m Beetnbhigctt.. Jongste Tijdingen. TER DRUKKERIJ VAN DB GEBROEDERS ABRAHAMS. 7 verwaarloosd en men geen ander belang in dat land zoude gesteld hebben, dan om er hooge lasten in te vorderen; hoe het onder eene drukkende militaire regering zoude gebukt ge gaan hebben enz., om dan daarmede de aanbeveling van een liberalen candidaat te staven. Ten slotte wordt met zonder, linge bescheidenheid een soort van verschooning gevraagd welke echter de Zeeuwsche leden der Staten-Generaal over de indirectelijk gedane aantijging kwalijk zal bevredigen. Het is aan de taktiek van het liberalisme niet geheel vreemd om bij mindere bekendheid der merites van de personen welke het voorstaatdezelven te verheffen ten boste van hen die het als tegenpartij beschouwt, en het er daarbij op toe te leggen om de eenmaal in de schaduw gestelde zijde nog al donkerder te kleuren, waarbij het dan wel omtrent de juist heid der daadzaken niet altijd zoo naauw wordt genomen. Zoo zoude men omtrent de onderwerpelijke ,aantijgingaan de Zeeuwsche leden kunnen vragenof het zoo zeker is dat die leden altijd en overal zouden hebben gezwegen., en of zij niets zouden hebben gedaan om uit te lokken de wets- voordragtwaarbij zes tonden gouds tot schadeloosstelling werden beschikbaar gesteld ten behoeve der grens-districten. Een maatregel waartoe volstrekt geen regtsgrond bestond ja in de Kamer als bedenkelijk antecedent werd bestreden maar welker billijkheid en wenschelijkheid overigens gaarne werd beaamd, Men zoude kunnen vragen of het den schrijver niet bekend isdat het juist door den aandrang van een dier bc- stredene Zeeuwsche afgevaardigden was, dat het lot dier voor- dragt in het belang ook van Staats-Vlaanderen werd beslist? De militaire bezetting die dat land tegen den Belgischen opstand verdedigde te bestempelen met den naam van „druk kende militaire regering waaronder het land gebukt ging is eene niet zeer vleijende uitdrukking voor de verdedigers van het districtGelukkig voor hen dat zij eene betere ge tuigenis hebben in de bewustheid van in die kommervolle dagen hun pligt aan het Vaderland betracht te hebben; eene herinnering waarbij zij zich ligt de miskenning van eenen enkelen inwoner kunnen getroosten. Het is ook niet gegrond om dat district voor te stellen als van 1830 en volgende ja ren onder een militair despotisme te hebben gestaan. Het is toch bekend dat ër geene civile overheden zijn ontzet noch weggejaagdgeene ingezetenen mishandeldgeene brand schatting geheven het is daarentegen niet onbekend dat de militaire magt in het bedreigde land allezins welkom was en bij de trouwe ingezetenen den grootsten steun vond om ook toen Belgien dat land onder hare wingewesten had op geschreven met trouwe pal te staan, om eene der schoonste vruchten van den 8ojarigen krijg voor Nederland te behou den. Het is bekend hoe behalve eenige oproerige Vlamin- ners, er voorts tusschen de inwoners van allen stand en de bezetting steeds eene zeer goede harmonie bestond, de krijgs tucht betamelijk gehandhaafd en er bij al den last van eenen £taat van oorlogonafscheidbaar met de inwoners, onder dat zoogenaamd despotismevele vriendschapsbetrekkingen werden aangeknoopt welke nog voortduren. Wanneer door preventive maatregelen een verwacht kwaad wordt verhoed dan behoort men die maatregelen niet te la ken als overbodig geweest zijnde, en daarom is het niet billijk om de inundatie-werken eene nuttelooze beschadiging te noemen. Staats-Vlaanderen lijdt aan eene andere kwaaldie niet door de veranderde Grondwet, vrije verkiezingen of soortgelijke ostentatien verholpen wordthet is het indringen der