MIDDELBERGSCHE C O ÏJ R A N T. N°. 2. Donderdag 1849. 4 Januarij. X Sacstutrcn ca !3lbmt«t0t*ra4ic«. muntendam. e l i) i in r; in iahutculAubechc tEijbiugcn. I I f '&Z;X £mtculanb0dtc &ijb«i0eu. STEDELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze, ingevolge van, en ter voldoe ning aan de aanschrijving van den Heer Staatsraad Gouver neur dezer provincie, van den a8 der vorige maand, ter kennis van de Ingezetenen, dat Jonkheer Mr. M. C. Paspoort van Grijpskerke bij Koninklijk Besluit van den 18 te vo ren no. 59bij continuatie benoemd tot Burgemeester dezer Stad deze functien op heden weder heeft aanvaard. En opdat niemand hiervan onkundig blijve zal deze worden afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 3 Januarij 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare A. M. BECIUS. POSTERIJEN. De DIRECTEUR van het Postkantoor te Middelburg brengt ter kennis der Ingezetenen, dat door eenige verande ringen in het aankomen en vertrekken der Posten met den eersten Januarij 1849, de volgende wijzigingen plaats hebben Vertrek der Hollnndsche Post9.1" 's morgens. Vlissingsche (Voetb.) 9 n 5 's avonds. 1 Veersche (Voetb.) 5 Aankomst der Hollandsche 4J- Vlissingsche (Voetb.) 8 's morgens. of 's avonds. Veersche (Voetb.) 8| 's morgens. Het Kantoor wordt geopend voor frankeren, aanteekenen en afgeven van Brieven van 7L tot 81- 's morgens. 9 n 12 4 7 's avonds. Laatste ligting der Bus voor de Hollandsche Post en den Voetbode naar Vlissin- gen 8J 's morgens, voor de Vlissingsche Post, het 4de District c. s.Belgie en Vere 4?- 's avonds. De Directeur Het BESTUUR der Vereeniging tot bevordering der Toon kunst geeft kennis dat de jaarlijksche Uitlotingvan Aandeelen in de Concertzaalzal plaats hebben op Vrijdag den 5 Januarij aanstaande, ten 2 uur, in het Concertgebouw; wordende de Heeren Aandeelhouders uitgenoodigd daarbij tegenwoordig te zijn. De Secretaris, G. de BRUYNE. Middelburg 1 Januarij 1849* DIAKENEN der Evangelisch-Lutliersclie Gemeente maken dank bare melding yarx eene bij hen ontvangene gift van 20 in goud onder de letter II. ten behoeve hunoer Armen. Diakenen voornoemd C. A. KLEIN. A. de YRIES. Westkapelle den 2 Januarij 1849. De COMMISSIE ter voorziening inden buitengewoneu nood der Ar men alhier maakt bij deze dankbare melding van de op den 1 de zer bij den Heer de Blaecke de Ligny onlvaugene Russische cou pon No. 7237 groot ƒ50. Bij de tegenwoordige strenge koude en de weinige werkzaamhe den waardoor de behoefte tot eene buitengewone hoogte is geklom men neemt de Commissie de vrijheid het groot aantal Armen dezer Gemeente dringend in de weldadigheid aan te bevelen en vertrouwt zij door de bijdragen van edele Menschenvrienden in staat te worden gesteld om den nijpenden nood eenigermate te kunnen lenigen. De Commissie voornoemd A. van ROOI (EN, Yoorzitter. L. YERliULST Wz.Secretaris. MIÖWELISllJtCr den 3 Januarij. Volgens de aangiften bij den burgerlijken stand dezer stad, zijn in 1848 geboren 436 kinderen; 216 zonen, 220 doch ters en levenloos aangegeven 37 kinderen; zijn gehuwd 119 paren en twee huwelijken ombonden terwijl in datzelfde tijdvak zijn overleden 512 personen232 van het mannelijke en 280 van het vrouwelijke geslacht; onder de overledenen waren er 28 die elders zijn gestorven. Bij gelegenheid dat de heer mr. D. van Eek zich den 27 december te Axel bij zijne familie bevond werd hem aldaar in zijne betrekking als door het 4de district de zer provincie verkozen volksvertegenwoordiger door het muziekgezelschap de Harmonie eene serenade toegebragt. Bij herstemming is te Sneeit tot lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal gekozen de heer P. .7. Costeruste Franeker, de beer mr. J. Dirks e 11 te Bergen-op-Zoom mr. K. A. Meeusen. Door Z. M. zijn benoemd tot ridders der orde van den Neder!. Leeuw, jhr. mr. PI. L. IVichersin commissie in Neder!.