MIDDELBURGSCHE m C 0 IJ II A IV T. tÊ it°. i4i. Donderdag 4848. k 23 November. 33c0 turen cn !3bmtin0tratictï. strandvonderij. BimuculAtib0cfte STijbingcw. ISuitculanb0cftc x**- v- LIJST VAN KIESGEREGTIGDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de Ingeze tenen dezer Stad, dat de Lijst van de in art. 2 van het voor- loopig Kies-Reglement oraschrevene Kiesgeregtigden volgens art. 3 van hetzelve opgemaaktwelke van den 24 October tot en met den 31 daaraanvolgende, ter visie heeft gelegen ingevolge art. 5 van het gezegd Reglement door den Raad dezer Stad bij resolutie van heden is gesloten nadat door die Vergadering over de ingediende bezwaren en de juistheid der Lijst was beslist; wordende de Ingezetenen tevens verwit tigd dat de nu geslotene Lijst op nieuw voor de belang hebbenden ter Stedelijke Griffie ter visie ligtdagelijks van des morgens tien tot des namiddags drie ure. En zal deze worden afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 22 No vember 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare A. M. BECIUS. VEREENIGING VAN KIEZERS De Kiesgeregtigden in het VIERDE KIES-DISTRICT van Zeeland worden allen uitgenoodigd om zich te verza melen op Maandag den 27 dezer maand des voormiddags ten 10 ure, in het Logement de Eenhoorn, te OOSTBURG, ten einde zich te verstaan voor de keuze van twee Candi- daten voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Groede en Ijzendijke, den 20 November 1848. Namens de Vereeniging tot bevordering van goede keuzen voor de Staten-Generaalin het voor schreven Kies-District. PIAMMACHERVoorzitter. I. C. O. BENTEYN, Secretaris. UITLOTING h iNSIIILETTE N. De COMMISSIE tot Verevening en Amortisatie van de gevestigde Schulden der Stad Middelburg brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden datter voldo"- mg aan het Koninkiijk Besluit van den i3Februarij 1819 Litt. M3, waarbij is gearresteerd geworden een plan van Verevening van de achterstallige Interessen op dezer Stads Obligatien verschuldigd, op den 24 dezer maand, des namiddags ten twee uren op het Raadhuisin het openbaar zal worden overgegaan tot de uitloting van honderd stuks Kansbiljetten van de Stedelijke rentelooze Schuld te zamen een Kapitaal opleverende van vijftig duizend Gulden. Middelburg, den 7 November 1848. De Commissie voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve, A. M. BECIUS. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VEERE als daartoe door den Stedelijken Raad geautoriseerd brengen ter kennis, dat op Vrijdag den 24 dezer loopende maand, des voormiddags ten 11 ure, ten Raadhuize aldaar, in het openbaar zal worden overgegaan rot de uitloting van dertig Nommers, ad xo ieder, der achterstallige loopende Schul den derzelve Stad. Veere den 15 November 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. KLEINMAN. Ter ordonnantie van dezelve J. P. van den HEUVEL, Secretaris. HENGSTENKEUR. De Provinciale COMMISSIE van LANDBOUW in Zee land, brengt bij deze ter kennis van belanghebbendendat naar aanleiding van Art. 21 van het Reglementtot instand houding en verbetering der Paarden-fokkerij in deze Provin cie goedgekeurd bij Zijner Majesteits Besluit van den 12 Junij 1848, 110. 