MIDDEIBERGSCHE COURANT. M°. 10. Dingsdag 1849. 23 Januarij. 4=*— Iscstuireti cit Sibminiötratieu.. CONCERT TEN YOORDEELE DER ARMEN, ijuutcnlatibgrfte 2Tijbi«0cw. !5uitcailA»bdcfre SS WELDADIGHEID. Middelburg 22 Januarij 1849. De YEREENIGING tot het Bezoeken der Armen maakt dankbare melding ran de navolgende giften, als: den 17 dezer van A. in goud ƒ50, en den 21, van X in de collecte bij de voormiddag-godsdienst in de Oostkerk mede in goud ƒ30. De Directie der Vereeniging voornoemd J. C. SCHORER vaït db SOUBURGEN Yoorz. N. YERDULST Nz. Penningmeester. Middelburg 22 Januarij 1849. DIAKENEN der Nederd. Herv. Gemeente te Middelburg brengen, ook namens hunne verarmde geloofsgenooten den edelen gevers of geefsters hunnen dank toe voor twee extra-giften de eene groot ƒ28 den 20 dezer bezorgd bij den Broeder-Diaken I. de Broekert met het bijschrift: Aan de Diaconie der Nederduitsche Hervormde Ge meente te Middelburg. Treize. de andere groot 2,50, opschrift hebbende N. Middag. NK. Diaconie extra >Y.gecollecteerd op gis teren namiddag in de Nieuwe Kerk. Wijders geven zij kennis dat bij hen op gisteren voormiddag bij de godsdienst-oefening in de Oostkerk, is ontvangen, een verzegeld pakje, hebbende tot opschrift: Yoor de Yereeniging tot het Bezoe- ke der Armen; en des namiddags in de Nieuwe Kerk een open pakje voor Arnemuiden bevattende ƒ50 en dat zij die beide pak jes aan de verlangde Arm-Inrigtingen hebben doen bezorgen. Diakenen voornoemd P. C0RNAEY, Praeses. C. NUYS Scriba. Veere den 18 Januarij 1849. De Commissie uit de beide Armbesturen vermeldt dankbaar dat op heden avond bij dezelve is ontvangenvan den Notaris IV. M. Snyder alhier, twee giften uit Middelburg, als onder lett. X 50 eu van een onbekende 25. Door deze en vroegere giften gesterktziet zij zich in staat gesteld aan hare behoeftigen eene meerdere bedeeling te mogen uitreiken en alzoo bemoediging in dezen haren zorgvollen werkkring te erlangen. Namens de Commissie voornoemd J. GEBUWET, Praeses. M. J. YAN DEN ITEUYEL Scriba. Middelburg, 21 Januarij 1849- Onder dankbetuiging aan den edelen gever of geefster, vermelden Diakenen der Evangeiisch-Luthersche Gemeente de ontvang eener gift van ƒ30 ouder de lett. A.hun door den Broeder B. C. Hee- röldt op heden bezorgd. Diakenen voornoemd C. A. KLEIN. A. de VRIES. te geven door het MUZIJK-GEZELSCHAP UIT KUNSTLIEFDE op Donderdag den 25 Januarij 1849, ten 7 ure, inde Con certzaal. Entrée-biljetten h 1,50 zijn verkrijgbaar gesteld aan het Concertgebouw. Namens het Bestuur J. J. I. SPRENGER Secretaris. NB. Uit hoofde van dit Concert zal de gewone bijeenkomst dien avond geen plaats hebben. MIÏSI>EliBUK.Cr den 22 Januarij. Tot burgerlijke leden en plaatsvervangers in den militie raad in de provincie Zeelandzitting houdende te Middel burg, zijn bij koninklijk besluit van den 16 januarij jl. be noemd de heeren mr. A. M. Becius, lid der Staten en J. IV. van Sonsbeeck, lid van den raad der stad Middelburg; en tot plaatsvervangersde heeren jhr. mr. .7. C. Schorer van de Souburgenlid der Staten, en G. J. Sprengen, lid van den raad der stad Middelburg. Bij koninklijk besluit van 13 januarij jl. zijn bij con tinuatie benoemd in de commissie van landbouw in Zeeland, de heeren jhr. mr. J. C. Schorer van de Souburgen IV. J. van Voorst Catshoek A. Kakebeeke Jz. A. de Smidt en J. Sergeant. Bij koninklijk besluit van 14 januarij jl. zijn bij de ondervermelde kamers van koophandel en fabrieken, bij con tinuatie benoemd Te Middelburg de heeren C. J. BogaertP. de Maret Tak, S. Luteyn en J. F. Fak Brouwer. Te Vlissingende heerenJ. C. DutilhJ. B. Croof en IV. van der Os. Een koninklijk besluit van den 4 dezerno. 