ItlIDDELBURGSCIIE wi OURAN fcfc N°. 155. Dingsdag 26 December. T iacötuccn cn Qtbminiötiratiew. isimtcnlanbsdic tTijbiiigcu. iauitcttlaubddtc 3Tijbiitgen. ir c AANKON DIGIN G, De COMMISSIE van BESTUUR, over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroed vrouwen in de Provincie Zeeland te Middelburg gevestigd brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden Vooreerst: Dat de zoodanigendie verlangen met den eerstvolgendén Cursusin de maand Januarij 1849, als Leer lingen bij gezegde School te worden ingeschreven, zich in Persoon of met vrachtvrije Brieven van henzelven of van hunne Ouders of Voogden zullen behooren aan te melden bij den Heer Mr. van Visvliet, Voorzitter der Commissie, en aan denzelven zullen behooren over te leggen of te doen toekomeneen Extract uit het Register van geboorte en een Certificaat van goed gedrag, afgegeven door den Heer Bur gemeester hunner woonplaats als wanneer hun nopens hunne verdere verpligtingen en den tijd hunner toeiating tot de Lessen, de noodige teregtwijzingen zullen worden gegeven. EnTen tweedeDat de aanvang der Lessen van den eerstvolgenden Cursus zal plaats hebben op Donderdag den 4 januarij 1849, en dat dezelve zullen worden gegeven op zoodanige dagen en uren als omschreven zijn in de Aankon diging welke aan de Voorpoort van het Lokaal der School zal zijn aangeplakt. Middelburg, den 18 December 1848. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEM Secretaris. 7VELDADIGHEID. Middelburg 25 December 1848. De VE REE MIG ING tot het bezoeken der Armen maikt dankbare melding van de volgende gitten als den 18 dezer van NN. 26 mans hemden den 23 van D. C. ƒ20 van J. B. 50 den 24 van een onbekende 50 in twee Ntderl. Bankbiüetten No. 310 en 837 ieder a 25 van S 20 van W. 10 en van K. 2 50 (de drie laatstgemelde giften bij den Heer de Kanter. De D rectie der Vereeniging voornoemd J. C. SCHORER vak db SOUBURGEN, Voorzitter. N. VERHULST Nz. Penningmeester. Arnemuiden 24 December 1848. liet DIACONIE-ARMBESTUUR der Hervormde Gemeente van Ar nemuiden maakt dankbare melding van deu ontvangst van eene gift van eenen onbekenden, bestaande in twee stukken a ƒ2,50, te «amen 5 bezorgd den 23 December 1848, bij den Heer de Blaecke de Ligny te Middelburg God biddende dat Hij om onzer Armen wil de harten der rijken en gegoeden tot 'navolging buige. Het Diaconie-Armbestuur voornoemd P. MEULEMEESTER. I n. i u i li r Diakenen. J. de HAMER. J MIODEtLISURCl den 25 December. Bij besluit van 20 december laatst), is- door Z. M. den Koning tot burgemeester der stad Vlissingen benoemd de lieer .7. IV. Callenfelswethouder aldaar, eti zulks iri plaats van wijlen den heer A. van der Swalmedie tot de gewone aftreding met januarij 1849 zou hebben behoord. Bij Zr. Ms. besluit van 16 dezer is eene reorganisatie van het departement van oorlog bevolenen zijn de chefs der verschillende afdeelingen bij dat departement onder dank betuigingen ontslagen terwijl voortaan de leiding der werk zaamheden dier afdeelingen aan geene hoogere rangen zal worden opgedragen dan dien van luitenant-kolonel de generaals-majoor IVagenaar en van de Polder worden in hunne respective betrekkingen ter beschikking van den minister van oorlog gesteld tot het verrigten voorloopig van zoodanige werkzaamheden als welke met de ontwerpen van reorganisatie en vereenvoudiging van het leger in ver band staan zijnde bij een volgend besluit reeds de betrek king van adjudant van den ministeren eenige andere kleine bestaande vacatures, ingetrokken. Men spreekt in 'Gravenhage van de voordragt eener buitengewone belasting, voor 2 jaren, van 5 pet. op de enten an binnen- en buitenlandsche. effecten en van eene verhooging van grondbelasting in dezelfde evenredigheid. Voor de binnenlandsche effecten zou het bedoelde bedrag geheven wordendoor eene korting op de rentebetalingvoor