Vla- mingers waardoor dat schoone land regelmatig en progres sief wordt veroverd en aan Belgie verkocht; de inboorlin gen, trouwedegelijke vaderlanders uit hunne vestigingen worden "verdrongen eerst de pachters, de ambachtslieden, vervolgens de neringdoenden en onbemiddelden grondbezit ters uit hun erfgoed en ook de 'rijken zullen hunne beurt krijgenDat is de dreigende toekomst., ook van het 4de district De man die maatregelen wist te provoceren om dezen in- vretenden kankerdeze stelselmatige inbezitneming van dat allezins belangrijke land door wettelijke verordeningen welke toch niet buiten het gebied der mogelijkheid liggen paal en perk te stellen deze zoude de keuze bij uitnemend heid verdienen der ingezetenen en eene redding aanbrengen waarbij alle vrijheden en schijn-vrijhedenook der veranderde Grondwetniet eens genoemd zouden kunnen worden. Yoor het hier hoven medegedeelde stuk waarop de heer mr. van den Broecke reeds vooJoopig verklaard heeft niet te zul len antwoorden, is ons de plaatsing in onze courant verzocht door een bij ons hekend persoon, want hetzij hier ander maal herhaald wij nemen van anoniem ingezondene stuk ken geene notitie. Wij hehhen echter van den schrijver geene vrijheid zijn naam openbaar te makenwil hij dit la ter doen dit staat aan hemzoo ook of hij op bovenstaande aanmerking al of niet wil antwoorden. De Redactie. Aardbeving. ILuchtverhcveling. In den vroegen morgen van den 19 october 11. werd er in Middelburgen genoegzaam in de geheele provincie Zeeland en andere streken zuidwaards van die provincie gelegen, eene vrij hevige aardschudding gevoeld, die zeker zelden in die mate van kracht in onze noordelijke gewesten is waargenomende dagbladen gaven volgens den geest des tijds, daarvan gelijk trouwens van alle gebeurtenissen die volksrampen ten gevolge zoude kunnen hebbenzeer omzigtige en verzachtende opgaven. De Goesche Courant alleen ([welk artikel ook in no. 130 van dit dagblad mede is opgenomen), scheen aan haar berigt een meer wetenschap pelijk aanzien te willen geven en den wolkengloed die vier dagen vroegermet het aankomen der avondschemering had plaats gehad daarmede in verband te brengen. Welke steekhoudende bewijzen er voor het verband van twee zulke uiteenloopende natuurverschijnselen gelijk aard beving, en den, door het wijkende zonlicht, in duizend nuancen gekleurde wolkendosdoor de geleerden kunnen worden bijgebragt,, weet ik niet, maar wel weet ik, dat het uiten van zulke onheil-voorspellingen gegrond op de kleur der wolken, als in dat berigt voorkomen, voor den beoefenaar der wetenschap van geen nut zijn kan; terwijl den minkundige niet zelden daardoor de droevigste vrees en schrik word aangejaagd. Dat roode compacte wolken omringd van een dcfode gele kleuren van eenen graauwen rand omgevenzeker geene aangename schildering van het luchtgewelf daarstellen zal ieder toegeven even zoowel als dat men het de kust bewoners der Middellandsche zee en die van Portugal, niet euvel zal duiden dat zij voor opgenoemde kleuren huiveren en daaraan allerhande voorspellingen hechten als men den trap hunner verlichting en den aard en strekking hunner godsdienstige en zedelijke opvoeding daarbij in aanmerking neemt. Maar, niet alzoo in Nederland! Daar waar reeds in 1690, door den uitmuntenden Balthasar Bekkerin zijn voortreffelijk werk, de Betooverde Wereld I boek3de hoofdst.14, de Aëroinantia en wolkengisserijals bijge- loovige en schadelijke vooroordeelen werden verworpen. Waar eene maatschappijtot Nut van Algemeenbeta melijke volksverlichting verspreidt; en waar de minstgegoede ingezeten, in het Natuurkundig