c o i' i TSg; MIDDILBIJRGSCIIE W J?<t 11 November. W. 136. Zaturdag iacohtvcu cn ^Ibmitiisitiraticn. £}untculattb0cite I .'v. «T ISuitcniaubdchs Sijbingcw. JE E MAR KT TE KRUIN IN GEN. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente KRUININGEN maken bekend dat de Najaars VEEMARKT alhier zal gehouden worden op Zaturdag den n dezer. Gedaan te Kruiningen den 6 November 1.848. Burgemeester en Assessoren voornoemd, W. J. JANSSEN. Ter ordonnantie van dezelven, De Secretaris DOMINICUS. BIJBEL- GEN 00 TS CHAP. Mr. w. N. LAMBRECHTSEN Thesaurier van het Ne- derlandsche Bijbelgenootschap Afdeeiing Middelburg maakt op heden, den 10 November 1848, bekend, dat de Col lecte, gisteren avond in de Nieuwe Kerk, ten voordeele van hetzelven gedaan bedragen heeft Honderd Vijf-en-Twintig GuldenVier-en-Veertig Cents, waaronder een Bankbiljet, groot Veertig Gulden begrepen is. OPROEPING VAN KIESGEREGTIGDEN Ten vervolge van de op den 5 November 1848 gehon- dene BIJEENKOMST VAN KIESGEREGTIGDEN der Stad VLISSINGEN noodigt het door dezelven gekozen Be stuur ter leiding dier Vereeniging hunne Mede-Kiesgereg- ligden uit, om andermaal op Woensdag den 15 derzelve maand', des namiddags ten dén uur in het Lokaal van den Prinsentuinte Vlissingente zaam te komen, ten einde zich omtrent de keuze van een Lid voor de Tweede Kamer en twee Candidaten voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal te verstaan. MIKDËiilïUKCr den 10 November. Ttisschen de gevolmagtigden van Z. M. den Koning der Nederlanden en H. M. de Koningin van Groot-Brittanje en Ierland, is, op den 31 augustus II., overeengekomen om trent nadere additionele artikelen tot het traktaat, gesloten in 's Gravenhage den 1 Mei 1848, ter wering van den sla venhandel, van welke additionele artikelen de wederzijdsche bekrachtiging den 24 october uitgewisseld is. Bij besluit van den 5 dezer heeft Z. M. goedgevonden 1. Aan eenige officieren bij de rustende schutterijen ont slag te verleenenonder anderen in de provincie Zeeland bataillon no. 4, 3de kompagnie aan den heer IV. P. van Visvliet, als 2de luitenant, en zulks uit hoofde van veran dering van woonplaats. 2. Bij de/.elve schutterij te benoemen half-bat. no. 1 2de komp. rot eden luit. den heer C. M. van Visvliet3de komp. tot 2de luitenants, de heeren ,7. Snijder thans ser geant-majoor en ,7. P. IV. Boddaert, thans schutter; bat. no. 4, staf, rot isten luit.-adjudant den heer .7. Ilenne- quin thans 2de luit. bij de iste komp. van het bat.; iste komp, tor 2de luits.de heeren .7. Hebbelingthans ser geant.majoor en IV. P. V.Hennequin, thans schutter; 2de komp., tot kapitein den heer P. D. A. Schouten, thans iste luit. bij de 4de komp. tot 2den luit. den heer E. A. Ver- mtrethans sergeant-majoor; 3de komp., tot 2de luit. den heer N. A. de Smidtthans fourier,- 4de komp.tot isten luit. den heer A. Ie Clercqthans 2de luit.; tot 2de luits. de heeren S. de Smidt en C. Logemann thans sergeant- majoors; 5de komp., tot kapite.n den heer G. Baertthans iste luit.; tot isten luit. den heer P. F. Kriel, thans 2de luit. bij de 4de komp. tot 2den luit. den heer J. L. Stern, thans adjudant-onderofficier. Z. M. heeft den heer mr. F. B. Fockop zijn verzoek, eervol ontslagen als regter-plaatsvervanger in de regtbank te Middelburg. In eene op dezer dagen gehoudene bijeenkomst van het hoofd-bestuur der Zeeuwsche maatschappij van landbouw en veeteeltisonder eene gepaste toespraak van den voorzit ter, hare gouden medaille uitgereikt aan den heer .7. van Hertum's rijks eersten provincialen vee-arts alhier, naar aanleiding van de daarvoor op de onlangs te Hulst gehoudene algemeeue vergadering dier maatschappij gedane toekenning, uit hoofde van de door denzelven in het belang van den ge westelijken veestapelvoornamelijk met betrekking tot het stuiten der zoo verderfelijke en zich vroeger op onderschei dene