MIDDELBCRftSCHE C O U B A IV T. W. 139. Zaturdag 1848. 18 November. Bcssüttrctt en I3bmitu0tv*aticn. WAAR S HUW ING. De PLAATSELIJKE COMMISSIE van Geneeskundig Toe- voorzigt alhier acht het van haren pligt de Ingezetenen te gen het aanstaandeSt. Nicolaasfeest te moeten waarschuwen tegen het gebruik van Suikergoed, hetwelk niet zelden met zelfstandigheden gekleurd wordt, welke nadeeligja zelfs gevaarlijk zijn voor het leven van den Mensch. Zij herinnert tevens de Vervaardigers en Debitanten van dergelijke waar, aan de bepalingen der wet van den 19 Mei 1829, Staatsblad no. 35) strekkende om de vermenging van vergiftige of andere schadelijke zelfstandigheden in Eet- en Drinkwaren te beteugelen. Middelburg, den 17 November 1848. De Plaatselijke Commissie voornoemd H. RIPPING, Voorzitter. Adr. A. FOKKER Secretaris. AANBESTEDING. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden te Middelburgzalop Maandag den 20 Novem ber 1848, des voormiddags ten elf ure, in haar gewoon Lokaalvaceren tot het aanbesteden van hetin dezen Winter voor die inrigting benoodigde VLEESCH. Zullende er op geene Biljetten van Inschrijving worden acht geslagenwaarvan de Inschrijvers niet zeiven tegen woordig zijn. De conditiën dezer aanbesteding liggen van heden af ter bezigtiging in voorschreven Lokaal. Middelburg, den 10 November 1848. Namens de Commissie voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYSSecretaris. BIJBELGENOOTSCHAP. Den 13 November 1848 is, onder het opschrift: voor het Bijbelgenootschapbij den Thesaurier lambrechtsen een vijfguldenstuk ontvangen hetwelk daags te voren in de Walsche kerk onder het gecollecteerde is gevonden. OPROEPING PAN KIEZERS Het BESTUUR der Vereeniging van Kiesgeregtigden te MIDDELBURG verwittigt hare Ledendat de op heden plaats gehad hebbende Vergadering verdaagd is tot Maandag 20 November 1848, des middags één ure, in hetzelfde Lo kaal ten einde het viertal der candidaten voor het Lidmaat schap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan te vullen. Middelburg, den 17 November 1848. Ph. van den BROECKE, Voorzitter. J. J. de KANTERSecretaris. OPROEPING PAN KIEZERS. De STEMGEREGTIGDEN in het Onder-Kiesdistrict WESTKAPELLE bevattende de Gemeenten JVestkapelle BiggenkerkeMeliskerke en Zoutelandeworden verzocht te verschijnen op Woensdag den 22 November aanstaanden des namiddags ten één ure in het Logement het Koffijhuis te Westkapelleten einde zich onderling te verstaan over de benoeming van twee Candidaten voor de Eerste en een Lid van de Tweede Kamer der nieuw te verkiezen Staten-Generaal. ij i mietU au bc-chc ®ijbiw0ew. SIIDBBLiIlïtlXCr den 17 November. In de heden alhier gehoudene vergadering van kiesgereg tigden tot het formeren van een viertal candidaten voor de betrekking van lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal is bij eene eerste stemminguit het bevorens gemaakte grostalmet eene volstrekte meerderheid van 55 stemmen als eerste candidaat verkozen de heer mr. J. J. Slicher van Domburg. Uit hoofde van den vergevorderdén tijd werd de stemming voor de overige drie candidaten^ aangehouden tot éene vergadering van aanstaanden maandag. Meer omstandig berigt geven wij morgen in een Bijblad, waarin ook de definitieve lijst der verkiesbaren tot afge vaardigden ter Eerste Kamer der Staten-Generaal zal wor den medegedeeld. Verkiezingen voor de Staten-Generaal. Zie hier weder eenige namen van personenwaarop men de keuze wil doen vestigen bij de aanstaande verkiezingen voor de Staten-Generaalzoo als die door de dagbladen zijn medegedeeld Eerste Kamer. De heeren Amerongen jhr. mr. J. C. Martensvan Zevenhoven JV. H. van Nellcsteyn en van Broekhuizen. Amersfoort: J. W. H. Bosch, en jhr. Martens van Ze venhoven. Arnhem baron van Heeckeren van Enghuyzen, baron Brantzen van de Zypebaron Nagel van Wisch Brandts van t Joppejhr. mr. van Nispen van Zevenaerbaron van Bijland van MarienbergG. H. Anders en R. M. Dullert. GoorBosch van Drakenstein van Heeckeren tot Wasse naar en Roesingh Udink. *S Gïavénhage II. baron van Zuylen van NyeveltW. Jochemsgraaf A. T. J. A. van der Duyn van Maasdam, en J. C. Brand. Oud-Beljerland Prins Frederik der Nederlanden en graaf A. T. J. A. van der Duyn van Maasdam. UtrechtMartens van ZevenhovenW. E. RamJ. W. H. Bosch en S. van Walcheren. Weesp J. van Eijkmr. J. Corver HooftJ. E. Krek, en J. G. Pabst Rutgers. Zwolle J. C. baron van Haersolten. Tweede Kamer. De heeren Amerongen J. D. C. C. W. baron 0'Ablaing van Gies- senburg. AmersfoortS. van Walcheren. Arnhem: mr. W. H. Dullert, mr. .7. M. de Kempenaer, jhr. mr. Nedermeijer van Rosenthalmr. Erekink Busgers, prof. Thorbeckevan Songepensioneerd schout-bij-nacht, prof. Ackersdijk en mr. .7. van 's Gravenweert. Briellemr. S. II. Anemaet. Goor W. JalinkA. JanninkStorm van 's Gravesan- de en prof. Ackersdijk. 's Gravenhage jhr. W. Boreel van Hogelanden en mr. G. W. Verwey Méjan. Haarlem: mr. W. H. van Poort, P. EliasQn C. Diemont. Oud-Beijerland W. Wijnaendts en L. Kluit. Bij de op gisteren gehoudene aanbesteding der werken tot herstel en onderhoud van 's Rijks zeeweringen te Vlis- singen en Verezijn deze aangenomen door den heer .7. Filis te Breskensvoor eene som van f 36,600. Door den tijdelijken minister van financien is, ten gevolge van Zr. Ms. besluit van den 13 dezer, tot intrekking der nog overige muntbiljetten van tien gulden en van vijf gulden bekend gemaakt: 1. dat met aanvang van den 1 december eerstkomende bij de Nederlandsche bank te Amsterdam worden ingewisseld al de muntbiljetten van 10 en van 5, waarvoor het tijdstip van intrekking op den 31 decem ber 1848 bij gezegd besluit .is bepaald als zullende de bil jetten van die grootte met den 1 januarij 1849 hebben op gehouden wettig betaalsmiddel te zijn 2. dat ten gerieve van het algemeen, de gezegde muntbiljetten van 10 en van 5 nog gedurende drie maanden na den dag voor de intrek king vastgesteld, en dus tot eti met den 31 Maart 1849, in alle betalingen aan de schatkist zullen worden aangenomen. Volgens aankondiging door den tijdelijken minister van financienzullen er nog 2 millioen schatkist-biljetten wor den uitgegeven. Voor de volgende mededeeling is ons de plaatsing verzocht. Uit Luxemburg wordt van den 11 geschreven, dat het ministerie bij een votum van vertrouwen in de kamer der afgevaardigden, slechts eene meerderheid van 26 tegen 21 stemmen erlangd hebbende zijn ontslag aan Z. M. den Ko ning-groothertog gezonden heeft. 23mt£ul«nibdcsic ®i)bu»0cn. Dultscliland. In het officiële gedeelte der Wiener Zeitung van den 10 november vindt men het volgende: Door een vonnis van den krijgsraad van den 8 dezer is Robert Blutnboekhandelaar uit Leipzig, volgens zijne eigene bekentenis overtuigd van zich aan oproerige redenen en gewapendén tegenstand tegen de keizerlijke troepen te hebben schuldig gemaakt, ingevolge de proclamatien van Z. D. den K. K. veldmaarschalk vorst Windischgratz van 20 en 23 october, ter dood veroordeeld geworden en is dit vonnis den 9 november 1848, des morgens ten half acht ure in de Brigittenau door middel van kruid en lood aan hem voltrokken geworden." Volgens berigten uit Weenen van den bovengemelden da tum door de Breslauer Zeitung medegedeeld heeft ook de gewezen bevelhebber der burgerwacht Messenhauser dien dag hetzelfde lot ondergaan. De generaal Bern was dienzelfden dag (den 10) in hech tenis genomen en ook deze zou