MIBDELBURGSCHE C 0 U 11 A IV T. N°. 7. Dinssdtic: 16 Januarij. öcötutrcu en ^bmiiiisUiraticti. 35imtcn!(Uib0cïti; £ijbingcu. iStutcnlanbdcftc ïEtjbhigcti. -b'.vcj.IsC ü9 n. of..tt t Ma f r >s LAN DB O U W. De Secretaris der Commissie van Landbouw in Zeeland, brengt ter kennis van belanghebbenden in het rste District dezer Provinciedat hij tot uitbetaling der ten voorleden jare uitgeloofde Premien voor proefnemingen ter bevorde ring van den Practicalen Landbouw, zal vaceren van af den 18 Januarij aanstaande, telken Maandag en Donderdag ten zijnen huize; noodigende wijders een ieder uit, die op de, ingevolge het Programma voor 1849, uitgeloofde Pre mien wenscht aanspraak temaken, deszelfs aangiftenuiter lijk vóór ultimo Jannarij aanstaande te bewerkstelligen. Middelburg, den 16 Januarij 1849. De Secretaris voornoemd W. Ph. VIS. WELDADIGHEID. De ondergeteekenden zich belast hebbende met het ope nen der gelegenheid voor eene inteekening ter uitdeeling, door tusschenkomst der Inschrijvers zeiven, van ■warme Spijs aan bij hen bekende minvermogenden hebben het genoegen bij deze open'ijke melding te kunnen maken van den gunsti- gen uitslag hunner poging Jaar tochten gevolge eener welwillende deelneming zou door vele Heeren Hoofd- en andere Officieren bij de Zee- en Landmagtals door Bur gerlijke Ingezetenen, er eene uitreiking van ruim 4800 Por den Spijsover een verloop van vier weken is verzekerd geworden. Nog stellen de ondergeteekenden hunne mede-Ingezetenen in de gelegenheid om van hunne liefdadigheid te doen blij ken zij verklaren zich namelijk bereid tot de in ontvang- neming en uitreiking van alle oude Kleeding- en Dekstukken voor beiderlei Sekse, als welke voor de tegenwoordige be zitters schier van geene waarde meer zijn, en evenwel kun nen dienen om der Armen naaktheid te dekken. In de verwachting van in hunne hoop niet te leur ge steld te zullen worden hebben zij tot de in ontvangneming een Lokaal geopendgelegen in de Oranjestraatalwaar van den ï/tot.en met den 19 dezer, gedurende den voormiddag, tot één ure de Goederen kunnen bezorgd worden. Vlissingen, den 12 Januarij 1849. J. A. SCHMIDT. J. C. OCKERS. N. A. VAN GOETHExM. Middelburg 15 Januarij 1849. Be Y EREENIGING tot het Bezoeken der Armen maakt dankbare melding v in de volgende giften den 12 dezer van een' onbekende Wijk-Oommissie een coupon pet. W. Schuld No. 270, 4 95 van N. N. drie Russische coupous No. 24433 25737 en 33890 za- men ƒ150; den 14 in de collecte des voormiddags in de Oostkerk van S. K. 13 en den 15 van X. K. in Goud 20. De Directie der Vereeniging voornoemd J. C. SCIIORER v*s de SOUBURGEN, Yoorz. N. VERHULST Nz. Penningmeester. Middelburg 15 Januarij 1849. DIAKENEN der Nederd. Herv. Gemeente te Middelburg, op gis teren den 14 dezer bij de godsdienstoefening des voorraiddags in de Oostkerk gecollecteerd hebbende een verzegeld pakje, het opschrift dragende S. K. voor de Vereeniging tot het Bezoeken der Armen geven kennis dat zij dit pakje aan deszelfs adres hebben doen be zorgen. Diakenen voornoemd P. CORNAEY Praeses. C. NUTS Scriba. VEERE den 10 Januarij 1849. Mogt de Commissie uit de Armbesturen binnen deze Stad tot he den hare bedeellngen door het verstrekken van Brood en Brandstof fen slechts eens per week kunnen uitreiken thans mag zij het ge noegen smaken om dezelve door eene verwarmende Soep gedurende driemalen 's weeks te doen vervangen, vermits aan haar door tus schenkomst van den lieer J. M. Kuiler alhier, namens een' onbe kende uit Middelburg de aanzienlijke gift van ƒ80 werd overhandigd en waarvoor bij deze aan den onbekenden edelen gever of geefster, hartelijke dankerkentenis wordt toegebragt. Namens de Commissie voornoemd J. GEBUWET Praeses. M. J. VAN DEN HEUVEL, Scriba. Arnemuiden 15 