MIDDELMJRGSCHE C (I l Et A IV T. rr. 154. Zaturdag 23 December. M ZEGEmT&N ëcstuvca en Sffrmitusttraticu» iaimtculanböckc i3uttcnl«cr.b0c&c ®ijb«i0cu. REGT OP VRIJSTELLING VAN 1)E DIENST BIJ DE NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER ën WETHOUDERS.der Stad MIDDELBURG verwittigen een iegelijk dien zulks zoude mogen aanspan dat bij Art, 21 der Wet van den 8 Januari) 1H17 op <lc Nationale Militie is be paald, dat zich jaarlijks aan het Plaatselijk Bestuur, in geschrifte, moeten adresseren de voor zichze'ven dienende Manschappen die in den loop van het nog loopemie jaar, overeenkomstig de bepalingen bij Art. 91 en 94 der Wet gemankt, regt op Vrijstelling hebben ver kregen en hun ontslag diensvolgens zouden verlangen; en dat bij deze Verzoekschriften zullen moeten worden overgelegd de noodige Bewij zen, ingrrigt overeenkomstig de voorschriften, bij de aangehaalde Art. gj en gi vastgesteld. En worden mitsdien alle Jongelingen, mitsgaders alle Ouders Voog den, Curators of Gctnagtigdcn vo r hunne (vinders en Pupillen wel ke, volgens Art. 91 en g± der Wet, in de. termen van Vrijstelling vallende, hun ontslag uit de dienst der Nationale Militie zouden mo gen verlangen, opgeroepen en aangemaand, om vrfrir den 5 Januarij aanstaande, aan Ueeren Burgemeester en Wethouders in te zenden de schriftelijke aanvrage om ontslag uit de dienst, met bijvoeging van de behoorlijke bewijzen, bij Art. 2,1 en 22 derzeive gevorderd, zullende omtrent degenen die verzuimd inogten hebben vóór den bo ven opgegeven «lag d-iarnan te voldoen, geene toegevendheid worden geb uikt en de verzoeken die later ten hunnen behoeve ter beko- mihg van verlof of opheffing van werkelijke dienst raogtea warden ingediend worden van de h uid gewezen. Terwijl alverder aan alle belanghebbenden bij deze wordt herinnerd dat, bijaldien deze aanvragen niet tijdelijk bij Ueeren Burgemeester en Wethouders zijn ontvangenof niet van de vereischLe Bewijsstukken zijn voorzien dezelve niet meer voor dat jaar zullen worden geadmit teerd overeenkomstig de bepalingen dienaangaandevervat in Art. 23 der meergemelde Wet. En ten einde een iegelijk hiervan kennis drage zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Cou- rant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 15 December 1848. Burgemeester qii Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, A. M. BECIUS, NkTIOJLJLE MILITIE. PUBLICATIE. OPROEPING van ALLE MANSCHAPPEN GEBOREN in 1830. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLISSINGEN brengen bij «Ie./ Ut kennis van de belanghebbenden Dit zij ingevolge de wetten op de Nationale Militie oproepen alle Mannelijke Ingezetenen zonderonderscheid, welke op den 1 Januarij 1849 bun 19 I e jaar zij 11 inge reden en hetzelve nog niet hebben voibragt, en dus in 183) geboren zijn 0.11 zich voor den 20 Januarij 1849, te beginnen mei Diugsd.ag dm 2 dier maand ter Griffie dezer Siad te laten inschrijven op de daartoe aangelegde Registers, met i nicht- neming van de bepalingen in Art 5ti en 59 der wel van den 8 Ja nuarij 1817 voorkomende, zonder dat eenige aanspraak op vrijstellin gen hieromtrent eenige uitzondering zal kunnen maken en zelfs ge huwden en afwezenden in deze oproeping begrepen zijn; terwijl die genen welke verzuimen mogtén zich voor of op gemeld tijdstip te doen inschrijven overeenkomstig Art. 8 der wet van den *.:7 April 1820 zullen vervallen in eene boete van tusscherf de 5 en 100 en de zoodnnigen welke voor den 28 Januarij voornoemd aan hunne verpligtingen niet mogten hebben