MIDDELBURG N°. 143. 184< Dingsda S 28 November. ®afÉ mi ïSceüitcu cm CSbminisfvutic». iSiuKcuïvuïöödïc StijbtMgcti. „>G1 PROVINCIE ZEELAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den 7 December des jaars 1848, des voor- middags ten tien ure, zullen, onder nadere approbatie, door den Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zeeland, of, bij deszelfs absentie, door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Wa terstaat in de Provincie Zeelandaan het lokaal van het Gouvernementte Middelburg worden aanbesteed Het Herstel der BOORDEN van het KANAAL van NEU ZEN, van de Limiet tegen Oost-Vlaanderen af tot aan de Westelijke en Oostelijke Binnen-Sluizen wederzijds Neuzen, alsmede die van het Zijkanaal, aan de Axel- sche Sassing, alsmede met inbegrip der vereischte Rijs- en Steen-materialen en het onderhoud tot den 1 Junij 1850. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek der bovengemelde aanbesteding zal boven en behalve aan het lokaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en aan dat van het Gouvernement der Provincie Zeeland Middelburg ter lezing liggen op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats-werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende drie dagen vóór de besteding de noodige aanwij zing in loco worden gedaan en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A.Caland, te Mid delburg, en den Adspirant-Ingenieur .1. Dirks te Neuzen. De tijdelijke Minister van Binnenlandsche Zaken, J. M. de KEMPENAER. lende dri KONINKLIJKE NEDERL. LOTERIJ. Achtervolgens artikel 3 van Zr. Ms. besluit van den 6 Januarij i83jJfuo. 68 {Staatsblad no. 2.) heeft Zijne Excel- Hinister van Financien bij resolutie van den ten November 1848, bepaald de prijzen, (ronder begrepen waarvoor de Collecteurs itanten der Koninklijke Nederlandsche- Lote- geaeelten van dien voor de tweede week laatste Klasse der 206de Loterij zullen weten BIJ VERHURING Geheele Loten f 30 Halve - 15 Vijfde 6 Tiende 3 Twintigste 1 50 Geheel Halve Vijfde Tiende Twintigste Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerddat bij voornoemd artikel van Zr. Ms. besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de CollecteursSplitters en Debitanten ge houden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 27 November 1848. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland Bij delegatie van denzelven De Burgemeester der Stad Middelburg, PASPOORT van GRIJPSKERKE. KIEZER S-FER GADE RIN G, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Brengen ter kennis der belanghebbendendat de Kies- Vergadering, welke op Zaturdag den 2 December aanstaande voor dit Kies-District is bepaald zal worden gepresideerd door den Heer Wethouder de Stoppelaaren als Stetn- opnemers daarbij zullen fungeren de Heeren Raadsleden G. J. Sprenger en B. Bomme dat gezegde Vergadering in het openbaar zal gehouden worden op de groote Voorzaal van het Raadhuisen de toegang daartoe zal geopend zijn des morgens ten negen ure, langs den voortrapdat aan iederen Kiezerdirectelijk stemmende onder het Hoofd-Kies- District persoonlijk aan den trap door een daartoe ge plaatst Stedelijk Beambte zal worden uitgereikt een volg- Dommer, naar hetwelk door do Kiezerc non do ctemmine zal worden deel genomenwordende de bovengenoemde Kiezers herinnerd dat na klokslag van één uur des namiddags geene Stembiljetten meer mogen worden aangenomenaangezien met dat tijdstip de opening der Stembussen moet geschieden en met de Stemopneming moet worden aangevangen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 27 No vember 