MIDDËLBUBGSGHË ïh C 0 U R 1 N T, l W. 144. Donderdag l&ifeüS 30 November. CV 1 3öc0tticcu cs» Slbwiutötvatiea. KENNISGEVING. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS der Stad VEERE brengen ter kennis, dat, ingevolge vroegere aankondiging, bij de op heden plaats gehad hebbende nitloting van achter stallige loopende Schulden derzelve Stad, zijn getrokken de navolgende Nommers1027, 3187, 1525 I9I9. J547 661,1556, 170°. 675. 2515, 4.542467, 1239, 130°, 2331, 370, 1887, 2697, 1866, 1489,3255, 842, 1304, 359, 1895, 3620, 2337, 3029, 3507, 221; waarvan het bedrag, 10 ieder Nommer ten Kantore van den Ste delijken Ontvanger, ten Stndhuize door de daarop regtheb- benden dagelijksop de gewone uren kan worden ont vangen. Veere den 24 November 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. KLEINMAN. Ter ordonnantie van dezelve J. P. VAN DEN HEUVEL, Secretaris. AA NB E S TE DING. REGENTEN over de GODSHUIZEN te Middelburg zijn voornemens om op Dingsdag den 5 December 1848, des voormiddags 10 ure, in een der lokalen van het Gast huis, te houden de gewone Aanbesteding der in de Gestichten benoodigde LEVENSMIDDELEN BRAND- en LICHT STOFFEN enz., en zulks voor het geheele dienstjaar 1849, waarvan de Conditiën in gemeld Gesticht voor een ieder ter lezing liggeu. STRANDVONDERIJ. De Regthebbenden op ecu Noordsch SLOEPJEzonder merken,op 33 HARINGNETTEN, en op 8 BOEI- r AM JT AME TONNETJES, waarvan sommege gemerkt JT> Bertini 1847 enz.worden opgeroepen zich ter reclame te vervoegen bij den Opper-Strandvonder Bewesten-Schelde te Middelburg. 15im»ettiatt&0dt6 ^ijbiïtgcn. den 21) November. Te Oostburg is de kiezersvergadering den 27 dezer, met eene aanspraak door den heer II. G. Hammacher als voor zitter geopend er waren 79 kiezers tegenwoordigdaarna werd overgegaan tot eene geheel vrije stemming van candi- daten voor het lidmaatschap der Eerste Kamer van de Sta- ten-Generaa!waarbij de heerqn A. Pické A. Kaksbeeke jhr. mr. M. C. Paspoort van Grijpskerkeen mr. IV. C. M. de Jonge van Ellemeet de meeste stemmen bekwamen. Toen is uit dit viertal een definitief tweetal gestemdhebbende als toen de heeren A. Kakebeake (notaris te Krabbendijke) en A. Pické, (oud-officier der marine), de meeste stemmen op zich vereenigd en zijn dus als candidaten aangenomen. Hierna is de vergadering gesloten en in de beste stemming gescheiden. Te Cortgene is den 27 dezer in eene vergadering van kies- geregtigden tot candidaten voor het lidmaatschap voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal gestemd: de heeren J. II. L. Vader, met 29, en mr. G. A. Fokkermet 7 stemmen. De heer Vader betuigde zij tien dank voor het in hem gestelde vertrouwen, doch verzocht niet verder in aanmerking te ko men. Vervolgens zijn tot candidaten voor dc Eerste Kamer gestemd de heeren A. Vader mr. C. van der Lek de Clercq jhr. IV. D. de Jongeen mr. J. G. Hinlópen. De wegruiming der dammen, daargesteld tot herstel ling der maritime doksiuis te VIissingen, is thans zoo verre gevorderd dat eergisteren Zr. Ms. stoomschip CER.BER.us in het dok is binnengehaald. Bij besluit van den minister voor de zaken van de Hervormde Eeredienst enz., is de lieer mr. E. J. Asser, lid der hoofdcommissie tot de zaken der Israëlitenbij voortduringbenoemd als regent voor het Nederlandsch-Is- raëlitisch seminarium voor den tijd van vijf jaren. Volgens een brief van kapitein D. R. Kleve voerende het schip Laurens Koster, uit Sheernessvan den 21 dezer, hadden zich onder de militairen geene verdere gevallen van cholera opgedaan en waren de meeste zieken langzaam her stellende. Van de equipage was niemand overleden de opperstuurman was aan de beterehand en scheen het gevaar te boven slechts eender matrozen was nog bedenkelijk ziek maar overigens was de equipage welvarende. Het schip was gezuiverd en berooktzoodat men hoopte dat de be smetting geweken zou zijn en zoodra de militairen hersteld waren de reis zou vervolgen. 