MIDDELBURGSCHE 0 I R 4 N T. W. 140. Dingsd.ag 1848. *4g| - -m 21 November. ïïöEZJüïF; ïScettircu cti ^bminiötvatwn. öinucnl.Miböchc ftijbittgett. sSuitcnLiub^clic buigen. ij»iraiiiniiMflwmtfiM>aam«EaaaManat««iBja«g^ i—'r 11 rrviV ump I'Jl OF IN CIE ZEELAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den 7 December des jaars 1848, des voor- middags ten tien ure, zullen, onder nadere approbatie, door den Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zeeland, of, bij deszelfs absentie, door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Wa terstaat in de Provincie Zeelandaan het lokaal van het Gouvernement, te Middelburg worden aanbesteed: Het Herstel der BOORDEN van het KANAAL van NEU ZEN, van de Limiet tegen Oost-Vlaanderen af tot aan de Westelijke en Oostelijke Binnen-Sluizen wederzijds Neuzenalsmede die van het Zijkanaalaan de Axel- sche Sassingalsmede met inbegrip der vereischte Rijs- en Steen-materialen en het onderhoud totden 1 Junij 1850. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek der bovengemelde aanbesteding zalboven en behalve aan het lokaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en aan dat van het Gouvernement der Provincie Zeeland Middelburg ter lezing liggen op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats-werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende drie dagen vóór de besteding de noodige aanwij zing in loco worden gedaan en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A. Calandte Mid delburg, en den Adspirant-Ingenieur .7. Dirkste Neuzen. De tijdelijke Minister van Binnenlandsche Zaken, J. M. de KEMPENAER. MINISTERIE FAN FINANCIËN. PROVINCIE ZEELAND. KANTON MIDDELBURG. PUBLIEKE YERKOOPING. De ONTVANGER der Registratie van de Geregtalijke en Administratieve Akten te Middelburg, als daartoe gemag- tigdzal, op Vrijdag den 24 November 1848, des mid dags ten 12 ure, in het Provinciaal Geregtshof, op het oude Kerkplein te Middelburg, publiek, om comptant geld, met bijbetaling van 10 pet. voor onkosten, presenteren te verkoopen: Eenige oude Kleederen Linnen Koper Ijzer Gewe ren Maten en Gewigten een Zilveren Horlogie Ket ting, Cachet en Sleutel, en wat verder zal worden gepresenteerd. Deze goederen zullen een uur te voren op genoemde plaats te zien zijn. De Ontvanger voornoemd, W. L. van SONSBEECK. KIEZERS IER C ADERING. Het BESTUUR der vereeniging van KIESGEREGTIG- DEN in het eerste Kies-District van Zeeland, te Middel burg, brengt (ingevolge besluit der Vergadering gehouden den li dezer loopende maand) ter kennisse van hare Leden, dat in de op heden gehoudene vergadering het viertal van Candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is gearresteerd, bestaande uit de volgende heerenMr. .7. J. Slicher van Domburg. Prof. R. J. Thorbecke. Mr. S. de Wind. Jhr. Mr. Patpoort van Grij'pskerke. En roept gemeld Bestuur alle Kiesgeregtigden uit dit dis trict die tot eeue getrouwe en vrijzinnige ten uitvoerlegging der Grondwet wenschen mede te werken tevens op om te compareren op Zaturdag aanstaanden den 25 dezerdes middags twaalf ure om alsdan over te gaan tot het reduceren van voornoemd viertal tot een tweetalalsmede tot eene keuze van twee Candidaten voor de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal. Middelburg, den 20 November 1848. Ph. van den BROECKEVoorzitter. J. J. de KANTER Secretaris. WELDADIGHEID. Veere dén 17 Noyember 1848. Mogt de Commissie uit de heide Armbesturen te dezer Stede ge durende het afgeloopen Wintersaizoen 184J vele blijken van mild dadigheid zoo der Ingezetenen als Tan eenige edeldenkenden uit het naburige Middelburg ondervinden en daardoor aan de behoeften der verarmden in