|p: G. O U B A N MIDDELBURGSCHE N°'6' k i Zaturdag 13 Januarij. lauttteitlanbgrftc ïEtibiugcu. iSuitenlaubdchc ütijbiwgct». I H4-] V' ;iIUDEL£SV!C« den 12 Januarij. Het is op verzoek en in het belang van het algemeen ten einde minkundigen door misbruik van vertrouwen geene schade worde toegebragtdat wij andermaal herinneren aan de nu weder bij vernieuwing gedane bekendmaking van zijne excell. den minister van financien, van 2 jan. 11., luidende: De minister van financiën ontwarende datten aanzien van de buiten koers gestelde muntbiljetten het misbruik plaats heeftdat dezelve van sommige personen die met de be staande verordeningen onbekend zijn worden overgenomen voor minder dan de nominale som, daarop uitgedruktmaakt bekend, dat die biljetten, volgens art. 9 van de wet van 18 december 1845 (Staatsblad no. 90)eerst twee jaren na den tot de intrekking vastgestelden termijn zijn verjaard en mitsdien, niettegenstaande derzelver buiten-koers-stelling gedurende dat tijdvak steeds bij de Nederlandsche bank wor den overgenomen te weten de biljetten van 20 tot den eersten junij 1849; de biljetten van 500 en 100 rot den eersten julij 1850, en de biljetten van 10 en 5 tot den 31 Dec. 1850; wordende deze laatstgemelde biljetten buitendien nog tot den laatsten maart 1849 bij alle betalingen aan de schatkist aan genomen." Wij achten het niet ondienstig, aan de jongelingen dio dit jaar voor de nationale militie moeten loten, of de ouders, voogden of betrekkingen derzulken die afwezig of niet in de gelegenheid zijn zichzelven aan te geven te herinneren de bepalingen der wetten op de gemelde militie, onder an deren aangehaald in de oproepingen van heeren burgemeester en wethouders dezer stad en van die der stad Vlissingen (zie Midd. couranten van 21 en 23 december 11.) volgens welke alle jongelingen welke in het jaar 1830 zijn geboren, ver- pligt zijn zich i'óór of op den 20 januarij voor de dienst bij meergemelde militie te laten inschrijven op de lijsten welke daartoe bij het bestuur hunner woonplaats gereed liggen alzoo zij zich anderszins aan onvermijdelijke onaangenaam heden zouden blootstellen. Op de stedelijke griffien te Middelburg en Vlissingen kan men zich ook als vrijwilliger bij de nationale militie laten inschrijven, mits de vereischten voor de dienst bezittende en zich vóór den laatsten dezer maand aangevende. Na goed gekeurd te zijn zal aan elk vrijwilliger van stadswege eene premie worden ter hand gesteld. Wij kunnen met genoegen meldendat de Hulpbank waarvan de oprigting door de aankondigingen die van het be stuur dier inrigting zijn uitgegaan, bekendheid heeft ontvan gen, niet alleen tot stand en in werking is gekomen, maar ook van buiten deze stad belangstelling heeft verwektzoo dat ook van elders aanvrage naar het regiement en het on der rigt omtrent het gebruik en de strekking der Hulpbank is ontvangen en men derhalve de hoop mag voeden dat deze inrigting ook in andere steden navolging zal hebben. Wij herinneren hierbij dat het bovengenoemd onderrigttegen be taling van 2 cent, te bekomen is in den boekwinkel van de Gebroeders Abrahams. Uit eene door den minister voor de zaken der Her vormde eeredienst enz. aangeboden nominatie tot vervulling der predikants-plaats in de Hervormde gemeente van Zundert (Noordbraband) zijnde eene koninklijke collatie heeft Z. M. bij besluit van den 30 december 1848, tot predikant aldaar benoemd den heer T. van Goghkandidaat tot de Heilige dienst thans hulpprediker te Middelburg. Bij besluit van den 2 dezer, heeft Z. M. goedgevon den te benoemen tot ridder der 4de klasse van de militaire Willems-Orde den wachtmeester J. H. Adriaansvan de es kadrons jagers te paard, van het 2de regement lansiers; tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw: den majoor IV. J. Fischer, van het 6de regement infanterie; den ridmeester .7. C. Fundtervan het 2de regement lansiersden kapitein A. U. Mooservan den staf der