MIDDELBUMSCHE COURANT. N°. 157. Zaturda 1848. 30 December. De abonnements-prijs dezer Courant is f 2 ,75 voor drie maandenen franco per Post f 3- De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomenen de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uilzonderingj van Huwe lijks- Geboorte- en Doodbekendmahingenwaarvan de prijs isvan één zes regels f 1,50 en voor ieder en regel daarboven 22 cents. <- Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. en ^bminidtvAtien. POSTERIJEN. De DIRECTEUR van het Postkantoor te Middelburg brengt ter kennis der Ingezetenen, dat door eenige verande ringen in het aankomen en vertrekken der Postenmet den eersten Januarij 1849, de volgende wijzigingen zullen plaats hebben Vertrek der Hollandsche Post9|- 's morgens. Vlissingsche (Voetb.) 9 5 's avonds. Veersche (Voetb.) 5 Aankomst der Hollandsche 4! Vlissingsche (Voetb.) 8 's morgens. fs avonds. Veersche (Voetb.) 8L 's morgens. Het Kantoor wordt geopend voor frankeren, aanteekenen en afgeven van Brieven van 7L tot 8A 's morgens. 4 7 's avonds. Laatste ligting der Bus voor de Hollandsche Post en den Voetbode naar Vlissin- gen 8|- 's morgens, voor de Vlissingsche Post, het 4de District c. s.Belgie en Vere 4J 's avonds. De Directeur MUNTENDAM. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLIS- SINGENbrengen bij deze ter kennis van de In- en Op gezetenen dat tot Commissaris van Inkwartiering binnen deze Stad, om met den 1 Januarij 1849 in functie te treden, is benoemd de Heer .7ohan Elias Burger, vrijwillig Sergeant majoor bij de Dienstdoende Schutterij, en zulks in de plaats van den Heer Pieter Mortieraan welke uit die betrekking, op zijn verzoekeen eervol ontslag is verleend. En opdat niemand hiervan onkundig zijzal deze wor den afgekondigd en aangeplakt, ter plaatse waar zulks ge bruikelijk is te geschieden mitsgaders in de Middelbargsche Courant geplaatst. Vlissingen, den 29 December 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. CALLENFELS. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare S. van der SWALME. WELDADIGHEID. SHmtcnlfttibdrfte &ijbittgcn. MIDDELHURCl den 29 December. Wij achten het niet ondienstig te herinneren, dat, sedert den 1 dezer, bij de Nederlandsche bank, te Amsterdam, worden Ingewisseld de muntbiljetten van 10 en ƒ5; terwijl met 1 januarij 1849, die biljetten zullen ophouden wettig betaalmiddel te zijn en niemand kan worden genoodzaakt ze in betaling aan te nemen. Ten gerijve van het algemeen zullen zij echter, tot 31 maart 1849, bij alle betalingen aan de schatkist worden aangenomen. Wij vernemen dat de wel-eerw. heer Brutel de la Rivièrecandidaat tot de H. dienst onder het ressort der Walsche kerk, is beroepen bij de Hervormde gemeente te Grijpskerke (in Walcheren.) Door Z. M. is benoemd tot burgemeester te Gronin gen G. IV. H. baron van Imhoff. Bij koninklijk besluit van den 24 dezer zijn benoemd tot controleurs der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsente Sas-van-Gentvoor de liniedienstjhr. G. D. J. van Andringa de Kempenaerthans controleur te Gorredijk; te Helmond, de heer C. M. van der Hegden, thans controleur voor de liniedienst te Sas-van-Geut. Naar men verneemt heeft de Regering dezer dagen be sloten dat aan de officieren der landmagtdie dit mogten verlangen, vergunning zal worden verleend, om zich, tegen twee derden van hun tractementgedurende een jaar met groot verlof uit de werkelijke' dienst te mogen verwijderen. Men meent daarin een blijk te vindendat de Regering voor het oogenblik geene vrees koestert voor eenige verwikkelin gen met het buitenland, of voor het ontstaan van omstan digheden die het