-Indie president der beide geregtshoven aldaaren mr. A. Vcrnedcsecretaris der stad Schiedam. Bij koninklijk besluit van 21 dcc. jl. is de commissie van redactie voor de militaire wetgeving, onder dankbetui ging voor de gedane diensten en werkzaamheden ontbonden en opgeheven. Bij een ander besluit van den 22 dec. II. fs op rapport van Z. Exc. den minister van R. K. eeredienstbepaald, dat voortaan geene vordering van retributien zal mogen plaats hebben ten behoeve van de algemeene burgerlijke be graafplaatsen voor lijken, welke niet op dezelve, maar elders worden ter aarde besteld. Laatstl. donderdag avond is er bij den minisier van jus titie een raad van ministers gehouden. Vrijdag heeft er een kabinetsraad plaats gehad. Men schrijft de drukte der laat ste dagen toe aan organisatien en vereenvoudigingen, die men bij het begin van het thans begonnen nieuvvejaar zou ver langen in te voeren. Men verneemtdat Z. M. de Koning uit hoogstdes- zelfs bijzondere fondsen eene bijdrage van vijf honderd gul den en PI. K. H. mevrouw de Prinses All-ert van Pruissen, eene bijdrage van honderd gulden heeft doen toekomen aan de commissie uit de algemeene armenvergadering in de re sidentie, belast met het verschaffen van arbeid aan behoeftigen. Het Geschiedkundig genootschap te Nieuw-York heeft, in zijne zitting van den 21 november 11., tot corresponde rend lid benoemd den heer M. F. A. G. Campbell, onder bibliothecaris der koninklijke bibliotheek te 's Hage. Zijne Exc. de minister van binnenlandsche zaken heeft, op eene deswege gedane vraaggeantwoorddatzoo lang de thans bestaande wetten op de nationale militie door geene andere zijn vervangenzijluidens art. 3 van de additionele artikelen der grondwet, niet slechts gedeeltelijk, maar in haar geheel moeten worden gehandhaafden mitsdien tot op dat tijdstip van volle kracht en toepassing zijn. Dezelfde minister heeft, omtrent het regt verstand van art. 194 der grondwet, doen Opmerken dat eerst door de wet de noodige voorschriften omtrent het toezigt der over heid en de bekwaamheid en zedelijkheid der onderwijzers moeten worden gegeven alvorens de bepaling volgens welke het geven van onderwijs vrij is, toepassing kan erlangen. Z. Exc. merkt verder aan, dat, volgens art. 3 van de additionele artikelen der grondwetalle op het oogenblik der afkondiging van de veranderingen in de Grondwetver bindende wetten reglementen en besluiten gehandhaafd moe ten wordentot dat zij achtervolgens door andere worden vervangen en dat alzoo zoo lang er geene nieuwe wet op het onderwijs zal zijn tot stand gekomen alle bestaande ver ordeningen omtrent deze aangelegenheid voortdurend moeten worden nageleefd. Klissingen 3 januarij. Gisteren namiddag werd alhier van het stadhuis het koninklijk besluit afgekondigd waarbij de heer J. TV. CaUenfels benoemd wordt tot burgemeester dezer stad. Deze kennisgeving werd door het spelen der klokken gevolgd en nadat de afkondiging had plaats gehad zag men alom door het wapperen der vlaggen de vreugde en het ge noegen der burgerij over 's Konings keuze in den persoon van den geachten magistraat aan den dag leggen. De muziek der schutterij deed zich daarop zoo wel voor als binnen het stadhuis hooren. Des avonds is in de sociëteit Gezelligheid een bal gege ven ter eere van deze gebeurteniswaarop men het genoe gen had zijn edel achtbare en familie, op daartoe gedane uitnoodigingtegenwoordig te zien; en door den president, den beer Q. Harderwerd onder de toepasselijke aanspraak zijn edel achtbare den