artillerie; den. kapitein P. Noot, van het korps ingenieurs, mineurs en sa- peursen den isten luitenant A. C. T. Eymaeivan het departement van oorlog. De generaal-majoor H. A. de Hart is benoemd tot kommandeur der orde van.de Eiken Kroon. Bij besluit van Z. M. van 7 jan. 11. is benoemd tot burgemeester van Serooskerke (in Schouwen) de heer L. Krepel, in plaats van 6". IValing vroeger eervol ontslagen. Men meldt uit 's Gravenhage van 10 januarij: Thans zijn al de verkiezingen tot leden van de Tweede Kamer en tot kandidaten voor de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal alhier bekend. Alleen ontbreekt nog eene nieuwe keuze in de plaats van den baron van Scherpenzeel Heusch die zoowel te Sittard als te Heerle tot lid der Tweede Ka mer gekozen is. Men ziet weldra de benoeming tot leden der Eerste Kamer uit de opgemaakte lijst van kandidaten door den Koning te gemoet. Men verzekert tevensdat de nieuwe kamers spoedig en nog wel in den loop dezer maand zullen worden bijeen geroepen. Eergisteren heeft (gelijk aangekondigd was) aan het locaal van het departement van binnenlandsche zaken de aanbesteding plaats gehad tot het veranderen der zaal van de provinciale Staten van Zuid-Holland, in eene openbare vei gaderzaal voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal en voor de provinciale Staten van Zuid Holland. Dat werk is voor den prijs van ƒ7588 aangenomen door den heer B. Max- willsalhier. Eergisteren avond is, even als in vorige jaren, door de leden der Typographische Vereenigitig: Door Eendragt f zaam verbonden, in de schouwburgzaal Tivolieene feest viering gehouden, bij gelegenheid van het jaarfeest der uit vinding van de boekdrukkunst door Laurens Ccster. Die vereeniging is zamengestcld uit gezellen van de onderschei dene drukkerijen en andere werkplaatsendaartoe behoo- rende, uit deze residentie." Den 9 dezer is te *s Gravenhage overleden de heer mr. C. R. Vaillantlid van den Iloogen Ilaadvroeger gouverneur van West-Indie in den ouderdom van 68 jaren. Ingevolge besluit van Z. M. den Koningvan 19 de cember 11.betreffende het benoemen van een speciale com missievoor het nader onderzoek van de herhaalde aanvra ge, om vergunning tot het indijken van het Wijker-meer het zoogenaamde Hout-rak en andere gedeelten van het IJ heeft de minister van binnenlandsche zaken bepaald dat deze commissie zal bestaan uit de heeren E. de Kruijjfhoofd ingenieur van den waterstaat in Noord-Holland; L. .7. van der Kun, fungerend hoofd-ingenieur in algemeene dienst; luit-kolonel Kraijenhof, eerst aanwezend ingenieur te Am sterdam; A. H. van IV. Crommelinlid van het H. Heem raadschap van Rijnland, en M. G. Beijerincklid van de commissie voor het droogmaken van het Haarlemmermeer met last om de middelen te beramen ten einde bij de in rigting der ontwerpen voor de verlangde indijkingde uit werking daarvan op het IJ zoo veel mogelijk onschadelijk te maken en daarvan aan het departement van binnenlandsche zaken rapport in te zenden. Uit Rotterdam wordt gemeld dat de Koninklijke Nederl. Yachtclub eenige perceelen opgehoogde grond op het Nieuwe- vverk heeft aangekocht en aldaar een gebouw zal oprigten dat in luisterrijkheid voor de Engelsche club-houses niet zal onder doen. Te Appingedam in de prov. Groningen is bij herstem ming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ver kozendr. R. IVesterhojf. Den 5 dezer had te Goes een ongeluk plaats, dat de schromelijkste gevolgen had kunnen na zich slepen. Drie kinderen werden in eene ijsslede over de sterk beijzelde straat gereden, toen de slede, buiten het spoor geraakt, in hare 'vaart van de vrij hooge kade in de gracht stortte en met de drie kinderen doorliet ijs in het water geraakte. Met de groot ste inspanning en met levensgevaar gelukte het den schippers .7. Brouwer en D. Dronkers de kinderen te redden want was men laatstgenoemde die door het ijs viel niet spoedig te hulp gekomen dan ware hij het slagtoffer