waarschijnlijk spoedig op gelijke wijze gevonnisd worden. Op de twee vorige dagen waren sterke kolonnes naar de Hongaarsche grenzen opgerukt, en ook de banus Jellachich heeft zich reeds derwaarts begevenom den veldtogt te openen, welken men voor het invallen van het strenge jaar getijde ten einde wil brengen. Vorst Windischgratz wacht alleen de aankomst van den luitenant-veldmaarschalk baron Welden af, die, zoo als reeds vroeger is gemeld, tot gou verneur der hoofdstad benoemd is om zich dadelijk insge lijks naar het leger in Hongarije te begeven. Ook uit MoravieStiermarken en Oostenrijk rukken on ophoudelijk troepen naar de Hongaarsche grenzen. Er werd te Weenen alstoen veel gesproken van eenen brief, welken vorst Windischgratz van den Franschen dic tator Cavaignac ontvangen zou hebben en waarin onder ant deren zou voorkomendat de verst niet alleen de Oosten- rijksche monarchie, maar geheel Europa gered heeft. Berlijn is den 12 dezer in staat van beleg verklaard. Het deswege uitgevaardigde besluit wordt door het regeringsblad van den 14 medegedeeld en is van den volgencjefi inhpud De in deze stad voorgevallene gebeurtenissen h«i>b,eti dp gewone burgerlijke overheden buiten staat géstelcf-v om aan de wet de behoorlijke werking te verzekeren. *7," Het ondergeteekende ministerie mag derhalve Inet langer uitstellen tot buitengewone maatregelen overVte gpanen verklaart mits deze de stad Berlijn en haren omtrekbinnen eenen kring van twee mijlen in staat van beleg. '■■Gl'-. De dien ten gevolge nader te nemen maatregelen zul len voortaan van den generaal der kavalerie von Wrangel die over de troepen in de Marken bevel voertuitgaan. Berlijn, 12 november 1848." De constituerende vergadering heeft hare zittingen in het schuttersgildehuis verlegden het besluit van den staat van beleg onwettig verklaard. Dit besluit, even als de oproe ping van eenige clubs aan de soldatenis aangeplakt en niet afgescheurd. Eenige dagbladen hebben zich aan de censuur onderworpen; andere zijn verboden. Er zijn reeds wapens overgeleverd, maar de meeste burgers weigeren die zelf af te geven, en schijnen de ophaling te willen afwachten. Da delijke tegenstand heeft nog geen plaats gehad. Men hoopt nog op schikking.; de koning, meende men, begon meer toe gefelijkheid te toonenook sprak men van een bemiddelend voorstel dat van den prins van Pruissen verwacht werd. Sommigen te Berlijnvreesden dat de leden der nationale vergadering als die eener verboden klub beschouwd en,, zoo niet allen althans ten deele gearresteerd zouden worden. Ook zeide het gerucht dat de prins van Pruissen naar Wei- mar was afgereisden dat de koning zich naar Maagden burg zou begeven. Uit verscheidene steden der Rijnprovincie en van andere gedeelten van Pruissen worden adressen van goedkeuring aan de nationale vergadering gezonden. In de Frankforter rijksvergadering deelde de rijks-minister von Schmerling den 12 mede, dat de onder-staatssecretaris Bassermann instructien ontvangen hadom alles aan te wen den ten einde zoowel de regten der Pruissische kroon als die der Pruissische nationale vergadering volstandig te handhaven. Italië. De keizer van Oostenrijk heeft een manifest aan zijn leger in Italië uitgevaardigd, waarin hij verklaart hetzelve te beschouwen als den krachtigsten steun van zijnen constitutionelen troon. Hij waarschuwt de soldatenvan zich te wachten voor de zoodanigenals welke tweedragt onder hen zouden willen zaaijen. Hij wendt zich daarbij inzonderheid tot zijne geliefds Hongaren en Croaten, en vermaant hen om toch vooral het oor niet te leenen aan de trouwelooze zeadelingen eener partij, aan welke het ge lukt isom tweedragt te verwekken tusschen natiënwelke gedurende