88, en ingevolge daartoe strekkend advies van de met de keuring belast geweest zijnde Commissie aan de navolgende Hengsthoudersde bij Art. 19 van bo vengemeld Reglement bedoelde premien over den jare 1848, zijn toegewezen geworden. In het iste District: eene premie van f 50. Aan Aarnout Moenste Biggekerke voor deszelfs vier jarigen ligtbruinen inlandschen Hengst. In het 2de Districteene premie van 50. Aan Jan de Vlieger, te Noordgouwevoor deszelfs ze venjarigen bruinen inlandschen Hengst. In liet 4de District: eene premie van 75. Aan J. D. de Brouwer, te Aardenburg, voor deszelfs zesjarigen zwarten Inlandschen Hengst. Middelburg den 23 November 1848. Namens de Commissie van Landbouw in Zeeland W. Ph. VISSecretaris. De regthebbenden op eene SLOEP lang 4,60 El van binnen groen, van buiten zwart en wit, en op eene groote Sloep of BARKAS, gemerkt No. 104, Les deux Soeurs Treportop den 18 en 19 November 11. in Noordbeveland aangespoeld en geborgen kunnen zich ter reclame vervoe gen bij den Opper-Strandvonder Bewesten-Schelde te Mid delburg. JVELDADIGIIEID. Viisslugen den 20 November'1848. Het BESTUUR over de Werkiorigting voor Behoeftigen alhier heeft het genoegen dankbare melding te kunnen maken van de ont vangst eener som van 289 zijnde de zuivere opbrengst van het door den Heer A. Ruijsch vervaardigd drama: de JVees van Brus sel, en ten behoeve van gezegde inrigting uitgegeven. Moge dezen edelen menscherivriend die zoo dikwijls re. ds door zijne talenten de hulpbehoevenden krachtdadig heeft ondersteund bij voortduring lust en gelegenheid geschonken worden om zijne vermogens ten nutte van zijne evenmenschen je kunnen blijven be steden en hij in de achting van alle weidenkenden in den dank der belioeftigen en in eene stille zelfvoldoeninghet loon vinden voor deze belanglooze opofferingen 1 Het Bestuur over de Werkinrigting voornoemd J. W. CALLENFELS, Voorzitter. \Y. de KRUYFF Secretaris. DIAKENEN bij de Hervormde Gemeente te VEEREgeven bij deze met hartelijke dankbaarheid aan den edelen gever, berigt van de ontvangst eener som van 50 in Goud in de Kerk-eoiiecte van heden morgen aanwezig; met den wenscli dat de Algoede vele har ten neigen moge om dit edele voorbeeld na te volgen Veere 19 November 1848. Namens dezelve, L. VAN WALLENBURG Scriba. MIKDELBURCl den 22 November. Het definitief ministerie is benoemd: Alle de tijdelijke mi nisters zijn aangebleven behalve de minister van buitenland- sche zaken de heer Bentinck, die als gezant naar Brussel terug zal keeren. De minister van de R. K. eeredienst, de heer Ligktenveltzal voorloopig de portefeuille van buiten- landsche zaken waarnemen. De minister Rijk behoudt de portefeuille van marine, en tot minister van koloniën is be noemd de heer G. J.Baud, voormalig directeur der cultures in Oost-Indie. Bij deze gelegenheid heeft Z. M. benoemd de heer Rijk tot kommandeur der Willems orde de heeren Donker Cur- tius en de Kempenaertot groot-kruissen van de orde van den Nederlandschen Leeuw, de heeren IJghtènveltVoet, van Bosse en Heemstra tot kominandeurs van de orde van den Nederlandschen Leeuw, en den heer Bentinck tot mi nister van Staat. Bij besluit van den 12 dezer, heeft Z. M. aan den ge- neraal-majoor titulairbelast met de functien van chef van den generalen staf in Oost-Indie, .7. Penning Nieuw land vergunning verleend tot hei aannemen en dragen der versier selen van kommandeur der Zwaard-orde hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Men meldt uit s Gravenhage den 20 dezer: In den loop der vorige week in binnen deze residentie door zich noemende Protestantsche kiezers van het Vide en Vilde hoofd-district Zuid-Holland,", aan een groot aan tal kiezers toegezonden eene circulairegeteekend Best. van A, houdende eene oproeping aan Protestantsche kie zers, om voor hunne belangen te waken. Deze circulaire heeft tot vele gesprekken aanleiding gegeven, waarbij aller lei gissingen gemaakt zijn omtrent de bron, waaruit zij zou zijn voortgevloeid. Sommigen waren van gevoelen, dat die circulaire van de ma^onieke loge hier ter stede zou zijn uit gegaan; anderen van het genootschap Unitas alhier. Ten einde deze geruchten bij het minder nadenkend publiek geen verderen ingang re doen vinden kan