Schoolboek, en de Volks- Natuurkunde, beide door die maatschappij uitgegeven, ge noegzame kennis kan opdoenom met genoegen de spelin gen van het licht, door de in digtheid onderscheidene mid denstof der wolken te beschouwen en zich te verlustigen in de oneindige kleurschifting door de straalbreking daarge- steld. Waar een Oostkampin een klein, en voor elk verkrijgbaar boekje, de Regenboog beschrijft, en ieder, die slechts lezen wil bekend maakt met de wonderlijke eigenschappen van het licht en de buigbaarheid van des- zelfs stralen als de eenige oorzaak aanwijst van het ontstaan dier veelvuldige kleuren, welke het oog van den weetgieri- gen natuurbeschouwerzoo dikwijls met verrukking aan staart en alleen door den benevelden van geest als schrik beelden kunnen worden weggebeuzeld. Bovenstaande gedachten kwamen reeds bij de eerste lezing bij mij op; dan ik achtte het niet noodig die te uiten, daar ik meende mij overtuigd te mogen houden dat het gege ven berigt door eene tweede en derde hand was gegaan en dus zeer verminkt in het licht was gekomen en daarom door den eersten berigtgevernog wel eens zou worden verbeterd. Want welk man die aanspraak zou willen ma ken op eenige natuurkennis20U in het openbaar durven vertellen dat door de aardschudding van dien morgen ten zijnen huize een slinger in volle beweging was gebragt De beweging van een slinger acht ik te geschieden in de streekiijn van een cirkelelke andere beweging hetzij schud ding of trilling verdient dien naam niet. Hoeveel schud ding zou een geheel gebouw moeten ondergaan om aan bet hangpunt van een slinger, die kracht van beweging mede te deelendie in staaj: zal zijn om den slinger zei ven al ware het slechts twintig graden van den cirkel te doen doorloo- pen? E11 alleen door het hangpunt kan eene aardbeving hare beweging aan den slinger mededeelen. Diergelijke ongerijmde opgaven kunnen den wetenschap- pclijken niet schaden, en den onkundigen hinderen die niet» daarom voelde ik geene opgewektheid om daarover iets in hét midden te brengen. Danin den avond van vrijdag den 17 november, toen, tusschen 9 en 10 uren, weder eene prachtige luchtverhevelingin de gedaante van eenen vuur- rooden gloed, een aantal menscheu op de straat bijeen bragt en ik uit de gesprekken der meesten vernam hoe de angst valligheid hen vermeesterde, en de vrees voor eene herhaalde aardbeving of hevigen storm, opgrond, dat immers de cou rant, de akelige vuurroodkleurige wolken daarvan als voor. boden had bekend gemaakt, en zij nu een gloed zagen, nimmer door haar zoodanig gezien (hetgeen ik wel geloo^. dat voor de meesten letterlijk waar zal geweest zijnwant de gloed was prachtig, maar tevens indrukwekkend) toen veranderde mijn besluit; en ik nam voor, het mijne er toe bij te dragen om dat schadelijk en pijnigend vooroordeel te helpen verdrijven. Maar, wat zou het geweest zijn, Indien kort na dit verschijnselzich bij ons eene buitengewone ge beurtenis of ramp had opgedaan Dan zou zeker mijne stem als die eens roependen in de woestijn geweest zijnen de beste gronden hadden voor het vooroordeel moeten zwichten. Doch nu er acht dagen verloopen zijn zonder dat er zich iets buitengewoons heeft opgedaan, nu hoop ik dat mijn ge schrijf niet nutteloos zal zijn maar onder meer ander en beterzal mogen strekken om de ingebeelde wetenschap van eenen Ludemanen diergelijke, plaats te doen maken voor nuttiger natuurkennis. J. E. VLISSINGEN den 28 november. Yoor Antwerpen bestemd rijn alhier ter reede gekomenMarie Key J. van Coolputen Indé- pendance van der Steen, beide van Itio-Janeiro met koflij Achil- lesJ. Lorenzen