25mtcnlAnh0tfic Cijbiugen. Smyrna. In den nacht van den 27 october 11. beeft men alhier niet minder dan twintig schokken van aardbeving ge voeld van zware onderaardsche rommeling vergezeld het was alsof de stad gebombardeerd werdook is nagenoeg de geheele bevolking dien nacht op de beeu gebleven. Het zeldzaamste was, dat er den volgenden morgen niet het minst meer van te bespeuren was. jEngclandL Londen 25 november. De burggraaf Melbournevoormalig eerste lord der schatkist (president van het kabinet), is overleden in 7ojarigen ouderdom zijn de den 15 maart 1779 hier ter stede geboren. Ook is alhier overleden sir John Bartow, in den ouder dom van 84 jaren. Meer dan 40 jaren was hij secretaris der admiraliteit. Hij had algemeeneu roem verworven door zijne talrijke -meest wetenschappelijke geschriften en reis beschrijvingen. BwiÉscMancl. Men meldt, dat in Kremsier reeds een genoegzaam aantal leden van den Qp sten rij kschen rijks dag vereenigd zijn om te kunnen beraadslagen en besluiten. Tot den 21 zijn in Weenen weder 5 personen bij stand- regtter dood veroordeeld doch aan allen is door prins IVindischgratz lijfsgenade geschonken. Hongarije zal van vijf zijden te gelijk worden bestookt. De generaal IVindischgratz moet met 60,000 man langs den regter oever van den Donau op Presburg aanrukken de ge neraal Siminichmet 16,000 man op den linker oever naai den kant van Pesth. De generaal Puchner komt met 20,000 man uit Zevenbergen Rukavina met 25,000 man Serviers uit het BannaatNugentmet Dahlen en Todorovitsch met 26,000 man uit Karinthie en Croatie. De commissie uit de nationale vergadering te Frank fort, tot behandeling van de Oostenrijksche zaken, heeft een breed verslag uitgebragtwegens de zending der rijks-com missarissen naar Weenen, tijdens de jongste onlusten daar ter stede. Daaruit blijkt, dat de genoemde afgevaardigden niets hebben kunnen uitwerken bij prins IVindischgratz, als welke van den keizer onbepaalde volmagt had verlangd en ook verkregen om den opstand te dempen en alleen aan den keizer verantwoording deswegens schuldig meende te zijn, en dat ook hunne pogingenom te Oimutz bemiddelend tusschen beiden te treden vruchteloos zijn geweest. De com- misssie is verdeeld van gevoelen omtrent de houding welke het Duitsche parlement in dezen behoort aan te nemen. Al de leden komen hierin overeen, dat het moet blijken of de Oostenrijksche regering al of niet het gezag van het rijks bewind en het pariement erkenten zich daaraan verkiest te onderwerpen. De meerderheid der commissie verlangt, dat het rijks-bewind zal worden gelast, te bewerken, dat de rijks- besluiten ook in Duitsch-Oostenrijk worden ingevoerd er. geëerbiedigd; de minderheid begeert, dat in het besluit zal worden uitgedruktdat het bewind daarbij te werk zal gaan met al dien nadruk welken de eer en waardigheid van Duitschiand vorderen. Berlijn 25 november. Aan de burgerwacht zijn indertijd uitgereikt 23,360 geweren, 1,400 bussen, 1,375 hartsvan gers en 4,024 sabels. Daarvan zijn opgehaald en ingele verd19,681 geweren, 635 bussen, 608 hartsvangers en 2,009 sabels. Voor de inlevering van de nog ontbrekende wapentuigen is als uiterste termijn gesteld de dag van den 28 dezer met bedreiging aan degenen die daarna nog in het bezit van deze wapens worden bevondendat zij als wederspannigen zullen worden aangemerkt en gestraft. Bij officiële aankondiging, door de vijf ministers onder teekend zijn alsnu de leden der constituerende vergadering opgeroepen om zich op den 27 in het voor hen in gereed heid gebragte lokaal in de stad