onafgebroken in dienst houden der geheele militaire magt noodzakelijk zouden kunnen maken. Naar men verzekert is de graaf Esterhazydie tot dusverre de betrekking van Oostenrijksch gezant bij het Ne derlandsche hof vervulde, benoemd tot Oostenrijksch minister bij het hof van Berlijn. Uit 's Hage den 26 dezer wordt gemeld Heden morgen heeft de eenvoudige maar piegtige ter aardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen Zijne Exc. den graaf van der Duyn van Maasdam op de burgerlijke begraafplaats alhier. De wel-eerw. zeer geleerde heer Ruitenschild sprak bij het graf eene rede uit, waarin hij hulde bragt aan don afgestorvene. Hij sprak over hetgeen de heer van der Duyn, onder den zegen des Hemels, voor het Vaderland is geweest, bij deszelfs herstelling, en over het vele en gewigtige werk later door den afgestor vene verrigt. Hij schetste voorts het beminnelijk en gods dienstig karakter van den ontslapene, en wekte zijne kinde ren en vrienden ópzijne nagedachtenis te eeren en zijne deugden na te volgen." Den 22 dezer heeft ons vaderland een gevoelig ver lies geleden door het overlijden van den ijverigen, alom be kenden beroemden oogarts en chirurgiae doctor den heer PV. Mensertridder der orde van den Nederlandschen leeuw, wiens gemis te grooter is omdat hij zijn leven toe wijdde aan de speciale behandeling der zoo belangrijke oog heelkunde waarin hij onder anderen- door een overgroot ge tal van welgelukte operatien zich verdienstelijk maakte en waarvoor velen zich zijne nagedachtenis zegenend zullen herinneren. £3uitciU<utb0c!ic 2Cijbiti0«ti. .Engeland. Londen 25 december. De nog afwezige ministers worden in de tweede week van januarij in deze hoofdstad terug verwacht. Namens de municipaliteit van Dublin is eergisteren den lord-luitenant een adres overgereikt, om hem dank te zeg gen voor de gematigde en menschelijke wijzeop welke hij de hem verleende magt tot demping der oproerigheden in Ierland heeft aangewend maar tevens om hem1111 de open bare orde volkomen hersteld isde noodzakelijkheid op het hart te drukken van een uitgestrekt en ijverig onderzoeknaar de oorzaken van een zoo algemeen misnoegen en van het invoeren van zoodanig stelsel van wetgeving waaruit het openbaar vertrouwen kan geboren en waardoor de staat des lands verbeterd kan worden en de menigvuldige grieven kunnen worden weggenomen over welke men zich zoo al gemeen beklaagt. Uit het antwoorddoor Zijne Excellentie aan de deputa tie gegeven bleek dat zoo wel de regering als hij zelf een zoodanig onderzoek naar de oorzaken van het misnoegen ten einde die langs den weg der wetgeving zooveel mogelijk weg te nemen, ernstig verlangde. Nogtans gaf hij te ken nen dat het te vergeefs zou zijn hierin alleen genezing voor eene kwaal te zoeken die grootendeels van een maatschap- pelijken aard is. Wat in de eerste plaats vereischt werd zeide hijwas het geheel doen ophouden van het sedert langen tijd gevolgd stelsel van politieke agitatie. Dezer dagen is een onderaardsche weg te Chester ont dekt welke onder twee der hoofdstraten dier stad loopt. Dlïltschland. IVeenen 20 decemberNadat de kö- lonnen van IVindischgratz voor Presburg aangekomen waren ontstond tusschen de 10,000 man sterke bezetting dier stad en de vroeger ontwapende burgers twistdaar laatstgenoem den van geenen wederstand wilden hoorende bezetting vreezende tusschen twee vijanden geplaatst te zullen wor den ruimde de stad vrijwillig die daarop ten 3 ure in den namiddag van 18 december door de belegeringstroepen werd bezet. Intusschen jaagde Jellachich als kommandant der iste leger-afdeelingde insurgenten na en haalde ze bij Wieselburg in waarop een bloedig