MIDBELBIIRGSCHE C O IJ II A IV T. x TX°. 9. 1849. 20 Jaiiuarij. «s Zaturdtig Besturen et» ^bmituöticatictn öimtcnlrtMböchc ®ijbiu0eu. ISuitculaubscltc ®ijbiu0ew. ADFERTEPTTIÈ. De ONTVANGER der Stad VLISSINGEN daartoe door Heeren Burgemeester en Wethouders geautoriseerdzal op Woensdag den io Januarij 1849, en vervolgens eiken Woens- dag in de maanden januarij Februarij en Maart eerstkomende des voormiddags van 10 tot 12 ure, ten zijnen Kantore uit betalen de Interessen op de Obligatien ten laste van gemelde Stad, verschenen den 31 December 1848. Vlissingen, den 3 Januarij 1849. De Ontvanger voornoemd A. R. JONGÊRHELD BOONE. Ten Kantore van VAN DER LEIJÉ Co.te 1Middel burg worden overgenomen de OBLIGATIEN laste de Stad VLISSINGEN ter ontvangst der Interessen. WELDADIGHEID. Westkapelle den 19 Januarij 1849. Terwijl de Commissie ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen alhier bij deze haren hartelijken dank betuigt aan den onbekenden gever of geefster, voor de op den 17 dezer, 011 er te letter A bij den Heer Joh. Lievense ontvangene gift van ZO in „oud: —neemt zij tevens de vrijheid de dringende behoefte van het proot aantal Armen bij vernieuwing in de weldadigheid aan te bevelen. 0 De Commissie voornoemd A. vak ROOIjEN Voorzitter. L. VERHULST Wz.Secretaris. Arnemuiden19 Januarij 1849. Het DIACONIE-ARMBESTUUR alhier, maakt dankbare melding van eene gift van A.van 25 in Goud den 17 dezer bezorgd bij den Heer de Blaecke de Ligny te Middelburg; terwijl het deze ge legenheid te baat neemt om hare armen dringender dan ooit aan de milddadigheid van edele en gegoede Menschenvrienden aan te beve len. Ach 1 duidt het voornoemd Armbestuur niet ten kwade dat het een penningske vraagt tot eenige tegemoetkoming der onbeschrij felijke armoede en ellende hier heerschendeen daartoe zegene God dit middel aan de harten en handen van alle rijken en wel- doeners onzer Armen. Het Diaconie-Armbestuur voornoemd J. db HAMER. 1 P. MEULEMEESTER.j Diakenen. MIDDELBURG den 19 Januarjj. Heden wordt alhier de 54ste verjaardag van H. M. onze geëerbiedigde Koningin op de gebruikelijke wijze gevierd. Ook uit Vlissingen schrijft men ons dat aldaar de jaardag van Hare Majesteitdoor het wapperen der vlaggen uit de stads- en partikuliere huizen en van de schepen in beide havenswordt herdachten dat er heden avond in den prin sentuin cassino zal gehouden worden. Gisteren avond is alhier door de justitie in hechtenis genomen de persoon van Jacob van Keulenwonende onder Grijpskerke die op den vorigen dag eene verwonding door een geweerschot zoude hebben toegebragt aan den veldwachter dier gemeente tevens opziener der jagt, diejzich in 4e uit* oefening zijner bediening bevond Op aanstaanden donderdag den 25 dezer, zal alhier, door het muzijkgezelschap Uit Kunstliefdeeen concert worden gegeven ten behoeve der armen. Men vertrouwt dat aan hetzelve eene algemeene en ruime deelneming zal mo gen te beurt vallen. Als een voorbeeld ter navolging verdient vermeld te wordendat te Oost- en Westsouburg de jongeliedenzoo wel die dienstbaar zijn als die bij hunne ouders inwonen, eenige gelden hebben afgezonderd en besteed om op den derden dag van het jongst gevierde kersfeest, de behoeftige oudelieden weduwen en zieken in die gemeente te verplegen zij hebben daartoe zeiven aan 22 huisgezinnen, op eene 011- bekrompene wijze, uitgedeeld tarwenbroodboter, aardap pelen en gort. Bij koninklijk besluit van den 13 dezer is, op het verzoek van den heer mr. J. M. de Kempenaerthans mi nister van binnenlandsche zaken met den dag van zijne be noeming tot deze betrekkingaan hem een eervol ontslag verleend als Rijks-advokaat in de provincie Gelderland on der' dankbetuiging voor de door hem in deze betrekking be- wezene diensten zijnde voorts bij hetzelve besluit tot Rijks- advokaat in de provincie Gelderland benoemd de heer mr. J. U. de Kempenaer adjunct-rijks-advokaat in gemeld gewest. Bij een ander koninklijk besluitvan den 11 dezeris