voldaan overeenkomstig Art. 10 van genoemde wet, dadelijk gearresteerd en naar de Hoofdplaats der Provincie zullen worden overgebragt en ter beschikking van het De partement van Oorlog gesteld. De belanghebbenden zullen zich van hunnen juisten ouderdom op geene andere wijze dienen te verzekeren dan door een extract uit het Register van den Burgerlijken Stand ter plaatse hunner geboorte hetgeen alleen als een wettig bewijs voor den ouderdom zal kunnen worden aangenometi Wordende aUe Ouders en Voogden wel ernstig aangemaand om ingeval van afwezigheid als anderszins de vereischte opgave ter in schrijving voor hunne Kinderen of Pupillen te doen aangezien zij d,? uin nalatig blijvende op zich toepasselijk zullen maken de poena- liteiten daartegen bij Art. 53 der wet van 1817 gestatm erd ouvei- minderd de bepalingen ten opzigte der Kinderen of Pupillen bij Art 06 der genoemde wet vastgesteld. Ook worden de Lotelingen herinnerd, dat zij, ingevolge Art. 94 derzejve wet, zichna den 1 Januarij aanstaande, noch voor den 1 Junij daaraanvolgende in geene Militaire dienst ter zee of te lande zullen mogen hegeven. Wijders worden de Lotelingen geïnformeerd, dat, werwaarts zij in het vervolg gedurende de jaren dat zij tot de Nationale Militie behoorm zich begtven of hunne woonplaats mogten vestigen zij tot de Gemeente waarin zij bij het intreden van hun 191e jaar zijn ingeschreven, zullen blijven behoorenterwijl Ouders en Voogden worden aangemaand om van de gelegenheid welke er gegeven wordt om zich bij de Nationale Militie te doer. vervangen en van de zit tingen van den Militieraad tot aanbieding van Plaatsvervangers ge bruik te maken vermits na het sluiten dier zittingen niet dan in zeer bijzondere gevallen eene Plaatsvervanging zal worden toegestaan. Dat eindelijk diegenen op wier getuigenis attesten of certificaten worden afgegeven ingeval hun getuigenis bevonden wordt der waar heid niet overeenkomstig te zijn ingevolge Art. 49 der wet van den 27 April 1820 zullen worden gestraft met eene boete van ƒ100 tot 300 of bij volstrekt onvermogen met eene gevangenis van twee tot zes maanden onverminderd derzelver verantwoordelijkheid voor de nadeelen die uit de afgifte van zoodanige attesten voor derden mogten zijn ontstaan. En opdat niemand hiervan onkundig zij zal deze worden afgekon digd en aangeplakt ter plaatse waar zulks gebruikelijk is te geschie den mitsgaders in de Middelburgsche Courant geplaatst. Vlissingen den 12 December 1848 Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. CALLENFELS. Ter ordonnantie van Hun-Edel Achtbare S. VAN DER SWALME. NATIOJSJLE MILITIE PUBLICATIE. OPROEPING VAN VRIJWILLIGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLISSINGEN; Brengen hij deze ter kennis van een iegelijk, dat de Wetten van den 8 Januarij 1817 en 27 April 1820 het begin der werkzaamheden voor de N tionale Militie op den 1 Januarij van elk jaar hebbende bepaald dienvolgens de Ligling voor denjare 1819 met primo Janua rij 1849 een aanvang zal nemen. Gelet op de bepalingen in eerstgemelde Wet ten opzigte der Vrij willigers gemaakt. Informeren elk en een iegelijk die genegen mogt zijn, zich nis Vrijwilliger voor de Nationale Militie dezer Gemeente te doen aan melden en dienst naaien dat er vao beden af dagelijks uitgezon derd Zon- en Feestdagen ter Griffie dezer Stad zal gereed liggen het Register ter inschrijving van Vrijwilligers bestemd; zullende aan eiken Vrijwilliger, de vereischten bezittenden hij Art. 31 en volgende der eerstgenoemde Wet voorgeschreven van Stadswege eene gratifi catie van ƒ39 worden uitbetaald. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekon digd en aangeplakt ter plaatse waar zulks gebruikelijk is te geschie den mitsgaders in «le Middelburg sche Courant geplaatst. Vlissingen, den 12 December 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. Te: ordonnantie van Hun Ed. Acbtb. S. van der SWALME. NJ. TL O EJ. IlE MILITIE PUBLICATIE. VRIJSTELLING VAN REEDS DIENENDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLISSINGEN, Brengen bij deze ter kennis vin de beinn hebbenden dat inge volge art. 21 der wet van den 8 Januarij 1817 de bij de Nationale Militie voor zich, zeiven dienende Mansch ippen, welke in den loop van het vtegenwoordige Jaar in de hij gemeld artikel bepaalde termen Vau vrijstelling gekomen zijn, en ui itsdiên hun ontslag mogten Terlangen zicli voor den 5 J-inuarij aanstaande bij geschrifte aan Burgemeester en Wethouders moeten adresseren met overlegging van de noodige bewijzen volgens de bepalingen der wet ingerigt wordende bij af wezigheid der Ouders de Voogden of Curators van zood inige personen aangemaand om in deze hunne Kinderen of Pupillen te vervangen en aan hunne verpligtinjen iud ichtig te zijn terwijl geene zoodanige verzoeken meer zullen kunnen gelden welke niet voorden 1^ Januarij voornoemd mogten zijn, ingekomen. En op dat niemand hiervan onkundig zij zal deze worden afge kondigd en aangeplakt ter plaatse waar zuiks gebruikelijk is te ge schieden mitsgaders in de Middelburgsche Courant geplaatst. Vlissingen, den 12 December 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, S. van der SWALME. M5ÖÖEL5SUilü<Jx den 22 December. Bij besluit van den 18 dezer heet't Z. M. benoemd, bij continuatie, tot burgemeesters der hierna géuoemde steden, ter vervulling der vacatureswelke door de gewone aftreding met 2 januarij aanstaande zullen ontstaan: als: te Middel burg, jhr. mr. Al. C. Paspoort van Grjpskerke te Zierikzee den heer M. C. de Crane te Goesden heer mr. .7. C. van der Meer Mohr te Veere, den heer J. Klein mante Sluis, den heer J. B. Bekaaren te Hulst, den heer .7. L. van Ihyi rniottde In den ochtend van den 19 dezer, is te 's Hage in 78jarigen ouderdom, overleden Zijne Exc. mr. A. F. .7. A. graaf van der Duyti van Maasdam, ridder grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw, ridder grootkruis der orde van de Wurtembergsche Kroon ridder der orde van St. Alexander-Newskygroot-officier, opperhofmaarschalk van het Huis des Konings, enz. enz.een man te regt alge meen geacht en bemind wegens zijne uitstekende hoedanig heden, en aan wien Nederland den meesten dank verschul digd is voor de gewigtige en belangrijke diensten in ver schillende hooge staatsbetrekkingen door hem bewezen voor al ook door de bewerking onzer onafhankelijkheid in den jare 1813. liet bal hetwelk dingsdag-avond aan het paleis van Z. K. H. Prins Frederik heeft plaats gehad, is zeer luister rijk en talrijk geweest. Hetzelve werd bijgewoond door lil IKK. HH. den Prins en de Prinses van Oranje en Z. K. I-I. Prins Hendrik, alsmede door de leden van het corps diplo. matique de ministers en een groot getal genoodigden. Uit Vlissingen schrijft men ons, dat den nieuw benoem de officieren bij de schutterij aldaar, op 11. woensdag, door den muziekanten van dat korps, eene serenade met fakkel licht is gebragt. In de op 11. woensdag te Rotterdam gehoudene verga dering der Koninklijke Nedérlandsche Yachtclub is bepaald, dat de eersvolgende wedstrijd den 18 junij 1849 te Rotter dam zal worden gehouden. Tweede