de buitenlandsche volgens opgave der eigenaren. Deze belasting zou moeten dienen tot dekking van het tekort v,.n ongeveer 15 millioen gulden over de dienstjaren 1848 en 1849, veroorzaakt deels door de buitengewone voorzieningen tegen en ter gelegenheid van buitenlandsche on wentelingen deels door de mindere opbrengst van de ko loniale producten. Z. M. heeft den heer J. P. C. Rulojfslaatstelijk directeur- generaal van financien in Nederlandsch Indie, benoemd tot Staatsraad in buitengewone dienst. In de provincie Friesland 2de kiesdistrictis bij herkie zing in plaats van den heer B. Albardatot lid der Tweede Kamer van de Staten Generaal gekozen de heer .7. T. ter Bruggen Hugenholtz. Bij koninklijk besluit van 17 december is de gouverneur generaal van Nederlandsch Indie gemagtigd om artikel 9 van het besluit van den 6 december 1842, no. 59, te be schouwen als bevattende de magtiging, om, bij wijze van uitzondering, ter benoeming als ambtenaren der iste en 2de klasse te kunnen voordragen, zoodanige bekwame personen welkeof den graad van doctor in de regten hebben ver kregen dtn wel reeds in 'slands dienst werkzaam zijn, zonder het radicaal van Indisch ambtenaar of het diploma der koninklijke akademie te Delft te bezitten maar die door hunne kennisverkregen ondervinding en erkende verdiensten zoodanig uitmunten dar het toekennen der gezegde benoeming aan hen, mag geacht worden evenzeer het belang van'slands dienst se bevorderen, als eene onderscheiding te zullen daar- stellen voor buitengewone bekwaamheden en ambtelijke ver diensten. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft, in hare zitting van den 21 dezer, aangenomen de ontwerpen van wet, strekkende, 1. tot vaststelling van provinciale belastingen voor den jare 1849, en 2. tot vaststelling der begrooting voor het algemeen burgerlijk pensioenfonds voor den jare 1849. Te Vucht is in den ouderdom van 80 jaren overleden de beer mr. II. B. Martini ridder der orde van den Neder- landschen leeuw lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal. Naar ontvangene tijdingen is dr. B. F. Mattheswier, door het Nederlandsch bijbelgenootschap de overzetting der H. schrift in de Boeginesche taal is opgedragen den 27 octo- ber met het schip Jacob Roggeveen kapitein II. Ro/jf, in goeden welstand te Batavia aangekomen. Te Arnhem is den 16 dezer des namiddags ten twee en een kwart ure, eene aardbeving gevoeld. De trilling, die ongeveer 4 seconden aanhield, was zoo sterk, dat los hangende voorwerpen eene slingerende beweging aannamen de lucht was op dat oogenblik bijna onbewolkt, en in de natuur heerschte eene doodelijke stilte. Ook te Ravestein heeft men omtrent dien tijd trillingen ondervonden. In het noordwestelijk gedeelte der provincie Groningen heeft men, in den avond van 17 dezer, eene prachtige ver tooning van noorderlicht waargenomen. Te Utrecht zijn weder meer cholera gevallen voorge komen. Ook te Zwartsluis en Cliarlois heeft zich die ziekte vertoond. Egypte. Alexandrie 9 december. De nieuwe onder koning Abbas-pacha, is den 25 nov. 11. uit Mecca teSuez, en den volgenden dag te Kairo aangekomen en heeft zonder de minste tegenkanting te ontmoeten het hoog gezag aan vaard. Den 27 heeft hij de Europesche consuls in plegtig ge hoor ontvangen. Den 2 dec. is eene Turksche stoomboot, zijnde des sultans eigen jagt, uit Konstantinopel hier te Alex andrie aangekomen aan boord hebbende Mazlocon-bey den Turksclien minister van justitie, die door de Porte gezonden was ter overbrenging van den firinan bij welken Abbas- pacha tot onder-koning van Egypte benoemd werd; de zen ding is dadelijk ter ontmoeting van Abbas naar Kairo voort- gereisd. Men verwacht dat Abbas, overtuigt dat de in Egypte aan wezige katoen-fabrieken onvoldoende zijn tot het leveren van genoegzamen voorraad en de kosten van onderhoud niet kun