aan den heer C. Schovelop zijn verzoek, verleend een eervol ontslag als adjunct-commies bij het departement van koloniën. Naar men verneemt, is de Regering ernstig bedacht op het beramen van zoodanige maatregelen als geschikt zijn om de tegenwoordige organisatie van het Israëlitische kerkgenootschap te doen vervangen door eene anderemet de beginselen der tegenwoordige grondwet meer overeenstem mende inrigting. De Staats-courant deelt den volgenden staaf mede van de opbrengst der middelen in de twaalf maanden van 1848, tegenover de opbrengst van de twaalf maanden van 1847: directe belastingen in 1848, f 18,931,536,33, in 1847 18,477,490 99I; meerder dan in 1847, ƒ454,045,031; £dit meerdere vloeit voort uit de 8 en 10 pet. voor kwade posten op het personeel en patentregt vroeger gekortdoch nu onder de opbrengst begrepenvolgens de wet van den 29 julij 1848 (_Staatsbl.no. 32) in- en uitg. regten scheepvaart- regten, vuur-, ton-en bakengeld in 1848, ƒ4,194,879, 34; in 1847, ƒ5,048,173 ,62JL, mind. dan in 1847, 853,294,28^; acc., in 1848, ƒ18,996,332, 27!, in 1847, ƒ18,325,88446; meer dan in 1847, 670,4478ii; registratie-, zegel-, en successie-regten enz., in 1848, 9,487,73933! in 1847 10,119,074, 89!minder dan in 1847 .ƒ631,335 56; regt van waarborg op gouden en zilveren werken, in 1848, ƒ130,654, 88 in 1847, f1 39,620, 95, minder dan in 1847, ƒ8,966,07; posterijen, in 1848, 1,367,437, 73, in 1847, 1,397,226 I2i, minder dan in 1847 29,788 39I; lo- terij, in 1848, 391,019, 50, in 1 847 544,836min der dan in 1847, ƒ153,816,50. Totaal opbrengst in 1848 ƒ53,499,599 5 °9 1847 54,052,307 05. De gouverneurs der provinciën hebbenop last des ministers van binnenlandsche zaken, de militie-commissaris sen aangeschreven, ter gelegenheid van de in maart aanstaande te houden loting de belanghebbenden op de meest nadruk kelijke wijze te waarschuwen, dat ten aanzien van hen, die zich na deu daartoe gestelden tijd te hebben laten voorbij gaan ter bekoming van speciale vergunning tot remplace ment mogten aanmelden geene toegevendheid zal worden gebruikt, en die verzoeken slechts in zeer weinige en zeer buitengewone en dringende gevallen uit een gunstig oogpunt zullen worden beschouwd. Den 14 dezer overleed te Amsterdam de heer B. Huls hofridder der orde van den Nederlandschen leeuween man die buiten beroepsbetrekkingen geplaatst, zijn leven ge heel toewijdde aan de belangen van zijn talrijk gezinaan de deelneming in alle inrigtingen van menschlievendheid hulpbetoon, en ware verlichting, waardoor zijue nage dachtenis gewis lang in zegening blijven zal. Van Amsterdam schrijft men dat veertien dagen na open water van daar zal vertrekken een snelzeilend brikschip varende onder Nederlandsche vlag, bestemd naar California. Ter verscheping van goederen of ter bekoming van passage kan men zich vervoegen bij de cargadoors Hoyman en Schuur man aldaar. Twee inwoners van Dordrechtde heer B. Cotnmers oud 87 jaren, en zijne echtgenootS. Schorteldoekoud 92 jaren hebben verleden zaturdag het zeldzame voorregt ge noten van hunne 6sjarige echtvereeniging te vieren. Ruitschland. In den Oostenrijkschen rijksdag te Kremsir heerschtbij verschillende partijen, groot misnoe gen over de door het ministerie afgelegde verklaring. Vele afgevaardigden dringen op het nederleggen hunner mandaten, ja zelfs op ontbinding van den rijksdag aan bijaldien het hun niet gelukt de weder bedreigde volksvrijheden eeniger- mate te redden. Brieven van officieren des keizerlijken legers in Hongarije behelzen eene akelige schildering van den ongelukkigen toe stand in welken dat land gestort iswaartoe de verregaande wreedheden der Croaten niet weinig bijdragen. Niet voldaan met alles uit te plunderen, hebben zij op vele plaatsen alles afgebrand, zoodat de hen volgende troepen niets dan woeste plaatsen vonden. Om de gruwelen dezer barbaren eeniger- mate te beteugelen moesten de officieren gedurende den marsch, het standregt or.der hen invoeren. Het