men van goederhand verzekeren, dat, zoowel de mafonieke loge als het genoot schap Unitas, geheel vreemd aan voornoemde circulaire zijn. Men verneemt dat van de twee ohoiera-lijdersdie in het cholera-hospitaal alhier waren opgenomende eene her steld en de andere overleden is, en dat zich sedert geene lij ders ter verpleging aldaar meer hebben opgedaan." De Amsterd. Courant meldtdat het schip Katharine Jacksou, kapt. IV. IV. Staffort met 158 landverhuizers van Rotterdam naar Nieuw-York bestemd te Squanteum- beachJerseyomstreeks 300 mijlen van Nieuw-York, ge strand is maar dat al de passagiers gered zijn. Oost-Indische Tijdingen. Batavia 27 september. Ten gevolge van de aankomst van de mail uit Nederland was de handel in producten vrij levendig en werd er voor al in suikerzoo voor Nederlandsche als Engelsche reke ning, veel omgezet. Tot deze afdoeningen hebben echter veel bijgedragen, de merkelijk gedaalde vrachten. De sche pen Ida Elisabeth en Graaf van Nassau hadden vracht aan genomen tot 70 voor rijst en ƒ80 voor suiker per last, terwijl de 4 Gebroeders suiker laadt it 4.10 p. sh. naar Cork om orders. De wisselkoers bleef onveranderd 95 pet. Den 2 september is Z. Exc. den minister van Staat, gouverneur-generaal J. J. Rochusseu, in den echt vereenigd met mejufvrouvv E. C. Vincent. Voor het overige zijtt de berigten van geen bijzonder belang. In de eerste helft van augustus waren in onderscheidene gedeelten van Java bepaaldelijk in de residentien Baglen Banjoemaas en Bezoekievele en zware regens gevallen waardoor de te veld staande gewassen hadden geleden en aan wegen en bruggen aanmerkelijke schade was aangebragt. Den 2 september was te Batavia en op andere plaatsen eene vrij hevige aardbeving gevoeld die echtervoor zoo veel men tot dusver wist nergens schade had veroorzaakt. Den 7 dier maand was een groot gedeelte van den te Soe- rakarta zeer nabij den kraton gelegen kampong Kaoman door brand vernield geworden. Engeland. Londen 18 november. 'Het hof vertrekt den 23 dezer van Windsor naar het eiland Wight, om al daar drie weken te blijven en dan den xvinter verder te Wind sor door te brengen. Uit Richmond verneemt men dat de voormalige ko ningin der Franschen, die bij hare komst aldaar zeer lijden de was, thans bijna hersteld is. De overige familie onder vindt geene gevolgen meer van de onwillekeurige vergiftiging- door het gebruik van het water uit de pijpen op het kasteel van Claremont, die 1111 allen door nieuwe zijn vervangen. Van Sheerness schrijft men den 16 dezer het volgende: De bark Laurens Koster, kapitein D. R. Klevevan Rotterdam naar Batavia, aan boord hebbende 128 soldaten der infanterie, is heden door de stoomboot Robert Bruce in deze haven gesleepthebbende vele zieken aan boord. Zes soldaten zouden na 6 tot 48 uren lijdens aan de cholera be zweken zijn en 27 anderen waaronder manschappen der equipagie, ziek liggen, waarvan 20 aan de gewone onge steldheden en 7 aan de cholera. Het schip is naar de Nore gezonden tot afwachting van orders uit Londen werwaarts de gezagvoerder zich begeven heeftten einde verlof te ver krijgen om de troepen aan boord van een ander vaartuig over te schepen en aldus beter de ramp te bestrijden. Met de Overland-post zijn berigten ontvangen uit Bom- bay van den 17 en uit Calcutta van den 7 october. De staat van zaken te Moultan en in Punjaub was nog dezelfde als bij het vertrek der vorige mail. De handelsberigten lui den gunstig. Iluitschland. Berlijn 17 november. Volgens hetgeen alhier verhaald wordt van de aangewende pogingen door he: stadsbestuur, om den prins van Pruissen te bewegen, a!s bemiddelaar op te treden in den strijd tusschen de kroon en de constituerende vergadering heeft de genoemde