nen goed maken, ze allen zal afschaffen, hetgeen men als een zeer verstandige maartegel zou beschouwen. In de na bijheid van de stad Estieh aan den Nijl zijn uitgestrekte steenkoolmijnen ontdekt. Engeland. Londen 20 december. Bij de gewone jaar- lijksche uitdeeling van kersmisgaven van wege de koningin aan bejaarde mannen en vröuwen die gisteren in deze hoofd stad plaatsvond, merkte men onder de ruim 500 beweldadig- den een groot aantal oude lieden boven de 90, en drie bo ven de 100 jaren op. De Nederlandsche bark Laurens Koster, kapitein D. R. Kleve van Rotterdam naar Batavia heeft den 18 uil Stand- gate Creek de reis voortgezet. Zij is den 18 naar de Duins gesleept en aldaar geankerd. Met de overlandinail zijn berigten uit Engelsch Oost- Indie tot 16 november, ontvangen. Groote krijgstoerus tingen werden gemaakt om den oorlog te hervatten. Men dacht echter dat het tot 20 december zou aanloopen eer de vereenigde leger-korpsen zich te Mooltan konden verzamelen. Dnltsclilantl. Volgens een schrijven uit Weenen van den 16, wil de commissie voor de financien het door de re- gering'gevraagde crediet van 80 millioen gedeeltelijk en wel ten bedrage van 50 millioen toestaan doch men verwachtte datwanneer de regering bij haren eisch bleef volharden de rijksdag geheel de gevraagde som van 80 millioen zou toe staan. Te Weenen had men den 16 berigten uit Hongarije, vol gens welke de keizerlijke troepen er zegevierend voortruk ken en het door hen bezet zijn van Kaschau en Eperies zich bevestigd terwijl zij voorts op het platte land alom met de luidste vreugde ontvangen worden. Wijders verzekerde men dat de Hongaarsche generaals Mo'tn en Bem door hunne eigene partij opgehangen waren als beschuldigd van eenen opstand tegen Kossuth te hebben willen organiseren. Uit Ollmutz wordt van den 15 geschreven, dat een ge deelte van het Oustenrijksche ministerie over Kremsir naar Weenen vertrokken is, met het doel om zich met den mili tairen bevelhebber van Weenen te verstaan over het eindi gen der militaire regering en de daarvan onafscheidelijke ge strenge maatregelen. Presburg zou zich aan de keizerlijke troepen hebben onder worpen die zegevierend en door geringe tegenstand verhin derd vourwaards rukken. Deze tijdingen hebben de fond sen op de Weener beurs eene aanmerkelijke rijzing doen ondergaan. Keulen 20 december. Bij openbare afkondiging heeft de generaal von IVrangel het dragen van de rpo.de' kokarde roode pluimen en 111 het algemeen van alle zinnebeelden der roode republiek alsmede het uitsteken of drSgen' van roode vlaggen op openbare plaatsen, gedurende den staat van beleg der srad Berlijn en omstreken op straf van onver wijlde in hechtenis neming, verboden. De kans voor Pruissendat de koning van dat rijk, zon der tegenstand van andere Duitsche Vorsten tot Duitsch keizer verheven zal worden schijnt veel gunstiger te staan dan nog kort geleden. De alliantie van verscheidene Duit sche regeringen tegen dit plan moet door de veranderde houding van Wurtemberg veel verzwakt zijn. Van goeder hand zegt men althans dat de koning van Wurtemberg een eigenhandigen brief naar Potsdam gezonden heeftwaarin hij verklaart de verkiezing van een vorst uit het Huis Ilohen- zollern tot de genoemde waardigheid met vreugde te zullen begroeren. Wat eene zoo snelle verandering in de Wurtem- bergsche politiek veroorzaakt heeft is niet bekend maar iet schijnt der Pruissische diplomarie gelukt te zijn niet slechts dat hof, maar ook een groot deel der kleinere Duitsche sraten, gunstig voor de hegemonie van Pruissen te stemmen zoodat Beijeren weldra in zijnen tegenstand alleen zou staan. Echter voegt men hierbij dat de koning van Pruissen voornemens zijn zou, eerst na eene volkomene toestemming van alle Duit sche vorsten de keizerskroon te aanvaarden. Italië. 