Januarij 1849. Het DIACONIE-ARMBESTUUR alhier, ,maakt met dankzegging melding van de volgende bij den Deer de Blaecke de Ligny ont- vangene giften, als: den 11 dezer, 5 in twee stukken van ƒ2,50 iedervan Z. Z. en den 13 een G ouden 5 stuk van We. C. J. K. van B. Het Diaconie-Armbestuur voornoemd J. de IIAMER. P. MEULExMEESTER. Diakenen. SHIÏÏIBJEIxïZUItc; clen 15 Januarij. De Staats- courant van 11. vrijdag bevat de navolgende koninklijke besluiten Wij WILLEM II, bij de gratie Gods Koning der Neder landen Prins van Oranje-NassauGroothertog van Luxemburgenz. enz. enz. Op de voordragt van onzen minister van binnenlandsche zaken, van den po januarij 1849, no. 133, 2de afdeeling; Gelet op art. 78 der grondwet en op art. 28 van het voorloopig kies-reglement Hebben goedgevonden en verstaan tot leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal te benoemen Koor de provincie Noordbraband Jhr. L. J. B. van Sasse van Ysselt jhr. mr. M. A. J. van der Be ken Pasteel mr. L. A. LightenveltB. Verhey van den Bogaard, en J. C. van Mierlo HEz. Koor de provincie Gelderland H. I. C. I. baron van Heeckeren van Engbuizen mr. C. S. W. J. baron van Nagell van Wisch, jhr. mr. C. E. J. F. van Nispen van Pannerden H. W. baron van Aylva van Pallandt van Waardenburg en Neerijnen en mr. H. F. van Meurs. Koor de provincie Zuidholland: Jhr. mr. D. T. Gevers van EndegeestM. A. F. II. Hoffman mr. J. M. Philipse jhr. P. H. baron Taets van Amerongen tot Natewisch I). Blankenheym, O. B. 't Hooft, en jhr. mr. R. F. baron Groeninx van Zoelen. Koor de provincie Noordholland A. F. InsingerF. van der Oudermeulen mr. C. DimontH. van Beeck Yollenhoven, J. Corver Hooft, en D. Borski. Koor de provincie Zeeland: Mr. YV. C. M. de Jonge van Ellemeeten mr. C. van der Lek de Clercq. Koor de provincie Utrecht Jhr. mr. J. C. Maitens van Sevenhoven en mr. J. W. H. Bosch. Koor de provincie Friesland: L. G. A. graaf van Limburg Stirum mr. S. van Weideren baron Rengers en jhr. G, R. G. van Swindereri. Koor de provincie Overijssel Mr. A. J. Vos de Wael, mr. W. H. Cost Jordens en J. D. C. baron van Heeckeren van Wassenaer. Koor de provincie Groningen Mr. J. F. Freseman Yiëtor en mr. II, J. Engelkens. Koor de. provincie Drenthe Mr. W. J. Tonekens. Koor het hertogdom Limburg L. Beerenbroek P. Regout en G. J. de Rijk. Onze minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoering dezes. 's Gravenhageden 11 januarij 1849. WILLEM. De minister van binnenlandsche zaken J. M. de Kempenaer. Wij WILLEM IIbij de gratie Gods Koning der Neder landen Prins van Oranje-Nassau Groothertog van Luxemburg enz. enz. enz. Op de voordragt van onzen minister van binnenlandsche zaken van den 10 januarij 1849, no. 133, 2de afd.; Gelet op art. 1 van het voorloopig kies-reglement Hebben goedgevonden en verstaan, onzen minister van binnenlandsche zaken te magtigen om de leden der nieuwe Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal op te roepen tegen dingsdag den dertienden februarij aanstaande ten ein de alsdan de opening der nieuwe Kamer kunne plaats hebben. Onze minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoering dezes, waarvan afschrift zal worden gezonden aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal tot informa tie, en hetwelk in het Staatsblad zal worden geplaatst, 's Gravenhage, den 11 januarij 1849. WILLEM. De minister van binnenlandsche zaken, J. M. de Kempenaer. DeTtveede Kamer der Staten-Generaal is aldus zamengesteld NoordbrabandMr. J. L. A. Lnybenmr. J. 15. Hengst, mr, J. A. Mutsaers, C. Schilfer, J. B. Bots, J. F. van der Heyden, mr. L. D. Storm, mr. F. J. Jespers, mr. K. A. Meelissen. GelderlandJhr. mr. J. T. H. Nedermeijer ridder van Ro- senthalmr. G. Groen van