86schaft liet disrricts-commissariaat te Goes af, en bepaalt dat de daartoe betrekkelijke werkzaamheden zullen worden overge- bragt bij het provinciaal gouvernement van Zeeland zoo danig, dat de omniddelijke briefwissel, met de hoofden der plaatselijke besturendoor den Staatsraad gouverneur en ge deputeerde Staten worde gevoerd. Ingevolge art. 5 der additionele artikelen van de grond wetworden thans, naar men verneemt, bij het ministerie ontworpen de organieke wetten die aan de Staten-Generaal in hunne eerste zittingzullen worden aangeboden. Daar toe behooren i. het ontwerp van wet, regelende het kies- regt en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en Twee de Kamer 5 2. een ontwerp der provinciale-en gemeentewet 3. een ontwerp betreffende de verantwoordelijkheid der mi nisters4. een ontwerp tot uitoefening van het regt van ver eeniging en vergadering, enz. Er zijn bovendien een aan tal andere ontwerpen van wet in bewerking; zoodat de aan staande zitting der Staten-Generaalnaar men verwacht een geruimen tijd zal duren. Z. K. H. de Prins van Oranje is 11. zaturdagmet de Engelsche stoomboot Oceanvan Scheveningen naar Londen vertrokken. Men meldt uit Arnhem Een voorval dat hier niet weinig opzien baartis dat de Ed. Gr. Achtb. heer Mr. T.M. J. A. baron van Lamsweerde raadsheer in het provinciaal geregtshof van Gelderland in de vorige week in gijzeling is gesteld ten gevolge van een vonnis door de civile kamer der arrondissements-regtbank alhier gewezene:i waarbij ZEd. Gr. Achtb. veroordeeld is tot het doen van rekening en ver antwoording van een door hem gevoerd beheer over zeker gesticht, waartoe hij weigerachtig is gebleven en alsnu op deze wijze geuoodzaakt wordt." Te Schiedam wordt eene onderneming tot stand ge- bragt, ten doel hebbende het bouwen van pakhuizen voor producten der Nederl. handel-niaatschappij. Uit Dordrecht den 19 januarij schrijft men Heden avond ten 5 ure ontvangen wij de navolgende berigten Het ijs zit van het boveneinde van Sliedrecht tot even beneden de drie Snoeken te Hardinxveld opgekropt. De killen waren heden ten één ure volgens de berig ten van Werkendam nog toe. Gisteren morgen ten 5 ure was te Werkendamin weer wil van alle pogingen, de Vervoorne-kadesedert eenige jaren tot rivierdijk gemaakt, op vier plaatsen doorgebroken het water stond vier voeten op een gedeelte van den dijk, waardoor aan den Vissersdijk elf huizen en schuren zijn weggespoeld daarna kwam het water tegen den Schenkel- dijk die mede doorbrak en verder tegen den Grinddijk, waar het de bouwhoeve van Ippel verwoestte en stroomt nu door de overlaten op Heusden toe," Volgens berigt uit Vreeswijk was de gemeenschap over de Lek aldaar den i§ nog gestremd door het kruijen van het Üs. Het water wasofen ochtend 1 el 79 duim gewassen ge durende de laatste 24 uren. Het Dagblad van 's Gravenhage meldt, op grond van een bijzonder berigt uit Gorlnchem dat den 17 te Brakel eene doorbraak heeft plaats gehad en dat de geheele Bommeler- waard volliep. Het water was daarop 9 duimen gevallen. De Geldersche waterpost, daar voorbij rijdende, berigtte, dat het water wassende was. Er was reeds eene menigte vee uit den Waard te Gorinchem binnengebragtde commu nicatie was gestremd. In den morgen van den 20 dezer heeft te Scheveningen een treffend ongeluk plaats gehad. Vijf visschersallen va ders van huisgezinnen waren in den vroegen morgen met eene boot afgevaren, om naar een verloren anker en touw te zoeken. Na vruchtelooze moeite ten 11 ure 's morgens teruggekeerd sloeg de boot in de branding om slechts een der manschappen mogt het gelukken zich op de omgekeerde boot te redden. Vier mannen in den bloei des levens en daaronder een die kort geleden ontkomen was aan een bijna even wissen dood door 't omslaan eener bomschuit aan strand vonden hun graf in de golven hunne weduwen en half verweesde kinderen zonder broodverzorgers achterlatende. Wij hebben in een vroeger no. onzer courant melding ge maakt, dat de regering van Nieuw-York onlangs eene com