1 De Italiaansche berigten den 20 dezer te Parijs ontvangen, bevestigen de gisteren vermelde tijdingen uit Rome niet in allen deele. Bij besluit der Ilomeinsche wetgevende vergadering van den 11 dezer is een voorloopig bestuur (opperste junta) ingesteld, dat den 12 te Rome is afgekondigd. Men neemt in dit stuk den schijn aan van nog in naam van den paus re handelen maar het is niet anders dan eene vervallenverklaring, die men nog niet openlijk durft uitspreken. Overigens schijnt zich de geheele revolu tionaire woeling binnen de muren van Rome te bepalen en vindt geen bijval bij de bevolking in de andere deeler, van den staat. Te Napels schijnt stellig eene verandering van minis terie te hebben plaats gehad. Er ioopen geruchten dat er eene talrijke Russische vloot in de Middeilandsche zee ver wacht wordt om de regten van den koning van Napels te beschermen. Spanje. Madrid 15 december. De koningin heeft In persoon de vergadering der cortes geopend. H. M. heeft haar verrrouwen betuigd, dat de wetgevende kamers methaa7 zullen medewerken tot de bevestiging van den troon en de constitutie der monarchie, en heeft verder verkondigd, dat met de Fransche republiek eene goede verstandhouding be staat, en dat de overeenstemming met Engeland, voor een oogenblik buiten de schuld van Spanje verbroken eerlang zal worden hersteld dat de overblijfselen der wederspanni- gen die zich nog in Katalonie ophouden spoedig zullen verdwijnen, dat men den toestand der geldmiddelen zal trach ten te verbeteren ten einde het evenwigt tusschen ontvang sten en uitgaven te verkrijgen dat men steeds met belang stelling indachtig is aan de vorderingen der binnenlandsche en buitenlandsche schuldeischers van den staat, en ondanks de gedane opofferingen voor het behoud van de rust in de monarchie, niets zal verzuimen, om het krediet te herstel len door aan deze lieden regt te laten wedervaren. FranbrlJIc. Parijs 20 december. De Moniteur ver meldt heden het door den president benoemde ministerie, be staande uit de heeren Odillon Barrotjustirie en voorzit ter van den raad bij afwezigheid van den president der re publiek Drouyn-de-Lhuysbuitenlandsche zaken de Fal- loux, onderwijs en eeredienstde Mallevilte binnenlandsche zaken; Bixio, vice-president der nationale vergadering, land bouw en koophandel; Fancheropenbare werken; de gene raal Rulhières, oorlog; de Tracymarine en koloniën, en de Passyfinanciën. Bij een besluit van denzelfden dag is de maarschalk Bu- geaud tot opperbevelhebber van het leger der Alpen be noemd de generaal Changarnier tot bevelhebber der iste divisie en der nationale en mobiele gardes in het departement der Seine; de kolonel der gendarmerie Rebillot tot prefect van policie. De generaal Cavaignac, thans eenvoudig afgevaardigde, heeft in de nationale vergadering plaats genomen niet ver van de plaats die Lodewijk Napoleon vroeger plagt te bezitten, als hij inde vergadering kwam, dat niet dikwijls het geval was. Men zegt dat de generaal Molitor tot groot-kanselier van het legioen van eer benoemd is en dat Jerome Bonaparte ex-koning van Westfalen tot gouverneur der invalieden zou benoemd worden. De heer E. Aragoheeft zijne demissie als directeur-generaal der posterijen ingediend. Het ministerie zalnaar men verzekertin de nationale vergadering van dingsdag, deszelfs staatkundig programma mededeelen. Men spreekt van de bestemming'van den generaal Oudinot in een gezantschap naar Rusland. De indruk die de benoemingen van den president tot he den op de bevolking heeft gemaakt is zeer voldoende en ook schijnt men met zijne aanspraak tevreden te zijn. Dat alle partijen zullen bevredigd zijn, Iaat zich intusschen niet verwachten, ook spreekt men reeds van eene scherpe oppo sitie die zich tegen het nieuwe kabinet zou vormen. Het paleis Elysée Bourbon waar de president der re-

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1