MIDDELBURGSCHfi C O U R A Bf T. N°. 4. Dingsdag 1849. 9 Januarij. lil - JSestnvcu e%% ^tbiwitussttratieu. MAATSCHAPPIJ TOT NUT TAN 'T ALGEMEEN. iHtittCttlaubsicftc «Tijbuigcu. Buitculaubdcite Sijbiugen. BELASTING LANTAARN GELD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen dat, volgens Artikel il der ordonnantie voor dè heffing der Stedelijke Belastingbekend onder den naam van Omslag d.er Lan rn-Brandspuit- en Nachtwachtgeldeu de ge- heele .AyTUl<r van iederen Belastingschuldige op den laat sten <eeft pa and December van ieder jaar moet voldaan V 'e t«no80igen mitsdien allen die hieromtrent nog an ge- luid&reke zijn gebleven uit, om het door hem verschuldigde on- uitgeervvijld ten Kantore van den Heer Ontvanger der Plaatse- Pennie-e Belastingen aan te zuiverenten einde de bijbetaling Min onkosten voor te komen welke de aan te wenden maat- :gelen van dwang ten gevolge zouden hebben. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 5 Januarij 849, Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GR1JPSKERKE. Ter ordonnantie van Hum-lid. Achtbare, A. M. BECIUS. BETALING van PENSIOENEN over het 4de Kwar taal 1848, en der Renten van Borgtogten, over de 2de zes maanden 1848; ten Kantore van den Betaalmeester te Mid» delburg. VERGADERING op Woensdag den 10 Januarij 1849, des avonds ten zes ure. Voorlezing en Bijdrage- Namens Bestuurders P. de MARET TAK Secretaris. \_De ingekomen dankbetuigingen voor ontvangene giften ten behoeve der /Innen in de Courant van Donderdag MIBE5BELBUKG den 8 Jauuarij. De minister van marine heeft ter kennis van de belang hebbenden gebragt, dat gedurende de maanden januarij, fe- bruarij en maart dezes jaars, en niet langer, ten kantore van de betaalmeesters in de arrondissementen, de voldoening zal geschieden der gagemenren ten laste van den Staat, over de 4de drie maanden van 1848, mer dien verstande, dat hier alleen bedoeld worden de zoodanigen die van een gelijken aard zijn, en, in overeenstemming met de vroeger gedane kennisgeving aan de belanghebbendensedert tleu 1 dezer door d.e zorg van bet departement va-n marine zullen wor den voldaan; zullende gezegde betaling aanvang nemen met den 6 dezer, en voorts over gemeld tijdvak-dagelijks zon en feestdagen uitgezonderd. Gedurende het laatstvorige jaar zijn te Vlissingen in geklaard 115 en uitgeklaard 45 schepen. Van de ingeklaarde waren 46 voor Vlissingen, 1 voor Dordrecht3 voor Mid delburg, 4 voor Rotterdam, 61 als bijleggers, onder de navolgende vlaggen: 52 Nederlandsclie19 Engelscbe10 Hanoversche8 Belgische 6 Deensche 4 Amerikaansche 4Fransche,3 Noordsche 2 Russische!, 2 Zweedsche 2 Meklenburgsche1 Pruissische1 Rostoksche en 1 Ham- burgsche. Van de uitgeklaarde waren 42 naar Engeland2 naar Spanje en 1 naar Belgie bestemd w,aaronder 30 Neder- landsche, 13 Engelscbe, 1 Fransch en 1 Iianoversch. In hetzelfde jaar zijn te Vere binnengekomen 32 schepen metende 4002 tonnen en uitgevaren 30 schepen metende 4110 iofinen. -.kin^durende het jaar 1848 zijn te Zierikzee ingeklaard Wfnde hehepenzijnde 2 meerder, en uitgeklaard 21 zee- italleerd p, zijnde insgelijks 2 meerder dan in het vorige jaar, de ingeklaarde schepen kwamen er 5 van Batavia, Stoor Middelburg bestemden onder de uitgeklaarde Vrijdsg 8 naar Batavia (zijnde 5 van Middelburg en 3 Frederik zee). g, dat dele het jaar 1848 zijn te Brouwershaven uit zee en Pr-hen 147 schepen waaronder 63 uit Oost-Indie voc Tö3-ue «irdam en Dordrecht bestemd en uitgezeild 7 sche pen, Waarvan 1 naar Batavia, (onder de binnengekomen en uitgezeilde schepen zijn de bijleggers begrepen.