missie heeft aangesteld bepaaldelijk belast met de zorg om maatregelen te nemen ter beveiliging van de landverhuizers tegen bedriegelijke praktijkenen deswegens eene circulaire heeft uitgegeven het zal niet overbodig zijn daarbij nog te voegen dat degenen welke voornemens zijn zich naar Noord- Amerika te begeven geraden wordt, zich eenige kennis der Engelsche taal eigen te maken, ten einde zich eenigermate te verzekeren tegen bedriegerij. Engeland. Londen 17 januarij. Algemeen verwacht men dat een der eerste maatregelen welke aan het eerlang vergaderend parlement zullen worden voorgelegdde benoe ming van een comité van onderzoek naar de werkingder armen wet in Ierland wezen zal. Van alle kanten verheffen zich klagten tegen die weten sommige dagbladen voorspellen dat slaan de ministers geene wijzigingen daarin voor zij genood zaakt zullen worden hun ontslag te vragen. Eindelijk is beslist wie de plaats van den onlangs overle denen eersten lord der admiraliteit vervullen zal. De heer F. Thomhill Baring, parlementslid voor Portsmouth, en kanselier der schatkist tijdens het ministerie Melbourneis tot die betrekking benoemd. Een aantal schepen wordt thans in de Times aangekon digd als naar Californie in lading liggende. De overtogt wordt tegen 25 p. sterlper persoon berekend. Ook zijn reeds vijf maatschappijen ter delving van goud in Californie, in ditzelfde blad aangekondigd met een gezamenlijk kapi taal van 1^ millioen p. sterl. Men verneemt, dat de ingenieur Stephenson zich thans op last van de Britsche regering in Egypte bevindt, om over de mogelijkheid van een spoorweg over de landengte van Suez een verslag uit te brengen. In Klein-Azie op de grenzen der voormalige koning rijken Pontus en Cappadocie zijn de ruïnen van eene oude stad ontdekt; zij telt zeven tempels, en meer dan 200 huizen zijn nog staande gebleven ofschoon zij half vervallen zijn. Doctor Brennerdie deze gebouwen heeft onderzochtvond er geenerlei opschrift of basreliëf, dat op het spoor van den naam of de geschiedenis dezer stad zou kunnen leiden. Duitscliland. Door den keizer van Oostenrijk is onder anderen aan den Russischen grootvorst llonstantijn het grootkruis derliongaarsche orde van St.-Stephanus verleend. De Oostenrijksche troepen in Hongarije blijven steeds zegevierende. Kossuth is werkelijk vogelvrij verklaastJ; de Zychijsdie door zijn terrorismus twee medeleden verloren, hebben eene vrijschaar tot zijne vervolging aangeboden en een prijs van 50,000 florijnen op zijn hoofd gesteld. De hem getrouw gebleven magt is niet sterker dan tusschen de 8000 en 10,000 man. Men meldt uit Weenendat het leger van prins PVin- dischgrcitz eenige dagen in Pesth zal verblijven om een weinig van de doorgestane vermoeijenissen uit te rusten. Een vrij groot aantal voorname Hongaren welke deel aan den opstand hebben genomen zijn aldaar gebleven in de hoop van met toegefelijkheid te zullen worden behandeld. Sommige hunner zullen zich waarschijnlijk daarin bedrogen vinden. De gedeputeerden uit Lombardije en Venetie zijn nu door den Oostenrijkschen commissaris Montecuculli te Weenen bij eengeroepen geworden. Men bevroedt niet op welken grond de Oostenrijksche regering onder dergelijke omstan digheden een gezant naar het congres't welk te Brussel moet plaats hebbenzoude kunnen zenden. De Oostenrijksche rijksdag heeft de tweede der Oosten rijksche grondregten inhoudende dat al de Oostenrijkers gelijk zijn voor de wet; dat de wet bepaalt, op welke wijze het burgerregt wordt verkregen of verloren en dat de gezamenlijke staatsburgers het volk uitmaken aan genomen. l"usschen Oostenrijk en Napels bestaat eene zeer goede verstandhouding. In Triest is eene Napolitaansche gewapende stoomboot aangekomen een gemagtigde aan boord hebbende, die onderhandelen moet over den overtogt van 4000 Zwitsers, welke voor de dienst van