Prinsterer, mr. W. II. Dullert, mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelr, jhr. J. A. C. A. van Nispen van Sevenaer, mr. A. W, Engelen, jhr. G. E. G. C. K. Dommer van PoldersveldtE. W. van Dam van Isselt. Zuidholland: J. R. Thorbecke mr. G. W. Verwey Mejan, mr. G. M. vander Linden,mr. A. Boxman, mr. J. S. Lotsy, jhr. W. Boreel van Hogelanden, mr. P. C. Schooneveld mr. W. Wint- gens, E. P. de Monchy, A. van Ryckevorsel Ilzn.mr. K. A. Poortman, mr. W. Wijnaendtsmr. S. II. Anemaet. Noordholland: Mr. M. II. Godefroi, jhr. mr. C. Backer, mr. F. A. van Hallmr. J. S. van Naamen J. Heemskerk Bn. mr. W. II. van Voorst, S. A. de Moraaz, E. F. Scheltinga Winterberg, mr. W. J. C. van Hasselt, mr. H. J. Smit. Zeeland: mr. J. J. Slicher van Domburg, mr. G. A. Fok ker, Ph. J. Bachiene, mr. D. van Eek. Utrecht: Mr. J. K. baron van Goltstein, mr. S. van Wal cheren, E. C. U. van Doorn. Friesland: Mr. B. AlbardaJ. T. ter Bruggen Hugen- holtz, mr. N. van Heioma, P. J. Costers. mr. J. Dirks. Overijssel: Mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis mr. A. J. Duymaer van Twist, jhr. C. M. Storm van 's Gra- vesandemr. D. Donker Curtiusmr. M. J. de Man. Groningen: Mr. B. WichersG. Reinders, dr. R. Wes- terhoff, J. F. Zijlker. Drenthe: Mr. L. graaf van Heiden Reinestein mr. L. N. graaf van Randwyck. Limburg: Mr. E. J. H. Borret, mr. J. L. M. Leclercq P. L. de Lom de Berg, L. baron van Scherpenzeel Heusch, voor twee districten. Bij koninklijk besluit van den 13 dezer is, in plaats van wijlen den baron van der Capellen tot opper-kamerheer benoemd de minister van Staat mr. H. J. baron van Doorn van Westkapelle thans grootmeester van 's Konings Huis bijzonder belast om als zoodanig bij H. M. de Koningin te fungeren. Bij koninklijk besluit van dezelfde dagteekeningis de ka merheer, dienstdoende bij II. M. de Koningin, mr. W. R. baron van Tuyll van Serooskerkenbenoemd tot groot-mees ter van 's Konings Huisbijzonder belast om als zoodanig bij H. M. de Koningin te fungeren. Het is algemeen bekend dat Z. M. de Koning gedu rende het zomergetijde een groot aantal personen aan het werk houdt in hoogstdeszelfs duinen. Daar die, arbeid in dit jaargetijde niet geregeld kon worden voortgezet zijn zij nu slechts om de andere week werkzaam. II. M. de Koningin, met het lot dier arbeiders bewogen, laat hen ech ter gedurende de week, dat zij geen werk hebben, voor ha re kosten arbeid verrigten, om op die wijs in de behoeften hunner talrijke gezinnen te voorzien. In den nacht van den 11 dezer is in de residentie, in het gebouw der koninklijke bibliotheekeene stoute poging aangewend tot een diefstaldie scheen gemunt te zijn op het penningkabinet. Waarschijnlijk zijn de bedrijvers op het hooren van gerucht gevlugt. De minister van justitie heeft aan de regterlijke beamb ten eene circulaire toegezonden gedagteekend 10 januarij waarin Z. Exc. den invloed aanwijst welken de nieuwe toe stand onzer maatschappij op de justitie en policie moet uit oefenen om de zekerheid van personen en eigendommen als den grondslag van het maatschappelijk verkeer te doen eer biedigen. De Utrechtsche en Groningsche dagbladen behelzen voortdurende artikelen over de opheffing die hunne hooge- scholen bedreigten waarin zij het verkeerde van dien be- zuinigings-maatregel trachten aan te toonen. Te Utrecht is den 10 dezer, in 84jarigen ouderdom, overleden de heer Jan Kops, ridder der orde van den Ne- derlandschen leeuw, emeritus hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde en lid van vele binnen- en buiten- landsche geleerde genootschappen. Uit Tiel schrijft men van den 10 dezer, dat de heer mr. .7. L. van Lidth de Jeude kommandant der schutterij ten gevolge van een allernoodlottigst toevalvoor eenige da gen hem op de jagt overkomen, na eenige dagen van