakje voor Arnemuiden ontvangen dit bevatte niet 50 maar 50.] te geven door het MUZTJK-GEZE LSCHAP UIT KUNSTLIEFDE op Donderdag den 25 Januarij 1849, ten 7 ure, inde Con certzaal. Entree-biljetten, ft 1,50, zijn verkrijgbaar gesteld aan het Concertgebouw. Namens het Bestuur, J. J. I. SPRENGER, Secretaris. niDDELBIR« den 24 Januarij. Naar men verneemtheeft Z. K. H. de Prins van Oranje van Z. M. den Koning een verlof voor den tijd van drie maanden bekomen, tot hef doen eener buitenlandsche reis. De schout-bij-nacht Ariens vergezelt Z. K. H. als bui tengewoon adjudant des Konings. Uit Maastricht schrijft men van den 19 dezer, dat de heer baron van Scherpenzeel Ileuschgelijk men weet, door twee kiesdistricten tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal benoemd, te kennen heeft gegeven, de keuze van het district te Sittard aan te nemen. Dientengevolge zal den 29 dezerte Heerlen eene nieuwe keuze plaats hebben. De Amsterdamsche courant zegtHet berigteenige dagen geleden door ons en andere dagbladen medegedeeld dat het verzoek van den heer van Bevervoorde om zijne ge vangenisstraf te 's Hertogenbosch door te brengen, zou zijn ingewilligd is onwaar bevonden. Den heer van Bevervoorde is berigtdat er geene termen zijn gevonden om dac verzoek toe te staan, en dat hij dus zijnen straftijd te 's Hage moest doorbrengen. Het ijs was den 22 dezer in den omtrek van Dord recht geheel opgeruimd en de vaart hersteld. De stoomboot op Rotterdam heeft dien morgen mede hare dienst hervat. Men schrijft uit Utrecht: Men verneemtdat het plan bestaat om in navolging van hetgeen in Engeland met zoo gunstig gevolg plaats heeft, zich hier ter stede, het loc der meest verarmde of rot de bedelarij vervallen kinderen aan te trekken door op- rigting van zoogenaamde scholen of liever verzamelplaatsen van havelooze kinderen strekkende tot het aanleeren van eenigen arbeid, zoo als dit eenigermate gedurende de laatste maanden aanvankelijk was beproefd geworden. Het is allezins te wenschen dat deze zoo nuttige po ging door ieder ook door de mingegoeden worde onder steund en voornamelijk de vaak tot voeding van bedelarij bestede penning aan deze inrigting geschonken. Hiertoe zal zoo wij vernemen eerstdaags eene lijst van inteekening aan een ieder van welken stand of gods dienstbelijdenis ook worden aangebodenwaaraan het te hopen is dat niemand zich zal onttrekken." Het adres aan Z. M. den Koningtot behoud der Utrechtsche a-kademie hetwelk te Utrecht ter teekening ligt bevatte den 20 dezer reeds bijna 5000 onderteekeningen. Oost-Indische Tijtllnse». In de met de landmail ontvangen Javasche Couranten tot den 25 november II.wordt het volgende gemeld Onder dagteekening van den 10 dier maand, heeft Z. Exc. de minister van Staat, gouverneur-generaal van Neêrlands Indie, een besluit genomen, houdende vaststelling van een reglement omtrent het verlossen uit de slavernij van slaafge- maakte schepelingen. Het bedrag der schadeloosstelling is bepaald op twee honderd gulden per hoofd voor de sche pelingen die slaafgemaakt zijn beoosten de Kaap de Goede Hoop en bewesten kaap Horn en op vijfhonderd gulden per hoofd voor de aan gene zijde dier kapen slaafgemaakte schepelingen. Bij besluit van den 21 heeft de gouverneur-generaal be paald, dat, tot ultimo 1849, het sandelhout op Timor vrij van regtep kan worden uitgevoerd onverschillig of die uit voer met Nederlandsche dan wel met vreemde schepen ge schiedt. Den 18 november is Zr. Ms. stoomschip onrust ter ree- de van Batavia aangekomen 11a op den 5 october van daar te zijn vertrokken, tot het overbrengen van den gouverneur van Bórneo en onderlioorigheden naar Pontianak en Sambas, en het opvaren van de rivier Kapoeas Den 4 november heeft- de onrust Pontianak verlaten en naar Sambas den steven gerigt, van waar het, na een kort verblijf en het afleggen van een bezoek door den gouver neur van Borneo en onderhoorigheden bij den Sultan naar Pontianak is teruggekeerd om van daar op den 14 