hun midden leeniging hebben kunnen verschaffen zoo koestert zij daardoor de hoop ook in het aanstaande Wintersaizoen ondersteuning en medewerking te zullen erlangen. Eene gelijke Commissie uit de beide Armbesturen heeft zich dan ook weder voor het aanstaande Wintersaizoen in overleg en met goed keuring van het Stedelijk Bestuur daartoe te zamen gestelden mogt al spoedig het voorregt genieten eene krachtige bemoediging te erlangen, doordien op heden bij den Notaris ff. M. Snijder alhier, van een edeldenkende uit Middelburg onder de letters XXaan hem voor de Commissie de aanzienlijke gift van ƒ50in tien munt biljetten ieder ad 5 werd ter hand gesteld waarvan dan ook bij deze dankbare vermelding wordt gemaakt. De Commissie voornoemd L. vak WALLENBURG. M. J. VA» dis* HEUVEL. J. GEBUWET. A. D. OERLEMANS. MIDDELBURG den 20 November. In de op heden alhier gehoudene derde vergadering van kiesgeregtigden isuit de in de vorige bijeenkomst gefor meerde lijst van candidaten voor de Tweede Kamer der Sta ten-Generaalhet volgend aangevuld viertal bij stemming uit- gebragt: de beer mr. J. J. Slicher van Domburgprof. R. J. Thorbeckemr. S. de Winden jhr. mr. Paspoort van Grijpskerke. Verder verwijzen wij naar de bekendma king van het bestuur der vereeniging van kiesgeregtigden, hiervoren. Laatstl. vrijdag avond heeft men hier, en ook elders, aan de lucht een gjoed waargenomen die in het eerst aan eenen zwaren brand deed denken maar later voor een zeer schoon noorderlicht is gehouden. Uit Veere meldt men ons deswegensdat aldaar in den avond van vrijdag 11. een prachtig noorderlicht is waargeno men, strekkende van het noordoosten naar het westen; circa 10 ure verhief het zich met pracht tot aan het toppunt des hemels en was de lucht als iii vuur en vlam gehuld, het licht was bij tusschenpozen zoo helder dat men op een verren afstand de kleinste voorwerpen kon onderscheiden." Wij zijn verzocht te melden dat de tooneel-directeuren EM. van Beem en L. B. van Sluijs voornemens zijn ge durende dezen winter in de provincie Zeeland eenige tooneel- voorstellingen te geven. Bij besluit van den io dezer heeft Z. M. de Koning ver gunning verleend aan de heeren ,7. K. baron van Goltstein mr. J. Fabius en mr. G. A. den Tex tot het aannemen en dragen van het gouden ridderkruis van de orde van den Verlosseren aan de heeren mr. B. C. .7. Visscher IV. Scheurleer en G. Tomasachi tot het aannemen en dragen van het zilveren ridder-kruis van gezegde orde, hun door Z. M. den koning van Griekenland geschonken. Z. M. heeft den heer .7. P. C. Rulofslaatstelijk direc teur van financien in Neèrlands-Indie benoemd als staats raad in buitengewone dienst. Men schrijft ons uit Axel den 14 november: - Mogten Axels ingezetenen den 11 dezer bij de intrede van hunnen nieuw benoemden burgemeester veel belangstel ling aan den dag gelegd, en in het algemeen getoond heb ben, dat de keus des Konings ook hunne keus is geweest; (van welk een en ander in deze courant van den 16 dezer melding werd gemaakt) niet minder heeft de heer van Dig gelen bij die gelegenheid blijken gegevendat hij zulks op prijs wist te stellenzoo als dit ook vroeger is vermeld. Dit was echter met dien dag niet geëindigd neen Gisteren avond heeft zijn edel achtb. nog een luisterrijk bal gegeven waarop een groot aantal van Axels voornaamste ingezetenen waren uitgenoodigddie daaraan allen deel namen." Verkiezingen voor de Staten-Cfeneraal. Vervolg der voordragt van C'andidaten.j Eerste Kamer. De heeren Beverwijk baron A. W. van Brietien tot de Groote Lindt C. DiemontL. Boreel en W. C. van Vollenhoven. Bleiswijkmr. P. LoopuitZ. K. H. Prins Frederik der Nederlanden en