gevecht ontstond, De ban zelf viel tweemaal aan het hoofd zijner Croaten den vijand aan, die eindelijk Wijken moest. Jellachich en de generaal Zeisberg ontkwamen bij den strijd alléén uit de handen der vijandelijke husaren door het toesnellen van een aantal kurassierswaarover laatstgemelde kommandeerteen zeventigtal officieren waaronder vier generaaismoeten deels gewond, deels gesneuveld zijn. De stad Wieselburg is gedeel telijk in de asch gelegd en geheel geplunderd; de inwoners hadden echter voor het gevecht het meeste weggevoerd. Den 20 had men in Weenen berigt, dat na het bezet ten van Presburg en het gevecht van Wieselburg, het eerste en tweede armee-corps van het keizerlijke leger dadelijk den togt naar de zijde van Raab hebben voortgezet. Het gerucht wildedat ook deze vesting reedszonder tegen weer te biedenzich had overgegeven De koning van Beijeren heeft aan den graaf von Spaur, gezant bij het Roomsche hof, zijne tevredenheid te kennen gegeven over deszelfs gedragingen ter gelegenheid van de ontvlugting van den paus. Berlijn 24 december. Vrijdag laatstl. is de Pommersche landweer, welke eenigen tijd in deze residentie garnizoen hield ontslagen en huiswaarts gekeerd. Onze bezetting be draagt nog steeds 25,000 man. Het meer en meer naderende tijdstip voorde verkiezingen van nieuwe vertegenwoordigers houdt thans nagenoeg uitslui tend alle gemoederen bezig. Alle dagbladen zijn met artike len deswege opgevuld en ontzien zich geene moeite om het volk voor hunne partij te winnen. De democratische dag bladen trachten hun doel te bereiken met het uitzigt op eene goedkoopere regering te geven terwijl de constitutionele dagbladen zulks trachten te keerendoor te wijzen op het, zoo als zij het noemendoor de democraten verarmde Frankrijk. Italië. De krijgstoerustingen in Piemont worden met kracht voortgezetwederom is eene oproeping gedaan van vrijwilligers voor de krijgsdienst. Ook in Parma Modena Piacenza en Reggio worden krijgslieden voor het Piemonte- sche leger aangeworven. Naar men meldt, zal door de Sardinische regering een bui tengewoon gezant gezonden worden naar Lodewijk Napoleon ten einde te beproeven, óm dezen voor de zaak der Itali- aansche onafhankelijkheid te winnen. De kamer der gede puteerden heeft een harer ledenbenevens een bisschop naar Gaeta gezonden, ten einde te trachten, eene verzoening tus schen den paus en zijn volk te bewerken. Volgens berigten welke echter allezins bevestiging ver- eischenzoude paus zich geneigd hebben betoond om zich te Civita-Vecchia te vestigen onder de bescherming van eene Engelsch-Fransche vloot, en zou hij daar een ministe rie benoemen bestaande uit de volgende personen den kar dinaal Antonellipresident; Montanariminister van bin- nenlandsche zaken en policie; den abt Rominiminister van onderwijs; den marquïs Bcvilacqua minister van financien den marquis Ricci, minister voor den handel en den gene raal Zucch'tminister van oorlog. Men meldt tevensdat dit plan, hetwelk geenszins in allen deele de goedkeuring van de te Gaëta vergaderde gezanten der vreemde mogend heden wegdroeg, door den Engelschen gezant was geopperd. In Livorno is den 19 dezer uit Rome het berigt ontvan gen dat het geheele ministerie in den Kerkdijken Staat zijn ontslag had genomen. Van eene andere zijde is deswegens tot nu toe niets bekend geworden; doch het blijkt niettemin, dat zich vele stemmen tegen de handelingen van het tegen woordige bestuur beginnen te verheffen. Frankrijk. Parijs 25 december. Wegens de door den president gehoudene revue deelen de dagbladen nog hét volgende mede. Des morgens ten half zeven ure werd appel geslagen in de verschillende