MIDDELBURGSCHË COURANT. W. 151. Zaturdas 1848. 16 December. ch Slbminiötiratieti. 3Sitttt£ttlattb5die Ojbingeu. IStniculdubdcltc Eij&itigc't*. PROC ES-FE REAAL betrekkelijk de verkiezing van een Lid der tweede kamer van de staten-generaalin het 3de Hoofd-kies- district der Provincie Zeeland. Heden den dertienden December des jaars duizend acht-hon- derd-aciit en-veertig zijn wij Gedeputeerde Staten van Zee land, ten vervolge op onze verrigting van den 5 dier maand, overeenkomstig artikel 22 van bet Voorloopig Kies-Reglement, vastgesteld bij artikel 7 van de additionele artikelen der Grondwet overgegaan tot het opnemen van den naam en de voornamen van hem, die, in het 3de Hoofd-kies-district de zer Provincie, tot Lid der Tweede Kamer van de Staten- Generaal is gekozenen van het getal stemmen op hem uit- gebragt. En hebben wijna onderzoek van het in gemeld hoofd- kies-district op den 2 dezer opgemaakte Proces-Verbaal van eerste stern-opnemingen van het op den 9 dezer vervolgde Proces-Verbaal van tweede of nadere stemopneming, en na vergelijking met de daarbij overgelegde stern-biljetten welk onderzoek en welke vergelijking bedenking noch aanmerking hebben doen ontstaan en nadat wij naar aanleiding van artikel 32 van het Voorloopig Kies-Reglement bovengemeld, de uitspraak van nietigheid door den Voorzitter en de stem- opnemersbij de eerste stemming omtrent negen en bij de tweede of nadere stemming omtrent twaalf, niet ingevulde of niet genoegzaam duidelijk ingevulde stembiljetten, gedaan, hadden bekrachtigd bevonden A. 1. Dat bij de eerste stemming zes honderd en zeven kies- geregtigden aan de stemming hebben deelgenomen. 2. Dat de volstrekte meerderheid der bij deze stemming uitgebragte stemmen, na aftrek van negen niet gelden de stembiljettenbedroeg drie honderd. 3. Dat de meeste stemmen waren uitgebragt op Philippits Johannes Bachiene Inspecteur der Registratiewonen de te llontenisseten getale van twee honderd negen en-vijftig en op Mr. Joannes Jacobns vanDeinse, Lid van de Arrondissements-Regtbank te Goeswonende aldaar, ten getale van twee honderd zes-en-veertigen 4. Dat alzoo niemand de gemelde volstrekte meerderheid had erlangd. R. i.Dar bij de tweede of nadere stemming, welke zich al leen over de twee zoo even genoemde personen heeft uitgestrekt, vijf honderd twee-en-zestig kiesgeregtigden aan de stemming hebben deel genomen. 2. Dat bij deze tweede of nadere stemming de meeste stemmen, ten getale van drie honderd vier-en-twintig zijn uitgebragt op Philippits Johannes Bachiene voor noemd. C. En dat alzoo in bet voorschrevene hoofd-kies-district voor dit gewest tot Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is gekozen de gemelde beer Philippus Johannes Bachiene. Van deze verrigting hebben Wij ten dage bovengemeld, in onze vergaderkamer te Middelburg des voormid dags ten halftwaalf ure dit proces-verbaal opgemaakt, hetweik door den Staatsraad Gouverneur en den Grif fier der Staten van Zeeland onderteekend, zal worden gedrukt en in al de hoofdplaatsen der hoofd-kies-dis- tricten en onder-kies-districten der Provincie aange plakt, g ijk hetzelve in de Middelburgsche Courant zal worden geplaatst. Gedeputeerden Staten van Zeeland VAN VREDENBURCI-I. Ter ordonnantie van Dezelve SLEGT. \Het Proces-verbaal wegens de Candidaten voor het Lidmaat schap der Eerste Kamer in ons eerstvolgend nom,iicr.