Brandenburg te vereenigen ten eindein gemeen overleg met de kroon de constitutie tot stand te brengen. Het bewind zal dus eene proef nemenin hoeverre het eene vergadering, welke, om te kunilen beraadslagen en be sluiten 202 leden moet tellen kan bij een brengen. Indien het waar isgelijk wordt beweerddat 280 leden der ver gadering zich in geschrifte hebben verbondenom niet te verschijnen, zal dit bezwaarlijk gelukken; maar alsdan zou de het bewind des konings de plaatsvervangers der ontbre kende leden nog kunnen oproepen en langs dien weg wel- ligt eene vergadering in genoegzaam aantal vereenigen ten ware, dat het reeds vroeger ter sprake gebragte ontwerp werd verwezenlijktde constituerende vergadering als niet kunnende beantwoorden aan het doel harer roepingwerd ontbonden en eene voorloopige constitutie aan het volk werd geoctroijeerd met bepal-ing dat die naderhand door wettig benoemde afgevaardigdennaar vereischce van omstandighe den zoude kunnen worden gewijzigd. Het ontbreekt niet aan verschillende verklaringen protes ten en tegenprotesten. Over 't geheel schijnt het, naar aan leiding van het aantal adressen, welke bij de regering inko men te blijken dat de jongste gedragingen en besluiten van de meerderheid der vergadering (welke thans vrij alge meen bij het voormalige Britsche Romp-parlement wordt vergeleken en zoo ook, genoemd wordt bij de meeste der genendie iets te verliezen hebben, hoogelijk worden af gekeurd. De vele krijgstoerustingen in Pruissen en het zenden der troepen naar denRhijn, schijnen, volgens diplomatieke me- dedeelingenin Frankrijk eenige ongerustheid te hebben ver wekt ten minste zou het Fransche gouvernementwegens de vele troepen welke op de westelijke grenzen van Pruis sen geconstitueerd zijn eene nota bij het Pruissische kabinet hebben ingediend. Men zegt ook, dat er weder onderhan delingen hangende zijn wegens het reorganiseren der bur- gerweer te dezer stede. Volgens deze geruchten zouden weder 15,000 burgers in dienst treden en voor de goede orde in deze stad zorgen. Verschillende leden der nationale vergadering hebben de volgende verklaring uitgevaardigd Óverwegende, dat valsche geruchten in omloop zijn ge- bragt, over voorwaarden die de Pruissische nationale ver gadering tot uit den weg ruiming van het tusschen haar en de regering ontstane conflict, zou gesteld hebben, verklaren de ondergeteekenden 1. dat de nationale vergadering, de volgens deze geruchten gemelde vooorwaarden, niet heeft voor gesteld 2. dat de ondergeteekenden het tusschen de kroon en de nationale vergadering ontstane conflictuit den weg geruimd rekenen, wanneer het ministerie Brandenburg aftreedt en het te benoemen nieuwe populaire ministerie, de vergade ring niet meer zal verhinderen, hare beraadslagingen te Ber lijn voort te zetten. De universiteit heeft uitspraak gedaan betreffende het regt der kroon tot verplaatsing der nationale vergadering. Van de professoren hebben 62, en daaronder de 7 regtsgeleerde zich voor het regt der kroon verklaard. Gisteren overleed hier de bankier Joseph Mendelsohnde zoon van den beroemden wijsgeer van dien naam. Breslau is weder in rust. De ontslagen opper-presi- dent Binder heeft zich van daar verwijderd en zich naar Ratibor begeven. Ook Dusseldorp is thans rustig. Italië. Het Toskaansche dagblad .ilba deelt uit Rome van 16 november het volgende mede Heden morgen ten elf ure; is er op het plein Del Popoio eene groote vereeniging gehouden van de geheele burgerwachtde linie-troepen de karabiniers en het volk. Ten twaalf ure vertrokken meer dan 30,000 man van dit plein en begaven zich naar de kamer van afgevaardigden, om haar uit te noodigen aan den paus een democratisch ministerie te vragen en hem te verzoeken de volgende con- cessien die zij op een breed stuk papier gedrukt met zich droegen in te willigen 1 Erkenning van de Italiaansche nationaliteit, 2. Bijeenroeping der constituante en behande ling van een verbonds-ontvverp. 