eerewijn aangeboden. De nieuwe bur gemeester beantwoordde dit op de minzaamste wijze. Hierna werd de overige tijd aan den dans en de vrolijkheid toegewijd en met genoegen is dit feest geëindigd. Het Handelsblad deelt het volgende mede: Amsterdam donderdag 28 december 1848. Gisterenavond had de verloting van de kunstwerken aan gekocht door de vereeniging tot bevordering vaji Beeldende Kunsten plaats in de kunstzaal der maatschappij Arti et Amicitiae onder leiding van de notarissen Bruno Tideman en C'. Metzelaar. Uit eene mededeeling van het bestuur bleek het, dat ge durende het afgeloopen jaar het getal der geplaatste aandee len met 172 vermeerderd was, welk getal alzoo in het geheel bedroeg 1349 aandeelen. De uitslag der verloting was als volgt De heeren. W. Verschuur A N. 107, .7. G. Detertng, Amsterdam. A. Waldorp 146, J.vanGilse, id. K. Karsen164. L. G. P. van der Haas, id. J. F. Hoppenbromvers,, 176, G. L. ITassley id. W. Hoevenaer 222, J. J. Kluppelid. J. J, Spohler 319. Z. C. Pierson id. J. A. Rust394. B. Tauvelid. Mej. M. Vos 493. S. A. de Moraaz Alkmaar. J Bosboom503, Mr.H.A.Laan, Baarn. J. P. van Wisselingh. 513» Mej. .1. A. Budde Deventer. W. Verschuur B 522, B. v. de Kloet, Dordrecht. B. te Gemet530, Sitnon Za'doksid. D. Puduzzi (Rover) 553. Dr. H. TVolthers, Groningen. A. I. Ehnlé571. A.J.Eymer, Haarlem. A. van Pelt624, ]hr. J.P.Tedingv. Berkhout id. D. Bles784, Z. M. de Koning L. Meijer788, Z. K.H. de Prins van Oranje E. Ferveer. 825, F. L. der Kinderen 's Hage. Mevr. E. Hamburger. 877* Mr. M. J. van Dielen Urrecht. B. Wijnveidt Jr. 1003, S. N. Deutz Amsterdam. C. Immerzeel. 1029, ,7. TV. A. HutschlerNijmeg. D. Puduzzi (Meisje) 1033, A. L. Dyserittck Haarlem. J. de Rijk1058, F. Goedhart, Amsterdam. A. HulkII40, CL Stricker id. H. F. C. ten Kate. 2036, Naamloos Aandeel. J. C. Vaarberg 2176, id. id. H. J. Scholten 2240, id. id. Vr-.t?- 1 Singeland. Londen 30 december. Op last vEtA<|i|jt\7 gouvernement, zal eene commissie van drie personen uit de* J zeemagt en drie uit het leger naar de Stille Zuidzee vertrek ken, met het doel, om in onze havens vau Oregon en Ca- lifornie entrepot-dokken aan te leggen. Eergisteren avond werd het tooneelstuk van Shakes- penre De koopman van Venetie op last der koninginin tegenwoordigheid van haar zelve, prins Albertde hertogin van Kent en vele andere hooge genoodigdenop het kasteel van Windsor ten tooneele gevoerd. De bekende acteur Char~ les Kean vervulde er de hoofdrol in. De zaal, waarin de vertooniug plaats had was voor deze gelegenheid prachtig versierd terwijl de zittingen met karmoziju satijndamast en goud bekleed waren. Te Brayheadin Ierland, is het galvanismus met goed gevolg aangewend om eene in zee vooruitstekende rots te doen springen, die 50 ellen hoog was en de voortzetting belemmerde van den spoorweg van Kingston naar Wexford. Op den top der rots groef men drie gaten van 8 el diepte en 102 strepen doorsnede; ieder derzelve vulde men met ongeveer 40 ponden grof kruid. De dikke koperen gelei draden ieder van 40 el lengte en onderling door dunne pla- tina-draden verbonden, werden daarin geplaatst en in ver band gebragt met eene zeer sterke galvanische batterijop 13 ellen van de plaats verwijderd. Toen zij in werking gebragt werd, volgde de losbarsting bijna oogenblikkelijk en geleek veel naar eene losbranding van geschut op eenigen afstand zoodat de talrijke toeschouwers die tot het bij wonen dezer proefneming vergaderd waren een oogenblik dachten dat zij mislukt was. Zij waren dus zeer verwon derd toen zij zagen welk een aanmerkelijk stuk zich van de rots afscheurde en in zee vielongeveer tien ellen hoogte werd van den top afgerukt, zijnde eene hoeveelheid van