M. A. T. H. Hofman. Maastrichtmr. Copes van Hasselt. Medemblik mr. EbelingP. Huidekoper, jhr. mr. P. van Akerlaken, jhr. Qitarles van Ufordjhr. Brandsenvan de Lijpe en schout-blj-nacht van Son. PurmerendJ. F. ImsingerT. van der Oudermeulen J. E. Koch en Laan Willink. Tilburgjhr. mr. F. X. Verheije en jhr. L. Sassen van IJsselt. IJsselsteinmr. GrotheMaartens van Sevenhoven en baron tP Ablaing van Giessenburg. Zwolle mr. J. C. van Haersolte van Haerst. Tweede Kamer. De heeren. Alkmaar: J. T. Koorn Jr.mr. C. van Foreestó1. A. de Moraezmr. G. van Leeuwenmr. .7. A. Kluppel.7. A. C. Verhoefmr. P. A. de Lange en Sandenberg Ma- thiessen. Assen graaf L. van Heiden Reinestein op eigen voor dragt. Bergen-op-Zoommr. L. D. Storm, mr. Meeussen en prof. Thorbecke Beverwijk mr. W. H. van Voorst. Bleiswijk: mr. K. A. Poortman en S. Rijnbende. Breda: mr. L. D. Storm, J. T. Jespers prof. Thorbecke C. van Heusden mr. K. A. Meeussen .7. Mastboommr. de Man Ez.mr. P. Gouverneur en mr. Hollingérus Pijpers. Groningen mr. B. Wichers W. L. de Sturlen en mr. A. Oudemans. 's Hertogenbosch mr. N. F. C. J. Sassen J. F. Jespers H. A. Bijvoet en mr. L. D. Storm. Medemblik H. Beijerman Tengbergen baron van Gold- steinW. H. Suringarmr. E. Luzac prof. Ackersdijk W. J. C. van Hasselt en prof. Thorbecke. IJsselstein: E. C. M. van Doorn, ridder van Rappard en M. A. M. van Asch van Wijck. >0-0-0-0 "©-O-O-©-© Van het Verslag van den raad der tijdelijke ministers aan Z. M. den Koning betreffende de in te voeren bezuinigingen door al de acht ministers onderteekendlaten wij volgens toezegging in ons vorig nommer hier den hoofdzakelijken inhoud volgen. De slotsom van hetzelve isdat de voorgestelde vermin dering van uitgaven ten minste twee millioenen zal kunnen bedragen en dat deze somnaar het oordeel der bewinds lieden, in het vervolg van tijd nog voor uitbreiding vat baar is. In dit verslag wordt opgemerktdat ook voor pensioenen aanzienlijke sommen zijn uitgetrokken, welke de geldmid delen van den staat allerbelangrijkst drukken. De ministers meenendat dit onderwerpzonder aan verkregene regten tekort te doen, op nieuw bepaald en naauwgezet zalbehoo; ren te worden overwogen. Op het departement van oorlog wordt eene besparing voor gesteld van 1,269,000met afschaffing van een regement kavallerie eene compagnie rijdende-, eene compagnie veld en twee compagnien vesting-artillerie eene vermindering van het wapen der infanterie met een tiende gedeelte en ver dere verminderingen van een vijfde tot een vijftiende ge deelte. Tevens wordt voorgesteld het slechten en verkoo pen van de vestingwerken van DeventerZutphen en Does burg. Voor het binnenlandsch bestuur worden verminderingen voorgesteld van het aantal der leden van de collegien der Gedeputeerde Statenvan 2 in de grootere en van 1 in de kleinere provinciën op de kosten der hoogescliolen eene vermindering van 70,000hetzij door vernietiging van eene derzelven hetzij door verdeeling der faculteiten afschaffing van de koninklijke academie te Delft. Ten aanzien van het departement van justitie wordt aan gemerktdat geene uitzuiniging op de belangrijke kosten der regterlijke magt te verkrijgen isdan door eene verandering van het geheele raderwerkter bevordering van meerderen spoed in het afdoen van lijfstraffelijke zaken en meer een voudigheid mindere kostbaarheid in de behandeling van burgerlijke zaken. Men meent dat deze uitkomsten te ver krijgen zouden zijn door de afschaffing der elf provinciale geregtshoven de bijeenvoeging van sommige regtbanken en de uitbreiding van het territoriaal regtsgebied der overgeble vene en van het materieel regtsgebied der kanton-geregten. De resultaten van het stelsel waarvan