Napels zijn aangeworven en in de genoemde haven scheep zouden gaan. Ten aanzien van deu financiële toestand der Oostenrijksche monarchie is het niet te ontkennen dat de kostbare oorlogen die zij te voeren heeft, de schatkist uitputten, maar tevens dat Engeland en Rusland nog ruime bronnen opleveren en de vastheid der fondsen getuigt voor die meening. Prins IVindischgratzhzQli in eene proclamatie aan de Hon garen het volgende bekend gemaakt: Ieder inwoner, die met de wapens in de hand gevonden wordtvan welken aard ook zal oogenblikkelijk opgehangen worden wanneer eenige inwoners van een of ander dorp zich verstoutencouriers transporten of enkele kommando's van de keizerlijke armee aan te tasten of op de eene of andere wijze schade toe te brengen, dan zal dit dorp geslecht worden; de gemeente-be sturen staan met hun hoofd borg voor het behoud der orde en rust. In eene proclamatie, gedagteekend uit Ofenverklaart de maarschalk, dat hij zulke belangrijke geschenken in geld eu door vrouwen gemaakte kleedingstukken voor zijne soldaten ontvangen heeft, dat hij het als zijn pligt beschouwt, daar voor in het bijzonder in naam van zijn leger dank te zeggen. Krakau en geheel Galicie zijn in staat van beleg ver klaard. De vele berigten van overwinningen in Hongarije wor den sedert eenige dagen vervangen door verontrustende tij dingen. Uit geloofwaardige mededeelingen blijkt, dat gene raal Bern een vrij sterk detachement geslagen heeft. Ook moeten de Oostenrijkers op meer andere punten verliezen geleden hebben. Ten gevolge van de strenge maatregelen van prins IVindischgratzzijn in sommige gedeelten van Hongarije onlusten onder de boeren uitgebroken. Kossuth heeft eene groote hoeveelheid papieren geld in om loop gebragt. De adel, de handel en de handwerkslieden weigeren dit geld te ontvangen dat hoegenaamd geen waar borg heeft. Zonder schadevergoeding zullen duizenden tot den bedelstaf worden gebragtdoch de regering is daartoe niet in staat en deze omstandigheid bedreigt met nieuwe ver wikkelingenwaarvan de gevolgen niet zijn te berekenen. Brieven van de Tyrolsche grenzen leveren proeven op dat de godsdienstige verdraagzaamheid in het zoogenaamd verjongd Oostenrijk nog niet vele vorderingen gemaakt heeft. Eenige Tyrolsche Protestanten uit het ZUlerthalwelke, nu 12 jaren geleden, uit hunne woonplaats waren verjaagd, en zich in Pruissisch Silezie gevestigd hadden waren nu wei nige maanden geleden, naar Tyrol teruggekeerd, om daar eenige zaken te vereffenen. Naauwelijks daar aangekomen werden zij door de geestelijkheid bemoeijelijktdie het lands- gerigt te Zeil dwingen wilde deze zoogenaamde ketters on verwijld af te wijzen. Daar de landsrigter zulks weigerde, zond men eene deputatie naar het landspresidium te Inns- bruck af, en slaagde daar beter, want, onder voorwendsel van een klein gebrek in de paspoorten werden de voorma lige Zillerthalers genoodzaakt, midden in den winter, met groote kosten en onverrigter zake naar Silezie terug te keeren. Uit de Donau Vorstendommen wordt gemeld dat een nieuw Turksch leger van 6000man is binnen gerukt; en er een gelijk getal Russische troepen worden gewacht. Men wil volgens tijding uit Konstantinopel weten, dat de sultan bij een firman aan de Christenen zou hebben toe gestaan dat zij tot de waardigheid van pacha en visier zou den kunnen opklimmen. De Muselmannen nemen hier wei nig genoegen mede. Frankfort, 15 januarij. Heden heeft het Duitsche parlement de beraadslaging geopend over de instelling van een rijks-opperhoofd van Duitscliland. De vragen welke daarbij zullen dienen te worden opgelost, komen op de vol gende neder Zal dit opperhoofd zijn een niet-verantwoor- delijke keizer; zal de waardigheid erfelijk zijn, of slechts tijdelijk en afhankelijk van eene verkiezingzal de hoog-

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1