novem ber de terugreis naar Batavia aan te nemen. Gedurende deze reis heeft de onrust getoond voor de moeijelijke vaart op de Borneosche rivieren volkomen ge schikt te zijn. Het verschijnen van dat vaartuig aldaar heeft dan ook algemeen de verbazing gaande gemaakt van de fnlandsche bevolking vooral van die in de binnenlanden welke nimmer nog iets van dien aard aanschouwd had en voor welke dus de snelheid eu juistheid der bewegingen van dit fraaije vaartuig een onverklaarbaar schouwspel waren. Verder bevatten de Javasche Couranten als gewoonlijk, berigten van aardbevingenwindhoozen hevige windvlagen zware regens enz., welke in meerder is of minder mate schade hebben aangerigt. Op sommige plaatsen zijn daarbij onder scheidene menschenlevens te betreuren geweest. Voorts worden onderscheidene beschikkingen van Z. Exc. den gouverneur-generaal medegedeeld houdende benoemin gen enz. Daarbij merkt men onder anderen op bij het militaire departement het eervol ontslag uit de militairen dienst van den luitenant kolonel der infanterie A. IV. II. baron de Koek, terwijl hij tevens eervol ontheven wordt van de hem opgedragene waarneming der betrekking van resident van Bezoekiezoomede van de betrekking van commissaris voor Balie, onder dankbetuiging voor de in deze hoedanigheid be- wezene diensten. Bij het civiel departement zijn benoemd tot resident van Djokjokarta A. IV. II. baron de Koektot resident van Bezoekie J. L. B. Engelhard, ambtenaar op wachtgeld, laatstelijk resident van Japara tot adsistent-re'sidenttevens vendumeester te Djokjokarta, J. M. Tiedeman thans secre taris der residentie Batavia. Aan den kapitein der artillerie adjudant bij den minister van Staat, gouverneur-generaal, jhr. F. van Capellen is opgedragen de waarneming der betrekking van adsistent-resi- dënt van Banjoewangie het militair'gezag te Banjocwangie, met bepalingdat hij als zoodanig ondergeschikt zal zijn aan den commandant der troepen in de 3de groote militaire afdeeling, en de behandeling van 's gouvernements belangen ten aanzien der aangelegenheden van Baiie en Lombok, tot dat daarin nader zal zijn voorzien. Ontheven de resident van Djokjokarta R. de Fillietiaz Bousquetvan de ver dere vervulling dier betrekking onder toekenning van wacht geld de adsistent-resident van Djokjokarta IV. P. II. Koeken,van de verdere vervulling dier betrekking, onder toekenning van wachtgeld. Zr. Ms. fregat ceres onder bevel van den kapitein ter-zee J. Fnslie, van Batavia naar Nederland, is den 28 november 11. aan de Kaap de Goede Hoop binnetigeloopen. Dulfscliland. Kremsir 12 januariji. Zo© even komt hier de gewigtige tijding dat de ministers\ Stddjon en Bach hun ontslag hebben gevraagd. Zij wareiï^s^gjjnhet plan van den kabinets-president ontbinding van den rijks dag. Daar nu de kamer eerst met 16 januarij bijeenkomt, zal deze twistzaak wel niet eerder beslist zijn. Wij gaan ernstige gebeurtenissen te gemoet. Berlijn 18 januarij. Het kronings- en ordensfeest is met den meesten luister gevierd. Bij die gelegenheid heeft de koning aan een aantal militairen onderscheidene ridderorden verleend, ter erkenning van diensten bij den Sleeswijk-Hol- steinschen oorlog de gebeurtenissen in Posen en te Frank fort, bewezen. Aan het hoofd dier beloonde militairen merkt men onder anderen den generaal IVrangel op die twee or den te gelijk heeft gekregen. Bij dezelfde gelegenheid heeft de koning voor hen die deel genomeu hebben aan den Sleeswijk-Holsteinschen oorlog, eenige wijziging in de de coratie bevolen. Wat het vraagstuk betreffende het hoofd des rijks aan gaatschijnt de koning vast besloten te hebben, om bij zijn besluit te blijven volharden en de Duitsche keizerskroon niet aan te nemen dan met toestemming der vorsten van de ver schillende Staten. Doch iederen dag ontvangt men het he rige van eene nieuwe adhaesie van deze vorsten. Men spreekt tegenwoordig van een reusachtig plan dat in niets minder bestaat, dan de verbindiug der Oost- en Noordzee, van