in het verslag eene schets wordt gegeven zouden zijn behalve het wegvallen der elf hoven met toebehooren dat ten minste dertien ar- rondissements-regtbanken zouden ophouden te bestaan, en daardoorbij eene wettelijke verandering eene besparing van 320,000 zou worden verkregen welke nog door ver mindering op gevangenis- en geregts-kostentot een half millioen zou kunnen aangroeijen. Voor de marine wordt de afschaffing van de werf te Rot terdam; voor de financien die van het collegie van raden van de munt aanbevolen. Z. M. de Koning heeft verklaard, met belangstelling ken nis te hebben genomen van dit rapport; zich over't geheel met de strekking daarvan, bij de noodzakelijkheid van be zuiniging te kunnen vereenigen en het doeltreffend te ach ten dat het verslag openbaar worde gemaakt. Engeland. Londen 15 november. De meeste minis teriele dagbladen en ook de Times keurt de handelwijze van de Pruissische regering tegenover de constituerende verga dering volkomen goed. Dit blad meentdat die regering tot dus ver de grenzen der constitutionele magt, welke dooi de wetten en gebruiken der meest vrije natiën volkomen er kend zijn, geenszins te buiten gegaan is; dat haar standvas tig maar tevens gematigd gedrag niet alleen geschikt is tot de handhaving van de regten der kroontot bemoediging van de goedgezinde gedeelten des volks en tot opbeuring van het vertrouwen der krijgsmagtmaar ook noodzakelijk tot verzekering der regtmatige vrijheden van alle burgersdat de uitslag nog allezins onzeker is, en dat nog hevige schokken te voorzien zijn, maar dat de wijze, waarop graaf Bran denburg At zaak heeft aangevat, hoop geeft, dat hij zal volhouden en zijn vaderland redden. Volgens de Texar Star zoude een millioen mumiën in de omstreken van Durango in Mexico ontdekt zijn. Zij staan overeind en zijn even als de Egyptische mumiën met stroo- ken en versierselen bedekt. ESuitscMaml. Tijdingen uit Weenen van den 15 melden de aankomst aldaar van den nieuwbenoemden gou verneur dier hoofdstadden veldmaarschalk-luitenant von Welden. Door dezen was eene proclamatie in zeer verzoe nenden geest aan de bevolking uitgevaardigd waarin hij hare medewerking tot herstel der wettige orde en haar vertrouwen vraagt. Gelijktijdig was door hem de tot dusver gestremde gemeenschap tusschen de stad en de voorsteden vrijgesteld. Voortdurend trokken van alle kanten talrijke afdeelingen troepen naar Hongarije op. In Weenen wordt, sedert eenigen tijd door den priester T. Trautmann onder den titel Terugkeering tot het Apos tolische Christendom een tijdschrift uitgegeven, dat zich ten doel heeft gesteld zoowel Protestanten als R. Katholieken tot onderlinge verdraagzaamheid op te wekken. De apos tolische geloofsbelijdenis wordt daarbij als de gemeenschap pelijke band tot vereeniging voorgesteld. Berlijn 16 november. D? koning heeft het paleis van Sanssouci veriatenen het slot te Potsdam betrokken. Z. M. heeft den bevelhebber van de burgerwacht dier stad bij zich ontboden en dezen te kennen gegeven dat hij zich alle zins aan hare hoede toevertrouwde en steeds rekende op de beproefde trouw van de inwoners aan hem en zijn huis; met de herhaalde verzekering, dat de eenmaal den volke verzeker de vrijheden ongeschonden zouden worden gehandhaafd. Ook de rijks-commissaris Bassermann bevindt zich nog in Potsdam. De prins en de prinses van Pruissen hebben zich almede van hun paleis op den Babertsberg naar het slot van Potsdam be geven. Het stads-bestuur van Berlijn heeft zich nu werke lijk tot dien priDs gewend, teneinde hem, zoo mogelijk, te bewegen om bemiddelend tusschen de kroon en de meerder-

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1