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare, A. M. BECIUS. VERGADERING VANKIESGEREGTIGDEN. Het BESTUUR der Vereeniging van Kiesgeregtigden in het eerste Kies-District van Zeeland, te Middelburg, brengt ter kennis van hare Ledendat in de op heden gehoudene Vergadering als Candidaten dier vereeniging zijn aangeno men voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal De Heer Mr. J. J. Slicher van Domburg. Prof. .7. R. Thorbecke en voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal Jhr. Mr. M. C. Paspoort van Grijpskerke. De Heer Mr. IV. C. M. de Jonge van Ellemeet. Middelburg, den 25 November 1848. Ph. van den BROECKE, Voorzitter. J. J. de KANTER, Secretaris. VIT I. O TIN G KANSBILJE TT EN. De COMMISSIE van Verevening en Amortisatie van de gevestigde Schulden der Stad' Middelburgmaakt bekend dat bij de jaarlijksche Uitloting van honderd stuks Kansbil jetten der Stedelijke Rentelpoze Schuld, welke op heden heeft plaats gehadzijn liirgéioot de Nommers hiernavol gende gemeld 3 804 1246 1636 2243 2692 3018 3330 48 858 1300 1660 2250 2713 3083 3432 169 871 1331 1739 2361 2724 3089 3470 476 873 1358 1797 2367 2753 3102 3474 500 882 1386 1809 2386 2768 3130 3509 546 905 1404 18-35 2406 2813'"3137 3511 549 912 1414 1936 2407 2839 3152 3525 565 914 1440 1959 2428 2843 3179 3534 574 1005 1473 1969 2534 2914 3231 3549 621 1020 1510 1995 2654 2931 3237 655 1048 1515 2012 2657 2963 3245 688 1050 1541 2032 2674 2975 3296 750 1106 1564 2095 2675 2978 3306 En worden mitsdien de houders der voorschrevene Kans biljetten uitgenoodigdom dezelve ter conversie in rente- gevende Obligatien van gelijk bedragna den 1 Januarij 1849, ten Kantore van den Heer Makelaar Abraham van den Broecke Jz. te Middelburg, als tot de overneming der Kansbiljetten geautoriseerd, over te brengen; zullende aan denzelven tot goedmaking der kosten van het zegel en de drukloonennegen-en-negentig cents voor ieder Kansbiljet moeten worden betaald. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 24 No vember 1848. De Commissie voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve A. m/bECIUS. OPENBARE AANBESTEDING. De DIRECTIE van het Fonds ter verbetering der Wegen in het 4de District van Zeeland, zal op Woensdag den 13 December 1848, des voormiddags ten elf ure, in de her berg het Hof van Koophandelbewoond bij J. Sturns te IJZENDIJKE-, onder nadere goedkeuring in het openbaar aanbesteden: 1. Eenige HERSTELLINGS-WERKEN aan den Zand weg strekkende van IJzendijke tot het einde der Pon testraat de daarstelling van een Voetpad langs en de voltooijing der beplanting van denzelven weg, met het onderhoud tot den 30 Junij 1849. 2. Eenige HERSTELLINGS-WERKEN aan den Klin kerweg, strekkende van den grooten weg der iste klas-s No. 10, nabij Breskenstot het dorpGroede, met de beplanting en het onderhoud van deuzelven tot 30 Junij 1849. Waarvan de Voorwaarden dagelijks ter inzage liggen ter Districts-Griffie te Sluis, ten Raadhuize te Tzendijke en Groede mitsgaders in de voornaamste Herbergen in het Dis trict Sluisterwijl de vereischte inlichtingen te bekomen zijn bij den Opzigter A. J. Callenfelste OOSTBURG. vereenigd, zoodat die heer als eerste candidaaK voor de Eer ste Kamer der Staten-Generaal op de lijst werdËgepIaatst. Alsnu volgde in hoeveelheid van stemmen aè heer mr. IV. C. M. de Jonge van Ellemeet met 45 stemmen. Daar echter die heer geene volstrekte meerderheid had werd hem toegevoegd de heer I. G. J. van den Bosch te Wilhelmina dorp, die in hoeveelheid stemmen volgde, als hebbende er 35 verkregen. Eene nadere stemming tusschen die beide heeren had ten gevolge, dat de heer mr. de