~\ WEER ADI GHEIR. DIAKENEN der Nederduiische Hervormde Gemeente te Middelburg maken dankbare melding van den ontvangstop gisteren van tien geheele Soepkaarten ten behoeve hunner Armen. Middelburg, 14 December 1848. Diakenen voornoemd, I. DE BROEKERT Preses. W. A. DORMAAR Hs. De COMMISSIE ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen te Westkapelle, eveneens als met gewenscht gevolg in voorgaande winters heeft plaats gehad uit overtuiging van de groole armoede, zich wederom vereenigd hebbende, om gedurende dit wintersaizocn aan de verzachting van het lot harer behoeftige natuur- ger.oolen werkzaam te zijn maakt daarvan bij deze melding met vertrouwen van door liefderijke bijdragen van inildadige meerge- goeden in welk voorregt zij gedurende den vorigen winter ook van elders doch bijzonder van edele menschen-vrienden uit de stad Middelburg zich mogt verheugen te worden in slaat gesteld om eenigermate te kunnen voorzien in de eerste behoeften tot levens onderhoud van het groot aantal der in den harren winter aan alles gebrek hebbenden die met dankbare harten voor vroeger genotene ondersteuning daarop vertrouwelijk wachten. De Commissie maakt tevens bekend dat de Heer Johs. Lievense op de Pottemarkt te Middelburg bij vernieuwing op zich genomen heeft te ontvangen en over te maken de giften welke men ten voorschreven einde zijn Ed. mogt gelieven te doen toekomen. WestkapeHe den 15 December 1848. Dc Commissie voornoemd A. vak R001TEN Voorzitter. L. VERHULST Wz Secretaris. Door Z. M. zijn benoemd tot ridders van den Nederl. Leeuw, mr. ,7. C. Foorduin en mr. B. J. C. Fisscher. Het heeft Z. M. den koning behaagd om bij besluit van den 28 november 11. vrijdom van zegel te verleenen voor stukken welke bij liet opnemen van behoeftigen in ge stichten van weldadigheid, of bij het verleeneti van onder stand aan behoeftigen, aan de besturen dier instellingen, of aan armbesturen worden ingeleverd, mits op die stukkeu van derzelver bestemming worde melding gemaakt. Uit 's Ilertogenbosch wordt geschreven, dat men vrij dag 11., des morgens tusschen 4 en 5 ure, te Hees wijk Dinther, Scbijndel enz., twee ligte schokken van aardbe ving gevoeld beeft, vergezeld van een kort doch sterk ge druis, als van een zwaar rijtuig, op den straatweg rijdende; men meende dat de schok van bet zuid-westen afkwam. Te Berghem heeft een landman, terwijl hij bezig was in zijn' tuin te graven, een mosaïk ontdekt, verscheidene ellen in het vierkant metende. Het schijnt tot het Gallo- Ilomeinsche tijdvak te behooren. Het plaatselijk bestuur hiervan verwittigdheeft onmiddellijk de noodige maatrege len verordend om het ongeschonden te bewarenen nopens den oorsprong van dit zeldzame kunstwerk nasporingen in het werk te stellen. De commissie voor de tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid te Delft is eenige dagen geleden vergaderd ge weest, en heeft besloten dat die tentoonstelling, welke dit jaar geene plaats gehad heefc, in het volgend jaar voortgang- zal hebben. Men schrijft uit 's Gravenhage den 13 dezer: Heden middag zal Zijne Exc. de graaf Bentinck, ge wezen tijdelijk minister van buitenlandsche zaken bij den Koning in een afscheids-gehoor ontvangen worden. Z. Exc. zal zich beden nacht van hier naar Brussel begeven tot wederopvatting van zijne betrekking van Nederlandsch mi nister aldaar." Volgens brieven uit Luxemburgvan den 9 dezer is het nieuwe ministerie werkelijk den 7 in de kamer van afgevaardigden verschenen. Het is daarbij gebleken, dat de nieuw benoemden grootendeels niet dan voorloopig met hun ne portefeuilles belast zijn als de heer PFillmarbuitenland sche zaken, justitie, eeredienst en voorloopig openbaar on derwijsUlrich binnenlandsche zaken en voorloopig open bare werken; Ulvelinggemeente-zaken; N. Metzfinan cien en voorloopig de militaire zaken. De heer IFlllmar heefcals voorzitterhet programma van den raad voorge lezendat echter niet veel bijzonders inhield. mDDELiBUUCr den 15 December. Z. M. den Koning heeft tot kantonregter te Hulst be noemd de heer mr. G. JV. T. Fogelvanger. Tweede Jtainer der Staten-Gencraal. Zitti. g van 12 december. Is ontvangen eene missive van den heer van Panhuis waarbij hij zijn ontslag als lid der Kamer neemt, ten gevol ge van zijne benoeming tot gouverneur der provincie Vries land. Voorts zijn ontvangen twee koninklijke boodschap pen, ten geleide: 1. van 9 ontwerpen van wet, betrekke lijk de heffing van provinciale belastingen; 2. van een ont werp van wet, tot vaststelling der begrooting van het alge meen burgerlijk pensioen-fonds over het jaar 1849. Al de ze ontwerpen zullen aan de afdeelingeö toegezonden worden. Een aantal ingekomen koninklijke besluiten van bekenden inhoud nopens de benoeming van ministersenz. alsmede ontvangene missives van de Eerste Kamer betrekkelijk aan- genomene ontwerpeu van wetworden voor kennisgeving aangenomen. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. De aangebodene ontwerpen, betreffende de heffing van provinciale belastingenzijn het gevolg der bepaling van art. 129 der gewijzigde grondwetwaarbij gevorderd wordt, dat die heffing door de wet worde bekrachtigd. Elk der daar toe aangebodene 9 ontwerpen betreft eene der 9 provinciën in welke de bedoelde belastingen tot bestrijding van uitga ven van provinciaal belang, thans geheven worden. Het ontwerp voor Zeeland strekt tot bekrachtiging 1. van van de heffing van 35 cents per bunder van de schotbare landen in de 4de en 5de districten van die provincie en van acht buitengewone opcenten op de personele belasting en het patentregt te bewerkstelligen in de steden en gemeen ten van die zelfde 4de en 5de districten voorgedragen door de provinciale Staten den 9 Jtilij 1842 en goedgekeurd bij koninklijk besluit van 13 december 1843, om te strekken tot dekking der rentebetaling en aflossing eener geldleening van 220,000, voor verbetering der wegen in voormelde districten; 2. van de heffing van éénen buitengewonen op- cent op de grondbelasting over 1849, en op de personele belasting over de dienst van 1849/50, ter bestrijding van onderhoud der provinciale waterstaats werken en wegen. Het aangeboden ontwerp, betreffende liet pensioen-fonds, strekc tot voldoening aan art. 38 der wet van 9 mei 1846. Bij hetzelve worden de uitgaven van bet pensioen-fonds voor burgelijke ambtenaren over 1849 vastgesteld op 84,200. De afaeelingen der Tweede Kamer onderzochten dings- dag en woensdag de ingekomene ontwerpeu van wet. Verkiezingen voor de §taten-&eneraal. (Vervolg.) Tweede Kamer, de heeren Zuid-Holland mr. Holzeman en .7. van Follenhoven. Eerste Kamer dc heer Zuid-Holland mr. Fan der Linden -v Engeland. Londen 11 december. magt in Ierland, daaronder begrepen de gewapeMé-polftfe zal in deze maand nog op de sterkte van omstreeks 50,000 man gehouden worden. In de fabriek-districten heerscht sedert een paar we ken meer bedrijvigheid. Te Manchester zijn zoo vele goe deren besteld dat de fabrieken gedurende verscheidene we ken werk zullen hebben. Deze verbetering wordt ten deele ook aan de meer gunstige handelsberigten uit Oost-Indie toe geschreven. De'admiraliteit heeft besloten dat de rijks-stoomboo- ten allen tot schroef-stoombooten zullen veranderd worden. Sedert eenigen tijd woont Lodewijk Philips en zijne familie reeds te Richmond. De gewezene koning van Frank rijk geniet de beste gezondheid doch zijne gemalin is ernstig ongesteld en kan nog hare kamer niet verlaten. Ver scheidene aanzienlijke Franschen leggen bezoeken bij den grijzen vorst af en gewoonlijk houdt hij met 30 personen het middagmaal in enkele gevallen zijn er wel 40 a 50 per sonen aanwezig. Lodewijk Philips en de koningin worden niet alleen door al hunne bedienden, maar zelfs door al degenen welke hen bezoeken met den titel van koning en koningin aangesproken. lederen dag rijdt Lodewijk Philips in eene tilbury eenige mijlen veroverigens ziet hij er nóg zeer gezond en krachtvol uit, ofschoon hij reeds 76 jaren oud is. Algemeen zegt men ook, dat zijn verstand nog niet verminderd is, sedert hij Frankrijk verlaten heeft. De heer Guizot legt dikwerf bezoeken bij hem af. Buitschlaml. Den 7 dezer is in Weenen