} In het vorige jaar waren binnengekomen 166 waaronder 54 uit Oost-Indie, en uitgezeild 18 schepen. - ,^ij besluit van den 2 dezer heeft Z. M. tot ridder (jer orde van den Nederlaudschen Leeuw benoemd den heer D.van KoetsveldJid van de gedeputeerde Staten van Zuid- Ho! latid- Door Z. M. zijn. bij besluit van 29 december ld,., b-ij.' continuatie tot burgemeesters benoemd, de heeren mr. K. Wagthote Tholenen S. H. van Diggelen te Axel. Donderdag 11. is de graaf Ladislas Karolyemajoor in dienst van Z. K. H. den aartshertog Johann van Oos tenrijkbij Z. M. ten geboore ontvangen. Z. M. heeft het verzoek om gratie ingesteld door den heer Adr. van Bevervoordevan de hand gewezen. Te Harderwijk is bij herstemming tot lid der Tweede Kamer verkozen de heer mr. Groen van Priusterer, en te Zutphen de heer mr. IV. lp. Dallert. In het district Almelo is de heer Donker Curtius tot lid der Tweede Kamer benoemd. Men zegt dat de stedelijke raad te Rotterdam beslo ten zou hebben tot het indienen van een eerbiedig adres aan Z. M. den Koning, ten einde ook in het algemeen belang, te verzoeken dat 's Rijks werf aldaar niet opgeheven worde. Door de verschillende provinciale commissien van la ger onderwijs zijn gedurende het jaar 1848 na afgelegd examen, toegelaten 3 onderwijzers van den isten 96 van den 2den220 van den 3den; 233 van den 4den rang; 5 huisonderwijzers; 118 schoolhouderessen, en 5 huison derwijzeressen. Uit Dordrecht schrijft men: De rivier voor deze stad is sedert eergisteren geheel digt gevrozen en de overtogt aan de veren geschiedt met schietschouwen en hoewel men eenige liefhebbers op schaat sen en verscheidene ijsschuitjes opmerkt is het echter nog niet raadzaam dezelve in alle rigtingen te passeren. Men verneemt dat bij eenige ingezetenen dezer stad het voornemen bestaatom wanneer de vorst aanhoudtop de rivier een ijsvermaak te regelen op eene uitgebreide schaalj, als wedstrijd voor ijs-zeïlschuitjesvoor narresleden prik sleden, schaatsenrijders, mannen en vrouwen afzonderlijk, ballenschieten en baanglijden." Uit Gorinchem berigt men dat 11. vrijdag de diligence van Utrecht digt bij de kerk van Arkel bij het uitwijken ,door de gladheid van den dijk is geslagen. Gelukkig heeft de val geen menschenlevens gekost, maar eenige passagiers en dei: voerman hebben kneuzingen en wonden bekomen. Men verneemt dat de longziekte onder het vee in de provincie Drenthe nog steeds slagtoffers maakt. Laatstelijk heeft zij zich geopenbaard te Wittelte, gemeente Diever op twee veestallen. Te Echtente Wijk en Dwingelo is zij nog niet geweken. Engelanitl. Londen 3 januarij. Doorgaans goed 011- derrigte personen verzekeren hier, dat de onderhandelingen tot vereffening der geschillen tusschen Denemarken en Duitsch- land zeer geringe vorderingen gemaakt hebben. De publieke meening is hier sterk op de zijde van Denemarken. Nu de goudmijnen van California het onderwerp van alle gesprekken uitmaken begint men meer- dan vroeger te onderzoeken welke streken van Groot-Brittanje insgelijks goud opleverenen een der dagbladen vestigt dus de aan dacht op de loodmijtien in Noord-Wallisdie met vele goud aderen* doorsneden zijnen waaruit men bereids verscheidene ponden goud heeft opgedolven. In Ierland is in onderscheidene streken de staat van beleg opgeheven maar in andere vermeerderen de misdaden en de ellende bij den dag. Deberigten met de Overlandpost ontvangen luiden gunstig omtrent de Europesche producten. I&uitschland. Te Weenen had men geen geloof willen slaan aan liet geruchtdat aldaar het plan gevormd was om de fortificatiën op de bastions te bestormen en het geschut te vernagelen. Eene bekendmaking van den militairen gouverneur IVelden, den 27 december uitgevaar digd, bewijst nu echter dat dit gerncht niet ongegrond is ge weest. Het bestaan van eene clubwier leden roode vede- reri als onderkenningsteekenen op de hoeden dragen en de genoemde bedoelingen hebbenwordt daarin aangeduiden tevens bekend gemaakt datmogten zij de uitvoering van hun plan