plaatsen, herhaaldelijk, in deze provincie geopenbaard hebbende longziekte bewezene diensten. De Zeeuwsche courant heeft in hare drie laatste nommers eene uitnoodiging aan alle itiesgeregcigden uit het eerste kies district geplaatst, tot eene vereeniging in het klein schut tershof te Middelburg, op morgen (zaturdag) den 11 dezer, des namiddags ten één ure. Wij zijn verzocht ook door onze courant hier aan te willen herinneren ten einde eene algemeene deelneming van kiesgeregtigden daar door te hel pen bevorderen. - Men schrijft ons uit Vlissingen den 8 dezer Ten gevolge van eene door eenige notabele ingezetenen dezer stad gedane oproeping heeft heden alhier eene bij eenkomst van stemgeregtigden plaats gehad ten einde zich te verstaan over de keuze van candidaten voor de eerste en een lid voor de tweede kamer. Een honderdtal kiezers heeft zich tot dien einde in het lokaal van den Prinsentuin vereenigd en uit haar midden benoemd de heeren D. Uijttenhooven tot voorzitter, mr. S. van der Swalme tot vice-voorzitter en Q. Harder tot secretaris om de beraadslagingen te leiden. Om verschillende redenen heeft er echter heden geene bepaalde stemming plaats gehad maar zijn de tegenwoordigen verzocht zich heden over acht dagen weder te vereenigen. Wij hebben dit berigtte laat ontvangen om het in onze vorige courant te kunnen mededeelen. Op den 4 dezer is in de gemeente Koewacht overleden eene vrouw van 56 jaren die sedert eenige jaren den naam had van krankzinnig te wezen. Op vermoedens van haren zoon, die uit Brussel was overgekomen om bij hare begra fenis tegenwoordig te zijn heeft er eene geregtelijke lijk opening plaats gehad welke bewijzen heeft opgeleverd dat gedachte vrouw van honger is gestorventerwijl aan het hoofd teekenen zijn opgemerkt van toegebragte slagen. De man dier overledene is in verzekerde bewaring ge nomen en in het huis van arrest te Axel o.vergebragt, en door zijne ipjarige dochter is de bekentenis afgelegd, dat hij met haar in bloedschande leefde. Op den 18 dezer zal te Gorinchem worden aanbesteed, het leveren van dijks-materialen ten dienste van de Cala- miteuse-polders in Zeeland, voor het jaar 1849. Wij zullen hiervan in ons volgend no. uitvoeriger melding maken. Uit Rotterdam 8 november wordt gemeld Gisteren middag ruim half een ure arriveerde Z. M. de Koning, vergezeld van zijnen adjudant, den baron de Miellet van Coehoornaan 's Rijks werf alhier, en zette onverwijld met de stoomboot de Stad Geertruidenberg de reis naar den Moerdijk en Tilburg voort. Volgens heden bij ons ontvangen berigt is Z. M. gis teren avond ten zes ure te Tilburg gearriveerd en ditmaal aldaar nog aan zijn oud paleis afgestapt. Men merkte op dat het voorkomen des Konings opgeruimder was dan toen hij den vorigen keer die stad bezocht." Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft aan de ongelukkige visscherswelker vaartuig in de afgeloopene maand onder de Engelsche kust is overzeild, eene milde gift tot onderstand doen toekomen. Uit de residentie verneemt men Het tijdelijke ministerie houdt zich voortdurend bezig met het vervullen der door den Koning aan hetzelve opge- dragene taak tot het beramen van een uitgebreid stelsel van vereenvoudiging en bezuiniging in het Staatsbestuur. Men verzekert, dat het ministerie morgen, donderdag, over dat onderwerp weder eene vergadering zal houden. Eerst na het volbrengen van die taak zalnaar men wilhet defini tieve ministerie worden zamengesteld. Dit zal alzoo thans waarschijnlijk het geval niet zijn, dan na 's Konings terug komst uit Tilburg welke zondag of maandag aanstaanden zal plaats hebben." Te Amsterdam opende de hoogleeraarmr. C. A. den Texden 8 dezer, zijne voordragten over de staathuishoud kunde, in de groote gehoorzaal van het athenaeum illustre. Te Delft is eene bijeenkomst van 104 kies-geregtigden gehouden, waarin de heeren