weder een persoon, ter zake van het niet uitleveren van wapenen, op de stadswallen doodgeschoten. Deze strafoefening isrnec voordacht ten uitvoer gelegd op den tijd van den dag dat veie personen daarbij tegen woordig konden zijn, en daarbij zijn vele troepen onder de wapenen geweest, ten einde op de menigte, welke sedert eenige dagen weder minder rustig was indruk temaken. In Krems zijn onlusten uitgebroken, wes halve derwaarts troepen zijn gezonden. In Presburg is de cholera uitgebroken. In Pesth is, naar men verneemt, het Oostenrijksclie keizer-huis voor altijd van den Hongaarschen troon vervallen verklaard. De Landdag van Moravie heeft een adres van dankzegging aan den afgetreden keizer gezon den. Naar Hongarije vertrekken dagelijks nieuwe troepen. Berlijn 10 december. Onder de toezeggingen welke door de kroon gedaan zijn en welker vervulling men binnen wei nige dagen te gemoet zietbehoort de opheffing der be staande bepalingen omtrent de bijzondere regtbanken voor sommige standen en eene hervorming van het regtswezen in Pruissen. Naar men verneemt, zal een opperste geregtshof voor het geheele Pruissische rijk worden ingesteld. De Rijn-provincie zal echter in deze organisatie niet be grepen worden maar tot het regelen van het regtswezen al daar zal een afzonderlijk collegie worden- benoemd hetwelk alleen uit regtsgeleerden uit die provincie zal bestaan. Men spreekt hier weder van onderhandelingenwelke met bet centraal bestuur van Duitschland aangeknooptz ouden zijn, om den koning van Pruissen onder zekere voorwaarden tot keizer van Duitschland te doen benoemen. Italië. Men heeft thans berigteu uit Rome van 4 december, die niet van belang ontbloot zijn. Den vorigen dag had het corps diplomatique een protest van den H. vader ontvangenwaarbij Z. H. verklaart nooit bet minis terie erkend te hebben, dat hem den 16 november was op gedrongen en voorts eene commissie benoemd, bestaande uit kardinaal Castracanie den generaal Zucchi,&en prins Barbezini, den hertog de Sorriano den markies Ferriden markies Bevilaqua en anderen ten einde het land in zijne afwezig heid te besturen. Bij ditzelfde protest vernietigt de paus alle handelingen van het ministerie. Naauwelijks had hetzelve biervan kennis bekomen of het riep de leden der kamer van gedeputeer den bijeen tot eene buitengewone zitting, die van 's namid dags 3 ure tot den volgenden morgen 3 ure duurde. De kamer besliste, dat dit protest hetwelk de dagteekening droeg van 27 november als onwettig en van onwaarde moest be schouwd worden als hebbende geen officieel karakter, daar bet aan geen lid van het tegenwoordig gouvernement gerigt was. Voorts besloot de kamer dat dientengevolge eene commissie zou benoemd wordenom zich naar Z. PI. te begeven ten einde hem uit te noodigen naar zijne staten te terug te keeren en datbij weigering van den paus onmid- delijk eene provisionele regering zou benoemd worden. Volgens de Corriere van 6 decemberzou dien dag te Civita Vecchia een Fransch corps van 7000 man ontscheept zijn en een Engelsch corps te Anconna. Bologna blijft in zijn tegenstand volharden. Er is daar eene provisionele regering benoemd, bestaande uit den gene raal Zucchide heeren Spada en Must ai broeder van Z. H. welke geweigerd heeft aan de bevelen van het ministerie te gehoorzamen. Ferrara en Ancona, hoewel door de Bolognezen aangezocht om hun voorbeeld te volgen hebben zulks ge weigerd. Ferrara heeft het ministerie erkend. Te Ancona heeft zelfs eene volksdemonstratie plaats gehad waarbij het volk den kreet deed hooren Leve de republiek! Ook daar moet eene provisioneele regering benoemd zijn doch in een te enovergestelden geest van dien van Bologna. Van goederhand wordt verzekerd dat de Paus heeft ge weigerd om zich tijdelijk op het eiland Maltha te vestigen

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1