beproeven, de geheele bezetting, door 3 alarm- schoten, binnen 15 minuten onder de wapenen gebragt zal worden en dat bij nacht op allen met scherp zal worden gevuurd, die zich in grooten getale nabij de verschansingen verzamelen, of op de eerste waarschuwing der schildwach ten niet terstond een anderen weg inslaan. Na te Ollmutz den jongen keizer van Oostenrijk, namens keizer Nico/aasmet zijne troonbestijging te hebben geluk gewenscht, is de grootvorst Konstantijn naar Praag gereisd om den keizer Ferdinand insgelijks te begroeten. Het berigt der inneming van Raab door de Oostenrijk- sclie troepen wordt nu stellig bevestigd. Die stad heeft zich zonder slag of stoot overgegeven nadat de vijanden ook de door hen aangelegde groote verschansingen hadden ont ruimd en zich naar den kant van Komorn teruggetrokken. Berigten uit Agram zeggen dat ook de vesting Essegg in handen der Oostenrijksche troepen is gevallen. Ook de vesting Leopoldstadt isdoor den luitenant-veld maarschalk Simmieh, stormenderhand ingenomen. De banus Jellachich heeft weder nieuwe voordeelen op de Hongaren behaald. Volgens gerucht heeft de keizer Kadetzky tot prins van Custyzza verheven. Berlijn 2 januarij. De koning heeftbij gelegenheid van het 11 i en we jaar eene proclamatie mede-onderteekend door den minister van oorlog v. Strotha aan zijn legerzoowel linietroepen, als landweer, uitgevaardigd, waarbij Z. M. hetzelve ook namens het vaderland zijnen warmsten dank heeft betuigd voor de trouw, de krijgstucht en den moed waar van het in het afgeloopen jaar zulke luisterrijke blijken heeft gegeven en voor den uitstekenden geestdoor welken het te midden van zoo veel smaad, laster en verleiding, is be zield gebleven. Z. M. aarzelt nietdaarbij te verklaren dat de troepenook in de roemrijkste dagen der Pruissische geschiedenis, geene meer gewigtige diensten zouden hebben kunnen bewijzen. De prinses van Pruissen heeft openlijk haren dank betuigd voor de talrijke adressen baar door vele vrouwen van Ber lijn bij gelegenheid van hare terugkeering en die van den prins en huur.e kinderen toegezonden. - Een Berlijnsch blad verklaart al de gerucn^tiè wegens voorgenomen aftreding van het ministerie ongegrond eli zegt dat de ministers veeleer gezind zijn, 11a behoorlijke consti tuering der kamer, hunne plaatsen te behouden, en alsdan de door hen genomen maatregelen te regtvaardigen. Het geeft velen in Duitschland groote gerustheid, dat de Deensche regering, in een half officieel dagblads-artikel de geruchten voor valsch verklaart, welke het zamentrekken van troepen op het eiland Alsen aan oorlogzuchtige plannen tot een nieuwen inval in Sleeswijk toeschrijven. Die ver- eeniging van troepen isvolgens dat artikelvan zuiver ver dedigenden aard en wordt als zoodanig ten volle door de omstandigheden geregtvaardigd. Italië. De paus heeft den 22 december te Gaëta op nieuw een consistorie gehouden, waar weder verscheidene bisschop pen zijn gepreconiseerd. Twaalf kardinalen waren aanwezig. Uit de Italiaansche berigten blijkt, dat, terwijl de magt der omwentelingsmannen te Rome wankelthet gezag van den H. vader te Gaëta van dag tot dag toeneemt. De koning van Napels heeft zijn leger, zijne schatkist en al zijne magt ter beschikking van Z. H. gesteld. Ieder biedt hem iets aan, en het goud stroomt hem van alle kanten toe. Van wege Ferdinand zijn 400,000 francs met dit opschrift voor de bijzondere liefdadigheid van Z. H.aan de voeten van Pius IX nedergelegd. Garribaldi heeft Rome nog niet verlatenmaar verlangt eersc eene schadeloosstelling van 70,000 fr. Cicervacchio, de bekende volksman, heeft zich uit Rome verwijderd, uit vrees van in hechtenis te worden genomen. De koning van Sardinië heeft de zitting van de wet gevende vergadering tot den 23 januarij verdaagd. Deze