C. Hoekwater, mr. H. A. A. van Berkel en mr. R. J. C. Metelercampde canditatuur voor de benoeming der Tweede Kamer van de Staten-Gene raal hebben aanvaard. De onder-kies-districten vestigen hunne keuze op mr. IV. JVintgens advokaat te 's Gravenhage. De Arnhemmer courant deelt uit Zutphen het berigt mede, dat de heer E. van Löben Seis nog geenszins als can- didaat door eenige vereeniging is aangenomen maar dat de heeren mr. R. IV. Tadama en van Zuylen van Nyevelt van Ehzeeven als hij zich als candidaat voor de Tweede Ka mer hebben gesteld. In het hoofd-kiesdistrict Zierikzee stelt zich verkies baar de heer mr. G. A. Fokker procureur te Middelburg. Wij vernemen van een oog- en oorgetuige, dat op jl. zondag te Brussel de inwijding heeft plaats gehad van de nieuwe Vlaamsche Evangelische kerk der Augsburgsche Con fessie. De heer van Maasdijkherder en leeraar bij die gemeentehield eene leerredeten onderwerp hebbende 1 Cor. 2 vs. 2. Deze plegtigiieid had plaats in tegenwoor digheid van den Franschen leeraar der aldaar gevestigde nationale kerk en van den Hoogduitschen leeraar de heeren Vent en Bekkeralsmede ten aanhoore van eene talrijke scharegrootendeels bestaande uit Roomsch-Katho- lijke ingezetenen ter dier stedewelke plegtigheid opge luisterd en verhoogd werd door de bevestiging van 19 personen als leden dier gemeente, behoord hebbende tot het R. K. kerkgenootschap, mitsgaders door het vieren van het H. Avondmaal. Alles liep in de beste orde ten ge- noege der vergaderde menigte af, en vertoonde alle blijken hoezeer men zich in den voortgaanden bloei en toeneming dier reeds sedert eenige jaren bestaande gemeente mag verheugen. Men leest in de Amsterdamsche Courant Uit een' bijzonderen brief, geschreven te Batavia den 26 augustus 11., is ons gebleken, dat, bij de komst van den generaal Michielsdie van Padang eiken dag te gemoet ge zien wordt, de generaal van der IVijck het kommandement van het leger aan den eerstgemelde zal overdragen en daar na onmiddelijk naar het Vaderland vertrekken het leger is daarmede bijzonder ingenomen. De generaal Michiels heeft gedurende een aantal jaren de gewigtige en belangrijke roeping van civiel en militair gouverneur op Sumatradoelmatig en loffelijk gehandhaafd en zich bij den opstand in de Batipoesche gewesten, roem rijk onderscheiden terwijl hij aldaar aan den handel en in. - 1i.'.t dustrie gewigtige diensten heeft bewezen. Als kapitein en majoor heeft de heer Michiels'jgtdjïr rende den vijfjarigen oorlog op Java eene mobiele kcHonne bij herhaling met goed succes tegen den vijand aangevoerd bij welke gelegenheid hij ook onderscheidene malen gewond is geworden. De generaal Michiels is een zeer actief en kundig veldheer en bevindt zich nog in de kracht des levens." Dultscltlaml. IVeenen 2 november. De stad is nog streng afgesloten men kan wel verlof erlangen om binnen te komen, maar steeds onder voorbehoud, dat vóór de vol- komene openstelling der communicatie de terugkeer niet kan worden verzekerd. De grootste gestrengheid wordt daarbij in achtgenomen. Gisteren ten 5 ure wapperde de zwartgeie vlag op den Stephans-toren en werd met gejuich en het aan heffen van het lied op den keizer begroet. De generaal Bem en de opperbevelhebber Messenhauser hebben zich tot nog toe aan alle nasporingen weten te onttrekken. Het over- groote aantal gevangenen is terstond geschift geworden. Eenige duizenden zullen binnen kort als soldaten aan den veldtogt tegen de Hogaren moeren deelnemen, en dit zal vermoedelijk het lot van al de leden van het akademisch legioen zijn die aan den opstand hebben deel genomen. Op het plein van het departement van oorlog hebben de troepen dadelijk den lantarenpaalwaaraan het lijk van den minister van oorlog Latour mishandeld is geworden, omver geworpen, en de plaats met den grond gelijk gemaakt. Sedert gisteren worden de