vorst11a van den koning daartoe het vereischte verlof te hebben be komen, de bezending ontvangen 5 maar al dadelijk te ken nen gegeven, dat, naar zijn inzien, aan geene bemiddeling meer te denken viel. Onder de leden bevond zich dehoog- leeraar Gneistwelke,'iu de overtuiging, dat het regt aait de zijde der vergadering waste vergeefs heeft getracht zulks den prins te bewijzen. De vorst heeft 's mans rede nen niet zonder aandoening aangehoord, maar verklaard, daardoor geenszins te zijn overreed geworden. Hij moet daar bij hebben gevoegd dat met den gewezen voorzitter Gfa- bow de belangen van den dag in het breede waren bespro ken doch dat ook deze staatsman van gevoelen was ge weest, dat er op dit oogenblik aan geene wijziging van het ministerie te denken wasen dat het volgen van den nu inge slagen weg het eenige middel opleverde, om aan de in Ber lijn heerschende regeringloosheid een einde te maken. Op de aanmerking, dat welligt de kroon, bij het voortduren van den strijd in groot gevaar zoude geraken heeft de prins geantwoord dat als het regerende stamhuis moest val len het ten minste met eere zoude bezwijkenmaar dat welke ook de uitkomst mogt wezenaan de eenmaal ver leende vrijheden niets zoude worden verkort. Op de vraag, welken waarborg men daarvoor had antwoordde de prins dat het gegeven woord en de godsdienstzin van den koning zoowel als van hem zeiven als eene genoegzame waarborg kon gelden. Frankfort 18 november.In de zitting van het Parlemeru van heden heeft de rijks-minister von Schmerling aan de vergadering medegedeeld, dat de als buitengewoon commis saris naar Berlijn gezonden afgevaardigde Bassermann de i vorigen avond van daar was terug gekeerd en dat het rijks ministerie de dringende noodzakelijkheid, dat het centraal bestuur in de tegenwoordige omstandigheden in Berlijn voort durend werd vertegenwoordigd in aanmerking nemende onmiddelijk in dezelfde betrekking twee andere afgevaardig den de heeren Simson en Hergenhahnderwaarts had ge zonden. Daarna zijn de beraadslagingen begonnen over een, in de vorige zitting gedaan voorstel van den afgevaardigde Rappart. Het voorstel hield hoofdzakelijk in dat ver mits het parlement bij het besluit van den 14 dezer had be paald dat het centraal-bestuur werd gemagtigd om den koning van Pruissen uittenoodigen om de rijks-vergadering weder naar Berlijn te verleggen zoodra alle vreesdat de waardigheid en vrijheid dezer vergadering in die stad zouden worden belemmerd, zou zijn opgeheven, en om een minis terie te benoemen*, hetwelk het vertrouwen des volks bezit; vermits de heer Bassermann zich niet naar den zin van dat besluit had gedragen, en zich, in strijd met hetzelve, aan de zijde der regering en van den koning had geschaard zoodat de constituerende vergadering met geweld was uf. een gedreven de burgerwacht ontwapend enz. waardoor het gebeurde te Weenen ook voor Berlijn was te voorzien het parlement den Rijks-commissaris Bassermann dadelijk zou doen terug roepen en andere commissarissen derwaar's zenden met last om bij den koning aan te dringen op het onmiddelijk weder intrekken van de besluitenwaarbij de constituerende vergadering wordt verlegd de burgerwacht ontwapend, Berlijn in staat van beleg is gesteld, enz. Nadat de heer Rappart zijn voorstel nog weder mondeling had toegelicht, heeft de heer Bassersnann het woord opge nomen, en na eene breedvoerige uiteenzetting van de wijze waarop hij zijne zending had volvoerd verklaard dat hij geene kans ziende om het besluit van den 14 ten uitvoer te doen leggen was terug gekomen en zijn ontslag als com missaris had gevraagd. De heer Rappart heeft daarop zijn voorstel terug genomen.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1