3. Voortzetting der delibe- ratien bij de kamer van afgevaardigden over den oorlog der onafhankelijkheid. 4. Algeheele goedkeuring van het pro gramma van Mamiani van 5 junij. De door het volk aangewezen ministers zijn Mamiani Sterbini Campello Saticeti Fusconi Limari Sevini en en Galetti. De afgevaardigden die zich aan den stoet aan sloten hebben zich naar den paus begeven, die door den kardinaal Soglio deed zeggendat hij er over zoude naden ken. Het volk, hiermede weinig te vredenzond nieuwe afgevaardigden aan wien de paus alsnu zelf antwoordde dat hij niet konde toestaanwat men hem met geweld af vroeg. Intusschen begonnen de Zwitsers van de pausselijke wacht plotselings het volk terug te drijven dat daarop de schildwachten aanviel en hen ontwapende. De Zwitsers trokken binnen het kasteel terugonder bedreiging van op het volk en de troependie ongewapend waren te zullen vuren. De verontwaardiging kende langer geeue grenzen en men sprak er van om een der poorten in brand te steken toen de Zwitsers op het volk vuur gaven dadelijk daarop vernam men onder de woedende menigte de kreten van te wapen te wapen 1 Ten drie ure sloeg men generalen marsch de linie-troe pen en de burgerwacht vereenigden zich de eerste pelotons bezetten de voorposten rondom het quiriralalsook de toren van San Carlino en onderhielden tot 5 ure eene fusillade met de Zwitsers, die uit de vensters schoten. Zes ure. Het quirinaal is geheel bezet6000 burger wachten en 3000 ünic-soldaren staan strijdvaardig voor het paleismet de kanonnen tegen den voornaamsten ingang gerigt. Zij voeren wagens ladders touwen enz. enz. met zich tot het opwerpen van barrikades. Op nieuw wordt eene deputatie met dit ultimatum naar den paus gezonden en hem een uur toegestaan om tot het verlangen van het volk toe te treden. Weigert hij, dan zal het paleis stormenderhand genomen en al de personen die men er vindtgevat worden. Aan den paus alleen zal het leven gespaard worden. De paus deed alstoen den advokaat Galetti ontbinden en zeide hem, dat hij er 111 toestemde, het volgende ministerie te nemen Buitenlar.dsche zaken Mamianibinnenlandsche zaken en policie Galettifinan- tien de advocaat Lunatihandel en openbare werken Ster bini oorlog, Campello4 openbaar onderwijs en president schap, de abt Rosminigratie en justitie, de advocaat Serini. Wat de overige vragen betrof, zoude de paus zich aan de beslissing van den raad onderwerpen. Bij deze berigten van de Alba hebben wij nog slechts de volgende omstandigheden uit de Corrierre Mercantile te ;en De fusillade heeft in de stad drie ure geduurd. Mgr. Palma, secretaris van den paus, is door een kogel aan het voorhoofd getroffen en gesneuveld. Men zegt dat ook eenige Zwitsers omgekomen zijn maar eerst morgen zal men met juistheid de zaken kennen daar de communicatien met het paleis afgesneden waren. Van het volk zijn slechts vier personen gewond. De reden van dit gering verlies voegt het blad er bij is, dat de soldaten door de barikaden en de Zwitsers door de muren van het paleis beschermd werden. Omtrent den dood van den heer Rossi wordt gemeld dat hij op de trappen der vergaderzaal door eene menigte vrijwilligers, die van Viceuca waren teruggekeerd is om ringd, waarvan één hem heeft getroffen; de ponjaard is hem in de keel gedrongen men bragt den ongelukkigen minister dadelijk naar het hotel van den kardinaal Gazzoli waar hij na verloop van vijf minuten overleed. Men maakt toebereidselen tot eene indrukmakende de- ril. 1 11TI»

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1