nagenoeg 2000 ton harden steen het scheurde af in stukken en gleed alzoo naar beneden de daardoor ontbloote basis van de rots was bovendien zoo verbrokkeld en gespleten dat men met ijzeren werktuigen gemakkelijk nog 5 6 ellen er af kon nemen. Ten gevolge van zware regens en een hevigen wind is in den nacht van 27 dezer, de stad Brixham geheel over stroomd gewordenwaardoor aanzienlijke schade werd aan- gerigt en de bewoners door middel van booten uit hunne woningen viugtcen. ÏJultschland. TVeenen 25 december. De keizerlijke troepen ondervinden niet den minsten tegenstand alles vlugt voor ben uit, zoo dat zij, gaat dit zoo voort, nog i;i deze week Ofen zullen binnenrukken. I11 Wieselburg hebben zij eenen rijken buit aau granen gemaaktterwijl heden morgen nog 6 wagens mee buitgemaakte wapenen binnen deze stad zijn aan gekomen. Presburg zoude reeds bezet zijn had het drijfijs de reeds gelegde schipbrug niet vernield in genoemde stad lagen 20,000 man Hongarendie zich met gemak hadden kunnen verdedigen; het Hongaarsche leger is, en dit blijkt uit het voorgaande ontzenuwd. Hongaarsche banknoten worden met 40 pet. verlies van de hand gedaan. Het spoor verkeer tusschen Weenen en Presburg is weder tot stand ge bragt. Binnen deze stad is hetniettegenstaande het kersfeestzeer stil. Volgens een loopend gerucht moet de keizer voorne mens zijn eene reis door het geheeie rijk te doen. Zoo ver haalt men ook dat eene nieuwe leening zal gesloten worden door tusschenkomst van het Petersburgsche huis Stieglitz zoude namelijk Holland en Rusland 50 millioen en Rothschild met nog een ander bankier 30 millioen geven dat dit beves tiging verdient, zal wel geen betoog behoeven zeker is het dat hier het kontante geld zeer schaars is, en 9a 12 pet. op geld doethetwelk bij den nog bij velen bestaanden twijfel, aan eene spoedige oplossing van het Hongaarsche vraagstuk niet gunstig op de beurs werkt. De hervorming in het binnenlandsche bestuur wordt met kracht doorgezet, een aantal ambten zijn reeds gesupprimeerd. Het karneval zal naar alle waarschijnlijkheid toch plaats hebben. Frankfort 29 december. Sedert de gebeurtenissen van het vourjaar de vraag heeft te berde gebrast hoe het centraal bestuur voor Duitschland zou worden ingesteld zijn ver schillende meeningen dienaangaande bekend gemaakt. Eenigen willen een erfelijk keizerwiens zetel te Erfurt zou worden gevestigd. Die stad zou met derzelver gebied aan den keizer vervallen, terwijl het bestuur er over geschei den zou blijven van de bijzondere kroon van den vorst. Een groot deel der Frankforter vergadering heeft zich ver- eenigd met deze grondslagendoor de heeren Dahlmann Beseier en Droysen voorgesteld. Een tweede ontwerp van den heer Scheller is dat de keizerlijke waardigheid levens lang aan een der regerende vorsten zou worden opgedragen. De hoofden der Duitsche staten zouden gezamenlijk een kan didaat kiezen welk® keuze door de rijksvergadering moest worden bevestigd. Elke volgende benoeming zou geschie den door het statenhuis in overeenstemming met de rijksver gadering. De heer IKaitz stelde voor de benoeming van een tijdelijk koning der Duitschers. Deze zon voor 12 jaar gekozen wor den door de rijksvergadering uit de vorsten van Pruissen f Oostenrijk Beijeren SaksenHanover en Wurtemberg, De koning zou herkozen kunnen worden. Een vierde voor stel is van den heer IVelckerdie de keizerlijke waardig heid beurtelings om de 4 jaar aan de kroonen van Pruissen, Oostenrijk en Beijeren wilde opgedragen, zien. Als vijfde ontwerp stelt de heer Schremer voor het bestuur aan een di rectorium van vijf leden te geven. Dit directorium zou be-

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1