Kiel af tot aan den mond der Elbe. Men twijfelt er niet meer aan of het Duitsche parle ment zal de keizerskroon aan Frederik IVillem IV en het Huis van Hohenzollern opdragendaar reeds zeven en twintig tnillioenen Duitschers zich in dien geest hebben ver klaard en Oostenrijk en Beijereu welk laatste denkelijk wel zal toegeven, zich nog alleen daartegen kanten. Frankfort 18 januarij. Partiktiliere brieven, heden uit Neurenberg ontvangenbehelzen treurige bijzonderheden no pens de verwoesting door het hooge water aldaar aangerigt de schade wordt op bijna een millioen guldens geschat. Ook de Wurtembergsche regering heeft gisteren de grondregten des Duitsihen volks doen afkondigen. Hier maakr men toebereidselen deze heugchelijke gebeurtenis aan staanden zondagdoor eene verlichting der stad enz., te vieren. Frankfort 19 januarij. De Duitsche rijksdag is heden tot eene stemming gekomen nopens de vraag over het Duit sche rijks-opperhoofd. Met verwerping van alle amendemen ten en van het voorstel van de minderheid der commissie is de door de meerderheid der commissie voorgestelde eerste parngraaph met 258 tegen 211 stemmen aangenomen. De zelve luidt als volgt: De waardigheid van rijks-opperhoofd wordt aan een der regerende Duitsche vorsten opgedragen. Onder degenen, die tegenstemden, waren de 82 Oostenrijk- sche afgevaardigden. Den 20 zou beraadslaagd worden over de vraag wegens de erfelijkheid der keizerlijke waardigheid. Omtrent den uitslag der verkiezingen te Berlijn is nog niets met zekerheid te melden. Uit Hongarije wordt gemeld dat Bem werkelijk in Gallicie doorgedrongen maar door Hammerstein te keer ge gaan was. Kossuth is niet eenige andere belhamels door fVinctischgratz vogelvrij verklaard. Italfc. Regtstreeksche berigten uit Milaan, tot den 12 dezer, melden dat' men zich aldaar meer en meer gereed maakte om eenen aanval der Piemontezen te |kunnen afwe ren. Hun leger werd, met inbegrip der uitgewekene Lom- bardijers, op weinig minder dan 100,000 man geschat. I11 een schrijven uit Turin van den 16 dezer, wordt verzekerd, dat de eerste stappen tot het herstellen van den paus gekomen zijn van de zijde van Spanje dat daarvoor groote krachtsinspanning veil had. Het ministerie Gioberti van Sardinië, heeft thans regen alle vreemde inmenging in de Italiaansche aangelegenheden geprotesteerd en zich het herstel van den paus als eene Italiaansche zaak aangetrokken. Die eerste stap 0111 eene uitsluitend Italiaansche staatkunde te omhelzenwelke zoowel tegen vreemde overheersching als tegen wanorde gerigt is, heefc onderscheidene dagbladen den juichtoon doen aanheffen. Het zal moeten blijken of het ministerie Gioberti de kracht heeft om van woorden tot da den te komen. Frankrijk. Parijs, 18 januarij. De laatstelijk in de roode republikeinsche clubs plaats gehad hebbende gebeurte nissen en de hartstogtelijlce taal, welke de volksleiders zich daarin hebben veroorloofd hebben op nieuw veler verbol genheid in hooge mate gaande gemaakt. Men verzekert dat de afgevaardigde Guignes de Champvons eerlang een wetsontwerp in de nationale vergadering zal indienen strek kende om de sluiting der clubs wettig te gelasten en dat staatslieden als de heeren Thiers Lamartine Berryer Victor Hugo Odilon Barroten de Móntalembert zich ver bonden hebben om dat voorstel te ondersteunen. Parijs 21 januarij. Niettegenstaande de nationale ver gadering van laatstleden vrijdag den naam van den heer Boulay op eene niet zeer vleijende wijze had| begroet toen hij aan het hoofd der voordragt voor het vice-pre- sidentschap werd medegedeeld is die heer met eene meer derheid van 417 stemmen benoemd; 277 stemmen werden uit- gebragt op den heer Vivien en één op den generaal Baraguay- Hil/iers. Deze verandering van gevoelen omtrent dien can- didaat baart veel bevreemding, en geeft veel stoftot allerlei aanmerkingen in de dagbladen. De heer Boulay heeft dadelijk na zijne verkiezing, eene

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1