eeuwen in broederlijke eendragt hebben geleefd en welke zendelingen alsnuonder voorwendsel dat het vaderland in gevaar zoude zijn en hnnnen bijstand zoude behoeven hunne trouw trachten te doen wankelen. De keizer verklaart, dat deze lieden in verstandhouding zijn met de vijanden van Oostenrijk. Hij verzekert op nieuw dat zijn gegeven woord ten waarborg strekt voor het behoud van de aan Hongarije verleende vrijheden en dat hij zijn woord gestand zal doen. Dit manifest is den 28 october uit Olmutz gedagteekend en bij dagorde van den 4 november door den maarschalk Radetsky ter kennis van het leger gebragt. Deze bevelheb ber verklaart daarbij datals de vijand op tweedragt onder zijn leger rekent, hij zich vergist; dat Weenen zich reeds heeft onderworpen dat allen eensgezind blijven voor het behoud der monarchieen keizer Ferdinand alleen als hunnen wettigen souverein beschouwen. Dat zij op komen, die op onze tweedragt rekenen (dus becluic de maar schalk) ik daag hen uitom den strijd te wagen. Voor Weenen staat reeds een leger van 100,000 man gereedom zich daar henen te wenden waar vijanden het vaderland mogten bedreigen en honderdduizenden zouden volgen indien de keizer zich op hunne liefde en trouw mogt beroepen. De nieuwe opstand in Italië gaat achterwaarts vol gens de berigten blijft zij binnen het Val d'Intelvi, het Val Ganonica en het Valentijnsche beperkt en ook in die oorden schijnt hij grond te verliezen. Mestre is, nadat de Italiaan-, sche troepen afgetrokken warenweder in de magt der Oostenrijkers gevallen die er zeer streng moeten te werk gegaan zijn. Frankrijk. Parijs 14 november. In de zitting der nationale vergadering van den 13 dezer heeft de heer Mar' rast zijn ontslag verzocht als voorzitter der vergadering. Van hen, die zich bij de februarij-onuventeling op den voorgrond hadden geplaatstheeft de heer Marrast zich tot heden steeds staande gehouden, terwijl hij langzamerhand al de leden der voórloopige regering van het Staatstooneel zag verdwijnen. Na de eerste rol bij het feest der constitutie vervuld te heb ben wil hij zichvoor het oogenblik althansvan alle staatkundige bemoeijingen ontslaan. In de zitting van heden is hij echter met eene meerderheid van 100 stemmen opnieuw tot voorzitter gekozen. Hij heeft, even als vele ledenverlof gevraagden gaat voor eenigen tijd naar Toulouse. De dagbladschrijvers uit de departementen hebben in deze hoofdstad een congres gehouden en dien ten gevolge eene verklaring ten voordeele der kandidatuur van Lodewijk Napoléon openbaar gemaakt. Het dagblad Constitutionel heeft ook een stap nader tot die candidatuur gedaan door de ge matigde partij aan te raden voor Lodewijk Napoléon te stemmen. Nadat de hertogin van Orleans kennis heeft bekomen GRIJPSKERKE c. a. den 17 november 1848. De in deze gemeente algemeen geachte inwonerde wel edele heer 5. R. Reertaridder der orde van den Nederlandsehen leeuw heel- en verloskundige alhier, vierde heden zijnen tachtigsten jaar dag onder het genot van eene goede gezondheid. Algemeen waren bij de ingezetenen dezer gemeente de welgemeende deelneming in en gelukwensching met het groote voorregtdat denwaardigen grijs aard daarbij mogt te beurt vallen zoowel als de wenschdat deze Verdienstelijke inwoner nog bij hét leven zal mogen gespaard worden, ten einde alzoo nog eenigen tijd in zijne betrekking van heel- en verloskundige in deze gemeente te kunnen werkzaam blijven, waarin hij reeds gedurende een tijdsverloop van ruim drie-en-vijftig jaren zoo vele en groote diensten in het algemeen als in het bijzonder zoo belangeloos voor zichzelven aan de behoeftigen in dezelve heeft bewezen.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1