Kaïner «Ier Staten-Generaal. Zitting van 20 december. Is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van twee nieuwe wets-ontwerpenbetrekkelijk de heffing vaii provinciale belastingen in de provinciën Zeeland en Drenthe. De artikelen van eerstgenoemd wets ontwerp luiden aldus Art. 1. De vereischte bekrachtiging wordt, voor de pro vincie Zeelandverleend aan de'heffing van eenen buitenge wonen opcent op de grondbelasting over 1849, en op de personele belasting over de dienst van 1849/50, ter bestrij ding van de kosten van onderhoud der provinciale waterstaats werken en wegen. Art. 2. Deze wet zal aanvangen verbindende te zijn met 1 januarij 1849. Beide wets-ontwerpen zijn terstond in de afdeelingen on derzochten nadat de commissie van rapporteurs voor die ontwerpen daaromtrent rapport hadden uitgebragtis onmidde- 1 ijk de openbare beraadslaging over dezelve geopend. Beide wets-ontwerpen zijn na,eene korte discussie aange nomen dat betrekkelijk Zeeland met 30 tegen 13 stemmen en dat betrekkelijk Drenthe met 25 tegen 19 stemmen. Oost-Indisclie Tijdingen. Per Overland-post zijn weder tijdingen anngebragt uit Batavia loopënde tot den 28 october. De Nederlandsch- Indische regering had eene missive van den minister van ma rine en koloniën ad interim van den 21 augustus laatstl., bekend gemaaktwaarbij te kennen wordt gegeven dat de mededeelingen van den gouverneur-generaal over de gebeur tenissen te Batavia in de maand mei laatstl., een p^nfjjke indruk bij Z. M. hebben te weeg gebragt, niet alleen, om dat dezelve ongunstig afsteken bij hetgene de È*ycOf»esch" staatkundige aangelegenheden in het moederland helibCn op geleverd maar ook omdat sommigen, die door anibtsplïg- ten geroepen zijn het voorbeeld te geven, op eene roek: looze wijze zich op den voorgrond hebben gesteld, tot he voortbrengen van grieven, in strijd met de bestaande orde van zaken in de kolonie en met hunne p'igten als ambtenaa en ingezetenen aldaar dat dergelijke gevaarlijke handelwijz het hoogste ongenoegen des Konings heeft gaande gemaakt en Z. M. zulks aan allen die daarbij betrokken mogten zijn.- op eene nadrukkelijke wijze wil hebben kenbaar gemaakt ouder madedeeling dat er alle termen besronden om hen va hunne ambten te ontzetten en uit de kolonie te verwijde ren san het oordeel van den gouverneur-generaal overla tende, 0111 alsnog meer ernstige maatregelen te nemen; da: het voorts 's Konings verlangen is, dat den inwoners van Neerlandsch Indië, in het algemeen krachtig worde voor gehouden dat men, klagten of grieven hebbende, zich be boort te wenden tot den gouverneur-generaal als 's Koning vertegenwoordiger en als bezittende het vertrouwen van Z. M. dat, als een vernieuwd blijk van dat vertrouwen, door de. Koning in overeenstemming met den raad van ministers, de 19 augustus het volgend besluit is uitgevaardigd Art. 1. De handelingen van onzen gouverneur-generaal voornoemd in zijn bovenvermelden brief omschreven worden door on goedgekeurd. Art. 2. Het is voortdurend onze bedoeling.,, dat onze gouverneur-generaal alles aanwende, wat bevor eerlijk kan zijn aan de belangen van onze onderdanen r. 's Rijks Oostindische bezittingen, maar ook tevens, dat li met gestrengheid keere alles wat de rust en orde aldaar zo kunnen bedreigen, en dat hij tot dat einde gebruik make v; de magt, hem bij het reglement op het beleid der regeri; verleend. De gouverneur-generaal heeft het bovenstaand aan alle ambtenarenofficieren en ingezetenen van Neer landsch Indië medegedeeld, en bekend gemaakt, dat het hei- hoogst aangenaam geweest is, zich tot dus ver van ernstig maatregelen re hebben mogen on houden en te hebben kun nen afzenden nadere berigten getuigende van den bestaande.)