van zijn mensch- lievend hulpbetoon geworden. Maar ook hij werd door hulp van den heer A. Biersteker en D. Baen behouden. Twee kinderen waren gered toen men nog het derde misteen ook dit werd door de herhaalde poging van Bi ouwer maar als een lijkje, opgehaald. Dadelijk werd de zoigvuldigste ge neeskundige hulp geroepen en aangewend; bijna alle geneeskun digen uit 'de stad wendden hunne zorgen aan en het is hun met Gods bijstand gelukt, ook het derde kind, dat bijna een kwartier uurs onder het ijs geweest waste behouden. Lof verdienen allen die hier redding hulp en liefderijke verple ging toebragten. Het Goesche departement der maatschap pij tot Nut van Algemeen zai ook niet in gebreke blij ven om deze edelen als de erkentenis van de maatschappij waardigbij het hoofdbestuur aan te bevelen. Volgens den staat van geboorte en overlijden opgemaakt bij den burgerlijken stand der stad Goes, zijn aldaar, gedu rende het jaar 1848 geboren: 83 kinderen van het manne lijke en 102 van het vrouwelijke geslacht, te zameu 185 kinderen. Overleden 80 personen van het mannelijke en 69 van het vrouwelijke geslacht, te zamen 149 personen. Onder welk getal niet begrepen zijn 7 levenloos aangege- vene kinderen. Er hebben in dat zelfde jaar 57 huwelijks voltrekkingen plaats hehad. In het jaar 1848 zijn binnen de stad Zierikzee en het poort-ambacht geboren: 127 kinderen van het mannelijke en 141 van het vrouwelijke geslacht, te zamen 268 kinderen, waaronder 9 begrepen zijn welke als levenloos zijn aangege vende geboorte overtreft die van 1847 met 22 kinderen. Op de registers van overlijden zijn ingeschreven 81 personen van het mannelijke en 92 van het vrouwelijke geslacht, te zamen 173 personen zijnde 97 minder dan in 1847. Er zijn 43 huwelijken voltrokken en eene echtscheiding heeft er plaats gehad. Duitschland. Officiële berigten uit het hoofdkwar tier van prins IVindischgratzvan 31 december, melden dat onderscheidene afdeelingen van het keizerlijke leger in Hongarije, welke zich tot dien tijd veelal afzonderlijk had den bewogendestijds meer vereenigd zouden te werk gaan, en dat de tijd op welken aan den opstand een einde zou worden gemaakt, alsnu niet meer ver af is. De generaal Schlickwelke met zijne afdeeling op den uitersten linker vleugel staat, heeft het land, tusschen de Karpathen en Kaschauvan opstandelingen gezuiverd en bevredigd. Eene f' tweede afdeeling is over de Jablonka getrokken eitl tot fVf^stadt voortgerukt; eene derde tot Neuira. Een viarde ctjrp^ is van Presburg tot voor Komorn doorgedrongen. 11et ïróofj- corps is, 11a de behaalde overwinningen bij Babo!m(en^ÏÏl"or, in aantogt naar Ofen en de uiterste regter vleugel wits, van Steinamanger en Kormond optrekkende, reeds op den noor delijken oever van het Platten-meer aangekomen. De krijgsmagt der opstandelingen, aangevoerd door lieden, welke zich onlangs nog in de benedenste rangen der keizer lijke legers bevonden, of door dweepzieke advokaten die geen denkbeeld hebben van hetgeen tot het voeren van de:i oorlog behoortbegon gaandeweg te verloopen en degenen, die nog iets te verliezen hadden, verlangden vurig naar het herstel van orde en rust. Aan de verwachting, dat de vesting Komorn hare poorten voor de keizerlijke troepen zoude openen, is nog niet vol daan. Aldaar voert een gepensioneerd officier het bevel, die, volgens prins IVindischgrdtzzijnen eed, aan Kossuth en diens aanhang gezworen, heiliger acht, dan dien, welken hij te voren voor den keizer hgefc afgelegd. Intusschen is deze vesting door het corps van den generaal IVrbna op het eiland Schutt, en op de beide oevers van den Douau gepos teerd, ingesloten en tot overgave opgeëischt geworden. De Donau en de Waag, welke vloeden almede ter verdediging der vesting dienen zijn zoo sterk bevrozen dat men dezelve met het zwaarste geschut kan overtrekken. Inmiddels is de welvaart des lands voor eene reeks van jaren verstoord. Om de slagtoffers van den