oude Oostenrijksche hof leeft te Praag zeer inge togen. Aan dat des jongen keizerste Ollmutz is de vroe gere tafel-etiquette geheel verbannen. Zoo werd onlangs, eene deputatie uit Trieste, die bijna geheel uit kooplieden bestond, aan de keizerlijke tafel genoodigd. De Oostenrijksche veldmaarschalk Schlick heeft eene beslis sende overwinning op den generaal Rlessarosz behaald waar bij de vijanden een zeer groot verlies geleden hebben. De keizerlijken hebben 10 stukken geschut, 6 wagens met am munitie ruim 200 geweren eene menigte sabels en pisto- ten, en 100 paarden veroverd. Vele officieren en soldaten zijn gevangen genomen. Kossuthdie zich naar Debreczin had terug getrokken werd door het eerste legerkorps, onderden banus Jellachich vervolgd. Graaf Anton Zapary zou gevangen genomen zijn. Uit IVeenen 15 januarij wordt gemeld dat te Pesth Deak en de graven Casimir en Batthyany zijn gevangen ge nomen en dat laatstgenoemde reeds zijn doodvonnis heeft ondergaan. Meer dan 700 gevangen Hongaren zijn te Weenen binnen gebragt. De vrijwillige werving neemt goed op reeds is een groot aantal vrijwilligers naar het le ger op marsch. De fabriekanten en handelaars klagen zeer over minder vertier en van de kunstenaars vertrekken er ve len naar Amerika. De revolutie laat tot heden nog weinig wel dadige gevolgen bemerken. Het dagblad van Keulen somt de verklaringen der ver schillende Duitscbe regeringen wetgevende kamers en ver- eenigingen op, ter gunste van een krachtig centraal-bewind, en tot betoog der noodzakelijkheid om de Duitsche keizers kroon den koning van Pruissen op te dragen. Tot de rege ringen die zich in dezen zin verklaard hebben behooren de gezamenlijke Thuringsche vorsten Hessen en Oldenburg, rot de kamers die van Baden tot de vereenigingen de Duit sche vereeniging te Dresden. In de Frankforter rijksverga dering is de meerderheid insgelijks dus gezind. Het bezoek van den heer Camphausen te Berlijn wordt met deze aange legenheid in verband gebragt. Hetzelfde dagblad gaat voort verklaringen ten voordeele der opdragt van de Duitsche keizerskroon aan Pruissen mede te deelen. De burgervereeniging te Coburg heeft een adres in dien zin naar Frankfort gezonden. Insgelijks hebben de meeste politieke vereenigingen in Bronswijk en de burger- vereenigingen te Altenburg gedaan. Te Rendsburg is het zelfde geschied. In Wurtemberg schijnt de meerderheid der 4 Protestantsche bevolking zich minder aan deze zaak te laten gelegen liggen; maar in het Katholijk bovenkud waar de voormaals Oostenrijksche landstreken liggen, drijft het ver langen naar den zoo milden Oostenrijkschen schepter, in ver band met de kerkelijke sympathienbovenwelke zucht door de geestelijkheid sterk wordt gevoed. Frankfort 12 januarij. De zitting van den rijksdag van heden was weder gewijd aan de beraadslagingen over het Oos tenrijksche vraagstuk. Op morgen hoopt men in eene bui tengewone zitting de zaak zoover te brengendat er tot eene stemming zal kunnen worden overgegaan. Intusschen neemt de hoop, dat de meerderheid zich voor het ministerie ver klaren zal, met ieder uur toe. Daar, na de afhandeling van de Oostenrijksche vraaggeen belangrijker punt te behande len valt, dan die wegens het rijks-opperhoofd, zoo verwacht men dat welügt met het einde der volgende week deze vraag bereids beslist zal worden. De uitslag der stemming in de Frankforter rijksverga dering is geweest, dat zich 261 vóór en 224 tegen het pro gramma van het ministerie verklaard hebben zoodat het ofschoon met geene zeer groote meerderheidde zegepraal behaald heeft. Uit Hamburg blijft men verzekeren dat de Denen wel verre van zich gereed te maken 0111 Alsen te ontruimen in tegendeel voortgaan met hetzelve te versterken vooral te genover Augustenburgwaar de overgang over de Sond het gemakkelijkst geoordeeld wordt. Italië. De directe berigten uit Rome blijven bij voort during onbelangrijk. De geestdrift voor constituerende ver gaderingen schijnt meer en meer te