folte rende ligchaamssmarten is bezweken. Uit Sittard den 9 dezer wordt gemeld dat den 27 december II. de staf van het sedert vijf maanden aldaar aan wezige 4de bataillon van het 6de regement infanterie onder bevel van den luitenant-kolonel Menning, benevens het aan dat kommando toegevoegd detachement dragondersde stad heeft verlatenen met hoogen lof wordt van genoemden lui tenant-kolonelhet korps officieren en de soldaten, wegens hun uitstekend gedrag en hunne krijgstuchtgewag gemaakt. De Tijd meldt, dat door eenige Katholieken van Ne derland een adres aan Z. H. Pius IX is opgezonden, waarin zij hunne liefde en gehechtheid aan den H. Stoel betuigen en de vurigste wenschen uitstorten voor het herstel van zijnen troonvan welke hij door heiligschennende handen is verdre ven geworden. Egypte, De regering van rlbbas-pnchs. in Egypte geeft aanvankelijk algemeene tevredenheid. Onder anderen heeft de nieuwe onder-koning zich beijverd, eenige onregtvaardig- heden door Ibrahim-pacha jegens Europesche beambten ge pleegd weder goed te maken. Den 19 december 11. is hij te Caïro aangekomen om zich aan boord eener stoomboot in te schepen die hem naar Konstantinopel moest overbren gen om aldaar de investituur te ontvangen. Aan boord eener stoomboot, den 13 december te Alexandria gearriveerd bevonden zich twee zonen van Ibrahim-pacha, welke te Pa rijs studeerden. Naauwelijks waren zij aan wal gestapt, of zij moesten zich op hoog bevel weder inschepen om de vreemd- luidende reden dat zij Parijs zonder verlof van hunnen gou verneur verlaten hadden. Engeland. Londen 10 januarij. Als een bewijs van de vreeselijke ellende en sterfte, welke in de laatste tijden in Ierland hebben geheerschtkan dienendat gedurende de 5 jongst verloopen jaren in het werkhuis van Cork 5,958 per sonen zijn overleden, waarvan in het jaar 1847 een getal van 3,329. Het getal der landverhuizersdie zich in den loop van 1848 te Liverpoot inscheepten, is als volgt: naar de Vereenigde Staten 127,501 naar de Noord-Amerikaansche volksplantingen 2,066 naar de West-Indien 192; naar Ca nada 2000; naar Australië 298; naar Hong Kong 14, en naar de Falkland Eiland 12; totaal 131,121. Onder de dezer dagen uit Noord-Amerika ontvangene berigten betreffende Califomia behooren ook brieven van kapitein Folsomkapitein-kwartiermeester te San Francisco aan den kwartiermeester-generaal te Washington generaal Jesup gerigt. Deze brieven door een ooggetuige geschre ven bevestigen hetgeen reeds uit andere officiële en bijzon dere bèrigten is medegedeeldomtrent de overgroote hoe veelheid goud, die in het zand aan de oevers van de Sa- cramento en van andere daarin uitstroomende rivieren en in het algemeen in die landstreek gevonden wordt. In dezelve wordt de rijkdom aan goud als onuitputtelijk voorgedragen, en de hoeveelheidwelke in julijaugustus en september j. 1. reeds uit die landstreek verzonden is, op eene waarde van 500,000 dollars (ij-tnill. guldens) geschat, de once berekend tegen 16 dollars. Als het tijdstip, waarop men ontdekt heeftdat het land zoo veel van dat metaal bevat wordt opgegeven het laatst van februarij j. 1. men heeft het toen toevallig ontdekt, bij het maken van dammen, ter gelegenheid van het vervaardigen van een houtzaagmolen die door den stroom van het water zou bewogen worden. Ook zilver en platina worden er in groote hoeveelheid gevon den. De genoemde briefschrijver hangt echter tevens een zeer ongunstig tafereel op van den toestand der gouddel vers. Onder hen heerschen vele ziekten, en de onveilig heid is grootreeds zijn vele moorden onder hen gepleegd. De schrijver verklaart datindien niet spoedig op de krach tigste wijze, door een sterk gouvernement en eene aanzien-

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1