maatregel voldoet de bewegingspartijwelke eene ontbinding van de kamers had verlangdslechts ten halve. Den 21 is de Fransche stoomboot Ie Tenare na den kardinaal Feretti aan boord te hebben genomen weder van Civita-Vecchia naar Gaëta gestevend. Uit Pisa wordt gemelddat ettelijke Hongaarsche sol daten welker aantal op 300 werd geschat en die van het leger van den maarschalk Radetziy waren gedeserteerd over Modena aldaar waren aangekomen, ten einde bij de Tos- caansche troepen in dienst te worden gesteld. Het Romeinsche ministerie heeft eene vrijwillige werving geopend ten einde de pausselijke legermagt op ;de sterkte te brengenop welke zij behoort te wezen. Het heeft de bevolking vermaandom daaraan te beantwoorden vermits men de bevrijding van Italië alleen van een welgeordend le ger kan verwachten. Volgens de laatste berigten verbetert de staat van zaken aldaar geenzins maar wordt van dag tot dag ingewikkelder. Het protest van den paus is er openlijk verscheurd. Men vreest voor nieuwe onlusten. Frankrijk. Parijs 3 januarij. De heeren Cavai- gnacLamoricière Dufaure MarieBastide, Dupont (de 1'Eure) en Vaulabelle zijn gisteren onderanderen tot presi denten van de bureaux der vergadering verkozenhieruit blijkt dat men de regering niét zeer genegen is. Het half officiële dagblad Patrie bevestigt hetj'berigt der benoeming van den heer de la Moskowa tot gezant te Berlijn, en van den heer Dubois de Saligny tot gezant in Bel gie. Het gisteren door de Patrie medegedeelde berigt, we gens het congres te Brussel, heeft hier een diepen indruk gemaakt. Frankrijk komt daardoor in eene moeijelijke stel ling, en zal tusschen den oorlog of de vernedering moeten kiezen. -Veelmalen heeft in de' zittingen der nationale vergade ring hevige verwarring plaats. Zulks was ook gisteren het geval. De heer Denjoy riep toen eensklaps tot den voorzit ter „Mijnheer de president, gij presideert nietDe heer Marrast antwoordde hierop met bitterheid Beklim het ge stoelte dan kunt gij in mijne plaats presideren." Waarop de heer Denjoy hervatte: Zoo ik daar was, mijnheer, zou ik onpartijdiger zijn dan gij Te midden van het rumoer, zeide de heer Marrast nu, dat hij den heer Denjoy niet tot de orde zou roepen, en dat hij aan hem zelf het oordeel overliet over de ongepastheid van zijn aanval. Het schijnt dat het woord ongepastheid niet tot de ooren van den dus berispten volksvertegenwoordiger is doorgedrongen en deze schrijft nu aan den Moniteur dat hij dit woord niet verstaan heeft, dat hij anders het woord zou gevraagd hebben en aangetoond dat niet in zijne woor den ongepastheid gelegen was, maar in der. toon, op welken de president hem uitgenoodigd had den voorzitterstoel in be zit te nemen Door dergelijke beuzelingen verliest de vergadering veel van hare waardigheid en lijden de aangelegenheden des lands. Den 30 decemberdes avonds tusschen 6 en 7 ure heeft men in het departement der beneden Seine een schok van aardbeving waargenomen in de rigting van het noord westen naar bet zuid-oosten. De schok was van korten duur en ging vergezeld van een geluid als het rollen van een wagen. Donderdag, den 4 dezer is Jerome Bonaparte ex-koning van Westphalen als gouverneur der invaliden geïnstalleerd. Hij droeg de uniform van divisie-generaal en de star van het legioen van eer. Zijne aanspraak werd met geestdrift ont vangen. Men heeft opgemerkt dat er wel geroepen werd leve Frankrijkmaar geen woord der republiek is gehoord. De Moniteur meldt de benoeming van den admiraal Cécille tot gezant der republiek bij H. M. de koningin van Engeland, en van den heer de la Grénieoud-gezant in China, tot vertegenwoordiger van Frankrijk bij het congres te Brussel. Parijs 5 januarij. Er loopen nogaltijd onzekere geruch-

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1