opstand zoo veel mogelijk schadeloos te stellen zullen de eigendommen van dat gedeelte van den hoogen adel hetwelk den opstand heeft bevorderdworden aangewenden zijn reeds in de comitaten welke door de keizerlijke troepen zijn bezetde goederen van de graven BathyaniZapary en Vidos in be slag genomen. Uit Wallachije wordt gemelddat de Russische troepen in dat vorstendom, welker aantal op 30,000 man wordt geschat, eer vermeerderd dan verminderd zullen worden en dat zij een cordon langs de grenzen van Zevenbergen zullen bezet ten, ten einde Kossuth m zijne aanhangers, indien deze naar Wallachije zouden willen vlugtenden pas af te snijden. Frankfort 6 januarij. Ten gevolge der staatkundige ver wikkelingen en onlusten in Duitschland en naburige rijken gedurende het nu afgeloopen jaar, heerscht er in vele tak ken des handels, bijzonder in artikelen van weelde, bij voort during een beklagenswaardige stilstand. De omzetting in manufacturen blijft beperkt bij het onontbeerlijkste en goed koopste. Daarentegen was de handel in leder buitengewoon levendig, hetgeen in oorlogstijden meestal het geval is. Het debiet in koloniale Waren is weinig verminderd. Integendeel is het vertier van koffij eer toe- dan afgenomen, daar gedu rende het afgeloopen jaar grootere kwantiteiten uit Holland Hamburg enz. ontboden waren. De staatkundige gebeurtenissen hebben mede haren nadee- ligen invloed op den Taunus-spoorweg (waarschijnlijk uit hoofde van het geringe aantal der badgasten) uitgeoefend. Ge durende het nu afgeloopen jaar heeft de totale opbrengst slechts eene som van ƒ386,438 bedragen, zijnde 78,488 minder dan in het jaar 1847. Oostenrijk verlangt, als een bestanddeel uitmakende van Duitschland als zoodanig de hand te hebben in de regeling der Duitsche beschikkingen maar zich de goed- of afkeu ring voor te behouden van hetgeen de meerderheid van het parlement zal willen tot stand brengen. Italië. Volgens berigten uit Rome van den 30 dec. was den vorigen avond onder het gebulder van het geschut en het luiden van alle klokken het besluit ter bijeenroeping eener constituerende vergadering afgekondigd. Onder de be volking heerschte te dier zake eene groote geestdrift. Door den minister van oorlog was eene nieuwe ligting van krijgs volk uitgeschrevenwaarbij aan degenen die dienst namen zoowel als aan hen die rekruten aanbragten zeer voordeelige voorwaarden waren aangeboden. Het stedelijk bestuur van Bologna heeft eene verklaring uitgevaardigd houdende dat het zich in allen deele met het protest des H. vaders tegen de instelling eener regerings-junta te Rome vereenigt. Van het vertrek des pausen uit Gaëta wordt in de Icali- aansche berigten niet meer gesproken. Den 22 had Z. H. aldaar een nieuw consistorie gehouden waarin weder ver scheidene bisschoppen benoemd waren. Uit Sardinië ontvangt men bestendig oorlogzuchtige berigten; waarschijnlijk zal echter niets beslist worden voor de aanstaande verkiezingen, waardoor het land zich vóór of tegen den oorlog verklaren zal. Frankrijk Parijs 7 januarij. De wensch naar de ontbinding der nationale vergadering wordt door geheel Frank rijk meer en meer luide gehoord, en mag men aannemen dat de ontzaggelijke meerderheid die zich op 10 december voor Lodewtijk Napoleon heeft verklaard bepaald gestemd is tegen die vergadering. Van de gematigde partijen ijvert nog slechts die, welker hoofdorgaan het dagblad le National isvoor het voortdurende bestaan der nationale vergadering. De overige dagbladen die haar ondersteunen zijn uitsluitend ultra-repubükeinsche communistische en socialistische orga nen die nog niet lang geleden haar voordroegen ajs een toonbeeld van al wat laag en verachtelijk te noemen was. Het baart geene geringe bevreemdingdat de voorzitter die vroeger zijn naam teekende Bodewijk Napoleon Bonaparte thans den naam van Bonaparte weglaat onder de besiuiten en officiële stukken.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1