van Buenos-Ayres met huiden; Georg Bauert van Cephalonia met krenten en rozijnen Maria Theresia C. O. Lindeboom, van Marseille met stukgoederen Diligent, Luehies, van Yilla-Nova, met fruit; LesseliersIlenriclisen van Laguna met roodhoutMinister van StolkD. II. Noiks van Livorno met marmer; AntwerpenTh. Jacksonvan Londen, en Geselle, J. Main van HuilBeide met stukgoederen. Voor Gent: Luochristij J. F. Cornelisvan Mobiele, met katoen; Friendship W. Baüand van Londen met ballast. Naar zee Soho J. Cullenvan Antwerpen naar Londen met stukgoederen. Editie van 8J ure. Parijs 26 november. De nachtzitting der nationale ver gadering van gisteren duurde tot over middernachtde ge neraal Cavaignac heeft tot drie malen toe de tribune beklom men om zijne beschuldigers te antwoorden of verlangde op helderingen te geven. Ten laatste is door den heer Ledru- Rollin de verklaring afgelegd dat er scheiding bestond tus schen hem1 en den generaal Cavaignac. Hierop is menop voorstel van den heer Dupont (de 1'Eure)ter dezer zake met 503 tegen 34 stemmen overgegaan tot een gemotiveerde orde van den dag, die de vroegere verklaring bevestigt, dat de generaal Cavaignac zich bij het vaderland verdienste lijk heeft gemaakt. Bij het uiteengaan der vergadering zeide men dat het einde der beraadslagingen den generaal meer dan een millioen stem men voor het presidentschap had doen winneu. Zijne schei ding van de bergpartijde breuk met den heer Ledru-Rol- lin, maar ook het oratorisch talent van den president van den ministerraad zelve dit alles heefc hem een triumf doeu behalen die de kans van prins Lodewijk Bonaparte een on noemelijk verlies heeft berokkend. Velen verwachten nu van dien pretendent een manifest, waartoe zij meenen dat hij als nu genoodzaakt zal zijn. 's Cfravenhage 27 november. Bij koninklijk besluit van 23 dezer is bepaald dat aan het wapen der konink lijke maréchaussee eene uitbreiding zal worden gegeven uit de verschillende korpsen cavallerieom gedurende den na derenden winter de politie ten plattenlande te versterken. De officieren onder-officieren korporaals en manschap pen der cavallerie waaruit de bedoelde detachementen zul len zijn te zamen gesteld zullen tot op een nader te bepa len tijdstip, doch niet langer dan tot den 1 mei 1849, als maréchausséeten nutte der justitie dienst doen. Op de officieren en onder-officieren hieronder begrepen de korporaals, die aan de voorzeide detachementen zullen worden toegevoegd, is toepasselijk het besluit van den 13 febriiarij 1845 Staatsblad no. 8) betreffende de beëediging van officieren en onder-officieren bij het wapen der maré chaussée als ambtenaren belast met het opsporen van misdrij ven en hulp-officieren van het openbaar ministerie. De Londensche dagbladen in den namiddag van den 27per Batavierte Rotterdam ontvangen houden in dat de Engelsche regering berigt zou hebben ontvangen van het overlijden van Ibrahim.paclia aan de cholera. Thoien 27 novemberIn eene vergadering van kiezers uit dit kanton, heden onder voorzitting van den heer mr. K. TVagthote St. Maartensdijk gehouden, alwaar 131 stem- geregtigden tegenwoordig waren, heefc de heer mr. G. A. Fokker, te Middelburg, 127 stemmen voor de candidatuur tot het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal verkregen. Als candidaten voor de Eerste Kamer heb ben op zich vereenigdte weten de heeren mr. IV. M. de Jonge van Ellemeet 96mr. C. van der Lek de Clercq 75, jhr. IV. D. de Jonge 43, jhr. mr. J, M. ridder van der Heim van Duivendijke 24, PDaane 12, J. L. Stern 5 en A. Kakebeeke 5 stemmen.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 2