arrondissementen van Parijsen in weer wil van de koude en het sneeuwachtig weder, kwamen de batailions in grooten getale op. Het leger plaatste zich in de C'namps Elyséesde mobile garde op het plein de la Concorde en de nationale garde bij de Tuilerien en langsde boulevards. Ten tien ure verliet de president der republiek, in de uniform van generaal en chef der nationale garde het Elysée Bourbon en besteeg een ligt bruin paard hij doorliep nu met ongemeenen spoed al de door de troepen en de nationale garde gevormde linienzulks was omstreeks twaalf ure afgeloopenwanneer de president zich voor de obelisk plaatste met den rug naar de Champs Elysées ge wendom het defileren bij te wonen, hetwelk nu een aan vang nam en niet minder dan vier uren duurde. Het weder was inmiddels veel helderder geworden eu de sneeuwjagt had opgehouden. Ofschoon de geestdrift bij deze revue niet groot w9s deden zich echter eenige malen de kreten leve de republiek! en leve Napoleon! hooren; ook moet door eenige batailions der nationale garde geroepen zijn leve de keizer l terwijl door de artillerie der nationale garde en door het zesde legioen van Parijs de kreet leve de amnestie! geuit werd. Het leger begroette den president met geen enkelen kreet. Omtrent den vlieger waarvan wij in ons vorig no. uiteen Parijsch blad melding maaktengeven andere bladen de vol gende lezing Men heefc eene poging aangewend om de menigte in beweging te brengen maar dit is mislukt. Zeker onbekend persoon heeft namelijk op den middag een vlieger, den vorm hebbende van eenen adelaar, willen oplaten, doch is door de agenten der policie gevat, alvorens zijn oogmerk ten uitvoer te hebben gebragt, Door den minister Van justicie is aan den procureui der republiek en aan den prefect van policie bevel gezon denom alle personen in hechtenis te nemen en te vervolgen die leve de keizermogten roepen, daar deze kreet als eene aanranding van de constitutie der Fransche republiek moet worden beschouwd. De generaal Cavaignac moet voornemens zijn het politiek leven geheel te laten varen. Het Journal des Débats strekt in een uitmuntend ge schreven hoofd-artikelten tolk der verontwaardiging van allen wier christelijk gevoel nog niet geheel verstompt is over de aankondigingen in de dagbladen der democratische en socialistische republiek wegens de wijze op welke de voorstanders van deze voornemens waren het heilig Kers feest te vieren. Zulks moest in den Kersnacht zeiven door prachtige banketten in gewoonlijk aan luidruchtige verma kelijkheden géwijde plaatsen geschieden. Hier was de re geling van het feest aan dezelfde vrouwen opgedragen die het banket in de Chaussée du Marine hadden geregeld 4 elders beroemt men zich het geboortefeest van Jezusdie het zinnebeeld is der socialistische leerstellingen met de vereisch- te weelde en pracht te zullen vieren. En wat al deze godslasteringen de kroon opzetis dat onder de voornaamste genoodigden tot een dier banketten de verfoeijelijke ProudhöH behoortdie onlangs volzinnen tot loochening van God? bestaan schreef, welke de pen weigert over te brengen en a> J. n 9 n 12 j, VEERE den 28 December 1848. De COMMISSIE uit de beide ARMBESTUREN te Veere maakt bij deze dankbare vermelding van eene gift van 5G Nederlnndsche Ponden Roggenbrood namens een'onbekende aan den eerst-ondergeteekende op den 26 dezer uitgereiktom extra te bedeelen. Mogt dit edele voorbeeld den gever tot zegen verstrekken en velen tot weldoen opwekken ten behoeve der armen en noodlijdenden te dezer Stede. Namens de Commissie voornoemd L. VAN WALLENBURG, Praeses. M. J. VAN DEN HEUVEL, Scriba.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1