Jonge van Ellemeet (zijnde na aftrek der gevondene blanco biljettenslechts 91 geldige biljetten voorhanden) 50 stemmen, de heer van den Bosch, 38 stemmen op zich vereenigdezoodat de heer mr. 4e Jonge van Ellemeet als tweede candidaat voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal werd geproclameerd. Daarop gaf de voorzitter te kennen datde werkzaam heden volbragt zijnde welke zich de vereeniging van kies geregtigden in het eerste kies-district van Zeeland te Middel burg had voorgesteld deze vereeniging met het sluiten der vergadering als ontbonden te beschouwen was. Alvorens tot de voorlezing werd overgegaan van het pVocesverbaal der werkzaamheden in deze vergadering verrigthetwelk bereids door den heer secretaris was opgemaaktgaf de voorzitter aan den wel-eerw. heer J. J. van Deinse op diens verzoek, het woord, waarop dit lid, als tolk der ver gadering den voorzitter, alsmede de overige leden des be- stuurs iu vleijende woorden, dank betuigde voor de leiding der vergaderingen waarop de voorzitter ongeveer op de volgende wijze antwoordde Mijne Heeren! Met erkentelijkheid ontvang ik, benevens mijn medeleden des bestuurs, de dankbetuiging der vergadering bij mon de van den heer van Deinse zoo even ons toegebragt. Ook wij van onze zijde gevoelen ons gedrongen u dank te zeg gen voor de wijze, waarop gij in onze zamenkomsten werkzaam waarl. Trouwens, deze uitkomst voorspelde ik reeds in onze eerste ver gadering. Reeds toen gaf ik te kennen dat de taak, mij door het praesidiuru opgelegd, mij niet moeijelijk vallen zou, omdat een en hetzelfde doel ons hier vereenigde getrouwe en vrijzinnige ten uit voerlegging der gewijzigde grondwet. Waren wij voor zoo velen wij hier zijn werkelijk met dat doel bezield? Ik mag dit niet beslissen. Maar zeker is hetdat hij die met een ander doel hier werkzaam was, deze zaal nimmer had beliooren binnen te komen, want zijn binnentreden was eene grov beleediging voor de kern der burgerij, welke ik hier verzameld zie en aan wier hoofd te staan mij de schoonste eere was. j> Maar wat hiervan ook zijn moge, onze candidaten durf ik zonder vrees voor tegenspraak mannen noemen overeenkomstig onze leuze. In onze eerste vergadering werd de vraag gedaan of de min derheid zich aah de .keuze der meerderheid zou moeten onderwer pen. Ik beantwoordde die vraag ontkennend maar voegde er dade lijk bij, dat het toch in den aard lag onzer vereeniging, dat de minderheid zich aan de meerderheid zoude aansluiten, ja daartoe zede lijk verpligt was zoo niet daartegen overwegende bezwaren bestaart mogten welke echter nimmer hunnen grond konden hebben in een doelstrijdig met dat van deze vereeniging. v "Vraagt ban gij, die tot de minderheid behoort, u zeiven erns- stig afof die overwegende bezwaren bij u bestaanen vergeet daarbij nietdat het hier niet geldt de bevordering van een bijzon der belang maar van het belang des algemeens het belang des "Vaderlands!" Na voorlezing van het procesverbaal door den secretaris, sloot de voorzitter de vergadering. WELDADIGHEID. Middelburg, 27 November 1848. De VEREENIGING tot het Bezoeken der Armen maakt dankbare melding van de navolgende giften als Den 15 dezer, van X., 30 Vrouwen-Hemden en den 24, van A. 50. De Directie der Vereeniging voornoemd J. C. SCFIORER van de SOUBURGEN, Voorz. N. VERHULST Wz.Penningmeester. MIDDEHiStUKG den 27 November. In de vergadering van kiesgeregtigden op 11. zaturdag 25 dezer, waren bij den aanvang 109, later 112 leden tegen woordig. Er werd dadelijkna rmnrlozlng van het procesverbaal der twee vorige bijeenkomsten overgegaan tot het reduce ren van het viertal candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot een dubbeltal. Reeds bij de eerste stemming verkregen de heeren mr. J. J. Slicher van Domburg en prof. Thorbecke, de volstrekte meer derheid van stemmen, t. w. de eerste 87 en de tweede 59 der 109 uitgebragte stemmen, terwijl daarbij de lieer, mr. S. de Wind en jhr. mr. M. C. Paspoort van Grijpskerke 24 stemmen op zich vereenigden. Thans eene stemming zullende plaats hebben over candi daten voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal stelde het bestuur voor, 0111 slechts twee candidaten aan te nemen, waartoe zoude worden overgegaan door opgave van ten hoogste vier tot die betrekking verkiesbare personen door ieder lid bij biljet aan te geven, met dien verstande, dat, indien daarbij reeds dadelijk twee personen de volstrekte meer derheid mogten erlangen deze als candidaten der vereeniging zullen worden geproclameerd, terwijl, ingeval niemand of slechts één persoon bij die stemming de volstrekte meerderheid verkreeg, alsdan eene andere stemming zal plaats hebben uit een vier- of tweetal dergenen die de meeste stemmen op zich hebben vereenigd. Dat voorstel met 87 tegen 24 stemmen aangeuomen zijn de bleek bij de eerste stemmingdat jhr. mr. M. C. Pas poort van Grijpskerke reeds dadelijk 75 van de 112 uitgebragte stemmenen alzoo de volstrekte meerderheid op zich had Den 25 dezer werd in de gemeente Oost- en Westsou burg, in eene vergadering van kiesgeregtigden, bepaald, tot candidaat voor de Tweede* Kamer der Staten-Generaal aan te nemen: mr. J. J. Slicher van Domburgen rot candidaten voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal jhr. mr. M. C. Pas poort van Grijpskerke en mr. IV. C. M. de Jonge van Ellemeet. Door plaatsgebrek hebben wij in onze twee laatste no. de opgaven van candidaten voor het lidmaatschap der Staten- Generaal, uit onderscheidene steden en kiesdistrictennie: kunnen vervolgen; nu zou dit ons nog meerder ruimte weg nemenwij zullen dus die van buiten onze provincie nier meer aanvullen. Bij koninklijk besluit van den 20 dezer is de heer mr. S. van der Swalme benoemd tot auditeur bij den schuttersraad der dienstdoende schutterij 'te Vlissingen. Door Z. M. den Koning is de heer mrJ. A. Mutsaers lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot minister van de. R. K. eeredfenst. Z. M. heeft, bij besluit van den 2 dezer, goedgevon den te verklaren, dat niet gesubsidieerde diaconien geene mag- tiging van het burgerlijk gezag behoeven te vragen, tot het voeren van regtsgedingen. Men zegt dat Z. Exc. de minister van justitie zich de heeren rnrs. P. L. F. Blussé advocaat bij den Hooge Raad, en .7. G. A. Clantprocureur te's Graveniiagetij delijk toegevoegd heeft, om op de in het rapport aan z'.M. over de bezuinigingen opgegevene beginselen, en onder zijn toezigt, zulke wijzigingen in de bestaande wetten te om werpen, als toe de bedoelde vereenvoudigingen in het reTs- wezen noodig zijn. Men verzekert, dat,, volgens uiterste wilsbeschikking van jhr. TV. H. J. baron van Westreenen van TieHandt de staat erfgenaam is, niet alleen van zijne uitmuntende ver zameling van manuscripten en antiquiteitenmaar ooi; be houdens eenige weinige legaten van zijn geheel vermogen een en ander onder voorwaarde, dat die verzameling i haar geheel zal blijven en aangemerkt worden als eene suc cursale der koninklijke bibliotheek, onder de benaming van Meermano Westreenianum. Het schip Atnboinakapt. E. Bergman, is den 24 de zer, van Batavia te Brouwershaven binnengekomen, aan boord hebbende den baron van Haëvell en familie.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1