verkoelen. Sedert de staats- junta en dientengevolge ook de gemeenteraad hunne demissie hebben ingediendschijnt de stad in eene doodelijke stilte te verkeeren. Men is te. Bologna niet zonder ongerustheid over de bewegingen der Oostenrijksche troepen in de grensplaat sen daar men deze bewegingen beschouwt als de voorboden van eene interventie. Te Civita-Vecchia heeft het gerucht geloopen da de paus de inwoners van Rome geëxcommuniceerd had. Niemand twijfelt er echter aan of dit is geheel van allen grond ontbloot. De koning van Napels heeft zijn verblijf en dat der ko ninklijke familie naar Gaëta overgebragt en bewijst Z. II. den paus steeds veel beleefdheid. Een buitengewoon gezant van de koningin van Portugal, is met een Portugeesch stoomschip te Napels aangekomen eigenhandige brieven van die vorstin aan den paus overbren gende, waarin Z. II. velerlei dienstaanbiedingen gedaan worden. Toskane heeft zijn gezant, den heer Barbaglivan Rome naar Gaëta verplaatst. Naar men verzekert, heeft het mi nisterie Guerazzi zich langen tijd tegen dien stap verzet. De oude generaal Zucchi en kardinaal Aniatlegaat van Bologna, zijn te Napels aangekomen en hebben zich van daar naar Gaëta begeven. Er zijn op velerlei plaatsen pogingen gedaan om den generaal te vermoorden doch 11a zich te Spezzia eenigen tijd verborgen gehouden te hebbenheeft hij Napels kunnen bereiken. Frankrijk. Parijs 15 januarij. In de zitting der na tionale vergadering van heden is tot de maandelijksche ver kiezing van den president overgegaan. De heer Marrast is op nieuw gekozen van de 723 stemmen had hij er 477 voor zich terwij! 221 den heer Dufaure ten deel vielen. Voorts heeft de nationale vergadering de commissie benoemd die een rapport over het voorstel van den heer Rateau toe ontbinding der vergadering moet uitbrengen. De benoemde commissie is bijna uitsluitend het gouvernement vijandig gezind en zal dus wel een verslag tot verwerping van het voorstel uitbrengen. In beiden de stemming voor het pre sidentschap en de benoeming der commissie heeft het gou vernement dus weder een neêrlaag geleden en doet de moei- jelijkheid voor hetzelve zien om te handelen steeds ge dwarsboomd door de oppositie der vergadering men gevoelt dat hoe langer die toestand duurt, de groote invloed dien de stemming van den 10 december aan het gouvernement van den president gegeven had zal verminderen. De Sentinelle van Toulon bevestigt de berigten van het uitzenden eener expeditie van daarbestaande uit 11 schepen en voegt er bij Hierop moeten 7500 man wor den ingescheept, die naar Civita-Vecchia zullen worden ver voerd, waar de paus voornemens is, het centrum zijner re gering te vestigen. Wij hebben goede redenen om te geloo- vendat deze expeditie geene herhaling zal zijn van die naar Ancona en dat zij met een ernstig doel is ondernomen door den nieuwen president der republiek. Men gelooft, dat deze expeditie beraamd is tusschen Frankrijk Engeland en Oostenrijk. Ook zegt men dat de Engelschen te Civita Vecchia matrozen in garnizoen gelegd hebben.' Gewisse- lijk zijn onze regementen bestemd om ook in de nieuwe hoofdstad van den kerkelijken staat garnizoen te houdentot dat de autoriteit van den paus hersteld zal zijn. Parijs 16 januarij. De benoeming van commissarissen, tot onderzoek van het voorstel van den heer Rateau over de ontbinding der nationale vergadering, is het onderwerp van eene menigte uiteenloopende beschouwingen der dagbladen. Onder die komt het Journal des Débatswelügt het naatsc bij de waarheid, naardien het van meenigis, dat de meerder heid die zich legen eene vaste tijdsbepaling van ontbinding verzet, daartoe voornamelijk geleid wordt door de vrees dat de nieuwe verkiezingendie zoodanig besluit zouden ten gevolge hebben, weder nieuwe bewegingen, als tijdens de keus van een president der republiek kunnen doen ontstaan en daardoorderust des Iands in gevaar brengen. Die meerderheid

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1