klokken, die gedurende 14 dagen slechts als stormklok ken dienden weder voor de eeredienst geluid. De commu nicatie, ook tusschen de voorsteden, wordt zeer beinoeije- lijkt, en het is alleen geoorloofd levensmiddelen in te voe ren. Naar al de genomen maatregelen te oordeelen spoort men nog vele personen na, welker ontkoming tot eiken prijs verhinderd moet worden. Heden voor 14 dagen ontvingen wij den laatsten brief uit Silezie en de laatste Breslauer Zeitung. Die 14 dagen waren zoo rampzalig dat men ze moet doorleefd hebben om de mogelijkheid van al het ge beurde te begrijpen. IVeenen 3 november. De rijksdag heeft zich van zelf ont bonden daar op maandag nog slechts 60 leden aanwezig waren. Vorst IVindischgratz en de banus Jellachich hebben hunne hoofdkwartieren de eerste in Schonbrunn en de laat ste in het paleis van den aartshertog Maximiliaan d'Este. De binnenstad, gelijk ook een gedeelte der voorsteden bie den op verscheidene plaatsen een tooneel van schromelijke verwoesting aan. Sedert gisteren vertrekken wederom de posten en men hoopt dat de stadspoorten weldra zullen mogen geopend worden. Van veroordeelingen der schuldi gen weet men tot heden niets. De meeste gevangenen be vinden zich in de kazernen in het hoofdkwartier. Volgens berigten uit Presburg van den 1 dezer, heerschte in die stad schrik en verwarring. Sedert den vorigen dag waren aldaar onophoudelijk vlugtende Hongaarsche troepen die door Jellachich bij Schwechat geslagen waren aangeko men het getal dier vlugtelingen werd op 15,000 man ge schat. Kossuth zelf was door Presburg geijld en had ver klaard dat hij met bet grootste deel des legers naar Pesth zou terugtrekken en dat Presburg zich tegen den waarschijnlijk spoedig te verwachten vijand zoo goed mogelijk had te verdedigen. Men meende dat die stad zich zonder eenigen weerstand zou overgevenzoodra Oostenrijksche troepen voor haar verschenen. Berlijn 5 november. De ministeriële crisis duurt nog altijd voort; het gerucht, dat graaf von Brandenburg zich van den hem opgedragen last tot vorming van een kabinet weder ontslagen had, heeft zich althans nog niet bevestigd. Sommigen meenden dat hij trachten zou die taak te volvoe ren zonder zelf een^portefeuille op zich te nemen. An deren spraken van eene combinatie volgens welke de heeren von Unruh, Arntz Kirchmann en Bloem ministers worden zouden. Des avonds van dien dag zou eene serenade bij fakkel licht aan den afgevaardigde Jacoby gebragt worden die op de audiëntie der afgevaardigden te Potsdamden koning heeft toegevoegd, dat het ongeluk der koningen hierin be staat, dat zij de waarheid niet hooren willenwelke stoute taal door velen even sterk wordt afgekeurd als zij door ande ren wordt toegejuicht. Ook moesten de democratische burgerweerklub en de vereeniging uit den landweer dienzelfden dag eene verga dering houden, tot bijwoning van welke alle weerbare man nen te Beriijn waren uitgenoodigden het doel waarvan zijn zou eene talrijke vrijschaar, tot bescherming der volks gezinde regeringen of der volksvrijheid in Duitschland te organiseren. De graaf Limburg Stirumin Opper-Sileziëheeft onlangs een brief in de Poolsche taal aan de bevolking uit gevaardigd die, in populairen stijl opgesteld, herinnert hoe hij reeds maanden geleden voorspeld heeft, dat zij met de beloftenhaar door zoogenaamde volksvrienden gedaan be drogen zou uitkomen. Toen wilde men hem niet gelooven maar nu zou men welligt zelf zeggen dat hij gelijk heeft ge had en dat de volksvrienden onmogelijke dingen beloofd hadden. Waarom (zegt hij verder) deden zij dit Alleen om u tot oproer en ongehoorzaamheid aan te zetten. Deze volksvrienden want ik heb er te Berlijn velen gezien zijn joden schrijvertjes enz. die voor de onuventeling zelfs geen aardappel voor hun levensonderhoud haddenmaar nu reeds

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1