- goeden geest, en van den algemeenen wensch van Zr. Ms. onderdanen in die gewesten om zich te onderscheiden dou opregte behartiging van 's Lands belangen, en om door trouwe medewerking algemeen orde en eensgezindheid aan te kweeken en te bevestigen. HuttscIiIanfU. Volgens berigten uit Weenen, is in dei morgen van den 10 de banus Jeliachich met de nog aldaa - zich bevindende troepen naar het leger getrokken en zou den de operatien tegen Hongarije den volgenden dag op ver schillende punten te gelijk beginnen. VorstiVinaischgratz die, als veldmaarschalk en opper bevelhebber des legers, de leiding van het geheel heeft, zou vooreerst in zijn hoofd kwartier ie Sclionbrunn blijven. Volgens de genomene maat regelen voe'rt Jeliachich het bevel over het eerste, de veld maarschalk-luitenant IVrbna over het tweede en de veldmaar schalk-luitenant hertog Serbelloni over het derde leger-korps welk laatste met 150 stukken geschut en 30 mortieren d reserve uitmaaktterwijl de artillerie, welke tegen Hongari - te velde trekt in liet geheel 300 kanonnen telt. Voegt rhë hierbij het afzonderlijk korps van 20,000 man dat onder bevel van den veldmaarschalk-luitenant Sbnonich aan de noor delijke grenzen van Hongarije staat, daarbij de verschillend-, korpsen der generaals Dahlen in het zuiden Nugent are de grenzen van Stiermarken en Pucliner in Zevenbergen dan kan er wel geen twijfel bestaan over den uitslag van dezen veldtogt. Uit Hongarije zelve verneemt men niets omdat de grenzen, sedert een paar weken, bijna hermetisch afgesloten zijn. Enkele personen, die het gelukt is, in de laatste dagen nog over de grenzen te komen verhaalden dat de verdedigings-maatregeleu aidaar tot het uiterste voor bereid zijn, waardoor het ongeluk dat het land bedreigt, nog slechts vergroot wordt. Een der eerste berigten van her voortrukken der Oosten rij kcche armee zal waarschijnlijk de inneming van Presburg zijn een beslissende veldslag echter zal eerst in den omtrek van Raab en Komorn plaats hebben, waar de hoofdmagt der Hongaren bijeengetrokken en sterk verschanst is. De keizer heeft bij een besluit, gedagteekend Olmutz 10 decemberals een bewijs van zijn vertrouwen op het leger even als zijne voorvaderen alle generaals staf en opper-offi- cieren alsmede de soldaten ontslagen van den eed welke anders bij de troonsbeklimming behoort afgelegd te worden. Frankfort, 18 december. In de zitting der nationale ver gadering van heden is, met eene niet zeer groote meerder heid van stemmen, de heer Simsortvan Koningsbergen, tot voorzitter, in plaats van den heer van Gagerr.verkozen. Vervolgens werd een brief des rijksbestuurder gelezen tot kennisgeving dat de heer van Gagern tot voorzitter vau het rijksm nisterie en tot rijksminister voor buitenlandsche zaken benoemd en hem tevens de portefeuille van hinnenlandsche zaken ad interim opgedragen is. Genoemde president mi nister deelde daarop het programma ten opzigte van het Oos- tenrij-ksche vraagstuk mede, en vroeg volmagt 0111 mer de Oostenrijksehe regering, ten opzigte harer toekomstige stel ling tot Duitschland, verbintenissen door middel van gezart» ten aan te knoopen. Over het algemeen was men niet tevreden toen men ver nam dat de heer von Gagern niet alleen en met de betrekking van voorzitter van het kabinet hekleed was, maar bovendie n

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1